PL194002B1 - Sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych - Google Patents

Sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych

Info

Publication number
PL194002B1
PL194002B1 PL340855A PL34085500A PL194002B1 PL 194002 B1 PL194002 B1 PL 194002B1 PL 340855 A PL340855 A PL 340855A PL 34085500 A PL34085500 A PL 34085500A PL 194002 B1 PL194002 B1 PL 194002B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vessel
measuring
distance
measurement
guides
Prior art date
Application number
PL340855A
Other languages
English (en)
Other versions
PL340855A1 (en
Inventor
Marek Płachno
Zbigniew Łowkis
Witold Rataj
Zbigniew Rosner
Jerzy Tobys
Jerzy Stępień
Original Assignee
Lowkis Zbigniew
Plachno Marek
Witold Rataj
Zbigniew Rosner
Stepien Jerzy
Jerzy Tobys
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lowkis Zbigniew, Plachno Marek, Witold Rataj, Zbigniew Rosner, Stepien Jerzy, Jerzy Tobys filed Critical Lowkis Zbigniew
Priority to PL340855A priority Critical patent/PL194002B1/pl
Publication of PL340855A1 publication Critical patent/PL340855A1/xx
Publication of PL194002B1 publication Critical patent/PL194002B1/pl

Links

Landscapes

  • Measurement Of Mechanical Vibrations Or Ultrasonic Waves (AREA)

Abstract

1. Sposób wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych, wykorzystujący pomiary przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, poruszającego się wzdłuż ciągów prowadników oraz pomiary odległości naczynia wyciągowego od co najmniej jednej z kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników, wykonane równocześnie i następnie opierający się na wyznaczeniu różnicy pomiędzy wynikiem dwukrotnego całkowania przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego a wynikiem pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników, znamienny tym, że wraz z pomiarem przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, wykonywanym za pomocą jednego z czujników do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych i pomiarem odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników, wykonywanym za pomocą jednego z czujników do pomiaru odległości, wykonuje się równocześnie pomiar przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego za pomocą czujnika do pomiaru przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego, a następnie, każdy, pojedynczy wynik pomiaru uśrednia się okresowo z zadanym okresem czasowym i każdemu uśrednionemu okresowo wynikowi pomiaru przypisuje się kolejny numer porządkowy, a następnie, dla każdego, kolejnego okresu uśredniania wyników pomiaru, odpowiadającego kolejnemu numerowi porządkowemu,....

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych, zwłaszcza górniczych.
Znane, bezpośrednie sposoby wykrywania nierówności ciągów prowadników polegają na mierzeniu odległości pomiędzy kontrolowanymi powierzchniami ciągów prowadników a zadanym pionem, utworzonym przy pomocy linki stalowej, drutu albo urządzenia laserowego.
Jednym ze znanych, pośrednich sposobów wykrywania ciągów prowadników jest sposób, w którym mierzy się przyspieszenia drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, poruszającego się wzdłuż ciągów prowadników. Przyspieszenia drgań poprzecznych mierzy się za pomocą czujnika przyspieszeń połączonego z rejestratorem, za pomocą którego rejestruje się rozkład wartości przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wzdłuż drogi jazdy tego naczynia w szybie. Przyjmuje się, że rozkład zarejestrowanych przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia odpowiada nierównościom ciągów prowadników, czyli tam, gdzie występują duże przyspieszenia, są duże nierówności. W tych, określonych miejscach wykonuje się dodatkowe pomiary bezpośrednie.
Inny, znany sposób wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych przedstawiony jest w polskim opisie patentowym nr 154 376. Sposób ten polega na tym, że równocześnie z pomiarami przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego wykonuje się pomiar sił przejmowanych przez co najmniej dwie prowadnice toczne oraz pomiar prędkości obrotowej krążków tych prowadnic. Następnie całkuje się dwukrotnie przyspieszenia i jednokrotnie prędkość obrotową krążków. Od dwukrotnie scałkowanego pomiaru przyspieszeń odejmuje się wynik pomiaru sił, podzielony przez stałą sprężystości prowadnicy. Wyniki opracowywane są w funkcji całki prędkości obrotowej krążków prowadnicy.
Układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników przedstawiony w polskim opisie patentowym nr 154 376 składa się z czujnika do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, dwu czujników do pomiaru prędkości obrotowej krążków prowadniczych oraz dwu czujników do pomiaru sił przejmowanych przez krążki prowadnicze. Czujniki są połączone z zespołem elementów operacyjnych i są tak zamocowane do naczynia wyciągowego, że oś pomiarowa czujnika do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych pokrywa się z osią krążka prowadniczego, współpracującego z kontrolowaną powierzchnią ciągów prowadników, do której jest prostopadła.
Z kolei w polskim opisie patentowym nr 162 702 przedstawiony jest sposób i urządzenie do kontroli nierówności i rozstawu oraz określania korekt torów prowadzenia naczynia wyciągowego w szybie, poprzez pomiar kątowego odchylenia ich odcinków.
W sposobie tym najpierw mierzy się odpowiednimi czujnikami, dyskretnie lub ciągle, kąt odchylenia elementów każdego prowadnika w stosunku do naczynia wyciągowego i drugimi czujnikami mierzy się rozstaw pomiędzy tymi prowadnikami. Następnie wyznacza się nierówności równocześnie dla obu prowadników przez całkowanie, względem drogi naczynia, kątów odchylenia elementów każdego prowadnika i określa się wymagane przesunięcia prowadników jako proporcjonalne do iloczynu kąta odchylenia i pionowego odstępu między dźwigarami lub jako proporcjonalne do nierówności, z uwzględnieniem w obu przypadkach mierzonego rozstawu między prowadnikami.
Przedstawiony w powyższym opisie patentowym sposób kontroli nierówności jest, według przedstawionego w polskim opisie patentowym nr 166 072 rozwiązania chronionego patentem dodatkowym do patentu nr 162 702, ulepszony poprzez wprowadzenie pośredniego wyznaczania rozstawu płaszczyzn czołowych przeciwległych torów prowadzenia danego naczynia wyciągowego lub płaszczyzn bocznych torów sąsiednich naczyń wyciągowych.
Ponadto z polskiego zgłoszenia patentowego nr P-295 813 znany jest sposób oraz układ do wykrywania nierówności ciągów prowadniczych naczyń wyciągowych, polegający na tym, że równocześnie z pomiarem przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego przeprowadza się pomiar odległości pomiędzy naczyniem a kontrolowaną powierzchnią ciągów prowadników oraz liczy się dźwigary szybowe, kolejno mijane przez naczynie wyciągowe.
Następnie, każdemu chwilowemu wynikowi liczenia dźwigarów przyporządkowuje się chwilowy wynik pomiaru odległości, chwilowy wynik dwukrotnego całkowania przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego oraz wartość różnicy pomiędzy chwilowym wynikiem dwukrotnego całkowania przyspieszeń drgań poprzecznych a chwilowym wynikiem pomiaru odległości. Zmieniające się wartości tej różnicy oraz ich przyporządkowanie odpowiednim liczbom oznaczającym kolejne dźwigary, stanowią informację o występowaniu w tych miejscach nierówności.
PL 194 002 B1
Układ, za pomocą którego realizowany jest sposób przedstawiony w powyższym zgłoszeniu patentowym zawiera dwa czujniki do pomiarów przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego oraz cztery przetworniki odległości, stanowiące czujniki do pomiaru odległości naczynia wyciągowego od ciągów prowadników.
Wszystkie czujniki układu połączone są z zespołem elementów operacyjnych i są tak zamocowane do naczynia wyciągowego, że osie pomiarowe dwu czujników odległości są prostopadłe do osi dźwigara szybowego, a osie pozostałych dwu czujników odległości leżą na przedłużeniu osi czujników przyspieszeń drgań poprzecznych. Osie pomiarowe wszystkich czujników leżą w jednej płaszczyźnie, która jest prostopadła do kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników. Za pomocą takiego układu możliwe jest wykrywanie nierówności dla ciągów prowadników znajdujących się z jednej strony naczynia wyciągowego.
Sposób wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych, według wynalazku, wykorzystuje pomiary przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, poruszającego się wzdłuż ciągów prowadników oraz pomiary odległości naczynia wyciągowego od co najmniej jednej z kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników. Pomiary te wykonuje się równocześnie a następnie wyznacza się różnicę pomiędzy wynikiem dwukrotnego całkowania przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego a wynikiem odnoszącym się do zmierzonej odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników.
Istota wynalazku polega na tym, że wraz z pomiarem przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, wykonywanym za pomocą jednego z czujników do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych i pomiarem odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników, wykonywanym za pomocą czujnika do pomiaru odległości, wykonuje się równocześnie pomiar przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego za pomocą czujnika do pomiaru przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego, a następnie, każdy pojedynczy wynik pomiaru uśrednia się okresowo z zadanym okresem czasowym i każdemu, uśrednionemu okresowo wynikowi pomiaru przypisuje się kolejny numer porządkowy, po czym, dla każdego, kolejnego okresu uśredniania wyników pomiaru, odpowiadającego kolejnemu numerowi porządkowemu, oblicza się wynik dwukrotnego całkowania względem czasu uśrednionego okresowo wyniku pomiaru przyspieszeń pionowych oraz różnicę pomiędzy wynikiem dwukrotnego całkowania uśrednionych okresowo wyników pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego a uśrednionym okresowo wynikiem pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników. Następnie, na podstawie tak uzyskanych wyników pomiarów i obliczeń, określa się nierówności kontrolowanego ciągu prowadników.
Korzystnie wyniki pomiaru odnoszące się do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego oraz odległości naczynia od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników uśrednia się okresowo z okresem 0,1 sekundy.
Istotą układu do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych, według wynalazku, zawierającego co najmniej jeden czujnik do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, co najmniej jeden czujnik do pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników tego naczynia oraz sprzężony z wyjściami wszystkich czujników zespół elementów operacyjnych, jest to, że do naczynia wyciągowego zamocowany jest czujnik do pomiaru przyspieszeń pionowych, którego wyjście, a także wyjście każdego z czujników do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych i czujników do pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników sprzężone jest z zespołem elementów operacyjnych poprzez połączone ze sobą szeregowo przetwornik analogowo-cyfrowy i mikroprocesorowy sterownik.
Ponadto zespół elementów operacyjnych, poprzez wejście taktujące, sprzężony jest z zegarem oraz ze wszystkimi, mikroprocesorowymi sterownikami poprzez wejścia taktujące tych sterowników.
Korzystnie oś pomiarowa czujnika do pomiaru przyspieszeń pionowych przecina się prostopadle z prostą utworzoną przez osie pomiarowe czujników: do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych oraz czujników do pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników.
Korzystnie czujnik do pomiaru przyspieszeń pionowych, połączony poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy oraz mikroprocesorowy sterownik z zespołem elementów operacyjnych sprzężonym z zegarem stanowi pierwszy zestaw pomiarowy, który umieszczony jest w obudowie zamocowanej do naczynia wyciągowego. Jeden z czujników do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych oraz jeden
PL 194 002 B1 z czujników do pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników wraz z odpowiadającymi im przetwornikami analogowo-cyfrowymi i mikroprocesorowymi sterownikami stanowią drugi zestaw pomiarowy, który umieszczony jest w innej obudowie, zamocowanej do naczynia wyciągowego.
Korzystnie układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych zawiera jeden pierwszy zestaw pomiarowy, umieszczony w oddzielnej obudowie oraz dwa drugie zestawy pomiarowe, umieszczone również w oddzielnych obudowach, przy czym jeden z drugich zestawów pomiarowych przeznaczony jest do wykrywania nierówności ciągu prowadników znajdującego się po jednej stronie naczynia wyciągowego a drugi zestaw przeznaczony jest do wykrywania nierówności ciągu prowadników znajdującego się po przeciwnej stronie naczynia wyciągowego lub do wykrywania nierówności na bocznej stronie tego samego ciągu prowadników.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładowym wykonaniu na rysunku przedstawiającym schemat układu do wykrywania nierówności ciągów prowadników, zainstalowanego na naczyniu wyciągowym, usytuowanym w szybie.
Układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników zawiera dwa czujniki 1do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego 2, dwa czujniki 3 do pomiaru odległości naczynia wyciągowego 2 od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników 4 oraz czujnik 5 do pomiaru przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego 2. Czujniki 1i 3 są tak umieszczone na naczyniu wyciągowym 2, że ich osie pomiarowe leżą na jednej prostej, która jest prostopadła do kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników 4. Czujnik 5 do pomiaru przyspieszeń pionowych naczynia 2 umieszczony jest na naczyniu wyciągowym 2 pomiędzy czujnikami 1do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych. Jego oś pomiarowa przecina się zasadniczo prostopadle z prostą określającą usytuowanie pozostałych czujników 1i 3. Wyjście każdego z czujników 1, 3 oraz 5 połączone jest, poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy 6 oraz połączony z nim szeregowo mikroprocesorowy sterownik 7, z zespołem elementów operacyjnych 8. Zespół ten ma wejście taktujące 9 sprzęgnięte z zegarem 10 oraz z wejściami taktującymi 11 wszystkich, mikroprocesorowych sterowników 7 układu.
W warunkach eksploatacyjnych układu, po jego zmontowaniu i umieszczeniu w oddzielnej obudowie 12 pierwszego zestawu pomiarowego, składającego się z czujnika 5 do pomiaru przyspieszeń pionowych, jednego z przetworników 6, jednego sterownika 7 i zespołu elementów operacyjnych 8 sprzężonego z zegarem 10 oraz po umieszczeniu w oddzielnej obudowie 13 każdego, drugiego zestawu pomiarowego, składającego się z pojedynczego czujnika 1, pojedynczego czujnika 3 oraz odpowiadających czujnikom 1 i 3 przetworników 6 i sterowników 7, wszystkie zestawy pomiarowe umieszcza się w naczyniu wyciągowym 2, a każde wyjście czujników każdego, drugiego zestawu pomiarowego, umieszczonego w obudowie 13 łączy się poprzez połączone szeregowo przetwornik 6 i sterownik 7 z oddzielnym wejściem zespołu elementów operacyjnych 8 usytuowanego w obudowie 12. Wejścia taktujące 11 poszczególnych sterowników 7 łączy się z wejściem taktującym 9 zespołu elementów operacyjnych 8.
W celu dokonania pomiaru tylko dla jednego z ciągów prowadników można zmontować układ pomiarowy, składający się z jednego zestawu pomiarowego umieszczonego w obudowie 12 oraz jednego zestawu pomiarowego, umieszczonego w obudowie 13. co nie jest uwidocznione na rysunku.
Następnie wykonuje się jazdę naczyniem wyciągowym 2 wzdłuż ciągów prowadników 4, podczas której równocześnie mierzy się czujnikami 1 przyspieszenia drgań poprzecznych naczynia wyciągowego 2, czujnikami 3 odległość tego naczynia od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników 4 oraz czujnikiem 5 przyspieszenia pionowe naczynia wyciągowego 2. Następnie, za pomocą przetworników analogowo-cyfrowych 6, mikroprocesorowych sterowników 7 oraz zegara 10. każdy wynik pomiaru jest poddawany okresowemu uśrednianiu, korzystnie z okresem 0,1 sekundy, przy czym każdemu okresowi uśredniania nadawany jest kolejny numer porządkowy.
Czynność nadawania kolejnym okresom uśredniania odpowiedniego numeru porządkowego realizowana jest za pomocą wejść taktujących 11 wszystkich sterowników 7, sprzęgniętych z zegarem 10 oraz z wejściem taktującym 9 zespołu elementów operacyjnych 8. Następnie, za pomocą zespołu 8 dokonuje się obliczeń algebraicznych, polegających na tym, że dla każdego, kolejnego okresu uśredniania oblicza się wynik dwukrotnego całkowania względem czasu uśrednionych okresowo przyspieszeń pionowych oraz, oddzielnie dla każdego, drugiego zestawu pomiarowego, umieszczonego w obudowie 13, wynik dwukrotnego całkowania względem czasu uśrednionych okresowo przyspieszeń drgań poprzecznych i różnicę między wynikiem dwukrotnego całkowania uśrednionych okresowo
PL 194 002 B1 przyspieszeń drgań poprzecznych a uśrednionym okresowo wynikiem pomiaru odległości naczynia 2 od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników 4.
Następnie, wyniki obliczeń zestawia się w tabeli, w której, każdemu, kolejnemu numerowi porządkowemu okresów uśredniania przyporządkowuje się wynik dwukrotnego całkowania uśrednionych okresowo przyspieszeń pionowych oraz, oddzielnie dla każdego, drugiego zestawu pomiarowego, umieszczonego w obudowie 13, różnice pomiędzy wynikiem dwukrotnego całkowania uśrednionych okresowo przyspieszeń poprzecznych a uśrednionym okresowo wynikiem pomiaru odległości naczynia 2 od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników 4.
Na podstawie zestawionych w tabeli wyników określa się, dla którego okresu uśredniania oraz w których miejscach drogi przebytej przez naczynie 2 wzdłuż ciągów prowadników 4, różnice pomiędzy wynikami dwukrotnego całkowania uśrednionych okresowo przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia 2 a uśrednionymi okresowo wynikami pomiaru odległości naczynia 2 od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników 4 mają wartości, które wykraczają poza zadany zakres dopuszczalnych wartości tej różnicy. Są to miejsca występowania nierówności ciągów prowadników 4.

Claims (6)

1. Sposób wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych, wykorzystujący pomiary przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, poruszającego się wzdłuż ciągów prowadników oraz pomiary odległości naczynia wyciągowego od co najmniej jednej z kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników, wykonane równocześnie i następnie opierający się na wyznaczeniu różnicy pomiędzy wynikiem dwukrotnego całkowania przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego a wynikiem pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników, znamienny tym, że wraz z pomiarem przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, wykonywanym za pomocą jednego z czujników do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych i pomiarem odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników, wykonywanym za pomocą jednego z czujników do pomiaru odległości, wykonuje się równocześnie pomiar przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego za pomocą czujnika do pomiaru przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego, a następnie, każdy, pojedynczy wynik pomiaru uśrednia się okresowo z zadanym okresem czasowym i każdemu uśrednionemu okresowo wynikowi pomiaru przypisuje się kolejny numer porządkowy, a następnie, dla każdego, kolejnego okresu uśredniania wyników pomiaru, odpowiadającego kolejnemu numerowi porządkowemu, oblicza się wynik dwukrotnego całkowania względem czasu uśrednionego okresowo wyniku pomiaru przyspieszeń pionowych oraz różnicę pomiędzy wynikiem dwukrotnego całkowania uśrednionych okresowo przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego a uśrednionym okresowo wynikiem pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników i następnie, na podstawie tak uzyskanych wyników pomiarów i obliczeń, określa się nierówności ciągów prowadników.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wyniki pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, przyspieszeń pionowych naczynia wyciągowego oraz odległości naczynia od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników uśrednia się okresowo z okresem 0,1 sekundy.
3. Układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych zawierający co najmniej jeden czujnik do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych naczynia wyciągowego, co najmniej jeden czujnik do pomiaru odległości naczynia wyciągowego od kontrolowanej powierzchni ciągu prowadników tego naczynia oraz sprzężony z wyjściami wszystkich czujników zespół elementów operacyjnych, znamienny tym, że do naczynia wyciągowego (2) zamocowany jest czujnik do pomiaru przyspieszeń pionowych (5), którego wyjście, a także wyjście każdego z czujników do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych (1) i do pomiaru odległości naczynia wyciągowego (2) od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników (4), sprzężone jest z zespołem elementów operacyjnych (8) poprzez połączone ze sobą szeregowo przetwornik analogowo-cyfrowy (6) i mikroprocesorowy sterownik (7), a ponadto, zespół elementów operacyjnych (8) poprzez wejście taktujące (9) sprzężony jest z zegarem (10) oraz ze wszystkimi, mikroprocesorowymi sterownikami (7) poprzez ich wejścia taktujące (11).
PL 194 002 B1
4. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że oś pomiarowa czujnika do pomiaru przyspieszeń pionowych (5) przecina się z prostą utworzoną przez osie pomiarowe czujników (1) do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych oraz czujników (3) do pomiaru odległości naczynia wyciągowego (2) od kontrolowanych powierzchni ciągów prowadników (4).
5. Układ według zastrz. 3, znamienny tym, że czujnik do pomiaru przyspieszeń pionowych (5) połączony poprzez przetwornik analogowo-cyfrowy (6) oraz mikroprocesorowy sterownik (7) z zespołem elementów operacyjnych (8) sprzężonym z zegarem (10) stanowi pierwszy zestaw pomiarowy, który umieszczony jest w obudowie (12) zamocowanej do naczynia wyciągowego (12), zaś czujnik do pomiaru przyspieszeń drgań poprzecznych (1) oraz czujnik (3) do pomiaru odległości naczynia wyciągowego (2) od ciągów prowadników (1) wraz z odpowiadającymi im przetwornikami analogowocyfrowymi (6)i mikroprocesorowymi sterownikami (7) stanowią drugi zestaw pomiarowy, który umieszczony jest w obudowie (13) zamocowanej do naczynia wyciągowego (2).
6. Układ według zastrz. 5, znamienny tym, że zawiera jeden pierwszy zestaw pomiarowy umieszczony w obudowie (12) oraz dwa drugie zestawy pomiarowe umieszczone w obudowach (13), przy czym jeden z drugich zestawów pomiarowych przeznaczony jest do wykrywania nierówności ciągu prowadników (4) znajdującego się po jednej stronie naczynia wyciągowego (2) a drugi zestaw przeznaczony jest do wykrywania nierówności ciągu prowadników (4) znajdującego się po przeciwnej stronie naczynia wyciągowego (2) lub do wykrywania nierówności na bocznej stronie tego samego ciągu prowadników.
PL340855A 2000-06-16 2000-06-16 Sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych PL194002B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL340855A PL194002B1 (pl) 2000-06-16 2000-06-16 Sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL340855A PL194002B1 (pl) 2000-06-16 2000-06-16 Sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL340855A1 PL340855A1 (en) 2001-12-17
PL194002B1 true PL194002B1 (pl) 2007-04-30

Family

ID=20076855

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL340855A PL194002B1 (pl) 2000-06-16 2000-06-16 Sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL194002B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103410558A (zh) * 2013-07-23 2013-11-27 天地(常州)自动化股份有限公司 矿井逃生信息引导系统

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103410558A (zh) * 2013-07-23 2013-11-27 天地(常州)自动化股份有限公司 矿井逃生信息引导系统
CN103410558B (zh) * 2013-07-23 2015-09-02 天地(常州)自动化股份有限公司 矿井逃生信息引导系统

Also Published As

Publication number Publication date
PL340855A1 (en) 2001-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10227215B2 (en) Passenger conveyor and method for monitoring vibrations in a passenger conveyor
US7174269B2 (en) Speed sensing method and apparatus
EP1472466B1 (en) Wear measurement device
WO2013079530A1 (en) Dynamic belt monitoring apparatus and method
CN102442604B (zh) 乘客传送机的扶手驱动力监视装置
CN101638203A (zh) 乘客输送机的异常诊断系统
PL194002B1 (pl) Sposób i układ do wykrywania nierówności ciągów prowadników naczyń wyciągowych
US20200369303A1 (en) System and method for determining an angular speed of an axle of a railway vehicle
EP3670419A1 (en) Method and device for monitoring chain tension
US5285552A (en) Location determining device for a travelling bale opener
CN102338644B (zh) 具备噪声量检测功能的编码器
CN105947865B (zh) 输送装置
WO2001094966A3 (en) Velocity measurement for a moving finger, when detecting fingerprints. velocity is determined by analysing flank shifts.
WO2001094892A3 (en) Velocity measurement - center of gravity
KR100559456B1 (ko) 체인 컨베이어의 신율측정장치
CN112875480B (zh) 乘客输送机以及磨损检测装置
PL291939A3 (en) Method of monitoring unevenness and gauge as well as determining corrections of gin tub guiding track in a shaft
CN113955615B (zh) 乘客传送设备的诊断装置和乘客传送设备
JP4351598B2 (ja) 鋼板の伸び率計測装置および伸び率計測方法
KR19980078025A (ko) 테이블 로울러의 레벨 자동측정장치
JPS5759120A (en) Measuring device of sliding type weight sorting machine
Kovalchik et al. Speed and position sensors for mine hoists and elevators
SU1245863A1 (ru) Преобразователь длины издели
SU1108008A1 (ru) Способ обеспечени устойчивости ленточной пилы
JP2006151662A (ja) 手摺駆動装置、手摺走行抵抗値算出装置、監視装置