PL197678B1 - System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego - Google Patents

System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego

Info

Publication number
PL197678B1
PL197678B1 PL358400A PL35840003A PL197678B1 PL 197678 B1 PL197678 B1 PL 197678B1 PL 358400 A PL358400 A PL 358400A PL 35840003 A PL35840003 A PL 35840003A PL 197678 B1 PL197678 B1 PL 197678B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lamp
lampshade
cover
light source
shape
Prior art date
Application number
PL358400A
Other languages
English (en)
Other versions
PL358400A1 (pl
Inventor
Aleksander Szczebak
Original Assignee
Aleksander Szczebak
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aleksander Szczebak filed Critical Aleksander Szczebak
Priority to PL358400A priority Critical patent/PL197678B1/pl
Publication of PL358400A1 publication Critical patent/PL358400A1/pl
Publication of PL197678B1 publication Critical patent/PL197678B1/pl

Links

Landscapes

  • Non-Portable Lighting Devices Or Systems Thereof (AREA)

Abstract

System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego, zaopatrzony w lampę zawierającą źródło światła, obudowę oraz wpływającą na światło osłonę, znamienny tym, że lampa (1) osadzona jest w obudowie wyposażonej w co najmniej jeden klosz, utworzony z wielościennej bryły, zawierającej co najmniej trzy ściany, ukształtowany, w taki sposób, że przekrój wzdłużny klosza jest trapezem, przy czym od strony oprawy (3) źródła światła, kształt krawędzi (2) jest dobrany do kształtu powierzchni mocowania, a druga strona bryły, jest ścięta płaszczyzną, zaś do powstałej krawędzi (5) klosza, w jej dolnej części zamocowana jest osłona (6), zakrzywiona i zwrócona do wnętrza lampy

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest system oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego, wykorzystywany przede wszystkim w kawiarniach, piwiarniach i restauracjach na wolnym powietrzu.
Znane urządzenia nadające się do oświetlania zewnętrznego, np. ogródków kawiarnianych, barków itp. najczęściej są mocowane na stałe na słupach i ogrodzeniach. Stosowane są w nich oprawy oświetleniowe w kształcie przezroczystych lub białych kul ze szkła.
Znany jest z amerykańskiego patentu nr US6439249 system oświetleniowy parasola stojącego, w którym lampki osadzone są w oprawach wzdłuż ramion konstrukcyjnych czaszy parasola. Z innego patentu nr US5331524 znana jest parasolka z urządzeniem oświetlającym, w której oprawa lampy osadzona jest w górnej części parasolki na trzonie, z którym połączone są żebra i pręty czaszy, a lampa przy pomocy elementów mocujących jest łączona ze źródłem energii.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 181089 znana jest oprawa oświetlenia zewnętrznego, która zawiera korpus połączony od dołu ze słupem, a od góry z kloszem otaczającym źródło światła. Klosz jest przykryty osłoną stanowiącą odbłyśnik, połączoną z pierścieniem mocującym podpartym trzema prętami wsporczymi osadzonymi z jednej strony w korpusie, a z drugiej w pierścieniu mocującym. Dolna część ma kształt cylindra przechodzącego w tuleję wystającą z jego dna. Część górna korpusu ma postać odwróconego cylindra z otworem w dnie.
Znane są urządzenia nadające się do użytkowania na dworze, które spełniają również rolę dekoracyjną. Oprawa oświetleniowa znana z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr W. 112032, ma wygląd świecącej bezolśnieniowo kolumny i nadaje się do oświetlania terenów otwartych.
W polskim zgłoszeniu patentowym nr P.329608 ujawniono rozwiązanie zawierające świetlny klosz o kształcie zbliżonym do kuli, zakończony w dolnej części tuleją, w której osadzona jest oprawa, połączona z obsadą przeznaczoną do zamocowania urządzenia oświetlającego jako górnego zakończenia masztu.
W polskim zgłoszeniu wzoru użytkowego nr W. 111785 jest przedstawiona konstrukcja w której oprawa oświetlenia zewnętrznego stanowiącego wyposażenie parasoli lub masztów ma klosz w postaci cienkościennej tulei przezroczystej lub matowej, zamknięty od dołu i od góry dwoma osłonami w kształcie spłaszczonej czaszy każda, które to osłony w osi spłaszczenia mają tuleje z otworami przelotowymi. Tuleje w części wewnętrznej są połączone z płytkami odblaskowymi zawierającymi gniazda, w których są osadzone oprawki z żarówkami. Oprawa oświetleniowa poprzez tuleje przynależne do osłon jest osadzona na maszcie rurowym parasola pomiędzy czaszą i dźwigniami rozkładającymi czaszę, względnie jest osadzona na maszcie rurowym wolnostojącym.
System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego, według wynalazku, zawierający lampę w obudowie, oraz wpływającą na światło osłonę, jest wyposażony w co najmniej jeden klosz, utworzony z wielościennej bryły, zawierającej co najmniej trzy ściany, ukształtowanej, w taki sposób, że przekrój wzdłużny klosza jest trapezem. Ponadto od strony oprawy źródła światła, kształt krawędzi klosza jest dobrany do kształtu powierzchni mocowania. Druga strona bryły, jest ścięta płaszczyzną, a do powstałej krawędzi klosza, w jej dolnej części zamocowana jest osłona, zakrzywiona i zwrócona do wnętrza lampy oraz osłaniająca większość padającego w dół światła. Korzystnie klosz utworzony jest z tuby o owalnym przekroju, najkorzystniej kołowym. Korzystnie osłona zamocowana jest przegubowo i ma kształt wycinka kuli, walca, stożka lub bryły wielościennej. Korzystnie obudowa wyposażona jest w mocującą podstawę do osadzania systemu w górnej części masztu parasola, w której osadzane są klosze z lampami, pod dobranym do wysokości parasola kątem.
Korzystnie jest gdy system wyposażony jest w cztery klosze, osadzone na mocującej podstawie pod odpowiednimi, uzależnionymi od wysokości parasola kątami, umożliwiającymi sterowanie promieniami świetlnymi emitowanymi przez źródło światła i kierowanie ich na poszycie od strony wewnętrznej parasola. Dodatkowo kierowanie wiązki światła w zadanym kierunku umożliwia odchylanie ruchomej osłony. System nadaje się mocowania na stałe do masztu obiektu oświetlanego oraz do łączenia z masztem lub ramieniem o dowolnym przekroju, przy użyciu mocującej podstawy. Korzystnie źródłem światła są żarówki halogenowe, połączone z zasilaniem. Korzystnie osłona zaopatrzona jest w odbłyśnik, który zapewnia wymagany rozsył promieniowania świetlnego.
System oświetleniowy według wynalazku mocowany jest na maszcie parasola, najczęściej pomiędzy czaszą i dźwigniami rozkładającymi czaszę albo na słupach, masztach, bramach, itp. Konstrukcja jego pozwala na sterowanie emisją świetlną, umożliwiając np. oświetlanie pośrednie światłem rozproszonym stolika pod parasolem. Przede wszystkim jednak odbijając światło ku górze na poszycie
PL 197 678 B1 parasola można dowolnie sterować oświetleniem tak aby szczególnie wydobyć treści informacyjnoreklamowe umieszczone na poszyciu i uzyskiwać dodatkowe efekty dekoracyjne, oraz optymalną geometrię refleksów świetlnych na treściach reklamowanych.
System oświetleniowy lokowany na masztach parasoli i słupach charakteryzuje się tym, że większa część wiązki światła kierowana jest ku górze i wzbogacona w szerokim zakresie światłem odbitym. System według wynalazku charakteryzuje się prostą konstrukcją zapewniającą łatwą wymianę źródła światła lub czyszczenie.
Rozwiązanie według wynalazku łączy cechy zespołu oświetleniowego i dekoracyjnego oraz pozwala kształtować według potrzeb i gustu przestrzeń oświetlaną.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia system z jedną lampą w przekroju wzdłużnym, fig. 2 - system z lampą o cylindrycznym kloszu w widoku z boku, a fig. 3 - system z czterema lampami, których klosze mają przekrój w kształcie sześcioboku w widoku z góry.
P r z y k ł a d I
Lampa systemu oświetleniowego zawiera żarówkę halogenową 1 osadzoną w kloszu, wykonanym z materiału, nieprzepuszczającego światła. Klosz utworzony jest z pięciościennej bryły, ukształtowanej z obu stron, w taki sposób, że przekrój wzdłużny ma kształt trapezu. Przy czym krawędź 2 klosza, od strony oprawy źródła światła 3 tworzy kształt, umożliwiający umieszczenie lampy na maszcie 4 pod kątem 80°. Drugi koniec bryły jest ukośnie ścięty płaszczyzną. Do powstałej w wyniku ścięcia krawędzi 5 klosza, w jej dolnej części, jest zamocowana osłona 6, o kształcie wycinka walca, częścią wklęsłą zwrócona do wnętrza lampy. W przekroju wzdłużnym tworząca osłonę 6 jest odchylona o kąt 120°, od osi klosza i jej powierzchnia osłania większość padającego w dół światła. Kąt umocowania lampy na maszcie oraz osłona umożliwiają kierowanie promieni świetlnych, na żądaną płaszczyznę i rozświetlanie treści reklamowych.
P r z y k ł a d II
Lampa systemu oświetleniowego zawiera żarówkę halogenową 1 osadzoną w obudowie, utworzonej z cylindrycznej tuby ściętej ukośnie z obu stron i nieprzepuszczającej światła. Przy czym krawędź dolna 2 ścięcia od strony oprawy źródła światła tworzy przestrzenny owal, umożliwiający umieszczenie lampy na maszcie 4 pod kątem 70°. Z drugiej górnej strony ukośnie ściętej tuby krawędź 5 tworzy wydłużony eliptyczny owal. Dolna, poniżej osi tuby, część krawędzi 5, połączona jest z osłoną 6 w kształcie wycinka kuli, zakrzywioną i zwróconą do wnętrza lampy. Po umieszczeniu na maszcie 4, lampa przylega ukośnie do powierzchni masztu, a tworząca osłonę 6, w przekroju wzdłużnym tworzy kąt 110° z osią tuby.
P r z y k ł a d III
System oświetleniowy ma cztery lampy, których klosze utworzone są z sześciościennej bryły ukształtowanej z obu stron, w taki sposób, że przekrój wzdłużny ma kształt trapezu jak w przykładzie pierwszym. Z tą różnicą, że osłona 6 jest ruchoma i utworzona z wycinka stożka oraz połączona przegubowo z dolną częścią krawędzi 5. Osłona 6 jest wykonana z materiału odbijającego światło i jednocześnie spełnia rolę odbłyśnika. Lampy są rozmieszczone symetrycznie wokół wielościennego masztu 4 parasola kawiarnianego, pod kątem 73°, od osi masztu, pomiędzy czaszą i dźwigniami rozkładającymi czaszę. System zasilany jest transformatorem przy pomocy kabla umieszczonego wewnątrz masztu parasola. Odchylanie osłony 6 umożliwia sterowanie wiązką emitowanego przez źródło światła i umożliwia kierowanie promieni świetlnych, na żądaną płaszczyznę na poszyciu parasola, gdzie rozświetlają one treści reklamowe.

Claims (9)

1. System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego, zaopatrzony w lampę zawierającą źródło światła, obudowę oraz wpływającą na światło osłonę, znamienny tym, że lampa (1) osadzona jest w obudowie wyposażonej w co najmniej jeden klosz, utworzony z wielościennej bryły, zawierającej co najmniej trzy ściany, ukształtowany, w taki sposób, że przekrój wzdłużny klosza jest trapezem, przy czym od strony oprawy (3) źródła światła, kształt krawędzi (2) jest dobrany do kształtu powierzchni mocowania, a druga strona bryły, jest ścięta płaszczyzną, zaś do powstałej krawędzi (5) klosza, w jej dolnej części zamocowana jest osłona (6), zakrzywiona i zwrócona do wnętrza lampy.
2. System według zastrz. 1, znamienny tym, że klosz utworzony jest z tuby o owalnym przekroju.
PL 197 678 B1
3. System według zastrz. 2, znamienny tym, że klosz w przekroju poprzecznym ma kształt koła.
4. System według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (6) ma kształt wycinka kuli, walca, stożka lub bryły wielościennej.
5. System według zastrz. 5, znamienny tym, że osłona (6) jest ruchoma.
6. System według zastrz. 6, znamienny tym, że osłona (6) połączona jest przegubowo z krawędzią (5) najdłuższej ścianki.
7. System według zastrz. 1, znamienny tym, że osłona (6) zaopatrzona jest w odbłyśnik.
8. System według zastrz. 1, znamienny tym, że obudowa systemu wyposażona jest w mocującą podstawę, do osadzania kloszy z lampami na maszcie lub ramieniu obiektu oświetlanego.
9. System według zastrz. 1, znamienny tym, że źródłem światła (1) jest żarówka halogenowa.
PL358400A 2003-01-22 2003-01-22 System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego PL197678B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL358400A PL197678B1 (pl) 2003-01-22 2003-01-22 System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL358400A PL197678B1 (pl) 2003-01-22 2003-01-22 System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL358400A1 PL358400A1 (pl) 2004-07-26
PL197678B1 true PL197678B1 (pl) 2008-04-30

Family

ID=32845187

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL358400A PL197678B1 (pl) 2003-01-22 2003-01-22 System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL197678B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL358400A1 (pl) 2004-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7946734B2 (en) Low up-light cutoff acorn style luminaire
US8960967B2 (en) Housing for intelligent lights
US20060092638A1 (en) Housing for intelligent lights
ES2379968T3 (es) Luminaria con elementos de celosía
US6932492B2 (en) Combination lamp assembly
AU2018395234B2 (en) Lighting devices and methods
PL197678B1 (pl) System oświetleniowy, zwłaszcza do parasola stojącego
US6176595B1 (en) Vertical canopy adjustable path light
JP2004335469A (ja) 反射照明装置とその方法
WO2011148286A1 (en) Magnetic multidirectional system for lighting elements
CN212901007U (zh) 一种投光灯
US20080310146A1 (en) Light fixture having multiple light sources
EP2045511A1 (en) Method and apparatus for lighting
CN218119597U (zh) 一种可变形落地灯
US6450667B1 (en) Lamp and reflector
CN215674943U (zh) 一种园林用灯
PL67286Y1 (pl) Słup oświetleniowy z diodami świecącymi
CA2622946C (en) Low up-light cut-off acorn style luminaire
CN208349126U (zh) 一种雪花状天花灯饰
CN208967528U (zh) 模组化灯体及模组化灯具
KR200309313Y1 (ko) 대나무를 이용한 스포트라이트 겸용 간접 조명장치
US20020176256A1 (en) Lighting fixture
RU25212U1 (ru) Светильник
JP5345661B2 (ja) 照明器具
WO2022064005A1 (en) Lighting apparatus with modular frame

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080122