PL189772B1 - Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką - Google Patents

Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką

Info

Publication number
PL189772B1
PL189772B1 PL98326015A PL32601598A PL189772B1 PL 189772 B1 PL189772 B1 PL 189772B1 PL 98326015 A PL98326015 A PL 98326015A PL 32601598 A PL32601598 A PL 32601598A PL 189772 B1 PL189772 B1 PL 189772B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sulfur
soil
thiosulphate
silicon
acid
Prior art date
Application number
PL98326015A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326015A1 (en
Inventor
Ryszard Piękoś
Jacek Teodorczyk
Original Assignee
Piekos Ryszard
Jacek Teodorczyk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Piekos Ryszard, Jacek Teodorczyk filed Critical Piekos Ryszard
Priority to PL98326015A priority Critical patent/PL189772B1/pl
Publication of PL326015A1 publication Critical patent/PL326015A1/xx
Publication of PL189772B1 publication Critical patent/PL189772B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

1. Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiar- czanowego z wysoko zdyspergowana siarka, znamienny tym, ze jon tiosiarczanowy pod- daje sie rozkladowi roztworami kwasów krzemowych. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania preparatu zawierającego tiosiarczan i wysoko zdyspergowaną siarkę elementarną, stabilizowany kwasami krzemowymi. Preparat otrzymuje się przez częściowy rozkład jonu tiosiarczanowego kwasami krzemowymi, kwasami krzemowymi i innymi kwasami, solami hydrolizującymi z odczynem kwaśnym lub bezwodnikami kwasów. Zol kwasów krzemowych, po reakcji z jonem tiosiarczanowyni i wydzieleniu siarki elementarnej, ulega kondensacji tworząc żel z zaokludowaną. siarką i tiosiarczanem. W trakcie tworzenia się żelu nadmiar tiosiarczanu pozostaje niezmieniony, zaś proces koagulacji zolu siarki elementarnej zostaje zahamowany, dzięki czemu pozostaje ona w postaci wysoko zdyspergowanej. Jest to istota wynalazku. Sposobem według wynalazku można otrzymywać preparat tiosiarczanowo-siarkowy o zmiennej proporcji tiosiarczan/siarka, przy czym wielkość cząstek stabilizowanej siarki jest rzędu 10 pm. Sposób według wynalazku, co należy podkreślić, jest ekonomiczny, gdyż nie wymaga nakładu energii, a surowce są tanie.
Preparat ma szerokie perspektywy zastosowań w rolnictwie, przemyśle gumowym, przemyśle tworzyw sztucznych, w medycynie, farmacji i kosmetyce.
Szczególnie godne podkreślenia są możliwości jego zastosowań w dermatologii i kosmetyce, gdzie skojarzone działanie wysoko zdyspergowanej siarki, tiosiarczanu i zolu (żelu) krzemionkowego zapewnia mu wysoką skuteczność przeciwgrzybiczą, przeciwłojotokową przeciwświądową i antyseptyczną.
Skojarzone działanie siarki i kwasów krzemowych, dzięki możliwości uzyskiwania różnych form preparatu według wynalazku (postać płynna, półpłynna i zwilżalnego kserożelu), jest gwarantem uzyskania znaczących efektów ekonomicznych w rolnictwie i ogrodnictwie poprzez zwyżkę plonów w efekcie działania ochronnego i stymulującego wzrost roślin.
Przykład I. Szkło wodne sodowe R-145, rozcieńczone wodą w stosunku 1:5, przepuszczano przez kolumnę szklaną (800 x 20 mm) wypełnioną Amberlitem IR 120 w formie H' i zbierano wyciek o odczynie kwaśnym. Do 100 ml otrzymanego tym sposobem roztworu kwasu krzemowego dodano 50 ml roztworu tiosiarczanu sodu o stężeniu od kilku do kilkudziesięciu procent. Utworzony zol, będący jedną z form preparatu według wynalazku, zżelował po upływie kilku lub kilkunastu godzin w temperaturze pokojowej. Ogrzewanie zolu przyspieszało jego koagulację. Ta druga forma preparatu (żel), zawierała od 0,1 do 3% siarki elementarnej i nierozłożony tiosiarczan. Po wysuszeniu żelu w temperaturze 50°C otrzymywano trzecią formę preparatu - kserożel, o podwyższonej w stosunku do żelu zawartości siarki i tiosiarczanu.
Przykład II. W 50 ml roztworu kwasu krzcnmwpon ntr7vmanpoo w sposób onisa- ----- - ---· · P P ny w przykładzie I, rozpuszczono 0,1 g pięciowodnego tiosiarczanu sodu. Po kilku minutach utworzył się mlecznobiały zol koloidalnej siarki, który zżelował po kilkunastu godzinach Po jego wysuszeniu w temperaturze 50°C i rozdrobnieniu otrzymano preparat w postaci białego kserożelu o zawartości 0,17% wolnej siarki i 0,21% siarki związanej w tiosiarczanie.
Przykład III. W 50 ml roztworu kwasu krzemowego, otrzymanego w sposób opisany w przykładzie I, rozpuszczono 1 g pięciowodnego tiosiarczanu sodu. Po kilku minutach utworzył się zol koloidalnej siarki, a po kilkunastu godzinach - żel. Po wysuszeniu i rozdrob4
189 772 nieniu żelu, jak w przykładzie 11, preparat zawierał 0,6% wolnej siarki i 4,4% siarki związanej z tiosiarczanem.
Przykład IV. W 50 ml roztworu kwasu krzemowego, otrzymanego w sposób opisany w przykładzie I, rozpuszczono 2 g pięciowodnego tiosiarczanu sodu i dodano 5 ml 20-proc. roztworu chlorku anionu. Po kilku minutach pojawił się zol siarki, który po kilkunastu godzinach zżelował. Po wysuszeniu żelu i rozdrobnieniu otrzymano preparat w postaci pylistego proszku o zawartości 0,82% siarki elementarnej i 5,2% siarki związanej z tiosiarczanem.
Przykład V. W 50 ml kwasu krzemowego, otrzymanego w sposób opisany w przykładzie I, rozpuszczono 2 g pięciowodnego tiosiarczanu sodu i dodano 10 ml 0,1 M kwasu solnego. Po kilkunastu minutach pojawił się zol, który zżelował po kilkunastu godzinach. Po wysuszeniu i rozdrobnienu, jak w przykładzie II, otrzymano preparat w postaci kserożelu o zawartości 1,24% siarki elementarnej i 6,39% siarki związanej w postaci tiosiarczanu.
Przykład VI. W 50 ml roztworu kwasu krzemowego, otrzymanego w sposób opisany w przykładzie I, rozpuszczono 2 g pięciowodnego tiosiarczanu sodu i dodano 5 ml lodowatego kwasu octowego. Po kilku minutach pojawił się żółtawy zol siarki, który zżelował po kilkunastu godzinach. Po wysuszeniu i rozdrobnieniu, jak w przykładzie II, otrzymano kserożel o zawartości 3,2% siarki elementarnej i 4,2% siarki związanej w postaci tiosiarczanu.
Przykład VII. W 50 ml roztworu kwasu krzemowego, otrzymanego sposobem opisanym w przykładzie I, rozpuszczono 2 g pięciowodnego tiosiarczanu sodu i przez dwie godziny utworzony zol wysycano strumieniem dwutlenku węgla. Po kilkunastu godzinach wytworzony żel skoagulował. Po wysuszeniu żelu i rozdrobnieniu, jak w przykładzie II, otrzymano kserożel o zawartości 1,1% wolnej siarki i 7,8% siarki związanej w postaci tiosiarczanu.
Literatura
1. M. Dąbek et al. - Chemik 1995(9), 261.
2. P. Jolivet - Sulfur Nutrition and Assimilation in Higher Plants, L.J. De Kok et al. (eds.), SPB Academic Publishing bv, The Hague, 1993, 193.
3. M. Dojka, J. Krajewski, B. Kmieć, M. Dąbek - Chemik 1994(4), 100.
4. S. Hanelklaus, E. Schnug - Agro-Food-Industry Hi-Tech 1994(March/April), 4.
5. K. Bobrowska-Krajewska, J.K. Krajewski, Z.J.H. Pomorski - Życie Wet. 1995(5), 161.
6. K. Bobrowska-Krajewska - Prace Nauk. Inst. Tech. Nieorg. i Nawozów Miner. Politechniki Wrocł. 1994(40), 92.
7. L. E. Datnoff, C.W. Dereń, G. H. Snyder - Crop Prot. 16(6), 525 (1997).
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwórzwna stabilizowanego kwasgni kraenrowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką, znamienny tym, że jon tiosiarczanowy poddaje się rozkładowi roztworami kwasów krzemowych.
  2. 2. Sposób według zwietrz. 1 , arumienzn tyny że romładlonu tńosiorczanowegz kvwsami krzemowymi przyspiesza się przez dodatek kwasu mineralnego lub organicznego.
  3. 3. Sposób wedhLig zsstrz. 1 .anmi ien zn mm> ne rozkład jonu fio3iarczano\veco nwksami krzemowymi przyspiesza się przez dodatek soli hydroliz^jącej z odczynem kwaśnym.
  4. 4. Sposób według zosO-z. 1, znamienzn tynu ne tezkład jonu tio zirrczanowegz pozje spiesza się przez dodatek bezwodnika kwasowego.
    3. Sposób według —dz. IM, zbam-bnny min, ne te/Wad tid3iarczanowego piowadzi się w temperaturze pokojowej lub podwyższonej.
    Siarka elementarna o dużym stopniu rozdrobnienia znajduje szerokie praktyczne zastosowanie. Jednym z jej odbiorców jest przemysł gumowy! gdzie służy ona do produkcji artykułów cienkościennych. Inną dziedziną zastosowań siarki jest rolnictwob-*). W krajach o intensywnej produkcji roślinnej, stosującej nawozy wieloskładnikowe, obserwuje się deficyt siarki w glebie, pogłębiający się wraz ze zmpiejsoαpiem emisji dwutlenku siarki do atmosfery) TrαOacyipami źródłami siarki, zmpisjszającami ten deficyt, jest gips i eupsrfosfat. Ich wzrastające ceny zmuszają jednak Oo poszukiwania tańszych preparatów, np. stosowanych dolistnie fungicydów siarkowych i mikronizownpej siarki elementarnej w postaci owilżalnego proszku. Siarka w tej formie może być stosowana do opryskiwania lub bezpośrednio do gleby.
    W Niemczech^ na początku lat 80-tych deficyt siarki w glebie zanotowano na ok. 1/b areału pól uprawnych, zaś pod koniec dekady już ok. b0% plonów wykazywało makroskopowe objawy niedoboru. Najbardziej czuły na deficyt siarki w glebie jest rzepak. Na początku lat 90-tych deficyt siarki został zauważony także u zbóż.
    Ponieważ zarówno siarka, jak i azot biorą udział w biosyntezie białek, niedobór siarki w glebie pociąga za sobą niepazyewajalność części azotu dostarczanego w postaci nawozów sztucznych. Nadmiar nawozu jest wypłukiwany z gleby co ma implikacje ekonomiczno-ekologiczne.
    Siarka stosowana w rolnictwie i ogrodnictwie jest również składnikiem preparatów grzybobójczych.
    Szerokie zastosowanie opαjOuie siarka elementarna w dermatologii, kosmetyce i zootechnice dzięki działaniu pazsciwświąOowemu, prosgiwgaoaniczsmu, aptyseptycznemu, przeriwłoj otokowemu i przeciweaeoża^niczemu56).
    W kosmetyce siarka jest składnikiem mleczek do pielęgnacji skóry, szamponów paoeciwłupieżowych i balsamówA
    Ol i___ r ' J_’ l__‘ · 1’ ·_1____· · 1 . · i i.
    ΛΟΰιΰπωΛ. riziba wc wsaysudan wyże- upis-nycz aasιosowanlkca zaeezy w mirrze od jej postaci chemicznej i stopnia rozdrobnienia.
    Krzem z kolei jest jednym z pajbaaOziej rozpowszechnionych składników skorupy ziemskiej i gleby na ogół zawierają jego wystarczającą ilość, niezbędną dla wzrostu i wegetacji roślin. Sąjednak obszary gdzie zawartość przyswajalnych form krzemu w glebie jest niska. Wśród nich wyróżnić można grunty o intensywnej produkcji rolnej, gleby zwietrzałe i piaszczyste. Obszary takie wymagają nawożenia krzemianowego, zwłaszcza gdy mają być prze189 772 znaczone pod uprawę zbóż, a w krajach azjatyckich i podzwrotnikowych - również ryżu i trzciny cukrowej7).
    Niedobór przyswajalnych form krzemu (kwasu ortokrzemowego i rozpuszczalnych krzemianów) obniża plony zbóż i zwiększa podatność na choroby. Krzem chroni ściany komórkowe przed degradacją enzymatyczną. pod wpływem patogenów grzybowych.
    Kwas ortokrzemowy wywiera korzystny wpływ również na organizmy zwierzęce i organizm ludzki poprzez udział w tworzeniu kolagenu, stymulację układu odpornościowego, poprawę stanu skóry, włosów, paznokci i tkanki łącznej. Stąd zastosowanie preparatów krzemowych w dermatologii i kosmetyce.
    Wysoce zdyspergowana krzemionka stosowana jest w przemyśle gumowym jako napełniacz i w praktyce farmaceutycznej.
    Podobieństwo właściwości i zastosowań siarki i krzemu skłoniło nas do opracowania preparatu według wynalazku o właściwościach zapewniających jego zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w rolnictwie, w farmacji, lecznictwie i kosmetyce.
PL98326015A 1998-04-24 1998-04-24 Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką PL189772B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98326015A PL189772B1 (pl) 1998-04-24 1998-04-24 Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98326015A PL189772B1 (pl) 1998-04-24 1998-04-24 Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326015A1 PL326015A1 (en) 1999-10-25
PL189772B1 true PL189772B1 (pl) 2005-09-30

Family

ID=20072040

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98326015A PL189772B1 (pl) 1998-04-24 1998-04-24 Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL189772B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL326015A1 (en) 1999-10-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8563072B2 (en) Suspension containing hydronium stabilized colloidal silicic acid nanoparticles, formulation obtained from the said diluted suspension, powder obtained from the said de-hydrated suspension, compositions obtained from the said powder, preparation and use
US9756861B2 (en) Micro-colloidal silicic acid / boric acid composition and a method of preparing a bioenhancing solution and powder
US9133066B2 (en) Functional fertilizer composition including natural mineral ingredients and method of preparing the same
CN101092315A (zh) 甲壳低聚糖与海藻肥复合生物制剂及其制备方法
CN102531773B (zh) 一种含过氧化钛的增氧型种子处理剂的制造方法
ES2804699T3 (es) Formulación que contiene titanio, método depreparación de una formulación que contiene titanio y uso de la formulación que contiene titanio en el cultivo de plantas
CN102557822B (zh) 一种用重结晶工艺制备含有机钛的过氧化尿素的方法
WO2012035364A1 (en) Stabilized solution of ortho-silicic acid, its preparation and use
PL189772B1 (pl) Sposób wytwarzania stabilizowanego kwasami krzemowymi preparatu tiosiarczanowego z wysoko zdyspergowaną siarką
CN104045457A (zh) 灭菌生根剂及制备方法
US5174806A (en) Neutral solid fertilizer
BR112019023857A2 (pt) Formulações de complexos metálicos e de ácido ascórbico, sua obtenção e uso
KR101053186B1 (ko) 다유화 용액의 제조방법, 및 이를 이용한 침강유황의 제조방법
Mullen et al. The Magruder Plots–Long-Term Wheat Fertility Research
JP2790270B2 (ja) 有機中性液状肥料
JP2005067996A (ja) 正珪酸含有液体肥料
KR20110094370A (ko) 천연 미네랄 성분을 포함하는 비료 및 그의 제조방법
CN102557823A (zh) 一种用盐析工艺制备有机钛-壳寡糖铵盐生物肥的方法
BR102020013946A2 (pt) Processo de fabricação de nutrição para bioinsumos agrícolas e fertilizantes para plantas, seus produtos intermediários e finais
RO137870A2 (ro) Biostimulant complex, procedeu de obţinere şi metodă de aplicare
Bhuvaneshwari Nanophosphorous fertilizer: promoting sustainable agriculture practices
RU2143795C1 (ru) Способ удобрения почвы
CN117598178A (zh) 一种含纳米钾肥营养土及其制备方法和应用
AU617661B2 (en) A method for manufacturing cosmetical, health and body care products
PL240443B1 (pl) Kompozycja rolnicza zawierająca kompleks metalu i kwasu askorbinowego oraz jej zastosowanie w rolnictwie

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100424