PL194046B1 - Sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji oraz zastosowanie wodnych dyspersji polimerów wytworzonych tym sposobem - Google Patents

Sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji oraz zastosowanie wodnych dyspersji polimerów wytworzonych tym sposobem

Info

Publication number
PL194046B1
PL194046B1 PL333094A PL33309499A PL194046B1 PL 194046 B1 PL194046 B1 PL 194046B1 PL 333094 A PL333094 A PL 333094A PL 33309499 A PL33309499 A PL 33309499A PL 194046 B1 PL194046 B1 PL 194046B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
copolymer
weight
polymers
vinyl ester
ester polymers
Prior art date
Application number
PL333094A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333094A1 (en
Inventor
Hans-Peter Weitzel
Udo Kotschi
Manfred Hannebaum
Original Assignee
Wacker Chemie Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wacker Chemie Ag filed Critical Wacker Chemie Ag
Publication of PL333094A1 publication Critical patent/PL333094A1/xx
Publication of PL194046B1 publication Critical patent/PL194046B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F18/00Homopolymers and copolymers of compounds having one or more unsaturated aliphatic radicals, each having only one carbon-to-carbon double bond, and at least one being terminated by an acyloxy radical of a saturated carboxylic acid, of carbonic acid or of a haloformic acid
    • C08F18/02Esters of monocarboxylic acids
    • C08F18/04Vinyl esters
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/12Polymerisation in non-solvents
    • C08F2/16Aqueous medium
    • C08F2/22Emulsion polymerisation
    • C08F2/24Emulsion polymerisation with the aid of emulsifying agents

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Adhesives Or Adhesive Processes (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)
  • Paints Or Removers (AREA)
  • Processes Of Treating Macromolecular Substances (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji w procesie emulsyjnej polime- ryzacji w obecno sci jednego lub wi ecej koloidów ochronnych, znamienny tym, ze proces polimeryza- cji prowadzi si e w obecno sci hydrofobowego lecz bezsilanowego koloidu ochronnego na bazie polime- rów estrów kwasu (met)akrylowego z 80-95% wagowymi, w odniesieniu do ca lkowitej wagi kopolime- ru, estru kwasu akrylowego lub metakrylowego alifatycznych alkoholi o 1-12 atomach w egla i 5-20% wagowych, w odniesieniu do ca lkowitej wagi kopolimeru, etylenowo nienasyconych kwasów mono- i dikarboksylowych i o temperaturze zeszklenia Tg kopolimeru wynosz acej 60-120°C i warto sci K ko- polimeru wg Fikentschera wynosz acej 20-50. PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji, jak również zastosowanie otrzymanych tym sposobem dyspersji polimerów jako klejów lub środków wiążących włókna.
Wodne dyspersje tworzyw sztucznych i odpowiadające im proszki są już od wielu lat niezastąpionymi dodatkami dla zastosowań w zakresie budownictwa zwłaszcza dla tynków, zapraw, mas zbrojeniowych, mas samorozlewnych, płynnych klejów, farb, systemów izolacji cieplnej. Do wysoko wartościowych tynków dodawane są przede wszystkim coraz większe ilości środków wiążących, które nadają im właściwości takie jak podwyższone mechaniczne właściwości, zwiększona odporność na działanie czynników atmosferycznych, obniżona skłonność do zabrudzenia.
W celu uzyskania wysokiej hydrofobowości i mimo to dobrej przepuszczalności dla pary wodnej, jak w przypadku tynków krzemianowych, stosuje się często żywice sztuczne z monomerów hydrofobowych takich jak chlorek winylu lub styren/akrylan butylu. Ze względów cenowych szczególnie atrakcyjnym jest chlorek winylu i był on stosowany chętnie w przeszłości. Jednak w międzyczasie okazał się już niepożądanym ze względów ekologicznych. Poza tym tynki zawierające środki wiążące na bazie chlorku winylu wykazują wysoką wrażliwość w stosunku do dalszych niezbędnych składników takich jak zagęszczacze i środki przeciwpieniące, co przy zmianie receptury np. przy zamianie typu środka przeciwpiennego prowadzi niejednokrotnie do utraty dobrej hydrofobowości.
W opisie patentowym EP-A-217 380 (US-A-4 748 202) opisano np. tego rodzaju dyspersje zawierające chlorek winylu, które były polimeryzowane w obecności koloidu ochronnego, który w czasie procesu polimeryzacji rozpuszcza się całkowicie.
W publikacji WO 94/20556 (US-A-5 708 093) zaproponowano kopolimeryzację silanów w celu poprawy przyczepności na mokro i hydrofobizacji wodnych środków powłokotwórczych, przy czym są one wbudowane w powłokę rdzeniowo-powłokowych polimerów.
Wadą tego jest obniżenie stabilności w czasie składowania wynikającej z wbudowania jednostek silanowych.
W opisie patentowym EP-A-338 486 opisano sposób wytwarzania rdzeniowo-powłokowych polimerów, które nie są silanowane w obecności rozpuszczalnego w wodzie koloidu ochronnego. Jako koloidy ochronne stosowane są polimery o bardzo niskim ciężarze cząsteczkowym, pozostające całkowicie w roztworze podczas polimeryzacji. Takie dyspersje nie nadają się do hydrofobizacji w zakresie budownictwa, ponieważ nie uzyskuje się długotrwałej hydrofobizacji niezależnej od receptury.
Zadaniem wynalazku było więc wytworzenie dyspersji atrakcyjnej cenowo, ekologicznie akceptowanej tzn. wolnej od chlorku winylu i stabilnej w cyklu zamrażanie-odtajanie wykazującej porównywalne właściwości w zastosowaniu w budownictwie np.: w tynkach, w stosunku do dotychczas stosowanych dyspersji z chlorkiem winylu i posiadającej tę zaletę, że hydrofobowość tynków mniej krytycznie reaguje na zmiany dalszych komponentów tynku.
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji w procesie emulsyjnej polimeryzacji w obecności jednego lub więcej koloidów ochronnych charakteryzujący się tym, że proces polimeryzacji prowadzi się w obecności hydrofobowego lecz nie zawierającego silanu koloidu ochronnego na bazie polimerów estrów kwasu (met)akrylowego z 80-95% wagowymi, w odniesieniu do całkowitej wagi kopolimeru estru kwasu akrylowego lub metakrylowego alifatycznych alkoholi o 1-12 atomach węgla i 5-20% wagowych w odniesieniu do całkowitej wagi kopolimeru, etylenowo nienasyconych kwasów mono- i dikarboksylowych i o temperaturze zeszklenia Tg kopolimeru wynoszącej 60-120°C i wartości K polimeru wg Fikentschera wynoszącej 20-50.
Przedmiotem wynalazku jest również zastosowanie produktów wytworzonych wyżej określonym sposobem jako składnika receptur klejów stosowanych w budownictwie, tynków, mas szpachlowych, mas szpachlowych do podłóg, zapraw do fug i farb, jako samodzielnych środków wiążących dla środków powlekających i środków klejących oraz jako środków powlekających i wiążących dla wyrobów włókienniczych i papieru.
Korzystnymi estrami winylowymi są octan winylu, propionian winylu, maślan winylu, 2-etyloheksanian winylu, laurynian winylu, octan 1-metylowinylowy, piwalanian winylu i estry winylowe α-rozgałęzionych kwasów monokarboksylowych o 5-11 atomach węgla, np. VeoVa9R, VeoVa10R lub VeoVa11R (nazwa handlowa firmy Shell estrów winylowych α-rozgałęzionych kwasów monokarboksylowych o 9, 10 lub 11 atomach węgla). Szczególnie korzystny jest polimer octanu winylu lub kopoPL 194 046 B1 limer octanu winylu z udziałem 1-25% wag. olefinowego komonomeru takiego jak etylen lub propylen. W dalszym szczególnie korzystnym wariancie postę powania kopolimeryzuje się obok octanu winylu lub obok octanu winylu i etylenu jeszcze 1-30% dalszych estrów winylowych, np. 2-etyloheksanian winylu, laurynian winylu, octan 1-metylowinylowy, piwalanian winylu i estry winylowe α-rozgałęzionych kwasów monokarboksylowych o 5-11 atomach węgla. Może być ewentualnie jeszcze kopolimeryzowane 0,05-10,0% wag., w odniesieniu do całkowitej wagi monomerów, monomerów pomocniczych z grupy obejmującej etylenowo-nienasycone kwasy mono lub dwukarboksylowe i ich amidy takie jak kwas akrylowy, kwas metakrylowy, kwas maleinowy, kwas fumarowy, kwas itakonowy, akrylamid, metakrylamid, etylenowo nienasycone kwasy sulfonowe względnie ich sole, zwłaszcza ich kwas winylosulfonowy, 2-akryloamidopropanosulfonian i N-winylopirolidon.
Dane w % wagowych odnoszą się przy tym zawsze do całkowitej wagi kopolimerów estrów winylowych względnie kopolimerów ester winylowy/etylen i sumują się każdorazowo do 100% wagowych.
Odpowiednimi koloidami ochronnymi są koloidy na bazie polimerów estrów kwasów (met)akrylowych z 80-95% wag., korzystnie 90-95% wag. w odniesieniu do całkowitej wagi kopolimeru, jednostek estrów kwasów akrylowych lub metakrylowych alifatycznych alkoholi o 1-12 atomach węgla i 5-20% wag., zwłaszcza 5-10% wag., w odniesieniu do całkowitej wagi kopolimeru, jednostek etylenowo nienasyconych kwasów mono lub dikarboksylowych i o temperaturze zeszklenia polimeru Tg=60-120°C i wartości K kopolimeru wg Fikentschera 20-50.
Korzystnymi estrami kwasów (met)akrylowych dla koloidów ochronnych są akrylan metylu, metakrylan metylu, akrylan etylu, metakrylan etylu, akrylan propylu, metakrylan propylu, akrylan n-butylu, akrylan t-butylu, metakrylan n-butylu, metakrylan t-butylu, akrylan 2-etyloheksylu.
Szczególnie korzystne są: akrylan metylu, metakrylan metylu, akrylan n-butylu i akrylan 2-etyloheksylu. Korzystnymi etylenowo nienasyconymi kwasami karboksylowymi są: kwas akrylowy, kwas metakrylowy, kwas maleinowy, kwas fumarowy, kwas itakonowy. Może być ewentualnie jeszcze kopolimeryzowane 0,05-10,0% wag., w odniesieniu do całkowitej wagi monomerów, monomerów pomocniczych z grupy obejmującej etylenowo nienasycone amidy kwasów karboksylowych takie jak akryloamid lub metakryloamid, etylenowo nienasycone kwasy sulfonowe względnie ich sole, korzystnie kwas winylosulfonowy, 2-akryloamidopropanosulfonian, hydroksy funkcjonalne komonomery takie jak akrylan hydroksyetylowy i N-winylopirolidon. Najbardziej korzystnymi kopolimerami są kopolimery metakrylanu metylu, akrylanu butylu i kwasu metakrylowego względnie akrylowego w w/w ilościach. Skład polimeru koloidu ochronnego jest tak dobrany, aby temperatura zeszklenia polimeru Tg wynosiła 60-120°. Korzystnymi koloidami ochronnymi są koloidy o Tg=60-90°C.
Temperatura zeszklenia polimeru Tg może być oznaczana znanym sposobem za pomocą różnicowej kalorymetrii skaningowej (DSC). Temperatura zeszklenia Tg może być również wyliczona z góry w sposób przybliżony za pomocą równania Foxa. Wg Fox T.G, Buli, Am. Physics soc. 1,3 str. 123 (1956) 1/Tg=x1/Tg1+x2/Tg2+ . . . + xn/Tgn, przy czym xn oznacza ułamek wagowy (%wag./100) monomeru n a Tgn oznacza temperaturę zeszklenia w stopniach Kelvina homopolimeru monomeru n.
Wartości Tg homopolimeru są przedstawione w publikacji Polymer Handbook 3 wydanie, J. Wiley i Sons, New York (1989). Wartość K koloidu ochronnego wynosi 20-50, korzystnie 30-40 i jest określona zgodnie z normą DIN 53726 w 1% roztworze tetrahydrofuranu w wodzie. Wartość K i Tg polimerów są tak dobierane, aby koloid ochronny także w warunkach procesu polimeryzacji, w podwyższonej temperaturze (30-80°C) i przy pH=7 nie był całkowicie rozpuszczalny tzn. aby rozpuszczalność w wodzie w tych warunkach wynosiła maksymalnie 10% wagowych ilości wprowadzonego koloidu ochronnego.
Kopolimer stosowany w charakterze koloidu ochronnego wytwarzany jest znanymi sposobami polimeryzacji emulsyjnej przy niskiej wartości pH wynoszącej około 2-4. Koloid ochronny może być wydzielany w postaci dyspersji, ale może być on również w pierwszym etapie polimeryzowany i następnie bezpośrednio w tym samym naczyniu reakcyjnym może być przeprowadzona emulsyjna polimeryzacja estrów winylowych względnie estrów winylowych/etylenu.
Udział koloidu ochronnego wynosi 5-25% wagowych, korzystnie 10-15% wagowych w odniesieniu do całkowitej wagi komonomerów. Proces wytwarzania polimerów estrów winylowych i estrów winylowych/etylen w emulsyjnej polimeryzacji przeprowadzany jest w tradycyjnych reaktorach lub w reaktorach ciśnieniowych w temperaturze w zakresie 30-80°C i sposobami zwykle stosowanymi dla polimeryzacji emulsyjnej.
W przypadku kopolimeryzacji gazowych monomerów takich jak etylen proces prowadzi się korzystnie pod ciśnieniem absolutnym 5-105Pa - 85-105Pa. Reakcja inicjowana jest za pomocą przy4
PL 194 046 B1 najmniej częściowo rozpuszczalnych w wodzie inicjatorów tworzących rodniki, stosowanych w ilości korzystnie 0,01-3,0% wagowych w odniesieniu do całkowitej wagi monomerów.
Przykładami inicjatorów rodników są: nadsiarczan sodu, nadtlenek wodoru, nadtlenek IV rzęd.butylu, wodoronadtlenek IV-rzęd.butylu, nadtlenodifosforan potasu, azobisizobutyronitryl. Inicjatory te mogą być łączone także znanym sposobem z 0,01-0,5% wagowymi, w odniesieniu do całkowitej wagi monomerów, środków redukujących. Odpowiednimi są np. formaldehydosulfoksylany metali alkalicznych i kwas askorbinowy. W przypadku inicjowania reakcji układami redox korzystne jest dozowanie do polimeryzacji jednego lub obu składników katalizatora redox. Dodatkowo do udziału koloidu ochronnego do polimeryzacji może być ewentualnie dodane jeszcze 1-10% wagowych emulgatora, w odniesieniu do wagi polimeru estru winylowego. Odpowiednimi emulgatorami są zarówno anionowe, kationowe jak również niejonowe emulgatory.
Odpowiednie są np. anionowe środki powierzchniowo czynne takie jak siarczany alkilowe o łańcuchu zawierającym 8-18 atomów węgla, oksyalkilenowane alkilo- i alkiloarylosiarczany zawierające 8-18 atomów C w reszcie hydrofobowej i do 40 jednostek tlenku etylenu lub tlenku propylenu, sulfoniany alkilo- lub alkiloarylowe o 8-18 atomach węgla, estry lub półestry kwasu sulfobursztynowego z jednowartoś ciowymi alkoholami lub alkilofenolami.
Odpowiednimi niejonowymi środkami powierzchniowo czynnymi są np. estry alkilowe lub estry alkilowoarylowe glikolu polioksyalkilenowego zawierające 8-40 jednostek tlenku etylenu.
Proces polimeryzacji może być przeprowadzany jako okresowy, półokresowy lub sposobem z dozowaniem składników, ale także jako proces ciąg ły. Korzystny jest proces z dozowaniem składników, przy czym przeważająca część monomerów wprowadzana jest w sposób ciągły. Cała ilość koloidu ochronnego może być wprowadzana od razu lub może być całkowicie dozowana. Możliwa jest również kombinacja wprowadzania/ dozowania koloidu. Korzystnym jest wprowadzanie całkowitej ilości koloidu. Podczas polimeryzacji nastawia się pH na pH=5-7,5 korzystnie 6,5-7,5.
Otrzymane sposobem według wynalazku wodne dyspersje zawierają 30-75% wagowych, korzystnie 40-65% wagowych stałej substancji. Polimery stabilizowane koloidami ochronnymi mogą być w postaci dyspersji stosowane w typowych dla nich zakresach zastosowań .
Przykładowo mogą być stosowane dyspersje w produktach chemicznych stosowanych w budownictwie, ewentualnie w powiązaniu z nieorganicznymi, hydraulicznie wiążącymi środkami wiążącymi jak cementy (cement portlandzki, aluminiowy, trasowy, hutniczy, magnezjowy, fosforanowy), gips lub szkło wodne, w celu wytworzenia klejów do budownictwa, tynków, mas szpachlowych, mas szpachlowych do podłóg, zapraw do fug i farb. Mogą być również stosowane jako samodzielne środki wiążące (Alleinbindemitell) dla środków powlekających i środków klejących lub jako środki powlekające, względnie wiążące dla wyrobów włókienniczych i papieru.
Dyspersje zawierające estry winylowe np. do tynków nie były prawie dotychczas stosowane z powodu ich niewielkiej hydrofobowoś ci. Hydrofobizacja tynku osią gana był a dopiero przez zastosowanie odpowiedniej jego kompozycji.
Nieoczekiwanym jest więc to, że przy zastosowaniu dyspersji wytworzonej sposobem według wynalazku otrzymuje się tynki o nieoczekiwanie dobrej hydrofobowości, pomimo tego, że nie wprowadza się żadnych dodatkowych środków hydrofobizujących i pomimo silnie hydrofilowego charakteru bazowego polimeru.
Na podkreślenie zasługuje również odporność dyspersji w cyklu zamrażanie-odtajanie.
Następujące przykłady służą do bliższego wyjaśnienia wynalazku:
P r z y k ł a d 1 (Wytwarzanie koloidu ochronnego)
Mieszaninę złożoną z 744 kg wody, 425 g kwasu merkaptopropionowego, 30,4 kg 25% roztworu oksyetylowanego i siarczanowanego alkoholu tłuszczowego, 12,8 kg kwasu metakrylowego, 82,9 kg metakrylanu metylu i 10,6 kg akrylanu butylu ogrzano do 80°C.
Do mieszaniny tej w sposób ciągły doprowadzono w czasie 4 godzin wstępną emulsję złożoną z 1490 kg wody, 8 kg kwasu merkaptopropionowego, 231 kg 35% roztworu oksyetylowanego i siarczanowego nonylofenolu z 25 jednostkami tlenku etylenu, 157 kg kwasu metakrylowego, 1650 kg metakrylanu metylu i 208 kg akrylanu butylu.
Równolegle dodano w ciągu 5 godzin roztwór złożony z 7,7 kg nadsiarczanu amonu i 172 kg wody. Po zakończeniu dozowania mieszano jeszcze jedną godzinę w temperaturze 80°C i w końcu ochłodzono. Otrzymano dyspersję zawierającą 44% substancji stałej, o pH=2,8, wielkości cząstek 130 nm, temperaturze Tg 80°C i wartości K=33.
PL 194 046 B1
P r z y k ł a d 2 (Wytwarzanie polimeru estru winylowego)
Mieszaninę złożoną z 275 g wody i 269 g koloidu ochronnego z przykładu 1 ogrzano do temperatury 55°C. Do tej mieszaniny dozowano w sposób ciągły w czasie 4 godzin mieszaninę złożoną z 520 g octanu winylu i 350 g VeoVaR10.
Równolegle wprowadzono w czasie 5 godzin roztwór złożony z 250 g wody i 15 g oksyetylowanego alkoholu tłuszczowego, jak również roztwór złożony z 6,5 g wodoronadtlenku lV-rzęd. butylu w 80 g wody i roztwór zł o ż ony z 4,2 g hydroksymetanosulfinianu w 80 g wody. Wartość pH nastawiano za pomocą amoniaku na około 7,5. Po wdozowaniu mieszano jeszcze jedną godzinę w temperaturze 55°C i następnie ochłodzono.
Otrzymano dyspersję zawierającą 50,7 % substancji stałej, o pH=7,9, wielkości cząsteczek Dw 170 nm, temperaturze Tg 12°C i lepkości 1200 mPas.
Badanie technicznego zastosowania:
Testowanie stabilności na zamrażanie-odtajanie. Dyspersję poddawaną badaniu zamrożono do temperatury -20°C w czasie 12 godzin. Następnie wyjęto dyspersję z lodówki i odtajano powoli w temperaturze pokojowej.
Następnie oceniano: jakość zmian lepkości, zachowanie się przy odstawaniu, tworzenie się skupień cząstek i tworzenie koagulatu. Przy badaniu dyspersji z przykładu 2 nie stwierdzono nawet po 5 cyklach zamraż ania-odtajania żadnych zmian lepkości, skłonności do osadzania i żadnego tworzenia się pozostałości.
Wytwarzanie tynku z żywicy syntetycznej:
Wytworzono do badania tynk 1 z wykorzystaniem dyspersji z przykładu 2 o niżej podanym składzie. Dla porównania służył wytworzony w analogiczny sposób tynk 2 w którym stosowano w charakterze środka wiążącego zwykłą handlową dyspersję chlorek winylu-etylen (Vinnapas LL 529 firmy Wacker- Chemie).
Skład
Substancja Ilość Funkcja
Woda 73,2
Parmetol A23 2 środek konserwujący
Dispex N40 2 środek dyspergujący
Bentone Ew %% 15 zagęszczacz
Tylose MH2000K 2% 30 zagęszczacz
Lusolvan FBH 3 środek pomocniczy do tworzenia błony
Rohogit SD15 1 zagęszczacz
Arbocel B400 5 napełniacz włóknisty
FPE910T 1 napełniacz włóknisty
Kronos 2056 30 napełniacz włóknisty
Calcilit 100 225 napełniacz włóknisty
Calcilit 500 170 napełniacz włóknisty
Dyspersja 50% 129,8 środek wiążący
Calcilit 1,8-2,5 320 napełniacz
Amoniak 0,5
Agitan 260 2 środek przeciw pieniący
Określenie hydrofobowości
Tynki otrzymane według wyżej wskazanej receptury suszono każdorazowo przez dzień względnie 7 dni w temperaturze pokojowej. Następnie nanoszono na tynk krople wody za pomocą pipety. Do oceny uwzględniano czas do całkowitego zaniku kropel wody (wniknięcia w tynk). Maksymalny mierzony czas wynosił 8h=480min, tzn. przy wartości 480 min. na powierzchni tynku pozostawały jeszcze krople wody, przy niższej wartości hydrofobowości była odpowiednio gorsza i krople wody wcześniej były wessane.
W celu przebadania krytycznego składu tynku, zmieniano skł adniki - ś rodki przeciwpienne i zagęszczacze (klasa 1=zagęszczacze działające asocjacyjnie, klasa 2-celulozy itp.) i obserwowano wpływ tych zmian na hydrofobowość.
Wyniki doświadczeń zestawiono w poniżej podanych tabelach 1-3.
PL 194 046 B1
T a b e l a 1
Tynk środek hydrofobowość Tynk środek hydrofobowość
1 przeciwpieniący 1d/7d[min] 2 przeciwpieniący 1d/7d[min]
Agitan 260 450/480 Agitan 260 480/480
bez 480/480 bez 170/200
Agitan 281 330/335 Agitan 281 17/17
Byk 031 450/480 Byk 031 270/270
Byk 033 445/480 Byk 033 320/320
Foammaster 306 280/170 Foammaster 306 4/4
Dehydran 240 200/270 Dehydran 240 6/6
S670 455/480 S670 150/330
S385 440/480 S385 30/30
S887 480/480 S887 430/400
S370 375/480 S370 10/13
T a b e l a 2
Tynk środek hydrofobowość Tynk środek hydrofobowość
1 zgęszczający 1 1d/7d 2 zgęszczający 1 1d/7d
bez 35/17 bez 100/100
Rheolate 208 270/405 Rheolate 208 140/140
Acrysol RM 8W 480/405 Acrysol RM 8W 80/100
Rohagit SD15 390/360 Rohagit SD15 120/120
Coatex PE53 480/480 Coatex PE53 270/270
Acrysol TT 935 440/350 Acrysol TT 935 380/330
Latekoll D 460/385 Latekoll D 190/190
Polyphob 106 E 335/480 Polyphob 106 E 330/330
T a b e l a 3
Tynk środek hydrofobowość Tynk środek hydrofobowość
1 zgęszczający 2 1d/7d 2 zgęszczający 2 1d/7d
Tylose MH10000K 480/480 Tylose MH10000K 460/430
Natrosol HBR 480/480 Natrosol HBR 430/430
Natrosol plus 440/330 Natrosol plus 240/330
331 331
Methocel 228 480/480 Methocel 228 400/350
Bermocoll E 411FQ 480/480 Bermocoll E 411FQ 430/430
Benone EW 480/480 Benone EW 480/430
Rhodopol 50 MD 480/480 Rhodopol 50 MD 360/360
PL 194 046 B1
Stwierdzono, że tynk 1 (ze środkiem wiążącym wytworzonym według wynalazku) jest wyraźnie bardziej tolerancyjny na zmiany receptury niż porównawczy tynk 2 (środek wiążący VCE) Stosowane w przykładach nazwy handlowe oznaczają :
Parmetol
Dispex
Bentone
Tylose
Lusolvan
Rohogit
Arbocel
FPE
Kronos
Calcilit
Agitan 260
Agitan 281
Byk 031
Byk 033
Foammaster 306
Dehydran 240,S670,S887,S370
- chloroizotiazolinon
- kwas poliakrylowy
- krzemian warstwowy
- celuloza
- ester długołańcuchowych kwasów tłuszczowych
- wodna dyspersja kopolimeru kwas metakrylowy ester kwasu akrylowego
- włókno celulozowe
- włókno celulozowe
- dwutlenek tytanu
- węglan wapnia
- ś rodek przeciwpienią cy na bazie oleju parafinowego - ś rodek przeciwpienią cy na bazie oleju mineralnego - ś rodek przeciwpienią cy na bazie oleju mineralnego - ś rodek przeciwpienią cy na bazie oleju mineralnego
Wymienione w tabeli 2 środki zagęszczające stanowią środki zagęszczające na bazie kwasu poliakrylowego
Wymienione w tabeli 3 środki zagęszczające stanowią środki zagęszczające na bazie eterów celulozy.

Claims (4)

1. Sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji w procesie emulsyjnej polimeryzacji w obecności jednego lub więcej koloidów ochronnych, znamienny tym, że proces polimeryzacji prowadzi się w obecności hydrofobowego lecz bezsilanowego koloidu ochronnego na bazie polimerów estrów kwasu (met)akrylowego z 80-95% wagowymi, w odniesieniu do całkowitej wagi kopolimeru, estru kwasu akrylowego lub metakrylowego alifatycznych alkoholi o 1-12 atomach węgla i 5-20% wagowych, w odniesieniu do całkowitej wagi kopolimeru, etylenowo nienasyconych kwasów monoi dikarboksylowych i o temperaturze zeszklenia Tg kopolimeru wynoszą cej 60-120°C i wartoś ci K kopolimeru wg Fikentschera wynoszącej 20-50.
2. Zastosowanie produktów wytworzonych sposobem określonym w zastrz. 1 jako składnika receptur klejów stosowanych w budownictwie, tynków, mas szpachlowych, mas szpachlowych do podłóg, zapraw do fug i farb.
3. Zastosowanie produktów wytworzonych sposobem określonym w zastrz. 1 jako samodzielnych środków wiążących dla środków powlekających i środków klejących.
4. Zastosowanie produktów wytworzonych sposobem określonym w zastrz. 1 jako środków powlekających i wiążących dla wyrobów włókienniczych i papieru.
PL333094A 1998-05-14 1999-05-13 Sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji oraz zastosowanie wodnych dyspersji polimerów wytworzonych tym sposobem PL194046B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19821745A DE19821745A1 (de) 1998-05-14 1998-05-14 Verfahren zur Herstellung von Schutzkolloid-stabilisierten Vinylester- und Vinylester-Ethylen-Polymerisaten in Form deren wässrigen Dispersionen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333094A1 PL333094A1 (en) 1999-11-22
PL194046B1 true PL194046B1 (pl) 2007-04-30

Family

ID=7867823

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL333094A PL194046B1 (pl) 1998-05-14 1999-05-13 Sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji oraz zastosowanie wodnych dyspersji polimerów wytworzonych tym sposobem

Country Status (5)

Country Link
US (1) US6262163B1 (pl)
EP (1) EP0959084B1 (pl)
AT (1) ATE196302T1 (pl)
DE (2) DE19821745A1 (pl)
PL (1) PL194046B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102005012986A1 (de) * 2005-03-21 2006-09-28 Elotex Ag Dispersionszusammensetzung für hochflexible, wasserfeste, hydraulisch abbindende Fliesenkleber
CA2885996A1 (en) 2011-10-03 2013-04-11 Biomimedica, Inc. Polymeric adhesive for anchoring compliant materials to another surface
WO2014026887A1 (en) * 2012-08-14 2014-02-20 Basf Construction Polymers Gmbh Low-shrinkage paste-like knifing filler
CN110724416A (zh) * 2019-09-25 2020-01-24 湖北工业大学 一种改性羟基酯基聚合物乳液的制备方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB697452A (en) * 1949-06-17 1953-09-23 Vinyl Products Ltd Improvements in or relating to the production of emulsions of polyvinyl ester polymers
DE1469837A1 (de) * 1951-01-28 1969-01-16 Basf Ag Verfahren zum Kaeltefestmachen von waessrigen Polymerisat-Dispersionen
US3957711A (en) 1974-12-20 1976-05-18 Celanese Coatings & Specialties Company Dispersion polymerization process using hydroxyalkyl acrylate as protective colloids
US4043961A (en) * 1976-01-29 1977-08-23 E. I. Du Pont De Nemours And Company Vinyl acetate-ethylene copolymer emulsions having improved water resistance
JPS592474B2 (ja) * 1979-12-19 1984-01-18 電気化学工業株式会社 接着剤組成物
DE19733077A1 (de) 1997-07-31 1999-02-04 Clariant Gmbh Neue Kolloiddispersions-Mischungen als Schutzkolloid für die wäßrige Emulsionspolymerisation, Verfahren zu ihrer Herstellung und ihre Verwendung

Also Published As

Publication number Publication date
EP0959084B1 (de) 2000-09-13
EP0959084A1 (de) 1999-11-24
ATE196302T1 (de) 2000-09-15
DE59900009D1 (de) 2000-10-19
DE19821745A1 (de) 2000-01-13
PL333094A1 (en) 1999-11-22
US6262163B1 (en) 2001-07-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8481648B2 (en) Process for producing cationically stabilized and water-redispersible polymer powder compositions
US8039563B2 (en) Process for preparing lattices stabilized by polyvinyl alcohol
US7250468B2 (en) Polyvinyl-alcohol-stabilized redispersible powders with plasticizing properties
US9334388B2 (en) Dispersion powder compositions comprising gemini surfactants
JP2729533B2 (ja) シェルが加水分解性有機ケイ素コモノマーを含んでなるコア/シェル共重合体分散体
JP3270450B2 (ja) 保護コロイド−安定化されたポリマーの製法
US7744694B2 (en) Use of redispersion powder compositions with accelerated-setting action
US5994428A (en) Storage-stable, silane-modified core-shell copolymers
US7863370B2 (en) Dispersion powders stabilized by polyvinyl alcohol protective colloids
US6664322B2 (en) Process for preparing protective-colloid-stabilized polymers by continuous emulsion polymerization
US6770722B2 (en) Process for preparing protective-colloid-stabilized polymers by continuous emulsion polymerization
US6576698B1 (en) Process for the preparation of vinyl ester/(meth)acrylate copolymers
US6710113B2 (en) Process for preparing two-phase polymers in the form of their aqueous dispersions and water-redispersible powders
JP2007084835A (ja) 再分散性粉末の製造方法
US20160368823A1 (en) Vinyl acetate copolymers for hydraulically setting construction materials
JP2002241450A (ja) ポリビニルアセタール−グラフトポリマー、その製法及びその使用
CA2351427A1 (en) Latex particles based on a vinyl acetate-ethylene copolymerizate, processes for the production thereof and the use thereof
US9926232B2 (en) Process for producing water-redispersible polymer powder compositions having cationic functionality
US6632869B2 (en) Process for preparing polymer dispersions with a high solids content
US6716941B2 (en) High solids ethylene-vinyl acetate latex
PL194046B1 (pl) Sposób wytwarzania stabilizowanych koloidami ochronnymi polimerów estrów winylowych i polimerów estrów winylowych - etylen w postaci ich wodnych dyspersji oraz zastosowanie wodnych dyspersji polimerów wytworzonych tym sposobem
US6187861B1 (en) Process for preparing crosslinkable binders
US11339228B2 (en) Dispersion powder composition containing vinyl alcohol copolymerisate
US20180244909A1 (en) Polymer blends in the form of aqueous dispersions or powders that can be redispersed in water
CN115515994A (zh) 聚乙烯醇稳定化的(甲基)丙烯酸酯聚合物

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140513