PL189241B1 - Zespół dźwigni hamulca - Google Patents

Zespół dźwigni hamulca

Info

Publication number
PL189241B1
PL189241B1 PL98326213A PL32621398A PL189241B1 PL 189241 B1 PL189241 B1 PL 189241B1 PL 98326213 A PL98326213 A PL 98326213A PL 32621398 A PL32621398 A PL 32621398A PL 189241 B1 PL189241 B1 PL 189241B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
brake
cam
base
assembly according
lever
Prior art date
Application number
PL98326213A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326213A1 (en
Inventor
Kazuhisa Yamashita
Original Assignee
Shimano Kk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Shimano Kk filed Critical Shimano Kk
Publication of PL326213A1 publication Critical patent/PL326213A1/xx
Publication of PL189241B1 publication Critical patent/PL189241B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62KCYCLES; CYCLE FRAMES; CYCLE STEERING DEVICES; RIDER-OPERATED TERMINAL CONTROLS SPECIALLY ADAPTED FOR CYCLES; CYCLE AXLE SUSPENSIONS; CYCLE SIDE-CARS, FORECARS, OR THE LIKE
    • B62K23/00Rider-operated controls specially adapted for cycles, i.e. means for initiating control operations, e.g. levers, grips
    • B62K23/02Rider-operated controls specially adapted for cycles, i.e. means for initiating control operations, e.g. levers, grips hand actuated
    • B62K23/06Levers
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62LBRAKES SPECIALLY ADAPTED FOR CYCLES
    • B62L1/00Brakes; Arrangements thereof
    • B62L1/02Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements
    • B62L1/06Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements the wheel rim being engaged
    • B62L1/10Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements the wheel rim being engaged by the elements moving substantially parallel to the wheel axis
    • B62L1/14Brakes; Arrangements thereof in which cycle wheels are engaged by brake elements the wheel rim being engaged by the elements moving substantially parallel to the wheel axis the elements being mounted on levers pivotable about different axes
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B62LAND VEHICLES FOR TRAVELLING OTHERWISE THAN ON RAILS
    • B62LBRAKES SPECIALLY ADAPTED FOR CYCLES
    • B62L3/00Brake-actuating mechanisms; Arrangements thereof
    • B62L3/02Brake-actuating mechanisms; Arrangements thereof for control by a hand lever

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Braking Elements And Transmission Devices (AREA)
  • Steering Devices For Bicycles And Motorcycles (AREA)
  • Mechanical Control Devices (AREA)

Abstract

1. Zespól dzwigni hamulca zawierajacy podstawe z osadzonym obrotowo ramie- niem dzwigniowym, przemieszczalnym po- miedzy polozeniem, wylaczenia hamulca, a polozeniem wlaczenia hamulca, przy czym w sklad ramienia dzwigniowego wcho- dzi regulator nastawiajacy jedno z wielu polo- zen, w których hamulec nie jest wlaczony, znam ienny tym, ze mechanizm regulacyj- ny (25) ramienia dzwigniowego (20) zawie- ra krzywke (27) z co najmniej trzema róz- nymi powierzchniami krzywkowymi (27c-i). P L 189241 B 1 Fig 2A PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zespół dźwigni hamulca umożliwiający szybką regulację położenia szczęk hamulcowych względem obręczy koła roweru.
Znany jest mechanizm uruchamiający hamulec w rowerach mający dźwignie sprzężone z. kierownicą roweru z linką podłączoną z jednej strony do dźwigni, a z drugiej do mechanizmu hamulcowego znajdującego się na jednym z kół roweru.
Znany jest mechanizm uruchamiający hamulec zawierający ramię dźwigni zamontowane obrotowo na podstawie. Podstawa jest zazwyczaj zamontowana na kierownicy roweru. Od mechanizmu hamulcowego biegnie linka do ramienia dźwigni. Ramię dźwigni obraca się pomiędzy położeniem, w którym hamulec jest włączony, a położeniem, w którym nie działa. W położeniu, w którym hamulec jest włączony, ramię dźwigni ciągnie za linkę, która przesuwa szczęki hamulcowe do sprzężenia z odpowiednią obręczą koła roweru, zatrzymując obroty koła. W położeniu, w którym hamulec nie działa, linka nie jest naprężona i mechanizm hamulcowy jest rozłączony.
Zazwyczaj w położeniu, w którym hamulec nie jest włączony, ramię dźwigni i linka są wyregulowane w taki sposób, ze szczęki hamulcowe są rozstawione tylko na małą odległość od obręczy koła.
Po zabrudzeniu obręczy albo po jej pokryciu błotem, co często zdarza się podczas jazdy po zabłoconych ścieżkach rowerowych, osadzony na obręczach brud może ocierać się o wyłączone szczęki hamulcowe i stawiać opór. Ponadto podczas jazdy pod górę rowerzysta często prowadzi rower ze względu na zbyt duże pochylenie góry. Podczas podchodzenia pod górę, z zabłoconą albo nieco zdecentrowaną obręczą koła, szczęki hamulcowe ocierają się o obręcz lub błoto i powstaje opór. Taki opór znacznie zwiększa wysiłek rowerzysty w opisanych i innych sytuacjach. Z tego względu pożądane byłoby wyeliminowanie możliwości występowania takiego oporu w razie takiej sytuacji.
Podczas wyścigów rowerzysta musi poruszać się bardzo szybko, bez względu na to, czy jedzie czy prowadzi rower na krótkim dystansie pod górę. Opisany powyżej opór jest bardzo kłopotliwy dla rowerzysty podczas wyścigów, zwłaszcza, ze najpowszechniej stosowany sposób zmiany odległości pomiędzy szczękami hamulcowymi a obręczą koła wymaga stosowania
189 241 narzędzi do regulacji naprężenia linki, do regulacji szczęk hamulcowych lub regulacji ramienia dźwigni. Używanie w taki sposób narzędzia lub narzędzi podczas wyścigu nie jest pożądane.
Zespół dźwigni hamulca zawierający podstawę z osadzonym obrotowo ramieniem dźwigniowym, przemieszczalnym pomiędzy położeniem, wyłączenia hamulca, a położeniem włączenia hamulca, przy czym w skład ramienia dźwigniowego wchodzi regulator nastawiający jedno z wielu położeń, w których hamulec nie jest włączony, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że regulator ramienia dźwigniowego zawiera krzywkę z co najmniej trzema różnymi powierzchniami krzywkowymi.
Korzystnie, ułożenie powierzchni krzywkowych stanowi wyznacznik jednego z położeń wyłączenia hamulca.
Korzystnie, w podstawie znajduje się prowadnica linki.
Korzystnie, podstawa ma oś obrotu usytuowaną w przybliżeniu w stałym miejscu na podstawie.
Korzystnie, oś obrotu znajduje się w pewnej odległości od prowadnicy linki.
Korzystnie, ramię dźwigni zawiera część uchwytową i część nośną.
Korzystnie, część nośna jest zamontowana w podstawie obrotowo wokół osi obrotu z położenia, w wyłączenia hamulca, do położenia włączenia hamulca.
Korzystnie, regulator jest zamontowany na podstawie i znajduje się w pewnej odległości od osi obrotu.
Korzystnie, regulator jest zaopatrzony w sworzeń, który przechodzi przez podstawę.
Korzystnie, regulator jest wyposażony w element roboczy i krzywkę.
Korzystnie, element roboczy i krzywka są osadzone na sworzniu obrotowo, wokół osi obrotu wyznaczonej przez sworzeń.
Korzystnie, oś sworznia i oś obrotu są w przybliżeniu równoległe.
Korzystnie, krzywka znajduje się pomiędzy elementem roboczym a zewnętrzną powierzchnią podstawy stykając się z częścią ramienia dźwigni.
Korzystnie, element roboczy zawiera tarczę nastawczą z wieloma nacięciami wchodzącymi promieniowo do wewnątrz od jej powierzchni promieniowo zewnętrznej, przy czym tarcza nastawcza jest obracalna jednym palcem.
Korzystnie, regulator zawiera ponadto mechanizm podziałowy ograniczający obrotowy ruch krzywki.
Korzystnie w mechanizmie podziałowym znajduje się otwór usytuowany w podstawie, palec wchodzący w podstawę oraz liczne zagłębienia w krzywce, każde z nich usytuowane w położeniu sprzężenia z palcem synchronicznie z oddzielnymi położeniami wyłączenia hamulca, przy czym w dźwigni krzywka jest dociskana sprężyną do sprzężenia z palcem.
Korzystnie, zawiera ponadto drugi mechanizm regulacyjny usytuowany wewnątrz części nośnej ramienia dźwigni, wyposażony w znajdujący się na nim punkt stykowy linki, i regulujący położenia punktu stykowego linki względem osi obrotu.
Korzystnie, człon roboczy zawiera pokrętło z trzema wychodzącymi promieniowo ramionami obracalnymi jednym palcem.
Korzystnie, element roboczy zawiera dźwignię z pojedynczym ramieniem dźwigni obracalnym jednym palcem.
Zespół dźwigni hamulca według wynalazku, charakteryzuje się tym, że zawiera mechanizm hamulcowy oraz podstawę mechanizmu hamulcowego w której znajduje się prowadnica linki oraz która ma oś obrotu wyznaczoną, w przybliżeniu, stałym położeniu na podstawie, przy czym oś obrotu jest w pewnej odległości od prowadnicy linki, ramię dźwigni zaopatrzone w część uchwytową i część nośną, przy czym część nośna jest osadzona na podstawie obrotowo wokół osi obrotu z położenia wyłączenia hamulca, do położenia włączenia hamulca, mechanizm regulacyjny zamontowany na podstawie znajdujący się w pewnej odległości od osi obrotu, umożliwiający podczas jazdy roweru regulowanie położenia ramienia dźwigni, w położeniu wyłączenia hamulca.
Korzystnie, mechanizm hamulcowy zawiera ponadto sworzeń przechodzący przez podstawę, element roboczy i krzywka, przy czym krzywka i element roboczy są osadzone obrotowo na sworzniu obrotowo wokół osi sworznia wyznaczonej przez sworzeń, przy czym oś sworznia i oś obrotu są w przybliżeniu równoległe, krzywka ma co najmniej trzy różne powierzchnie
189 241 krzywkowe, każda z tych powierzchni krzywkowych stanowi wyznacznik jednego z różnych położeń wyłączenia hamulca, krzywka znajduje się pomiędzy elementem roboczym a zewnętrzną powierzchnią podstawy do styczności z częścią ramienia dźwigni.
Celem wynalazku jest opracowanie zespołu dźwigni hamulca z mechanizmem dźwigniowym hamulca o łatwym ustawianiu. W pewnych wariantach wykonania wynalazku stosuje się ramię dźwigni hamulca z mechanizmem regulacyjnym umożliwiającym regulację odległości pomiędzy szczękami hamulcowymi a odpowiednią obręczą koła bez stosowania narzędzi.
W innych zalecanych wariantach wykonania wynalazku stosuje się ramię dźwigni hamulca z mechanizmem regulacyjnym umożliwiającym szybką regulację odległości pomiędzy szczękami hamulcowymi a odpowiednią obręczą koła roweru.
Według jednego z wariantów wykonania wynalazku, w skład mechanizmu dźwigni hamulcowej wchodzi podstawa z prowadnicą linki, przy czym w podstawie jest oś obrotu znajdująca się w przybliżeniu w stałym miejscu i w pewnej odległości od prowadnicy linki. Ramię dźwigni ma część uchwytową i część nośną, przy czym część nośna jest zamontowana w sposób obrotowy na podstawie na osi obrotu i może obracać się z położenia, w którym hamulec jest wyłączony, do położenia, w którym hamulec jest włączony. Mechanizm regulacyjny jest zamontowany na podstawie i znajduje się w pewnej odległości od osi obrotu. Mechanizm regulacyjny ma sworzeń przechodzący przez podstawę, element roboczy i krzywkę. Krzywka i element roboczy są przymocowane do sworznia i mogą obracać się wokół jego osi. Oś sworznia i oś obrotu są w przybliżeniu równoległe. Na krzywce znajdują się co najmniej trzy różne powierzchnie krzywkowe, każda wyznaczająca różne położenia hamulca w stanie nie włączonym, przy czym krzywka znajduje się pomiędzy członem roboczym a zewnętrzną powierzchnią podstawy i styka się z częścią ramienia dźwigni.
Korzystnie, w skład elementu roboczego wchodzi dźwignia z jednym ramieniem wychodzącym promieniowo ze sworznia, przy czym dźwignia ta jest zaprojektowana w taki sposób, ze rowerzysta może obracać ją jednym palcem.
Przedmiot wynalazku w wariancie wykonania jest przedstawiony na rysunku na którym fig. 1 przedstawia rower w rzucie z boku, fig. 2a - mechanizm roboczy hamulca roweru według pierwszego-przykładu wykonania z pierwszym i drugim mechanizmem regulacyjnym, fragmentarycznie, częściowo w przekroju, fig. 2b - fragment tylnej części mechanizmu roboczego hamulca widocznego na fig. 2a, na którym widać szczegóły drugiego mechanizmu regulacyjnego w przekroju płaszczyzną Ilb-IIb, patrząc w kierunku strzałek, nieco powiększony, fig. 3 - pierwszy mechanizm regulacyjny mechanizmu roboczego hamulca rowerowego z fig. 2, w stanie rozłożonym na podzespoły, fig. 4a, 4b i 4c - krzywkę pierwszego mechanizmu regulacyjnego z fig. 3, w rzutach z tyłu, bocznym i od czoła, fig. 5a, 5b i 5c - tarczę nastawczą pierwszego mechanizmu regulacyjnego pokazanego na fig. 3, w rzucie z tyłu, z boku i od czoła, fig. 6 - mechanizm roboczy hamulca z fig. 2, w rzucie z boku z usuniętymi różnymi częściami elementu roboczego hamulca, w celu pokazania sprzęzenia pomiędzy krzywką a dźwignią, z krzywką ograniczającą ruch dźwigni do jednego z kilku położeń, w którym hamulec nie jest włączony, fig. 7 - mechanizm roboczy hamulca z fig. 2, podobny do widocznego na fig. 6, w rzucie bocznym, z usuniętymi różnymi częściami w celu pokazania sprzężenia pomiędzy krzywką a dźwignią, z krzywką ograniczającą ruch dźwigni do innego położenia, w którym hamulec jest wyłączony, fig. 8 - mechanizm hamulca ze szczękami w położeniu, w którym hamulec jest wyłączony, odpowiadającym układowi krzywki i dźwigni pokazanemu na fig. 6, w rzucie od czoła, fig. 9 - mechanizm hamulca z fig. 8, ze szczękami hamulcowymi w położeniu, w którym hamulec jest wyłączony, odpowiadającym układowi krzywki i dźwigni przedstawionemu na fig. 7, w rzucie od czoła, fig. lOa - mechanizm roboczy hamulca według drugiego przykładu wykonania wynalazku, w rzucie od czoła, fig. 1 Ob - drugi przykład wykonania mechanizmu roboczego hamulca przedstawionego na fig. lOa, fragmentarycznie, częściowo w przekroju, a częściowo w rzucie z boku, fig. 11 - trzeci przykład wykonania mechanizmu roboczego hamulca, fragmentarycznie, w rzucie z boku, fig. 12 - czwarty przykład wykonania mechanizmu roboczego hamulca, fragmentarycznie, w rzucie z boku.
Pokazany na fig. 1 rower 1 jest wyposażony w mechanizm roboczy 5 hamulca oraz w mechanizm hamowania 10 według wynalazku. Rower 1 jest wyposażony zarówno w przedni jak i w tylny mechanizm roboczy hamulca i w mechanizm hamulcowy, które są w przybliżeniu
189 241 takie same. Z tego względu poniżej zamieszczono opis jednego mechanizmu roboczego 5 hamulca i jednego · mechanizmu hamulcowego 10.
Jak widać na fig. 2a, mechanizm roboczy 5 hamulca jest przymocowany do kierownicy 12 roweru 1. W jego skład wchodzi podstawa l5 i dźwignia 20. Dźwignia 20 ma część podporową 20a i część dźwigniową 20b. Część podporowa 20a jest przymocowana do podstawy 15 za pomocą sworznia 22. Dźwignia 20 jest zaprojektowana w taki sposób, że może obracać się względem podstawy 15 wokół sworznia 22. Sworzeń 22 stanowi punkt obrotu, wokół którego dźwignia 20 obraca się względem podstawy 15.
W skład mechanizmu roboczego 5 hamulca wchodzi pierwszy mechanizm regulacyjny 25 zamontowany na podstawie 15 oraz drugi mechanizm regulacyjny 35 zamontowany w dźwigni 20.
Jak widać na fig. 2 i 3, pierwszy mechanizm regulacyjny 25 składa się ze sworznia 26, krzywki 27, tarczy nastawczej 28, nakrętki 29, sprężyny 30 i podzielnicy 31. W podstawie 15 znajduje się otwór 15a przechodzący przez nią na wylot. Sworzeń 26 przechodzi przez otwór 28a w tarczy nastawczej 28, przez otwór 27a w krzywce 27, a następnie wychodzi przez otwór 15a. Sworzeń trzyma się w otworze 15a dzięki nakręcanej na niego nakrętce 29. Na sworzeń 26, przed nakręceniem nakrętki 29, nakłada się sprężynę 30. Po dokręceniu na sworzniu 26, nakrętkę 29 i sworzeń 26 ustawia się w taki sposób, żeby odległość pomiędzy nakrętką 29 a krzywką 27 była większa niż grubość podstawy 15. Z tego względu sworzeń 26, wraz z krzywką 27 i tarczą nastawczą 28, może lekko przemieszczać się w otworze 15a do tyłu i do przodu. Osiowe ruchy sworznia 26 w otworze 16a ograniczają nakrętka 29 i krzywka 27. Sprężyna 30 znajduje się pomiędzy nakrętką 29 a podstawą 15 i odsuwa nakrętkę 29 od podstawy 15. Wywierana przez sprężynę 30 siła dociskająca powoduje sprzężenie krzywki 27 z powierzchnią 15b podstawy 15.
W powierzchni 15b znajduje się małe zagłębienie 15c, w którym jest element podziałowy 31. Element podziałowy wychodzi na zewnątrz z powierzchni 15b w taki sposób, że sprzęga się z krzywką 27, co szczegółowo opisano dalej.
Krzywkę 27 pokazano wymontowaną z pierwszego mechanizmu regulacyjnego 25 na fig. 4a, 4b i 4c. W krzywce 27, w jej powierzchni, znajduje się wiele zagłębień podziałowych 27b, co widać na fig. 4a. Zagłębienia podziałowe 27b znajdują się w takich miejscach, że po obrocie tarczy nastawczej 28, element podziałowy 31 może wchodzić, kolejno, w każde z zagłębień 27b, jak opisano dalej.
Krzywka 27 ma wiele powierzchni krzywkowych 27c, 27d, 27e, 27f, 27g, 27h i 27i. Jak widać na fig. 4a, każda z powierzchni krzywkowych znajduje się w różnych odległościach od otworu 27a. W krzywce 27 znajduje się również inny otwór 27p.
Tarczę nastawczą 28 pokazano w stanie wymontowanym z pierwszego mechanizmu regulacyjnego na fig. 5a, 5b i 5c. Tarcza nastawcza 28 jest zaopatrzona w występ 28b znajdujący się w pewnej odległości od otworu 28a i równoległy do niego. Kształt i wymiary występu 28b są tak dobrane, że wchodzi on suwliwie w otwór 27b krzywki 27. Na zewnętrznej promieniowo krawędzi tarczy nastawczej 28 znajdują się liczne nacięcia 28c. Pierwszy mechanizm regulacyjny 25 jest nastawiany jednym lub kilku palcami rowerzysty. Rowerzysta może obracać tarczę 28 dotykając powierzchnię tarczy 28 w jednym z nacięć 28c. Tarcza nastawcza 28 jest osadzona na sworzniu 26 i obraca się z krzywką 27 dzięki sprzężeniu pomiędzy występem 28a a otworem 27p. Dlatego wybiórcze obrócenie tarczy nastawczej 28 umożliwia wybiórcze obrócenie krzywki 27. Element podziałowy 31 jest zaprojektowany w taki sposób, że wchodzi w jedno z zagłębień 27b i zatrzymuje ruch krzywki 27 po obróceniu przez rowerzystę tarczy nastawczej 28. Docisk wywierany przez sprężynę 30 zapewnia, ze element podziałowy 31 trzyma się w stanie sprzęzonym z krzywką 27 za pośrednictwem jednego z zagłębień 27b. W ten sposób, po obróceniu przez rowerzystę tarczy nastawczej 28, można ustawić krzywkę 27 w dowolnym z położeń wynikających ze sprzężenia zagłębień 27b z elementem podziałowym 31.
Zagłębienia 27b znajdują się w miejscach odpowiadających każdej z powierzchni krzywkowych 27c, 27d, 27e, 27f, 27g, 27h i 27i tak, że powierzchnie 27c, 27d, 27e, 21f, 27g, 27h i 27i można umieszczać w taki sposób, że sprzęgają się z częścią części nośnej 20a dźwigni 20. Dwa takie położenia krzywki 27 w stanie sprzężonym z dźwignią 20 pokazano na fig. 6 i 7 i szczegółowo opisano dalej.
189 241
Jak widać na fig. 2, pomiędzy dźwignią 20 a podstawą 15 znajduje się sprężyna 40, która jest połączona z każdym z tych elementów. Zadaniem sprężyny 40 jest dociskanie części dźwigni 20 do sprzężenia z jedną z powierzchni krzywkowych 27c, 27d, 27e, 27f, 27g, 27h lub 27i, co opisano dalej w powiązaniu z fig. 6 i 7.
Dla czytelności fig. 6 i 7 usunięto z nich tarczę nastawczą 28 pierwszego mechanizmu regulacyjnego 25 oraz inne części mechanizmu roboczego 5 hamulca. Jak widać na fig. 6, pierwszy mechanizm regulacyjny 25 jest ustawiony w takim położeniu, że powierzchnia krzywkowa 27i styka się z częścią części nośnej 20a dźwigni 20. W położeniu tym powierzchnia krzywkowa 27i utrzymuje dźwignię, 20 w pierwszym z wielu położeń, w których hamulec nie jest włączony, jak pokazano na fig. 6. W położeniu pokazanym na fig. 6, dźwignia 20 utrzymuje linkę C w stanie naprężonym. Z kolei linka C utrzymuje szczęki hamulcowe 45 w położeniu, w którym hamulec nie działa, takim jak pokazano na fig. 8, gdzie szczęki hamulcowe 45 są wyregulowane bardzo blisko obręczy W koła. W przypadku mniejszego wynalazku, rowerzysta reguluje linkę C, szczęki hamulcowe 45 i mechanizm dźwigniowy 20 w taki sposób, że szczęki hamulcowe znajdują się w położeniu zbliżonym do pozycji pokazanej na fig. 8, a powierzchnia krzywkowa 27i jest sprzężona z ramieniem 20 dźwigni. Przy takiej regulacji, do włączenia hamulca trzeba tylko wykonać minimalny ruch ramieniem 20 dźwigni.
Przy krzywce 27 wyregulowanej w położeniu, w którym powierzchnia krzywkowa 27c jest sprzężona z ramieniem 20 dźwigni w położeniu, w którym hamulec nie jest włączony, ramię 20 dźwigni znajduje się w pozycji widocznej na fig. 7. Ramię 20 dźwigni zmniejsza trochę naprężenie linki C umożliwiając szczękom hamulcowym 45 odsunięcie się od obręczy W koła, co widać na fig. 9. W położeniu, w którym szczęki hamulcowe 45 są odsunięte od obręczy W koła, obręcz W może swobodnie obracać się bez styczności ze szczękami hamulcowymi. W razie pojawienia się na powierzchniach obręczy W koła warstwy błota, istnieje małe prawdopodobieństwo wystąpienia oporu. Ponadto, załózmy, że obręcz W koła została uszkodzona i wypaczyła się lub zwichrowała; wtedy zmniejszenie naprężenia linki hamulcowej C wskutek styczności powierzchni krzywkowej 27c umożliwia obręczy W koła swobodne obracanie się względem szczęk hamulcowych 45, co widać na fig. 9.
Każda z powierzchni krzywkowych 27c, 27d, 27e, 27f, 27g, 27h i 27i znajduje się w innej odległości od sworznia 22 i dlatego każda z tych powierzchni 27c,J27d, 27e, 27f, 27g, 27h i 27i odpowiada, w stanie sprzężonym z ramieniem 20 dźwigni innemu położeniu, w którym hamulec nie jest włączony.
Teraz zostanie opisany drugi mechanizm regulacyjny 35 w odniesieniu do fig. 2a i 2b. W skład drugiego mechanizmu regulacyjnego wchodzi śruba regulacyjna 50, element nośny 52 i element stykowy 55 z linką. Element nośny 52 jest przymocowany do wnętrza części nośnej 20a dźwigni 20. Jak przedstawiono liniami przerywanymi na fig. 6 i 7, w jednej z części nośnej części 20a dźwigni znajduje się zagłębienie 20d. Element nośny 52 ma występ 52a, który wchodzi w zagłębienie 20d, mocując koniec elementu nośnego 52 do części nośnej 20a dźwigni 20. Element nośny 52 jest osadzony na części nośnej 20a dźwigni 20 na jej przeciwległym końcu za pomocą nitów 56. W elemencie nośnym 52 znajduje się podłużne zagłębienie 53. Na elemencie stykowym 55 linki znajduje się występ 55a, który wchodzi w zagłębienie 53. Element stykowy 55 może poruszać się wzdłuz zagłębienia 53. Śruby regulacyjne 50 wchodzą w długość zagłębienia 53 i przechodzą przez gwintowany otwór 55b w występie elementu stykowego 55 linki. Śrubę regulacyjną 50 można obrócić za pomocą śrubokręta lub podobnego narzędzia.
Natomiast w alternatywnym przykładzie wykonania wynalazku, pokazanym na fig. lOa i lOb, śrubę regulacyjną 50 można wyregulować za pomocą pokrętła 60. W tym przypadku śruba regulacyjna 50 przechodzi przez otwór w pokrętle 60 i jest osadzona z pokrętle 60 w sposób umożliwiający jej obracanie.
W skład drugiego mechanizmu regulacyjnego 35 wchodzi element do regulowania położenia elementu stykowego 55 linki względem obrotowego sworznia 22. Drugi mechanizm regulacyjny 35 umożliwia zmienianie wielkości siły, z jaką rowerzysta musi działać palcami w celu przesunięcia dźwigni 20 do włączenia hamulców. Zmianę potrzebnej do tego celu siły realizuje się przesuwając element stykowy 55 linki względem obrotowego sworznia 22.
189 241
Wynalazek nie ogranicza się do opisanych powyżej przykładów wykonania. Przykładowo, rozumie się samo przez się, że sprężyna 30 może być również giętką sprężyną stożkową lub innym, podobnym elementem dociskowym. Ponadto sprężynę 30 można w ogóle wyeliminować, a element podziałowy 31 zastąpić dociskaną za pomocą sprężyny kulką umieszczoną w podstawie 15, która wchodzi w zagłębienia 27b. Ponadto w podstawie 15 może znajdować się zagłębienie, w którym może znajdować się sprężyna 30 i nakrętka 29 na sworzniu 26.
Również tarcza nastawcza 28 może mieć różne kształty. Przykładowo, w trzecim przykładzie wykonania, jak pokazano na fig. 11, element nastawczy 28 można zastąpić pokrętłem 75 z trzema biegnącymi promieniowo częściami 75a. Dźwigniowe części 75a stanowią wygodne elementy dla rowerzysty do nastawiania jednym palcem takiego położenia dźwigni 20, w którym hamulec nie działa.
W czwartym przykładzie wykonania pokazanym na fig. 12, tarczę nastawczą28 można zastąpić dźwignią 80 z jednym ramieniem 80a. Rozumie się samo przez się, że tarcza nastawcza może mieć różnorodne kształty i układy. Ponadto, liczba i wymiary powierzchni krzywkowych krzywki 27 mogą być dowolne i nie muszą się ograniczać do opisanych powyżej wielkości, liczby lub kształtów.
Jedną z wyróżniających zalet wynalazku jest możliwość regulowania położenia dźwigni 20b (oraz odpowiedniego położenia szczęk hamulcowych 45), w którym hamulec nie jest włączony, bez stosowania jakichkolwiek narzędzi. W celu dokonania regulacji rowerzysta musi po prostu poruszyć palcem.
Rowerzysta może regulować pierwszy mechanizm regulacyjny 25 podczas jazdy rowerem 1. W celu przeprowadzenia odpowiednich manipulacji pierwszym mechanizmem regulacyjnym 25, rowerzysta musi lekko przesunąć część 20b dźwigni do położenia, w którym hamulec jest włączony, rozłączając w ten sposób część nośną 20a od krzywki 27, a następnie obrócić tarczę nastawczą 28 w taki sposób, żeby na miejscu znalazła się potrzebna powierzchnia krzywkowa. Regulacja pierwszego mechanizmu regulacyjnego 25 nie wymaga zsiadania z roweru ani jego zatrzymywania.
Istnieje możliwość zmieniania różnorodnych szczegółowych rozwiązań wynalazku bez odchodzenia od jego istoty lub zakresu. Ponadto powyższy opis przykładów wykonania wynalazku służy wyłącznie do celów ilustracyjnych, a nie do ograniczania jego cech określonych w załączonych zastrzeżeniach i ich równoważnikach.
189 241
189 241
ΓΩ cn iZ
189 241
Fig. AA Fig- AB Fig. 4C
CM
CM
fO
189 241
Fig. 6
189 241
Fig. 7
189 241
Fig. 9
189 241
cn
Ll
189 241
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (21)

Zastrzeżenia patentowe
1. Zespół dźwigni hamulca zawierający podstawę z osadzonym obrotowo ramieniem dźwigniowym, przemieszczalnym pomiędzy położeniem, wyłączenia hamulca, a położeniem włączenia hamulca, przy czym w skład ramienia dźwigniowego wchodzi regulator nastawiający jedno z wielu położeń, w których hamulec nie jest włączony, znamienny tym, ze mechanizm regulacyjny (25) ramienia dźwigniowego (20) zawiera krzywkę (27) z co najmniej trzema różnymi powierzchniami krzywkowymi (27c-i).
2. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, ze ułożenie powierzchni krzywkowych (27c-i) stanowi wyznacznik jednego z położeń wyłączenia hamulca.
3. Zespół według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w podstawie (15) znajduje się prowadnica linki.
4. Zespół według zastrz. 3, znamienny tym, że podstawa (15) ma oś obrotu (22) usytuowaną w przybliżeniu w stałym miejscu na podstawie (15).
5. Zespół według zastrz. 4, znamienny tym, że oś obrotu (22) znajduje się w pewnej odległości od prowadnicy linki.
6. Zespół według zastrz. 1, znamienny tym, że ramię (20) dźwigni zawiera część uchwytową (20a) i część nośną (20b).
7. Zespół według zastrz. 3 albo 5, albo 6, znamienny tym, że część nośna (20b) jest zamontowana w podstawie (15) obrotowo wokół osi obrotu (22) z położenia, w wyłączenia hamulca, do położenia włączenia hamulca.
8. Zespół według zastrz. 4 albo 5, albo 6, znamienny tym, że mechanizm regulacyjny (25) jest zamontowany na podstawie (15) i znajduje się w pewnej odległości od osi obrotu (22).
9. Zespół według zastrz. 1 albo 4, albo 5, albo 6, znamienny tym, że mechanizm regulacyjny (25) jest zaopatrzony w sworzeń (26), który przechodzi przez podstawę (15).
10. Zespół według zastrz. 1 albo 4, albo 5, albo 6, znamienny tym, że mechanizm regulacyjny (25) jest wyposażony w element roboczy (28) i krzywkę (27).
11. Zespół według zastrz. 10, znamienny tym, że element roboczy (28) i krzywka (27) są osadzone na sworzniu (26) obrotowo, wokół osi obrotu wyznaczonej przez sworzeń (26).
12. Zespół według zastrz. 11, znamienny tym, że oś sworznia i oś obrotu (22) są w przybliżeniu równoległe.
13. Zespół według zastrz. 10 albo 11, albo 12, znamienny tym, że krzywka (27) znajduje się pomiędzy elementem roboczym (28) a zewnętrzną powierzchnią podstawy (15) stykając się z częścią ramienia (20) dźwigni.
14. Zespół według zastrz. 10 albo 11, albo 12, znamienny tym, że element roboczy zawiera tarczę nastawczą (28) z wieloma nacięciami (28c) wchodzącymi promieniowo do wewnątrz od jej powierzchni promieniowo zewnętrznej, przy czym tarcza nastawcza (28) jest obracalna jednym palcem.
15. Zespół według zastrz. 1 albo 2, albo 11, albo 12, znamienny tym, że regulator (25) zawiera ponadto mechanizm podziałowy (31, 27b) ograniczający obrotowy ruch krzywki (27).
16. Zespół według zastrz. 15, znamienny tym, że w mechanizmie podziałowym (31, 27b) znajduje się otwór (15c) usytuowany w podstawie (15), palec (31) wchodzący w podstawę (15) oraz liczne zagłębienia (27b) w krzywce (27), każde z nich usytuowane w położeniu sprzężenia z palcem (31) synchronicznie z oddzielnymi położeniami wyłączenia hamulca, przy czym w dźwigni krzywka (27) jest dociskana sprężyną do sprzężenia z palcem (31).
17. Zespół według zastrz. 6 albo 11, albo 12, albo 16, znamienny tym, że zawiera ponadto drugi mechanizm regulacyjny (35) usytuowany wewnątrz części nośnej (20a) ramienia (20) dźwigni, wyposażony w znajdujący się na nim punkt stykowy (55) linki, i regulujący położenia punktu stykowego (55) linki względem osi obrotu (22).
189 241
18. Zespół według zastrz. 10 albo 11, albo 12, albo 16, znamienny tym, że człon roboczy zawiera pokrętło (75) z trzema wychodzącymi promieniowo ramionami (75) obracalnymi jednym palcem.
19. Zespół według zastrz. 10 albo 11, albo 12, albo 16, znamienny tym, że element roboczy zawiera dźwignię (80) z pojedynczym ramieniem (80a) dźwigni obracalnym jednym palcem.
20. Zespół dźwigni hamulca, znamienny tym, że zawiera mechanizm hamulcowy (10) oraz podstawę (15) mechanizmu hamulcowego (10), w której znajduje się prowadnica linki oraz która ma oś obrotu (22) wyznaczoną, w przybliżeniu, stałym położeniu na podstawie (15), przy czym oś obrotu (22) jest w pewnej odległości od prowadnicy linki, ramię (20) dźwigni zaopatrzone w część uchwytową (20b) i część nośną (20a), przy czym część nośna (20a) jest osadzona na podstawie (15) obrotowo wokół osi obrotu (22) z położenia wyłączenia hamulca, do położenia włączenia hamulca, mechanizm regulacyjny (25) zamontowany na podstawie (15) znajdujący się w pewnej odległości od osi obrotu (22), umożliwiający podczas jazdy roweru regulowanie położenia ramienia (20) dźwigni, w położeniu wyłączenia hamulca.
21. Zespół według zastrz. 20, znamienny tym, że mechanizm hamulcowy zawiera ponadto sworzeń (26) przechodzący przez podstawę (15), element roboczy (28) i krzywka (27), przy czym krzywka (27) i element roboczy (28) są osadzone obrotowo na sworzniu (26) obrotowo wokół osi sworznia wyznaczonej przez sworzeń (26), przy czym oś sworznia i oś obrotu (22) są w przybliżeniu równoległe, krzywka (27) ma co najmniej trzy różne powierzchnie krzywkowe (27c-i), każda z tych powierzchni krzywkowych (27c-i) stanowi wyznacznik jednego z różnych położeń wyłączenia hamulca, krzywka (27) znajduje się pomiędzy elementem roboczym (28) a zewnętrzną powierzchnią podstawy (15) do styczności z częścią ramienia (20) dźwigni.
PL98326213A 1997-05-19 1998-05-08 Zespół dźwigni hamulca PL189241B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/858,710 US5839544A (en) 1997-05-19 1997-05-19 Brake lever having a rapid brake shoe clearance adjusting mechanism

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326213A1 PL326213A1 (en) 1998-11-23
PL189241B1 true PL189241B1 (pl) 2005-07-29

Family

ID=25328974

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98326213A PL189241B1 (pl) 1997-05-19 1998-05-08 Zespół dźwigni hamulca

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5839544A (pl)
EP (2) EP0879756B1 (pl)
CN (1) CN1106313C (pl)
CZ (1) CZ293457B6 (pl)
DE (2) DE69837305T2 (pl)
PL (1) PL189241B1 (pl)
RU (1) RU2218287C2 (pl)
SK (1) SK284920B6 (pl)
TW (1) TW391941B (pl)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20060070483A1 (en) * 2004-10-05 2006-04-06 Dimsey James J Brake and clutch lever height adjusters
US7628094B2 (en) * 2004-12-04 2009-12-08 Mon Spencer Owyang Cable tension adjustment assembly
US8459142B2 (en) * 2007-03-21 2013-06-11 Sram, Llc Reach adjust for a handlebar-mounted lever assembly
US8006810B2 (en) * 2008-02-11 2011-08-30 Tektro Technology Corporation Quick-release device of a bicycle brake cable
US20090301252A1 (en) * 2008-06-06 2009-12-10 Chia-Wei Hsu Bicycle brake lever
US8943924B2 (en) 2010-11-24 2015-02-03 Hb Performance Systems, Inc. System and method for an adjustable lever assembly
USD641670S1 (en) 2010-11-24 2011-07-19 Hb Performance Systems, Inc. Brake pad
US8863612B2 (en) 2011-08-22 2014-10-21 Mon Spencer Owyang Lever positioner assembly
US9651138B2 (en) 2011-09-30 2017-05-16 Mtd Products Inc. Speed control assembly for a self-propelled walk-behind lawn mower

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5164247A (en) * 1974-11-28 1976-06-03 Yoshigai Kikai Kinzoku Co Ltd Bureekino jidochoseisochi
US4318307A (en) * 1978-04-14 1982-03-09 Shimano Industrial Company Limited Brake operating device for a bicycle
JPS592575Y2 (ja) * 1979-04-03 1984-01-24 株式会社シマノ ブレ−キ用操作レバ−
US4348916A (en) * 1979-07-02 1982-09-14 Shimano Industrial Company Limited Brake operating device for a bicycle
JPS60111786U (ja) * 1983-12-29 1985-07-29 株式会社シマノ 自転車用制動操作装置
US4850241A (en) * 1987-12-22 1989-07-25 Hayes Industrial Brake, Inc. Cable tension equalizer for a lever operated brake actuator
US5448927A (en) * 1994-05-03 1995-09-12 Avid Enterprises, Inc. Adjustable leverage brake lever
DE9415887U1 (de) * 1994-10-04 1995-02-23 ALESA Deutschland GmbH, 78244 Gottmadingen Vorrichtung zum Festlegen eines Bremsgriffes
US5865064A (en) * 1996-02-12 1999-02-02 Shimano Inc. Brake lever stroke adjusting mechanism

Also Published As

Publication number Publication date
EP0879756B1 (en) 2007-03-14
CN1106313C (zh) 2003-04-23
US5839544A (en) 1998-11-24
EP0879756A2 (en) 1998-11-25
PL326213A1 (en) 1998-11-23
DE69837305D1 (de) 2007-04-26
CZ293457B6 (cs) 2004-05-12
TW391941B (en) 2000-06-01
DE69837305T2 (de) 2007-12-20
SK60298A3 (en) 1999-01-11
EP1759979B1 (en) 2009-12-02
EP0879756A3 (en) 2001-01-31
EP1759979A1 (en) 2007-03-07
SK284920B6 (sk) 2006-02-02
DE69841349D1 (de) 2010-01-14
RU2218287C2 (ru) 2003-12-10
CN1199693A (zh) 1998-11-25
CZ141098A3 (cs) 1998-12-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0639495B1 (en) Bicycle brake lever mechanism
US7100471B2 (en) Bicycle control device
US7802489B2 (en) Bicycle control device
EP2075187B1 (en) Bicycle shift operating device
US7437969B2 (en) Bicycle shift operating device
US20110079103A1 (en) Shift operating device
US20030047372A1 (en) Motorcycle cruise control system with brake release
US20080295635A1 (en) Bicycle control device
US20080295638A1 (en) Bicycle control device
US5803207A (en) Brake assembly for a cycle
EP2078666B1 (en) Bicycle shift operating device
US7478707B2 (en) Bicycle disc brake device
PL189241B1 (pl) Zespół dźwigni hamulca
US20080314183A1 (en) Bicycle control device
US8297146B2 (en) Bicycle control device
US8375824B2 (en) Bicycle control device
EP0256473B1 (en) Auxiliary brake control assembly for bicycle
US4938318A (en) Adjustable shoe mounting structure for bicycle brake assembly
US20090173181A1 (en) Bicycle shift operating device
US10435113B1 (en) Bicycle operating device
JP3612094B2 (ja) 自転車用ブレーキ装置
US10207768B2 (en) Bicycle operating device
US20140373669A1 (en) Bicycle control device
JPS64400Y2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060508