PL194574B1 - Sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem - Google Patents

Sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem

Info

Publication number
PL194574B1
PL194574B1 PL359397A PL35939703A PL194574B1 PL 194574 B1 PL194574 B1 PL 194574B1 PL 359397 A PL359397 A PL 359397A PL 35939703 A PL35939703 A PL 35939703A PL 194574 B1 PL194574 B1 PL 194574B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drying
waveforms
waves
electronic device
frequency
Prior art date
Application number
PL359397A
Other languages
English (en)
Other versions
PL359397A1 (pl
Inventor
Tadeusz Mielnicki
Edward Bać
Original Assignee
Bac Edward
Tadeusz Mielnicki
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bac Edward, Tadeusz Mielnicki filed Critical Bac Edward
Priority to PL359397A priority Critical patent/PL194574B1/pl
Publication of PL359397A1 publication Critical patent/PL359397A1/pl
Publication of PL194574B1 publication Critical patent/PL194574B1/pl

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)
  • Buildings Adapted To Withstand Abnormal External Influences (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Abstract

Sposˇb osuszania i zabezpieczania przegrˇd budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem, wykorzystuj╣cy zjawisko elektroosmozy polega na tym, ┐e w osuszanym obiekcie budowlanym umieszcza siŕ urz╣dzenie elektroniczne, wytwarzaj╣ce pole elektromagnetyczne i emituj╣ce fale elektromagnetyczne o czŕstotliwoťci sygna│u nie przekraczaj╣cej 10 Hz, dodatniej polaryzacji i prostok╣tnych przebiegach napiŕcia, wynosz╣cego korzystnie od +14V do -14V, oraz o stosunku wype│nienia tych przebiegˇw wynosz╣cym korzystnie jak 8:1, przy czym emisja tych fal jest taka, ┐e dokonuje zmiany polaryzacji cz╣stek wody, znajduj╣cej siŕ w osuszanych przegrodach budowlanych, oraz powoduje ruch tych cz╣stek w kierunku ziemi. Urz╣dzenie elektroniczne do osuszania i zabezpieczania przegrˇd budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem stanowi zasilacz sieciowy (1), po│╣czony szeregowo z generatorem czŕstotliwoťci (2), sprzŕ┐onym elektrycznie poprzez wzmacniacz napiŕciowy (3) z anten╣ (4) wypromieniowuj╣c╣ energiŕ elektromagnetyczn╣ w postaci fal radiowych, przy czym generator (2) zbudowany jest na mikroprocesorze, generuj╣cym czŕstotliwoťŠ polaryzacji nie przekraczaj╣c╣ 10Hz, korzystnie 9,5Hz, przy czym prostok╣tny przebieg napi੠wynosi do <@177>14V, a stosunek wype│nienia tych przebiegˇw wynosi korzystnie 8:1.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem, wykorzystujące zjawisko elektroosmozy, stosowane zwłaszcza przy kapilarnym podciąganiu wody gruntowej.
Znane są powszechnie elektroosmotyczne przewodzące metody osuszania i izolowania murów i przegród budowlanych przed wilgocią, polegające na wykorzystaniu fizycznego zjawiska elektroosmozy, polegające na wierceniu w murze otworów nieprzelotowych, wprowadzaniu w nie roztworu hydrofobowego i przyłożeniu do niego potencjału elektrycznego od elektrody dodatniej do elektrody ujemnej zamontowanej w tych otworach instalacji elektroosmotycznej.
Znany z polskiego opisu patentowego wynalazku nr 138 249 sposób izolowania przegrody budowlanej przed wilgocią polega na tym, że przegrodę budowlaną osusza się za pomocą instalacji elektroosmotycznej, a następnie w obszarze działania pola elektrycznego w nawiercone otwory wprowadza się środek hydrofobowy, przy czym dla wytworzenia pola elektrycznego generuje się napięcie przemienne o wartości średniej dodatniej za okres, w którym zasila się instalację elektroosmotyczną. Napięcie to kształtuje się tak, aby czas trwania impulsu dodatniego, podczas którego prowadzi się osuszanie i nasycanie przegrody, był 2 do 20 razy dłuższy od czasu trwania impulsu ujemnego wynoszącego nie mniej niż 20 ms, którym porządkuje się i dynamizuje cząsteczki wody oraz depolaryzuje się elektrody instalacji.
Znany jest także z polskiego opisu patentowego wynalazku nr 158 251 sposób osuszania przegrody budowlanej i zabezpieczania jej przed ponownym zawilgoceniem polegający na tym, że przed wprowadzeniem środka hydrofobowego do wstępnie osuszonej przegrody, część elektrod zamontowanych w murze łączy się z ujemnym biegunem źródła prądu powodując odchylenie kierunku przepływu prądu przez przegrodę, jej depolaryzację i depolaryzację elektrod. Następnie wytwarza się poziomą warstwę izolacyjną, nasyconą zagęszczonym środkiem hydrofobowym, po czym podłącza się zewnętrzne źródło prądu przeciwnie niż przy wstępnym osuszaniu przegrody i przez 4-6 godzin wywołuje się przepływ prądu w kierunku przeciwnym niż podczas wstępnego osuszania.
Zasadniczą wadą przytoczonych wyżej znanych sposobów osuszania przegród budowlanych jest występowanie zjawiska elektrokorozji elementów łączeniowych tworzących instalację elektroosmotyczną, co w efekcie prowadzi do unieruchomienia całego systemu osuszającego. Poza tym, w przypadku wadliwie osuszonego muru wprowadzony do niego środek hydrofobowy wykazuje małą skuteczność jego działania w uzyskiwaniu przepony zabezpieczającej przed ponownym kapilarnym podciąganiem wody gruntowej. Do dalszych wad znanych sposobów osuszania przegród należy zaliczyć możliwość zapowietrzania kapilar, zmianę koncentracji soli w murze uniemożliwiającą przenikanie środka hydrofobowego, co z kolei prowadzi do powstawania mostków wilgotnościowych oraz wykwitów soli na powierzchni muru.
Z kolei, znany z polskiego opisu patentowego wynalazku nr 140 228 sposób wykonywania instalacji elektroosmotycznego osuszania przegród budowlanych eliminujący zjawisko elektrokorozji elementów łączeniowych wykorzystuje bierne elementy połączeń elektrodowych na elementy czynne instalacji. Sposób ten polega na tym, że w otwory wywiercone w murze wprowadza się kompozycję elektroprzewodzącą o właściwościach wiążących, po czym umieszcza się w nich elektrody prętowe, zaś w kanałach usytuowanych na powierzchni muru wykonanych z kompozycji elektroprzewodzącej umieszcza się odcinki prętów elektroprzewodzących o strukturze węglowo-grafitowej, natomiast końce elektrod prętowych wraz z odcinkami elektroprzewodzącymi łączy się za pomocą kompozycji elektroprzewodzącej, tworząc trwałą i przewodzącą elektrycznie instalację.
Znane jest również z polskiego zgłoszenia patentowego wynalazku nr P-324232 urządzenie do osuszania zawilgoconych murów, którego wiązka mikrofalowa z jednego magnetronu jest kierowana za pomocą reflektora na zawilgocony mur, za którym znajduje się drugi magnetron i ekran urządzenia, przy czym sygnały z pierwszego detektora usytuowanego pomiędzy reflektorem i zawilgoconym murem i sygnały z drugiego detektora są przesyłane przez wzmacniacz różnicowy do wyświetlacza urządzenia.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem, eliminującego całkowicie przewodową instalację elektroosmotyczną oraz nasączanie murów i przegród środkami hydrofobowymi.
W wyniku prowadzonych prób i badań nieoczekiwanie stwierdzono, że poprzez emisję fal elektromagnetycznych o ściśle określonych parametrach ich częstotliwości, kształcie przebiegów i wysoPL 194 574 B1 kości napięcia oraz stosunku wypełnienia tych przebiegów, można wykorzystywać zjawisko elektroosmozy do osuszania przegród budowlanych, gdyż parametry te mają zasadniczy wpływ na cząsteczki wody znajdujące się w kapilarach muru.
Istota sposobu osuszania według wynalazku polega na tym, że w osuszanym obiekcie budowlanym umieszcza się urządzenie elektroniczne wytwarzające pole elektromagnetyczne i emitujące fale elektromagnetyczne o częstotliwości sygnału nieprzekraczającej 10 Hz, dodatniej polaryzacji i prostokątnych przebiegach napięcia wynoszącego korzystnie od +14 V do -14 V oraz o stosunku wypełnienia tych przebiegów wynoszącym korzystnie jak 8:1, przy czym emisja tych fal jest taka, że dokonuje zmiany polaryzacji cząstek wody znajdującej się w osuszanych przegrodach budowlanych oraz powoduje ruch tych cząstek w kierunku ziemi. Korzystnym jest, gdy emitowana moc pola elektromagnetycznego wynosi od 8 liW do 15 liW. a wytwarzane pole elektromagnetyczne ma promień wynoszący do 9 m.
Z kolei, urządzenie elektroniczne do stosowania sposobu według wynalazku charakteryzuje się tym, że stanowi go zasilacz sieciowy połączony szeregowo z generatorem częstotliwości, sprzężonym elektrycznie poprzez wzmacniacz napięciowy z anteną wypromieniowującą energię elektromagnetyczną w postaci fal radiowych, przy czym generator ten zbudowany jest na mikroprocesorze generującym częstotliwość polaryzacji nieprzekraczającą 10 Hz, korzystnie 9,5 Hz, a prostokątny przebieg napięć wynoszących do ±14 V i stosunek wypełnienia tych przebiegów wynoszący korzystnie jak 8:1.
Podstawową zaletą sposobu i urządzenia elektronicznego według wynalazku jest to, że wytwarzane fale elektromagnetyczne wykorzystane zostały do wywoływania fizycznego zjawiska elektroosmozy, a zamierzony efekt trwałego osuszania murów i przegród budowlanych uzyskano eliminując całkowicie zarówno środki hydrofobowe jak i przewodową instalację elektroosmotyczną.
Efekt trwałego osuszania przegród budowlanych uzyskano poprzez emisję pola elektromagnetycznego o celowo dobranych parametrach wytwarzanego przez urządzenie elektroniczne, powodującą zatrzymanie i odwrócenie procesu kapilarnego podciągania wilgoci. Powoduje to zmianę polaryzacji cząstek wody, a w rezultacie ich ruch w kierunku ziemi.
Dodatkowymi zaletami sposobu i urządzenia według wynalazku jest to, że wykorzystują one zjawisko elektroosmozy spełniające funkcję zarówno izolacji pionowej jak i izolacji poziomej, zapobiegając podciąganiu kapilarnemu przez mury wody ku górze. Poza tym, stanowią one system ekologiczny oparty na nieinwazyjnej elektroosmotycznej metodzie osuszania murów, niewymagający żadnej ingerencji w substancję budynku, eliminując wszelkie prace budowlane. Zaletą urządzenia elektronicznego jest również to, że wytwarzane przez nie pole elektromagnetyczne unieszkodliwia i zapobiega promieniowaniu i szkodliwemu oddziaływaniu na człowieka żył wodnych.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie elektroniczne do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem w układzie blokowym, a fig. 2 - wykres obrazujący przebieg impulsów prostokątnych P1 i P2 w układzie napięć +U1 i -U2 oraz czasie t ich trwania.
Urządzenie elektroniczne składa się z zasilacza sieciowego 1 połączonego szeregowo z generatorem częstotliwości 2 zbudowanym na mikroprocesorze generującym częstotliwość polaryzacji wynoszącą 9,5 Hz, prostokątny przebieg napięcia wynoszącego ±14 V i stosunek wypełnienia tych przebiegów wynoszący P1:P2 jak 8:1, przy czym generator ten jest sprzężony elektrycznie poprzez wzmacniacz napięciowy 3 o częstotliwości 9,5 Hz z anteną 4 wypromieniowującą energię elektromagnetyczną w postaci fal radiowych.
Celem osuszenia i zabezpieczenia przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem, urządzenie elektroniczne według wynalazku umieszcza się w osuszanym budynku, a po włączeniu go do sieci elektrycznej 230 V zaczyna ono wytwarzać pole magnetyczne oraz emitować fale elektromagnetyczne o częstotliwości sygnału 9,5 Hz, dodatniej polaryzacji i prostokątnych przebiegach napięcia wynoszącego ±14 V oraz o stosunku wypełnienia tych przebiegów wynoszącym jak 8:1, przy czym emisja tych fal dokonuje zmiany polaryzacji cząstek wody znajdującej się w osuszanych przegrodach budowlanych oraz powoduje ruch tych cząstek w kierunku ziemi. Pożądany efekt osuszania uzyskano, gdy emitowana moc pola elektromagnetycznego wynosiła 8 liW do 15 liW, a jego promień nie przekraczał 9 m.
Długoletnie obserwacje i badania wykazały, że każdy zawilgocony mur posiada odpowiedni potencjał elektryczny względem ziemi uzależniony od stopnia zawilgocenia i zasolenia wynoszący od 0-600 mV, a występująca różnica potencjałów elektrycznych sprzyja podciąganiu wilgoci w kierunku ku górze muru. Potencjał ten przesuwa się dalej w górę na skutek dalszego zawilgocenia, co powoduje ponowne podciąganie wilgoci w dalszą górną część muru.
PL 194 574 B1
Emitowanie przez urządzenie elektroniczne fal elektromagnetycznych o podanych wyżej parametrach, w tym o częstotliwości poniżej 10 Hz, nieszkodliwych dla organizmów żywych, powoduje zmniejszanie występującej różnicy potencjałów elektrycznych, w wyniku czego następuje zmniejszenie siły elektromotorycznej sprzyjającej kapilarnemu podnoszeniu cząsteczek wody oraz zmianę ich biegunowości i odwracanie kapilarnego procesu zawilgocenia murów z jednoczesnym utworzeniem aktywnej przepony przeciwwilgociowej.
Przeprowadzone wieloletnie doświadczenia wykazały, że już przy kilkumiesięcznym oddziaływaniu fal elektromagnetycznych na zawilgocony mur i obniżeniu jego potencjału do 100 mV powoduje zatrzymanie procesu dalszego wznoszenia się wilgoci ku górze muru lub przegrody budowlanej. Przy dalszym obniżaniu potencjału elektrycznego następuje opadanie zawilgocenia w kierunku dolnym muru i stopniowe jego wysychanie, przy czym efekty wizualne wysychania muru są uzależnione od stanu zawilgocenia, zasolenia i zagrzybienia osuszanej ściany, co niejednokrotnie może trwać nawet do trzech lat.

Claims (4)

1. Sposób osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawiigoceniem wykorzystujący zjawisko elektroosmozy, znamienny tym, że w osuszanym obiekcie budowlanym umieszcza się urządzenie elektroniczne wytwarzające pole elektromagnetyczne i emitujące fale elektromagnetyczne o częstotliwości sygnału nieprzekraczającej 10 Hz, dodatniej polaryzacji i prostokątnych przebiegach napięcia wynoszącego korzystnie od +14 V do -14 V oraz o stosunku wypełnienia tych przebiegów wynoszącym korzystnie jak 8:1, przy czym emisja tych fal jest taka, że dokonuje zmiany polaryzacji cząstek wody znajdującej się w osuszanych przegrodach budowlanych oraz powoduje ruch tych cząstek w kierunku ziemi.
2. Sposóbosuszaniawedługzastrz. 1, tym, że emitowanamocpolaelektromagnetycznego wynosi korzystnie od 8 liW do 15 liW.
3. Sposób osuszania według zastrz. 1, znamienny tym, że wytwarzane pole elektromagnetyczne ma promień wynoszący korzystnie do 9 m.
4. Urządzenie elektroniczne do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem, znamienne tym, że stanowi go zasilacz sieciowy (1) połączony szeregowo z generatorem częstotliwości (2), sprzężonym elektrycznie poprzez wzmacniacz napięciowy (3) z anteną (4) wypromieniowującą energię elektromagnetyczną w postaci fal radiowych, przy czym generator ten zbudowany jest na mikroprocesorze generującym częstotliwość polaryzacji nieprzekraczającą 10 Hz, korzystnie 9,5 Hz, a prostokątny przebieg napięć wynoszących do ±14 V i stosunek wypełnienia tych przebiegów wynoszący korzystnie jak 8:1.
PL359397A 2003-03-28 2003-03-28 Sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem PL194574B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL359397A PL194574B1 (pl) 2003-03-28 2003-03-28 Sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL359397A PL194574B1 (pl) 2003-03-28 2003-03-28 Sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL359397A1 PL359397A1 (pl) 2004-10-04
PL194574B1 true PL194574B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=33536639

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL359397A PL194574B1 (pl) 2003-03-28 2003-03-28 Sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL194574B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL359397A1 (pl) 2004-10-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69926486D1 (de) System zur multifokalen zweiphasigen stimulation zur beendigung von ventrikulären arrhythmien
RU1838534C (ru) Способ осушени влажных пористых строительных элементов
EP1073504B1 (en) Method and apparatus for dehydrating a porous material
ES2220981T3 (es) Procedimiento para hacer circular un fluido en un material poroso.
PL194574B1 (pl) Sposób i urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem
US7763155B2 (en) Electro-osmotic pulse (EOP) system for de-watering around manmade structures and method of use therefor
FI69497B (fi) Foerfarande foer att aostadkomma isolering av en byggskiljevaegg mot fuktighet
EP1470299B1 (de) Verfahren und anordnung zum entfeuchten einer wand
US6919005B2 (en) Configuration and electro-osmotic pulse (EOP) treatment for degrading porous material
EP1774113B1 (fr) Dispositif et procede pour stopper les remontees d&#39;eau et d&#39;humidite par capillarite
PL223955B1 (pl) Sposób do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem oraz urządzenie do osuszania i zabezpieczania przegród budowlanych przed ponownym ich zawilgoceniem
ES2617971B2 (es) Procedimiento electrocinético y dispositivo para extracción de iones de una estructura porosa
PL126836B2 (en) Method of insulating and dehumidifying a masonry
CA1080841A (en) Construction for dewatering buildings and maintaining them dry
SU184410A1 (ru) Способ электроосмотического осушения стен, фундаментов зданий или сооружений
PL103633B1 (pl) Sposob izolowania muru przed wilgocia
RU2149949C1 (ru) Способ закрепления глинистых грунтов
GB2355997A (en) The underpinning of buildings
EP3204564A1 (en) Wall dehumidification system
DE29822684U1 (de) Mauerentfeuchtung mit adäquat kugelförmigen Magnetfeld
PL158119B1 (pl) Sposób zabezpieczania przegrody budowlanej przed ponownym zawilgoceniem PL
SU1537742A1 (ru) Способ сооружени противофильтрационной завесы в обводненных песчаных грунтах
HRP990355A2 (en) Wireless electromagnetic low-frequency wall capillary damp desiccation device using nuclear and magnetic resonance
WO2016156238A1 (en) Device for contrasting rising damp in masonry
RO117551B1 (ro) Priza de impamantare pentru instalatii de electrodrenare si procedeu pentru aplicarea ei