PL196083B1 - Urządzenie, dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych - Google Patents

Urządzenie, dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych

Info

Publication number
PL196083B1
PL196083B1 PL349703A PL34970399A PL196083B1 PL 196083 B1 PL196083 B1 PL 196083B1 PL 349703 A PL349703 A PL 349703A PL 34970399 A PL34970399 A PL 34970399A PL 196083 B1 PL196083 B1 PL 196083B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
grooves
shaped element
group
plate
distributor
Prior art date
Application number
PL349703A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Hautmann
Heinz-Dieter Schönbeck
Kurt Wagner
Original Assignee
Jeyes Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jeyes Deutschland Gmbh filed Critical Jeyes Deutschland Gmbh
Publication of PL196083B1 publication Critical patent/PL196083B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E03WATER SUPPLY; SEWERAGE
    • E03DWATER-CLOSETS OR URINALS WITH FLUSHING DEVICES; FLUSHING VALVES THEREFOR
    • E03D9/00Sanitary or other accessories for lavatories ; Devices for cleaning or disinfecting the toilet room or the toilet bowl; Devices for eliminating smells
    • E03D9/02Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing
    • E03D9/03Devices adding a disinfecting, deodorising, or cleaning agent to the water while flushing consisting of a separate container with an outlet through which the agent is introduced into the flushing water, e.g. by suction ; Devices for agents in direct contact with flushing water
    • E03D9/032Devices connected to or dispensing into the bowl

Landscapes

  • Public Health (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Bidet-Like Cleaning Device And Other Flush Toilet Accessories (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)
  • Sanitary Device For Flush Toilet (AREA)
  • Vehicle Waterproofing, Decoration, And Sanitation Devices (AREA)
  • Cleaning By Liquid Or Steam (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie dozujace substancje aktywna do wody splukujacej, zwlaszcza w miskach toaletowych, z pojemnikiem na substancje ak- tywna, w którym pojemnik posiada otwór lacza- cy sie z zasadniczo plytkowym dystrybutorem, i z urzadzeniem do utrzymywania dystrybutora na sciance miski toaletowej lub blisko niej, znamienne tym, ze dystrybutor (4) sklada sie z dwóch zasadniczo plytkowych elementów (2, 3), w których znajduja sie przecinajace sie kanaliki lub rowki (11, 12, 12a) lub tym podobne wgle- bienia pomiedzy drugim górnym plytkowym elementem (2) i pierwszym dolnym plytkowym elementem (3), i w którym pierwsza grupa rowków (11) biegnie od dystrybutora (4) w kierunku na zewnatrz, a inna, druga grupa rowków (12, 12a) biegnie tylko wewnatrz dys- trybutora (4). PL PL PL PL

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 196083 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 349703 1 * * * * * * * * * * * (13) B1 (22) Data zgłoszenia: 15.12.1999 (51) Int.Cl.
E03D 9/03 (2006.01) (86) Data i numer zgłoszenia międzynarodowego:
15.12.1999, PCT/EP99/09973 (87) Data i numer publikacji zgłoszenia międzynarodowego:
20.07.2000, WO00/42261 PCT Gazette nr 29/00
Urządzenie dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych
(73) Uprawniony z patentu: JEYES DEUTSCHLAND GMBH,
(30) Pierwszeństwo: 12.01.1999,DE,19900821.3 Neuburg/Donau,DE (72) Twórca(y) wynalazku:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: Horst Hautmann,Neuburg/Donau,DE
26.08.2002 BUP 18/02 Heinz-Dieter Schonbeck,Reichertshausen,DE Kurt Wagner,Ingolstadt,DE
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
31.12.2007 WUP 12/07 (74) Pełnomocnik: Marek Ginter, Kancelaria Rzecznikowska S.C, GINTER & GINTER
1. Urządzenie dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych, z pojemnikiem na substancję aktywną, w którym pojemnik posiada otwór łączący się z zasadniczo płytkowym dystrybutorem, i z urządzeniem do utrzymywania dystrybutora na ściance miski toaletowej lub blisko niej, znamienne tym, że dystrybutor (4) składa się z dwóch zasadniczo płytkowych elementów (2, 3), w których znajdują się przecinające się kanaliki lub rowki (11, 12, 12a) lub tym podobne wgłębienia pomiędzy drugim górnym płytkowym elementem (2) i pierwszym dolnym płytkowym elementem (3), i w którym pierwsza grupa rowków (11) biegnie od dystrybutora (4) w kierunku na zewnątrz, a inna, druga grupa rowków (12, 12a) biegnie tylko wewnątrz dystrybutora (4).
PL 196 083B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych.
Urządzenie tego rodzaju opisuje europejski opis patentowy EP 0538957 B1 prezentujący rozwiązanie pojemnika z otworem skierowanym ku dołowi, mającego w sobie przepuszczalne dla cieczy uszczelnienie do regulowania uwalniania substancji aktywnej do porowatej masy znajdującej się poniżej. Takie urządzenie pozwala uwalniać lub dozować substancję aktywną poprzez przepuszczalne dla cieczy uszczelnienie w otworze pojemnika. Porowata masa pochłania uwolnioną substancję aktywną i zatrzymuje ją po spłukaniu, a substancja aktywna uwolniona zostaje do otaczającego powietrza. W tym urządzeniu substancja aktywna dozowana jest tylko przez przepuszczalne dla cieczy uszczelnienie w otworze pojemnika. Stosunkowo kosztowna masa porowata stanowi pewną niedogodność, tym bardziej, że sama masa porowata nie może być wykorzystana do regulowania lub dozowania substancji aktywnej do miski toaletowej. Przepuszczalne dla cieczy uszczelnienie musi być więc zaopatrzone w dodatkowy element.
Niemiecki opis patentowy DE 19720393 A1 opisuje urządzenie do uwalniania substancji aktywnych, w którym pojemnik ze składnikiem aktywnym, posiadający otwór skierowany ku dołowi, uwalnia składnik aktywny przez skapywanie. Gdy składnik aktywny styka się z miską toaletową, pozostawia on na niej nieco niepożądanych śladów. Wcelu przeciwdziałania tej niedogodności, w znanym urządzeniu zastosowany jest pośredni podtrzymywacz, który dochodzi do opadającej ścieżki składnika aktywnego i uwalnia ten składnik aktywny wraz z wodą spłukującą do miski toaletowej, przez co unika się powstawania wymienionych śladów składnika aktywnego na misce.
Wynalazek koncentruje się dlatego na zagadnieniu ulepszenia urządzenia, typu wymienionego na wstępie, w którym uwalnianie substancji aktywnej regulowane jest wyłącznie dystrybutorem, i mającego prostą i oszczędną konstrukcję.
Zgodnie z wynalazkiem, urządzenie dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych, z pojemnikiem na substancję aktywną, w którym pojemnik posiada otwór łączący się z zasadniczo płytkowym dystrybutorem, i z urządzeniem do utrzymywania dystrybutora na ściance miski toaletowej lub blisko niej, charakteryzuje się tym, że dystrybutor składa się z dwóch zasadniczo płytkowych elementów, w których znajdują się przecinające się kanaliki lub rowki lub tym podobne wgłębienia pomiędzy drugim górnym płytkowym elementem i pierwszym dolnym płytkowym elementem, i w którym pierwsza grupa rowków biegnie od dystrybutora w kierunku na zewnątrz, a inna, druga grupa rowków biegnie tylko wewnątrz dystrybutora.
Korzystnie, rowki pierwszej grupy mają mniejszy przekrój poprzeczny niż rowki drugiej grupy.
Korzystnie, pierwszy dolny płytkowy element wystaje poza krawędź drugiego górnego płytkowego elementu, a duża część wystającego obszaru zaopatrzona jest w rowki pierwszej grupy.
Korzystnie, drugi górny płytkowy element posiada otwór do wprowadzania szyjki lub otworu pojemnika zawierającego w sobie substancję aktywną.
Korzystnie, otwór ten posiada otworowy kołnierz zwrócony w stronę pojemnika.
Korzystnie, rowki drugiej grupy utworzone są na powierzchni jednego z dwóch płytkowych elementów.
Korzystnie, rowki drugiej grupy utworzone są na powierzchniach czołowych drugiego górnego płytkowego elementu i pierwszego dolnego płytkowego elementu.
Korzystnie, rowki te pokrywają się na powierzchniach drugich i pierwszych płytkowych elementów.
Korzystnie, drugi górny płytkowy element i pierwszy dolny płytkowy element połączone są ze sobą zawiasem foliowym lub tym podobnym elementem.
Korzystnie rowki pierwszej i/lub drugiej grupy pokrywają się pomiędzy pierwszym i drugim płytkowym elementem.
Korzystnie, rowki pierwszej i drugiej grupy utworzone są wyłącznie na dolnej powierzchni drugiego górnego płytkowego elementu.
Korzystnie, wszystkie rowki każdej grupy są zasadniczo równoległe.
Przedstawione rozwiązanie posiada wiele zalet. Przede wszystkim wynalazek zapewnia urządzenie dozujące substancję aktywną do wody spłukującej miskę toaletową, a zwłaszcza dozownik, w którym ciekły składnik aktywny w pojemniku podczas spłukiwania uwalniany jest do wody spłukującej, jak również pozostaje on na powierzchni dostarczonego dystrybutora po spłukaniu, aby odświeżać powietrze w obszarze miski toaletowej.
PL 196 083 B1
Dystrybutor według wynalazku jest zasadniczo określony przecinającymi się rowkami. Pierwsza grupa rowków uwalnia żądaną ciekłą substancję aktywną na zewnątrz z dystrybutora w stronę miski toaletowej, a druga grupa rowków rozprowadza ciekłą substancję aktywną wewnątrz dystrybutora. Druga grupa rowków posiada szerzej otwarty przekrój poprzeczny i odpowiednio rozprowadza substancję aktywną wewnątrz dystrybutora do rowków, które prowadzą na zewnątrz.
Zaletą rozwiązania jest i to, że rowki lub kanaliki wykonane są jako równoległe w każdej grupie. Rowki takich dwóch grup przecinają się w dystrybutorze, aby właściwie i zadawalająco rozprowadzić składnik aktywny w kierunku na zewnątrz.
Dwie grupy rowków działają podobnie jak rurki kapilarne, to znaczy że, ciekły składnik aktywny wyciągany jest na zewnątrz poprzez pierwszą grupę rowków albo przez wodę spłukującą płynącą wewnątrz miski toaletowej po dystrybutorze, albo przez niezależne wyparowywanie ciekłej substancji aktywnej pomiędzy poszczególnymi spłukiwaniami. Odpowiedni kształt przekroju poprzecznego poszczególnych rowków pozwala odpowiednio na właściwe dozowanie lub uwalnianie ciekłej substancji aktywnej do miski toaletowej zarówno w czasie spłukiwania, jak i pomiędzy spłukiwaniami.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym, fig. 1 przedstawia widok urządzenia w stanie rozłożonym według wynalazku, fig. 2 - przekrój częściowy urządzenia według wynalazku w widoku z boku, fig. 3 - rzut główny poziomy korzystnego przykładu wykonania części dystrybutora, fig. 4 - widok innej części dystrybutora, od dołu, fig. 5 - przykład wykonania urządzenia według wynalazku inny niż ten przedstawiony na fig. 1, a fig. 6 przedstawia inny przykład wykonania płytkowego elementu dystrybutora.
Urządzenie dozujące substancje aktywne według wynalazku pokazane jest na fig. 1 w stanie rozłożonym, i składa się z pojemnika 1o dowolnym kształcie, korzystnie z przeświecającego tworzywa sztucznego, z dystrybutora 4 składającego się z dwóch zasadniczo płytkowych elementów 2, 3, i ewentualnie z ramki 5, zwłaszcza w celu osadzenia w niej dystrybutora 4.
Pojemnik 1ma otwór 7 usytuowany w dnie tego pojemnika, jak pokazano na fig. 1. Przed użyciem, otwór 7 pojemnika 1 uszczelniony jest od wewnątrz membraną 8 lub podobnym elementem, aby zapobiec wyciekaniu ciekłej substancji aktywnej z tego pojemnika. W wyniku umieszczenia pojemnika 1 w urządzeniu, w sposób opisany poniżej, membrana 8, lub podobny element, otwierana jest trzpieniem 9 lub innym podobnym elementem.
W celu uwolnienia substancji aktywnej z urządzenia według wynalazku, dystrybutor ma konstrukcję taką, że w zasadzie składa się z płytkowych elementów, z których każdy korzystnie wykonany jest z tworzywa sztucznego i zaopatrzony jest w rowki, kanaliki lub tym podobne wgłębienia.
W korzystnym przykładzie wykonania, dystrybutor 4 składa się z pierwszej dolnej płytki i z drugiej górnej płytki.
Zgodnie z wynalazkiem, pomiędzy górnym płytkowym elementem 2 i dolnym płytkowym elementem 3, które korzystnie wykonane są z tworzywa sztucznego, utworzona jest struktura utworzona z rowków, kanalików lub tym podobnych wgłębień tak że, gdy pojemnik 1 zostaje otwarty, ciekła substancja aktywna może być dozowana z pojemnika 1 poprzez te rowki, kanaliki lub tym podobne wgłębienia i przez dystrybutor 4 do miski toaletowej lub wody spłukującej.
W zasadzie, istotne jest tylko, aby rowki rozmieszczone były pomiędzy dwoma płytkowymi elementami 2, 3, przy czym rowki te mogą być na spodzie górnego płytkowego elementu 2 lub na górze dolnego płytkowego elementu 3, lub zarówno na spodzie górnego płytkowego elementu 2 jak i na górze dolnego płytkowego elementu 3. W tym ostatnim przypadku, rowki przyporządkowane sobie mogą łączyć się ze sobą, to jest pokrywać się.
W przykładzie wykonania z fig. 1, pierwsza grupa rowków lub kanalików 11 biegnie prostopadle do osi wzdłużnej dolnego płytkowego elementu 3. Rowki 11 korzystnie rozmieszczone są w równym odstępie od siebie, jak pokazano na fig. 3, i korzystnie biegną na całej długości i szerokości dolnego płytkowego elementu 3, chociaż nie jest to bezwzględnie konieczne. Druga grupa rowków 12 przebiega równolegle do osi wzdłużnej i jest poprzecznie odsunięta od osi środkowej, a więc rozmieszczona jest wzdłuż obszaru, który objęty jest górnym płytkowym elementem 2. Liczba rowków 12 drugiej grupy korzystnie wynosi 3, ale może być większa lub mniejsza, zależnie od potrzeby.
Rowki 12 drugiej grupy korzystnie mają przekrój poprzeczny bardziej otwarty, w przeciwieństwie do prostopadłych rowków 11, których przekrój poprzeczny pokazany został dla zapewnienia pełnego rozprowadzania ciekłego składnika aktywnego na całej długości dolnego płytkowego elementu 3 tak, aby wszystkie rowki 11 biegnące prostopadle do niego mogły być wystarczająco zapełnione ciekłą substancją aktywną.
PL 196 083B1
Jak to widać na fig. 1 i 3, dolny płytkowy element 3 jest w zasadzie prostokątny. Górny płytkowy element 2 znajdujący się na dolnym płytkowym elemencie 3 posiada także zasadniczo kształt prostokątny i może być zaopatrzony w dodatkowe rowki 12a takie jak te pokazane na fig. 4, które pokrywają się z rowkami 12 dolnego płytkowego elementu 3 w celu powiększenia otwartego przekroju poprzecznego utworzonych rowków drugiej grupy w obszarze, w którym pokrywają się oba płytkowe elementy 2, 3.
Dla napełnienia dystrybutora 4, górny płytkowy element 2 zaopatrzony jest w otwór 14, dokoła którego może być wykonany występ podobny do kołnierza 15, dla umieszczenia w nim szyjki 1a pojemnika 1.
Jak pokazano zwłaszcza na fig. 1i 2, górny płytkowy element 2 spoczywa na dolnym płytkowym elemencie 3. Górny płytkowy element 2 usytuowany jest z boku dolnego płytkowego elementu 3 w celu przykrycia lub zamknięcia rowków 12, podczas gdy dolny płytkowy element 3 przechodzi na tym boku poza górny płytkowy element 2. Rowki 11 na pozostałej wolnej powierzchni dolnego płytkowego elementu 3 służą do prowadzenia ciekłej substancji aktywnej, która przepływa z pojemnika 1 przez otwór 7, przez otwór 14 górnego płytkowego elementu 2, do kanału łączącego utworzonego przez rowki 12, i na zewnątrz przez rowki 11 albo podczas spłukiwania w misce toaletowej albo pomiędzy spłukiwaniami, działając jako odświeżacz powietrza.
Z powyższego opisu można zauważyć, że pomiędzy rowkami 12 drugiej grupy i rowkami 11 pierwszej grupy znajdują się miejsca przecięcia dla prowadzenia ciekłej substancji aktywnej, która wpływa przez otwór 14 do dystrybutora 4 rowkami 12 do rowków 11.
Kiedy dolny płytkowy element 3 przykryty jest górnym płytkowym elementem 2, rowki 11 i rowki 12 pozostają zamknięte, a więc tworzą one kanaliki lub rurki podobne do rurek kapilarnych, podczas gdy rowki 11 znajdujące się poza górnym płytkowym elementem 2 pozostają otwarte na górze i skutkiem tego dostępne są dla przyboru wody spłukującej.
Przekrój poprzeczny rowków 11, 12, 12a może mieć kształt litery V, U, lub inny podobny kształt. Otwarty przekrój rowków 11 jest dobrany tak, że składnik aktywny znajdujący się w pojemniku 1 dozowany jest z dystrybutora 4 do dolnego płytkowego elementu 3, który jest bezpośrednio dostępny dla wody spłukującej.
Figura 4 przedstawia rzut górnego płytkowego elementu 2 w widoku od dołu. Na fig. 4 można zauważyć, że górny płytkowy element 2 może mieć rowki 12a, które także biegną w kierunku wzdłużnym na jego spodzie, i które pokrywają się z odpowiednimi rowkami 12 na górze dolnego płytkowego elementu 3. Takie rozwiązanie znacznie poszerza otwarty przekrój poprzeczny połączonych przekrojów rowków 12, 12a. Alternatywnie, rowki 12 mogą być utworzone po prostu przez rowki 12a na powierzchni górnego płytkowego elementu 2, a wtedy odpowiednie rowki 12 na powierzchni dolnego płytkowego elementu 3 są zbędne. W tym przypadku, rowki 12a łączą się dla zapewnienia przepływu cieczy z rowkami 11 prostopadłymi do dolnego płytkowego elementu 3 dla wyciągnięcia substancji aktywnej z pojemnika 1 przez dystrybutor 4 w kierunku części 3a tej płytki.
Z częściowego przekroju fig. 2 można zauważyć, że po nałożeniu pojemnika 1, uszczelnienie 8 będące, na przykład, w kształcie membrany lub korka, wyciskane jest trzpieniem 9 z szyjkowego otworu 7 pojemnika do wnętrza pojemnika. Szyjka 1a pojemnika 1 znajduje się wówczas w otworowym kołnierzu 15 z fig. 2, który może być zaprojektowany jako pierścień kołowy osadzony na górnym płytkowym elemencie 2. Część dolnego płytkowego elementu 3 wystająca z boku poza górny płytkowy element 2 określona jest oznacznikiem 3a na fig. 2. Kiedy urządzenie według wynalazku zostaje umieszczone na krawędzi miski toaletowej od wewnątrz, część 3a jest bliska i w przybliżeniu prostopadła do zasadniczo pionowej ścianki miski toaletowej i dlatego styka się z wodą spłukującą podczas każdego spłukiwania.
Figura 5 przedstawia przykład wykonania wynalazku odmienny od tego pokazanego na fig. 1 i fig. 2. Na fig. 5, części, które są takie same jak na fig. 1 i 2 mają takie same oznaczniki liczbowe i dlatego nie będą tu opisywane. W przeciwieństwie do przykładu wykonania z fig. 1i 2, wyeliminowana została ramka w kształcie kopuły na spodzie urządzenia według wynalazku przedstawionego w pierwszym przykładzie wykonania. Rozwiązanie według przykładu wykonania z fig. 1 i 2 posiada hakowaty uchwyt 18, który w znany sposób stosowany jest dla takich urządzeń celem zamocowania urządzenia do krawędzi miski toaletowej lub tym podobnego elementu. Zgodnie z tym, uchwyt 18 umieszczany jest na dystrybutorze 4 lub w innym miejscu. W tym przykładzie wykonania, w celu zmniejszenia całkowitej wysokości urządzenia, zastosowano zasadniczo płaską i prostokątną ramkę 5a.
PL 196 083 B1
Ramka 5a służy jedynie jako podstawa dolnego płytkowego elementu 3 i w razie potrzeby może być usunięta.
W innym przykładzie wykonania wynalazku, dystrybutor 4 jest zaprojektowany tak, że nie ma rowków 11 w obszarze określonym jako część 3a, lub część 3a utworzona jest ze z góry określoną chropowatością powierzchni, a rowki 11 i 12 ukształtowane są wyłącznie wtedy, gdy dwa płytkowe elementy 2 i 3 zachodzą na siebie. Stosowanie do tego, wszystkie rowki 11 i/lub 12 mogą znajdować się tylko na dolnej powierzchni górnego płytkowego elementu 2. W tym przypadku, chropowatość powierzchni części 3a ma za cel utrzymywanie wypływającego ciekłego składnika aktywnego na górze dolnego płytkowego elementu 3.
Jak wynika z powyższego opisu, kanaliki lub rowki 11, 12 w obszarze zachodzenia na siebie pomiędzy dwoma płytkowymi elementami 2 i 3 wyznaczają układ połączeń rurkowych, którego celem jest rozprowadzenie ciekłej substancji aktywnej przedostającej się z pojemnika 1do dystrybutora 4 na całej długości i szerokości dolnego płytkowego elementu 3 w obszarze pokrywania się dwóch płytkowych elementów 2, 3. W przykładzie wykonania z fig. 1do fig. 4, układ ten również równomiernie rozprowadza substancję aktywną w kierunku na zewnątrz na bok rowkami 11 części 3a. Układ połączeń rurkowych zbliżony jest do systemu rurek kapilarnych, co oznacza, że woda spłukująca pojawiająca się w obszarze części 3a dolnego płytkowego elementu 3 może wyciągnąć ciekłą substancję aktywną z dystrybutora 4, i ten efekt może być regulowany przez otwarty przekrój poprzeczny układu rurkowego lub rowkowego. Stąd przekrój poprzeczny układu rurkowego lub rowkowego zależy również od konsystencji ciekłej substancji aktywnej i łatwo pozwala na regulowanie czasu użytkowania lub dozowania substancji aktywnej w zależności od konsystencji tej ciekłej substancji aktywnej.
W urządzeniu według wynalazku, pojemnik 1 może być wymieniony po zużyciu substancji aktywnej, co oznacza że, nowy pojemnik 1może być nałożony przez umieszczenie go otworem 7 skierowanym ku dołowi na dystrybutorze 4. Pojemnik 1 jest wówczas zasadniczo prostopadły do płytkowych elementów 2, 3.
W innym przykładzie wykonania wynalazku, bok dolnego płytkowego elementu 3 odwrócony od rowków 12 ma korzystnie elastyczną część stykową 19, która pokazana jest na fig. 6, i która służy do zapewnienia szczelnego styku ze ścianką miski toaletowej (nie pokazanej na fig. 2). Celem części stykowej 19 jest właściwe prowadzenie wody spływającej ze ścianki miski toaletowej do części 3a dla ulepszenia mieszaniny substancji aktywnej i wody spłukującej. Część stykowa 19 może być elastyczna, aby możliwe było dostosowanie jej do kształtu ścianki miski toaletowej, i aby część ta zapewniała szczelne uszczelnienie na ściance miski toaletowej.
Szerokość całego dolnego płytkowego elementu 3 z fig. 6 może być taka jak pokazano na fig. 3, a rowki 11 mogą dochodzić do krawędzi części stykowej 19, co oznacza, że rowki 11 mogą przechodzić przez tę część stykową 19.
W innym przykładzie wykonania wynalazku, dystrybutor 4 składa się z pierwszych i drugich płytkowych elementów 2, 3, ale wspólna krawędź tych dwóch płytkowych elementów jest korzystnie zamocowana i obracana na zawiasie foliowym (nie pokazanym).
Jeśli jeden z dwóch płytkowych elementów 2, 3 wykonanych z tworzywa sztucznego ma płaską powierzchnię stykową w przeciwieństwie do drugiego płytkowego elementu zaopatrzonego w rowki 11, 12, pojawia się pewien efekt kapilarny względem elementu z występami podłużnymi, jako wynik korzystnie centralnego usytuowania szyjki pojemnika względem dystrybutora, co może być wykorzystane do regulowania dozowania substancji aktywnej.
Urządzenie według wynalazku pozwala, aby substancja aktywna prowadzona była w kierunku na zewnątrz po dolnym płytkowym elemencie 3 i do wnętrza miski toaletowej. Substancja aktywna rozprowadzana jest rowkami 11na powierzchnię górnego płytkowego elementu 2. Podczas spłukiwania, woda kierowana jest przez otwarty obszar, to jest, przez część 3a, a substancja aktywna zostaje wypłukiwana. W celu polepszenia dostarczania wody spłukującej do dolnego płytkowego elementu 3, część stykowa 19 jest wygięta ku górze, do postaci zbliżonej do dzioba.
W innym korzystnym przykładzie wykonania, rowki 11 mają kształt litery V o kącie rozwarcia 60°, podczas gdy rowki 12 dolnego płytkowego elementu 3 biegną w kierunku wzdłużnym i mają kąt 90°. Rowki 12 rozmieszczone są na obszarze zajmującym w przybliżeniu 2/5 całkowitej powierzchni dolnego płytkowego elementu 3.
Przy użyciu urządzenia według wynalazku, prowadzone jest ciągłe dozowanie składnika aktywnego i skuteczne odświeżanie powietrza. Działanie urządzenia według wynalazku opiera się na wzajemnym oddziaływaniu pomiędzy powstałą siłą kapilarną w podłużnych rowkach 11, 12 a wodą spłu6
PL 196 083B1 kującą miski toaletowej wypływającą z obszaru części 3a. Po uaktywnieniu pojemnika i po powtórnym spłukaniu, zapewnione jest, że substancja aktywna nie wydostanie się na zewnątrz i nie będzie używana nawet wtedy, gdy pomiędzy spłukiwaniami upływa długi okres czasu. Trwałość urządzenia według wynalazku zostaje niezwykle wydłużona, przy czym trwałość ta może być zwłaszcza indywidualnie regulowana w zależności od użytego składnika aktywnego przez odpowiednie zmienianie struktury rowkowej. Przenoszenie roztworu substancji aktywnej w pojemniku 1 regulowane jest siłą kapilarną w tym pojemniku, jak wyjaśniono powyżej.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych, z pojemnikiem na substancję aktywną, w którym pojemnik posiada otwór łączący się z zasadniczo płytkowym dystrybutorem, i z urządzeniem do utrzymywania dystrybutora na ściance miski toaletowej lub blisko niej, znamienne tym, że dystrybutor (4) składa się z dwóch zasadniczo płytkowych elementów (2, 3), w których znajdują się przecinające się kanaliki lub rowki (11, 12, 12a) lub tym podobne wgłębienia pomiędzy drugim górnym płytkowym elementem (2) i pierwszym dolnym płytkowym elementem (3), i w którym pierwsza grupa rowków (11) biegnie od dystrybutora (4) w kierunku na zewnątrz, a inna, druga grupa rowków (12, 12a) biegnie tylko wewnątrz dystrybutora (4).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że rowki (11) pierwszej grupy mają mniejszy przekrój poprzeczny niż rowki (12, 12a) drugiej grupy.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że pierwszy dolny płytkowy element (3) wystaje poza krawędź drugiego górnego płytkowego elementu (2), a duża część (3a) wystającego obszaru zaopatrzona jest w rowki (11) pierwszej grupy.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że drugi górny płytkowy element (2) posiada otwór (14) do wprowadzania szyjki lub otworu (7) pojemnika (1) zawierającego w sobie substancję aktywną.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że otwór (14) posiada otworowy kołnierz (15) zwrócony w stronę pojemnika (1).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że rowki (12, 12a) drugiej grupy utworzone są na powierzchni jednego z dwóch płytkowych elementów (2, 3).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że rowki (12, 12a) drugiej grupy utworzone są na powierzchniach czołowych drugiego górnego płytkowego elementu (2) i pierwszego dolnego płytkowego elementu (3).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że rowki (12, 12a) pokrywają się na powierzchniach drugich i pierwszych płytkowych elementów (2, 3).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że drugi górny płytkowy element (2) i pierwszy dolny płytkowy element (3) połączone są ze sobą zawiasem foliowym lub tym podobnym elementem.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 3 albo 8, znamienne tym, że rowki (11 i/lub 12) pokrywają się pomiędzy pierwszym i drugim płytkowym elementem (2, 3).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 10, znamienne tym, że rowki (11, 12) utworzone są wyłącznie na dolnej powierzchni drugiego górnego płytkowego elementu (2).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 11, znamienne tym, że wszystkie rowki (11 lub 12, 12a) każdej grupy są zasadniczo równoległe.
PL349703A 1999-01-12 1999-12-15 Urządzenie, dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych PL196083B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19900821 1999-01-12
PCT/EP1999/009973 WO2000042261A1 (de) 1999-01-12 1999-12-15 Vorrichtung zur abgabe von wirkstoffen in das spülwasser, insbesondere in toilettenbecken
US09/583,948 US6389610B1 (en) 1999-01-12 2000-05-31 Device to dispense active substances into rinse water especially in toilet bowls

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL196083B1 true PL196083B1 (pl) 2007-12-31

Family

ID=26051277

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL349703A PL196083B1 (pl) 1999-01-12 1999-12-15 Urządzenie, dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych

Country Status (16)

Country Link
US (2) US6389610B1 (pl)
EP (2) EP1141493B1 (pl)
JP (1) JP2002535514A (pl)
CN (1) CN1157517C (pl)
AT (1) ATE236306T1 (pl)
AU (1) AU774557B2 (pl)
BR (1) BR9916880A (pl)
DE (2) DE19912217C2 (pl)
DK (1) DK1141493T3 (pl)
ES (1) ES2196920T3 (pl)
ID (1) ID29929A (pl)
NO (1) NO20013178L (pl)
PL (1) PL196083B1 (pl)
PT (1) PT1141493E (pl)
WO (1) WO2000042261A1 (pl)
ZA (1) ZA200105659B (pl)

Families Citing this family (44)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2334793C (en) 1998-06-15 2006-12-12 S. C. Johnson & Son, Inc. Lavatory rim liquid dispenser
DE19912217C2 (de) * 1999-01-12 2002-09-05 Jeyes Deutschland Gmbh Vorrichtung zur Abgabe von Wirkstoffen in das Spülwasser insbesondere in Toilettenbecken
GB9915601D0 (en) * 1999-07-02 1999-09-01 Globol Chem Uk Ltd A dispenser
DE60026590T2 (de) * 1999-12-14 2006-10-19 S.C. Johnson & Son, Inc., Racine Flüssigkeitsspender
US6178564B1 (en) 1999-12-14 2001-01-30 S. C. Johnson & Son, Inc. Liquid dispensing toilet rim mounted toilet bowl cleaner
WO2001044591A1 (en) * 1999-12-14 2001-06-21 S.C. Johnson & Son, Inc. Improved liquid dispensing toilet bowl cleaner
FR2813331B1 (fr) * 2000-08-22 2003-04-04 Brill Manitoba Spa Dispositif de nettoyage et de rafraichissement d'une cuvette de w.c.
FR2813330B1 (fr) * 2000-08-22 2003-10-31 Brill Manitoba Spa Dispositif de nettoyage et de rafraichissement d'une cuvette de w.c.
GB2368576A (en) 2000-11-02 2002-05-08 Brian Parry Slade Liquid delivery device having a layer of textile material
NL1016631C2 (nl) * 2000-11-17 2002-05-22 Sara Lee De Nv Inrichting met een meervoudig toiletverzorgende werking.
DE20116963U1 (de) 2000-11-17 2002-03-28 Henkel KGaA, 40589 Düsseldorf Abgabevorrichtung zur Abgabe von Wirkstofffluiden
DE10113036B4 (de) 2000-11-17 2005-02-17 Henkel Kgaa Abgabevorrichtung zur Abgabe von Wirkstofffluiden in die Spülflüssigkeit in einem Toilettenbecken
GB2372046A (en) * 2001-02-09 2002-08-14 Jeyes Group Ltd Liquid dispensing unit for a toilet bowl
NZ527289A (en) 2001-02-14 2005-05-27 Gw Pharma Ltd Lipophilic medicaments and their administration via mucosal surfaces
JP4916063B2 (ja) * 2001-08-10 2012-04-11 アース製薬株式会社 液体供給装置
DE10162904B4 (de) * 2001-12-20 2006-05-11 Jeyes Deutschland Gmbh Vorrichtung zur Abgabe eines flüssigen Wirkstoffs in ein Spülwasser
DE10204928B4 (de) 2002-02-07 2004-04-01 Henkel Kgaa Abgabevorrichtung zur Abgabe eines Wirkstofffluids in die Spülflüssigkeit in einem Toilettenbecken
DE10227965B3 (de) * 2002-06-22 2004-04-01 Henkel Kgaa Vorrichtung zur Abgabe wenigstens einer flüssigen Wirkstoffzubereitung in ein Toilettenbecken
US6651261B1 (en) 2002-07-19 2003-11-25 S. C. Johnson & Son, Inc. Toilet rim mounted toilet cleaner with extension plate
DE20215129U1 (de) 2002-10-01 2003-03-13 Skot S A Chemical Products Att Vorrichtung zur Abgabe eines flüssigen Wirkstoffs
US6898806B2 (en) * 2002-10-01 2005-05-31 Skot S.A. Chemical Products Device for dispensing a liquid active substance
GB0306449D0 (en) * 2003-03-21 2003-04-23 Givaudan Sa Device
JP4596744B2 (ja) * 2003-03-28 2010-12-15 小林製薬株式会社 薬液供給具
EP1469132B2 (en) 2003-04-15 2014-05-14 The Procter & Gamble Company A lavatory bowl rim-block providing a combination of ongoing perfume delivery with a perfume boost upon flushing
US7114199B2 (en) * 2003-04-25 2006-10-03 S.C. Johnson & Son, Inc. Toilet rim mounted device for dispensing two liquids
EP1473355A1 (en) 2003-04-29 2004-11-03 The Procter & Gamble Company A method for increasing the hydrophobicity of a lavatory bowl surface
GB0320461D0 (en) * 2003-09-02 2003-10-01 Givaudan Sa Device
US7010928B2 (en) * 2003-12-30 2006-03-14 Spanger Gerald S Clamp assembly for condensate drain pan overflow detector
JP3775507B2 (ja) * 2004-03-31 2006-05-17 小林製薬株式会社 水洗トイレ用薬剤供給具
EP1632616A1 (en) * 2004-09-02 2006-03-08 Deoflor S.p.A. Device for dispensing liquid substances inside toilet bowls
EP1640517A1 (de) 2004-09-24 2006-03-29 Christoph Impler WC-Schüssel
US20060130221A1 (en) * 2004-12-20 2006-06-22 Bulala Cherie A Multi-function toilet device
GB0605023D0 (en) 2006-03-13 2006-04-19 Jeyes Group Ltd Liquid dispensing device
WO2008044201A2 (en) * 2006-10-13 2008-04-17 The Procter & Gamble Company A unit-dose detergent dispenser with fragrancing component
US8307467B2 (en) 2007-08-23 2012-11-13 The Clorox Company Toilet device with indicator
JP5164482B2 (ja) * 2007-08-31 2013-03-21 小林製薬株式会社 薬液供給装置
DE102008037723A1 (de) 2008-08-14 2010-02-25 Henkel Ag & Co. Kgaa WC-Körbchen mit Spülwasserverteilelement
JP5424605B2 (ja) * 2008-09-30 2014-02-26 小林製薬株式会社 薬液供給装置
JP5601767B2 (ja) * 2008-09-30 2014-10-08 小林製薬株式会社 薬液供給装置
JP5448421B2 (ja) * 2008-09-30 2014-03-19 小林製薬株式会社 薬液供給装置
USD667944S1 (en) 2010-11-09 2012-09-25 S.C. Johnson & Son, Inc. Dispenser mounting device
US10669705B2 (en) 2016-07-05 2020-06-02 Willert Home Products, Inc. Toilet bowl treatment apparatus and method of making same
GB2563227B (en) * 2017-06-06 2021-01-20 Reckitt Benckiser Brands Ltd In-the-bowl dispensing device
US11261591B1 (en) * 2018-04-13 2022-03-01 Robin SIM Toilet bowl formula dispensing device

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1030072B (it) * 1973-11-02 1979-03-30 Tamin El Sioufy Dispositivo per la disinfezione e pulitura chimica del vaso di gabinetti
US3946488A (en) 1974-10-25 1976-03-30 Miller Frank R Removable orthodontic appliance
NL9101759A (nl) * 1991-10-22 1993-05-17 Sara Lee De Nv Vloeibaar-reinigings- en/of verfrissingsmiddel voor een toiletpot.
NL1001722C2 (nl) * 1995-11-22 1997-05-23 Sara Lee De Nv Reinigings- en verfrissingseenheid bestemd om te worden opgehangen aan een toiletpotrand.
DE19723393B4 (de) 1996-06-05 2016-02-18 Schaeffler Technologies AG & Co. KG Kraftfahrzeug
BE1010588A4 (fr) * 1996-08-28 1998-11-03 Prod Hyodall Lab Des Support de batonnet sanitaire pour cuvette sanitaire.
DE19720393A1 (de) * 1997-05-15 1998-11-19 Buck Chemie Gmbh Reinigungs- und Erfrischungsvorrichtung für Toilettenbecken
GB2345494A (en) * 1998-06-15 2000-07-12 Johnson & Son Inc S C Unit for dispensing a liquid into a toilet bowl
DE19912217C2 (de) * 1999-01-12 2002-09-05 Jeyes Deutschland Gmbh Vorrichtung zur Abgabe von Wirkstoffen in das Spülwasser insbesondere in Toilettenbecken
CN1271047A (zh) * 1999-04-19 2000-10-25 莎拉李/迪有限公司 悬垂于抽水马桶边缘的净化和清新设备
US6178564B1 (en) * 1999-12-14 2001-01-30 S. C. Johnson & Son, Inc. Liquid dispensing toilet rim mounted toilet bowl cleaner

Also Published As

Publication number Publication date
AU774557B2 (en) 2004-07-01
DE19912217C2 (de) 2002-09-05
EP1141493A1 (de) 2001-10-10
PT1141493E (pt) 2003-08-29
JP2002535514A (ja) 2002-10-22
US6389610B1 (en) 2002-05-21
ATE236306T1 (de) 2003-04-15
ZA200105659B (en) 2002-10-10
EP1291469A3 (de) 2003-06-04
US20030070213A1 (en) 2003-04-17
AU2432100A (en) 2000-08-01
DE19912217A1 (de) 2000-07-13
EP1291469A2 (de) 2003-03-12
NO20013178D0 (no) 2001-06-22
ES2196920T3 (es) 2003-12-16
ID29929A (id) 2001-10-25
US6591431B2 (en) 2003-07-15
BR9916880A (pt) 2001-10-30
DK1141493T3 (da) 2003-07-21
NO20013178L (no) 2001-06-22
WO2000042261A1 (de) 2000-07-20
CN1330742A (zh) 2002-01-09
DE59904887D1 (de) 2003-05-08
CN1157517C (zh) 2004-07-14
EP1141493B1 (de) 2003-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL196083B1 (pl) Urządzenie, dozujące substancję aktywną do wody spłukującej, zwłaszcza w miskach toaletowych
US6675396B2 (en) Liquid dispensing toilet bowl cleaner
AU2005239634B2 (en) Liquid Delivery Devices
US6412120B1 (en) Liquid dispensing toilet rim mounted toilet bowl cleaner
KR100486384B1 (ko) 액체 분배 장치
US6691329B2 (en) Liquid delivery devices
KR20140147323A (ko) 플로트 밸브 및 이를 이용한 자동공급기
WO2001044591A1 (en) Improved liquid dispensing toilet bowl cleaner
KR20010093196A (ko) 화장실 변기의 세척수에 대한 활성 물질의 분배 장치
PL206378B1 (pl) Dozownik ciekłej aktywnej substancji do WC muszli
KR20100134037A (ko) 분배 유닛