PL196932B1 - Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy - Google Patents
Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocyInfo
- Publication number
- PL196932B1 PL196932B1 PL355466A PL35546602A PL196932B1 PL 196932 B1 PL196932 B1 PL 196932B1 PL 355466 A PL355466 A PL 355466A PL 35546602 A PL35546602 A PL 35546602A PL 196932 B1 PL196932 B1 PL 196932B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- housing
- piston
- syringe
- needle
- chamber
- Prior art date
Links
Landscapes
- Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)
Abstract
1. Strzykawka do samodzielnego udzielania
pierwszej pomocy, zawierająca cylindryczną
obudowę, tłok, element pracy umieszczony
w tulei w tylnej części obudowy wyzwalany za
pomocą elementu blokującego składającego się
z zawleczki ze sztyftem umieszczonym pomiędzy
wąsami tłoka i rozpychającym wąsy tłoka,
przy czym wypustki wąsów tłoka są oparte
o tylną część tulei, zawierającą co najmniej
jedną substancję wstrzykiwaną znajdującą się
wewnątrz obudowy oraz igłę umieszczoną wewnątrz
obudowy w jej przedniej części, znamienna
tym, że ma ampułkę (1) z substancjami wstrzykiwanymi
zamocowaną rozłącznie wewnątrz obudowy
(12) i wyposażoną w zatyczkę (6) z prowadnicą
igły (17) oraz nasadkę (2), w której
osadzona jest igła (3), przy czym tylna część
tulei (10) oraz wypustki (20) wąsów (19) tłoka (9)
przylegają do siebie powierzchniami skośnymi
w stosunku do kierunku zastrzyku.
Description
(12) OPIS PATENTOWY
RZECZPOSPOLITA
POLSKA
(21) Numer zgłoszenia: 355466 (19) PL (11) 196932 (13) B1 (51) Int.Cl.
A61M 5/178 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 13.08.2002
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (54)
Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy (73) Uprawniony z patentu:
Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Warszawa,PL
RAVIMED Sp. z o.o.,Łajski k/Legionowa,PL (43) Zgłoszenie ogłoszono:
23.02.2004 BUP 04/04 (45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
29.02.2008 WUP 02/08 (72) Twórca(y) wynalazku:
Marek Kowalczyk,Warszawa,PL Wiesław Raszewski,Warszawa,PL Oktawiusz Antkowiak,Sulejówek,PL Dariusz Siwek,Grodzisk Maz.,PL Telesfora Gidyńska,Warszawa,PL Jerzy Bandolet,Warszawa,PL (74) Pełnomocnik:
Łazewska Sławomira, Łazewska i Łazewski (57) 1. Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy, zawierająca cylindryczną obudowę, tłok, element pracy umieszczony w tulei w tylnej części obudowy wyzwalany za pomocą elementu blokującego składającego się z zawleczki ze sztyftem umieszczonym pomię dzy wąsami tłoka i rozpychającym wąsy tłoka, przy czym wypustki wąsów tłoka są oparte o tylną część tulei, zawierają c ą co najmniej jedną substancję wstrzykiwaną znajdującą się wewnątrz obudowy oraz igłę umieszczoną wewnątrz obudowy w jej przedniej części, znamienna tym, że ma ampułkę (1) z substancjami wstrzykiwanymi zamocowaną rozłącznie wewnątrz obudowy (12) i wyposażoną w zatyczkę (6) z prowadnicą igły (17) oraz nasadkę (2), w której osadzona jest igła (3), przy czym tylna część tulei (10) oraz wypustki (20) wąsów (19) tłoka (9) przylegają do siebie powierzchniami skośnymi w stosunku do kierunku zastrzyku.
PL 196 932 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy medycznej.
Jednym z podstawowych warunków wpływających na skuteczność postępowania medycznego przy ratowaniu ludzi jest często niezwłoczne podanie środków farmakologicznych, które przeciwdziałają lub zmniejszają nasilenie występujących objawów choroby lub zatrucia. Oczywiście nie zawsze wykwalifikowane służby ratunkowe są w stanie dotrzeć we właściwym czasie do osób wymagających szybkiej pomocy i wtedy szczególnego znaczenia nabierają metody i środki, które można zastosować samodzielnie. Odtrutki lub leki zawarte w strzykawce z automatycznym mechanizmem uwalniającym mogą stanowić skuteczną i łatwą do zastosowania metodę indywidualnego zabezpieczenia ludzi w sytuacjach zagroż enia do czasu nadejś cia fachowej pomocy. W zale ż noś ci od przeznaczenia wymagane jest szybkie podanie jednej lub kilku substancji leczniczych. W przypadku konieczności podania silnie działającego leku przeciwbólowego w celu zabezpieczenia przed rozwinięciem się wstrząsu pourazowego wystarczający jest model strzykawki jednokomorowej.
Przeciwdziałanie skutkom użycia bojowych substancji z grupy związków fosforoorganicznych, które należą do broni chemicznej wymaga politerapii. W skład standardowej metody leczenia zatruć tymi związkami wchodzą: lek o działaniu cholinolitycznym (najczęściej siarczan atropiny), reaktywator enzymu acetylocholinoesterazy (oksym) i w razie wystąpienia czynności drgawkowej - lek przeciwdrgawkowy z grupy benzodiazepin (głównie diazepam).
Znana jest z polskiego opisu patentowego P 176380 strzykawka do udzielania pierwszej pomocy medycznej zawierająca cylindryczną obudowę oraz tłok i wprawiana w ruch za pomocą elementu prącego w postaci sprężyny. Sprężyna ta jest zwalniana w dwóch etapach. Po pierwsze dochodzi do usunięcia zawleczki z sztyftem umieszczonym pomiędzy wąsami tłoka. Powoduje to, że wypustki na wąsach tłoka przestają być rozpychane, ale ciągle zaczepiają o tylną część obudowy. W drugim etapie użytkownik naciska przycisk lub ściska końcówkę strzykawki co powoduje zepchnięcie wypustek z brzegu obudowy. W efekcie tego zwolnienia element pr ą cy wywiera nacisk na tł ok i dochodzi do wbicia igły w ciało, a następnie wtłoczenia substancji wstrzykiwanej.
Taką strzykawką można podać pojedynczy środek, ewentualnie mieszaninę środków. W celu zastosowania politerapii potrzebne jest wykorzystanie kilku strzykawek działających równolegle, ponieważ wstrzykiwane substancje nie powinny być mieszane przed podaniem. Ze względu na konieczność jak najszybszego podania substancji, fakt stosowania jej przez samego poszkodowanego, który często nie ma żadnego doświadczenia w pierwszej pomocy oraz towarzyszący stosowaniu stres pożądane byłoby, aby strzykawka była uruchamiana jak najprościej. Ponadto ruch naciskania przycisku, jaki musi wykonać użytkownik jest niekorzystny, powoduje bowiem skurcz mięśni przedramienia i może doprowadzić do odsunięcia dłoni od ciała zmniejszając efektywność zastrzyku.
Celem niniejszego rozwiązania jest opracowanie strzykawki, przy pomocy której możliwe będzie podanie do trzech substancji przechowywanych osobno wewnątrz strzykawki, a liczba operacji potrzebnych do wykonania zastrzyku będzie jak najmniejsza.
Przedmiotem wynalazku jest strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy medycznej, zawierająca cylindryczną obudowę, tłok, element prący umieszczony w tulei tylnej części obudowy wyzwalany za pomocą elementu blokującego składającego się z zawleczki ze sztyftem umieszczonym pomiędzy wąsami tłoka i rozpychającym wąsy tłoka, przy czym wypustki wąsów tłoka są oparte o tylną część tulei, zawierającą co najmniej jedną substancją wstrzykiwaną znajdującą się wewnątrz obudowy oraz igłę umieszczoną wewnątrz obudowy w jej przedniej części. Istotą strzykawki według wynalazku jest, to że strzykawka zawiera ampułkę z substancjami wstrzykiwanymi zamocowaną rozłącznie wewnątrz obudowy i wyposażoną w zatyczkę z prowadnicą igły oraz nasadkę, w której osadzona jest igła, przy czym tylna część tulei oraz wypustki wąsów tłoka przylegają do siebie powierzchniami skośnymi w stosunku do kierunku zastrzyku.
Korzystnie ampułka zawiera pierwszą komorę oraz drugą komorę, pomiędzy którymi znajduje się pierwszy korek, przy czym przednia część ampułki ma większą średnicę od pozostałej części ampułki. Korzystniej ampułka zawiera trzecią komorę oraz drugi korek umieszczony pomiędzy drugą komorą a trzecią komorą , przy czym drugi korek ma na obwodzie wyżłobienia.
W innej korzystnej odmianie wynalazku nasadka igł y ma co najmniej jeden kana ł przelotowy.
Wynalazek został zaprezentowany w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia przekrój poprzeczny strzykawki według wynalazku.
PL 196 932 B1
Strzykawka ma kształt walca o wysokości 146 mm i średnicy podstawy 18,2 mm składa się z obudowy 12 z polipropylenu wraz z nakrę tką 13. W tulei umieszczona jest ampuł ka 1 z poliwę glanu. Ampułka składa się z pierwszej komory 14, drugiej komory 15 i trzeciej komory 16. Pomiędzy pierwszą komorą 15 i drugą komorą 16 znajduje się pierwszy korek 4 wykonany z silikonu. Pomiędzy drugą komorą a trzecią komorą znajduje się drugi korek 5. Na obwodzie drugiego korka 5 wykonane są wyżłobienia 21, o głębokości mniejszej niż grubość drugiego korka. Wewnątrz pierwszej komory 14 znajduje się igła 3 wykonana ze stali i osadzona w nasadce 2 z kanałem przelotowym 22. Ampułka jest zamknięta zatyczką 6, w której centralnej części umieszczona jest prowadnica 17 igły 3.
W tylnej części strzykawki znajduje się tuleja 10, w której umieszczono sprężynę 7 i zawleczkę 11 z polistyrenu. Sprężyna 7 osadzona jest na t ł oku 9 posiadają cym wą sy 19. Wą sy 19 mają na koń cach występy 20, które zaczepiają o brzeg tulei 10. Występy 20 oraz brzeg tulei 10 przylegają do siebie powierzchniami skośnymi do kierunku zastrzyku.
W celu wykonania zastrzyku użytkownik chwyta strzykawkę za obudowę i przyciska przedni koniec zakończony nakrętką do mięśnia, na przykład do uda. Następnie kciukiem spycha zawleczkę blokującą 11, w wyniku czego występy 20 zsuwają się z brzegu tulei 10 i dochodzi do zwolnienia ściśniętej sprężyny 7, która rozprężając się powoduje przemieszczenie się tłoczków silikonowych wraz z igłą wewną trz ampułki. Rozszerzenie 18 z przodu ampułki 1 pozwala na przepompowanie poszczególnych substancji kolejno pod nasadkę 2 igły 3, a następnie przez wnętrze igły 3 do tkanki.
Claims (4)
- Zastrzeżenia patentowe1. Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy, zawierająca cylindryczną obudowę, tłok, element prący umieszczony w tulei w tylnej części obudowy wyzwalany za pomocą elementu blokującego składającego się z zawleczki ze sztyftem umieszczonym pomiędzy wąsami tłoka i rozpychającym wąsy tłoka, przy czym wypustki wąsów tłoka są oparte o tylną część tulei, zawierającą co najmniej jedną substancję wstrzykiwaną znajdującą się wewnątrz obudowy oraz igłę umieszczoną wewnątrz obudowy w jej przedniej części, znamienna tym, że ma ampułkę (1) z substancjami wstrzykiwanymi zamocowaną rozłącznie wewnątrz obudowy (12) i wyposażoną w zatyczkę (6) z prowadnicą igły (17) oraz nasadkę (2), w której osadzona jest igła (3), przy czym tylna część tulei (10) oraz wypustki (20) wąsów (19) tłoka (9) przylegają do siebie powierzchniami skośnymi w stosunku do kierunku zastrzyku.
- 2. Strzykawka według zastrz. 1, znamienna tym, że ampułka (1) zawiera pierwszą komorę (14) oraz drugą komorę (15), pomiędzy którymi znajduje się pierwszy korek (4), przy czym rozszerzenie (18) z przodu ampuł ki (1) ma wię kszą ś rednicę od pozostałej części ampuł ki (1).
- 3. Strzykawka według zastrz. 2, znamienna tym, że ampułka (1) zawiera trzecią komorę (16) oraz drugi korek (5) umieszczony pomiędzy drugą komorą (15) a trzecią komorą (16), przy czym drugi korek (5) ma na obwodzie wyżłobienia (21).
- 4. Strzykawka według zastrz. 1, znamienna tym, że nasadka (2) igły (3) zawiera co najmniej jeden kanał przelotowy (22).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL355466A PL196932B1 (pl) | 2002-08-13 | 2002-08-13 | Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL355466A PL196932B1 (pl) | 2002-08-13 | 2002-08-13 | Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL355466A1 PL355466A1 (pl) | 2004-02-23 |
PL196932B1 true PL196932B1 (pl) | 2008-02-29 |
Family
ID=31974131
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL355466A PL196932B1 (pl) | 2002-08-13 | 2002-08-13 | Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL196932B1 (pl) |
Cited By (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US9943646B2 (en) | 2014-08-21 | 2018-04-17 | Owen Mumford Ltd. | Safety syringe |
PL442399A1 (pl) * | 2022-09-29 | 2024-04-02 | Wojskowa Akademia Techniczna Im. Jarosława Dąbrowskiego | Automatyczna strzykawka |
PL442400A1 (pl) * | 2022-09-29 | 2024-04-02 | Wojskowa Akademia Techniczna Im. Jarosława Dąbrowskiego | Automatyczna strzykawka z ampułką |
-
2002
- 2002-08-13 PL PL355466A patent/PL196932B1/pl unknown
Cited By (5)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US9943646B2 (en) | 2014-08-21 | 2018-04-17 | Owen Mumford Ltd. | Safety syringe |
US10661011B2 (en) | 2014-08-21 | 2020-05-26 | Owen Mumford Limited | Safety syringe |
US11291770B2 (en) | 2014-08-21 | 2022-04-05 | Owen Mumford Limited | Safety syringe |
PL442399A1 (pl) * | 2022-09-29 | 2024-04-02 | Wojskowa Akademia Techniczna Im. Jarosława Dąbrowskiego | Automatyczna strzykawka |
PL442400A1 (pl) * | 2022-09-29 | 2024-04-02 | Wojskowa Akademia Techniczna Im. Jarosława Dąbrowskiego | Automatyczna strzykawka z ampułką |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL355466A1 (pl) | 2004-02-23 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US10835676B2 (en) | Push button safety injector | |
CN110662569B (zh) | 自动注射器 | |
US4394863A (en) | Automatic injector with cartridge having separate sequentially injectable medicaments | |
US5695472A (en) | Modular automatic or manual emergency medicine injection system | |
JPH0460673B2 (pl) | ||
DE69430210T2 (de) | Injektionsvorrichtung ausgestattet mit einem polyparaxylylen beschichteten behälter und nadel | |
JP3872429B2 (ja) | コンパクトな構造の針無し安全注射器 | |
RU2620352C2 (ru) | Автоматическое инъекционное устройство | |
JP4153503B2 (ja) | 引き込み可能な歯科用シリンジに用いられるカルプル | |
CA2109106A1 (en) | System and method for rapid vascular drug delivery | |
JPH067443A (ja) | 自動注射器 | |
JP2007521845A (ja) | 針カバーを備える注射装置 | |
RU171991U1 (ru) | Автоматический инъектор | |
SK500382010A3 (sk) | Trojkomorový automatický injektor | |
PL196932B1 (pl) | Strzykawka do samodzielnego udzielania pierwszej pomocy | |
US11357925B2 (en) | Automatic injection device provided with a device for generating sound signals | |
CN108136120A (zh) | 自动注射器 | |
RU182111U1 (ru) | Автоматический инъектор | |
RU182223U1 (ru) | Автоматический инъектор с защитой иглы | |
RU192792U1 (ru) | Двухкарпульный автоматический инъектор | |
US11266783B2 (en) | Injection device, system, and method for use | |
RU208526U1 (ru) | Автоматический инъектор | |
US20240269386A1 (en) | Reusable injection apparatus and method | |
CZ2009101A3 (cs) | Tríkomorový automatický injektor | |
WO2021220146A1 (en) | Single use safety syringe and method thereof |