PL196165B1 - Urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych - Google Patents

Urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych

Info

Publication number
PL196165B1
PL196165B1 PL343453A PL34345300A PL196165B1 PL 196165 B1 PL196165 B1 PL 196165B1 PL 343453 A PL343453 A PL 343453A PL 34345300 A PL34345300 A PL 34345300A PL 196165 B1 PL196165 B1 PL 196165B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
locking
locking element
clutch sleeve
ratchet
control
Prior art date
Application number
PL343453A
Other languages
English (en)
Other versions
PL343453A1 (en
Inventor
Frantisek Silhavy
Original Assignee
Zoeller Kipper
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zoeller Kipper filed Critical Zoeller Kipper
Publication of PL343453A1 publication Critical patent/PL343453A1/xx
Publication of PL196165B1 publication Critical patent/PL196165B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/02Vehicles particularly adapted for collecting refuse with means for discharging refuse receptacles thereinto
    • B65F3/04Linkages, pivoted arms, or pivoted carriers for raising and subsequently tipping receptacles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65FGATHERING OR REMOVAL OF DOMESTIC OR LIKE REFUSE
    • B65F3/00Vehicles particularly adapted for collecting refuse
    • B65F3/02Vehicles particularly adapted for collecting refuse with means for discharging refuse receptacles thereinto
    • B65F2003/025Constructional features relating to actuating means for lifting or tipping containers
    • B65F2003/0253Means for synchronising or coupling two or more discharging devices, e.g. for allowing the discharge of one large container or the simultaneous discharge of two or more containers

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Refuse-Collection Vehicles (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)
  • Handcart (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Intermediate Stations On Conveyors (AREA)
  • Pallets (AREA)
  • Vehicle Cleaning, Maintenance, Repair, Refitting, And Outriggers (AREA)
  • Control And Safety Of Cranes (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie ryglujace dla umieszczonych obok siebie wózków podnosnych urzadzen podnosno-przechylnych lub urzadzen przechyl- nych, które sa wyposazone w ramiona obroto- we i uchwyty grzebieniowe, z co najmniej jed- nym elementem ryglujacym, który jest osadzo- ny ruchomo w pierwszym wózku podnosnym, i z zamocowanym w drugim wózku podnosnym ustalajacym elementem ryglowym, z którym wspól- pracuje element ryglujacy w polozeniu zaryglo- wania, znamienne tym, ze element ryglujacy (1) jest polaczony z ramieniem obrotowym (6) pierw- szego wózka podnosnego (12 lub 15) poprzez urzadzenie laczace (30) o zmiennej dlugosci i ustalane w dwóch polozeniach („a”, „b”). PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych urządzeń podnośno-przechylnych lub urządzeń przechylnych, które dla opróżniania pojemników na śmieci za pomocą różnych urządzeń zabierających są wyposażone w ramiona obrotowe i uchwyty grzebieniowe, z co najmniej jednym elementem ryglującym, który jest osadzony ruchomo w pierwszym wózku podnośnym, i z zamocowanym w drugim wózku podnośnym ustalającym elementem ryglowym, z którym współpracuje element ryglujący w położeniu zaryglowania.
Za pomocą takich urządzeń ryglujących blokuje się dwa umieszczone obok siebie wózki podnośne urządzeń podnośno-przechylnych lub urządzeń przechylnych, takich jakie są na przykład stosowane w pojazdach do przewozu śmieci, do opróżniania pojemników na śmieci o różnej wielkości do wewnątrz pojazdu.
Te pojemniki na śmieci zawiesza się na przykład na grzebieniach, które są umieszczone na górnym końcu wózków podnośnych, i są one podnoszone i przechylane przez wózki podnośne, tak że zawartość pojemników jest wyładowywana do pojazdu do przewozu śmieci. Zwykle na takich pojazdach do przewozu śmieci są umieszczone obok siebie dwa wózki podnośne, przy czym wózki podnośne są tak ukształtowane, że mogą one każdorazowo podnosić jeden zwykły pojemnik na śmieci z gospodarstw domowych.
Aby móc władować do pojazdu do przewozu śmieci duży pojemnik na śmieci, tak zwany kontener na śmieci, blokuje się te oba wózki podnośne razem ze sobą. Na grzebieniach obu zblokowanych ze sobą wózków podnośnych zawiesza się wówczas kontener na śmieci i za pomocą połączonych ze sobą wózków podnośnych, które teraz poruszają się jak jeden pojedynczy wózek podnośny, podnosi i opróżnia się do pojazdu do przewozu śmieci.
Inne duże pojemniki, które zawiesza się nie za pomocą ich brzegów, lecz za pomocą czopów wystających z boków pojemników, są chwytane i podnoszone przez dwa ramiona obrotowe. Te ramiona obrotowe są każdorazowo ułożyskowane na bokach wózka podnośnego i w swoim położeniu spoczynkowym układają się przykładowo pod grzebieniami.
Urządzenie do blokowania umieszczonych obok siebie wózków podnośnych znane jest z niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE-OS 31 23 191. Ujawnione tam urządzenie ryglujące ma trzpień łączący, który jest zamocowany ruchomo na jednym wózku podnośnym i jest przesuwany za pomocą cylindra pneumatycznego lub hydraulicznego wzdłuż jego osi, tak aby wchodził w wybranie w drugim wózku podnośnym i sprzęgał oba wózki podnośne wzajemnie ze sobą. Uruchomienie cylindra pneumatycznego lub hydraulicznego i w ten sposób sprzęgnięcie obu wózków podnośnych za pomocą trzpienia łączącego może przy tym odbywać się automatycznie poprzez obrót ramion obrotowych w położenie robocze lub za pomocą ręcznego uruchomienia zaworu sterującego.
Istotną wadę tego znanego urządzenia ryglującego stanowi jednak to, że trzpień ryglujący musi być przemieszczany za pomocą jednostki tłokowo-cylindrowej. Oznacza to dodatkowe nakłady na odpowiednie przewody zasilające i zawory. Gdy ta jednostka tłokowo-cylindrowa ma być automatycznie uruchamiana przez ramiona składane, konieczne są poza tym odpowiednie elementy sterujące, takie jak na przykład przełączniki stykowe, które reagują na ruch ramion obrotowych. Przy opisanym stosowaniu automatycznego blokowania istnieje jeszcze jedna wada, polegająca na tym, że blokowanie realizowane jest tylko przy wychylonych ramionach obrotowych. W tym położeniu ramion obrotowych nie mogą być jednak opróżniane kontenery, które są przez dwa wózki podnośne zabierane z mocowania grzebieniowego. Oznacza to, że kontenery z mocowaniem grzebieniowym mogą być opróżniane tylko z odblokowanymi wózkami podnośnymi.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 2606599 znane jest urządzenie do opróżniania, które ma dwa wychylane i dochylane ramiona nośne do przyjmowania dużych pojemników. Na każdym ramieniu nośnym jest każdorazowo zamocowany przechylny element nośny dla mniejszych pojemników. Dla zapewnienia tego, że przy opróżnianiu małych pojemników żadne z dwu ramion składanych nie odchyli się z powrotem, są w miejscach mocowań przegubowych ramion nośnych jako blokada umieszczone urządzenia zapadkowe.
Celem niniejszego wynalazku jest dostarczenie urządzenia ryglującego, które w prosty sposób jest uruchamiane za pomocą ramienia obrotowego i które może pozostawać w sprzężeniu także w stanie spoczynku, tak że wózki podnośne zarówno przy użytkowaniu ramion obrotowych jak i przy użytkowaniu mocowania grzebieniowego jako mocowania kontenerów mogą być łączone ze sobą za pomocą tej samej blokady.
PL 196 165 B1
Urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych urządzeń podnośnoprzechylnych lub urządzeń przechylnych, które są wyposażone w ramiona obrotowe i uchwyty grzebieniowe, z co najmniej jednym elementem ryglującym, który jest osadzony ruchomo w pierwszym wózku podnośnym, i z zamocowanym w drugim wózku podnośnym ustalającym elementem ryglowym, z którym współpracuje element ryglujący w położeniu zaryglowania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że element ryglujący jest połączony z ramieniem obrotowym pierwszego wózka podnośnego poprzez urządzenie łączące o zmiennej długości i ustalane w dwóch położeniach.
Korzystnie, urządzenie łączące jest teleskopowe.
Korzystnie, urządzenie łączące ma tuleję sprzęgłową i umieszczony przesuwnie w tulei sprzęgłowej trzpień sterujący, jest ustalany w dwóch położeniach za pomocą urządzenia zapadkowego.
Korzystnie, element ryglujący jest zamocowany w tulei sprzęgłowej.
Korzystnie, element ryglujący i tuleja sprzęgłowa są ukształtowane jako jedna część.
Korzystnie, element ryglujący jest poprzez tuleję sprzęgłową połączony rozłącznie z trzpieniem sterującym, a trzpień sterujący jest zamocowany przegubowo na drążku sterującym, który za pomocą przymocowanej do ramienia obrotowego dźwigni sterującej poprzez poruszanie ramieniem obrotowym przemieszcza trzpień sterujący i element ryglujący w każdorazowe położenie robocze.
Korzystnie, urządzenie zapadkowe ma napinany sprężyną element zapadkowy, a w trzpieniu sterującym ma co najmniej jedno wybranie do zazębiania z elementem zapadkowym.
Korzystnie, element zapadkowy jest ukształtowany dla łączenia kształtowego tulei sprzęgłowej z trzpieniem sterującym.
Korzystnie, na tulei sprzęgłowej jest umieszczony blok sterujący, w którym jest osadzony ruchomo element zapadkowy.
Korzystnie, element zapadkowy stanowi napinana sprężyną dźwignia obrotowa.
Korzystnie, blok sterujący jest poprzez dźwignię nastawczą połączony z dodatkową blokadą.
Korzystnie, dodatkowa blokada ma zapadkę na pierwszym wózku podnośnym i trzpień z główką na drugim wózku podnośnym.
Korzystnie, wybranie ma skos wybiegowy znajdujący się pomiędzy dwoma wybraniami.
Jeżeli długość urządzenia łączącego jest ustalona w jednym z dwóch położeń, to wówczas tworzone jest sztywne połączenie pomiędzy elementem ryglującym i ramieniem obrotowym, tak że poprzez ruch ramienia obrotowego element ryglujący może być przemieszczany z jego położenia niezaryglowanego w położenie zaryglowane i odwrotnie. Jeżeli element ryglujący znajduje się w położeniu zaryglowania, wówczas poprzez zwolnienie unieruchomienia i dzięki możliwości zmiany długości urządzenia łączącego może być przemieszczane ramię obrotowe, bez wychodzenia elementu ryglującego z jego położenia zaryglowania. Zapewnia to możliwość przemieszczania ramion obrotowych z ich położenia roboczego w każdorazowe położenie spoczynkowe, bez wyprowadzania przy tym elementu ryglującego z położenia zaryglowania. Oba wózki podnośne są tak jak przedtem zblokowane, tak że duże pojemniki mogą być mocowane i opróżniane za pomocą grzebieni. Przy tym urządzenie łączące może być również ustalane w jego wydłużonym położeniu, dzięki czemu jest dodatkowo zabezpieczane położenie zaryglowania elementu ryglującego.
Dające się ustalać w dwóch położeniach i mające zmienną długość urządzenie łączące może być korzystnie teleskopowe.
Zgodnie ze szczególną postacią wykonania urządzenie łączące ma tuleję sprzęgłową i umieszczony przesuwnie w tulei sprzęgłowej trzpień sterujący, który za pomocą urządzenia zapadkowego daje się unieruchamiać w dwóch położeniach. Ta tuleja sprzęgłowa jest umieszczona na wózku podnośnym.
Zgodnie z inną postacią wykonania element ryglujący może być zamocowany na tulei sprzęgłowej. Istnieje także możliwość wykonania urządzenia ryglującego i tulei sprzęgłowej jako jednej części. Dalsze uproszczenie uzyskuje się w ten sposób, że tuleja sprzęgłowa stanowi równocześnie element ryglujący.
Element ryglujący jest poprzez tuleję sprzęgłową połączony, korzystnie rozłącznie, z trzpieniem sterującym, a trzpień sterujący jest zamocowany przegubowo na drążku sterującym, który za pomocą przymocowanej do ramienia obrotowego dźwigni sterującej poprzez poruszanie ramieniem obrotowym przemieszcza trzpień sterujący i element ryglujący w każdorazowe położenie robocze.
Urządzenie zapadkowe zgodnie z korzystną postacią może mieć napinany sprężyną element zapadkowy i w trzpieniu sterującym ma co najmniej jedno wybranie do zazębiania z elementem zapadkowym.
Element zapadkowy jest korzystniej ukształtowany dla łączenia kształtowego tulei sprzęgłowej z trzpieniem sterującym.
PL 196 165 B1
Element zapadkowy jest korzystnie umieszczony na tulei sprzęgłowej. Istnieje jednak także możliwość umieszczenia na tulei sprzęgłowej bloku sterującego, w którym jest ruchomo osadzony element zapadkowy.
Element zapadkowy zgodnie ze szczególną postacią wykonania stanowi napinana sprężyną dźwignia obrotowa. Przy tym dźwignia obrotowa może być umieszczona wokół osi obrotu, równoległej do trzpienia sterującego. Ponieważ blok sterujący jest umieszczony na tulei sprzęgłowej, która jest przemieszczana, w celu ryglowania i odryglowywania, ta dodatkowa blokada może być uruchamiana za pomocą dźwigni nastawczej.
Ta dodatkowa blokada ma zapadkę na pierwszym wózku podnośnym i trzpień z główką na drugim wózku podnośnym. Przy przesuwaniu liniowym tulei sprzęgłowej dodatkowa blokada zaczepia na kształt zapadki o trzpień z główką na sąsiednim wózku podnośnym.
Wybranie trzpienia sterującego ma skos wybiegowy, który korzystnie jest umieszczony pomiędzy dwoma wybraniami. Korzystniej, wybranie sąsiadujące z przednim końcem trzpienia sterującego jest zaopatrzone w ten skos wybiegowy. Ten skos wybiegowy ma tę zaletę, że przy zachowaniu położenia zaryglowania ramię składane może być wychylane bez uruchamiania elementu zapadkowego, ponieważ element zapadkowy może wyjść z wybrania.
Skos wybiegowy ułatwia także przykładowo odryglowywanie ręczne, przy którym przezelement zapadkowy, który w tym przypadku jest zaopatrzony w uchwyt ręczny, przesuwana jest tuleja sprzęgłowa z elementem ryglującym.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dwa umieszczone obok siebie wózki podnośne z urządzeniem ryglującym w stanie niezaryglowanym, w widoku, fig. 2 -dwa umieszczone obok siebie, niezaryglowane wózki podnośne, w widoku cząstkowym, fig. 3 -dwa umieszczone obok siebie, zblokowane za pomocą urządzenia ryglującego wózki podnośne, w widoku cząstkowym, fig. 4 - przekrój cząstkowy przez urządzenie ryglujące według wynalazku, fig. 5 - wózek podnośny z odchylonym ramieniem wychylnym, w widoku z góry, fig. 6 -blok sterujący w widoku z częściowym przekrojem, fig. 7a - trzpień sterujący według innej postaci wykonania, a fig. 7b - trzpień sterujący z fig. 7a w innym widoku.
Na fig. 1jest pokazany widok od tyłu urządzenia podnośno-przechylnego, na którym są przedstawione w zasadzie tylko dwa umieszczone obok siebie wózki podnośne 12, 15, na których są jako ramiona obrotowe 6 umieszczone obrotowo wokół pionowej osi ramiona składane 6. Chociaż tylko na pierwszym wózku podnośnym jest pokazany przerwany widok ramienia składanego 6, jest oczywistym, że także na drugim wózku podnośnym 15 musi być umieszczone ramię składane, jeśli pojemnik mabyć opróżniany za pomocą bocznych uchwytów czopowych.
W górnej części wózków podnośnych 12, 15 znajdują się uchwyty grzebieniowe 16ze skierowanymi do góry zębami 17 do mocowania pojemników na śmieci.
Aby połączyć ze sobą oba wózki podnośne, w środkowej części wózków podnośnych 12, 15 jest umieszczone urządzenie ryglujące 18, które na fig. 1jest przedstawione w stanie niezaryglowanym. Urządzenie ryglujące 18 pokazane jest na fig. 2 i fig. 3 w powiększeniu, przy czym fig. 2 ukazuje stan niezaryglowany, a fig. 3 -stan zaryglowany. Ze względu na przejrzystość zrezygnowano z pokazania ramienia składanego 6i uchwytu grzebieniowego 16. Urządzenie ryglujące 18 zawiera element ryglujący 1, który wchodzi w ustalający element ryglowy 19, oraz urządzenie łączące 30 o zmiennej długości, które ma tuleję sprzęgłową 2, trzpień sterujący 3, prowadzony w tulei sprzęgłowej 2, oraz urządzenie zapadkowe 31. Element ryglujący 1jest prowadzony w płycie łożyskowej 23, a tuleja sprzęgłowa jest prowadzona w płycie łożyskowej 24 wózka podnośnego 12. Trzpień sterujący 3 jest przymocowany przegubowo do drążka sterującego 4, który z kolei jest połączony z dźwignią sterującą 5, która jest przymocowana do ramienia składanego 6.
Urządzenie zapadkowe 31, które ma element zapadkowy 8 w postaci dźwigni obrotowej, jest umieszczone na bloku sterującym 9 (patrz także fig. 6), przymocowanym do tulei sprzęgłowej 2. W bloku sterującym 9 jest zamocowana dźwignia nastawcza 10, która jest sprzężona z dodatkową blokadą 11, która ma obrotową wokół punktu obrotu 21 zapadkę 13 i zamocowany na drugim wózku podnośnym 15 trzpień 14z główką. Poprzez otwieranie, to jest odchylanie ramienia składanego 6 przesuwa się liniowo trzpień sterujący 3 w kierunku strzałki (patrz fig. 4). Jeśli jest ustawiony stan niezaryglowany, pokazany wcześniej na fig. 2, przesuwana jest przy tej operacji tuleja sprzęgłowa 2 wraz z elementem ryglującym 1, aż element ryglujący 1 wejdzie w ustalający element ryglowy 19 drugiego wózka podnośnego 15, jak to jest pokazane na fig. 3.
PL 196 165 B1
W tym stanie zaryglowanym według fig. 3 mogą być mocowane i opróżniane kontenery na śmieci, które są zaopatrzone w boczne czopy.
Jednocześnie przesuwany jest w tym samym kierunku blok sterujący 9, połączony z tuleją sprzęgłową 2. Dźwignia nastawcza 10, połączona przegubowo z blokiem sterującym 9, porusza zapadkę 13 dodatkowej blokady 11 wokół jej punktu 21 obrotu i pozwala zapadce 13 zaskoczyć za trzpień 14 z główką. Dodatkowa blokada 11 jest przedstawiona tylko schematycznie, ponieważ powinna ona być umieszczona w odstępie od urządzenia ryglującego 18 dla utworzenia równoległoboku sił pomiędzy urządzeniem ryglującym 18 i dodatkową blokadą.
Na fig. 4 urządzenie ryglujące 18 jest przedstawione częściowo w przekroju. Tuleja sprzęgłowa 2 jest połączona z elementem ryglującym 1 za pomocą wpustu 20. W tuleję sprzęgłową 2 wprowadza się trzpień sterujący 3, który ma dwa wybrania 7a, 7b i daje się blokować z tuleją sprzęgłową 2 w dwóch położeniach zapadkowych „a”i „b”. Na fig. 4 przedstawiono niezaryglowany stan z nie pokazanym tu ramieniem składanym 6w położeniu spoczynkowym pod uchwytem grzebieniowym 16, w którym element zapadkowy 8 jest zablokowany w wybraniu 7a w położeniu wyjściowym „a”z tuleją sprzęgłową 2 i trzpieniem sterującym 3.
Gdy otwiera się ramię składane 6, wówczas trzpień sterujący 3 jest przesuwany liniowo razem z tuleją sprzęgłową 2 w kierunku strzałki i element ryglujący 1 jest wprowadzany w przeciwległy ustalający element ryglowy 19 sąsiedniego wózka podnośnego 15.
Gdy za pomocą uchwytu grzebieniowego 16 ma być opróżniany kontener na śmieci, wówczas ramiona składane 6 muszą być obrócone do wewnątrz w ich położenie spoczynkowe, ponieważ w przeciwnym razie utrudniają one mocowanie kontenera. Aby umożliwić istnienie zaryglowania obu wózków podnośnych 12, 15 także przy dochylonych ramionach składanych 6 usuwa się element ryglujący 8 z położenia spoczynkowego „a”i rozłącza się kształtowe połączenie pomiędzy trzpieniem sterującym 3 i tuleją sprzęgłową 2. Teraz trzpień sterujący 3 jest sam cofany przy dochyleniu ramienia składanego 6, aż element zapadkowy 8, podpierany przez sprężynę 22, wskoczy w wybranie 7b (drugie położenie zapadkowe „b”). To drugie położenie zapadkowe „b” jest korzystne, ponieważ za jego pomocą jest tworzone połączenie kształtowe pomiędzy tuleją sprzęgłową 2 i trzpieniem sterującym 3 ielement ryglujący 1 jest zabezpieczony w położeniu zaryglowania.
Gdy zblokowanie obu wózków podnośnych 12, 15 ma być znowu zniesione, w celu używania ich znowu do opróżniania mniejszych pojemników na śmieci, wycofuje się element zapadkowy 8, przeciw działaniu ciągnącemu sprężyny 22, z położenia spoczynkowego „b”w wybraniu 7b. Ramię składane 6 zostaje otwarte, aż element zapadkowy 8 wskoczy w wybranie 7a, (położenie „a”). Wówczas ramię składane 6 znowu jest dochylane i w ten sposób element ryglujący 1 jest, poprzez opisane powyżej współdziałanie tulei sprzęgłowej 2 z trzpieniem sterującym 3, wyjmowany z ustalającego elementu ryglowego 19 wózka podnośnego 15.
Dzięki temu za pomocą urządzenia ryglującego według wynalazku jest możliwe uzyskanie zblokowania lub odblokowania dwóch wózków podnośnych urządzenia podnośno-przechylnego jedynie poprzez sprzęganie trzpienia sterującego z tuleją sprzęgłową lub ich rozsprzęganie oraz i tak wymagane przemieszczanie ramienia składanego w jego położenie robocze lub spoczynkowe.
Na fig. 5 jest przedstawione współdziałanie ramienia składanego 6 z trzpieniem sterującym 3. Poprzez otwieranie lub zamykanie ramienia składanego 6 dźwignia sterująca 5 przemieszczana jest w jednym lub drugim kierunku i przenosi ten ruch poprzez drążek sterujący 4 na trzpień sterujący 3 i za jego pomocą, w zależności od położeniaelementu zapadkowego 8w tulei sprzęgłowej 2, na element ryglujący 1lub na sam trzpień sterujący 3. Ruch trzpienia sterującego 3 ma przebieg przeciwny do kierunku ruchu ramienia składanego 6. Odchylanie ramienia składanego 6 powoduje w zwykłym przypadku wsuwanie elementu ryglującego 1w położenie zaryglowania. Dochylanie ramienia składanego rozłącza zaryglowanie.
Na fig. 6 są przedstawione w przekroju tuleja sprzęgłowa 2 i trzpień sterujący 3. Tuleja sprzęgłowa 2 i trzpień sterujący 3 posiadają wybrania 26 względnie 7a, w które wchodzi element zapadkowy 8, mający postać dźwigni obrotowej. Element zapadkowy 8 jest zamocowany obrotowo w punkcie 25 obrotu na bloku sterującym 9, który obejmuje tuleję sprzęgłową 2. Na swobodny koniec elementu zapadkowego 8 oddziałuje sprężyna 22, również zamocowana w bloku sterującym 9, która wciąga element zapadkowy 8 do wybrania 7a.
Wynalazek nie jest ograniczony tylko do pokazanego przykładu. Tak więc element ryglujący 1 może być wykonany także jako jedna część z tuleją sprzęgłową 2 i/lub blokiem sterującym 9. Jest także do pomyślenia zastosowanie urządzenia ryglującego 18 do ryglowania wózków podnośnych,
PL 196 165 B1 które są wyposażone nie w ramiona składane, lecz w inny rodzaj mocowania dla pojemników. Napęd trzpienia sterującego względnie ramienia obrotowego mógłby także być realizowany ręcznie lub za pomocą napędu, który należałoby określić jako silnik nastawczy.
Na figurach 7a i 7b jest przedstawiony inny przykład wykonania trzpienia sterującego 3. Wybranie 7b posiada skos wybiegowy 32, który rozciąga się od podstawy wybrania 7b w kierunku wybrania 7a. Po tym skosie wybiegowym będzie wychodzić element zapadkowy 8, znajdujący się w wybraniu 7b i będzie przeprowadzany do wybrania 7a. Przypadek ten zachodzi wówczas, gdy przy zachowaniu położenia zaryglowania mają być odchylane obrócone ramiona składane 6,tak aby pojemnik mógł być opróżniany za pomocą bocznych uchwytów czopowych. Dzięki skosowi wybiegowemu 32 nie jest konieczne wyjmowanie ręczne elementu zapadkowego 8z wybrania 7b, ponieważ przy tym przebiegu ruchu wychodzi on sam z tego wybrania.

Claims (13)

1. Urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych urządzeń podnośno-przechylnych lub urządzeń przechylnych, które są wyposażone w ramiona obrotowe i uchwyty grzebieniowe, z co najmniej jednym elementem ryglującym, który jest osadzony ruchomo w pierwszym wózku podnośnym, i z zamocowanym w drugim wózku podnośnym ustalającym elementem ryglowym, z którym współpracuje element ryglujący w położeniu zaryglowania, znamienne tym, że element ryglujący (1) jest połączony z ramieniem obrotowym (6) pierwszego wózka podnośnego (12 lub 15) poprzez urządzenie łączące (30) o zmiennej długości i ustalane w dwóch położeniach („a”, „b”).
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie łączące (30) jest teleskopowe.
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie łączące (30) ma tuleję sprzęgłową (2) i umieszczony przesuwnie w tulei sprzęgłowej (2) trzpień sterujący (3), jest ustalany w dwóch położeniach za pomocą urządzenia zapadkowego (31).
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element ryglujący (1) jest zamocowany w tulei sprzęgłowej (2).
5. Urządzenie według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, że element ryglujący (1) i tuleja sprzęgłowa (2) są ukształtowane jako jedna część.
6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 4, znamienne tym, że element ryglujący (1) jest poprzez tuleję sprzęgłową (2) połączony rozłącznie z trzpieniem sterującym (3), a trzpień sterujący (3) jest zamocowany przegubowo na drążku sterującym (4), który za pomocą przymocowanej do ramienia obrotowego (6) dźwigni sterującej (5) poprzez poruszanie ramieniem obrotowym (6) przemieszcza trzpień sterujący (3) i element ryglujący (1) w każdorazowe położenie robocze.
7. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że urządzenie zapadkowe (31) ma napinany sprężyną element zapadkowy (8), a w trzpieniu sterującym (3) ma co najmniej jedno wybranie (7a, 7b) do zazębiania z elementem zapadkowym (8).
8. Urządzenie według zastrz. 3 albo 7, znamienne tym, że element zapadkowy (8) jest ukształtowany dla łączenia kształtowego tulei sprzęgłowej (2) z trzpieniem sterującym (3).
9. Urządzenie według zastrz. 3 albo 7, znamienne tym, że na tulei sprzęgłowej (2) jest umieszczony blok sterujący (9), w którym jest osadzony ruchomo element zapadkowy (8).
10. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że element zapadkowy (8) stanowi napinana sprężyną dźwignia obrotowa.
11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że blok sterujący (9) jest poprzez dźwignię nastawczą (10) połączony z dodatkową blokadą (11).
12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że dodatkowa blokada (11) ma zapadkę (13) na pierwszym wózku podnośnym (12, 15) i trzpień (14) z główką na drugim wózku podnośnym (12, 15).
13. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że wybranie (7b) ma skos wybiegowy (32) znajdujący się pomiędzy dwoma wybraniami (7a, 7b).
PL343453A 1999-10-29 2000-10-25 Urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych PL196165B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19952483A DE19952483C1 (de) 1999-10-29 1999-10-29 Verriegelungsvorrichtung für nebeneinander angeordnete Hubwagen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL343453A1 PL343453A1 (en) 2001-05-07
PL196165B1 true PL196165B1 (pl) 2007-12-31

Family

ID=7927526

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL343453A PL196165B1 (pl) 1999-10-29 2000-10-25 Urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP1095877B1 (pl)
AT (1) ATE256055T1 (pl)
CZ (1) CZ291303B6 (pl)
DE (2) DE19952483C1 (pl)
DK (1) DK1095877T3 (pl)
ES (1) ES2212763T3 (pl)
HU (1) HU225097B1 (pl)
PL (1) PL196165B1 (pl)
PT (1) PT1095877E (pl)
SK (1) SK284656B6 (pl)
TR (1) TR200003114A2 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE20319079U1 (de) 2003-12-09 2005-05-04 Faun Umwelttechnik Gmbh & Co. Kg Hub-Kippvorrichtung zur Aufnahme von Müllbehältern

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2309232C2 (de) * 1973-02-24 1982-09-02 Zöller-Kipper GmbH, 6500 Mainz Vorrichtung zum Entleeren von Behältern, beispielsweise Müllgefäßen, in eine Einschüttöffnung
DE3123191A1 (de) * 1980-06-11 1982-03-25 Glover Webb & Liversidge Ltd., Hamble, Hampshire Vorrichtung zum anheben und kippen von muellcontainern
DE4318269C1 (de) * 1993-06-02 1994-09-08 Zoeller Kipper Vorrichtung zum Verriegeln von nebeneinander angeordneten Hubwagen
DE29718103U1 (de) * 1997-10-14 1999-02-11 Schneider Systemtechnik GmbH, 55270 Schwabenheim Hub-Kipp-Vorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
DK1095877T3 (da) 2004-01-05
CZ20003748A3 (en) 2001-06-13
ATE256055T1 (de) 2003-12-15
HU225097B1 (en) 2006-06-28
TR200003114A3 (tr) 2001-08-21
PT1095877E (pt) 2004-04-30
HUP0004074A3 (en) 2005-01-28
DE50004710D1 (de) 2004-01-22
EP1095877B1 (de) 2003-12-10
PL343453A1 (en) 2001-05-07
DE19952483C1 (de) 2001-02-22
CZ291303B6 (cs) 2003-01-15
HU0004074D0 (en) 2000-12-28
ES2212763T3 (es) 2004-08-01
EP1095877A1 (de) 2001-05-02
HUP0004074A2 (hu) 2002-01-28
TR200003114A2 (tr) 2001-08-21
SK15202000A3 (sk) 2001-05-10
SK284656B6 (sk) 2005-08-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5755547A (en) Side loading refuse collection vehicle arm restraint
US4613271A (en) Universal device to empty different-style garbage containers
US6227124B1 (en) Locking mechanism for a hinged railroad hopper car door
US4776736A (en) Twin container hold down
JP4023563B2 (ja) 規格搬送容器用積荷固定装置
AU2007243538A1 (en) Railcar door control apparatus
US6276888B1 (en) Reception, containing and compacting system of solid wastes
US5749686A (en) Pivotable sidewall mounted container stop for railcar well
US7331295B1 (en) Railcar door operating mechanism with piston lock
US5938393A (en) Container vehicle with loading means
US4158996A (en) Locking arrangement for hopper car doors
PL196165B1 (pl) Urządzenie ryglujące dla umieszczonych obok siebie wózków podnośnych
US6027299A (en) Adapter and method for emptying rear end loading waste containers using front loading waste vehicles
US6413031B1 (en) Automatic refuse container latch
CN113825708A (zh) 改进的盖子锁定系统和盖子升降器
EP1332059B1 (en) An open roof construction for a vehicle, as well as a vehicle fitted with such an open roof construction
US4141582A (en) Multi-purpose tail gate
CA2924970A1 (en) Railroad hopper car door operating mechanism
EP2695832B1 (en) Drawbar, and system for opening/closing the doors of a container which can be actuated by said drawbar
US4339222A (en) Door locking mechanism for hopper car doors
CA2463277C (en) Drop frame refuse collection vehicle
US6709220B2 (en) Automatic refuse container latch
CA2175445A1 (en) Pivotable sidewall mounted container stop for railcar well
EP3305709B1 (en) A system for transporting and unloading containers for goods, in particular for bulk material, a container and a container spreader
GB2352712A (en) Leg deployment device between a demountable freight container and vehicle