PL197903B1 - Sposób eksploatacji baterii koksowniczej - Google Patents
Sposób eksploatacji baterii koksowniczejInfo
- Publication number
- PL197903B1 PL197903B1 PL363499A PL36349902A PL197903B1 PL 197903 B1 PL197903 B1 PL 197903B1 PL 363499 A PL363499 A PL 363499A PL 36349902 A PL36349902 A PL 36349902A PL 197903 B1 PL197903 B1 PL 197903B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- immersion
- coking
- pressure
- chambers
- coke
- Prior art date
Links
Classifications
-
- C—CHEMISTRY; METALLURGY
- C10—PETROLEUM, GAS OR COKE INDUSTRIES; TECHNICAL GASES CONTAINING CARBON MONOXIDE; FUELS; LUBRICANTS; PEAT
- C10B—DESTRUCTIVE DISTILLATION OF CARBONACEOUS MATERIALS FOR PRODUCTION OF GAS, COKE, TAR, OR SIMILAR MATERIALS
- C10B27/00—Arrangements for withdrawal of the distillation gases
- C10B27/06—Conduit details, e.g. valves
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T137/00—Fluid handling
- Y10T137/0318—Processes
- Y10T137/0396—Involving pressure control
Landscapes
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
- Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
- General Chemical & Material Sciences (AREA)
- Materials Engineering (AREA)
- Organic Chemistry (AREA)
- Coke Industry (AREA)
- Secondary Cells (AREA)
- Cookers (AREA)
- Control And Other Processes For Unpacking Of Materials (AREA)
Abstract
1. Sposób eksploatacji baterii koksowniczej z pewn a liczb a jednakowych komór koksowniczych, odbieralnikiem surowego gazu i umieszczonymi w nim urz adzeniami d lawi acymi do indywidualnej regu- lacji ci snienia gazu w komorach koksowniczych, przy czym poszczególne urz adzenia d lawi ace maj a po jednym, zasilanym wod a kubku zanurzeniowym z zamykanym odp lywem, za s komory koksownicze sa po laczone z odbieralnikiem surowego gazu prze- wodami gazowymi, które ko ncza si e w kubkach zanurzeniowych urz adze n d lawi acych jako rury za- nurzeniowe, znamienny tym, ze stosuje si e urz a- dzenia d lawi ace, które maj a przestawny pionowo za pomoc a nap edu nastawczego przelew do regulacji poziomu cieczy w kubku zanurzeniowym, dla komory koksowniczej, której przyporz adkowane jest urz a- dzenie do regulacji ci snienia z miernikiem ci snienia komory oraz czujnikiem po lo zenia do sterowania nap edem nastawczym, zapisuje si e sygna ly nastaw- cze dla nap edu nastawczego, przyporz adkowane czasowemu przebiegowi ci snienia przy koksowania w egla do postaci koksu, w postaci krzywej zale zno- sci po lo zenia od czasu i na podstawie krzywej zale z- no sci po lo zenia od czasu steruje si e nap edami na- stawczymi urz adze n d lawi acych, przyporz adkowa- nych komorom koksowniczym bez urz adze n do regulacji ci snienia. PL PL PL PL PL PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób eksploatacji baterii koksowniczej.
Chodzi tu o baterię koksowniczą z pewną liczbą jednakowych komór koksowniczych, odbieralnikiem surowego gazu i umieszczonymi w nim urządzeniami dławiącymi do indywidualnej regulacji ciśnienia gazu w komorach koksowniczych. Poszczególne urządzenia dławiące mają po jednym, zasilanym wodą kubku zanurzeniowym z zamykanym odpływem. Komory koksownicze są połączone z odbieralnikiem surowego gazu przewodami gazowymi, które kończą się w kubkach zanurzeniowych urządzeń dławiących jako rury zanurzeniowe.
Takie urządzenia dławiące są znane z europejskiego opisu patentowego nr EP 0 649 455 B1. Poprzez zmianę poziomu cieczy w kubku zanurzeniowym można regulować ciśnienie gazu w przyporządkowanej komorze koksowniczej w zależności od uwalniania gazu. Zmiana poziomu cieczy w kubku zanurzeniowym następuje pośrednio poprzez sterowanie dopływem i odpływem wody. Ustalają się przy tym stany równowagi wody, które są zależne od statycznego ciśnienia słupa wody w kubku zanurzeniowym oraz swobodnego przekroju otworu odpływowego i zmieniają się przy wahaniach ilości dopływającej i odpływającej wody. Każda komora koksownicza w baterii koksowniczej wymaga skomplikowanej regulacji, aby ustalić dopływ i odpływ wody podczas procesu koksowania. Wszystkie komory koksownicze muszą być przy tym wyposażone w mierniki ciśnienia w komorach. Ponadto na urządzeniach dławiących, zarówno w dopływie, jak też w odpływie wody, trzeba umieścić przepływomierze i urządzenia regulacyjne. Automatyzacja pracy baterii koksowniczej wymaga dużych nakładów związanych z aparaturą regulacyjną.
Celem wynalazku jest zaproponowanie sposobu, który umożliwia prostą pod względem aparatury regulacyjnej, niezawodną pracę komór koksowniczych w baterii koksowniczej.
Sposób eksploatacji baterii koksowniczej z pewną liczbą jednakowych komór koksowniczych, odbieralnikiem surowego gazu i umieszczonymi w nim urządzeniami dławiącymi do indywidualnej regulacji ciśnienia gazu w komorach koksowniczych, przy czym poszczególne urządzenia dławiące mają po jednym, zasilanym wodą kubku zanurzeniowym z zamykanym odpływem, zaś komory koksownicze są połączone z odbieralnikiem surowego gazu przewodami gazowymi, które kończą się w kubkach zanurzeniowych urządzeń dławiących jako rury zanurzeniowe, odznacza się według wynalazku tym, że stosuje się urządzenia dławiące, które mają przestawny pionowo za pomocą napędu nastawczego przelew do regulacji poziomu cieczy w kubku zanurzeniowym, dla komory koksowniczej, której przyporządkowane jest urządzenie do regulacji ciśnienia z miernikiem ciśnienia komory oraz czujnikiem położenia do sterowania napędem nastawczym, zapisuje się sygnały nastawcze dla napędu nastawczego, przyporządkowane czasowemu przebiegowi ciśnienia przy koksowania węgla do postaci koksu, w postaci krzywej zależności położenia od czasu i na podstawie krzywej zależności położenia od czasu steruje się napędami nastawczymi urządzeń dławiących, przyporządkowanych komorom koksowniczym bez urządzeń do regulacji ciśnienia.
Korzystnie mierzy się ciśnienie w odbieralniku surowego gazu, zaś na wartości robocze krzywej położenie-czas nakłada się wartości korekcyjne, gdy ciśnienie w odbieralniku surowego gazu różni się od wartości odniesienia, zmierzonej przy wyznaczaniu krzywej położenie-czas.
Korzystnie po procesie koksowania w komorze koksowniczej zamyka się przestawny pionowo przelew urządzenia dławiącego, przyporządkowanego tej komorze koksowniczej, zaś kubek zanurzeniowy zalewa się wodą aż do przelewu, zanim koks wypchnie się z komory koksowniczej.
Korzystnie przed załadowaniem komory koksowniczej węglem opróżnia się kubek zanurzeniowy przyporządkowanego mu urządzenia dławiącego i odsysa się występujące przy załadunku emisje bez dławienia, wykorzystując podciśnienie, panujące w odbieralniku surowego gazu.
Korzystnie za pomocą napędu nastawczego uruchamia się otwartą na obu powierzchniach czołowych zasuwę w rurze spustowej, która zamyka umieszczone w bocznej powierzchni otwory wlotowe wchodzącej w rurę zanurzeniową rury spustowej na podstawie jej ustawienia w kierunku wzdłużnym i tworzy przelew, przy czym wlot rury spustowej jest otoczony rurą syfonową, która zamyka od góry rurę spustową i tworzy uchodzący poniżej rury zanurzeniowej do kubka zanurzeniowego, pierścieniowy kanał dla dopływu wody i przy czym rura spustowa jest jako ruchomy element nastawczy podłączona do przyporządkowanego odpływowi kubka zanurzeniowego, korka zamykającego, zaś spływająca w rurze spustowej woda odpływa przez kanał wodny zamykającego kubek zanurzeniowy korka zamykającego, oraz za pomocą przesuwnych ruchów zasuwy reguluje się poziom wody w kubku zanurzeniowym podczas procesu koksowania, po zakończeniu którego zamyka się otwory wlotowe,
PL 197 903 B1 aby zalać kubek zanurzeniowy, po czym otwiera się korek zamykający, aby opróżnić kubek zanurzeniowy przed napełnieniem komory koksowniczej świeżym węglem.
W sposobie według wynalazku wykorzystuje się to, że koksowanie w komorach koksowniczych stanowi cykliczny proces okresowy, zaś powstawanie gazu w trakcie koksowania ma we wszystkich komorach koksowniczych jednakowy, przewidywalny przebieg. Pozwala to sterować stanem cieczy w kubku zanurzeniowym na podstawie krzywej zależności położenia od czasu, zapamiętanej w komputerze procesowym. Krzywą zależności położenia od czasu przekazuje się przy tym jako sygnały nastawcze z komputera procesowego na napędy nastawcze urządzeń dławiących, które na podstawie sygnałów nastawczych powodują odpowiednie ustawienie przyporządkowanego przelewu. W sposobie według wynalazku wystarcza, jeżeli tylko jedna lub niektóre spośród komór koksowniczych w baterii koksowniczej są wyposażone w urządzenie do regulacji ciśnienia. Urządzenie to zawiera miernik ciśnienia w komorze oraz czujnik położenia, który na podstawie wartości ciśnienia i wartości zadanych wytwarza sygnały nastawcze dla napędu nastawczego, który napędza przestawny w pionie przelew. Przekazywane sygnały nastawcze zapamiętuje się dla jednego lub dla każdego cyklu powstawania gazu w postaci krzywej położenie-czas, którą można następnie wykorzystać w kolejnych lub późniejszych cyklach powstawania gazu jako sygnały nastawcze zamiast sygnałów, pochodzących bezpośrednio z jednostki regulującej ciśnienie. Według wynalazku krzywą położenie-czas wykorzystuje się również do eksploatacji komór koksowniczych, które nie zawierają urządzenia do regulacji ciśnienia.
W korzystnej postaci wykonania wynalazku mierzy się ciśnienie w odbieralniku surowego gazu, zaś na wartości robocze krzywej położenie-czas nakłada się wartości korekcyjne, gdy ciśnienie w odbieralniku surowego gazu różni się od wartości odniesienia, zmierzonej przy wyznaczaniu krzywej położenie-czas. W ten sposób kompensuje się wahania ciśnienia po stronie odprowadzania gazu, dzięki czemu nie oddziałują one negatywnie na pracę komór koksowniczych. Parametry zakłóceniowe po stronie doprowadzania gazu względnie po stronie jego wytwarzania są z reguły znane i są powodowane zmianami parametrów roboczych, na przykład przy zmianie czasów koksowania lub temperatur ciągu grzewczego. W takich przypadkach krzywą położenie-czas wyznacza się na nowo.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1a i 1b przedstawiają fragment baterii koksowniczej z urządzeniem dławiącym, umieszczonym na drodze gazu pomiędzy komorą koksowniczą i odbieralnikiem surowego gazu, przy czym urządzenie dławiące jest ukazane w różnych ustawieniach roboczych, fig. 2 - urządzenie dławiące w powiększeniu względem fig. 1a i 1b, w przekroju wzdłużnym, oraz fig. 3 i 4 - urządzenie z fig. 2 w innych ustawieniach roboczych.
Przedmiotem wynalazku jest sposób eksploatacji baterii koksowniczej z pewną liczbą jednakowych komór koksowniczych, odbieralnikiem surowego gazu i umieszczonymi w nim urządzeniami dławiącymi do indywidualnej regulacji ciśnienia gazu w komorach koksowniczych. Na fig. 1a i 1b przedstawiona jest jedna z komór koksowniczych 1 z przyporządkowanym jej urządzeniem dławiącym i fragmentem odbieralnika 2 surowego gazu.
Urządzenie dławiące jest umieszczone wewnątrz, należącego do baterii koksowniczej, odbieralnika 2 surowego gazu i za pomocą rury wznośnej 3 połączone z przestrzenią gazową komory koksowniczej 1 (fig. 1a, 1b). Do głównych elementów urządzenia dławiącego należy kubek zanurzeniowy 4, do którego stale doprowadza się wodę, oraz rura zanurzeniowa 6, która za pomocą kolana 7 jest połączona z rurą wznośną 3 i kończy się w kubku zanurzeniowym 4. Kubek zanurzeniowy 4 ma przelew 8 oraz zamykany odpływ 9. Rura zanurzeniowa 6 ma odcinek końcowy 10, którego swobodny przekrój wylotowy gazu jest zależny od poziomu 11 cieczy w kubku zanurzeniowym 4. W przykładzie wykonania odcinek końcowy 10 ma na bocznej powierzchni szczeliny 12 (fig. 2). Ponadto dolna krawędź może być profilowana lub zukosowana.
Na fig. 2 widać, że do regulacji poziomu 11 cieczy służy rura spustowa 13 dla wody, której wlot wchodzi w rurę zanurzeniową 6 i jest zaopatrzony w otwory wlotowe 14 dla dopływu wody. Wewnątrz rury spustowej 13 umieszczona jest otwarta z obu stron zasuwa 15, która zamyka otwory wlotowe 14 rury spustowej 13 zależnie od swego ustawienia w kierunku wzdłużnym i tworzy przestawny w pionie przelew dla wody, napływającej do rury spustowej 13. Wlot rury spustowej 13 jest otoczony rurą syfonową 16, która zamyka od góry rurę spustową 13 i tworzy uchodzący poniżej rury zanurzeniowej 6 do kubka zanurzeniowego 4, pierścieniowy kanał dla dopływu wody. Górna krawędź zasuwy 15 wyznacza wysokość poziomu wody wewnątrz kubka zanurzeniowego 4. Rura syfonowa 16 zapobiega przy
PL 197 903 B1 tym przepływowi gazu przez rurę spustową 13 i jego negatywnemu oddziaływaniu na regulację poziomu wody.
Wybrania 12 w bocznej powierzchni końcowego odcinka 10 rury zanurzeniowej 6, mające na przykład postać szczelin, rozciągają się w kierunku wzdłużnym na odcinku a, którego długość jest dopasowana do obszaru regulacji zasuwy 15 wewnątrz rury spustowej 13.
Zasuwa 15 jest poruszana za pomocą drążka nastawczego 17, przeprowadzonego przez odcinek rury zanurzeniowej 6.
Jest on przeprowadzony na zewnątrz przez ściankę kolana 7 rury wznośnej, którego przedłużenie stanowi rura zanurzeniowa 6, i tam połączony z odpowiednim napędem nastawczym 18 (fig. 1a, 1b). Korzystnie jako napęd nastawczy 18 stosuje się agregat napędowy, który w razie przerwy w wytwarzaniu energii napędowej zatrzymuje się w ostatnim położeniu regulacyjnym, ponieważ stanowi ono tę pozycję, w której kombinacja poziomu wody i ciśnienia gazu odpowiada określonemu, pewnemu stanowi. Ma to znaczenie przede wszystkim przy odprowadzaniu surowego gazu z komory koksowniczej, ponieważ tutaj ciśnienie nie może ani zbyt silnie wzrosnąć, ani zbyt silnie opaść. Przy niekontrolowanym wzroście ciśnienia zachodzi niebezpieczeństwo emisji przez zamknięcia pieca; przy spadku ciśnienia możliwe jest wnikanie powietrza do komory koksowniczej, co mogłoby prowadzić do uszkodzeń w wyniku przegrzania. Ostatni regulowany stan wody przed przerwą w wytwarzaniu energii napędowej przez napęd nastawczy 18 względnie innym zakłóceniem pracy napędu nastawczego 18 stanowi jednocześnie dla tego stanu pewne ustawienie dla pracy pieca.
W roboczym położeniu urządzenia, przedstawionym na fig. 3, znajdujące się w bocznej powierzchni rury spustowej 13 otwory wlotowe 14, na przykład w postaci wzdłużnych szczelin, są zamknięte zasuwą 15. Napływająca woda zalewa kubek zanurzeniowy 4. Woda przepływa przez przelew 8 kubka zanurzeniowego 4. Słup b cieczy w rurze zanurzeniowej 6 jest tak duży, że następuje przerwanie drogi gazu pomiędzy przestrzenią gazową komory koksowniczej 1 i odbieralnikiem 2 surowego gazu. Można otworzyć komorę koksowniczą 1 i wypchnąć z niej wyprażony koks. Urządzenie według wynalazku zapobiega przedostawaniu się powietrza do odbieralnika 2 surowego gazu.
Rura spustowa 13 jest jako ruchomy element nastawczy dołączona do przyporządkowanego odpływowi 9 korka zamykającego 19, przy czym woda spływająca w rurze spustowej 13 odpływa przez kanał wodny korka zamykającego 19, zamykającego kubek zanurzeniowy 4 (fig. 1a i 2). Korek zamykający 19 jest wskutek przesuwu rury spustowej 13 przemieszczany w ukazane na fig. 4 położenie otwarte i uwalnia odpływ 9 kubka zanurzeniowego 4, umożliwiając jego opróżnienie. Urządzenie według wynalazku zajmuje położenie robocze, ukazane na fig. 4, gdy przyporządkowana mu komora koksownicza 1 zostanie na nowo napełniona węglem. Gazy wypełniające komorę są bez dławienia zasysane do odbieralnika 2 wskutek panującego w nim podciśnienia.
Za pomocą urządzenia według wynalazku można sterować kompletnym cyklem roboczy komory koksowniczej względnie regulować przebieg tego cyklu. W celu załadowania węglem komory koksowniczej 1 opróżnia się całkowicie kubek zanurzeniowy 4, aby wypełniające komorę gazy można było bez dławienia zasysać do odbieralnika 2 wskutek panującego w nim podciśnienia. W trakcie koksowania reguluje się ciśnienie w komorze poprzez regulację poziomu cieczy w urządzeniu według wynalazku na podstawie zadanej wartości. W celu wypchnięcia wyprażonego koksu z komory koksowniczej 1 przerywa się drogę gazu poprzez zalanie kubka zanurzeniowego 4, wskutek czego do odbieralnika 2 nie może się przedostawać powietrze. Z porównania figur wynika, że regulowanie, zamykanie i otwieranie drogi gazu odbywa się poprzez ruch zasuwy 15 w tym samym kierunku. Za pomocą ruchów nastawczych zasuwy 15 można regulować poziom cieczy (fig. 2). Dalszy ruch nastawczy zasuwy powoduje zamykanie otworów wlotowych 14 rury spustowej 13 (fig. 3). Zasuwa 15 przemieszcza się do ogranicznika, na przykład górnej pokrywy rury spustowej 13, zaś przy dalszym przesuwie rura spustowa 13 porusza się wraz z dołączonym na stałe korkiem zamykającym 19, przy czym następuje otwarcie odpływu 9 kubka zanurzeniowego 4 (fig. 4). W ciągu operacji roboczych wymagane ruchy nastawcze drążka nastawczego 17 są małe, dzięki czemu kolejne operacje można szybko wykonać.
W ramach eksploatacji baterii koksowniczej według wynalazku dla komory koksowniczej, której przyporządkowane jest urządzenie do regulacji ciśnienia z miernikiem ciśnienia w komorze oraz czujnikiem położenia do sterowania napędem nastawczym, sygnały nastawcze dla napędu nastawczego mają postać krzywej położenie-czas dla całego procesu koksowania. Na podstawie tej krzywej położenie-czas steruje się wówczas napędami nastawczymi urządzeń dławiących, które są przyporządkowane komorom koksowniczym, nie zaopatrzonym w urządzenia do regulacji ciśnienia. W sposobie według wynalazku wystarcza, jeżeli jedna lub tylko niektóre z komór koksowniczych są wyposażone
PL 197 903 B1 w urządzenia do regulacji ciśnienia. Urządzenia dławiące w pozostałych komorach koksowniczych steruje się w oparciu o krzywą położenie-czas, obowiązującą dla wszystkich komór koksowniczych. W innym korzystnym przykładzie wykonania sposobu według wynalazku mierzy się ciśnienie w odbieralniku surowego gazu i na wartości robocze krzywej położenie-czas nakłada się wartości korekcyjne, gdy ciśnienie w odbieralniku surowego gazu różni się od wartości odniesienia, zmierzonej przy wyznaczaniu krzywej położenie-czas.
Na podstawie znajomości ustawienia napędu nastawczego, a co za tym idzie, zasuwy, wyznacza się położoną nad lustrem wody, swobodną powierzchnię przechodzenia gazu przez szczelinowe wybrania 12 w bocznej powierzchni końcowego odcinka 10 rury zanurzeniowej. Na podstawie tej swobodnej powierzchni przechodzenia gazu oraz różnicy ciśnień pomiędzy zmierzonym ciśnieniem komory i zmierzonym ciśnieniem w odbieralniku oblicza się teoretyczny strumień surowego gazu. Ten teoretyczny strumień surowego gazu zapamiętuje się na cały czas prażenia jako znormalizowaną krzywą porównawczą. W celu sterowania ciśnieniem komory w czasie prażenia podczas późniejszej wędrówki związanej z prażeniem lub na innym piecu, za pomocą zapamiętanej krzywej zależności strumienia objętości surowego gazu od czasu oraz różnicy ciśnień pomiędzy zadanym ciśnieniem komory oraz zmierzonym ciśnieniem odbieralnika oblicza się potrzebną do ustawienia zadanego ciśnienia komory, swobodną powierzchnię przechodzenia gazu przez szczelinowe wybrania 12 w bocznej powierzchni końcowego odcinka 10 rury zanurzeniowej. Na podstawie tej wartości, poprzez bezpośrednie przyporządkowanie, wyznacza się położenie zasuwy względnie napędu nastawczego, które następnie się ustawia. W opisanym sposobie postępowania (teoretyczna) krzywa zależności strumienia objętości surowego gazu od czasu nie odzwierciedla rzeczywistego strumienia objętości surowego gazu w czasie prażenia, lecz opisuje wolną od różnicy ciśnień pomiędzy komorą i odbieralnikiem, znormalizowaną wartość, którą wykorzystuje się do ustawienia napędu względnie zasuwy.
Opisany sposób postępowania kompensuje wahania ciśnienia po stronie odprowadzania gazu. Parametry zakłóceniowe po stronie doprowadzania gazu względnie po stronie jego wytwarzania są z reguły znane i występują jedynie wówczas, gdy dokona się zmian parametrów roboczych, na przykład czasu prażenia lub temperatury ciągu grzewczego. Tego rodzaju zmiany można uwzględnić, jeżeli krzywą zależności położenia od czasu dla sterowania napędami nastawczymi wyznacza się na nowo, w regularnych odstępach, co najmniej jednak w przypadku znaczących zmian parametrów roboczych.
Claims (5)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposóbeksploatacji baterii koksowniczej z pewnąllczbąjednakowych komór koksowniczych, odbieralnikiem surowego gazu i umieszczonymi w nim urządzeniami dławiącymi do indywidualnej regulacji ciśnienia gazu w komorach koksowniczych, przy czym poszczególne urządzenia dławiące mają po jednym, zasilanym wodą kubku zanurzeniowym z zamykanym odpływem, zaś komory koksownicze są połączone z odbieralnikiem surowego gazu przewodami gazowymi, które kończą się w kubkach zanurzeniowych urządzeń dławiących jako rury zanurzeniowe, znamienny tym, że stosuje się urządzenia dławiące, które mają przestawny pionowo za pomocą napędu nastawczego przelew do regulacji poziomu cieczy w kubku zanurzeniowym, dla komory koksowniczej, której przyporządkowane jest urządzenie do regulacji ciśnienia z miernikiem ciśnienia komory oraz czujnikiem położenia do sterowania napędem nastawczym, zapisuje się sygnały nastawcze dla napędu nastawczego, przyporządkowane czasowemu przebiegowi ciśnienia przy koksowania węgla do postaci koksu, w postaci krzywej zależności położenia od czasu i na podstawie krzywej zależności położenia od czasu steruje się napędami nastawczymi urządzeń dławiących, przyporządkowanych komorom koksowniczym bez urządzeń do regulacji ciśnienia.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że mierzy się ciśnienie w odbieralniku surowego gazu, zaś na wartości robocze krzywej położenie-czas nakłada się wartości korekcyjne, gdy ciśnienie w odbieralniku surowego gazu różni się od wartości odniesienia, zmierzonej przy wyznaczaniu krzywej położenie-czas.
- 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że po procesie koksowania w komorze koksowniczej zamyka się przestawny pionowo przelew urządzenia dławiącego, przyporządkowanego tej komorze koksowniczej, zaś kubek zanurzeniowy zalewa się wodą aż do przelewu, zanim koks wypchnie się z komory koksowniczej.PL 197 903 B1
- 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed załadowaniem komory koksowniczej węglem opróżnia się kubek zanurzeniowy przyporządkowanego mu urządzenia dławiącego i odsysa się występujące przy załadunku emisje bez dławienia, wykorzystując podciśnienie, panujące w odbieralniku surowego gazu.
- 5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 4, znamienny tym, że za pomocą napędu nassawczego uruchamia się otwartą na obu powierzchniach czołowych zasuwę w rurze spustowej, która zamyka umieszczone w bocznej powierzchni otwory wlotowe wchodzącej w rurę zanurzeniową rury spustowej na podstawie jej ustawienia w kierunku wzdłużnym i tworzy przelew, przy czym wlot rury spustowej jest otoczony rurą syfonową, która zamyka od góry rurę spustową i tworzy uchodzący poniżej rury zanurzeniowej do kubka zanurzeniowego, pierścieniowy kanał dla dopływu wody i przy czym rura spustowa jest jako ruchomy element nastawczy podłączona do przyporządkowanego odpływowi kubka zanurzeniowego, korka zamykającego, zaś spływająca w rurze spustowej woda odpływa przez kanał wodny zamykającego kubek zanurzeniowy korka zamykającego, oraz za pomocą przesuwnych ruchów zasuwy reguluje się poziom wody w kubku zanurzeniowym podczas procesu koksowania, po zakończeniu którego zamyka się otwory wlotowe, aby zalać kubek zanurzeniowy, po czym otwiera się korek zamykający, aby opróżnić kubek zanurzeniowy przed napełnieniem komory koksowniczej świeżym węglem.
Applications Claiming Priority (3)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE10124700 | 2001-05-18 | ||
DE10128992A DE10128992C2 (de) | 2001-05-18 | 2001-06-15 | Verfahren zum Betreiben einer Koksofenbatterie |
PCT/EP2002/003285 WO2002094966A1 (de) | 2001-05-18 | 2002-03-23 | Verfahren zum betreiben einer koksofenbatterie |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL363499A1 PL363499A1 (pl) | 2004-11-15 |
PL197903B1 true PL197903B1 (pl) | 2008-05-30 |
Family
ID=26009355
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL363499A PL197903B1 (pl) | 2001-05-18 | 2002-03-23 | Sposób eksploatacji baterii koksowniczej |
Country Status (13)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US7097743B2 (pl) |
EP (1) | EP1419214B1 (pl) |
JP (1) | JP4173373B2 (pl) |
AT (1) | ATE393201T1 (pl) |
BR (1) | BR0205386B1 (pl) |
CA (1) | CA2415204C (pl) |
CZ (1) | CZ299619B6 (pl) |
DE (1) | DE50212157D1 (pl) |
MX (1) | MXPA03000358A (pl) |
PL (1) | PL197903B1 (pl) |
SK (1) | SK286544B6 (pl) |
TW (1) | TW546364B (pl) |
WO (1) | WO2002094966A1 (pl) |
Families Citing this family (10)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP2000520A1 (en) * | 2007-06-08 | 2008-12-10 | Paul Wurth S.A. | Coke oven offtake piping system |
EP2014741A1 (en) * | 2007-07-11 | 2009-01-14 | Paul Wurth S.A. | Coke oven offtake piping system |
DE102009023222B3 (de) * | 2009-05-29 | 2010-12-16 | Uhde Gmbh | Vorrichtung zum Ausgleich von Abweichungen aus der koaxialen Anordnung von Bestandteilen eines Regelorgans zur Kontrolle des Gasdruckes einer Kokosofenkammer |
DE102010035154A1 (de) * | 2010-08-23 | 2012-02-23 | Uhde Gmbh | Vorrichtung und Verfahren zur Regelung des Kammerdruckes von Koksofenkammern einer Koksofenbatterie mit Hilfe von einstellbaren Blenden an den Steigrohrkrümmermündungen in die Rohgasvorlage |
DE102010047025A1 (de) * | 2010-09-30 | 2012-04-05 | Uhde Gmbh | Vorrichtung und Verfahren zur Aufstellung eines Regelorgans zur Kontrolle des Gasdruckes einer Koksofenkammer ohne dehnungsbedingte Abweichung der Regelanordnung |
WO2012045916A1 (fr) | 2010-10-05 | 2012-04-12 | Arcelormittal Maizieres Research Sa | Installation de cokéfaction et procédé de pilotage de cette installation |
CN102268268A (zh) * | 2011-07-14 | 2011-12-07 | 新兴铸管股份有限公司 | 防止捣固焦炉装煤时烟气外溢的密封装置 |
PL2743332T3 (pl) | 2012-12-14 | 2017-09-29 | Dmt Gmbh & Co. Kg | Urządzenie i sposób regulowania oraz sterowania indywidualnym ciśnieniem gazu poszczególnych komór pieca koksowego |
DE102014107174A1 (de) * | 2014-05-21 | 2015-11-26 | Thyssenkrupp Ag | Stellvorrichtung zur Betätigung eines Elementes innerhalb eines von Koksofengas durchströmten Gasraumes und Verfahren zum Betreiben der Stellvorrichtung |
CN114317013B (zh) * | 2021-11-25 | 2024-01-26 | 常州江南冶金科技有限公司 | 双联阀及荒煤气调节阀三阀联动单孔炭化室压力精调装置 |
Family Cites Families (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE2712111A1 (de) * | 1977-03-19 | 1978-09-28 | Otto & Co Gmbh Dr C | Zur aufnahme eines garen koksbrandes dienender, laengs einer batterie von verkokungsoefen verfahrbarer wagen |
US4168208A (en) * | 1977-06-29 | 1979-09-18 | Dr. C. Otto & Comp. G.M.B.H. | Ascension pipe closure for coke oven batteries |
DE2933069C2 (de) * | 1979-08-16 | 1984-07-05 | Dr. C. Otto & Co Gmbh, 4630 Bochum | Verfahren zum Betriebe einer Batterie von Verkokungsöfen |
DE4321676C2 (de) * | 1992-07-14 | 1995-11-16 | Bergwerksverband Gmbh | Verfahren und Vorrichtung zur Regelung des Gasdruckes einer Koksofenkammer |
DE4424874C1 (de) * | 1994-07-14 | 1996-01-11 | Dmt Gmbh | Verfahren und Vorrichtung zur Vorlagenberieselung und Füllgasabsaugung einer Koksofenbatterie |
-
2002
- 2002-03-23 JP JP2002592429A patent/JP4173373B2/ja not_active Expired - Fee Related
- 2002-03-23 WO PCT/EP2002/003285 patent/WO2002094966A1/de active IP Right Grant
- 2002-03-23 PL PL363499A patent/PL197903B1/pl unknown
- 2002-03-23 CA CA 2415204 patent/CA2415204C/en not_active Expired - Fee Related
- 2002-03-23 SK SK730-2003A patent/SK286544B6/sk not_active IP Right Cessation
- 2002-03-23 US US10/469,902 patent/US7097743B2/en not_active Expired - Fee Related
- 2002-03-23 BR BRPI0205386-1A patent/BR0205386B1/pt not_active IP Right Cessation
- 2002-03-23 AT AT02730053T patent/ATE393201T1/de active
- 2002-03-23 MX MXPA03000358A patent/MXPA03000358A/es active IP Right Grant
- 2002-03-23 DE DE50212157T patent/DE50212157D1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-03-23 CZ CZ20031609A patent/CZ299619B6/cs not_active IP Right Cessation
- 2002-03-23 EP EP02730053A patent/EP1419214B1/de not_active Expired - Lifetime
- 2002-04-26 TW TW91108691A patent/TW546364B/zh not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
US7097743B2 (en) | 2006-08-29 |
EP1419214A1 (de) | 2004-05-19 |
DE50212157D1 (de) | 2008-06-05 |
MXPA03000358A (es) | 2004-09-13 |
CZ20031609A3 (en) | 2004-03-17 |
WO2002094966A1 (de) | 2002-11-28 |
CA2415204C (en) | 2007-11-06 |
BR0205386B1 (pt) | 2012-11-27 |
JP2004521987A (ja) | 2004-07-22 |
JP4173373B2 (ja) | 2008-10-29 |
SK7302003A3 (en) | 2004-03-02 |
PL363499A1 (pl) | 2004-11-15 |
SK286544B6 (sk) | 2008-12-05 |
US20040084293A1 (en) | 2004-05-06 |
EP1419214B1 (de) | 2008-04-23 |
TW546364B (en) | 2003-08-11 |
CA2415204A1 (en) | 2002-11-28 |
BR0205386A (pt) | 2003-06-10 |
CZ299619B6 (cs) | 2008-09-24 |
ATE393201T1 (de) | 2008-05-15 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CN103097492B (zh) | 用于借助位于通往粗气体集流管的立管弯曲部开口处的可调整的隔板来调节焦炉组中的焦炉腔室的腔室压力的设备以及方法 | |
PL197903B1 (pl) | Sposób eksploatacji baterii koksowniczej | |
UA43832C2 (uk) | Спосіб регулювання або управління тиском газу в батареї коксової печі та пристрій для здійснення способу (варіанти) | |
KR20120027270A (ko) | 조절 장치의 부품들의 공축 배치구조로부터 편차를 보상하여 코크스 오븐 챔버 내 가스 압력을 모니터링하기 위한 장치 | |
CZ20033020A3 (en) | Device for controlling the gas pressure in a coke oven chamber | |
JP2004521987A5 (pl) | ||
JP2004525252A5 (pl) | ||
KR100602859B1 (ko) | 코크스로 배터리의 작동 방법 | |
RU2388788C2 (ru) | Способ регулирования гидравлического режима коксовой батареи и устройство для его осуществления | |
TW201422802A (zh) | 用以調節與控制氣體壓力的裝置及方法 | |
RU2726335C1 (ru) | Установка для автоматического полива растений | |
KR101442928B1 (ko) | 코크스 오븐 안수 유량 제어 장치 | |
KR20140077721A (ko) | 코크스 오븐 상승관과 리드 실링용 급수장치 | |
US1869442A (en) | Furnace pressure regulator | |
KR20140098376A (ko) | 인고트 제조 설비 | |
KR20150031739A (ko) | 상승관 곡관부의 픽스컵 수위유지 장치 | |
RO125405A2 (ro) | Mecanism de comandă şi automatizare |