PL191766B1 - Palnik do spalania sproszkowanego paliwa - Google Patents

Palnik do spalania sproszkowanego paliwa

Info

Publication number
PL191766B1
PL191766B1 PL325576A PL32557698A PL191766B1 PL 191766 B1 PL191766 B1 PL 191766B1 PL 325576 A PL325576 A PL 325576A PL 32557698 A PL32557698 A PL 32557698A PL 191766 B1 PL191766 B1 PL 191766B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
air
stream
pulverized fuel
nozzle
air nozzle
Prior art date
Application number
PL325576A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325576A1 (en
Inventor
Shouzo Kaneko
Tadashi Gengo
Kouichi Sakamoto
Takayoshi Isoda
Original Assignee
Mitsubishi Heavy Ind Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mitsubishi Heavy Ind Ltd filed Critical Mitsubishi Heavy Ind Ltd
Publication of PL325576A1 publication Critical patent/PL325576A1/xx
Publication of PL191766B1 publication Critical patent/PL191766B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23CMETHODS OR APPARATUS FOR COMBUSTION USING FLUID FUEL OR SOLID FUEL SUSPENDED IN  A CARRIER GAS OR AIR 
    • F23C5/00Disposition of burners with respect to the combustion chamber or to one another; Mounting of burners in combustion apparatus
    • F23C5/02Structural details of mounting
    • F23C5/06Provision for adjustment of burner position during operation
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D1/00Burners for combustion of pulverulent fuel
    • F23D1/02Vortex burners, e.g. for cyclone-type combustion apparatus
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D2201/00Burners adapted for particulate solid or pulverulent fuels
    • F23D2201/10Nozzle tips
    • F23D2201/101Nozzle tips tiltable
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F23COMBUSTION APPARATUS; COMBUSTION PROCESSES
    • F23DBURNERS
    • F23D2201/00Burners adapted for particulate solid or pulverulent fuels
    • F23D2201/20Fuel flow guiding devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Disintegrating Or Milling (AREA)
  • Combustion Of Fluid Fuel (AREA)
  • Pressure-Spray And Ultrasonic-Wave- Spray Burners (AREA)
  • Pre-Mixing And Non-Premixing Gas Burner (AREA)

Abstract

1. Palnik do spalania sproszkowanego paliwa, zawiera- jacy liczne dysze powietrzne rozmieszczone w bocznej scianie pieca, sluzace do wtryskiwania strumienia mieszan- ki sproszkowanego paliwa i powietrza nosnego w celu utworzenia plomienia, przy czym w sklad dysz wchodza glówna dysza powietrzna o zmiennym kierunku wstrzyki- wania strumienia mieszanki do pieca i druga dysza do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania wokól glównej dyszy powietrznej, skrzynie powietrzna z rura doprowadzajaca sproszkowane paliwo, do dostarczania strumienia mieszanki do glównej dyszy powietrznej, przez która przechodzi rura doprowadzajaca sproszkowane paliwo, tworzac przejscie dla dodatkowego powietrza spa- lania wokól rury doprowadzajacej sproszkowane paliwo, dzielnik strumienia na czesc wysokokaloryczna i niskoka- loryczna oraz elementy prostujace strumien, znamienny tym, ze dzielnik strumienia (10) na czesc wysokokalorycz- na i niskokaloryczna jest umieszczony w rurze 3 dopro- wadzajacej sproszkowane paliwo, a element prostujacy strumien (15) lub plyta prostujaca (13, 14) jest umieszczo- ny co najmniej w jednej z glównych dysz powietrznych (1) i w rurze (3) doprowadzajacej sproszkowane paliwo, wspól- bieznie z dzielnikiem strumienia (10). PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem niniejszego wynalazku jest palnik do spalania sproszkowanego paliwa stosowany w kotłach elektrociepłowni lub zakładach chemicznych, w piecach stosowanych w przemyśle chemicznym, lub tym podobnych.
Znane są ze stanu techniki palniki tego typu, w których strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wstrzykiwany poziomo, następnie w którym ten strumień mieszanki jest wtryskiwany w kierunku do góry, oraz w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany w kierunku do dołu.
Palniki te składają się z głównej dyszy powietrznej, drugiej dyszy powietrznej usytuowanej na zewnątrz głównej dyszy powietrznej, rury doprowadzającej sproszkowane paliwo, przejścia do doprowadzania dodatkowego powietrza do spalania, które jest ograniczone przez rurę doprowadzającą paliwo i skrzynię powietrzną. Rura doprowadzająca sproszkowane paliwo pozostaje w łączności przy swym końcu z główną dyszą, a przejście do doprowadzania dodatkowego powietrza do spalania pozostaje w łączności z drugą dyszą.
Ponadto znane palniki zawierają dzielnik strumienia na mieszankę wysokokaloryczną i niskokaloryczną, który jest umieszczony w rurze doprowadzającej sproszkowane paliwo, tak że strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego, przepływając przez rurę doprowadzającą paliwo, uderza w dzielnik strumienia na mieszankę wysokokaloryczną i niskokaloryczną i może zostać podzielony w wyniku działania siły odśrodkowej na strumień względnie wysokokalorycznej mieszanki przepływający wzdłuż boków rury, oraz na strumień o mniejszej wartości kalorycznej, który przepływa wzdłuż środkowej części rury, prześwit, który powstaje pomiędzy końcową częścią skrzyni powietrznej od strony pieca i końcową częścią drugiej dyszy powietrznej od strony skrzyni powietrznej, w przypadku gdy druga dysza powietrzna jest skierowana do góry lub w dół, pod kątem θ.
W typowych warunkach roboczych, strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest prowadzony przez rurę doprowadzającą sproszkowane paliwo do głównej dyszy, tak że jest wtryskiwany do pieca. Z drugiej strony, dodatkowe powietrze spalania jest prowadzone przez przejście doprowadzając dodatkowe powietrze do spalania do drugiej dyszy powietrznej tak, że jest wtryskiwane do pieca.
W celu zapewnienia warunków występowania niskiego spalania NOX i tym podobnych, co jest typowym wymogiem dla spalania, oba, zasadniczo niskokaloryczny i zasadniczo wysokokaloryczny, strumienie paliwa proszkowego, po podziale powstałym w wyniku uderzania przez strumień mieszanki w dzielnik strumienia na mieszankę wysokokaloryczną i niskokaloryczną, muszą mieć zapewnione odpowiednie rozłożenie koncentracji w płaszczyźnie wyjściowej głównej dyszy powietrznej po stronie pieca.
Ponadto, dodatkowe powietrze spalania musi być wtryskiwane w miarę możliwości w całości przez drugą dyszę powietrzną do pieca w celu zapewnienia odpowiedniego udziału w spalaniu.
W innym ustawieniu dyszy strumień mieszanki i dodatkowe powietrze spalania są wtryskiwane poziomo do pieca, przy czym kierunek wtryskiwania strumienia mieszanki i dodatkowego powietrza spalania do pieca może być zmieniony na kierunek do góry lub kierunek w dół, poprzez odpowiednie skierowanie w górę lub w dół głównej dyszy powietrznej i drugiej dyszy powietrznej.
W rezultacie, pozycja płomienia utrzymywanego w piecu jest przesunięta w górę lub w dół pieca, dzięki czemu można regulować dystrybucję temperatury gazów w płaszczyźnie wyjściowej pieca.
Strumień mieszanki paliwa proszkowego i powietrza nośnego może osiągnąć właściwą dystrybucję z koncentracją w płaszczyźnie wyjściowej dyszy powietrznej od strony pieca, gdy jest on wtryskiwany poziomo do pieca. Gdy główna dysza powietrzna jest skierowana, odpowiednio, do góry lub do strumień względnie wysokokaloryczny paliwa proszkowego jest odchylany, co może powodować kłopot związany z tym, że strumień mieszanki nie może ustanowić odpowiedniej dystrybucji części wysoko- i niskokalorycznej w płaszczyźnie wyjściowej głównej dyszy powietrznej od strony pieca.
Ponadto, dodatkowe powietrze spalania przechodzi, możliwie w całości, przez drugą dyszę powietrzną. Jednakże, gdy druga dysza powietrzna jest skierowana do góry lub do dołu, to powstaje prześwit pomiędzy końcową częścią skrzyni powietrznej od strony pieca i końcową częścią drugiej dyszy powietrznej od strony skrzyni powietrznej. W rezultacie część dodatkowego powietrza do spalania omija drugą dyszę powietrzną uchodząc przez prześwit, oraz przechodzi do pieca, w wyniku czego powstają trudności z zapewnieniem efektywnego wkładu dodatkowego powietrza do procesu spalania,
PL 191 766 B1
Omówione powyżej cechy techniczne wpływające na pracę palnika do spalania sproszkowanego paliwa w piecach przemysłowych znane są z amerykańskich opisów patentowych nr US 5215259 oraz US 5 535 686.
Wynalazek ma za zadanie rozwiązanie wspomnianych problemów, a jego celem jest przedstawienie palnika do spalania sproszkowanego paliwa, który potrafi utrzymywać dystrybucję z odpowiednią koncentracją sproszkowanego paliwa i eliminować przecieki dodatkowego powietrza spalania.
Przedmiot wynalazku, zgodnie z jednym z jego aspektem przedstawia palnik do spalania sproszkowanego paliwa zawierający liczne dysze powietrzne rozmieszczone w bocznej ścianie pieca, służące do wtryskiwania strumienia mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego w celu utworzenia płomienia, przy czym w skład dysz wchodzą główna dysza powietrzna o zmiennym kierunku wstrzykiwania strumienia mieszanki do pieca i druga dysza do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania wokół głównej dyszy powietrznej, skrzynię powietrzną z rurą doprowadzającą sproszkowane paliwo, do dostarczania strumienia mieszanki do głównej dyszy powietrznej, przez którą przechodzi rura doprowadzająca sproszkowane paliwo, tworząc przejście dla dodatkowego powietrza spalania wokół rury doprowadzającej sproszkowane paliwo, dzielnik strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną oraz elementy prostujące strumień, charakteryzuje się tym, że dzielnik strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną jest umieszczony w rurze doprowadzającej sproszkowane paliwo, a element prostujący strumień lub płyta prostująca jest umieszczony co najmniej w jednej z głównych dysz powietrznych i w rurze doprowadzającej sproszkowane paliwo, współbieżnie z dzielnikiem strumienia. Element prostujący strumień dodatkowego powietrza spalania jest umieszczony w skrzyni powietrznej, w miejscu które kieruje dodatkowe powietrze spalania do wejścia drugiej dyszy powietrznej. Główna dysza powietrzna jest umieszczona w części narożnej bocznej ściany pieca.
Skrzynia powietrzna zawiera liczne jednostki skrzyni powietrznej, z których każda posiada kwadratowy przedni przekrój oraz każda jednostka posiada przynajmniej jedną rurę doprowadzającą sproszkowane paliwo i jedno przejście dla dodatkowego powietrza spalania, przy czym jednostki skrzyni powietrznej są od siebie oddzielone lub są ze sobą połączone, a wymiar długości pojedynczej jednostki skrzyni powietrznej w kierunku do góry lub do dołu wynosi co najwyżej półtora rażą jej długości w kierunku bocznym.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1(a), 1(b) i 1(c) przedstawiają schematycznie palnik do spalania sproszkowanego paliwa według pierwszego przykładu wykonania wynalazku, przy czym fig. 1(a) przedstawia schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, fig. 1(b) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, fig. 1(c) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu, fig. 2(a), 2(b) i 2(c) - schematycznie palnik do spalania sproszkowanego paliwa według drugiego przykładu wykonania wynalazku, przy czym fig. 2(a) przedstawia schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, fig. 2(b) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, fig. 2(c) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu, fig. 3(a), 3(b) i 3(c) - schematycznie palnik do spalania sproszkowanego paliwa według trzeciego przykładu wykonania wynalazku, przy czym fig. 3(a) przedstawia schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, fig. 3(b) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, fig. 3(c) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu, fig. 4(a), 4(b) i 4(c) - schematycznie palnik do spalania sproszkowanego paliwa według czwartego przykładu realizacji wynalazku, przy czym fig. 4(a) przedstawia schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, fig. 4(b) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, fig. 4(c) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu, fig. 5(a), 5(b) i 5(c) - schematycznie palnik do spalania sproszkowanego znany ze stanu techniki, przy czym fig. 5(a) przedstawia schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, fig. 5(b) - schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, fig. 5(c) schemat pokazujący przypadek, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu, fig. 6 - widok ukazujący przykład struktury palnika do spalania sproszkowanego paliwa przy wzięciu pod uwagę wszystkich po4
PL 191 766 B1 przednich przykładów wykonań niniejszego wynalazku, fig. 7 - widok pokazujący schemat jednostki skrzyni powietrznej utworzonej przez palnik do spalania sproszkowanego paliwa, z uwzględnieniem wszystkich wcześniej przykładów wykonań wynalazku.
Zostanie teraz opisany przykład realizacji niniejszego wynalazku z nawiązaniem do fig. 1(a), 1(b) i 1(c), które są przekrojami poprzecznymi schematycznie ukazującymi konstrukcję palnika do spalania sproszkowanego paliwa. Fig. 1(a), 1(b) i 1(c) przedstawiają odpowiednio, przypadki, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, oraz w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu. W tym przypadku części analogiczne do znanych ze stanu techniki są oznaczone tymi samymi odnośnikami, a ich opis zostanie pominięty.
W tym przykładzie realizacji, przy części łączącej główną dyszę powietrzną 1 i rurę 3 doprowadzającą sproszkowane paliwo znajduje się dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, który jest połączony z główną dyszą powietrzną 1 za pomocą odpowiedniego mechanizmu łączenia tak, że kierunek jego ułożenia może być zmieniany wraz ze zmianą kierunku wtryskiwania przez główną dyszę powietrzną 1.
Z drugiej strony, dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną może być również elementem oddzielnym od głównej dyszy powietrznej 1 i może działać w sposób niezależny tak, by wykrywać ruch głównej dyszy powietrznej 1 w celu zmiany kierunku swego ułożenia zgodnie z wykrytym ruchem.
Urządzenie rozpraszające 11, które jest umieszczone przy zewnętrznej stronie na zagiętej części, tam gdzie rura.3 doprowadzająca sproszkowane paliwo jest zagięta w kierunku dopływu tak, że strumień mieszanki wysokokalorycznej posiadający tendencję do rozchodzenia się pod wpływem działania siły odśrodkowej może uderzyć w urządzenie rozpraszające 11 i zostać równomiernie rozproszony w rurze 3 doprowadzającej sproszkowane paliwo.
W tym przykładzie realizacji, dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną jest tak skonstruowany, by podążać za zmianą kierunku głównej dyszy powietrznej 1, zgodnie z powyższym opisem. Gdy główna dysza powietrzna 1 jest ułożona poziomo, jak pokazano na fig. 1(a), dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną również przyjmuje położenie poziome. Gdy główna dysza powietrzna 1 jest skierowana do góry, jak pokazano na fig. 1(b), dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną również jest skierowany do góry. Gdy główna dysza powietrzna 1 jest skierowana do dołu, jak pokazano na fig. 1(c), dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną również jest skierowany do dołu. Tak więc dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną działa w taki sposób, by prowadzić strumień mieszanki 7 w tym samym kierunku, w jakim jest on wtryskiwany do pieca przez główną dyszę powietrzną 1.
Zgodnie z tym przykładem realizacji niniejszego wynalazku, strumień wysokokaloryczny 8 i strumień niskokaloryczny 9 sproszkowanego paliwa wytworzone przez dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną utrzymują odpowiednią dystrybucję koncentracji równoważną przypadkowi, w którym strumień mieszanki 7jest wstrzykiwany poziomo. Nawet, jeśli kierunek wstrzykiwania strumienia mieszanki 7 przez dyszę powietrzną 1 zmieni się z kierunku poziomego na kierunek do góry lub do dołu, dystrybucją koncentracji, zgodnie z wymogiem efektywnego spalania, może być odpowiednio utrzymywana bez powstawania odchylonego strumienia w płaszczyźnie wyjściowej głównej dyszy powietrznej 1.
W omawianym przypadku, główna dysza powietrzna (dysza palnikowa) jest umieszczona w każdej części narożnej bocznej ściany pieca (ściany pieca), jak to pokazano na fig. 6 tak, że strumień mieszanki sproszkowanego paliwa podzielonego na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną oraz powietrza nośnego może być w sposób efektywny wtryskiwany z części narożnej do pieca.
Jak pokazano na fig. 7, jednostka skrzyni powietrznej posiadająca kwadratowy przedni przekrój składa się z przynajmniej jednej rury doprowadzającej sproszkowane paliwo i jednej rury doprowadzającej dodatkowe powietrze spalania, przy czym wiele jednostek skrzyń powietrznych może być rozmieszczonych oddzielnie lub mogą być one ze sobą połączone. Opisywana konstrukcja ma możliwie jak najbardziej zwartą strukturę, ponieważ długość w kierunku do góry lub do dołu stanowi półtora raza lub mniej długości w kierunku bocznym skrzyni powietrznej. Należy zauważyć, że na fig. 7 pokazane są palnik węglowy, który składa się z rury doprowadzającej sproszkowane paliwo, przejścia do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania i tym podobnych oraz palnika olejoPL 191 766 B1 wego, przy czym gdy nie jest doprowadzane paliwo olejowe, palnik olejowy może być używany jako wlot powietrza do dostarczania dodatkowego powietrza spalania.
Drugi przykład realizacji niniejszego wynalazku zostanie opisany z nawiązaniem do fig. od 2(a) do 2(c). Podobnie jak fig. 1(a), 1(b) i1(c) przedstawiające pierwszy przykład realizacji wynalazku, fig. 2(a), 2(b) i 2(c) są przekrojami poprzecznymi schematycznie ukazującymi konstrukcję palnika do spalania sproszkowanego paliwa. Fig. 2(a), 2(b) i 2(c) pokazują, odpowiednio, przypadki, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, oraz w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu. W tym przypadku części analogiczne do znanych ze stanu techniki są oznaczone tymi samymi odnośnikami, a ich opis zostanie pominięty.
W tym przykładzie realizacji zapewniony jest drugi dzielnik strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, który jest umieszczony od strony dopływu do dzielnika strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, który jest umieszczony przy części łączącej główną dyszę powietrzną 1i rurę 3 doprowadzającą sproszkowane paliwo.
Dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, umieszczony dalej w kierunku odpływu przy części łączącej główną dyszę powietrzną 1i rurę 3 doprowadzającą sproszkowane paliwo, jest tak zbudowany, by działał zależnie od zmian stanu głównej dyszy powietrznej 1, tak jak w pierwszym przykładzie realizacji, zmieniając kierunek przepływu w taki sposób, by strumienie wysokokaloryczny 8 i niskokaloryczny 9 mogły być utworzone w tym samym kierunku, w jakim sproszkowane paliwo jest wtryskiwane do pieca. Z drugiej strony, dzielnik strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, umieszczony po stronie dopływu do dzielnika 6, może być zamocowany na stałe lub być typu zmiennego, którego ułożenie nie jest ściśle uzależnione od działania głównej dyszy powietrznej 1.
W tym przykładzie realizacji, strumień mieszanki 7 jest dzielony na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną najpierw przez dzielnik strumienia 10na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, a potem jest prowadzony do drugiego dzielnika strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną 6 i głównej dyszy powietrznej 1. Ponadto, podobnie jak w pierwszym przykładzie realizacji, dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną jest tak skonstruowany by dopasowywać się do zmiany kierunku głównej dyszy powietrznej 1, tak jak to opisano powyżej. Gdy główna dysza powietrzna 1jest skierowana poziomo, jak pokazano na fig. 2(a), dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną jest również skierowany poziomo. Gdy główna dysza powietrzna 1 jest skierowana do góry, jak pokazano na fig. 2(b), dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną również jest skierowany do góry. Gdy główna dysza powietrzna 1 jest skierowana do dołu, jak pokazano na fig. 2(c), dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną również jest skierowany do dołu. Tak więc dzielnik strumienia 6 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną działa w taki sposób, by prowadzić strumień mieszanki 7 w tym samym kierunku, w jakim jest on wtryskiwany do pieca przez główną dyszę powietrzną 1.
Dzięki powyższemu układowi, sproszkowane paliwo, odpowiednio przygotowane przez dzielniki strumienia 6i 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną ma postać strumienia o ustalonej dystrybucji koncentracji, takiej samej jak dla przypadku, w którym zarówno strumień wysokokaloryczny 8 jak i strumień niskokaloryczny 9 są wtryskiwane poziomo, tak jak to pokazano na fig. 2(a).
Nawet jeśli kierunek wtryskiwania przez główną dyszę powietrzną 1 strumienia mieszanki zmienia się od kierunku poziomego do kierunku do góry lub do dołu, przy dodaniu dodatkowego dzielnika strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, dystrybucja koncentracji, zgodnie z wymogami wydajnego spalania paliwa, może być odpowiednio utrzymywana w płaszczyźnie wyjściowej głównej dyszy powietrznej 1.
Trzeci przykład realizacji niniejszego wynalazku zostanie opisany z nawiązaniem do fig. od 3(a) do 3(c). Podobnie jak w przypadku pierwszego i drugiego przykładu realizacji wynalazku, fig. 3(a), 3(b) i 3(c) są przekrojami poprzecznymi schematycznie ukazującymi konstrukcję palnika do spalania sproszkowanego paliwa. Fig. 3(a), 3(b) i 3(c) pokazują, odpowiednio, przypadki, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, oraz w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu. W tym przypadku części analogiczne do znanych ze stanu techniki są oznaczone tymi samymi odnośnikami, a ich opis zostanie pominięty.
Ten przykład realizacji wynalazku jest wyposażony w płytę prostującą 13, która jest umieszczona w głównej dyszy powietrznej 1 i zmienia swój kierunek zgodnie ze zmianą kierunku głównej
PL 191 766 B1 dyszy powietrznej 1, oraz w drugą płytę prostującą 14, która jest umieszczona w rurze doprowadzającej sproszkowane paliwo 3 po stronie odpływu z dzielnika strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną.
W tym przykładzie realizacji strumień mieszanki 7 sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo z głównej dyszy powietrznej 1, jak to pokazano na fig. 3(a), przy czym główna dysza powietrzna 1 może zmieniać kierunek wtryskiwania strumienia mieszanki na kierunek do dołu lub do góry, pokazane, odpowiednio, na fig. 3(b) i 3(c).
Przed wtryśnięciem strumień mieszanki 7 jest dzielony na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną przez dzielnik strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, umieszczony od strony dopływu, po czym jest wprowadzany do głównej dyszy powietrznej 1.
Jak pokazano na fig. 3(a), druga płyta prostująca 14 w rurze doprowadzającej sproszkowane paliwo 3 działa w taki sposób, by utrzymywać odpowiednią dystrybucję koncentracji, na którą składają się strumień wysokokaloryczny 8 i strumień niskokaloryczny 9 sproszkowanego paliwa, powstałe przed wejściem tych rozdzielonych strumieni do głównej dyszy powietrznej 1. Pierwsza płyta prostująca 13 w głównej dyszy powietrznej 1 działa w taki sposób, by kierować strumień wysokokaloryczny 8 sproszkowanego paliwa w stronę wewnętrznej powierzchni głównej dyszy powietrznej 1.
Gdy główna dysza powietrzna jest skierowana do góry lub do dołu pod kątem θ, jak pokazano na fig. 3(b) i 3(c), sproszkowane paliwo ma również możliwość utrzymywania odpowiedniej dystrybucji koncentracji dla strumienia wysokokalorycznego 8 i niskokalorycznego 9, które powstały dzięki dzielnikowi strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, dzięki działaniu prostującemu zapewnianemu przez drugą płytę prostującą 14 w rurze 3 doprowadzającej sproszkowane paliwo i przez pierwszą płytę prostującą 13 w głównej dyszy powietrznej 1.
Dzięki działaniu pierwszej i drugiej płyty prostującej 13 i 14, strumień wysokokaloryczny 8 i strumień niskokaloryczny 9 mają możliwość ustanowienia odpowiedniej dystrybucji koncentracji, takiej samej jak dla przypadku, gdy strumień mieszanki 7jest wtryskiwany poziomo, tak jak to pokazano na fig. 3(a). Nawet jeśli kierunek wtryskiwania przez główną dyszę powietrzną 1 strumienia mieszanki 7 zmieni się z poziomego na kierunek do dołu lub do góry, przy dodatkowym działaniu dzielnika strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną dystrybucja koncentracji, tak jak to jest wymagane z punktu widzenie efektywności spalania paliwa, może być odpowiednio utrzymywana w płaszczyźnie wyjściowej głównej dyszy powietrznej 1.
Czwarty przykład realizacji niniejszego wynalazku zostanie opisany z nawiązaniem do fig. od 4(a) do 4 (c). Podobnie jak w przypadku pierwszego, drugiego i trzeciego przykładu realizacji wynalazku, fig. 4(a), 4(b) i 4(c) są przekrojami poprzecznymi schematycznie ukazującymi konstrukcję palnika do spalania sproszkowanego paliwa. Fig. 4(a), 4(b) i 4(c) pokazują, odpowiednio, przypadki, w którym strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest wtryskiwany poziomo, w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do góry, oraz w którym strumień mieszanki jest wtryskiwany do dołu. W tym przypadku części analogiczne do znanych ze stanu techniki są oznaczone tymi samymi odnośnikami, a ich opis zostanie pominięty.
W tym przykładzie realizacji, w przejściu do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania 4 umieszczony jest element prostujący 15 strumień dodatkowego powietrza spalania, który jest umieszczony wewnątrz skrzyni powietrznej 5 w sąsiedztwie części łączącej drugą dyszę powietrzną 2 z przejściem 4 dla dodatkowego powietrza spalania. Odnośnik 16 oznacza dodatkowe powietrze spalania, które ma być wtryskiwane z przejścia 4 do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania przez drugą dyszę powietrzną przez drugą dyszę powietrzną do pieca. Odnośnik 17 oznacza dodatkowe powietrze spalania, które obchodzi drugą dyszę powietrzną 2 uchodząc z przejścia 4 do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania i wyciekając wokół drugiej dyszy powietrznej 2 do pieca.
W tym przykładzie realizacji strumień mieszanki 7 sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego jest rozpraszany przez urządzenie rozpraszające 11 i rozdzielany na strumienie wysokokaloryczny i niskokaloryczny przez dzielnik strumienia 10 na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną, zanim zostanie doprowadzony do głównej dyszy powietrznej 1.
Element prostujący 15 strumień dodatkowego powietrza spalania działa w taki sposób, by zmieniać kierunek strumienia dodatkowego powietrza spalania, tak by dodatkowe powietrze spalania po przejściu w sąsiedztwie górnej wewnętrznej ściany i dolnej wewnętrznej ściany przejścia 4 do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania mogło przemieszczać się przez wnętrze drugiej dyszy powietrznej 2.
PL 191 766 B1
Jak pokazano na fig. 4(b) i 4(c), element prostujący strumień 15 dodatkowego powietrza spalania działa w taki sposób, by zmieniać kierunek strumienia dodatkowego powietrza spalania, tak by dodatkowe powietrze spalania po przejściu w sąsiedztwie górnej wewnętrznej ściany i dolnej wewnętrznej ściany przejścia 4 do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania mogło przemieszczać się przez wnętrze drugiej dyszy powietrznej 2.
Dzięki działaniu elementu prostującego 15 strumień dodatkowego powietrza spalania, prawie całe dodatkowe powietrze spalania może być dodatkowym powietrzem spalania 16 wtryskiwanym do pieca przez drugą dyszę powietrzną 2, przy jednoczesnej minimalizacji ilości powietrza 17, które nie wejdzie do drugiej dyszy powietrznej 2 i przecieknie do pieca.
Chociaż wynalazek został opisany w nawiązaniu do konkretnych przykładów realizacji, zrozumiałe jest, że nie jest on przez nie ograniczony i może być modyfikowany na różne sposoby bez wychodzenia poza ramy wynalazku.
Palnik do spalania sproszkowanego paliwa według niniejszego wynalazku jest tak skonstruowany, by zawierał liczne dysze powietrzne rozmieszczone w bocznej ścianie pieca, służące do wtryskiwania strumienia mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego w celu utworzenie płomienia, przy czym w skład wspomnianych dysz wchodzą główna dysza powietrzna o zmiennym kierunku wstrzykiwania strumienia mieszanki do pieca i druga dysza do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania wokół głównej dyszy powietrznej, rurę doprowadzającą sproszkowane paliwo, która dostarcza strumień mieszanki do głównej dyszy powietrznej, oraz skrzynię powietrzną, przez którą przechodzi rura doprowadzająca sproszkowane paliwo, w wyniku czego powstaje przejście dla dodatkowego powietrza spalania wokół rury doprowadzającej sproszkowane paliwo, przy tym wspomniana skrzynia powietrzna jest tak skonstruowana, że poszczególne jednostki skrzyni powietrznej są od siebie oddzielone lub połączone ze sobą, a każda skrzynia powietrzna posiada przynajmniej jedną rurę doprowadzającą sproszkowane paliwo, dzielnik strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną oraz elementy prostujące strumień charakteryzuje się tym, że dzielnik strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną jest umieszczony w rurze doprowadzającej sproszkowane paliwo, przy czym dzielnik strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną ma możliwość zmiany kierunku swego ułożenia niezależnie lub w zależności od zmiany kierunku wtryskiwania głównej dyszy powietrznej. Dzielnik strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną ma możliwość zmiany kierunku swego ułożenia niezależnie lub w zależności od zmiany kierunku wtryskiwania głównej dyszy powietrznej tak, że strumień mieszanki może być wtryskiwany, jako stabilny i równy strumień bez odchyleń od kierunku głównej dyszy powietrznej, z głównej dyszy powietrznej do pieca. W wyniku tego powstaje wysoce efektywny palnik do spalania sproszkowanego paliwa.
Palnik do spalania sproszkowanego paliwa według zastrz. 2 niniejszego wynalazku jest tak skonstruowany, że zawiera ponadto element prostujący strumień dodatkowego powietrza spalania umieszczony w skrzyni powietrznej, przeznaczony do prowadzenia dodatkowego powietrza spalania na wejście drugiej dyszy powietrznej. W rezultacie, strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego może być z korzyścią wtryskiwany z głównej dyszy powietrznej, a dodatkowe powietrze spalania może być z korzyścią prowadzone z zewnątrz do wejścia drugiej dyszy powietrznej przez element prostujący strumień dodatkowego powietrza spalania umieszczony w skrzyni powietrznej, co w znacznym stopniu zapobiega przeciekaniu dodatkowego powietrza spalania na wejściu do drugiej dyszy powietrznej.
Palnik do spalania sproszkowanego paliwa według zastrz. 3 niniejszego wynalazku jest tak skonstruowany, że główna dysza powietrzna jest umieszczona w części narożnej bocznej ściany pieca. W rezultacie, palnik jest tak zaprojektowany, by rozdzielać strumień mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego na strumień wysokokaloryczny i strumień niskokaloryczny przez rurę doprowadzającą sproszkowane paliwo i główną dyszę powietrzną, oraz by utrzymywać to rozdzielenie, natomiast w narożnej części bocznej ściany pieca z korzyścią może odbywać się wtryskiwanie, co zapewnia uzyskanie właściwego spalania.
Palnik do spalania sproszkowanego paliwa według zastrz. 4 niniejszego wynalazku jest skonstruowany w taki sposób, że skrzynia powietrzna zawiera liczne jednostki skrzyni powietrznej, z których każda posiada kwadratowy przedni przekrój oraz każda posiada przynajmniej jedną rurę doprowadzającą sproszkowane paliwo i jedno przejście dla dodatkowego powietrza spalania, przy czym wspomniane jednostki skrzyni powietrznej są od siebie oddzielone lub są ze sobą połączone, natomiast pojedyncza jednostka skrzyni powietrznej charakteryzuje się długością w kierunku do góry lub do dołu wynoszącą półtora raza (1,5 razy) lub mniej długości w kierunku bocznym. W rezultacie, jed8
PL 191 766 B1 nostka skrzyni powietrznej jest tak skonstruowana, by stanowiła osłonę dla głównej dyszy powietrznej, która jest tak zaprojektowana, by zapewniać rozdzielanie strumienia mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego realizowane przez rurę doprowadzającą sproszkowane paliwo i główną dyszę powietrzną, oraz by podtrzymywać to rozdzielenie, oraz dla drugiej dyszy powietrznej, która zapobiega wyciekaniu dodatkowego powietrza spalania przy jej wejściu, ponadto wspomniana jednostka skrzyni powietrznej ma długość w kierunku do góry lub do dołu, która wynosi półtora raza lub mniej długości w kierunku bocznym, dzięki czemu cała konstrukcja jest zwarta bez pogorszenia jej działania.

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Palnik do spalania sproszkowanego paliwa, zawierający liczne dysze powietrzne rozmieszczone w bocznej ścianie pieca, służące do wtryskiwania strumienia mieszanki sproszkowanego paliwa i powietrza nośnego w celu utworzenia płomienia, przy czym w skład dysz wchodzą główna dysza powietrzna o zmiennym kierunku wstrzykiwania strumienia mieszanki do pieca i druga dysza do doprowadzania dodatkowego powietrza spalania wokół głównej dyszy powietrznej, skrzynię powietrzną z rurą doprowadzającą sproszkowane paliwo, do dostarczania strumienia mieszanki do głównej dyszy powietrznej, przez którą przechodzi rura doprowadzająca sproszkowane paliwo, tworząc przejście dla dodatkowego powietrza spalania wokół rury doprowadzającej sproszkowane paliwo, dzielnik strumienia na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną oraz elementy prostujące strumień, znamienny tym, że dzielnik strumienia (10) na część wysokokaloryczną i niskokaloryczną jest umieszczony w rurze 3 doprowadzającej sproszkowane paliwo, a element prostujący strumień (15) lub płyta prostująca (13, 14) jest umieszczony co najmniej w jednej z głównych dysz powietrznych (1) i w rurze (3) doprowadzającej sproszkowane paliwo, współbieżnie z dzielnikiem strumienia (10).
2. Palnik według zastrz. 1, znamienny tym, że element prostujący strumień (15) dodatkowego powietrza spalania jest umieszczony w skrzyni powietrznej (5) w miejscu, które kieruje dodatkowe powietrze spalania (16) do wejścia drugiej dyszy powietrznej (2).
3. Palnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że główna dysza powietrzna (1) jest umieszczona w części narożnej bocznej ściany pieca.
4. Palnik według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że skrzynia powietrzna (5) zawiera liczne jednostki skrzyni powietrznej, z których każda posiada kwadratowy przedni przekrój oraz każda jednostka posiada przynajmniej jedną rurę (3) doprowadzającą sproszkowane paliwo i jedno przejście dla dodatkowego powietrza spalania (4), przy czym jednostki skrzyni powietrznej są od siebie oddzielone lub są ze sobą połączone, a wymiar długości (h) pojedynczej jednostki skrzyni powietrznej w kierunku do góry lubdo dołu wynosi co najwyżej półtora raza jej długości w kierunku bocznym (W).
PL325576A 1997-03-31 1998-03-26 Palnik do spalania sproszkowanego paliwa PL191766B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP9080206A JP2995013B2 (ja) 1997-03-31 1997-03-31 微粉状燃料燃焼バーナ

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325576A1 PL325576A1 (en) 1998-10-12
PL191766B1 true PL191766B1 (pl) 2006-06-30

Family

ID=13711922

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377649A PL193795B1 (pl) 1997-03-31 1998-03-26 Palnik do spalania sproszkowanego paliwa
PL325576A PL191766B1 (pl) 1997-03-31 1998-03-26 Palnik do spalania sproszkowanego paliwa

Family Applications Before (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377649A PL193795B1 (pl) 1997-03-31 1998-03-26 Palnik do spalania sproszkowanego paliwa

Country Status (16)

Country Link
US (2) US6145449A (pl)
EP (2) EP1054212B1 (pl)
JP (1) JP2995013B2 (pl)
KR (1) KR100295608B1 (pl)
AT (2) ATE210264T1 (pl)
CA (1) CA2232805C (pl)
CZ (2) CZ293654B6 (pl)
DE (2) DE69831355T2 (pl)
DK (2) DK0869313T3 (pl)
ES (2) ES2166572T3 (pl)
HU (2) HU222996B1 (pl)
PL (2) PL193795B1 (pl)
PT (2) PT1054212E (pl)
RO (1) RO117869B1 (pl)
SK (1) SK282933B6 (pl)
TW (1) TW358149B (pl)

Families Citing this family (43)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3686250B2 (ja) * 1998-03-26 2005-08-24 三菱重工業株式会社 微粉炭バーナ
KR100325948B1 (ko) * 1999-04-22 2002-02-27 김병두 보일러의 미분탄 공급 노즐팁 어셈블리
US6260491B1 (en) * 1999-09-13 2001-07-17 Foster Wheeler Corporation Nozzle for feeding combustion providing medium into a furnace
PL206626B1 (pl) * 2000-08-04 2010-09-30 Babcock Hitachi Kk Palnik do paliwa stałego oraz sposób spalania za pomocą palnika do paliwa stałego
US6439136B1 (en) * 2001-07-03 2002-08-27 Alstom (Switzerland) Ltd Pulverized solid fuel nozzle tip with ceramic component
US6726888B2 (en) * 2002-01-25 2004-04-27 General Electric Company Method to decrease emissions of nitrogen oxide and mercury
CA2515923A1 (en) * 2005-08-05 2007-02-05 Mark A. Dupuis Nozzle
US7739967B2 (en) 2006-04-10 2010-06-22 Alstom Technology Ltd Pulverized solid fuel nozzle assembly
CN1920382B (zh) * 2006-09-04 2011-07-20 东方锅炉(集团)股份有限公司 一种旋流粉煤燃烧器
WO2008030074A1 (es) * 2006-09-04 2008-03-13 Vitro Corporativo, S.A. De C.V. Método y quemador para el quemado de combustibles sólidos
JP5021999B2 (ja) * 2006-10-20 2012-09-12 三菱重工業株式会社 難燃性燃料用バーナ
US7717701B2 (en) * 2006-10-24 2010-05-18 Air Products And Chemicals, Inc. Pulverized solid fuel burner
JP4898393B2 (ja) * 2006-11-09 2012-03-14 三菱重工業株式会社 バーナ構造
US8210111B2 (en) * 2008-02-27 2012-07-03 C.L. Smith Industrial Company Method and system for lining a coal burner nozzle
US8701572B2 (en) 2008-03-07 2014-04-22 Alstom Technology Ltd Low NOx nozzle tip for a pulverized solid fuel furnace
US8082860B2 (en) * 2008-04-30 2011-12-27 Babcock Power Services Inc. Anti-roping device for pulverized coal burners
US8104412B2 (en) * 2008-08-21 2012-01-31 Riley Power Inc. Deflector device for coal piping systems
US20100192817A1 (en) * 2009-02-04 2010-08-05 Shekell Lawrence G Burner nozzle for pulverized coal
US20110114763A1 (en) * 2009-11-13 2011-05-19 Briggs Jr Oliver G Pivot pin for furnace side removal
US8561553B2 (en) * 2009-12-17 2013-10-22 Babcock Power Services, Inc. Solid fuel nozzle tip assembly
CN102235666B (zh) * 2010-04-27 2014-11-26 烟台龙源电力技术股份有限公司 一种煤粉燃烧器及包括该煤粉燃烧器的煤粉锅炉
CN101865463B (zh) * 2010-06-21 2011-12-28 华南理工大学 一种石油焦粉燃烧器
US20120103237A1 (en) * 2010-11-03 2012-05-03 Ronny Jones Tiltable multiple-staged coal burner in a horizontal arrangement
US20120174837A1 (en) * 2011-01-06 2012-07-12 Jiefeng Shan Tiltable nozzle assembly for an overfire air port in a coal burning power plant
KR101547083B1 (ko) * 2011-04-01 2015-08-24 미츠비시 히타치 파워 시스템즈 가부시키가이샤 연소 버너, 고체 연료 연소 버너 및 고체 연료 연소 보일러, 보일러 및 보일러의 운전 방법
CN102297425B (zh) * 2011-06-27 2013-07-31 中国科学院过程工程研究所 一种煤粉解耦燃烧器及其解耦燃烧方法
SE536195C2 (sv) * 2011-10-12 2013-06-18 Ecomb Ab Publ Tillförselanordning för förbränningskammare och metod därför
JP5658126B2 (ja) 2011-11-16 2015-01-21 三菱重工業株式会社 油焚きバーナ、固体燃料焚きバーナユニット及び固体燃料焚きボイラ
GB201202907D0 (en) * 2012-02-21 2012-04-04 Doosan Power Systems Ltd Burner
CN102809146A (zh) * 2012-08-24 2012-12-05 哈尔滨工业大学 墙式布置锅炉的摆动式燃尽风装置
US9513002B2 (en) * 2013-04-12 2016-12-06 Air Products And Chemicals, Inc. Wide-flame, oxy-solid fuel burner
CN103438447B (zh) * 2013-08-16 2016-05-18 武汉华尔顺冶金工程技术有限公司 水冷式石油焦粉燃烧器
US9709269B2 (en) 2014-01-07 2017-07-18 Air Products And Chemicals, Inc. Solid fuel burner
US10174939B2 (en) * 2014-12-16 2019-01-08 Babcock Power Services, Inc. Solid fuel nozzle tips
CN105351921A (zh) * 2015-12-09 2016-02-24 江苏东方电力锅炉配件有限公司 一种稳燃器
JP6925817B2 (ja) * 2017-02-13 2021-08-25 三菱パワー株式会社 微粉炭バーナ、微粉炭バーナの制御方法及びボイラ
PL3438529T3 (pl) * 2017-07-31 2020-10-19 General Electric Technology Gmbh Zespół dyszy pyłowej zawierający dwa kanały przepływu
CN109237465B (zh) * 2018-10-30 2024-03-19 北京巴布科克·威尔科克斯有限公司 一种旋流燃烧器及旋流燃烧器乏风喷入系统
CN111256110B (zh) * 2020-02-20 2022-02-22 苏州西热节能环保技术有限公司 一种对冲燃煤锅炉侧墙水冷壁高温腐蚀防治方法
CN111256109B (zh) * 2020-02-20 2022-02-22 苏州西热节能环保技术有限公司 一种缓解对冲燃煤锅炉管壁温度偏差的方法
CN111998336B (zh) * 2020-09-14 2022-07-26 哈尔滨锅炉厂有限责任公司 一种外浓内淡的直流煤粉燃烧器
US20230038688A1 (en) * 2021-08-03 2023-02-09 General Electric Technology Gmbh Pulverized solid fuel nozzle tip assembly with carbon tip portion
US11859813B1 (en) * 2022-12-16 2024-01-02 General Electric Technology Gmbh Pulverized solid fuel nozzle tip assembly with low contact frame

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2895435A (en) * 1954-03-15 1959-07-21 Combustion Eng Tilting nozzle for fuel burner
US4252069A (en) * 1979-04-13 1981-02-24 Combustion Engineering, Inc. Low load coal bucket
US4304196A (en) * 1979-10-17 1981-12-08 Combustion Engineering, Inc. Apparatus for tilting low load coal nozzle
US4356975A (en) * 1980-03-07 1982-11-02 Combustion Engineering, Inc. Nozzle tip for pulverized coal burner
US4611543A (en) * 1981-12-17 1986-09-16 Combustion Engineering, Inc. Restrictor application for in line gas entrained solids redistribution
US4539918A (en) * 1984-10-22 1985-09-10 Westinghouse Electric Corp. Multiannular swirl combustor providing particulate separation
JP2638040B2 (ja) * 1988-02-23 1997-08-06 バブコツク日立株式会社 微粉炭燃焼装置
US4930430A (en) * 1988-03-04 1990-06-05 Northern Engineering Industries Plc Burners
JP2776572B2 (ja) * 1989-07-17 1998-07-16 バブコツク日立株式会社 微粉炭バーナ
US5215259A (en) * 1991-08-13 1993-06-01 Sure Alloy Steel Corporation Replaceable insert burner nozzle
US5535686A (en) * 1992-03-25 1996-07-16 Chung; Landy Burner for tangentially fired boiler
GB2272755B (en) * 1992-11-20 1996-05-15 Northern Eng Ind Pulverised fuel flow re-distributor
GB9322016D0 (en) * 1993-10-26 1993-12-15 Rolls Royce Power Eng Improvements in or relating to solid fuel burners
US5392720A (en) * 1994-06-07 1995-02-28 Riley Stoker Corporation Flame retaining nozzle tip
CA2151308C (en) * 1994-06-17 1999-06-08 Hideaki Ohta Pulverized fuel combustion burner
US5605103A (en) * 1995-09-11 1997-02-25 The Babcock & Wilcox Company Internal pitch impeller for a coal burner
EP0910774B1 (en) * 1996-07-08 2001-07-25 Alstom Power Inc. Pulverized solid fuel nozzle tip

Also Published As

Publication number Publication date
DE69802736D1 (de) 2002-01-17
DK1054212T3 (da) 2005-11-21
TW358149B (en) 1999-05-11
HU9800714D0 (en) 1998-05-28
EP1054212A3 (en) 2000-11-29
DE69831355D1 (de) 2005-09-29
ES2246783T3 (es) 2006-03-01
CZ292268B6 (cs) 2003-08-13
KR100295608B1 (ko) 2001-10-25
CZ97898A3 (cs) 2000-09-13
JP2995013B2 (ja) 1999-12-27
CA2232805A1 (en) 1998-09-30
DK0869313T3 (da) 2002-04-02
EP0869313B1 (en) 2001-12-05
ATE302925T1 (de) 2005-09-15
EP0869313A1 (en) 1998-10-07
CZ293654B6 (cs) 2004-06-16
PL325576A1 (en) 1998-10-12
JPH10274404A (ja) 1998-10-13
EP1054212B1 (en) 2005-08-24
PT869313E (pt) 2002-05-31
HUP9800714A2 (hu) 1998-11-30
DE69831355T2 (de) 2006-06-01
HU0203395D0 (en) 2002-12-28
SK282933B6 (sk) 2003-01-09
DE69802736T2 (de) 2002-08-14
EP1054212A2 (en) 2000-11-22
HUP9800714A3 (en) 1999-11-29
PL193795B1 (pl) 2007-03-30
RO117869B1 (ro) 2002-08-30
KR19980080923A (ko) 1998-11-25
CA2232805C (en) 2001-08-07
US6367394B1 (en) 2002-04-09
HU222468B1 (hu) 2003-07-28
ES2166572T3 (es) 2002-04-16
PT1054212E (pt) 2005-10-31
US6145449A (en) 2000-11-14
ATE210264T1 (de) 2001-12-15
SK40798A3 (en) 1998-10-07
HU222996B1 (hu) 2004-01-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL191766B1 (pl) Palnik do spalania sproszkowanego paliwa
KR100201678B1 (ko) 미세분말상 연료연소 버너
EP1530005B1 (en) Solid fuel burner and related combustion method.
US4790743A (en) Method of reducing the nox-emissions during combustion of nitrogen-containing fuels
PL185103B1 (pl) Sposób spalania mieszanki paliwowej w strumieniu powietrza i palnik do spalania mieszanki paliwowej w strumieniu powietrza
EP1219894B1 (en) Pulverized coal burner
KR20040007278A (ko) 농축된 석탄 스트림의 NOx 감소성 연소 방법
PL185958B1 (pl) Urządzenie do spalania paliwa pyłowego w kotle
US5249955A (en) Burner and ignitor arrangement
US4627366A (en) Primary air exchange for a pulverized coal burner
KR20020000758A (ko) 접촉 연소 시스템 작동 방법
PL191930B1 (pl) Kocioł
KR890000326B1 (ko) 미분연료 버너의 노즐팁 및 와류방지판
US5118283A (en) Combustion installation
CZ297291B6 (cs) Zarízení pro vytvárení rotacního toku
US5057008A (en) Line burner
PL180167B1 (pl) Palenisko wirowe o malej emisji PL
JP5537298B2 (ja) 廃棄物処理設備の燃焼室の燃焼バーナ
PL59308Y1 (en) Coal dust fired burner
JP5537299B2 (ja) 廃棄物処理設備の燃焼室
CN115516249A (zh) 在燃烧器中带有燃料流分配装置的锅炉的燃烧系统以及燃烧的方法
KR102537965B1 (ko) 혼합연료가스 예혼합장치
RU2050507C1 (ru) Топка
CS327791A3 (en) System for the supply of combustion air and method for nox generation control
RU2132016C1 (ru) Низкотемпературная вихревая топка