PL197864B1 - Sposób czyszczenia instalacji do zaklejania na sucho włókien celulozowych - Google Patents

Sposób czyszczenia instalacji do zaklejania na sucho włókien celulozowych

Info

Publication number
PL197864B1
PL197864B1 PL362169A PL36216903A PL197864B1 PL 197864 B1 PL197864 B1 PL 197864B1 PL 362169 A PL362169 A PL 362169A PL 36216903 A PL36216903 A PL 36216903A PL 197864 B1 PL197864 B1 PL 197864B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
small pieces
wood
dry
fibers
sizing
Prior art date
Application number
PL362169A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362169A1 (pl
Inventor
Michael Himmelreich
Walter Schiegl
Martin Steinwender
Original Assignee
Fritz Egger Gmbh & Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fritz Egger Gmbh & Co filed Critical Fritz Egger Gmbh & Co
Publication of PL362169A1 publication Critical patent/PL362169A1/pl
Publication of PL197864B1 publication Critical patent/PL197864B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27NMANUFACTURE BY DRY PROCESSES OF ARTICLES, WITH OR WITHOUT ORGANIC BINDING AGENTS, MADE FROM PARTICLES OR FIBRES CONSISTING OF WOOD OR OTHER LIGNOCELLULOSIC OR LIKE ORGANIC MATERIAL
    • B27N1/00Pretreatment of moulding material
    • B27N1/02Mixing the material with binding agent

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Dry Formation Of Fiberboard And The Like (AREA)
  • Preliminary Treatment Of Fibers (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Treatment Of Fiber Materials (AREA)

Abstract

1. Sposób czyszczenia instalacji do zakleja- nia na sucho w lókien celulozowych, przy czym instalacja ma odcinek do zaklejania na sucho i oddzielacz cyklonowy do oddzielania w lókien celulozowych od strumienia powietrza transpor- tuj acego, znamienny tym, ze przed odcinkiem do zaklejania na sucho do strumienia powietrza transportuj acego zamiast w lókien doprowadza sie materia l drzewny w postaci ma lych kawa l- ków, przy czym zabrudzenia znajduj ace si e na wewn etrznych sciankach s a porywane przez cz astki materia lu drzewnego w postaci ma lych kawa lków oraz materia l drzewny w postaci ma lych kawa lków oddziela si e ze strumienia powietrza transportuj acego za pomoc a oddzie- lacza cyklonowego. PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób czyszczenia instalacji do zaklejania na sucho włókien celulozowych.
Chodzi tu o instalację, która ma odcinek do zaklejania na sucho i oddzielacz cyklonowy do oddzielania włókien celulozowych od strumienia powietrza transportującego.
Sposoby zaklejania na sucho materiału włóknistego są specjaliście znane z obszernego piśmiennictwa. Dla wszystkich tych sposobów wspólne jest to, że przed rozwłóknianiem następuje roztwarzanie materiału celulozowego, takiego jak na przykład zrębki drzewne, drogą oddziaływania temperatury i ciśnienia w atmosferze pary nasyconej. Ten proces nazywa się warzeniem. Na koniec tak poddany obróbce wstępnej materiał celulozowy dochodzi do rafinatora, w którym otrzymuje się włókna za pomocą biegnących obok siebie, znajdujących się w małym odstępie tarcz mielących. W przewodzie dmuchowym, nazywanym także linią dmuchową, dodaje się dodatki, a zwłaszcza klej, a następnie bezpośrednio po tym suszy. Ten rodzaj zaklejania jest konwencjonalną technologią zaklejania w przewodzie dmuchowym.
Jak już wspomniano, w minionych latach opracowano alternatywne rozwiązania dla zaklejania w przewodzie dmuchowym i prawie niezależnie od procesu okazuje się, że przez łączone zaklejanie obejmujące zaklejanie w przewodzie dmuchowym i zaklejenie na sucho można zaoszczędzić około 30% środków wiążących w stosunku do wyłącznego zaklejania w przewodzie dmuchowym bez ujemnego wpływu na końcowe właściwości produktów.
Nie będzie się tu omawiać różnych sposobów zaklejania na sucho, ponieważ są one znane na przykład z dokumentów patentowych nr WO 02/43934 A1, DE 101 04 047 A1, WO 02/04183 A1 albo DE 197 40 676 A1.
W przypadku wszystkich sposobów wspólne jest to, że już wysuszony materiał włóknisty miesza się z rozpylonym klejem, przez co klej osadza się na materiale włóknistym i przywiera do niego. Przy tym problematyczne jest jednak to, że na częściach instalacji, które znajdują się za strefą wprowadzania kleju do instalacji, tworzą się zabrudzenia, które uniemożliwiają pracę instalacji bez zakłóceń. Po pierwsze te zabrudzenia mogą rozpuszczać się w czasie pracy instalacji i mieszać się z włóknami, przez co na końcowej półce pojawiają się zakłócenia związane z wyglądem zewnętrznym. Po drugie w zależności od wielkości zabrudzeń pojawiają się zakłócenia związane z aerodynamicznymi właściwościami instalacji do zaklejania na sucho, a z tym są z kolei związane nierównomierności zaklejenia włókien, które prowadzą do niedogodności związanych z końcowymi właściwościami produktu, takich jak na przykład plamy kleju poprzez nadmiernie zaklejone aglomeraty włókien albo pogorszenie właściwości wytrzymałościowych.
Stąd u podstaw wynalazku leży problem techniczny bardzo prostego, a mimo to skutecznego usuwania takich narostów.
Sposób czyszczenia instalacji do zaklejania na sucho włókien celulozowych, przy czym instalacja ma odcinek do zaklejania na sucho i oddzielacz cyklonowy do oddzielania włókien celulozowych od strumienia powietrza transportującego, odznacza się według wynalazku tym, że przed odcinkiem do zaklejania na sucho do strumienia powietrza transportującego zamiast włókien doprowadza się materiał drzewny w postaci małych kawałków, przy czym zabrudzenia znajdujące się na wewnętrznych ściankach są porywane przez cząstki materiału drzewnego w postaci małych kawałków oraz materiał drzewny w postaci małych kawałków oddziela się ze strumienia powietrza transportującego za pomocą oddzielacza cyklonowego.
Korzystnie jako materiał drzewny w postaci małych kawałków stosuje się zrębki, wióry z procesu wytwarzania płyt wiórowych, trociny z przemysłu tartacznego, granulowane płyty wiórowe albo płyty MDF albo oddzielony drobny materiał z procesu wytwarzania zorientowanych płyt w postaci wstęgi (OSB).
Korzystnie jako materiał drzewny w postaci małych kawałków stosuje się materiał drzewny o ciężarze nasypowym od 100 do 200 kg/m3.
Korzystnie oddzielony materiał drzewny w postaci małych kawałków doprowadza się w ramach prowadzenia materiału w obiegu ponownie do procesu oczyszczania.
Zgodnie z wynalazkiem uznano, że wystarczający efekt czyszczenia można osiągnąć tylko w ten sposób, że należy zwiększyć wielkość cząstek w porównaniu z wielkością cząstek włókien, a większa masa i wielkość cząstek materiału drzewnego w postaci małych kawałków są odpowiednie, aby powierzchnie uwolnić przynajmniej częściowo od swoich narostów.
PL 197 864 B1
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schematycznie w postaci schematu blokowego sposób wytwarzania płyt pilśniowych o średniej gęstości (MDF), przy czym w zasadzie jest to możliwe w przypadku każdego sposobu zaklejania na sucho niezależnie od wykonania aparaturowego.
W przypadku zwykłej pracy instalacji do zaklejania na sucho włókna z etapu suszenia włókien dochodzą do instalacji do zaklejania włókien, do której klej wprowadza się z reguły w postaci wytworzonej za pomocą dysz drobnej mgły kleju. Na koniec zaklejone włókna dochodzą do etapu oddzielania od strumienia powietrza transportującego w oddzielaczu cyklonowym i zaklejone włókna odtransportowuje się do dalszego przetwarzania.
W przypadku sposobu czyszczenia według wynalazku do instalacji doprowadza się teraz zamiast włókien z suszarni rozdrobnione drewno, takie jak na przykład zrębki, i jest oczywiste, że w tym celu przerywa się doprowadzanie kleju. Zrębki oddziela się także za pomocą cyklonu i usuwa z instalacji. Małe kawałki drewna porywają znajdujące się na wewnętrznych ściankach zabrudzenia i oczyszczają w ten sposób w ciągu krótkiego czasu instalację.
Zamiast zrębków można stosować każdy inny materiał drzewny w postaci małych kawałków, taki jak na przykład wióry z wytwarzania płyt wiórowych, mączka drzewna z przemysłu tartacznego, granulowane płyty wiórowe albo płyty MDF, oddzielony drobny materiał z produkcji zorientowanych, wytwarzanych w postaci wstęgi płyt (OSB). Te materiały występują w wystarczającej ilości w przemyśle tworzyw drzewnych i stąd są łatwo dostępne i odznaczają się niskimi kosztami. Przy tym istotne jest to, aby materiał miał właściwości drewnopodobne w celu uniknięcia ścierania na częściach instalacji i pod względem występowania w postaci kawałków wyraźnie leży powyżej właściwości włókien drzewnych.
W celu scharakteryzowania wielkości poszczególnych cząstek materiału drzewnego w postaci małych kawałków można przygotować na przykład następujące dane odnośnie względnych części wagowo (przechodzenie przez sito o odpowiedniej wielkości oczek):
Ta b ela 1
Materiał w postaci małych kawałków mniejszy niż 5 mm większy niż 20 mm
Zrębki grube 3,0% 15,0%
Zrębki drobne 15,0% 3,0%
Trociny 60,0% 0,1%
Płyty granulowane 35,0% 2,0%
Występowanie w kawałkach daje się porównywać za pomocą gęstości nasypowej, przy czym włókna mają gęstość nasypową od 20 do 40 kg/m3 (na przykład średnia gęstość maty włóknistej po utworzeniu maty przed prasowaniem wstępnym), a drewno w postaci małych kawałków ma gęstość nasypową od 100 do 200 kg/m3. Drewno w postaci małych kawałków może być suche albo może mieć naturalną zawartość wilgoci, która wynosi z reguły od 50 do 150% w stosunku do suchej masy.
Oddzielone przez oddzielacz cyklonowy drewno w postaci małych kawałków można w zależności od stopnia zabrudzenia oderwanymi narostami doprowadzać ponownie do procesu czyszczenia w sensie prowadzenia materiału w obiegu. Składowanie pośrednie w przypadku wielokrotnego stosowania jest tak samo możliwe jak samo stosowanie jednorazowe. Gdy materiał nie nadaje się już do dalszego oczyszczania, to można go spalić, doprowadzać do procesu wytwarzania płyt MDF, płyt wiórowych albo do porównywalnego procesu wytwarzania płyt albo wykorzystywać jako materiał w inny sposób.
P r z y k ł a d 1: Instalacja podobna do instalacji znanej z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 197 40 676 A1 pracowała w celu zaklejania na sucho włókien w kilku etapach produkcyjnych. Instalacja jest zaprojektowana na przepustowość włókien około 5000 kg/godz. suchego materiału i tym różni się od instalacji znanej z niemieckiego opisu patentowego nr DE 197 40 676, że nie stosuje się żadnego agregatu do roztwarzania aglomeratów włókien oraz że strumień włókien prowadzi się przez strefę zaklejania nie z góry do dołu, lecz z dołu do góry. Szybkość przepływu w obszarze strefy zaklejania wynosi od 15 do 30 m/s. Drogą zwykłego zaklejania w przewodzie dmuchowym naniesiono na włókna około 5% wagowych kleju podawanego w postaci żywicy i tyle samo kleju droga zaklejania na sucho. Po trzech etapach roboczych pojawiały się zakłócenia na skutek występowania narostów na wewnętrznych ściankach instalacji. Instalację wyłączono i bezpośrednio za strefą doprowadzania kleju
PL 197 864 B1 stwierdzono na dużych powierzchniach narosty o grubości kilku centymetrów. Następnie instalację uruchomiono ponownie, lecz zamiast włókien do instalacji doprowadzano zrębki. Zrębki odpowiadają zwykłej wielkości i jakości, tak jak stosuje się je przy wytwarzaniu płyt pilśniowych o średniej gęstości (MDF). Po jednym cyklu czyszczenia około 10 minut instalację wyłączono ponownie, a kontrola wykazała, że wszystkie narosty mogły być usunięte. Zrębki zanieczyszczone narostami można było odprowadzać bez problemu do spalania.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób i nstalacjj dozaklejania na suchowłókien celulozowych, przyczymiinstalacja ma odcinek do zaklejania na sucho i oddzielacz cyklonowy do oddzielania włókien celulozowych od strumienia powietrza transportującego, znamienny tym, że przed odcinkiem do zaklejania na sucho do strumienia powietrza transportującego zamiast włókien doprowadza się materiał drzewny w postaci małych kawałków, przy czym zabrudzenia znajdujące się na wewnętrznych ściankach są porywane przez cząstki materiału drzewnego w postaci małych kawałków oraz materiał drzewny w postaci małych kawałków oddziela się ze strumienia powietrza transportującego za pomocą oddzielacza cyklonowego.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako materiał drzewny w postaci małych kawałków stosuje się zrębki, wióry z procesu wytwarzania płyt wiórowych, trociny z przemysłu tartacznego, granulowane płyty wiórowe albo płyty MDF albo oddzielony drobny materiał z procesu wytwarzania zorientowanych płyt w postaci wstęgi (OSB).
  3. 3. Sposóbwedług zass-z. 1 albo2, znamienny tym, że j akomatehał wpossaci małych kawałków stosuje się materiał drzewny o ciężarze nasypowym od 100 do 200 kg/m3.
  4. 4. Sposób według zas^z. 1 albo 2, znamienny tym, że oddzielony matenał dr^^^\^nny w possaci małych kawałków doprowadza się w ramach prowadzenia materiału w obiegu ponownie do procesu oczyszczania.
PL362169A 2002-09-13 2003-09-12 Sposób czyszczenia instalacji do zaklejania na sucho włókien celulozowych PL197864B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
EP02020641A EP1398127B1 (de) 2002-09-13 2002-09-13 Verfahren zum Reinigen einer Anlage zur Trockenbeleimung von zellulosen Fasern

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362169A1 PL362169A1 (pl) 2004-03-22
PL197864B1 true PL197864B1 (pl) 2008-05-30

Family

ID=31725427

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362169A PL197864B1 (pl) 2002-09-13 2003-09-12 Sposób czyszczenia instalacji do zaklejania na sucho włókien celulozowych

Country Status (5)

Country Link
EP (1) EP1398127B1 (pl)
AT (1) ATE310619T1 (pl)
DE (1) DE50205037D1 (pl)
ES (1) ES2252370T3 (pl)
PL (1) PL197864B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7931765B2 (en) 2004-08-27 2011-04-26 Force Technology Method and device for applying a synthetic binder to an airborne flow of fibers
DE102004054162B3 (de) * 2004-11-10 2006-05-04 Flakeboard Company Limited, St.Stephen Verfahren und Vorrichtung zur Verhinderung von Verunreinigungen einer Transporteinrichtung aufgrund frischbeleimter Fasern
DE102005055813B4 (de) * 2005-11-21 2013-03-21 Fritz Egger Gmbh & Co. Vorrichtung und Verfahren zur Herstellung von Holzwerkstoffen sowie Verfahren zur Abreinigung

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1200521B (de) * 1964-07-28 1965-09-09 Baehre Metallwerk K G Vorrichtung zum Beleimen von Spaenen
CH625972A5 (en) * 1977-11-09 1981-10-30 Fahrni Peter Continuous mixer for gluing loose wood chips, fibres or other particles for manufacturing compacts
DE10059881B4 (de) * 2000-12-01 2005-06-02 Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V. Anlage zur Faseraufbereitung

Also Published As

Publication number Publication date
DE50205037D1 (de) 2005-12-29
PL362169A1 (pl) 2004-03-22
ES2252370T3 (es) 2006-05-16
EP1398127A1 (de) 2004-03-17
ATE310619T1 (de) 2005-12-15
EP1398127B1 (de) 2005-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6832411B2 (ja) 揮発性有機化合物(voc)の放出が抑制された木質材料ボード、および当該木質材料ボードの製造方法
US20230002584A1 (en) Recycling of lignocellulosic fibers from fiberboards
US6841101B2 (en) Production of high added value products from resin-bonded waste composite wood products
CA1295441C (en) Process for the production of pulped cellulose material, in particular wood fibers, for the production of fiberboard and products produced
US2757115A (en) Felted, lignocellulose products and method of making the same
US20230099498A1 (en) Process for the production of particle board or wood fiber board
EA007082B1 (ru) Технология прессования древесно-волокнистых плит средней плотности
RU2286248C2 (ru) Механически склеенная плита из древесного материала
CN203665658U (zh) 一种利用三废木料生产刨花板的系统
CZ281548B6 (cs) Způsob výroby vláknitých desek
US10953568B2 (en) Method for producing MDF boards with NFC/MFC
PL197864B1 (pl) Sposób czyszczenia instalacji do zaklejania na sucho włókien celulozowych
EP3135811B1 (en) Production method of pulp derived from biomass for producing composite boards
RU2294827C2 (ru) Строительный элемент, устройство и способ его изготовления и слоистая панель, изготовленная из строительного элемента
JP2001293704A (ja) 木質ボード製造装置及び木質ボード製造方法
CN115516165A (zh) 用于mdf或hdf生产的生产再生纤维的方法和系统
KR20240046782A (ko) 목재 섬유보드의 제조 방법
CN104162920B (zh) 消除中密度纤维板板底白斑的方法
US20120000620A1 (en) Small animal bedding material
JPS5882744A (ja) 繊維板の製造方法
Rahman et al. Properties of commercial fiberboard from Sesbania aculeate and Tamarix aphylla.
CA3226813A1 (en) Process for manufacturing fiber boards with reduced voc emissions
EA045631B1 (ru) Способ изготовления древесно-стружечной плиты или древесно-волокнистой плиты
CN1098351A (zh) 纤维板湿法生产线改造为干法中密度纤维板生产线的方法
Lewis et al. Reconstituted products from oak