PL190908B1 - Sposób wędzenia ikry - Google Patents
Sposób wędzenia ikryInfo
- Publication number
- PL190908B1 PL190908B1 PL339905A PL33990598A PL190908B1 PL 190908 B1 PL190908 B1 PL 190908B1 PL 339905 A PL339905 A PL 339905A PL 33990598 A PL33990598 A PL 33990598A PL 190908 B1 PL190908 B1 PL 190908B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- smoke
- smoking
- roe
- food
- liquid
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23B—PRESERVING, e.g. BY CANNING, MEAT, FISH, EGGS, FRUIT, VEGETABLES, EDIBLE SEEDS; CHEMICAL RIPENING OF FRUIT OR VEGETABLES; THE PRESERVED, RIPENED, OR CANNED PRODUCTS
- A23B4/00—General methods for preserving meat, sausages, fish or fish products
- A23B4/044—Smoking; Smoking devices
- A23B4/052—Smoke generators ; Smoking apparatus
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A23—FOODS OR FOODSTUFFS; TREATMENT THEREOF, NOT COVERED BY OTHER CLASSES
- A23B—PRESERVING, e.g. BY CANNING, MEAT, FISH, EGGS, FRUIT, VEGETABLES, EDIBLE SEEDS; CHEMICAL RIPENING OF FRUIT OR VEGETABLES; THE PRESERVED, RIPENED, OR CANNED PRODUCTS
- A23B4/00—General methods for preserving meat, sausages, fish or fish products
- A23B4/044—Smoking; Smoking devices
Landscapes
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Wood Science & Technology (AREA)
- Zoology (AREA)
- Chemical & Material Sciences (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Polymers & Plastics (AREA)
- Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)
- Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
- Medicinal Preparation (AREA)
- Colloid Chemistry (AREA)
- Manufacturing Of Micro-Capsules (AREA)
Abstract
Sposób wedzenia ikry za pomoca dymu, znamienny tym, ze przepuszcza sie dym przez wytworzona uprzednio zawiesine ziare- nek ikry w wodzie i uzyty dym, po jego prze- puszczeniu przez zawiesine, ewentualnie za- wraca sie do obiegu, mieszajac go ze swiezym dymem. PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób wędzenia ikry. Sposób wędzenia ikry według wynalazku nadaje się zwłaszcza do stosowania w połączeniu ze sposobem wytwarzania pasty kawiorowej.
Wędzenie artykułów żywnościowych stanowi starą i dobrze znaną technologię. Wędzenie żywności zostało początkowo rozwinięte głównie jako obróbka wstępna przy suszeniu produktów żywnościowych. To przetwarzanie wstępne zostało opracowane zwłaszcza dla dużych kawałków żywności, które wymagały długiego czasu suszenia, na przykład stosunkowo dużych kawałków mięsa lub ryb.
Celem wędzenia było głównie zapobieżenie występowaniu rozkładu mikrobiologicznego zanim proces suszenia nie zapewnił potrzebnego utrwalenia produktów żywnościowych. Jeśli proces wędzenia według pierwotnego zamysłu miał powodować początkowe odwodnienie żywności, mogło to być uważane za zaletę tylko wtedy, gdy żywność zamierzano później w jakikolwiek sposób suszyć.
Jednakże w przypadku niektórych produktów ten początkowy efekt suszący jest niepożądany i stąd konwencjonalne wędzenie jest niekorzystne, jako że może ono łatwo powodować powstawanie niechcianej suchej skorupy.
Obecnie wędzenie żywności wykonuje się umieszczając żywność w komorze lub pomieszczeniu i wystawiając ja na działanie dymu. Duże kawałki żywności, takie jak kiełbasy, solone wędliny, szynki i ryby mogą być wieszane, podczas gdy małe artykuły żywnościowe, takie jak worki ikry lub filety rybne, kładzie się na rusztach i umieszcza w wózkach. Jeszcze mniejsze produkty żywnościowe rozkłada się w warstwach o odpowiedniej grubości na tacach i następnie umieszcza na wózkach.
Wózki z tacami z produktami żywnościowymi do wędzenia wtacza się następnie do i z pomieszczenia do wędzenia. Ogólnie dym uzyskuje się za pomocą generatora dymu, w którym kawałki drewna poddawane są kontrolowanemu spalaniu lub przez rozpylanie ciekłego aromatu dymnego (wodny ekstrakt dymu) w pomieszczeniu do wędzenia.
Inne techniki dostarczania aromatu dymu do żywności stanowią natryskiwanie, nakładanie pędzlem lub wstrzykiwanie wodnego ekstraktu dymu bezpośrednio na żywność lub do żywności.
Natryskiwanie lub nakładanie pędzlem ciekłego aromatu dymu nie powoduje wyżej wymienionego powstawania niepożądanej suchej skorupy lub skurczonej czy też wysuszonej powierzchni ale z drugiej strony ciekły dym nie nadaje takich samych walorów smakowo-zapachowych jak prawdziwy dym i dlatego jest nieodpowiedni dla bardzo wielu produktów żywnościowych.
Wynalazek zostanie opisany bardziej szczegółowo w odniesieniu do sposobu wędzenia ikry przeznaczonej na pastę kawiorową.
Poprzednio wędzenie ikry wykonywano wędząc całe worki ikry na rusztach. Zatem po uboju jedynie całe worki ikry były dalej przetwarzane w kolejnych etapach przed wędzeniem i worków ikry nie otwierano aż do czasu po uwędzeniu.
Powodowało to długie czasy wytwarzania - będące kwestią dni - i jako, że jedynie całe worki ikry mogły być obrabiane, ubój ryb dawał w rezultacie raczej znaczne ilości uszkodzonej ikry, która nie nadawała się do dalszego przetwarzania.
Celem niniejszego wynalazku jest zmniejszenie wad, zarówno w odniesieniu do niewspółmiernie długiego czasu potrzebnego do wędzenia ikry jak i przesadnie dużych ilości uszkodzonej ikry, która jest nieodpowiednia do dalszej przeróbki.
Sposób wędzenia ikry za pomocą dymu odznacza się według wynalazku tym, że przepuszcza się dym przez wytworzoną uprzednio zawiesinę ziarenek ikry w wodzie i użyty dym, po jego przepuszczeniu przez zawiesinę, ewentualnie zawraca się do obiegu, mieszając go ze świeżym dymem.
Zgodny z wynalazkiem sposób wędzenia ziarenek ikry stanowi zupełnie nowe podejście do zagadnienia. Tradycyjne wędzenie prowadzi do wysuszenia żywności i nieodwracalnych reakcji. Stanowi to zwłaszcza problem w przypadku wędzenia żywności w postaci małych, jednorodnych elementów, jak to jest w przypadku, na przykład, wędzenia ikry w postaci ziarenek.
W celu przyspieszenia procesu wędzenia w stosunku do znanej metody wędzenia worków ikry, która jak wskazano powyżej przebiega w czasie rzędu godzin, zgodnie z wynalazkiem proponuje się prowadzenie procesu w zawiesinie wodnej w postaci procesu „wędzenia na mokro”.
Poddawany obróbce produkt żywnościowy, w tym przypadku ziarenka ikry, jest rozprowadzony w fazie wodnej, a dym jest wprowadzany w drobno rozproszonej postaci w fazie wodnej.
Korzystnym jest, oczywiście, że faza wodna lub jej część jest włączana do produktu końcowego jako część receptury. Co się tyczy dymu z konwencjonalnych generatorów dymu, składa się on z długiej listy składników chemicznych.
PL 190 908 B1
Te składniki chemiczne można w zasadzie podzielić na dwie grupy, a mianowicie:
(A) tak zwane związki hydrofilowe, które są łatwo rozpuszczalne w wodzie; i (B) tak zwane związki hydrofobowe, które są nierozpuszczalne lub tylko słabo rozpuszczalne w wodzie.
W ciekłym aromacie dymu, który jak opisano powyżej, stanowi wodny ekstrakt dymu, znajdują się w zasadzie łatwo rozpuszczalne (hydrofilowe) związki z dymu. Związki hydrofobowe są albo nierozpuszczalne, albo tylko słabo rozpuszczalne w wodzie. Zatem ciekły dym nie zawiera tych związków ani nie wprowadza ich do produktu, który ma być uwędzony. Jako że naturalny aromat smakowo-zapachowy jest zależny od obecności zarówno związków hydrofilowych, jak i hydrofobowych, produkty żywnościowe aromatyzowane ciekłym dymem nie mają takich samych właściwości smakowo-zapachowych, jak produkty poddane działaniu tradycyjnego dymu.
Ten problem został rozwiązany za pomocą technologii według niniejszego wynalazku.
W proponowanym „wędzeniu na mokro” dym zawierający wszystkie - to znaczy zarówno hydrofilowe jak i hydrofobowe składniki - wprowadza się do ośrodka wodnego z zawieszonymi w nim ziarenkami ikry. Związki rozpuszczalne w wodzie rozpuszczają się w wodzie i dyfundują z niej do żywności. Związki hydrofobowe, które są w zasadzie nieobecne w tradycyjnym, ciekłym dymie, znajdują się w niniejszym sposobie w fazie gazowej, która barbotuje w wodzie. Związki hydrofobowe wchodzą zatem w bezpośredni kontakt z żywnością, gdy pęcherzyki przyczepiają się do niej albo są przenoszone dynamicznie w fazie wodnej z pęcherzyków gazu do żywności w taki sam sposób, jak przykładowo przenoszenie tlenu przy fermentacji tlenowej.
W celu regulowania procesu, zwłaszcza regulacji stężenia związków hydrofilowych w fazie wodnej, można zastosować zmiany temperatury, zawartości soli, wartości pH i tym podobnych. Ponadto stężenie można regulować usuwając fazę wodną, w sposób ciągły albo okresowy. W ten sam sposób na przenoszenie związków hydrofobowych od fazy gazowej do żywności, w tym przypadku ikry, wpływają temperatura wody, zawartość soli, wielkość pH, i tym podobne. Dodatkowo przenoszenie ku i do produktów żywnościowych reguluje się za pomocą ciśnienia cząstkowego gazowego dymu.
Sposób według wynalazku może być prowadzony w sposób ciągły, półciągły lub okresowy.
Przedmiot wynalazku zilustrowano bardziej szczegółowo na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat urządzenia do realizacji sposobu wędzenia według wynalazku, zaprojektowanego do działania okresowego i fig. 2 przedstawia schematycznie możliwości realizacji ciągłego sposobu wędzenia według wynalazku.
Na fig. 1 dym z generatora dymu, razem z jakimkolwiek ewentualnie zawróconym do obiegu dymem jest tłoczony za pomocą pompy do reaktora, gdzie ziarenka ikry są zawieszone w ośrodku ciekłym, korzystnie w wodzie.
Po wędzeniu przez odpowiedni okres czasu przy użyciu dymu zawierającego wymagane składniki, jak przedstawiono powyżej i po usunięciu od góry wszelkiego nadmiaru dymu, dymu zawracanego do obiegu i dymu nie zawracanego do obiegu, proces wędzenia przerywa się i masę ziarenek ikry w płynnym ośrodku usuwa się konwencjonalnym sposobem.
Figura 2 przedstawia możliwy sposób ciągłego wędzenia ziarenek ikry. Dym jest doprowadzany do reaktora jak pokazano na fig. 1, użyty dym może być zawracany do procesu, a nadmiar dymu jest usuwany u góry, również jak pokazano na fig. 1. Ziarenka ikry i wodę wprowadza się od góry i można je usuwać w sposób ciągły za pomocą pompy u dołu reaktora; oznacza to, że ikrę wędzi się w przeciwprądzie. Po odprowadzeniu zawieszonych w ośrodku wodnym, uwędzonych ziarenek ikry, od dołu reaktora za pomocą odpowiedniej pompy, można usunąć końcowy produkt z pewną ilością wody w celu dalszego jego przetwarzania po odwodnieniu, podczas gdy ośrodek wodny z pozostałymi składnikami dymu może być zawracany do procesu w pożądanym stopniu. Zarówno działanie ciągłe, jak i okresowe umożliwiają pełne zużytkowanie surowców i jednocześnie są bardzo ekonomiczne pod względem zużycia wody ponieważ stosuje się wysoki stopień recyrkulacji.
Za pomocą koncepcji wędzenia na mokro według wynalazku, produkty żywnościowe, a zwłaszcza ziarenka ikry mogą być wędzone bez powstawania suchej skorupy na produkcie. Sposób pozwala na efektywne wędzenie małych cząstek, takich jak na przykład ziaren grochu, makaronów, kawałków wieprzowiny i, jak opisano powyżej, ziarenek ikry. Ponadto oleje roślinne i oleje zwierzęce mogą być skutecznie wędzone przez rozpylenie w fazie wodnej razem z dymem. Można przewidzieć na przykład, że cząstki wody zawierające cząstki zapachowe i smakowe, emulgowane w oleju, poddaje się działaniu dymu w celu wprowadzenia do nich dodatkowych składników smakowych i zapachowych.
PL 190 908 B1
Sposób wędzenia według wynalazku może być stosowany również do wędzenia małych, stałych lub półstałych cząstek w postaci dyspersji, emulsji lub zawiesinie w ośrodku ciekłym, takim jak olej lub woda, lub do wędzenia małych kropel substancji, zdyspergowanych lub emulgowanych w innym ośrodku ciekłym, zatem w układach rodzaju opisywanego jako emulsje olej-w-wodzie lub woda-w-oleju.
Jako, że proces wędzenia jest ograniczony przez dyfundowanie, wędzenie małych cząstek będzie znacznie szybsze niż wędzenie większych jednostek. Dokonano obliczeń opartych na wędzeniu ikry, które wskazują, że wędzenie ziarenek ikry w tej postaci jest około 2000 razy szybsze niż wędzenie całych nienaruszonych worków ikry. Sposób według wynalazku pozwala również na oddzielenie składników hydrofilowych i hydrofobowych, które nadają smak żywności podczas wędzenia, co umożliwia dużo bardziej skuteczne regulowanie zapachu i smaku dymu niż w przypadku sposobów konwencjonalnych.
Zatem możliwe jest uzyskanie nowych doznań organoleptycznych za pomocą mokrego procesu wędzenia ikry według wynalazku, na przykład poprzez regulację stosunku pomiędzy składnikami hydrofobowymi i hydrofilowymi, której można dokonać za pomocą proponowanego ewentualnego zawracania do obiegu dymu po jego przepuszczeniu przez produkt żywnościowy.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweSposób wędzenia ikry za pomocą dymu, znamienny tym, że przepuszcza się dym przez wytworzoną uprzednio zawiesinę ziarenek ikry w wodzie i użyty dym, po jego przepuszczeniu przez zawiesinę, ewentualnie zawraca się do obiegu, mieszając go ze świeżym dymem.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
NO974799A NO305824B1 (no) | 1997-10-17 | 1997-10-17 | FremgangsmÕte for r°king av smÕ partikler eller drÕper i dispersjon, emulsjon eller oppslemming |
PCT/NO1998/000313 WO1999020117A1 (en) | 1997-10-17 | 1998-10-15 | Methods for smoking of small particles or drops in a dispersion, an emulsion or a slurry |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL339905A1 PL339905A1 (en) | 2001-01-15 |
PL190908B1 true PL190908B1 (pl) | 2006-02-28 |
Family
ID=19901228
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL339905A PL190908B1 (pl) | 1997-10-17 | 1998-10-15 | Sposób wędzenia ikry |
Country Status (8)
Country | Link |
---|---|
EP (1) | EP1022955B1 (pl) |
AT (1) | ATE229752T1 (pl) |
AU (1) | AU9561998A (pl) |
DE (1) | DE69810330D1 (pl) |
IS (1) | IS1770B (pl) |
NO (1) | NO305824B1 (pl) |
PL (1) | PL190908B1 (pl) |
WO (1) | WO1999020117A1 (pl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CA3026571A1 (en) * | 2016-06-06 | 2017-12-14 | Brain Brew Ventures 3.0 Llc | Method for creating smoked foods and beverages |
CN112438300A (zh) * | 2020-11-25 | 2021-03-05 | 山东海奥斯生物科技有限公司 | 烟熏型肠衣胶原的制备方法 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
JPS5498360A (en) * | 1978-01-17 | 1979-08-03 | Nippon Suisan Kaisha Ltd | Processing of herring eggs |
JPS6439970A (en) * | 1987-08-05 | 1989-02-10 | Nichiro Gyogyo Kk | Preparation of dried mullet roelike food |
CN1053331C (zh) * | 1993-06-15 | 2000-06-14 | 联邦科学和工业研究组织 | 补偿自然上升效应的粒状货物受控熏蒸方法和设备 |
-
1997
- 1997-10-17 NO NO974799A patent/NO305824B1/no not_active IP Right Cessation
-
1998
- 1998-10-15 PL PL339905A patent/PL190908B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1998-10-15 AT AT98949262T patent/ATE229752T1/de not_active IP Right Cessation
- 1998-10-15 DE DE69810330T patent/DE69810330D1/de not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-15 WO PCT/NO1998/000313 patent/WO1999020117A1/en active IP Right Grant
- 1998-10-15 EP EP98949262A patent/EP1022955B1/en not_active Expired - Lifetime
- 1998-10-15 AU AU95619/98A patent/AU9561998A/en not_active Abandoned
-
2000
- 2000-04-13 IS IS5443A patent/IS1770B/is unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
NO974799D0 (no) | 1997-10-17 |
NO974799L (no) | 1999-04-19 |
AU9561998A (en) | 1999-05-10 |
EP1022955A1 (en) | 2000-08-02 |
IS5443A (is) | 2000-04-13 |
EP1022955B1 (en) | 2002-12-18 |
DE69810330D1 (de) | 2003-01-30 |
PL339905A1 (en) | 2001-01-15 |
NO305824B1 (no) | 1999-08-02 |
ATE229752T1 (de) | 2003-01-15 |
WO1999020117A1 (en) | 1999-04-29 |
IS1770B (is) | 2001-05-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
FI91034C (fi) | Menetelmä kerrostetun lihaemulsiotuotteen valmistamiseksi | |
DE2442557A1 (de) | Tierfuttermischung | |
CN101442911A (zh) | 用于处理肉的、含有糖和盐的组合物 | |
US20080003335A1 (en) | Egg product and production method | |
Waszkowiak et al. | The application of collagen preparations as carriers of rosemary extract in the production of processed meat | |
PL190908B1 (pl) | Sposób wędzenia ikry | |
Bimbo | Fish meal and oil | |
US2439180A (en) | Method of producing dried meat | |
Flick et al. | Processing finfish | |
Kołakowska et al. | Effects of rainbow trout freshness on n‐3 polyunsaturated fatty acids in fish offal | |
US3846568A (en) | Preparation of meat flavor concentrates from heat-treated slurried meat, water, and ascorbic acid | |
EP0531288A1 (en) | PROCESS FOR DRYING, IN PARTICULAR WASTE SUCH AS SHRIMP OR LOBSTER SHELLS, FISH PRODUCTS, ETC. | |
IE20060885A1 (en) | A meat stock recovery process and products thereof | |
Ozturk-Kerimoglu et al. | A novel fat modification strategy in fermented sausages by incorporation of gelled emulsions with fig seed oil | |
CN100352377C (zh) | 在烹制的食物中保持水分的食品和方法 | |
US11647770B2 (en) | Food product permeated with homogenized dispersion | |
JPH0255026B2 (pl) | ||
Serdaroğlu et al. | Effects of dried pumpkin pulp and seed on quality of beef meatballs | |
RU2687191C1 (ru) | Способ производства фаршевых консервов скат и треска в белом соусе | |
Kryzhska | Innovative technologies for the production of crude whole muscle products based on poultry meat | |
RU1792619C (ru) | Способ получени белково-жировой эмульсии | |
Otolowo | Meat and Fish Technology | |
CS195730B2 (en) | Method of continuous production of elongated protein fibres | |
FI115439B (fi) | Menetelmä rasvojen hapettumisesta johtuvan huonontuneen laadun parantamiseksi tai laadun huonontumisen ehkäisemiseksi materiaalissa | |
Matz et al. | Meat-based Snacks |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20141015 |