PL195012B1 - Rozdrobniona detergentowa kompozycja do prania - Google Patents

Rozdrobniona detergentowa kompozycja do prania

Info

Publication number
PL195012B1
PL195012B1 PL357949A PL35794901A PL195012B1 PL 195012 B1 PL195012 B1 PL 195012B1 PL 357949 A PL357949 A PL 357949A PL 35794901 A PL35794901 A PL 35794901A PL 195012 B1 PL195012 B1 PL 195012B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
detergent
soap
surfactant
composition according
bulk density
Prior art date
Application number
PL357949A
Other languages
English (en)
Other versions
PL357949A1 (pl
Inventor
Vera Johanna Bakker
Daniel Pierre Marie Berthod
Christophe Michael Bruno Joyeux
Duncan Howard Wright
Original Assignee
Unilever Nv
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Unilever Nv filed Critical Unilever Nv
Publication of PL357949A1 publication Critical patent/PL357949A1/pl
Publication of PL195012B1 publication Critical patent/PL195012B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C11ANIMAL OR VEGETABLE OILS, FATS, FATTY SUBSTANCES OR WAXES; FATTY ACIDS THEREFROM; DETERGENTS; CANDLES
    • C11DDETERGENT COMPOSITIONS; USE OF SINGLE SUBSTANCES AS DETERGENTS; SOAP OR SOAP-MAKING; RESIN SOAPS; RECOVERY OF GLYCEROL
    • C11D17/00Detergent materials or soaps characterised by their shape or physical properties
    • C11D17/06Powder; Flakes; Free-flowing mixtures; Sheets
    • C11D17/065High-density particulate detergent compositions

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

1. Rozdrobniona detergentowa kompozycja do prania o gestosci objetosciowej w zakresie od 550 do 900 g/l, zawierajaca niemydlane organiczne srodki powierzchniowo czynne i detergentowe wypelniacze aktywne, zawierajaca co najmniej dwa rózne granulowane wieloskladnikowe komponenty: (i) pierwszy granulowany komponent zawierajacy niemydlany srodek powierzchniowo czynny i detergentowy wypelniacz aktywny, i majacy gestosc objetosciowa w zakresie od 550 do 1000 g/l, i majacy stosunek wagowy niemydlanego anionowego srodka powierzchniowo czynnego do niejono- wego srodka powierzchniowo czynnego wynoszacy r, (ii) drugi granulowany komponent zawierajacy niemydlany srodek powierzchniowo czynny i de- tergentowy wypelniacz aktywny, i majacy gestosc objetosciowa w zakresie od 300 do 550 g/l, i majacy stosunek wagowy niemydlanego anionowego srodka powierzchniowo czynnego do niejonowego srodka powierzchniowo czynnego wynoszacy r’, znamienna tym, ze stosunek r do r' miesci sie w za- kresie od 1,25:1 do 1:1,25. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy rozdrobnionych detergentowych kompozycji do prania. Bardziej dokładnie wynalazek dotyczy kompozycji, zwłaszcza na bazie zeolitu o gęstościach objętościowych w zakresie od 550 do 900 g/l. Detergentowe proszki zazwyczaj składają się głównie z jednorodnego granulowanego komponentu, zazwyczaj określanego jako proszek bazowy, zawierającego co najmniej organiczny środek powierzchniowo czynny i nieorganiczny detergentowy wypełniacz aktywny, i na ogół zawierają inne trwałe składniki.
Tradycyjnie proszek bazowy wytwarza się przez suszenie rozpyłowe zawiesiny w podwyższonej temperaturze z wytworzeniem porowatych, kruchych granul o małej gęstości objętościowej, na przykład 300-500 g/l. Składniki wrażliwe na temperaturę i/lub mniej odporne, takie jak środki wybielające, enzymy, środki przeciwpienne i pewne niejonowe środki powierzchniowo czynne są potem domieszane (dodozowane) do bazowego proszku. Dodozowywanie na ogół powoduje zwiększenie gęstości objętościowej, ale rzadkie są wartości powyżej około 650 g/l.
W ostatnich latach stały się popularne kompaktowe albo „skoncentrowane” proszki o większej gęstości objętościowej niż otrzymywane tylko przez suszenie rozpyłowe i dodozowywanie. W takich proszkach proszek bazowy można wytwarzać przez zagęszczanie suszonego rozpyłowo proszku, albo przez całkowicie nie-wieżową obróbkę (mechaniczne mieszanie). Skoncentrowane bazowe proszki zazwyczaj mają gęstość objętościową wynoszącą co najmniej 700 g/l. Dodozowywanie dodatkowych składników, jak w tradycyjnych proszkach, może zwiększyć gęstość objętościową do 800 g/l, lub powyżej.
Skoncentrowane (nie-wieżowe) proszki mają różne korzyści, na przykład ich wytwarzanie pochłania mniej energii i daje mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż suszenie rozpyłowe; zapewniają większą swobodę we wprowadzaniu szerokiego zakresu składników, ponieważ mniej krytyczna jest wrażliwość na temperaturę; można wytwarzać proszki o mniejszej zawartości wody, co lepiej stabilizuje wrażliwe na wilgoć składniki, takie jak nadwęglan sodu. Z drugiej strony, suszone rozpyłowo proszki mają lepsze właściwości proszków; mogą być dozowane do bębnowych pralek ładowanych od przodu przez dozującą szufladę, podczas gdy nie-wieżowe proszki na ogół wymagają urządzenia dozującego, ponadto dyspergują i rozpuszczają się w cieczy piorącej szybciej i bardziej całkowicie. Są one także bardziej atrakcyjne przy utrzymywaniu lojalności użytkownika, ponieważ na przykład dozowana ilość i sposób są znane.
Chociaż skoncentrowane proszki stały się popularne i oferują wiele korzyści to suszone rozpyłowo proszki zachowały znaczną rzeszę użytkowników. Zatem istnieje potrzeba dostarczenia proszków, które łączą korzyści obu typów proszków, bez ich cech negatywnych. Wytwórcy chcą również mieć możliwość oferowania szerokiej gamy produktów od konwencjonalnych do skoncentrowanych i robić to stosując tak mało odmian proszków bazowych jak to jest możliwe.
Z drugiej strony optymalizując parametry kompozycji w sensie detergentowego działania, wytwórcy nie chcą, aby końcowe, całkowicie skomponowane kompozycje różnych produktów oddalały się zbyt daleko od optimum.
Twórcy wynalazku zaproponowali użycie dwóch bazowych granulatów o różnych gęstościach objętościowych, ale podobnych parametrach składnikowych, które można łączyć w szerokim zakresie stosunków, co umożliwia formułowanie różnych gęstości objętościowych przy stałym składzie kompozycji, albo zmienianie składu kompozycji przy stałej gęstości objętościowej, i w obu przypadkach zachowuje się optymalne parametry działania i umożliwia elastyczne dozowanie zarówno przez dozownik maszyny piorącej jak i przez urządzenie dozujące.
WO 98/54288A (Unilever) ujawnia rozdrobnioną detergentową kompozycję do prania o gęstości objętościowej co najmniej 550 g/l, zawierającą nie-wieżowy proszek bazowy zawierający środek powierzchniowo czynny i detergentowy wypełniacz aktywny, i suszony rozpyłowo środek pomocniczy (adiunkt) zawierający nieorganiczne sole, i ewentualnie zawierający mniejszą ilość środka powierzchniowo czynnego, przy czym nie-wieżowy proszek bazowy stanowi od 35-85% wagowych całej kompozycji.
GB-371101 (Unilever) ujawnia detergentową kompozycję wytworzoną przez jednoczesne suszenie rozpyłowe dwóch różnych zawiesin, jednej bogatej w anionowy środek powierzchniowo czynny i zawierającej mniejszą ilość lub nie zawierającej wcale niejonowego środka powierzchniowo czynnego, i drugiej bogatej w niejonowy środek powierzchniowo czynny i zawierającej mniejszą ilość lub niezawierającej wcale anionowego środka powierzchniowo czynnego.
PL 195 012 B1
WO 96/34084A (Procter&Gamble/Dinniwell) ujawnia stosowany w małych dawkach, o dużej gęstości detergentowy proszek zawierający około 40-80% wagowych suszonych rozpyłowo detergentowych granulatów, około 20-60% wagowych gęstych detergentowych aglomeratów, i około 1 do 20% wagowych składników dodozowywanych. Korzystnie stosunek wagowy suszonych rozpyłowo granulatów do aglomeratów wynosi 1:1 do 3:1.
EP 342043A (Procter&Gamble) ujawnia detergentowe proszki zawierające dwa różne granulaty zawierające środki powierzchniowo czynne, jeden z nich ma określoną szybkość rozpuszczania.
JP 03 084100A (Lion) ujawnia detergentowy proszek o dużej gęstość objętościowej wytworzony przez zmieszanie suszonych rozpyłowo detergentowych cząstek, zawierających 20-50% wagowych anionowego środka powierzchniowo czynnego i 10-70% wagowych zeolitu, z 1-15% wagowymi oddzielnie przygotowanego detergentowego granulatu o dużej gęstości objętościowej.
Niniejszy wynalazek dostarcza rozdrobnionej detergentowej kompozycji do prania o gęstości objętościowej w zakresie od 550 do 900 g/l, zawierającej nie mydlane organiczne środki powierzchniowo czynne i detergentowe wypełniacze aktywne, zawierającej co najmniej dwa różne granulowane wieloskładnikowe komponenty:
(i) pierwszy granulowany komponent nie mydlany środek powierzchniowo czynny i detergentowy wypełniacz aktywny, i mający gęstość objętościową w zakresie od 550 do 1000 g/l, i mający stosunek wagowy niemydlanego anionowego środka powierzchniowo czynnego do niejonowego środka powierzchniowo czynnego wynoszący r, (ii) drugi granitowany komponent zawierający niemydlany środek czynny i detergentowy wypełniacz aktywny i mający gęstość objętościową w zakresie od 300 do 550 g/l, i mający stosunek wagowy niemydlanego anionowego środka powierzchniowo czynnego do niejonowego środka powierzchniowo czynnego wynoszący r' charakteryzującej się tym, że stosunek r do r' mieści się w zakresie od 1,25:1 do 1:1,25.
Korzystnie stosunek r do r' mieści się w zakresie od 1,2:1 do 1:1,2, bardziej korzystnie w zakresie od 1,1:1 do 1:1,1, a jeszcze bardziej korzystnie w zakresie od 1,05:1 do 1:1,05.
W kompozycji według wynalazku korzystnie pierwszy granulowany komponent ma gęstość objętościową w zakresie od 600 do 20 1000 g/l, korzystniej od 650 do 950 g/l.
Korzystnie pierwszy granulowany komponent jest mechanicznie mieszanym granulatem.
W kompozycji według wynalazku korzystnie drugi granulowany komponent ma gęstość objętościową w zakresie od 400 do 500 g/l.
Korzystnie drugi granulowany komponent jest suszonym rozpyłowo granulatem.
W korzystnej odmianie wynalazku niemydlane anionowe środki powierzchniowo czynne w pierwszym i drugim granulacie są takie same.
Korzystnie niemydlany anionowy środek powierzchniowo czynny jest wybrany z C8.15-alkilobenzenosulfonianów, siarczanów C8_20-pierwszorzędowych alkoholi, oraz ich kombinacji.
W korzystnej odmianie wynalazku niejonowe środki powierzchniowo czynne w pierwszym i drugim granulowanym komponencie są takie same.
Korzystnie niejonowym środkiem powierzchniowo czynnym jest C8_20-alifatyczny alkohol etoksylowany średnio od 2 do 15 molami tlenku etylenu na mol alkoholu.
W innej korzystnej kompozycji według wynalazku pierwszy i drugi granulowany komponent występują w stosunku wagowym od 0,1:1 do 5:1, korzystniej od 0,1:1 do 3:1, bardziej korzystnie od 0,1:1 do 2:1.
Korzystna kompozycja zawiera:
(i) od 8 do 60% wag owych, kc^r^^z^^tn i^- od 15 do 45% wagowych bazowego pierwszego grartulowanego komponentu, (ii) od 5 do 70% wagowych, ^π^Νθ- od 10 do 60% wagowych bazowego drugiego grr^nlutowanego komponentu, (iii) ewentualnie w uzupełnieniu do 100% domieszane inne detergentowe składniki.
Korzystnie detergentowa kompozycja według wynalazku ma gęstość objętościową w zakresie od 600 do 800 g/l.
Detergentowe kompozycje składają się z co najmniej dwóch różnych wieloskładnikowych komponentów, dalej określanych jako bazowe granulaty, każdy z nich zawiera zarówno organiczny niemydlany środek powierzchniowo czynny jak i nieorganiczny detergentowy wypełniacz aktywny i każdy z nich może zawierać inne detergentowe składniki. Końcowa kompozycja także może, a korzystnie zawiera, inne domieszane rozdrobnione lub granulowane składniki.
PL 195 012 B1
Pierwszy bazowy granulat ma gęstość objętościową od 550 do 1000 g/l, korzystnie od 600 do 1000 g/l, a bardziej korzystnie od 700 do 950 g/l, i korzystnie jest mechanicznie mieszanym granulatem, tj. wytworzonym w całkowicie nie wieżowym (nie z suszeniem rozpyłowym) procesie. Alternatywnie, a mniej korzystnie, może być wytworzony przez suszenie rozpyłowe i następnie zagęszczanie.
Drugi bazowy granulat ma gęstość objętościową od 300 do 550 g/l, korzystnie od 350 do 500 g/l, bardziej korzystnie od 400 do 500 g/l i korzystnie jest suszonym rozpyłowo granulatem.
Zgodnie z wynalazkiem dwa bazowe granulaty są stosowane razem w stosunku wagowym od 0,1:1 do 5:1, bardziej korzystnie od 0,1:1 do 3:1, najbardziej korzystnie od 0,1:1 do 2:1. Jak wcześniej wskazano dalsze rozdrobnione lub granulowane składniki nieodpowiednie do wprowadzania w bazowy granulat, na przykład środki wybielające, enzymy i środki zapachowe, mogą być potem domieszane (dodozowywane), dla otrzymania końcowej kompozycji mającej gęstość objętościową w zakresie od 550 do 900 g/l, korzystnie od 600 do 900 g/l a bardziej korzystnie od 600 do 800 g/l.
Dwa bazowe granulaty są powiązane ze sobą kompozycyjnie w taki sposób, że stosunki pierwszego typu składnika do drugiego typu składnika w dwóch bazowych granulatach są podobne lub najbardziej korzystnie, prawie takie same. Zgodnie z tym, przy dowolnym stosunku zmieszania dwóch bazowych granulatów, stosunek pierwszego typu składnika do drugiego typu składnika w powstałej mieszaninie będzie zmieniał się nieznacznie, i będzie dawał optymalne działanie piorące określone przez wytwórcę. Ta sama zasada może być stosowana do innych typów składników występujących w obu bazowych granulatach, i tak na przykład stosunki drugiego typu składnika do trzeciego typu składnika, albo trzeciego typu składnika do czwartego typu składnika w dwóch bazowych granulatach mogą także być podobne lub takie same.
Jak wcześniej podano kompozycja korzystnie zawiera także dodatkowe domieszane (dodozowywane) rozdrobnione składniki. Mogą one obejmować funkcjonalne składniki, takie jak środki wybielające, enzymy i środki regulujące pienienie, wymienione bardziej szczegółowo w części zatytułowanej „Detergentowe składniki” a także może zawierać nieorganiczne sole. Efektem dodozowywania nieorganicznych soli jest zmniejszenie całkowitej ilości kluczowych składników bazowego granulatu, takich jak środki powierzchniowo czynne i detergentowe wypełniacze aktywne, ponieważ ich całkowita ilość występująca w bazowym granulacie jest mniejsza, a dalszym skutkiem jest zmniejszenie gęstości objętościowej.
Zgodnie z tym, stosowanie dwóch kompozycyjnie powiązanych bazowych granulatów i możliwość dodozowywania umożliwia dostarczenie:
(a) zakresu kompozycji o różnych gęstościach objętościowych, ale bardzo zbliżonych ilościach i proporcjach kluczowych składników, albo (b) dla danej gęstości objętościowej dostarczenie zakresu odpowiednich kompozycji mających różne całkowite ilości, ale podobne proporcje kluczowych składników.
Zatem stosunki kluczowych składników do innego znanego jako zapewniający optymalne działanie i inne właściwości, można zachowywać w szerokim zakresie produktów odpowiednich dla różnych użytkowników, warunków, ilości i sposobów dawkowania oraz nawyków prania. Dwa dopasowane bazowe granulaty dostarczają podstawowych segmentów dla szerokiego i elastycznego zakresu produktów.
Stosunek r do r' mieści się w zakresie od 1,25:1 do 1:1,25, korzystnie od 1,2:1 do 1:1,2, bardziej korzystnie od 1,1:1 do 1:1,1, a najbardziej korzystnie od 1,05:1 do 1:1,05. Idealnie stosunek r do r' jest tak bliski 1:1 jak to możliwe.
Dodatkowo, stosunek stosunków wypełniacza aktywnego do środka zapobiegającego ponownemu osadzaniu brudu, na przykład karboksymetylocelulozy sodowej, w dwóch bazowych granulatach także korzystnie może mieścić się w określonych zakresach. Ta sama zasada może być zastosowana do innych kluczowych składników, gdy dogodne jest umieszczanie ich w obu bazowych granulatach.
Korzystnie dwa bazowe granulaty zawierają taki sam niemydlany anionowy środek powierzchniowo czynny lub środki powierzchniowo czynne.
Korzystne środki powierzchniowo czynne to C8-15-alkilobenzenosulfoniany, siarczany C8-20-pierwszorzędowych alkoholi, oraz ich kombinacje. Więcej szczegółów o możliwych anionowych środkach powierzchniowo czynnych podano w części zatytułowanej „Detergentowe składniki”.
Korzystnie dwa bazowe granulaty zawierają ten sam niejonowy środek powierzchniowo czynny lub środki powierzchniowo czynne. Korzystne niejonowe środki powierzchniowo czynne to C8-20-alifatyczne alkohole etoksylowane średnio od 2 do 15 molami tlenku etylenu na mol alkoholu.
PL 195 012 B1
Więcej szczegółów o możliwych niejonowych środkach powierzchniowo czynnych podano w części zatytułowanej „Detergentowe składniki”.
Bardziej korzystnie dwa bazowe granulaty zawierają ten sam anionowy środek powierzchniowo czynny lub środki powierzchniowo czynne i ten sam niejonowy środek powierzchniowo czynny lub środki powierzchniowo czynne. Zatem układ środka powierzchniowo czynnego jest taki sam w obu bazach w sensie zarówno stosunku anionowych do niejonowych, jak i samych materiałów środka powierzchniowo czynnego.
Można stosować dodatkowe środki powierzchniowo czynne, na przykład kationowe środki powierzchniowo czynne i/lub obojniaczojonowe środki powierzchniowo czynne. Jeżeli występują w obu bazowych granulatach to te materiały mogą także spełniać wcześniej podane wymagania co do stosunku, jeśli to pożądane. Jednak może być korzystne wprowadzanie takich uzupełniających środków powierzchniowo czynnych tylko do jednego z dwóch bazowych granulatów, albo dodozowywanie ich w postaci odpowiednich detergentowych komponentów.
Mydło może występować zarówno w jednym jak i w obu bazowych granulatach.
Korzystnie dwa granulaty zawierają ten sam nieorganiczny detergentowy wypełniacz aktywny. Wypełniacz korzystnie jest wybrany z glinokrzemianów metali alkalicznych, tripolifosforanu sodu, oraz ich kombinacji. Korzystnie wypełniacz jest krystalicznym glinokrzemianem sodu (zeolitem). Najbardziej korzystnym wypełniaczem jest zeolit MAP (zeolit P mający stosunek krzemu do glinu nie przekraczający 1,33) jak ujawniony w EP-384070B (Unilever). Innym korzystnym wypełniaczem jest warstwowany krzemian sodu dostępny jako SKS-6 z firmy Clariant Gmbh, Niemcy. Więcej szczegółów o odpowiednich wypełniaczach podano niżej w części zatytułowanej „Detergentowe składniki”.
Organiczne współ-wypełniacze, takie jak polimery polikarboksylanowe i cytryniany metali alkalicznych, mogą występować zarówno w jednym jak i w obu bazowych granulatach.
Najbardziej korzystnie dwa bazowe granulaty zawierają te same niemydlane anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne i taki sam nieorganiczny detergentowy wypełniacz aktywny.
Pierwszy bazowy granulat. Pierwszy bazowy granulat może korzystnie zawierać:
od 10 do 40% wagowych organicznego niemydlanego środka powierzchniowo czynnego, od 20 do 50% wagowych nieorganicznego wypełniacza aktywnego (korzystnie zeolitu, bardziej korzystnie zeolitu 4A i/lub zeolitu MAP), od 5 do 45% wagowych (sumarycznie) innych soli, i ewentualnie mniejszościowe składniki do 100% wagowych.
Bardziej korzystnie pierwszy bazowy granulat zawiera:
od 10 do 35% wagowych anionowego sulfonianowego lub siarczanowego środka powierzchniowo czynnego, od 5 do 20% wagowych etoksylowanego niejonowego środka powierzchniowo czynnego, od 30 do 45% wagowych zeolitu MAP, od 5 do 30% wagowych (sumarycznie) soli, korzystnie wybranych spośród węglanu sodu, cytrynianu sodu i siarczanu sodu, i ewentualnie mniejszościowe składniki do 100% wagowych.
Ewentualne składniki mogą występować w dowolnej postaci odpowiedniej do wprowadzania do nie-wieżowego bazowego proszku, i mogą, na przykład być wybrane spośród kwasu tłuszczowego, mydła kwasu tłuszczowego, polimeru polikarboksylanowego, fluorescerów i środków zapobiegających ponownemu osadzaniu brudu.
Wytwarzanie pierwszego bazowego granulatu. Pierwszy bazowy granulat można wytwarzać dowolnym sposobem odpowiednim do wytwarzania granulatów o dużej gęstości objętościowej. Korzystnie granulat wytwarza się w procesie nie-wieżowym (nie z suszeniem rozpyłowym), ale mniej korzystnie, można go wytwarzać przez po wieżowe zagęszczanie suszonego rozpyłowo granulatu.
W korzystnym nie-wieżowym procesie stałe składniki granuluje się z ciekłym lepiszczem w wysokoobrotowym mieszalniku, a otrzymane granulki można potem przenosić do mieszalnika o średniej szybkości. Korzystne sposoby są opisane i zastrzeżone, na przykład w publikacjach EP-340013A, EP-367339A, EP-390251A i EP-420317A (Unilever).
Takie sposoby mogą być stosowane do wytwarzania bazowych proszków o gęstości objętościowej, na przykład 700 do 900g/l. Ogólnie nie jest możliwe wytwarzanie bazowych proszków o gęstości objętościowej poniżej 700 g/l stosując takie sposoby.
Zgodnie ze szczególnie korzystnym wykonaniem wynalazku, można wykorzystać sposób opisany i zastrzeżony w WO 00/77147A (Unilever) do wytwarzania bazowego proszku o gęstości objętościowej poniżej 700 g/l, na przykład od 600 do 700 g/l.
PL 195 012 B1
Ten sposób obejmuje etapy:
(i) mieesaaiai aalomerowaaiacieełeeo I eeissczaze statym materiałem wyjściowym w wyysOoobrotowym miesaalniłu;
(ii) miesaania materiału a etapu (i) w średnio- lub wolnoobrotowym miesaalniłu;
(iii) wyrowyadaniameteriałuz eeaau (ii) i ciekłeeo Ieeissazadd goannlatoraz goaawafl uiddyaają i dalsae aglomerowanie, i (iv) ewentualnie, susaenie i/lub zhłodaenie.
Drugi baaowy granulat. Drugi baaowy granulat może dogodnie aawierać:
od 5 do 30% wagowych organizanego nie mydlanego crodła powierazhniowo zaynnego, od 10 do 50% wagowyzh nieorganizanego wypełniazaa aktywnego, łoraystnie aeolitu, bardaiej łoraystnie aeolitu 4A i/lub aeolitu MAP, od 10 do 60% wagowyzh innyzh soli i polimeru, i ewentualnie mniejsaocziowe składniki do 100% wagowyzh, wsaystłie prozenty są lizaone waględem drugiego baaowego granulatu.
Drugi baaowy granulat może ponadto aawierać łraemian sodu, na ogół wprowadaany w postazi roatworu. Krzemian sodu może, na prayłład występować w iloczi od 0,5 do 15% wagowyzh, koraystnie od 1 do 10% wagowyzh.
Jak wzaeCniej podano, także mogą występować organizane współ-wypełniazae aktywne, takie jak polimery polikarboksylanowe.
Bardaiej koraystnie drugi baaowy granulat aawiera:
od 4 do 25% wagowyzh anionowego sulfonianowego lub siarzaanowego środka powierazhniowo zaynnego, od 1 do 15% wagowyzh etoksylowanego niejonowego środka powieizzhniowo zaynnego, od 10 do 45% wagowyzh aeolitu MAP i/lub aeolitu 4A, od 1 do 10% wagowyzh polimeru akrylanowego i/lub akrylowo/maleinowego, od 0,5 do 10% wagowyzh kraemianu sodu, od 15 do 55% wagowyzh innyzh soli, i ewentualnie mniejsaocziowe składniki do 100% wagowyzh.
Inne sole mogą obejmować siarzaan sodu, który można wprowadaać w pierwsaym lub drugim baaowym granulazie, albo w obu, i/lub można go dodoaowywać. W kompoayzjazh, w któryzh ilocć siarzaanu sodu ma nie praekrazaać pewnej iloczi, występujązy siarzaan sodu korzystnie wprowadaa się w drugim baaowym granulazie.
Drugi baaowy granulat może aawierać ewentualnie mniejsaocziowe składniki odpowiednie do wprowadaania do wieżowo susaonego prosaku baaowego. Mogą one, na przykład być wybrane spocród kwasu tłusazaowego, mydła kwasu tłusazaowego, fluoreszerów i crodków aapobiegajązyzh ponownemu osadaaniu brudu.
Wytwaraanie drugiego baaowego granulatu. Drugi baaowy granulat można wytwaraać praea konwenzjonalne wytwaraanie aawiesiny i metodami susaenia roapyłowego, dobrze ananymi fazhowzom w daiedainie formułowania detergentowyzh prosaków.
Gdy w drugim baaowym granulazie ma występować etoksylowany niejonowy crodek powierazhniowo zaynny, to może być koraystne, aby załoćć lub zaęcć tego składnika była amiesaana a susaonym roapyłowo granulatem, a nie wprowadaana do aawiesiny.
Detergentowa kompoayzja. Jak wzaecniej podano roadrobniona detergentowa kompoayzja do prania według wynalaaku aawiera pierwsay (o więksaej gęstoczi objętocziowej) baaowy granulat i drugi (o mniejsaej gęstoczi objętocziowej) baaowy granulat, koraystnie w stosunku od 0,1:1 do 5:1, bardaiej koraystnie 0,1:1 do 3:1, najbardaiej koraystnie od 0,1:1 do 2:1.
Detergentowa kompoayzja może dogodnie aawierać:
(i) od 8 do 60% wagowyzh, koraystniej od 15 do 45% wagowyzh pierwsaego baaowego granulatu, (ii) od 5 do 70% wagowyzh, koraystniej od 10 do 60% wagowyzh, drugiego baaowego granulatu, (iii) ewentualnie w uaupełnieniu do 100% domiesaane inne detergentowe składniki.
Inne domiesaane detergentowe składniki mogą dogodnie być wybrane a granulatów crodka powierzzhniowo zaynnego, składników wybielajązyzh, crodków praeziwpiennyzh, fluoreszerów, crodków aapobiegajązyzh ponownemu osadaaniu brudu, crodków usuwajązyzh brud, crodków praenosaązyzh barwnik, crodków kondyzjonujązyzh tkaniny, enaymów, crodków aapazhowyzh, nieorganizanyzh i organizanyzh soli, oraa izh kombinazji.
PL 195 012 B1
Jak wcześniej podano, dodozowywane sole korzystnie występują wtedy, gdy jest pożądane zmniejszenie całkowitej ilości kluczowych składników bazowego granulatu, takich jak środki powierzchniowo czynne i wypełniacze aktywne, ponieważ wtedy całkowita ilość bazowego granulatu jest mniejsza, i/lub dla zwiększenia gęstości objętościowej.
Końcowa kompozycja ma gęstość objętościową od 550 do 900 g/l, korzystniej od 600 do 900 g/l, a bardziej korzystnie od 600 do 800 g/l.
Detergentowe składniki. Jak wcześniej wspomniano detergentowe kompozycje według wynalazku zawierają związki detergentowe aktywne i detergentowe wypełniacze aktywne, i mogą ewentualnie zawierać komponenty wybielające i inne aktywne składniki dla zwiększenia działania i właściwości.
Związki detergentowo aktywne (środki powierzchniowo czynne) mogą być wybrane spośród mydła i niemydlanych anionowych, kationowych, niejonowych, amfoterycznych i obojniaczojonowych detergentowo aktywnych związków, oraz ich mieszanin.
Dostępnych jest wiele odpowiednich detergentowo aktywnych związków i są one szeroko opisane w literaturze, na przykład w publikacji „Surface-Active Agents and Detergents”, tomy I i II, Schwartz, Perry i Berch. Korzystne detergentowe aktywne związki, które mogą być zastosowane to mydła i syntetyczne niemydlane anionowe i niejonowe związki. Całkowita ilość środka powierzchniowo czynnego korzystnie mieści się w zakresie od 5 do 40% wagowych.
Anionowe środki powierzchniowo czynne są dobrze znane fachowcom. Ich przykłady obejmują alkilobenzenosulfoniany, w szczególności liniowe alkilobenzenosulfoniany o długości łańcucha alkilowego C8-15; pierwszo- i drugorzędowe alkilosiarczany w szczególności C8-20-pierwszorzędowe alkilosiarczany; alkiloeterosiarczany; olefinosulfoniany; alkiloksylenosulfoniany; dialkilosulfobursztyniany i sulfonianowe estry kwasów tłuszczowych. Na ogół są korzystne sole sodowe.
Niejonowe środki powierzchniowo czynne, które można zastosować obejmują etoksylaty pierwszo- i drugorzędowych alkoholi zwłaszcza C8-20-alifatyczne alkohole etoksylowane średnio od 1 do 20 molami tlenku etylenu na mol alkoholu, a bardziej korzystnie C10-15 pierwszo- i drugorzędowe alifatyczne alkohole etoksylowane średnio od 1 do 10 molami tlenku etylenu na mol alkoholu. Nieetoksylowane niejonowe środki powierzchniowo czynne obejmują alkilopoliglikozydy, monoetery glicerolu i polihydroksyamidy (glukamid).
Kationowe środki powierzchniowo czynne, które można zastosować obejmują czwartorzędowe sole amoniowe o wzorze ogólnym R1R2RsR4N+ X-, w którym grupy R są długimi lub krótkimi łańcuchami węglowodorowymi, zazwyczaj grupami alkilowymi, hydroksyalkilowymi lub etoksylowanymi grupami alkilowymi, a X oznacza anion nadający rozpuszczalność (na przykład, związki w których R1 oznacza grupę C8-22-alkilową, korzystnie C8-10 lub C12-14 alkilową, R2 oznacza grupę metylową, a R3 i R4, które mogą być takie same lub różne, są grupą metylową lub hydroksyetylową), i kationowe estry (na przykład estry choliny).
Ta lista środków powierzchniowo czynnych nie jest pomyślana jako wyczerpująca i w zakresie niniejszego wynalazku mieści się stosowanie dowolnego środka powierzchniowo czynnego odpowiedniego do wprowadzania do rozdrobnionych detergentowych kompozycji do prania.
Detergentowe kompozycje według wynalazku zawierają także jeden lub więcej detergentowy wypełniacz aktywny. Całkowita ilość detergentowego wypełniacza aktywnego w kompozycjach korzystnie wynosi od 5 do 80% wagowych, korzystniej od 10-60% wagowych.
Korzystnymi detergentowymi wypełniaczami aktywnymi są glinokrzemiany metali alkalicznych, bardziej dokładnie krystaliczne glinokrzemiany metali alkalicznych (zeolity), korzystnie w postaci soli sodowej.
Zeolitowe detergentowe wypełniacze aktywne mogą korzystnie występować w łącznej ilości od 5-60% wagowych, korzystniej od 10-50% wagowych.
Zeolity mogą być uzupełnione innymi nieorganicznymi wypełniaczami, na przykład amorficznymi glinokrzemianami, lub warstwowanymi krzemianami, takimi jak SKS-6 z firmy Clariant.
Zeolity można uzupełnić organicznymi wypełniaczami, na przykład polimerami polikarboksylowymi, takimi jak poliakrylany i kopolimery akrylowo/maleinowe; monomeryczne polikarboksylany takie, jak cytryniany, glukoniany, oksydibursztyniany, mono-, di- i tribursztyniany glicerolu, karboksymetyloksybursztyniany, karboksymetyloksymaloniany, dipikoliniany, hydroksyetyloiminodioctany, alkilo- i alkenylomaloniany i bursztyniany, oraz sulfonowane sole kwasów tłuszczowych.
Alternatywnie kompozycja według wynalazku może zawierać fosforanowe wypełniacze, na przykład tripolifosforan sodu.
PL 195 012 B1
Ta lista wypełniaczy nie jest pomyślana jako wyczerpująca.
Szczególnie korzystnymi organicznymi wypełniaczami są cytryniany, korzystnie stosowane w ilościach od 1-30% wagowych, korzystniej od 2-15% wagowych, oraz polimery akrylowe, bardziej dokładnie kopolimery akrylowo/maleinowe korzystnie stosowane w ilościach od 0,5-15% wagowych, korzystniej od 1-10% wagowych. Wypełniacze zarówno organiczne jak i nieorganiczne korzystnie występują w postaci soli metalu alkalicznego, zwłaszcza soli sodowych.
Detergentowe kompozycje według wynalazku mogą także zawierać układ wybielający. Korzystnie odejmuje on wybielający związek nadtlenowy, na przykład nieorganiczną nadsól lub organiczny nadtlenokwas, zdolne do wydzielania nadtlenku wodoru w wodnym roztworze.
Korzystnymi nieorganicznymi nadsolami są monowodzian i czterowodzian nadboranu sodu, oraz nadwęglan sodu, ten ostatni jest szczególnie korzystny. Nadwęglan sodu może mieć powłokę chroniącą przed destabilizacją przez wilgoć. Nadtlenowy związek bielący korzystnie występuje w ilości od 5-35% wagowych, korzystniej od 10-25% wagowych.
Nadtlenowy związek bielący można stosować w połączeniu z aktywatorem bielenia (prekursorem bielenia) dla poprawy działania bielącego w niskich temperaturach prania. Prekursor bielenia korzystnie występuje w ilości od 1-8% wagowych, korzystniej od 2-5% wagowych. Korzystnymi prekursorami bielenia są prekursory kwasu nadtlenokarboksylowego, bardziej dokładnie prekursory kwasu nadoctowego i prekursory kwasu nadtlenobenzoesowego; oraz prekursory kwasu nadtlenowęglowego. Szczególnie korzystnym prekursorem bielenia odpowiednim do stosowania w wynalazku jest N,N,N',N'-tetraacetyloetylenodiamina (TEAD).
Mogą występować także stabilizatory bielenia (sekwestranty metali ciężkich). Odpowiednie stabilizatory bielenia obejmują czterooctan etylenodiaminy (EDTA), pentaoctan dietylenotriaminy (DTPA), dibursztynian etylenodiaminy (EDDS) i polifosfoniany, takie jak Dequest™, etylenodiamino-tetrametylenofosfonian (EDTMP) oraz dietylenotriaminopentametylenofosforan (DETPMP).
Kompozycje według wynalazku mogą zawierać węglan metalu alkalicznego, korzystnie sodu, dla zwiększenia zdolności piorącej i łatwości obróbki. Węglan sodu może korzystnie występować w ilości od 1-60% wagowych, korzystniej 2-40% wagowych.
Jak wcześniej podano także może występować krzemian sodu. Ilość krzemianu sodu może korzystnie wynosić od 0,1 do 5% wagowych. Krzemian sodu, jak wcześniej wskazano, korzystnie wprowadza się w drugim bazowym granulacie.
Sypkość proszku można poprawić przez wprowadzanie małej ilości strukturanta proszku. Przykłady strukturantów proszku, z których pewne mogą też pełnić inne role w kompozycji, jak wcześniej podano, obejmują na przykład kwasy tłuszczowe (lub mydło kwasów tłuszczowych), cukry, polimery akrylowe lub akrylowo/maleinowe, krzemian sodu i kwasy dikarboksylowe (na przykład Sokalan™ DCS z BASF). Korzystnym strukturantem proszku jest mydło kwasu tłuszczowego korzystnie występujące w ilości od 1-5% wagowych.
Inne materiały, które mogą występować w detergentowych kompozycjach według wynalazku obejmują środki zapobiegające ponownemu osadzaniu brudu, takie jak polimery celulozowe; środki usuwające brud; środki zapobiegające przenoszeniu barwnika; fluorescery; nieorganiczne sole, takie jak siarczan sodu; enzymy (proteazy, lipazy, amylazy, celulazy); barwniki; kolorowe cząstki; środki zapachowe i związki kondycjonujące tkaniny. Ta lista nie jest pomyślana jako wyczerpująca.
Pr zykła dy
Wynalazek zostanie bliżej zilustrowany poniższymi nieograniczającymi przykładami, w których części i procenty podano wagowo, jeżeli nie wskazano inaczej.
Dla składników stosowanych w przykładach używano następujących skrótów (* oznacza znak towarowy):
LAS niejonowy 7EO zeolit MAP kopolimer SCMC CaEDTMP
TAED
HEDP sulfonian liniowego alkilobenzenu
C12-15 alkohol etoksylowany średnio 7 molami tlenku etylenu na mol zeolit MAP (stosunek Si:AI około 1) (Doucil* A24 z Crosfield) kopolimer akrylowo/maleinowy, sól Na (Sokalan* CP5 z BASF) karboksymetyloceluloza sodowa sól wapniowa etylenodiaminy kwasu tetrametylenofosforowego (Dequest* 2047 z Monsanto) czterooctan etylenodiaminy sól sodowa kwasu 1-hydroksyetano-1,1-difosfonowego (Dequest* 2016D z Monsanto)
PL 195 012 B1
P r z y k ł a d 1. Proszki bazowe
Nie-wieżowy proszek bazowy B1 przygotowano przez:
(i) mieszanie i granulowanie stałych wyjściowych materiałów składających się z zeolitu MAP, pyłu lekkiej sody, karboksymetylocelulozy sodowej (SCMC) z „ciekłym lepiszczem” (kwas LAS, niejonowy środek powierzchniowo czynny, kwas tłuszczowy/mydło - patrz poniżej) w szybko obrotowym mieszalniku Lodige Recycler* (CB 30);
(ii) przenoszenie materiału z Recyklera do średnio obrotowego mieszalnika Lodige Plougshare* (KM 300);
(iii) przenoszenie materiału z Ploughshare do złoża fluidalnego Vometec* pracującego jako granulator z gazową fluidyzacją, dodawanie reszty „ciekłego lepiszcza” i aglomerowanie; i (iv) końcowe suszenie/chłodzenie produktu w złożu fluidalnym. „Ciekłe lepiszcze” stosowane w etapach (i) i (iii) było ustrukturowaną mieszanką zawierającą anionowy środek powierzchniowo czynny, niejonowy środek powierzchniowo czynny i mydlane składniki proszku bazowego. Temperaturę mieszania w pętli regulowano wymiennikiem ciepła. Środkiem neutralizującym był roztwór wodorotlenku sodu.
Suszony rozpyłowo proszek bazowy S1 wytworzono przez konwencjonalne wytwarzanie zawiesiny i proces suszenia rozpyłowego. Składy kompozycji i właściwości proszków bazowych przedstawiono w poniższej tabeli.
B1 S1
Na LAS 15,58 9,18
Niejonowy 7 EO 12,12 7,15
Mydło (stearynowe) 1,76 2,10
Zeolit MAP (100%) 40,67 24,00
Kopolimer - 3,00
Węglan sodu 13,70 15,50
Krzemian sodu (100%) - 1,90
SCMC (100%) 0,57 0,38
Siarczan sodu - 27,03
Granulowany siarczan Na 7,08 -
Woda i sole 8,52 9,76
Całość 100,00 100,00
Gęstość objętościowa (g/l) 800 450
r 1,285
r' 1,284
r:r' 1,001
Rozkład wielkości cząstek (Rosin-Rammler)
RRd [mikrometry] 663 410
RRn [-] 2,4 2,1
Drobne < 180 mikrometry [%] 3,3 15,8
Grube > 1400 mikrometry [%] 4,0 0,7
Przykłady 2-9: Rozdrobnione detergentowe kompozycje
Całkowicie zestawione detergentowe kompozycje wytworzono przez zmieszanie niewieżowego proszku bazowego B1 z suszonym rozpyłowo proszkiem bazowym S1 i dozowanie dalszych składników. Wszystkie wykazywały doskonałą zdolność piorącą, właściwości proszku i stabilność wybielacza.
PL 195 012 B1
Przykład 2 3 4 5
Stosunek wagowy 16,94:57 20:52 32:32 42.5:14
Gęstość objętościowa (g/l) 615 650 720 820
Na LAS 7,87 7,89 7,93 7,91
Niejonowy 7EO 6,13 6,14 6,17 6,15
Mydło 1,57 1,51 1,28 1,06
Zeolit MAP (100%) 20,57 20,61 20,69 20,64
Kopolimer 1,71 1,56 0,96 0,42
Węglan sodu 11,15 10,80 9,34 7,99
Krzemian sodu (100%) 1,08 0,99 0,61 0,27
SCMC (100%) 0,46 0,46 0,44 0,43
Siarczan sodu 15,41 14,06 8,65 3,78
Granulowany siarczan Na 1,20 1,42 2,27 3,01
Woda i sole 6,79 6,57 5,67 4,48
Suma dla bazowych proszków 73,94 72,00 64,00 56,50
Suma niemydlanych środków powierzchniowo czynnych 14,00 14,03 14,09 14.06
Składniki dodozowywane
Czterowodzian nadboranu Na 13,50 - - -
Nadwęglan Na - 10,50 10,50 10,50
TAED (83%) 1,50 1,50 1,50 1,50
Granulat przeciwpienny 1,15 1,15 1,15 1,15
Dodatek zawierający fluorescer (15%) 0,80 0,80 0,80 0,80
CaEDTMP (34%) 0,60 0,60 0,60 0,60
Węglan Na (gęsty) 0,93 5,87 13,87 21,37
Granulat węglan/krzemian 4,50 4,50 4,50 4,50
Enzym (proteaza) 0,18 0,18 0,18 0,18
Cytrynian Na dwuwodny 2,00 2,00 2,00 2,00
HEDP (85%) 0,60 0,60 0,60 0,60
Środek zapachowy 0,30 0,30 0,30 0,30
Całość 100,00 100,00 100,00 100,00
Przykład 6 7
1 2 3
Stosunek wagowy B1 do S1 26:48 34,1:34,0
Gęstość objętościowa (g/l) 650 720
LAS 8,46 8,43
Niejonowy 7EO 6,58 6,56
Mydło 1,53 1,36
Zeolit MAP (100%) 22,09 22,03
PL 195 012 B1
c.d. tabeli
1 2 3
Kopolimer 1,44 1,02
Węglan sodu 11,00 9,94
Krzemian sodu (100%) 0,91 0,65
SCMC (100%) 0,48 0,47
Siarczan sodu 12,97 9,19
Granulowany siarczan Na 1,84 2,41
Woda i sole 6,69 6,03
Suma dla bazowych proszków 74,00 68,10
Całość niemydlanych środków powierzchniowo czynnych 15,04 15,00
Składniki dodozowywane
Nadwęglan Na 15,36 15,36
TAED (83%) 2,50 2,50
Granulat przeciwpienny 1,15 1,15
Dodatek zawierający fluorescer (15%) 0,80 0,80
CaEDTMP (34%) 0,60 0,60
Granulat dikrzemianu Na 1,50 -
Granulat węglan/krzemian - 5,50
Enzymy (proteaza, lipaza, amylaza) 1,02 1,02
Polimer usuwający brud 0,12 0,12
Poliwinylopirolidon 0,08 0,08
Cytrynian Na dwuwodny 2,00 2,00
Węglan Na (gęsty) - 0,90
HEDP 0,60 0,60
Środek zapachowy 0,27 0,27
Całość 100,00 100,00
Przykład 8 9
1 2 3
Stosunek wagowy B1 do S1 13,0:50,0 22,0:36,0
Gęstość objętościowa (g/l) 650 720
LAS 6,62 6,73
Niejonowy 7EO 5,15 5,24
Mydło 1,34 1,19
Zeolit MAP (100%) 17,29 17,59
Kopolimer 1,50 1,08
Węglan sodu 9,53 8,60
Krzemian sodu (100%) 0,95 0,68
SCMC (100%) 0,39 0,38
PL 195 012 B1
c.d. tabeli
1 2 3
Siarczan sodu 13,52 9,73
Granulowany siarczan Na 0,92 1,56
Woda i sole 5,80 5,22
Suma dla proszków bazowych 63,00 58,00
Całość niemydlanych środków powierzchniowo czynnych 11,77 11,97
Składniki dodozowywane
Nadwęglan Na 8,0 8,00
Granulat przeciwpienny 1,00 1,00
Dodatek zawierający fluorescer (15%) 0,45 0,45
CaEDTMP (34%) 0,40 0,40
Węglan Na (gęsty) 20,73 20,73
Granulat węglan/krzemian 3,50 3,50
Enzym (proteaza) 0,16 0,16
Cytrynian Na dwuwodny 2,00 2,00
HEDP 0,50 0,50
Środek zapachowy 0,26 0,26
Całość 100,00 100,00
P r z y k ł a d 10: Proszki bazowe
Wytworzono przez przygotowanie zawiesiny i suszenie rozpyłowe dalsze suszone rozpyłowo proszki S2-S4 o różnych gęstościach objętościowych. Jak wskazano niejonowy środek powierzchniowo czynny był wprowadzany częściowo do zawiesiny i częściowo dodozowywany (natryskiwany).
S2 S3 S4
Na LAS 9,18 9,17 9,16
Niejonowy 7EO (w zawiesinie) 3,65 1,70 -
Mydło 2,23 2,23 2,23
Zeolit MAP (100%) 24,00 23,98 23,95
Kopolimer 1,90 1,90 1,90
Węglan sodu 15,50 15,48 15,47
Krzemian sodu (100%) 5,71 5,71 5,70
SCMC (68%) 0,56 0,56 0,56
Siarczan sodu 24,32 24,30 24,27
Woda i sole 9,45 9,47 9,26
Niejonowy 7 EO (dodozowywany) 3,50 5,50 7,50
Całość 100,00 100,00 100,00
Gęstość objętościowa (g/l) 435 400 350
PL 195 012 B1
P r z y k ł a d 11: Proszki bazowe
Nie-wieżowy proszek bazowy B2 wytworzono metodą opisaną w przykładzie 1, a suszony rozpyłowo proszek bazowy S5 wytworzono przez konwencjonalne przygotowanie zawiesiny i proces suszenia rozpyłowego, część (3,5%) niejonowego środka powierzchniowo czynnego dodozowywano (natryskiwano).
B2 S5
Na LAS 15,42 9,17
Niejonowy 7EO 12,00 7,20
Mydło 1,74 2,23
Zeolit MAP (100%) 39,40 23,99
Kopolimer - 2,97
Węglan sodu 12,93 18,30
Krzemian sodu (100%) - 1,94
SCMC (68%) 0,83 0,56
Siarczan sodu - 26,98
Granulowany siarczan Na 9,68 -
Woda i sole 8,00 6,66
Całość 100,00 100,00
Gęstość objętościowa (g/l) 750-800 400-450
r 1,285
r' 1,274
r: r' 1,009:1
P r z y k ł a d y 12-15: Rozdrobnione detergentowe kompozycje
Przygotowano całkowicie sformułowane kompozycje przez zmieszanie nie-wieżowego proszku bazowego B2 z suszonym rozpyłowo proszkiem bazowym S5 i dodozowywanie dalszych składników.
Przykład 12 13 14 15
1 2 3 4 5
Stosunek wagowy 28,25:43,75 39,10:2,50 22,50:48,50 9,00:58,75
Gęstość objętościowa (g/l) 650 650 615 615
Na LAS 8,37 9,93 7,92 6,78
Niejonowy 7EO 6,54 7,73 6,19 5,13
Mydło 1,47 1,63 1,47 1,47
Zeolit MAP (100%) 21,63 25,61 20,50 11,64
Kopolimer 1,30 1,28 1,44 1,74
Węglan sodu 11,66 11,64 11,78 11,91
Krzemian sodu (100%) 0,85 0,81 0,94 1,14
SCMC (68%) 0,48 0,56 0,46 0,40
Siarczan sodu 11,80 11,49 13,09 15,85
Granulowany siarczan sodu 2,73 3,78 2,18 0,87
Woda i sole 5,17 7,14 5,03 4,64
Suma dla bazowych proszków 72,00 81,60 71,00 67,75
PL 195 012 B1
c.d. tabeli
1 1_2 I 3 4 5
Składniki dodozowywane
Nadboran Na czterowodny - - 14,80 8,00
Nadwęglan Na 15,00 - - -
TAED (83%) 2,71 - 2,72 -
CaEDTMP (34%) 0,72 0,72 0,54 0,38
Granulat przeciwpienny 1,22 1,45 1,12 0,96
Dodatek zawierający fluorescer (15%) 0,80 - 0,65 0,44
Polimer usuwający brud (63%) 0,19 0,19 - -
Granulat PVP (95%) 0,08 0,23 0,08 -
HEDP (85%) 0,40 0,40 0,30 0,20
Węglan Na (gęsty) - 5,53 4,04 10,90
Kwaśny węglan sodu - 3,00 - -
Ko-granulat węglan/krzemian 3,60 3,60 2,70 -
Cytrynian Na dwuwodny 2,00 2,00 1,50 1,00
Siarczan sodu - - - 9,92
Proteza granulat 1 0,44 0,44 0,22 0,16
Lipaza granulat 2 0,03 0,03 - -
Amylaza granulat 3 0,31 0,31 - -
Celuloza granulat 4 0,20 0,20 - -
Środek zapachowy 0,30 0,30 0,30 0,27
Całość 100,00 100,00 100,00 100,00
1Savinase* 12,0T 2Lipo|ase* 100T 3Termamy|* 60T 4Carezyme*

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Rozdrobniona detergentowa kompozycja do prania o gęstości objętościowej w zakresie od 550 do 900 g/l, zawierająca niemydlane organiczne środki powierzchniowo czynne i detergentowe wypełniacze aktywne, zawierająca co najmniej dwa różne granulowane wieloskładnikowe komponenty:
    (i) pierwszy granulowany komponen niemydlany środek powierzchniowo czynny i detergentowy wypełniacz aktywny, i mający gęstość objętościową w zakresie od 550 do 1000 g/l, i mający stosunek wagowy niemydlanego anionowego środka powierzchniowo czynnego do niejonowego środka powierzchniowo czynnego wynoszący r, (ii) drugi graniuowany komponenn zawieeający niemydlany środek powierzchniowo czynny i detergentowy wypełniacz aktywny, i mający gęstość objętościową w zakresie od 300 do 550 g/l, i mający stosunek wagowy niemydlanego anionowego środka powierzchniowo czynnego do niejonowego środka powierzchniowo czynnego wynoszący r’, znamienna tym, że stosunek r do r’ mieści się w zakresie od 1,25:1 do 1:1,25.
  2. 2. De-e-gentowa kompozycCa według 1, tym. że stosunek r do r' mieści się w zakresie od 1,2:1 do 1:1,2.
    PL 195 012 B1
  3. 3. Detergentowakompozycjawedługzastrz.2, z namiennatym, że stosunek rdo r1 mieści się w asOrnuin zł 1,1:1 Oz 1:1,1.
  4. 4. Detergentowakowpozycjawadługzastrz.3, z namiennatym,. że stosunek r do r1 mieści się w asOrnuin zO 1,05:1 Oz 1:1,05.
  5. 5. Detergektowa kompozycja wanług zastrz. 1, znamienna tym, że piei'wezy grasulowase Ozmozenet ms rętrzcć zbjęrzćcizwą w aaOrnuin zO 600 Oz 1000 g/l, Ozracuruiej zO 650 Oz 950 g/l.
  6. 6. Deterzektowa kompozacja wanług zastrz. 1, znamienaa tym, że pierweza granulowane Ozmozunut jn^ mnchsuicauin minuanucm ersunlstnm.
  7. 7. Detergektowa kompoza^ja wanOig zastrz. 1, znamienaa tym. że drugi grznulowane domozunut ms rętrzcć zbjętzćcizwą w anOrnuin zO 400 Oz 500 g/l.
  8. 8. Detergektowa kompoza^ja wanOjg zastrz. 1, znamienaa tym. de długi zrznulowane domozunut jn^ unuazucm rzaocłzwz ernunlntnm.
  9. 9. Deterzereowa kompozacja wanług zasttz. 1, znamienna tym, że niempClane aniosewa CrzOoi ozwinrachuizwz cacuun w oinrwuacm i Omgim ernunlncin tą tsoin zs-ś.
  10. 10. Deterzgśtowa kompozacja wanług zastrz. 1 zlbo d, znamienaa tym. de żiempClane ζ^οuzwc CrzOno ozwinrachuizwz cacuuc jn^ wcOrsuc a C8-15-nlOilzOnuanuzunlfzuinuów, uinrcanuów C8-2cι-OinrwuazraęOzwcch siozhzli, zrsa ich ozmOiuscji.
  11. 11. Deterzentowa kompozycja wenług zasttz. 1, znamienna tym, że nienanowe środki powinrachuizwz cacuun w oinrwuacm i Omgim grnunlzwnucm ozmozunucin tą tsoin zs-ś.
  12. 12. Detergeśtowakowpozacjawanługzastrz.1 albo 1 1, znamienaatym. że nietosewam śroZł oinm ozwinrachuizwz cacuucm jnzt C8-2cι-nlifntccauc siozhzl ntzOzclzwnuc crnOuiz zO 2 Oz 15 mzlsmi tlnuog ntclnun us mzl nlOzhzln.
  13. 13. Detergeśtowa dompozacja wanług zastrz. 1, znamienaa tym, że zietweza i drugigranulowsuc ozmozunut wcztęoują w ztzznuOn wsgzwcm zO 0,1:1 Oz 5:1, Ozracztuiej zO 0,1:1 Oz 3:1, OszOaiea Ozracztuin zO 0,1:1 Oz 2:1.
  14. 14. Dntnrenutzwn Ozmozaccjn wnO^g astka. 1, naaminaaa tyi, en .swinm:
    (i) zO 8 Oz 60% wsgzwcch, Ozracztuinj zO 15 Oz 45% wsgzwcch Onazwnez oinrwzanez grauglzwnunez Ozmozunutn, (ii) zO 5 Oz 70% wsgzwcch, Ozracztuiej zO 10 Oz 60% wsgzwcch Onazwnez Orneinez ernunlzwnunez Ozmozunutn, (iii) nwnutnnluin w nanonłuinuin Oz 100% Ozminzanun iuun Ontnrgnutzwn zOłnOuiOi.
  15. 15. Deterggśtowakompozacja wanOjg zastrz. 1, z namienaa tym, że mm ggstoSCoZjatoSciowe w anOrnzin zO 600 Oz 800 g/l.
PL357949A 2000-03-13 2001-02-26 Rozdrobniona detergentowa kompozycja do prania PL195012B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB0006037.6A GB0006037D0 (en) 2000-03-13 2000-03-13 Detergent composition
PCT/EP2001/002142 WO2001068795A1 (en) 2000-03-13 2001-02-26 Detergent compositions

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL357949A1 PL357949A1 (pl) 2004-08-09
PL195012B1 true PL195012B1 (pl) 2007-07-31

Family

ID=9887532

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL357949A PL195012B1 (pl) 2000-03-13 2001-02-26 Rozdrobniona detergentowa kompozycja do prania

Country Status (16)

Country Link
US (1) US6573231B2 (pl)
EP (1) EP1263923B1 (pl)
CN (1) CN1230521C (pl)
AT (1) ATE273379T1 (pl)
AU (1) AU2001244163B2 (pl)
BR (1) BR0109205A (pl)
CA (1) CA2402332C (pl)
CZ (1) CZ20023099A3 (pl)
DE (1) DE60104823T2 (pl)
ES (1) ES2223809T3 (pl)
GB (1) GB0006037D0 (pl)
HU (1) HUP0300697A2 (pl)
MY (1) MY120402A (pl)
PL (1) PL195012B1 (pl)
WO (1) WO2001068795A1 (pl)
ZA (1) ZA200206900B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB0006037D0 (en) 2000-03-13 2000-05-03 Unilever Plc Detergent composition
RU2305701C2 (ru) * 2001-10-25 2007-09-10 Унилевер Нв Способ получения гранул моющего средства
US20060019859A1 (en) * 2004-07-23 2006-01-26 Melani Duran Powder dilutable multi-surface cleaner
EP1698687A1 (en) * 2005-02-07 2006-09-06 The Procter & Gamble Company Detergent compositions
EP2561054A1 (en) * 2010-04-19 2013-02-27 The Procter & Gamble Company Detergent composition
EP2669361B1 (en) * 2012-06-01 2015-01-14 The Procter & Gamble Company Spray-dried detergent powder
WO2015003362A1 (en) * 2013-07-11 2015-01-15 The Procter & Gamble Company Laundry detergent composition
WO2015003358A1 (en) * 2013-07-11 2015-01-15 The Procter & Gamble Company Laundry detergent composition
WO2016041168A1 (en) * 2014-09-18 2016-03-24 The Procter & Gamble Company Structured detergent particles and granular detergent compositions containing thereof

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1371101A (en) 1971-02-03 1974-10-23 Unilever Ltd Production of detergent compositions
GB8525269D0 (en) 1985-10-14 1985-11-20 Unilever Plc Detergent composition
ES2020949B3 (es) 1986-01-17 1991-10-16 Kao Corp Composicion detergente granular de alta densidad.
GB8811447D0 (en) * 1988-05-13 1988-06-15 Procter & Gamble Granular laundry compositions
JPH0384100A (ja) * 1989-08-28 1991-04-09 Lion Corp 高嵩密度洗剤組成物の製造方法
GB9015504D0 (en) * 1990-07-13 1990-08-29 Unilever Plc Detergents composition
HUT65887A (en) 1991-04-19 1994-07-28 Procter & Gamble Granular laundry detergent compositions having improved solubility and process for preparing the compositions
GB9120657D0 (en) 1991-09-27 1991-11-06 Unilever Plc Detergent powders and process for preparing them
US5569645A (en) 1995-04-24 1996-10-29 The Procter & Gamble Company Low dosage detergent composition containing optimum proportions of agglomerates and spray dried granules for improved flow properties
DE19524722A1 (de) * 1995-07-12 1997-01-16 Henkel Kgaa Granulares Wasch- oder Reinigungsmittel mit hoher Schüttdichte
US5726142A (en) * 1995-11-17 1998-03-10 The Dial Corp Detergent having improved properties and method of preparing the detergent
CZ371898A3 (cs) 1996-05-17 1999-03-17 The Procter & Gamble Company Složení detergentu
GB2315761A (en) 1996-07-31 1998-02-11 Procter & Gamble Detergent composition comprising a particulate acid source and an alkaline source
CA2261349C (en) 1996-07-31 2002-10-15 The Procter & Gamble Company A detergent composition
BR9711105A (pt) 1996-07-31 1999-08-17 Procter & Gamble Composi-{es detergentes
GB9711353D0 (en) * 1997-05-30 1997-07-30 Unilever Plc Nonionic surfactant containing granular composition and detergent compositions containing it
GB9711350D0 (en) 1997-05-30 1997-07-30 Unilever Plc Granular detergent compositions and their production
GB9711359D0 (en) * 1997-05-30 1997-07-30 Unilever Plc Detergent powder composition
GB9711352D0 (en) * 1997-05-30 1997-07-30 Unilever Plc Detergent composition
GB9711356D0 (en) * 1997-05-30 1997-07-30 Unilever Plc Particulate detergent composition
DE19723616A1 (de) 1997-06-05 1998-12-10 Henkel Kgaa Granulares Waschmittel
ID30054A (id) 1999-01-18 2001-11-01 Kao Corp Komposisi deterjen densitas-tinggi
GB9913547D0 (en) 1999-06-10 1999-08-11 Unilever Plc Particulate detergent composition containing zeolite
GB0006037D0 (en) 2000-03-13 2000-05-03 Unilever Plc Detergent composition

Also Published As

Publication number Publication date
WO2001068795A1 (en) 2001-09-20
PL357949A1 (pl) 2004-08-09
CN1230521C (zh) 2005-12-07
ES2223809T3 (es) 2005-03-01
HUP0300697A2 (hu) 2003-07-28
DE60104823D1 (de) 2004-09-16
DE60104823T2 (de) 2005-02-03
EP1263923B1 (en) 2004-08-11
EP1263923A1 (en) 2002-12-11
CN1427885A (zh) 2003-07-02
AU2001244163B2 (en) 2004-01-08
US20010031719A1 (en) 2001-10-18
ATE273379T1 (de) 2004-08-15
GB0006037D0 (en) 2000-05-03
CA2402332C (en) 2010-04-27
MY120402A (en) 2005-10-31
ZA200206900B (en) 2003-08-28
BR0109205A (pt) 2002-12-17
CZ20023099A3 (cs) 2003-02-12
US6573231B2 (en) 2003-06-03
AU4416301A (en) 2001-09-24
CA2402332A1 (en) 2001-09-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6303558B1 (en) Detergent composition containing at least two granular components
GB2304726A (en) Granular adjuncts containing soil release polymers, and particulate detergent compositions containing them
ZA200501217B (en) Detergent compositions
EP1387882B1 (en) Particulate laundry detergent composition containing zeolite
PL195012B1 (pl) Rozdrobniona detergentowa kompozycja do prania
CA2376221C (en) Detergent composition containing zeolite map
WO2004027006A1 (en) Detergent compositions
JPH06509128A (ja) 遅延溶解挙動を示す洗浄活性製剤及びその製法
EP1436378B1 (en) Detergent compositions containing potassium carbonate and process for preparing them
US20040058842A1 (en) Detergent compositions
AU2001244163A1 (en) Detergent compositions
US20040127386A1 (en) Granular component for use in particulate detergent compositions
US20030114347A1 (en) Detergent compositions
EP1390461B1 (en) Granular detergent composition
US20040058841A1 (en) Detergent Compositions
JPH11131100A (ja) 高密度粒状洗剤の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120226