PL194114B1 - Kotwa rurowa z profilowaniem - Google Patents

Kotwa rurowa z profilowaniem

Info

Publication number
PL194114B1
PL194114B1 PL346958A PL34695801A PL194114B1 PL 194114 B1 PL194114 B1 PL 194114B1 PL 346958 A PL346958 A PL 346958A PL 34695801 A PL34695801 A PL 34695801A PL 194114 B1 PL194114 B1 PL 194114B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
anchor
profiling
thread
profile
corresponds
Prior art date
Application number
PL346958A
Other languages
English (en)
Other versions
PL346958A1 (en
Inventor
Wolfgang Ludwig
Erich Leibhard
Original Assignee
Hilti Ag
Hilti Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hilti Ag, Hilti Aktiengesellschaft filed Critical Hilti Ag
Publication of PL346958A1 publication Critical patent/PL346958A1/xx
Publication of PL194114B1 publication Critical patent/PL194114B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21DSHAFTS; TUNNELS; GALLERIES; LARGE UNDERGROUND CHAMBERS
    • E21D21/00Anchoring-bolts for roof, floor in galleries or longwall working, or shaft-lining protection
    • E21D21/0026Anchoring-bolts for roof, floor in galleries or longwall working, or shaft-lining protection characterised by constructional features of the bolts

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Piles And Underground Anchors (AREA)
  • Joining Of Building Structures In Genera (AREA)
  • Dowels (AREA)

Abstract

1. Kotwa rurowa z profilowaniem, zwlaszcza do stosowania w górnictwie i przy budowie tuneli, zwydrazonym korpusem kotwiacym, który przynajmniej czesciowo na swojej ze- wnetrznej powierzchni plaszcza posiada profi- lowanie w rodzaju gwintu, przy czym profilowa- nie jest uksztaltowane w rodzaju trapezowego gwintu z równoleglym osiowo obszarem stopki i równoleglym osiowo obszarem grzbietowym, znamienna tym, ze przynajmniej odwrócony od strony kierunku osadzania bok trapezowego przekroju poprzecznego profilowania posiada nachylenie (a) wynoszace 10° - 45°. PL PL PL

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 194114 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 346958 (51) Int.Cl.
E21D 21/00 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 09.04.2001 (54)
Kotwa rurowa z profilowaniem
(30) Pierwszeństwo: 10.04.2000,DE,10017761.1 (73) Uprawniony z patentu: Hilti Aktiengesellschaft,Schaan,LI
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 22.10.2001 BUP 22/01 (72) Twórca(y) wynalazku: Wolfgang Ludwig,Schwabmϋnchen,DE Erich Leibhard,Mϋnchen,DE
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: (74) Pełnomocnik: Misztak Irena, PATPOL Sp. z o.o.
30.04.2007 WUP 04/07
(57) 1. Kotwa rurowa z profilowaniem, zwłaszcza do stosowania w górnictwie i przy budowie tuneli, z wydrążonym korpusem kotwiącym, który przynajmniej częściowo na swojej zewnętrznej powierzchni płaszcza posiada profilowanie w rodzaju gwintu, przy czym profilowanie jest ukształtowane w rodzaju trapezowego gwintu z równoległym osiowo obszarem stopki i równoległym osiowo obszarem grzbietowym, znamienna tym, że przynajmniej odwrócony od strony kierunku osadzania bok trapezowego przekroju poprzecznego profilowania posiada nachylenie (a) wynoszące 10° - 45°.
PL 194 114B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kotwa rurowa z profilowaniem, zwłaszcza do stosowania w górnictwie i przy budowie tuneli.
Elementy mocujące jako takie są znane. Służą one w rodzaju kotwy rurowej do górotworu do stabilizacji ścian pustek, przykładowo w tunelach, sztolniach i tym podobnych, a mianowicie w ten sposób, że warstwy górotworu, następujące kolejno po sobie w kierunku pionowym do ściany, są mocowane do siebie, przy czym w wielu przypadkach wychodzi się od tego, że warstwy, które w bezpośredniej bliskości ścian w następstwie wykonania pustki, zmniejszają swoje właściwości mechaniczne, zwłaszcza swoją nośność, są mocowane na bardziej oddalonych, nieuszkodzonych warstwach górotworu. Kotwę rurową mocuje się w otworze wiertniczym przeważnie za pomocą zaprawy. Jako zaprawę stosuje się przykładowo klej dwuskładnikowy, zwłaszcza żywicę epoksydowo-akrylanową z utwardzaczem. W procesie osadzania kotwę rurową wwierca się przykładowo udarowo do otworu wiertniczego. Przy tym zaprawa zostaje zmieszana i utwardzona, dzięki czemu następuje unieruchomienie kotwy w otworze wiertniczym. Na wystającym z otworu wiertniczego końcu pręta kotwy jest umieszczony przeważnie gwint, na który nakłada się inne części i mocuje za pomocą nakrętki.
Kotwa rurowa wymienionego rodzaju jest ujawniona przykładowo w opisie DE 295 01 638 U i składa się ona z korpusu kotwiącego z profilowaniem. Profilowanie posiada gwint jednozwojny. Dzięki temu jest zapewnione stosowanie znanej kotwy rurowej ze zwykłymi przyrządami wiertniczymi.
Niedogodnością tego znanego rozwiązania jest to, że wartości zamocowania znanej kotwy rurowej zmniejszają się w sposób widoczny, przykładowo w przypadku wystąpienia pęknięć w obszarze otworu wiertniczego.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie kotwy rurowej z profilowaniem, która również w popękanym podłożu wykazuje wysokie wartości zamocowania, a ponadto można ją łatwo i szybko osadzić.
Zadanie to rozwiązano według wynalazku dzięki temu, że przynajmniej odwrócony od strony kierunku osadzania bok trapezowego przekroju poprzecznego posiada nachylenie, wynoszące 10° -45°.
Dzięki temu zapewniono, że kotwa rurowa może przeprowadzić dodatkowe rozpieranie. Efekt dodatkowego rozpierania występuje zwłaszcza wówczas, gdy kotwa rurowa posiada powłokę, albo zaprawa posiada taki skład, że pomiędzy kotwą rurową a zaprawą nie następuje sklejenie. Ponadto tego rodzaju ukształtowanie nachylenia boków oddziałuje korzystnie na proces osadzania. Podczas procesu osadzania, nachylenie boków razem z wysoką spójnością zaprawy powoduje zamocowanie kotwy rurowej według wynalazku w otworze wiertniczym. Tym samym w procesie osadzania nie jest konieczny czas oczekiwania, w którym kotwa rurowa musi być utrzymywana stabilnie w otworze wiertniczym, zanim zaprawa dostatecznie utwardzi się. Optymalne dodatkowe rozpieranie uzyskuje się zwłaszcza przy nachyleniu wynoszącym około 20° boku odwróconego od kierunku osadzania. W celu zapewnienia prostego wytwarzania gwintu, posiada on to samo nachylenie na obu bokach.
Korzystnie osiowa powierzchnia obszaru stopki odpowiada 01 - do 0,04-krotnej wielkości średnicy korpusu kotwiącego, w celu zapewnienia dostatecznie wysokich wartości zamocowania. W stanie osadzonym na zaprawę podchwytującą profilowanie oddziałują siły ścinające, przy obciążeniu działające przeciwnie do kierunku osadzania. Dlatego też dla trwałości połączenia między kotwą rurową a zaprawą miarodajną jest powierzchnia przekroju poprzecznego podchwytującej zaprawy, która z kolei jest określona przez promieniową powierzchnię obszaru stopki. W ten sposób średnica korpusu kotwiącego, która z kolei zależy od przyłożonego maksymalnego obciążenia, określa osiową powierzchnię obszaru stopki.
Ponadto, korzystnie osiowa powierzchnia obszaru grzbietowego odpowiada 0,1 - do 0,04-krotnej wielkości średnicy korpusu kotwiącego, aby profilowanie mogło przyjąć od środka przyłożenia obciążenia dostatecznie wysokie siły ścinające.
Korzystnie profilowanie promieniowo do korpusu kotwiącego posiada wysokość, która odpowiada 0,25 - do 0,75-krotnej grubości ściany korpusu kotwiącego, dzięki czemu możliwe jest ekonomiczne wytwarzanie korpusu kotwiącego, zaopatrzonego w profilowanie.
Celowo profilowanie posiada podziałkę gwintu wynoszącą 10 mm -40 mm. Dzięki temu zapewnione jest równomierne rozdzielenie zaprawy między ściankami otworu wiertniczego a profilowaniem.
Ponadto zgodnie z wynalazkiem ukształtowanie profilowania zwiększa wartości zamocowania kotwy rurowej w podłożu, a jednocześnie zapewnia wystarczająco dużą porcję odprowadzania zwiercin.
Optymalna jest zwłaszcza podziałka gwintu, wynosząca 15 mm.
PL 194 114 B1
Korzystnie profilowanie stanowi gwint dwuzwojny. Dzięki temu zapewnione jest odprowadzanie większej ilości zwiercin, niż w przypadku gwintu jednozwojnego. Ponadto powierzchnia podcięcia dla zaprawy zwiększa się dwukrotnie w porównaniu do gwintu jednozwojnego. W przypadku szczególnych wymagań w odniesieniu do kotwy rurowej można zastosować gwint trój- lub wielozwojny. Jednak to rozwiązanie wpływa niekorzystnie na opłacalność wytwarzania kotwy rurowej.
Korzystnie profilowanie jest umieszczone na całej długości korpusu kotwiącego i dzięki temu służy z jednej strony jako środki mocujące dla zaprawy, a z drugiej strony jako środki przyłożenia obciążenia, przykładowo dla nakrętki. Tym samym nie jest konieczne stosowanie drugiego, oddzielnego gwintu jako środka przyłożenia obciążenia.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym jest częściowo przedstawiona kotwa rurowa według wynalazku, w przekroju wzdłużnym.
Na rysunku jest przedstawiona kotwa rurowa z wydrążonym korpusem kotwiącym 1, która na swojej powierzchni płaszcza posiada profilowanie 2 w rodzaju gwintu. Profilowanie 2 jest ukształtowane w rodzaju trapezowego gwintu z równoległym osiowo obszarem stopki 4 i równoległym osiowo obszarem grzbietowym 3. Obszar stopki 4 jest połączony przez odpowiednio jeden bok z obydwoma sąsiadującymi obszarami grzbietowymi 3, przy czym skierowana do osi wzdłużnej długość obszaru stopki 4 i obszaru grzbietowego 3 odpowiada w przybliżeniu 0,1 - do 0,04-krotnej wielkości średnicy d korpusu kotwiącego 1. Nachylenie a boków odpowiada w przybliżeniu 10° - 45°.
Gwint jest ukształtowany jako gwint dwukrotny (dwuzwojny) o nachyleniu około 15 mm. Jest on umieszczony na całej długości korpusu kotwiącego 1, przy czym służy on z jednej strony jako środek mocujący dla nie przedstawionej zaprawy, a z drugiej strony jako środki przyłożenia obciążenia przykładowo dla nie przedstawionej nakrętki. Wysokość h gwintu, liczona promieniowo do korpusu kotwiącego 1, odpowiada w przybliżeniu 0,25 - do 0,75-krotnej grubości ściany korpusu kotwiącego 1.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kotwa rurowa z profilowaniem, zwłaszcza do stosowania w górnictwie i przy budowie tuneli, zwydrążonym korpusem kotwiącym, który przynajmniej częściowo na swojej zewnętrznej powierzchni płaszcza posiada profilowanie w rodzaju gwintu, przy czym profilowanie jest ukształtowane w rodzaju trapezowego gwintu z równoległym osiowo obszarem stopki i równoległym osiowo obszarem grzbietowym, znamienna tym, że przynajmniej odwrócony od strony kierunku osadzania bok trapezowego przekroju poprzecznego profilowania posiada nachylenie (a) wynoszące 10° -45°.
  2. 2. Kotwa według zastrz. 1, znamienna tym, że osiowa powierzchnia (a) obszaru stopki (4) odpowiada 0,1 - do 0,04-krotnej wielkości średnicy (d) korpusu kotwiącego (1).
  3. 3. Kotwa według zastrz. 1, znamienna tym, że osiowa powierzchnia (b) obszaru grzbietowego (3) odpowiada 0,1 - do 0,04-krotnej wielkości średnicy (d) korpusu kotwiącego (1).
  4. 4. Kotwa według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że osiowa powierzchnia (b) obszaru grzbietowego (3) odpowiada w przybliżeniu osiowej powierzchni (a) obszaru stopki (4).
  5. 5. Kotwa według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że profilowanie (2) promieniowo do korpusu kotwiącego (1) posiada wysokość (h), która odpowiada 0,25 - do 0,75-krotnej grubości ściany korpusu kotwiącego (1).
  6. 6. Kotwa według zastrz. 1, znamienna tym, że profilowanie (2) posiada podziałkę gwintu wynoszącą 10 mm -40 mm.
  7. 7. Kotwa według zastrz. 1 albo 6, znamienna tym, że profilowanie (2) stanowi gwint dwuzwojny.
  8. 8. Kotwa według zastrz. 1, znamienna tym, że profilowanie (2) jest umieszczone na całej długości korpusu kotwiącego (1).
  9. 9. Kotwa według zastrz. 1 albo 8, znamienna tym, że profilowanie (2) posiada powłokę antyadhezyjną (5), która uniemożliwia przyleganie zaprawy do profilowania.
PL346958A 2000-04-10 2001-04-09 Kotwa rurowa z profilowaniem PL194114B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10017761A DE10017761B4 (de) 2000-04-10 2000-04-10 Verwendung eines Rohrankers mit Profilierung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL346958A1 PL346958A1 (en) 2001-10-22
PL194114B1 true PL194114B1 (pl) 2007-04-30

Family

ID=7638218

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL346958A PL194114B1 (pl) 2000-04-10 2001-04-09 Kotwa rurowa z profilowaniem

Country Status (8)

Country Link
US (1) US20020046535A1 (pl)
JP (1) JP2001349197A (pl)
CN (1) CN1317627A (pl)
AU (1) AU2644601A (pl)
CA (1) CA2340356A1 (pl)
DE (1) DE10017761B4 (pl)
PL (1) PL194114B1 (pl)
ZA (1) ZA200102834B (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2007214341B8 (en) * 2007-08-31 2015-02-19 Sandvik Intellectual Property Ab Rock Bolt
DE102009026478A1 (de) * 2009-05-26 2010-12-02 Hilti Aktiengesellschaft Befestigungselement mit einem Grundkörper für den Einsatz im Berg- und Tunnelbau
CN102094660B (zh) * 2010-12-24 2013-06-05 西安科技大学 大倾角煤层长壁开采区段巷道整体高强度柔性支护方法
CN103541749B (zh) * 2013-10-25 2016-03-02 安徽恒源煤电股份有限公司祁东煤矿 掘进迎头片帮防护装置及掘进工作面迎头封闭的方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3806128A1 (de) * 1988-02-26 1989-09-07 Ischebeck Friedrich Gmbh Bohr-injektionsanker
DE4128154C2 (de) * 1991-07-02 1994-06-16 Gd Anker Gmbh & Co Kg Injektionsrohr und Verfahren zum Setzen eines Gebirgsankers
DE4209265A1 (de) * 1991-12-21 1993-06-24 Dyckerhoff & Widmann Ag Vorrichtung zur verankerung eines stabfoermigen zugglieds aus faserverbundwerkstoff
DE4314594C2 (de) * 1993-05-04 1995-05-11 Reinhold Oettl Verbundanker
DE29501638U1 (de) * 1995-02-02 1996-05-30 Friedr. Ischebeck Gmbh, 58256 Ennepetal Injektionsanker

Also Published As

Publication number Publication date
DE10017761A1 (de) 2001-10-11
JP2001349197A (ja) 2001-12-21
US20020046535A1 (en) 2002-04-25
AU2644601A (en) 2001-10-11
DE10017761B4 (de) 2013-03-28
CN1317627A (zh) 2001-10-17
CA2340356A1 (en) 2001-10-10
PL346958A1 (en) 2001-10-22
ZA200102834B (en) 2001-10-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2458226C2 (ru) Пустотелый анкерный болт, самозабуривающийся анкерный болт и способ формования пустотелого анкерного болта
US5433558A (en) Self-tapping, and self-tapping and self-drilling, rock bolts
CA1214946A (en) Method for anchoring a bolt in a rock-like structure
US8899883B2 (en) Anchor tendon with selectively deformable portions
US8419331B2 (en) System comprising a composite anchor bolt and glue
EP1892425A2 (de) Befestigungselement für harte Untergründe
RU2724176C1 (ru) Составной деформируемый скальный анкер с улучшенным диапазоном деформаций
US7568320B2 (en) Wall reinforcement system
US20110206468A1 (en) Reinforcement and/or anchor bolt
PL194114B1 (pl) Kotwa rurowa z profilowaniem
JP6247183B2 (ja) ネジ部材の固定構造、ネジ部材の固定方法、及び、ネジ部材の定着強度管理方法
KR20040003023A (ko) 복합 앵커
US6514013B2 (en) Anchor rod with surface areas and friction
CN110714488A (zh) 一种预制自钻螺杆抗浮锚杆
CN206904007U (zh) 一种锚栓
CN118088240A (zh) 一种胀壳式可控变形锚杆
PL196248B1 (pl) Kołek z tworzywa sztucznego
AU666105B2 (en) Self-tapping, and self-tapping and self-drilling, rock bolts
CA3178959A1 (en) Hybrid screw with compartmentalized wedge groove
RU70545U1 (ru) Анкер для крепления приконтурного массива выработки
KR20100052398A (ko) 나사산돌기의 중공형 철근 및 앵커체
WO2010060122A9 (en) Rock bolt component
CZ11593U1 (cs) Stavební kotva
JP2001132396A (ja) ロックボルト

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140409