PL190426B1 - Układ napędowy układu ścian działowych - Google Patents
Układ napędowy układu ścian działowychInfo
- Publication number
- PL190426B1 PL190426B1 PL99337668A PL33766899A PL190426B1 PL 190426 B1 PL190426 B1 PL 190426B1 PL 99337668 A PL99337668 A PL 99337668A PL 33766899 A PL33766899 A PL 33766899A PL 190426 B1 PL190426 B1 PL 190426B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- data
- control unit
- individual elements
- addresses
- drive units
- Prior art date
Links
Landscapes
- Power-Operated Mechanisms For Wings (AREA)
Abstract
1. Uklad napedow y ukladu scian dzialo- wych, skladajacego sie z kilku pojedynczych ele- mentów, podw ieszonych na jednej lub w jednej szynie prowadzacej, zam ocow anej na suficie budyn- ku i przesuwnych w kierunku poziom ym na rolkach lub odpowiednim elem encie i rozmieszczonych w rze- dzie, autom atycznie przenoszonych w polozenie parkowania, przy czym przynajmniej czesc pojedyn- czych elem entów posiada oddzielny srodek napedo- w y w postaci jednostki napedowej skrzydla, zn a- m ienny tym , ze posiada on centralna jednostke sterujaca (1) z m ikroprocesorem , róznymi pamie- ciami, koderami i dekoderami (3, 10), a sygnal w yj- sciow y jednostki sterujacej (1) przekazuje jed nocze- snie, poprzez przynajmniej dw uprzew odow e pola- czenie w postaci m agistrali danych, do wszystkich jednostek napedowych skrzydel (14, 23), dane i adresy do sterowania jednostkami napedowymi skrzydel (14, 23) poszczególnych elem entów (5 2 , 53), przy czym uklad posiada terminal n astaw czy (29) do w czyty- wania lub odczytyw ania oraz zm ian danych i adre- sów. Fig 3 PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest układ napędowy układu ścian działowych, stosowany zwłaszcza do ich automatycznego przemieszczania w kierunku poziomym.
W niemieckim opisie patentowym DE 44 24 660 Cl jest opisane urządzenie i sposób eksploatacji automatycznego układu ścian działowych, w którym poszczególne elementy są
190 426 przesuwane w kierunku poziomym za pomocą wspólnego napędu. Ponadto koncepcja urządzenia jest taka. że na istniejącym, zmieniającym miejsce układzie ścian działowych może być dodatkowo zastosowane urządzenie motoryczne, które umożliwia poszczególnym elementom przesuwanie się wywołane silą wywołującą ruch. W ten sposób istniejący już układ, który był uruchamiany ręcznie, nie musi być wymieniany, co oznacza jednocześnie, że jest możliwe w dalszym ciągu ręczne przesuwanie poszczególnych elementów. W celu automatyzacji, przed istniejącą szyną prowadzącą, w której mogą być przesuwane poszczególne elementy układu ścian działowych, w obszarze sufitu jest umieszczony kolejny układ szyn. W tym układzie szyn porusza się automatycznie uruchamiane urządzenie sprzęgające, które jest wyposażone w układ identyfikacji, aby wykryć poszczególne elementy, które zawierają odpowiednie wskaźniki i aby zazwyczaj umieścić je w zmienionym co do kierunku położeniu parkingowym. Całe urządzenie jest napędzane silnikiem elektrycznym, który za pomocą krążka prowadzącego napędza pas bez końca. Układ identyfikacji w połączeniu ze sterowaniem z programowaną pamięcią jest tak sterowany, że po dokonanym przejeździe rozpoznawczym identyfikuje on poszczególne elementy i przenosi ścianę działową w pożądane położenie parkingowe lub w położenie zamknięcia.
W dotychczas nie opublikowanym szwajcarskim zgłoszeniu patentowym nr 1160/96 pod tytułem Ściana przesuwna jest opisana ściana przesuwna z wywołującym ruch napędem, w której poszczególne elementy posiadają urządzenie, za pomocą którego odpowiedni element, niezależnie od innych elementów przesuwnej ściany, jest przesuwany wzdłuż szyny prowadzącej. Prócz tego, jako środek napędowy do każdego elementu ściany przesuwnej jest przyporządkowana własna jednostka napędowa z silnikiem elektrycznym. Oś napędzająca silnika elektrycznego jest natomiast zaopatrzona w środki, za pomocą, których połączenie czynne z powierzchnią roboczą lub profilem roboczym, umieszczonym wzdłuż szyny prowadzącej lub w przybliżeniu równolegle do niej, może przesuwać element ściany przesuwnej wzdłuż szyny prowadzącej. Aby można było zrealizować przesuwanie poszczególnych elementów ściany przesuwnej, wzdłuż szyny prowadzącej znajduje się odbierak prądu, który jest połączony czynnie z szyną prądową i jest przesuwany wzdłuż szyny prądowej, zamocowanej na stałe obok szyny prowadzącej. Prócz tego, w celu dokonania sterowania silnikiem napędowym, podczas przesuwania elementu ściany przesuwnej, odbierak prądu jest włączony w sposób umożliwiający przepływ prądu elektrycznego. W celu sterowania układem ścian działowych, w poszczególnych obszarach ścian, przynajmniej jedna z dwóch szyn prądowych jest podzielona na dużą liczbę wzajemnie izolowanych odcinków, to znaczy odprowadzeń, aby w sposób zamierzony zasilać je pojedynczo prądem z zasilacza sieciowego. Ponadto, w rozwiązaniu tym; jest jeden jedyny element, który powinien być sterowany niezależnie od innych, zaopatrzony we własny obwód elektryczny. Jednakże jest także możliwe, przy stosunkowo wysokich kosztach, włączanie w obrębie stacji pojedynczych odcinków torów.
Tego rodzaju urządzenie jest bardzo kosztowne, ponieważ zwłaszcza w dużych urządzeniach musi być ułożona duża liczba szyn prądowych.
W niemieckim zgłoszeniu patentowym DE 31 50 581 Al jest ujawniony sposób zdalnego sterowania wzdłuż przewodów niskiego napięcia. Sygnały są przenoszone od stacji centralnej do pewnej liczby podstacji, mianowicie po przewodach niskiego napięcia, na których jest modulowany sygnał wielkiej częstotliwości. Ponieważ, ze względów telekomunikacyjnych, przekazywanie sygnałów jest dozwolone tylko wtedy, gdy nie przekraczają one określonej mocy nadawczej, w celu osiągnięcia maksymalnego poziomu nadawania zmienia się w tym sposobie modyfikację długości i częstotliwości sygnału i ogranicza się zatem liczbę danych.
Urządzenie służące do przekazywania informacji według powyższego sposobu przedstawia na przykład niemieckie zgłoszenie patentowe DE 33 46 416 Al. W tym urządzeniu pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem na niskoczęstotliwościowe napięcie międzyprzewodowe sieci jest nakładany sygnał wielkiej częstotliwości. W tym celu stacje nadawcze i stacje odbiorcze są dołączone na różnych przewodach zewnętrznych kabla. Aby zagwarantować niezawodne przesyłanie informacji od jednego przewodu zewnętrznego do drugiego, po to są opisane elektroniczne elementy sprzęgające w postaci członów rezonansowych LC. Te elektroniczne elementy sprzęgające przenoszą sygnały użytkowe zasadniczo bez strat. Natomiast
190 426 stanowią one dla niskoczęstotliwościowego napięcia sieci zaporę, tak że nie można pomijać odpowiednich wymagań bezpieczeństwa.
Kolejny sposób i układ służący do sterowania sprzętem komunikacyjnym jest przedstawiony w niemieckim zgłoszeniu patentowym DE 42 43 504 Al. Wewnątrz pomieszczenia jest umieszczone jedno lub kilka urządzeń wejściowych i jednostka wskazująca. Dane do kolejnej miejscowej jednostki sterującej są przenoszone na klawiaturę za pomocą jednostki wejściowej. Przez wybór odpowiedniego klawisza na jednostce wejściowej jest dokonywany wstępny wybór, który powinien ostatecznie sterować dołączonym sprzętem komunikacyjnym. Ponadto w technice instalacyjnej są znane tak zwane zdalne sterowania dla istniejącej sieci prądowej, które na przykład mogą posiadać 256 adresów urządzeń i są sterowane bezpośrednio za pomocą klawiatury. Te odpowiednie funkcje mogą być jednocześnie wyświetlane za pomocą czytelnego wyświetlacza LCD. Oprócz ręcznego wprowadzania informacji mogą takie przebiegi, przez wykorzystanie odpowiednich pamięci programowych, przebiegać także automatycznie. W taki sposób jest możliwe, że sterowanie na przykład żaluzjami, oświetleniami i tym podobnymi włącza je i wyłącza także znowu automatycznie. Ponadto istnieje kontroler, który nadzoruje zwykłe przebiegi. Także podczas nieobecności, zachowane w pamięci informacje mogą być wywołane i aktywowane przez telefon, za pomocą odpowiedniej jednostki elektronicznej.
Przedmiotem wynalazku jest układ napędowy układu ścian działowych składającego się z kilku pojedynczych elementów, podwieszonych na jednej lub w jednej szynie prowadzącej. Szyna ta zamocowana jest na suficie budynku. Elementy ściany działowej są przesuwane w kierunku poziomym na rolkach lub odpowiednim elemencie i są rozmieszczone w rzędzie i automatycznie przenoszone w położenie parkowania. W rozwiązaniu tym, przynajmniej część pojedynczych elementów posiada oddzielny środek napędowy w postaci jednostki napędowej skrzydła.
Istota wynalazku polega na tym, że układ posiada centralną jednostkę sterującą z mikroprocesorem, różnymi pamięciami, koderami i dekoderami. Sygnał wyjściowy jednostki sterującej przekazuje jednocześnie dane i adresy do sterowania jednostkami napędowymi skrzydeł poszczególnych elementów, poprzez przynajmniej dwuprzewodowe połączenie w postaci magistrali danych, do wszystkich jednostek napędowych skrzydeł. Układ ten posiada również terminal nastawczy do wczytywania lub odczytywania oraz zmian danych i adresów.
Korzystnie, sygnał wyjściowy jednostki sterującej jest sygnałem stałonapięciowym i jednostki napędowe skrzydeł zawierają po jednym silniku prądu stałego.
Możliwe jest też rozwiązanie, w którym sygnał wyjściowy jednostki sterującej jest sygnałem zmiennonapięciowym (niskiego napięcia) i jednostki napędowe skrzydeł zawierają po jednym silniku prądu zmiennego.
Według wynalazku, dane i sygnały są przetwarzane przez centralną jednostkę sterującą na postać cyfrową i szeregowo wysyłane za pomocą magistrali danych.
W układzie tym, każdemu z pojedynczych elementów jest przyporządkowany adres w postaci cyfrowej, a jednostki napędowe skrzydeł zawierają przynajmniej po jednym dekoderze i przynajmniej po jednej pamięci i odbierane dane i adresy są meldowane zwrotnie do centralnej jednostki sterującej.
Sterowane napędy zwrotnic znajdują się w obrębie szyn prowadzących, przy czym napędy zwrotnic obejmują pamięć zwrotnicy i dekoder lub odpowiednie człony łączeniowe i/lub człony blokujące.
Napięcie zasilania jednostek napędowych skrzydeł jest realizowane za pomocą niskoczęstotliwościowego napięcia, które jest modulowane sygnałem wielkiej częstotliwości.
Korzystnie, z szyną prowadzącą są zintegrowane szyny prądowe, przy czym szyna prowadząca jest używana jednocześnie jako szyna prądowa.
Przesyłanie energii zasilającej i dane do magistrali danych są przekazywane za pomocą indukcji, przy czym dane są przesyłane na magistralę danych drogą radiową lub za pomocą podczerwieni.
Układ ścian działowych, według wynalazku składa się z kilku pojedynczych elementów, które są zaopatrzone w środki napędowe do napędu poszczególnych elementów. Prócz tego są one poruszane w ten sposób, że mogą one być przesuwane na rolkach wewnątrz układu lub na
190 426 układzie szyn prowadzących znajdującym się na suficie. Zdolność do przesuwania jest konieczna zwłaszcza wtedy, gdy poszczególne elementy powinny być przesunięte automatycznie z, na przykład, rozmieszczenia ich w szeregu, to znaczy z zamkniętej strony czołowej na zewnątrz, w położenie parkingowe (stacja), znajdujące się zazwyczaj z boku. Nadto może chodzić o częściowe otwarcie lub także o całkowite otwarcie całej strony czołowej. W przeciwnym działaniu, parkujące elementy muszą także być ponownie przeprowadzone z położenia parkowania w położenie zamknięcia. Poszczególne elementy mogą przy tym niezależnie i/lub jednocześnie być przesuwane w szynach prowadzących. Każdy oddzielny element, który powinien być przesunięty jako pojedynczy, posiada odpowiednią jednostkę napędową z silnikiem elektrycznym, zwłaszcza silnikiem prądu stałego. Elementy, które nie powinny być przesuwane oddzielnie, nie posiadają jednostki napędowej. Pojedynczy silnik jest sterowany przez centralną jednostkę sterujący która jest wyposażona w mikroprocesor i steruje wszystkimi znajdującymi się w ścianie pojedynczymi elementami. Prócz tego, sygnał wyjściowy centralnej jednostki sterującej, za pomocą układu dwuprzewodowego (magistrala danych) przekazuje go jednocześnie dalej do wszystkich pojedynczych elementów napędowych. Sygnał wyjściowy, oprócz danych, dotyczących prędkości i położenia, zawiera zwłaszcza dane, które określają identyfikację i tym samym adres poszczególnego elementu. W ten sposób jest możliwe sterowanie poszczególnymi elementami i ich regulacja, przy czym jednocześnie mogą jeszcze być realizowane dodatkowo inne funkcje, na przykład w samych elementach lub także na przykład do sterowania zwrotnicami służącymi do przesuwania elementów do różnych stacji. Zmiana danych i adresów może być podejmowana przez zastosowanie terminalu nastawczego nie tylko bezprzewodowo, lecz także za pomocą połączenia kablowego.
Tam, gdzie według znanego stanu techniki, za pomocą przewodu sterującego można sterować tylko jednym elementem, według wynalazku realizowane jest sterowanie niezależnie od siebie, wieloma elementami za pomocą magistrali danych. W rzeczywistej eksploatacji układu ścian działowych jest konieczne oraz istotne założenie, że poszczególnymi elementami można sterować niezależnie od siebie, aby w ten sposób przy nieznacznych kosztach realizować szybkie otwieranie lub także otwieranie częściowe.
Według wynalazku, za pomocą centralnej jednostki sterującej, która posiada oprócz mikroprocesora także odpowiednią pamięć do zachowywania poszczególnych programów i adresów, jest także możliwe regulowanie i sterowanie za pomocą połączenia dwuprzewodowego, niezależnie od siebie, dużą liczbą elementów częściowych. Podział instalacji na poszczególne obwody elektryczne nie odgrywa żadnej roli. W celu identyfikacji poszczególnych elementów częściowych otrzymują one tak zwane adresy, które na przykład składają się z numeru. Te adresy są wprowadzane za pomocą stosowanego ręcznego terminalu, po czym centralna jednostka sterująca rozpoznaje odpowiednio poszczególne elementy i reguluje je oraz steruje nimi według pożądanego programu. Takie działanie jest możliwe, niezależnie od tego, gdzie wewnątrz szyny prowadzącej znajduje się pojedynczy element częściowy. Oczywiście jest także możliwe, że w takiej instalacji są realizowane jeszcze także, eksploatowane w zwykły sposób odcinki torów dla określonych funkcji, na które wpływa terminal nastawczy.
W celu zaprogramowania pojedynczego elementu, odpowiedni adres jest wybierany przez terminal nastawczy. Jednocześnie centralna jednostka sterująca sprawdza, czy podany adres jest ważny i gdy tak nie jest, na terminalu jest wyświetlany odpowiedni komunikat. Jako następna, może być zaprogramowana odpowiednia prędkość, z którą pojedynczy element powinien być przesuwany; może to być prędkość stała, ale może także być zastosowane zmniejszenie lub zwiększenie prędkości odpowiednio do zakrętów (szyn prowadzących) i miejsc położenia poszczególnych elementów. Mikroprocesor wewnątrz centralnej jednostki sterującej przekształca informacje w odpowiedni adres elementu i jego prędkość. Dane są szeregowo przesyłane przez magistralę danych. Jednocześnie od pojedynczego elementu do centralnej jednostki sterującej jest podawany meldunek zwrotny w celu ustalenia, gdzie w obrębie całego układu szyn prowadzących znajduje się element, z jaką prędkością jedzie do drugiego i czy wszystkie parametry nastawione za pomocą oprogramowania, zwłaszcza dodatkowe funkcje i tym samym rozkazy są wykonane.
Dla wykonania magistrali danych, trafna jest realizacja układu dwuprzewodowego, na przykład w postaci szyn prądowych, aby w ten sposób poszczególne elementy mogły odbierać
190 426 odpowiednie dane i adresy za pomocą ślizgaczy. W tym celu wewnątrz pojedynczego elementu w jednostce napędowej znajduje się dekoder, który poszczególne dane i adresy wysłane z centralnej jednostki sterującej odpowiednio dekoduje i te informacje czyni dostępnymi i zbiera je w pamięci, która znajduje się wewnątrz jednostki napędowej.
Prócz tego dekoder sprawdza, czy wysłany adres zgadza się z jego nastawionym adresem. Gdy adresy się nie zgadzają, to ten element częściowy nic wykonuje ruchu w żadnej postaci i ignoruje w tym przypadku przychodzące dane, co oznacza jednocześnie, że zachowane dotychczas w pamięci wartości dotyczące na przykład prędkości i funkcji dodatkowych zostają utrzymane. Tylko, gdy z centralnej jednostki sterującej jest wysłany właściwy adres, dekoder wykorzystuje go i podaje dalej odpowiednie informacje do jednostki napędowej. Urzeczywistniają one wtedy odpowiednią prędkość lub realizują odpowiednie funkcje specjalne.
Oprócz przesuwania poszczególnych elementów częściowych, jest także możliwe, za pomocą tej samej magistrali danych, to znaczy tych samych przewodów zasilających, włączanie na przykład zwrotnic. W takim przypadku zwrotnice są także połączone elektrycznie z magistralą danych i zaopatrzone w odpowiedni adres, co jednocześnie oznacza, że wewnątrz zwrotnicy znajdują się pamięć i dekoder. Centralna jednostka sterująca może zatem przekazać dalej odpowiednią informację, aby ta zwrotnica zajęła odpowiednie pożądane położenie.
Z centralnej jednostki sterującej jest dostarczane w postaci cyfrowej napięcie, którego obydwie wartości ekstremalne (wartości szczytowe) są położone w zakresie dodatnim i zakresie ujemnym. Przy tym definicja jest tak sformułowana, że w tym przypadku, gdy jednostka sterująca nie dostarcza żadnych informacji do magistrali danych, przenosi ona spoczynkowy poziom napięcia w zakresie ujemnym. Gdy informacje są wysyłane, napięcie zmienia się z zakresu ujemnego na zakres dodatni. Więc jest to możliwe, aby odpowiednie informacje dla dodatkowych funkcji pobierać z ujemnej części napięcia w postaci cyfrowej, ponieważ ona przeważa w stosunku do części dodatniej. Dzięki temu jest możliwe, że także odpowiednie procesy przełączania nie muszą być związane z jazdą elementu. Zatem można powiedzieć, że napięcie w tym systemie cyfrowym jest niezależne od napięcia jazdy pojedynczego elementu. Prawie dla każdej chwili istnieje dodatnia wartość średnia napięcia, która jest wykorzystywana do zasilania silnika napędowego, podczas gdy funkcje dodatkowe są zasilane z ujemnej części napięcia w postaci cyfrowej, to znaczy przez prostowanie półokresowe.
Dzięki wyżej wspomnianym rozwiązaniom, jest zrozumiałe, że w elementach, które są wyposażone w odpowiedni silnik elektryczny wewnątrz jednostki napędowej, spełniające oczekiwania klientów przemieszczanie, a tym samym przesuwanie poszczególnych elementów może być realizowane w sposób nieskomplikowany i oszczędnie, bez zmian w centralnej jednostce sterującej. Do tego jest potrzebna magistrala danych z dwoma przewodami łączącymi, ponadto odpada wynikające z tego okablowanie. Ponadto można realizować na przykład dodatkowe funkcje, które przykładowo pozwalają otwierać i zamykać żaluzje, które znajdują się wewnątrz elementu, włączają i wyłączają zaryglowanie elementu przeciw niezamierzonemu otwarciu, na przykład w wyniku odpowiedniego przyłożenia napięcia przezroczystą szybę czynią nieprzezroczystą (Privalight), przejmują dodatkowe funkcje sterujące, włączają zwrotnice w celu doprowadzenia poszczególnych elementów częściowych do różnych stacji, tym samym stacje nie zajmują za dużo miejsca i także pozwalają na przesuwanie w obrębie określonych odcinków częściowych z różnorodną prędkością.
Oprócz opisanego wyżej rodzaju sterowania pojedynczych elementów układu ścian działowych jest możliwe także realizowane i tym samym przeprowadzenie wszystkich wyżej przedstawionych funkcji za pomocą magistrali sieciowej, to znaczy na niskoczęstotliwościowym przewodzie napięciowym (para przewodów) jest modulowany odpowiedni sygnał wielkiej częstotliwości. W sygnale wielkiej częstotliwości są zawarte odpowiednie informacje dla jednostek napędowych poszczególnych elementów, które następnie odpowiednio do informacji zachowanych w ich pamięciach, gdy zostaną one dekodowane, wykonują założone ruchy elementów/elementu. Także w tym przypadku może być zastosowany terminal, który użytkownikowi daje możliwość zaprogramowania odpowiednich funkcji sterowania i regulacji i wreszcie pozwala na ich automatyczny przebieg. Zwłaszcza, ze względu na odpowiednie czasy zadań jest ponadto trafne, aby przebiegi sterowane za pomocą czasu, w wyniku użytko190 426 wania odpowiedniej pamięci programowej, mogły przebiegać automatycznie, na przykład otwierać lub zamykać ścianę działowa lub także częściowo otwierać ją lub częściowo zamykać.
Zasilanie prądem całego układu ścian działowych może być przeprowadzone albo za pomocą oddzielnych szyn prądowych, przebiegających obok szyn prowadzących lub jest także możliwe, że w obrębie szyny prowadzącej są zintegrowane szyny prądowe. W innym przypadku zastosowania byłoby także możliwe, że przy odpowiedniej izolacji szyny prowadzącej, szyna prowadząca mogłaby jednocześnie pełnić funkcję szyny prądowej.
Wszystkie dane, które są potrzebne, aby sterować bez kłopotu tego rodzaju układem ścian działowych, mogą być przesyłane do układu, na przykład przez indukcję. W takim przypadku mogłaby jednocześnie być razem przesyłana energia zasilania. Ponadto jest także możliwe, że jedynie dane są przesyłane na magistralę danych drogą radiową lub za pomocą promieni podczerwonych.
Przedmiot wynalazku jest przestawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy sterowania kilku elementów układu ścian działowych, fig. 2 - to samo co na fig. 1, jednakże z tą różnicą, że w tym przypadku dane są przesyłane drogą radiową i fig. 3 - przekrój częściowy układu ścian działowych na stacji parkingowej.
Na fig. 1 jest przedstawiona, oznaczona za pomocą 1 jednostka sterująca, do której za pomocą połączenia elektrycznego 30 jest dołączony terminal nastawczy 29. W zmienionym wykonaniu może odpaść elektryczne połączenie 30 i terminal nastawczy 29 swoje dane do sterowania i zmiany całego układu może przenosić bezprzewodowo do jednostki sterującej 1. Jednostka sterująca 1 jest połączona z układem szyn prądowych 4, przy czym na fig. 1 dla uproszczenia została przedstawiona tylko szyna prądowa 4. Z szyną prądową 4 współdziałają odbieraki prądu 5, 6, które są połączone bezpośrednio za pomocą elektrycznych poiączeń 12, 13 z oddzielnymi jednostkami napędowymi skrzydeł 14, 23. Napięcie zasilania dostarczane przez jednostkę sterującą 1 jest dostarczane zatem przez szynę prądową 4 do odbieraka prądu 5 i elektryczne połączenie 12, na przykład do jednostki napędowej skrzydła 14. Jednostka napędowa skrzydła 14 zawiera napęd 15 w postaci silnika elektrycznego. W układzie ścian działowych nie jest nieodzowne, aby wszystkie elementy posiadały oddzielny napęd 15. Przeciwnie, jest także możliwe, że poszczególne elementy są ze sobą połączone mechanicznie. Napęd 15 jest zasilany przez elektryczne połączenie 17 odpowiednim napięciem zasilania z jednostki napędowej skrzydła 14. Wewnątrz elementu, na którym znajduje się na przykład jednostka napędowa skrzydła 14, jest połączony za pomocą elektrycznego połączenia 19 dekoder elementu 16, służący do dekodowania danych przemieszczanych za pomocą szyny prądowej 4, odbieraka prądu 5 i elektrycznego połączenia 12. Od dekodera elementu 16 meldunek zwrotny wraca przez elektryczne połączenie 18 do jednostki napędowej skrzydła 14. Te dane dekodera 16 są następnie wysyłane za pomocą szyny do jednostki sterującej 1, w kierunku przeciwnym do otrzymywanych danych. W przykładzie wykonania do jednostki napędowej skrzydła 14 jest dołączone zaryglowanie 22. Zaryglowanie 22 jest sterowane za pomocą odpowiednich danych, które zostały przekazane do zaryglowania 22 z jednostki sterującej 1, również przez szynę prądową 4, odbierak prądu 5 i połączenie elektryczne 12. W analogiczny sposób, także za pomocą połączenia elektrycznego 21 jest doprowadzany do jednostki sterującej 1 meldunek zwrotny.
Gdy element ściany działowej dołączony do jednostki napędowej skrzydła 14, na przykład w postaci przesuwnego skrzydła, jest przesuwany i otrzymał odpowiednie polecenie jazdy, to jak już opisano w ogólnym opisie jest zrozumiałe, że ten element ściany działowej, w wyniku podania mu jego adresu jedzie w określone położenie. Może to być dokonane na przykład także za pomocą zwrotnicy. Zwrotnica posiada napęd 2, do którego odpowiedni sygnał sterujący jest podawany z jednostki sterującej 1 przez szynę prądową 4 i znajdujące się między nimi elektryczne połączenie elektryczne 7. Jednocześnie w napędzie zwrotnicy 2 znajduje się dekoder zwrotnicy 3, który zawiera pamięć, a zatem może odczytać dane odebrane z magistrali danych i powoduje uruchomienie napędu zwrotnicy 2. Także od dekodera zwrotnicy 3 elektryczne połączenie 8 wraca znowu przez szynę prądową 4 do jednostki sterującej 1. W wyżej przedstawiony sposób, jednocześnie może być niezależnie regulowana i sterowana nie tylko prędkość, lecz także położenie dużej liczby elementów częściowych układu ścian działowych. W wyżej opisanym przykładzie wykonania jednostka napędowa skrzydła 14
190 426 posiada zaryglowanie 22, za pomocą, którego cała zamknięta ściana jest wtedy ostatecznie należycie ryglowana, gdy dojechała ona w położenie zamknięcia. Kolejny element napędowy skrzydła 23, który jest dołączony poprzez jego odbierak prądu 6 za pomocą elektrycznego połączenia 13 również do szyny prądowej 4, zawiera napęd 25, który jest połączony z jednostką napędową skrzydła 23 za pomocą połączenia elektrycznego 24. Także ten napęd 25 posiada dekoder elementu 26, do którego za pomocą elektrycznego połączenia mogą być doprowadzone dane i jednocześnie także dane z dekodera elementu 26 są odczytywane i za pomocą połączenia 21 wysyłane są z powrotem do jednostki sterującej 1. Prócz wyżej przedstawionego sterowania napędem zwrotnicy 2 jest możliwa kolejna liczba zwrotnic w obrębie układu ścian działowych, na przykład kolejny napęd zwrotnicy 36, który jest połączony z szyną prądową 4 za pomocą elektrycznego połączenia 9. Także ten napęd zwrotnicy 36 posiada dekoder zwrotnicy 10 z pamięcią. Za pomocą elektrycznego połączenia 11 meldunek zwrotny jest przeprowadzany od dekodera zwrotnicy 10 do jednostki sterującej 1.
W przykładzie wykonania na fig. 2 znowu został przedstawiony terminal nadawczy 33, który obejmuje odbiornik 34 i nadajnik 35. Odpowiednie sygnały i dane do jednostki nadawczo-odbiorczej 31 są odbierane przez jej antenę 37 za pośrednictwem anteny 38. Ta jednostka nadawczo-odbiorcza 31 może być zintegrowana albo z jednostką sterującą 1, jednakże jest także możliwe, że jest ona dołączona adaptacyjnie do jednostki sterującej 1, a zatem może być połączona na stałe z jednostką sterującą 1 za pomocą połączenia elektrycznego 32.
Oprócz schematów na fig. 1 i fig. 2, na fig. 3 został przedstawiony układ ścian działowych, który jest wyposażony w szyny prowadzące 45 i 48. Te szyny prowadzące 45, 48 są ze sobą połączone za pomocą odgałęzienia 46. Na szynie prowadzącej 48 znajdują się ponadto odgałęzienia 47, 49, 50, 51. Na odgałęzieniach 47, 49, 50, 51 znajdują się zwrotnice z ich napędami 2, 36, 42. Napędy 2, 36, 42 zwrotnic posiadają w danym przypadku po jednym dekoderze 3, 10, 39. Dekodery zwrotnic 3, 10, 39 są połączone z szynami prądowymi 4, przebiegającymi obok szyn prowadzących 45, 48, za pomocą elektrycznych połączeń 54, 55, 56. Jednocześnie do sterowania ostatniego skrzydła istnieje kolejna szyna prądowa 40, która jest połączona z szyną prądową 4 za pomocą odpowiednich elektrycznych połączeń 41.
Elementy układu ścian działowych mogą teraz, w odpowiednich położeniach parkowania, być wsuwane i w tym przypadku zostać umieszczone we wnękach ściennych 44, 58. Nadto elementy 52, 53, są tak sterowane za pomocą napędów zwrotnic 2, 36, 42, że mogą one wjechać w położenie parkowania, które w przykładzie wykonania znajduje się w obrębie ściany 43. Sterowanie napędami zwrotnic 2, 36, 42, jak również sterowanie prędkością i ustalanie położenia poszczególnych elementów dokonuje się za pomocą szyn prądowych 4.
190 426
190 426
190 426
Ln
190 426
Departament Wydawnictw UP RP- Nakład 50 egz Cena 4,00 zl.
Claims (12)
- Zastrzeżenia patentowe1. Układ napędowy układu ścian działowych, składającego się z kilku pojedynczych elementów, podwieszonych na jednej lub w jednej szynie prowadzącej, zamocowanej na suficie budynku i przesuwnych w kierunku poziomym na rolkach lub odpowiednim elemencie i rozmieszczonych w rzędzie, automatycznie przenoszonych w położenie parkowania, przy czym przynajmniej część pojedynczych elementów posiada oddzielny środek napędowy w postaci jednostki napędowej skrzydła, znamienny tym, że posiada on centralną jednostkę sterującą (1) z mikroprocesorem, różnymi pamięciami, koderami i dekoderami (3, 10), a sygnał wyjściowy jednostki sterującej (1) przekazuje jednocześnie, poprzez przynajmniej dwuprzewodowe połączenie w postaci magistrali danych, do wszystkich jednostek napędowych skrzydeł (14, 23), dane i adresy do sterowania jednostkami napędowymi skrzydeł (14, 23) poszczególnych elementów (52, 53), przy czym układ posiada terminal nastawczy (29) do wczytywania lub odczytywania oraz zmian danych i adresów.
- 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że sygnał wyjściowy jednostki sterującej (1) jest sygnałem stałonapięciowym i jednostki napędowe skrzydeł (14, 23) zawierają po jednym silniku prądu stałego.
- 3. Układ według zastrz.l, znamienny tym, że sygnał wyjściowy jednostki sterującej (1) jest sygnałem zmiennonapięciowym (niskiego napięcia) i jednostki napędowe skrzydeł (14, 23) zawierają po jednym silniku prądu zmiennego.
- 4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że dane i sygnały są przetwarzane przez centralną jednostkę sterującą (1) na postać cyfrową i szeregowo wysyłane za pomocą magistrali danych.
- 5. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że każdemu z pojedynczych elementów (52, 53) jest przyporządkowany adres w postaci cyfrowej.
- 6. Układ według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że jednostki napędowe skrzydeł (14, 23) zawierają przynajmniej po jednym dekoderze i przynajmniej po jednej pamięci i odbierane dane i adresy są meldowane zwrotnie do centralnej jednostki sterującej (1).
- 7. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że sterowane napędy zwrotnic (42), znajdują się w obrębie szyn prowadzących (45, 48), przy czym napędy zwrotnic (2, 36, 42) obejmują pamięć zwrotnicy i dekoder (3, 10) lub odpowiednie człony łączeniowe i/lub człony blokujące.
- 8. Układ według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienny tym, że napięcie zasilania jednostek napędowych skrzydeł (14, 23) jest realizowane za pomocą niskoczęstotliwosciowego napięcia, które jest modulowane sygnałem wielkiej częstotliwości.
- 9. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że z szyną prowadzącą (45, 48), do której podwieszone są pojedyncze elementy (52, 53), zintegrowane są szyny prądowe (4).
- 10. Układ według zastrz. 9, znamienny tym, że szyna prowadząca (45, 48) stanowi jednocześnie szynę prądową.
- 11. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że przesyłanie energii zasilającej i dane do magistrali danych są przekazywane za pomocą indukcji.
- 12. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że dane są przesyłane na magistralę danych drogą radiową lub za pomocą podczerwieni.
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19819279A DE19819279C1 (de) | 1998-04-30 | 1998-04-30 | Antriebssystem für ein Trennwandsystem |
PCT/EP1999/000030 WO1999057402A1 (de) | 1998-04-30 | 1999-01-06 | Antriebssystem für ein trennwandsystem |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL337668A1 PL337668A1 (en) | 2000-08-28 |
PL190426B1 true PL190426B1 (pl) | 2005-12-30 |
Family
ID=35788366
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL99337668A PL190426B1 (pl) | 1998-04-30 | 1999-01-06 | Układ napędowy układu ścian działowych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL190426B1 (pl) |
-
1999
- 1999-01-06 PL PL99337668A patent/PL190426B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL337668A1 (en) | 2000-08-28 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
CZ297097B6 (cs) | Hnací systém pro systém delicí steny | |
JP4532901B2 (ja) | オペレータ・システムと該オペレータ・システムを含む開口部材 | |
CZ300559B6 (cs) | Elektrická visutá dráha s bezdotykovým prenosem energie | |
US5867017A (en) | Energy control system with remote switching | |
JP2011149141A (ja) | 駆動装置および分離装置を有する運搬台 | |
CN201955637U (zh) | 无线控制开关装置 | |
RU2454009C2 (ru) | Система с шинной архитектурой и связанный с ней протокол передачи | |
GB2414039A (en) | Barrier operator having controlled power outlet | |
RU2351728C2 (ru) | Редукторный двигатель для сворачивающихся штор | |
PL190426B1 (pl) | Układ napędowy układu ścian działowych | |
EP1734636A2 (de) | Schaltdose | |
DE10085465T1 (de) | Sendeleistungsregelung für ein Kommunikationssystem | |
CN111206867A (zh) | 一种智能百叶窗及其控制系统 | |
CN208299283U (zh) | 一种全兼容在线监控电力箱 | |
CN108598943A (zh) | 一种全兼容在线监控电力箱 | |
US8436487B2 (en) | Method and system for control and power supply of at least electrical consumer | |
PL227707B1 (pl) | System sterowania oświetleniem w istniejącej infrastrukturze sieci elektrycznej | |
EP3516934B1 (en) | Lighting system configured to supply power to at least one power supply unit capable of supplying power to electronic devices or systems | |
CN115715346B (zh) | 用于遮蔽设备的机电致动器以及包括这种机电致动器的遮蔽设备 | |
KR200314685Y1 (ko) | 전력선통신과 근거리무선통신과 장거리통신수단을 이용한 원격 가로등감시 및 제어시스템 | |
FI115876B (fi) | Pienjänniteverkon tiedonsiirtojärjestelmän lähetin etäyksiköllä | |
JPS62296729A (ja) | 低圧動力回路の遠方制御システム | |
KR20030036442A (ko) | 전력선통신과 근거리무선통신과 장거리통신수단을 이용한 원격 가로등감시 및 제어시스템 | |
JPH03117310A (ja) | 電気機器の制御システム | |
JPH03164031A (ja) | 電気機器の制御システム |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20120106 |