PL195879B1 - Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny - Google Patents

Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny

Info

Publication number
PL195879B1
PL195879B1 PL347859A PL34785901A PL195879B1 PL 195879 B1 PL195879 B1 PL 195879B1 PL 347859 A PL347859 A PL 347859A PL 34785901 A PL34785901 A PL 34785901A PL 195879 B1 PL195879 B1 PL 195879B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solvent
azithromycin
crystallization
water
carried out
Prior art date
Application number
PL347859A
Other languages
English (en)
Other versions
PL347859A1 (en
Inventor
Maciej Wieczorek
Tomasz Stawiński
Original Assignee
Adamed Sp Z Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Adamed Sp Z Oo filed Critical Adamed Sp Z Oo
Priority to PL347859A priority Critical patent/PL195879B1/pl
Publication of PL347859A1 publication Critical patent/PL347859A1/xx
Publication of PL195879B1 publication Critical patent/PL195879B1/pl

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny przez krystalizację azytromycyny lub monohydratu azytromycyny w obecności odpowiednio co najmniej 2 lub 1 równoważnika molowego wody, znamienny tym, że krystalizację prowadzi się w mieszaninie rozpuszczalników składają­ cej się z pierwszego rozpuszczalnika wybranego z: ketonu alifatycznego mającego od 4 do 6 atomów węgla w cząsteczce, estru alifatycznego mającego od 2 do 6 atomów węgla w cząsteczce, albo niecyklicznego eteru alifatycznego mającego od 4 do 6 atomów węgla w cząsteczce, i drugiego rozpuszczalnika będącego pentanem.

Description

Przedmiotem wynalazku jest nowy sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny, związku stosowanego jako substancja aktywna w lekach o działaniu przeciwbakteryjnym.
Azytromycyna jest nazwą rodzajową 9-dezokso-9a-aza-9a-metylo-9a-homoerytromycyny A, znanego związku o szerokim działaniu przeciwbakteryjnym. Związek ten został ujawniony w patentach Stanów Zjednoczonych Ameryki US-4474768 (Bright) oraz US-4517359 (Kobrehel i in.). W tych opisach stosowano nazwę „N-metylo-11-aza-10-dezokso-10-dihydroerytromycyna A”, obecnie stosowana nazwa systematyczna jest oparta na ekspansji pierścienia i nomenklaturze zamiennej z „IUPAC Nomenclature of Organic Chemistry”, 1979, Pergamon Press, 1979, strony 68-70, 459, 500-503.
Wytwarzanie krystalicznego dwuwodzianu azytromycyny jest znane z patentu PL-157145 (Pfizer Inc). Ujawniony tam sposób polega na krystalizacji azytromycyny z mieszaniny tetrahydrofuranu i węglowodoru (C5-C7) alifatycznego w obecności, co najmniej 2 równoważników molowych wody. W przykładach wykonania jako węglowodór ujawniono jedynie stosowanie heksanu. Opisanym sposobem z bezpostaciowej azytromycyny lub z jednowodzianu azytromycyny otrzymuje się niehigroskopijny dwuwodzian.
Niekorzystną cechą tego sposobu jest to, że wymaga stosowania dużych ilości drogich rozpuszczalników a ponadto oba rozpuszczalniki tj. heksan i tetrahydrofuran, są rozpuszczalnikami uznanymi za niezupełnie bezpieczne dla zdrowia, których ilość w farmaceutycznej substancji aktywnej musi być kontrolowana i utrzymywana na określonym poziomie. Ponadto THF jest rozpuszczalnikiem higroskopijnym i nawet jego niewielka zawartość w produkcie może powodować szybkie pochłanianie wody z otoczenia i pogarszać tak istotną cechę jak sypkość kryształów.
Z polskiego zgłoszenia patentowego nr P-329471 znany jest sposób wytwarzania dwuwodzianu azytromycyny z mieszaniny aceton-woda, polegający na krystalizacji dwuwodzianu z roztworu zawierającego, co najmniej dwa równoważniki molowe wody przez zwiększenie stężenia wody w mieszaninie krystalizacyjnej.
Niedogodnością tego sposobu jest to, że po etapie krystalizacji z kryształów dwuwodzianu musi być usuwany nadmiar wody. Suszenie kryształów dwuwodzianu z wody jako rozpuszczalnika jest trudne i wymaga dużej ostrożności, aby przy tym nie usunąć związanej wody hydratacyjnej.
Z opisu patentowego CA 2326930 znany jest sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny, w którym krystaliczny monohydrat azytromycyny rozpuszcza się w tert-butanolu i dodaje do mieszaniny eteru naftowego i wody. Ten roztwór pozostawia się do krystalizacji przez okres 48-72 godzin. W zamieszczonym przykładzie wykonania uzyskano wydajność kryształów dihydratu azytromycyny 46,9%.
Nieoczekiwanie okazało się, że możliwe jest wytworzenie stabilnej, niehigroskopijnej, odpowiedniej do wytwarzania leków postaci dihydratu azytromycyny innym sposobem pozwalającym na ominięcie wyżej przedstawionych niedogodności. Nowy zgodny z wynalazkiem sposób nie wymaga stosowania niekorzystnych wyżej wymienionych rozpuszczalników a z wykrystalizowanego dihydratu azytromycyny bez problemów usuwa się zastosowane rozpuszczalniki.
Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny według wynalazku polega na krystalizacji azytromycyny lub monohydratu azytromycyny w obecności, odpowiednio, co najmniej 2lub1 równoważnika wody, i charakteryzuje się tym, że krystalizację prowadzi się w mieszaninie rozpuszczalników składającej się z pierwszego rozpuszczalnika wybranego z: ketonu alifatycznego mającego od 4 do 6 atomów węgla w cząsteczce, estru alifatycznego mającego od 2 do 6 atomów węgla w cząsteczce albo niecyklicznego eteru alifatycznego mającego od 4 do 6 atomów węgla w cząsteczce, i drugiego rozpuszczalnika będącego pentanem.
Korzystnie krystalizację prowadzi się w mieszaninie, w której pierwszy rozpuszczalnik jest eterem t-butylowometylowym, octanem etylu lub ketonem etylowometylowym. Szczególnie korzystnym pierwszym rozpuszczalnikiem jest eter t-butylowometylowy.
Korzystnie krystalizację według wynalazku prowadzi sięz mieszaniny rozpuszczalników, wktórej stosunek objętościowy pierwszego rozpuszczalnika do pentanu mieści się w zakresie 0,5-5,0.
Szczególnie korzystnie krystalizację prowadzi się z mieszaniny eteru t-butylowometylowego i pentanu w stosunku objętościowym 1:1.
W sposobie według wynalazku bezwodną azytromycynę lub monohydrat azytromycyny rozpuszcza się w pierwszym rozpuszczalniku. W przypadku stosowania jako substratu bezwodnej azytromycyny dodaje się do niej wodę, w ilości około 5 cm3 na 100 g związku, a w przypadku monohydraPL 195 879 B1 3 tuw ilości około 2,5 cm3 na 100 g związku. Dla ułatwienia rozpuszczania substratu można mieszaninę ogrzewać do temperatury w zakresie około 30°C-50°C. Jeśli roztwór jest zabarwiony lub mętny to można dodać węgiel aktywny, na przykład w ilości około 1 g na 100 g substratu. Po dokładnym wymieszaniu przez kilka minut roztwór przesącza się przez warstwę celitu, którą następnie przemywa się dodatkową porcją pierwszego rozpuszczalnika. Zwykle stosuje się około 20-40 ml dodatkowej porcji na 100 g substratu. Po przesączeniu otrzymuje się klarowny, bezbarwny roztwór zawierający azytromycynę rozpuszczoną w pierwszym rozpuszczalniku.
Następnie do tego roztworu, w temperaturze pokojowej, lub lekko podwyższonej, z mieszaniem, dodaje się pentan jako rozpuszczalnik strącający. Pentan dodaje się do pierwszego rozpuszczalnika w stosunku objętościowym w zakresie 0,5-5,0. Dla poszczególnych składów odpowiednio dobiera się korzystne stosunki w powyższym zakresie, i tak dla eteru t-butylowometylowego szczególnie korzystny jest stosunek 1:1.
Otrzymany roztwór pozostawia się do wykrystalizowania produktu na czas od kilku do kilkunastu godzin w temperaturze pokojowej lub lekko obniżonej (na przykład do około 10°C). Wytrącony osad odsącza się i suszy pod zmniejszonym ciśnieniem. Ponieważ zgodnie z wynalazkiem stosuje się rozpuszczalniki o niskiej temperaturze wrzenia (około 50-80°C) to są one łatwe do odparowania, bez zagrożenia utraty wody hydratacyjnej.
Ilość związanej wody hydratacyjnej w wytworzonym produkcie badano za pomocą standardowego miareczkowania Karla Fischera. Otrzymane wyniki porównywano z zawartością teoretyczną dla dihydratu azytromycyny wynoszącą 4,6%. Badano również zawartość lotnych rozpuszczalników.
Wyżej opisany sposób jest łatwy do przeprowadzenia a pożądany produkt łatwo wydzielić w czystej postaci. Zgodnie z wynalazkiem uzyskuje się wysokie wydajności wartościowego produktu sposobem prostszym technologicznie od znanego sposobu wytrącania kryształów z mieszaniny aceton-woda. Wytworzony sposobem według wynalazku dihydrat azytromycyny jest związkiem niehigroskopijnym i może być konwencjonalnymi sposobami formułowany w preparaty do leczenia zakażeń bakteryjnych.
Sposób według wynalazku ilustrują poniższe przykłady, które nie ograniczają jego zakresu.
P r z y k ł a d 1
Do 600 cm3 nasyconego wodą (w proporcji około 700 mg H2O/100 cm3) eteru t-butylowometylowego (TBM) dodano 100 g higroskopijnego monohydratu azytromycyny i 2,5 cm3 wody. Dla lepszego rozpuszczenia przez kilka minut roztwór ogrzano do wrzenia. Do roztworu dodano 1 g węgla 3 aktywnego, mieszano przez 3 minuty i przesączono przez warstwę celitu. Celit przemyto 30 cm3 TBM. Do klarownego i bezbarwnego przesączu w temperaturze pokojowej powoli dodano 600 cm3 pentanu z ciągłym mieszaniem. Mieszaninę reakcyjną pozostawiono na 12 godzin w temperaturze pokojowej do całkowitego wykrystalizowania produktu. Kryształy odsączono i wysuszono pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej.
Otrzymano 92 g niehigroskopijnego krystalicznego białego produktu o zawartości wody równej
4,5-4,7% i zawartości lotnych rozpuszczalników poniżej 0,15%.
P r z y k ł a d 2
Do 400 cm3 octanu etylu dodano 100 g higroskopijnego monohydratu azytromycyny plus 2,5 cm3 wody. Dla ułatwienia rozpuszczenia roztwór ogrzewano do 30°C. Do roztworu dodano 1 g węgla aktywnego, mieszano przez 3 minuty i przesączono przez warstwę celitu. Celit przemyto 25 cm3 octanu etylu. Do klarownego i bezbarwnego przesączu w temperaturze pokojowej dodano 1000 cm3 pentanu z silnym mieszaniem. Mieszaninę reakcyjną pozostawiono na 5 godzin w temperaturze 10°C do wykrystalizowania produktu. Kryształy odsączono i wysuszono pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej.
Otrzymano 86 g niehigroskopijnego krystalicznego białego produktu o zawartości wody równej
4,5-4,7% i zawartości lotnych rozpuszczalników poniżej 0,2%.
3
Analogiczne wyniki uzyskano stosując 100 g bezwodnej azytromycyny i 5 cm3 wody zamiast 3 monohydratu azytromycyny i 2,5 cm3 wody.
P r z y k ł a d 3
Do 200 cm3 ketonu metylowoetylowego dodano 100 g bezwodnej azytromycyny i 5 cm3 wody.
Dla ułatwienia rozpuszczania roztwór ogrzano do temperatury 40°C. Do roztworu dodano 1 g węgla 3 aktywnego, mieszano przez 3 minuty i przesączono przez warstwę celitu. Celit przemyto 25 cm3 ketonu. Do klarownego i bezbarwnego przesączu w temperaturze 30°C dodano 400 cm3 pentanu z silnym mieszaniem. Mieszaninę reakcyjną pozostawiono na 5 godzin w temperaturze 10°C do wykrystalizo4
PL 195 879 B1 wania produktu. Kryształy odsączono i wysuszono pod zmniejszonym ciśnieniem w temperaturze pokojowej.
Otrzymano 89g niehigroskopijnego krystalicznego białego produktu o zawartości wody równej
4,5-4,7% i zawartości lotnych rozpuszczalników około 0,35%.
3
Analogiczne wyniki uzyskano stosując 100 g monohydratu azytromycyny i 2,5 cm3 wody zamiast 100 g bezwodnej azytromycyny i 5 cm3 wody.

Claims (5)

1. Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny przez krystalizację azytromycyny lub monohydratu azytromycyny w obecności odpowiednio co najmniej 2 lub 1 równoważnika molowego wody, znamienny tym, że krystalizację prowadzi się w mieszaninie rozpuszczalników składającej się z pierwszego rozpuszczalnika wybranego z: ketonu alifatycznego mającego od 4 do 6 atomów węgla w cząsteczce, estru alifatycznego mającego od 2 do 6 atomów węgla w cząsteczce, albo niecyklicznego eteru alifatycznego mającego od 4 do 6 atomów węgla w cząsteczce, i drugiego rozpuszczalnika będącego pentanem.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że krystalizację prowadzi się z mieszaniny zawierającej jako pierwszy rozpuszczalnik eter t-butylowometylowy, octan etylu lub keton etylowometylowy.
3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że krystalizację prowadzi się z mieszaniny zawierającej jako pierwszy rozpuszczalnik eter t-butylowometylowy.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że krystalizację prowadzi się z mieszaniny w której stosunek objętościowy pierwszego rozpuszczalnika do pentanu mieści się w zakresie 0,5-5,0.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że krystalizację prowadzi się z mieszaniny eteru t-butylometylowego i pentanu w stosunku objętościowym 1:1.
PL347859A 2001-06-01 2001-06-01 Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny PL195879B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL347859A PL195879B1 (pl) 2001-06-01 2001-06-01 Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL347859A PL195879B1 (pl) 2001-06-01 2001-06-01 Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL347859A1 PL347859A1 (en) 2002-12-02
PL195879B1 true PL195879B1 (pl) 2007-11-30

Family

ID=20078893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL347859A PL195879B1 (pl) 2001-06-01 2001-06-01 Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL195879B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL347859A1 (en) 2002-12-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2022222994A1 (zh) 一种核苷类化合物及其在治疗猫传染性腹膜炎中的应用
JP3334980B2 (ja) 新規なエリスロマイシン誘導体、それらの製造法及びそれらの薬剤としての用途
JP6126172B2 (ja) 逆溶媒を使用する逆転写酵素阻害剤の結晶化方法
EP0033255B1 (fr) Nouvelles oximes dérivées de l'érythromycine A, leur préparation, leur application comme médicaments et les compositions pharmaceutiques les renfermant
RU2000102914A (ru) Кристаллическая модифицированная форма n-фенил-2-пиримидинаминового производного, способы ее получения и ее применение
HRP20120217A2 (hr) Polimorfne modifikacije 2-(3-cijano-4-izobutiloksifenil)-4-metil-5-tiazol-karboksilne kiseline i postupak njihova dobivanja
KR100399765B1 (ko) 결정형 마크로리드 및 이들의 제조방법
RU2607083C2 (ru) Кристалл циклопептида высокой чистоты, а также способ его получения и его применение
WO2012077138A1 (en) Methods of crystallizing (r) -1- (3 -hydroxypropyl) -5- [2- [2- [2- ( 2, 2, 2 - trifluoroethoxy) phenoxy] ethylamino] propyl] indoline-7 -carboxamide
LV10458B (en) 4,13-dioxabicyclo£8.2.1.|tridecenone derivatives, method and intermediate products for preparation thereof and drugs containing that compounds
JP2021073194A (ja) 多価不飽和ヒドロキシ脂肪酸の薬学的に許容される塩
PL195879B1 (pl) Sposób wytwarzania krystalicznego dihydratu azytromycyny
AU772277B2 (en) Diphosphate salt of a 4''-substituted-9-deoxo-9a-aza-9a-homoerythromycin derivative and its pharmaceutical composition
RU2586117C2 (ru) Кристаллизация гидрохлорида эпирубицина
AU2018312956A1 (en) Method of manufacturing a pharmaceutical composition
JP3793583B2 (ja) 抗菌性化合物の結晶
HU176213B (en) Process for preparing a new crystallic modification of the sodium salt of 7beta-cyanacetylamino-3-acetoxymethyl-cef-3-em-4-carboxylic acid
RU2034844C1 (ru) Способ получения гидрата 8-хлор-1-метил-6-фенил-4h-1,2,4-триазоло(4,3-a) (1,4)-бензодиазепина
US20030119758A1 (en) Amine salt of lignan compound
JPH03170485A (ja) 新規なオキサゾピロロキノリン化合物
HU203763B (en) Process for producing azitromycin-dihydrate
BE713748A (pl)
BE570072A (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100601