PL192316B1 - Sposób powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu - Google Patents

Sposób powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu

Info

Publication number
PL192316B1
PL192316B1 PL333168A PL33316899A PL192316B1 PL 192316 B1 PL192316 B1 PL 192316B1 PL 333168 A PL333168 A PL 333168A PL 33316899 A PL33316899 A PL 33316899A PL 192316 B1 PL192316 B1 PL 192316B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
oxy
tetramethylpiperidin
styrene
added
compound
Prior art date
Application number
PL333168A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333168A1 (en
Inventor
Zara Hyde
Vincent Edward Lewis
Original Assignee
Ondeo Nalco Energy Services
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ondeo Nalco Energy Services filed Critical Ondeo Nalco Energy Services
Publication of PL333168A1 publication Critical patent/PL333168A1/xx
Publication of PL192316B1 publication Critical patent/PL192316B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F2/00Processes of polymerisation
    • C08F2/38Polymerisation using regulators, e.g. chain terminating agents, e.g. telomerisation
    • C08F2/40Polymerisation using regulators, e.g. chain terminating agents, e.g. telomerisation using retarding agents
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C7/00Purification; Separation; Use of additives
    • C07C7/20Use of additives, e.g. for stabilisation
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S203/00Distillation: processes, separatory
    • Y10S203/09Plural feed

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Oil, Petroleum & Natural Gas (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Medicinal Chemistry (AREA)
  • Polymers & Plastics (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Polymerisation Methods In General (AREA)
  • Hydrogenated Pyridines (AREA)
  • Addition Polymer Or Copolymer, Post-Treatments, Or Chemical Modifications (AREA)

Abstract

1. Sposób powstrzymywania tworzenia sie polimerów w procesie wytwarzania styrenu, obejmujacym etap destylacji surowego styrenu prowadzony w obecnosci skutecznej ilosci zwiaz- ków zawierajacych trwale wolne rodniki tlenoazotowe, jako inhibitory polimeryzacji, przy czym sek- cja destylacji obejmuje przynajmniej jedna kolumne oraz zawrót do kazdej kolumny, znamienny tym, ze czesc zwiazków tlenoazotowych dodaje sie do strumienia styrenowego zasilajacego ko- lumne destylacyjna, a pozostala czesc zwiazków tlenoazotowych dodaje sie do zawrotu. PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Niniejszy wynalazek dotyczy w ogólności środków przeciwdziałających zanieczyszczaniu styrenu, a ściślej biorąc sposobu powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu.
Aromatyczne monomery winylowe, takie jak styren, szeroko stosuje się do wytwarzania tworzyw sztucznych. Monomery te ulegają niepożądanej polimeryzacji termicznej i wolnorodnikowej podczas przechowywania, transportu, a zwłaszcza podczas ich wytwarzania. Taka polimeryzacja może powodować zanieczyszczanie kolumn destylacyjnych i innych urządzeń, stosowanych do wytwarzania tych monomerów, i może powodować, że te monomery będą niezdatne do użytku bez dodatkowej przeróbki. W związku z tym w celu zmniejszenia polimeryzacji do minimum do strumienia zasilającego kolumny destylacyjne, zawierającego surowy styren, zwykle wtryskuje się związki, wykazujące działanie powstrzymujące polimeryzację. W niektórych sposobach odzyskiwania styrenu można również stosować wtórne wtryskiwanie do początkowej kolumny sekcji destylacji nad strumień zasilający surowego styrenu w celu uzyskania lepszego wymieszania.
W technice znane są i stosowane liczne różnorodne związki jako inhibitory polimeryzacji. O ile jednak niektóre z tych związków mogą rzeczywiście powstrzymywać polimeryzację (zwane tu dalej „prawdziwymi inhibitorami”), to inne mogą tylko spowalniać proces polimeryzacji (zwane tu dalej „opóźniaczami”).
Prawdziwe inhibitory całkowicie powstrzymują polimeryzacją przez okres czasu, w którym znajdują się w strumieniu styrenu. Najczęściej stosowanymi prawdziwymi inhibitorami są związki z trwałymi wolnymi rodnikami tlenoazotowymi (zwane dalej w skrócie związkami tlenoazotowymi). Patent USA nr 4,670,131, który ustanawia pierwszeństwo w tej dziedzinie, ujawnia zastosowanie trwałych wolnych rodników, w tym tlenoazotowych, do powstrzymywania polimeryzacji związków olifinowych, takich jak styren. Związki tlenoazotowe uznaje się powszechnie za kamień węgielny programów inhibitorów z uwagi na ich pierwszorzędne zdolności inhibitujące. W układach styrenowych stosuje się także alkilohydroksyloaminy, ale nie są one tak skuteczne.
Opóźniacze, w odróżnieniu od prawdziwych inhibitorów, nie zatrzymują polimeryzacji. Opóźniacze zmniejszają nieco prędkość narastania polimerów. Związkami przemysłowo stosowanymi w charakterze opóźniaczy są dwunitrofenole, takie jak 2,4-i 2,6-dwunitrofenol, a także alkilowane homologi, takie jak 2,4-dwunitro-o-krezol (DNOC) i 2,4-dwunitro-sec-butylofenol. Niestety jednak, chociaż dwunitrofenole, takie jak DNOC, są skutecznymi opóźniaczami, to są one niezwykle toksyczne. Ponadto dwunitrofenole wykazują bardzo niską rozpuszczalność, tj. poniżej 5%, zarówno w styrenie, jak i etylobenzenie, będącym jego prekursorem. Zakłady, które stosują którykolwiek z tych dwóch produktów, zazwyczaj przygotowują roztwory w gorącym styrenie lub etylobenzenie w celu podwyższenia rozpuszczalności. Zakłady te mają jednak następnie do czynienia ze znanymi toksynami, rozpuszczonymi w podejrzanym czynniku rakotwórczym. Wprawdzie problemów z rozpuszczalnością można uniknąć przez zastosowanie takich produktów, jak dwunitro-sec-butylofenol, ale grupa alkilowa nie przysparza temu produktowi żadnego działania. Jeśli więc podwyższa się rozpuszczalność takiego węglowodoru, to obniża się działanie produktu.
Ponadto wytwórcy styrenu posuwają się w dużym stopniu do tego, aby w ich zakładach usuwać powietrze z sekcji odzyskiwania produktu. Inhibitor lub opóźniacz musi więc normalnie pracować w warunkach beztlenowych. Pojęcie „beztlenowy” używa się tutaj w znaczeniu zasadniczej nieobecności tlenu. Innymi słowy, chociaż wytwórcy styrenu usiłują stosować sposoby bezpowietrzne, to śladowe ilości tlenu mogą jednak występować. Szereg znanych opóźniaczy wymaga natomiast obecności tlenu w celu zmniejszenia stopnia zachodzącej polimeryzacji. Na przykład patent USA nr 4,466,905 ujawnia, że fenylenodwuaminy oraz 2,6-dwunitro-p-krezol będą powstrzymywały polimeryzację w kolumnie destylacyjnej, jeśli doda się tlen.
Zarówno prawdziwe inhibitory, jak i opóźniacze (takie jak dwunitro-fenole i fenylenodwuaminy) dodaje się do zasilającego strumienia surowego styrenu oraz dodaje przeciwprądowo względem zasilającego strumienia surowego styrenu, np. do odcieku z reaktora wytwarzającego styren oraz na początku procesu, w celu powstrzymywania tworzenia się polimerów. Jednakże z uwagi na całkowitą skuteczność działania prawdziwych inhibitorów, zwłaszcza związków tlenoazotowych, oraz niepożądaną toksyczność większości opóźniaczy, zazwyczaj korzystnymi inhibitorami polimeryzacji są związki tlenoazotowe.
Niestety jednak obszar zastosowań związków tlenoazotowych w sekcjach destylacji procesów wytwarzania styrenu rozwija się powoli ze wzglądu na okoliczności ekonomiczne i logistyczne. PozoPL 192 316 B1 staje nadal potrzeba określenia, czy wtryskiwanie związków tlenoazotowych w poszczególnych miejscach procesu wytwarzania styrenu może polepszyć działanie powstrzymujące bardziej i szerzej od tego, które stwierdzono dotychczas przy kierowaniu całej ilości związków tlenoazotowych do zasilającego strumienia surowego styrenu na początku sekcji destylacji.
W związku z powyższym byłoby pożądane ustanowienie ulepszonego sposobu powstrzymywania tworzenia się polimerów podczas tlenowego lub beztlenowego procesu wytwarzania styrenu z zastosowaniem prawdziwych inhibitorów, zwłaszcza związków tlenoazotowych. Byłoby również pożądane określenie, gdzie związki tlenoazotowe mogłyby być wtryskiwane w procesie wytwarzania styrenu w taki sposób, aby uzyskać największe działanie powstrzymujące.
Niniejszy wynalazek ustanawia sposób powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu, w którym proces ten zawiera zasilanie strumienia styrenowego do sekcji destylacji, która obejmuje przynajmniej jedną kolumnę oraz zawrót do każdej kolumny, charakteryzujący się tym, że zawiera on etap dodawania skutecznie powstrzymujących ilości związków zawierających trwałe wolne rodniki tlenoazotowe, do zasilającego strumienia styrenowego oraz do zawrotu.
Niniejszy wynalazek dotyczy sposobu powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu. Według niniejszego wynalazku inhibitor, zawierający trwałe wolne rodniki tlenoazotowe, dodaje się do zasilającego strumienia styrenowego oraz do zawrotu przynajmniej jednej kolumny w procesie wytwarzania styrenu. Używane tutaj pojęcie „zasilający strumień styrenowy” oznacza styren, który podaje się do pierwszej kolumny („surowy styren”) oraz do przynajmniej jednej dalszej kolumny w sekcji destylacji. Pojęcie „zawrót” używa się tutaj jako oznaczające linię zawrotu skroplin do każdej kolumny, np. kolumny rozdzielającej monomery etylobenzenu i styrenu (EB/SM) w procesie wytwarzania styrenu, a także kolumn rozdzielających benzen i toluen oraz oczyszczających lekkie frakcje i ciężkie frakcje w procesie wytwarzania styrenu. Używane tutaj pojęcie „proces wytwarzania styrenu” obejmuje też współprądową przeróbkę monomerów, np. wytwarzanie polistyrenu lub innych polimerów. Proces wytwarzania styrenu może być tlenowy lub beztlenowy.
Inhibitory zawierające wolne rodniki tlenoazotowe, które można stosować przy praktycznym wykorzystywaniu niniejszego wynalazku, przedstawiono w patencie USA nr 5,254,760. Uważa się, że inne wolne rodniki tlenoazotowe można byłoby również stosować, uzyskując pożądane wyniki. Odpowiednie związki tlenoazotowe obejmują:
dwu-tert-butylonitryl,
1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydynę,
1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ol,
1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-on, octan 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu,
2-etylokapronian 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu, stearynian 1-oksy-2,2,6,6- czterometylopiperydyn-4-ylu, benzoesan 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu,
4-tert-butylobenzoesan 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu, bursztynian dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), adypinian dwu(-1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), sebacynian dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), n-butylomalonian dwu(-1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), ftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), izoftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), tereftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), sześciowodorotereftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), adypinodwuamid N,N^dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), kaprolaktam N-(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu), dodecylobursztynimid N-(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu),
2,4,6-trój-[N-butylo-N-(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylo]-s-trójazynę oraz
4,4'-etyleno-dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-3-on).
Korzystne jest, aby całkowita ilość związku tlenoazotowego, dodawana w procesie przeróbki styrenu, wynosiła od około 0,5 do około 2000 ppm w odniesieniu do masy styrenu. Jeszcze korzystniej całkowita ilość związku tlenoazotowego wynosi od około 1 ppm do około 200 ppm, przy czym najkorzystniej od około 1 ppm do 50 ppm. Korzystne jest, aby od około 10% do około 90% całkowitej ilości związku tlenoazotowego dodawać do zasilającego strumienia styrenowego i od około 90% do około
PL 192 316 B1
10% związku tlenoazotowego dodawać do zawrotu. Jeszcze korzystniej od około 20% do około 80% całkowitej ilości związku tlenoazotowego dodaje się do zasilającego strumienia styrenowego i od około 80% do około 20% dodaje się do zawrotu. Najkorzystniej od około 40% do około 60% całkowitej ilości związku tlenoazotowego dodaje się do zasilającego strumienia styrenowego a od około 60% do około 40% dodaje się do zawrotu. Związek tlenoazotowy można wprowadzać do zasilającego strumienia styrenowego oraz do zawrotu dowolnym powszechnie stosowanym sposobem.
Nietoksyczne opóźniacze, takie jak fenylenodwuaminy, można ewentualnie również dodawać do zasilającego strumienia styrenowego oraz do zawrotu. Związki fenylenodwuaminowe, które można używać przy praktycznym stosowaniu niniejszego wynalazku, przedstawiono w patencie USA nr 5,396,004, którego ujawnienie włącza się tutaj na zasadzie odniesienia. Uważa się, że inne związki fenylenodwuaminowe można byłoby również stosować z korzystnymi wynikami.
Wynalazcy niniejszego wynalazku stwierdzili, że umiejscowienie dodawania związku tlenoazotowego do zasilającego strumienia styrenowego oraz do zawrotu powoduje znaczne różnice w działaniu całego programu powstrzymywania. W konkretnym przypadku procesów wytwarzania styrenu przez odwodornienie etylobenzenu zastosowanie więcej niż jednego miejsca wtryskiwania, w szczególności do zasilającego strumienia styrenowego oraz do zawrotu z kolumny, w której dokonuje się rozdzielania monomerów etylobenzenu i styrenu (EB/SM), można znacznie polepszyć działanie powstrzymujące (przynajmniej dwukrotnie).
P r z y k ł a d
Następujący przykład ma na celu zilustrowanie niniejszego wynalazku i nauczenie jednej ze zwykłych umiejętności, jak realizować i wykorzystywać niniejszy wynalazek. Przykład ten w żadnym przypadku nie ma na celu ograniczenia tego wynalazku ani jego ochrony.
W układzie odzyskiwania styrenu, w którym najpierw wydzielano benzen i toluen (Bz-Tol) z surowego styrenu, początkowo wtryskiwano rodniki typu czterometylopiperydynoksy do zasilającego strumienia styrenowego, podawanego do pierwszej i drugiej kolumny destylacyjnej (odpowiednio kolumny Bz-Tol oraz kolumny EB/SM). Podczas oceny zmieniano podawane dawki, ale inhibitor z łatwością wykazuje znaczną skuteczność działania już przy nadzwyczaj niskich podawanych dawkach, tj. w zakresie 5-10 ppm związku tlenoazotowego w odniesieniu do poziomów monomeru styrenowego.
Tabe la 1
Wtryskiwanie inhibitora Dzień próby Poziomy polimeru (ppm)
Dna kolumn EB/SM Dna kolumn SM
Wstępna* 2000 10000
100% do zasilania 0 2100 10100
1 140 2950
2 115 2935
3 95 3250
4 115 3565
50/50 zasilanie: zawracanie 5 115 2185
6 130 1085
7 160 1300
8 105 950
9 105 850
10 140 1030
*Średnia wartość z ostatnich kilku dni poprzedzających serię ocen.
Dane, zamieszczone w tabeli 1, ilustrują, że odejście od chemii opóźniaczy jako bazowego stanu spowodowało znaczne obniżenie zawartości polimerów w dolnych strumieniach obydwu kolumn EB/SM oraz SM. Zawartości polimerów na dnie kolumn rozdzielczych EB/SM zmniejszyłoby się o rząd
PL 192 316 B1 wielkości, a w dalszym współprądzie w kolumnie obróbki wykańczającej monomer styrenowy (kolumny SM) zawartości polimerów zmniejszyły się o ponad 50%, jak to przedstawiono w tabeli 1. Analiza układu oraz miejsc, w których tworzyły się polimery, sugeruje, że można było osiągnąć dalsze polepszenie przez zastosowanie dodatkowego wtryskiwania inhibitora do zawrotu kolumny. Jeśli jeszcze zastosowano je łącznie z wtryskiwaniem do zasilającego strumienia surowego styrenu, to uzyskano dalszy spadek zawartości polimerów w końcowej pozostałości w kolumnie SM, które wynosiły około 35% poprzedniej wartości. To działanie zostało ponadto dokładnie doregulowane przez optymalizację stosunku tych dwóch wtryskiwań do końcowego stosunku, wynoszącego 40% inhibitora dodawanego do surowego strumienia zasilającego SM oraz 60% inhibitora dodawanego do zawrotu kolumn EB/SM.
Niniejszy wynalazek opisano wyżej w powiązaniu z korzystnymi lub ilustrującymi rozwiązaniami, ale te rozwiązania nie mają wyczerpywać ani ograniczać tego wynalazku. Wynalazek ten właściwie ma obejmować wszystkie alternatywy, modyfikacje i rozwiązania równoważne, zawarte w granicach jego ducha i zakresu, określone w załączonych zastrzeżeniach.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu, obejmującym etap destylacji surowego styrenu prowadzony w obecności skutecznej ilości związków zawierających trwałe wolne rodniki tlenoazotowe, jako inhibitory polimeryzacji, przy czym sekcja destylacji obejmuje przynajmniej jedną kolumnę oraz zawrót do każdej kolumny, znamienny tym, że część związków tlenoazotowych dodaje się do strumienia styrenowego zasilającego kolumnę destylacyjną, a pozostałą część związków tlenoazotowych dodaje siędo zawrotu.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że proces wytwarzania styrenu prowadzi się w warunkach beztlenowych.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że związek, zawierający trwale wolne rodniki tlenoazotowe, wybiera się z grupy, obejmującej: dwu-tert-butylonitryl,
    1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydynę,
    1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ol,
    1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-on, octan 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu,
    2-etylokapronian 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu, stearynian 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu, benzoesan 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu,
    4-tert-butylobenzoesan 1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu, bursztynian dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), adypinian dwu(-1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), sebacynian dwu(1 -oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), n-butylomalonian dwu(-1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), ftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), izoftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), tereftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), sześciowodorotereftalan dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), adypinodwuamid N,N^dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylowy), kaprolaktam N-(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu), dodecylobursztynimid N-(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylu),
    2,4,6-trój-[N-butylo-N-(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-4-ylo]-s-trójazynę oraz
    4,4'-etyleno-dwu(1-oksy-2,2,6,6-czterometylopiperydyn-3-on).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że związek tlenoazotowy dodaje się do tego procesu w ilościach od około 0,5 ppm do około 2000 ppm w odniesieniu do masy styrenu.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że związek tlenoazotowy dodaje się do tego procesu w ilościach od 1 ppm do 200 ppm w odniesieniu do masy styrenu.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że związek tlenoazotowy dodaje się do tego procesu w ilościach od 1 ppm do 50 ppm w od niesieniu do masy styrenu.
    PL 192 316 B1
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że od 10% do 90% związku tlenoazotowego dodaje się do zasilającego strumienia styrenowego, a od 90% do 10% związku tlenoazotowego dodaje się do zawrotu.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że od 20% do 80% związku tlenoazotowego dodaje się do zasilającego strumienia styrenowego, a od 80% do 20% związku tlenoazotowego dodaje się do zawrotu.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że od 40% do 60% związku tlenoazotowego dodaje się do zasilającego strumienia styrenowego, a od 60% do 40% związku tlenoazotowego dodaje się do zawrotu.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do zasilającego strumienia styrenowego oraz do zawrotu dodaje się również związki fenylenodwuaminowe.
PL333168A 1998-06-10 1999-05-17 Sposób powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu PL192316B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US09/095,426 US5910232A (en) 1998-06-10 1998-06-10 Method for inhibiting polymer formation in styrene processing

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333168A1 PL333168A1 (en) 1999-12-20
PL192316B1 true PL192316B1 (pl) 2006-09-29

Family

ID=22251962

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL333168A PL192316B1 (pl) 1998-06-10 1999-05-17 Sposób powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5910232A (pl)
EP (1) EP0963971B1 (pl)
JP (1) JPH11349498A (pl)
KR (1) KR100641782B1 (pl)
AR (1) AR019069A1 (pl)
BR (1) BR9901816A (pl)
CA (1) CA2272973C (pl)
DE (1) DE69900426T2 (pl)
PL (1) PL192316B1 (pl)

Families Citing this family (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6409887B1 (en) 1996-07-15 2002-06-25 Aah Marks And Company Limited Polymerization inhibitor
EP0845448B1 (en) * 1996-12-02 2002-01-30 Ondeo Nalco Energy Services, L.P. Inhibiting polymerization of vinyl aromatic monomers
KR20010079775A (ko) * 1998-09-09 2001-08-22 칼 에이. 로월드 치환 디히드록시아렌 및 니트록시드를 이용한 스티렌모노머 중합반응 억제방법
ATE370210T1 (de) * 1999-12-03 2007-09-15 Uniroyal Chem Co Inc Zusammensetzungen und verfahren zur inhibierung der polymerisierung und polymerwachstums
US6403850B1 (en) * 2000-01-18 2002-06-11 Uniroyal Chemical Company, Inc. Inhibition of polymerization of unsaturated monomers
US6344560B1 (en) 2000-05-03 2002-02-05 Uniroyal Chemical Company, Inc. Nitroaromatic solubilizer for nitroxyls in aromatic solvents
US6685823B2 (en) * 2000-10-16 2004-02-03 Uniroyal Chemical Company, Inc. C-nitrosoaniline compounds and their blends as polymerization inhibitors
WO2002033026A1 (en) 2000-10-16 2002-04-25 Uniroyal Chemical Company, Inc. Blends of quinone alkide and nitroxyl compounds as polymerization inhibitors
US7553896B2 (en) * 2005-06-17 2009-06-30 Chemtura Corporation Ortho-nitrosophenols as polymerization inhibitors
US8771476B2 (en) * 2009-07-17 2014-07-08 Gtc Technology Lp Methods for inhibiting polymerization of vinyl aromatic compounds during extractive distillation
JP5952914B2 (ja) * 2011-12-02 2016-07-13 ドルフ ケタール ケミカルズ(インド)プライベート リミテッドDorf Ketal Chemicals (India) Private Limited スチレンの重合の制御及び阻害のためのアミン及びニトロキシド系添加組成物、及びその使用方法
CN103360200B (zh) * 2012-03-30 2016-01-13 中国石油化工股份有限公司 一种从烃类混合物中萃取精馏回收苯乙烯的复合溶剂及方法
CN107473923A (zh) * 2016-06-07 2017-12-15 中国石油化工股份有限公司 用于苯乙烯精馏的阻聚剂及其制备工艺
CN115463549B (zh) * 2022-08-25 2024-06-25 万华化学集团股份有限公司 一种抗生物污染的膜元件进水流道网的制备方法及应用

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3964978A (en) * 1974-12-09 1976-06-22 Cosden Technology, Inc. NO2 polymerization inhibitor for vinyl aromatic compound distillation
BE875237R (fr) * 1978-07-18 1979-07-16 Cosden Technology Procede pour inhiber la polymerisation de composes vinylaromatiques facilement polymerisables
US4466905A (en) * 1983-04-11 1984-08-21 Cosden Technology, Inc. Polymerization inhibition process for vinyl aromatic compounds
US4670131A (en) * 1986-01-13 1987-06-02 Exxon Chemical Patents Inc. Method for controlling fouling of hydrocarbon compositions containing olefinic compounds
US5312952A (en) * 1992-04-23 1994-05-17 Uniroyal Chemical Company, Inc. Polymerization inhibitor for vinyl aromatics
US5254760A (en) * 1992-07-29 1993-10-19 Ciba-Geigy Corporation Inhibiting polymerization of vinyl aromatic monomers
CA2099168A1 (en) * 1992-10-21 1994-04-22 Betzdearborn Inc. Compositions and methods for inhibiting styrene polymerization
US5648574A (en) * 1992-10-21 1997-07-15 Betzdearborn Inc. Compositions and methods for inhibiting vinyl aromatic monomer polymerization
US5824829A (en) * 1993-12-16 1998-10-20 Baker Hughes Incorporated Hydrocarbon viscosity inhibitor and inhibiting method
US5733988A (en) * 1994-06-29 1998-03-31 Union Carbide Chemicals & Plastics Technology Corporation Process for reducing polymer build-up in recycle lines and heat exchangers during polymerizations employing butadiene, isoprene, and/or styrene
US5545786C1 (en) * 1994-11-28 2001-10-16 Ciba Geigy Corp Method for inhibiting premature polymerization of vinyl aromatic monomers
EP0845448B1 (en) * 1996-12-02 2002-01-30 Ondeo Nalco Energy Services, L.P. Inhibiting polymerization of vinyl aromatic monomers
US5844025A (en) * 1996-12-02 1998-12-01 Ciba Specialty Chemicals Corporation 1,2-Bis-adducts of stable nitroxides with substituted ethylenes and stabilized compositions

Also Published As

Publication number Publication date
US5910232A (en) 1999-06-08
KR100641782B1 (ko) 2006-11-02
KR20000006016A (ko) 2000-01-25
CA2272973C (en) 2008-12-02
JPH11349498A (ja) 1999-12-21
EP0963971B1 (en) 2001-11-07
PL333168A1 (en) 1999-12-20
DE69900426D1 (de) 2001-12-13
BR9901816A (pt) 2000-02-01
EP0963971A1 (en) 1999-12-15
AR019069A1 (es) 2001-12-26
CA2272973A1 (en) 1999-12-10
DE69900426T2 (de) 2002-06-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2101359C (en) Inhibiting polymerization of vinyl aromatic monomers
EP1235885B1 (en) Composition and method for inhibiting polymerization and polymer growth
PL192316B1 (pl) Sposób powstrzymywania tworzenia się polimerów w procesie wytwarzania styrenu
CA2607967C (en) Ortho-nitrosophenols as polymerization inhibitors
JP4790414B2 (ja) 芳香族ビニル化合物の重合抑制剤および重合抑制方法
EP1389607B1 (en) A process for inhibiting polymerization of an aromatic vinyl compound
KR101625038B1 (ko) 방향족 비닐 단량체의 중합의 제어 및 억제를 위한 향상된 아민 기반 첨가제 조성물, 및 이의 이용 방법
EP0845448B1 (en) Inhibiting polymerization of vinyl aromatic monomers
CA2395620A1 (en) Inhibition of polymerization of unsaturated monomers
CA2857384C (en) Amine based additive composition for control and inhibition of polymerization of styrene, and method of use thereof
MX2014006924A (es) Composicion de aditivo mejorada para el control y la inhibicion de la polimerizacion de monomeros de vinilo aromaticos, y metodo para la utilizacion de la misma.
KR19980080447A (ko) 중합 반응 억제 방법
KR100450603B1 (ko) 중합 반응 억제제
CA2857550A1 (en) Amine and nitroxide based additive composition for control and inhibition of polymerization of styrene, and method of use thereof
EP1438277B1 (en) Recycle of nitroxyl-containing streams at low temperature
EP3271331B1 (en) The use of stable lipophilic hydroxylamine compounds for inhibiting polymerization of vinyl monomers
EP2912109B1 (en) Quinone compounds for inhibiting monomer polymerization
JP4165812B2 (ja) 芳香族ビニル化合物の重合抑制剤および重合抑制方法
CZ9902009A3 (cs) Způsob inhibice tvorby polymerů při zpracování styrenu
MXPA99000630A (es) Inhibidor de polimerizacion