PL188949B1 - Urządzenie łączące odkurzacz z torbą na kurz oraztorba na kurz - Google Patents

Urządzenie łączące odkurzacz z torbą na kurz oraztorba na kurz

Info

Publication number
PL188949B1
PL188949B1 PL98334487A PL33448798A PL188949B1 PL 188949 B1 PL188949 B1 PL 188949B1 PL 98334487 A PL98334487 A PL 98334487A PL 33448798 A PL33448798 A PL 33448798A PL 188949 B1 PL188949 B1 PL 188949B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ring
collar
flange
vacuum cleaner
bag
Prior art date
Application number
PL98334487A
Other languages
English (en)
Other versions
PL334487A1 (en
Inventor
Vincent Fleurier
Roland Dubos
Patrick Morin
Original Assignee
Seb Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Seb Sa filed Critical Seb Sa
Publication of PL334487A1 publication Critical patent/PL334487A1/xx
Publication of PL188949B1 publication Critical patent/PL188949B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47LDOMESTIC WASHING OR CLEANING; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47L9/00Details or accessories of suction cleaners, e.g. mechanical means for controlling the suction or for effecting pulsating action; Storing devices specially adapted to suction cleaners or parts thereof; Carrying-vehicles specially adapted for suction cleaners
    • A47L9/10Filters; Dust separators; Dust removal; Automatic exchange of filters
    • A47L9/14Bags or the like; Rigid filtering receptacles; Attachment of, or closures for, bags or receptacles
    • A47L9/1427Means for mounting or attaching bags or filtering receptacles in suction cleaners; Adapters
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S15/00Brushing, scrubbing, and general cleaning
    • Y10S15/08Dust bags and separators
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S55/00Gas separation
    • Y10S55/02Vacuum cleaner bags
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10STECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10S55/00Gas separation
    • Y10S55/03Vacuum cleaner

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Filters For Electric Vacuum Cleaners (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Clamps And Clips (AREA)
  • Refuse Receptacles (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie laczace odkurzacza z torba na kurz zawierajace kolnierz pola- czony rozlacznie z pierscieniem, kazde wyposazone w element polaczenia ze- wnetrznego oraz w polaczenie wzajemne majace elementy dopelniajace, przy czym kolnierz i pierscien sa wyposazone w co najmniej jedno oznakowanie ulatwiajace ich wzajemne polaczenie znamienne tym, ze srednica ulozonych na sobie kolnierza (1) i pierscienia (21) jest wieksza od dwu- krotnej ich dlugosci. FIG 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie łączące odkurzacz z torbą na kurz oraz torba na kurz.
Odkurzacze są na ogół wyposażone torby dla gromadzenia, co najmniej chwilowego, odpadków. Torba umożliwia łatwą manipulację tymi odpadkami. Mocowanie torby wewnątrz odkurzacza jest na ogół realizowane dzięki części sztywnej stanowiącej integralną cześć torby, która umożliwia utrzymywanie otworu wejściowego torby w pożądanej pozycji. Na ogół część sztywna ma otwór, umieszczony w przybliżeniu w środku, pozwalający na wprowadzanie przewodu ssącego. Szczelność pomiędzy wnętrzem torby, a przewodem ssącym, z jednej strony, i przestrzenią leżącą poza torbą i zbiornikiem kurzu, w którym jest umieszczona torba z drugiej strony jest zachowana. Część sztywna może być wprowadzona w prowadnicę, która utrzymuje ją na swoim miejscu.
Znane są systemy połączenia toreb odkurzaczy zawierające wspornik torby wyposażony korzystnie w zaczep pozwalający wyciągnąć ten wspornik z korpusu odkurzacza, torba mająca część sztywną umożliwia swoje połączenie ze wspornikiem. System montażu torby do wspornika może zawierać prowadnicę, jak w dokumencie EP 626 150, gdzie element odryglowujący elementy mocujące ułatwia wyprowadzenie torby ze wspornika. Ze względu na higienę, ważne jest, aby buło możliwe oddzielenie torby od wspornika, bez kontaktu użytkownika z torbą wypełnioną kurzem. Za to elementy dołączające nowej torby powinny być usprawnione. W pewnych przypadkach jest rzeczywiście dosyć trudne połączenie torby ze wspornikiem przy braku widoczności spowodowanym obecnością osłony torby, która częściowo kryje połączenia podczas montażu torby na wsporniku.
Celem wynalazku jest opracowanie urządzenia łączącego łatwego w wykonaniu i prostego w użyciu odpornego na zużycie a także nadający się do stosowania niezależnie od modelu odkurzacza.
Urządzenie łączące odkurzacza z torbą na kurz zawierające kołnierz połączony rozłącznie z pierścieniem, każde wyposażone w element połączenia zewnętrznego oraz w połączenie wzajemne mające elementy dopełniające, przy czym kołnierz i pierścień są wyposażone w co najmniej jedno oznakowanie ułatwiające ich wzajemne połączenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że średnica ułożonych na sobie kołnierza i pierścienia jest większa od dwukrotnej ich długości.
Korzystnie element połączenia zewnętrznego kołnierza i pierścienia ma powierzchnię styku większą od 5 cm2, przy czym powierzchnia styku elementu połączenia zewnętrznego usytuowanego od strony odkurzacza jest większa od 8 cm2, a powierzchnia styku połączenia zewnętrznego od strony torby na kurz jest większa od 5 cm2.
Korzystnie element połączenia zewnętrznego od strony odkurzacza i element połączenia zewnętrznego od strony torby na kurz jest mocowany na stałe klejem.
Korzystnie stanowiący element połączenia zewnętrznego od strony odkurzacza wieniec stykowy ma zewnętrzną część promieniową obwodu płaską, o małej grubości mającą dwie przeciwne płaszczyzny wolne.
Korzystnie element mocujący wieńca stykowego zawiera ściankę rurową zorientowaną współosiowo z wieńcem stykowym przedłużającą ten otwór w kierunku przeciwnym do połączenia, ta ścianka rurowa ma na swoim wolnym końcu pogrubienie zwrócone na zewnątrz ścianki.
188 949
Korzystnie element połączenia zewnętrznego od strony torby na kurz stanowiący wieniec stykowy jest mocowany na stałe spawaniem ultradźwiękowym.
Korzystnie kołnierz i pierścień mająniepłaskie przeciwległe wolne powierzchnie, oba te elementy mają powierzchnię o zmiennej wysokości.
Korzystnie znakami określającymi położenie kołnierza i pierścienia jest co najmniej jeden garb umieszczony na każdym z nich.
Korzystnie na pierścieniu i na kołnierzu, są usytuowane co najmniej dwa garby umieszczone w sposób symetryczny zarówno na pierścieniu jak i na kołnierzu.
Korzystnie kołnierz i pierścień mają strefy o małej wysokości umieszczone komplementarnie, na jednym z nich na poziomie garbów bocznych, a na drugim pomiędzy garbami.
Korzystnie kołnierz i pierścień mają taką samą liczbę garbów.
Korzystnie pierścień zawiera kontur wyprofilowany w kształcie litery U mający jedną krawędź uszczelniającą zawierającą zgrubienie wewnętrzne i jedną krawędź prowadzącą, te dwie krawędzie określają zwężenie, w którym jest komplementarnie umieszczony profil konturu kołnierza, stanowiąc szczelne połączenie.
Korzystnie pierścień i kołnierz zawierają komplementarne elementy wzajemnie je mocujące utworzone przez, co najmniej jeden zaczep oraz co najmniej jeden komplementarny pierścień współpracujący z zaczepem.
Korzystnie pierścień i kołnierz zawierają komplementarne elementy wzajemnie je mocujące utworzone przez profil w kształcie litery U mający krawędź kierującą i krawędź uszczelniającą wyznaczające zwężenie, pochylone pod kątem a, przy czym krawędź uszczelniającą ma zgrubienie oraz przez profil komplementarny do tego zwężenia konturu.
Torba na kurz zawierająca pojemnik na kurz, do którego jest przymocowany jeden z elementów w postaci kołnierza czy pierścienia, przy czym drugi z tych elementów jest połączony z odkurzaczem, zaś kołnierz jest połączony z pierścieniem rozłącznie, według wynalazku charakteryzuje się tym, że średnica ułożonych na sobie kołnierza i pierścienia jest większa od dwukrotnej ich długości.
Nowatorstwo wynalazku polega na małej długości tego połączenia, jak również na zastosowaniu elementów, które pozwalają wprowadzić element połączony z torbą do elementu połączonego z odkurzaczem. To prowadzenie zawiera prowadzenie wzrokowe, jak również prowadzenie ślizgowe jednego elementu po drugim po ich zetknięciu.
Ten stosunek wymiarów pozwala zmniejszyć siły zginające pojawiające się na poziomie mocowania, podczas korzystania z tego połączenia, na przykład podczas zmiany torby. Ryzyko uszkodzenia połączenia jest przez to zmniejszone.
Zapewnione są również różne możliwości układania i mocowania w odkurzaczu, oferując znaczną powierzchnię stykową.
Wieniec zewnętrzny zapewnia szczelność pomiędzy torbą i częścią sztywną umożliwiając powiązanie torby z połączeniem.
Ten wieniec ma korzystnie dużą powierzchnię styku z torbą odkurzacza, większą od 5 cm2, dla zapewnienia dobrego zachowania się torby, która może być wypełniona odpadkami, o masie całkowitej sięgającej kilku kg.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, którego: fig. 1 przedstawia dwa elementy urządzenia łączącego w widoku perspektywicznym, fig. 2 jest widokiem z boku kołnierza, fig. 3 jest widokiem kołnierza w przekroju wzdłuż linii A-A z fig. 2, fig. 4 jest widokiem z boku powierzchni zewnętrznej pierścienia, fig. 5 jest widokiem z boku pierścienia, fig. 6 jest widokiem szczegółu w przekroju boków pierścienia i kołnierza po połączeniu, fig. 7 jest odmianą urządzenia mocującego dwa elementy w widoku w przekroju, analogicznie jak na poprzedniej figurze, fig. 8 przedstawią torbę na kurz dołączoną do wkładki kartonowej, fig. 9a i 9b przedstawiaj ą odmianą urządzenia trzymającego kołnierz do korpusu odkurzacza lub do wspornika wymiennego lub wkładki kartonowej, fig. 10 przedstawią inną odmianą urządzenia trzymającego kołnierz do korpusu odkurzacza lub do wspornika wymiennego lub do wkładki kartonowej.
Figura 1 przedstawia ogólnie, urządzenie łączące składające się z kołnierza 1 i pierścienia 21, wykonanych z tworzywa sztucznego. W przykładzie przedstawionym dla zilustrowania wynalazku kołnierz 1 jest przeznaczony do połączenia z korpusem lub wymiennym
188 949 wspornikiem odkurzacza, za pośrednictwem wkładki kartonowej 54 (porównaj fig. 8), do którego jest ona przyklejona, podczas gdy pierścień 21 jest przeznaczony do połączenia z torbą na kurz 52. Korzystnie można przewidzieć zintegrowanie wkładki kartonowej 54 z kołnierzem 1, dla utworzenia jednego elementu, co zmniejszy liczbę elementów urządzenia i poprawi jakość połączenia kołnierza 1 z odkurzaczem.
Jedną z właściwości tego urządzenia łączącego, zwłaszcza dobrze widoczną na fig. 8 jest stosunek pomiędzy jego średnicą a jego długością. Rzeczywiście, jak można stwierdzić na fig. 2 do 5 ten stosunek jest większy od dwóch, co oznacza, że długość urządzenia jest wyraźnie mniejszą od średnicy. Ta właściwość daje liczne korzyści. Pierwszą jest zmniejszenie sił zginających podczas manipulowania torbą wyposażoną w jeden z elementów urządzenia.
Ponadto ta mała długość urządzenia pozwala na umieszczenie go w większości odkurzaczy, gdyż jego wymiary są znacznie zmniejszone.
W końcu ryzyko zniszczenia przez drgania przenoszone przez urządzenie podczas pracy jest zmniejszone, gdyż te drgania wywierają większy wpływ na złącze, gdy jest ono długie, niż gdy jest krótkie.
Ta konfiguracja może oczywiście być odwrócona bez wykraczania poza zakres wynalazku. Rzeczywiście zarówno kołnierz 1, jak i pierścień 21 mają każdy powierzchnię przeznaczoną do stykania się z torbą 52 lub do połączenia z odkurzaczem, oraz drugą powierzchnię przeznaczoną do ich połączenia wzajemnego. W ten sposób właściwość powierzchni przeznaczonej do połączenia z torbą może dotyczyć pierścienia 21 lub kołnierza 1, zupełnie jak i powierzchni przeznaczonej do połączenia z korpusem lub z wymiennym wspornikiem odkurzacza.
Kołnierz 1 jest elementem o wyglądzie kołowym, jak pokazuje fig. 2, mającym w środku otwór wylotowy 12, dla przejścia rury lub dyszy ssącej. W stosunku do ogólnej postaci kołowej, kołnierz 1 ma garby 4, które są korzystnie umieszczone na bokach. Te garby 4 pozwalają na widoczne usytuowanie wzrokowe połączenia dwóch elementów, ponieważ takie garby 4 są również umieszczone na pierścieniu 21. Te znaki wyróżniające mogą przyjmować różne formy, przerywając zasadniczą harmonię elementu, aby użytkownik jasno kojarzył, że elementy powinny być zbliżone dla połączenia.
Tak więc kołnierz 1 ma kontur 10 na jednej ze swoich powierzchni, który jest sinusoidalny i który biegnie koliście poprzez cztery garby 4 znajdujące się na kołnierzu 1. Ta liczba nie jest ograniczona, potrzebny jest co najmniej jeden znak ustalający. Jednakże nie jest konieczne wychodzenie poza cztery lub pięć znaków ustalających, ponieważ przy dużej liczbie znaków ginie ich funkcja określająca położenie. Korzystnie, gdy znaki określające położenie są liczne, powinny być umieszczone regularnie na elemencie tak, aby uzyskać połączenie mające symetrię. Tak więc w pokazanym przykładzie symetria jest czwartego rzędu, co oznacza, że gdy użytkownik zbliża pierścień 21 do kołnierza 1, nie będzie musiał wykonać więcej jak jedną ósmą obrotu, aby połączyć te dwa elementy. Ponadto kontur 10 nie jest płaski, kołnierz 1 ma zmienną wysokość, co jest widoczne na fig. 1 i 3. Tak więc kołnierz 1 ma strefy o małej wysokości 7 i strefy wyższe 8, a między nimi znajdują się pochylenia 6. Dla zachowania symetrii połączenia elementów te strefy o małej wysokości 7 i wyższe 8 są rozmieszczone w sposób symetryczny w stosunku do garbów 4. Tak więc strefy o małej wysokości 7 są umieszczone na poziomie garbów 4, strefy wyższe 8 są umieszczone pomiędzy 5 garbami 4 lub na zupełnym krańcu elementu z wyjątkiem garbu 4, jeśli jest on jeden. Te różnice wysokości i pochylenia 6 umożliwiają w efekcie łatwiejsze prowadzenie kołnierza 1 i pierścienia 21, gdy stykają się ze sobą, co będzie wyjaśnione później. Ta konfiguracja może być odwrócona, strefy o małej wysokości 7, są umieszczone pomiędzy garbami 4.
Kołnierz 1 zawiera ponadto wewnętrzne wzmocnienia mechaniczne 13 umieszczone w garbach 4 jak również wzmocnienia mechanicznymi umieszczone na obwodzie kołnierza 1, pomiędzy garbami 4 na poziomie strefy wyższej 8. Ogranicznik 20 łącznie ze wzmocnieniami mechanicznymi 14 tworzy inne widoczne znaki określające położenie, co ułatwia połączenie kołnierza 1 z pierścieniem 21.
Ponadto zarówno kołnierz 1 jak i pierścień 21 mają wieniec stykowy 2, 42 umieszczony na obwodzie środkowego otworu wylotowego 12 i stanowiący element połączenia zewnętrznego. Przez wieniec stykowy 2, 42 rozumie się powierzchnię zwykle płaską, która może być
188 949 pofałdowana, ale ciągłą na całym obwodzie, pozwalającą wykonać szczelną powierzchnię stykową połączenia, na przykład dla pierścienia 2 z torbą 52 lub kołnierza 1 z wkładką kartonową.
Wieniec stykowy 2 jest przeznaczony do tworzenia styku z korpusem lub wymiennym wspornikiem odkurzacza, aby zagwarantować pewne i trwałe zamocowanie kołnierza 1 z korpusem odkurzacza, na przykład przez klejenie na płytce, którą sama jest przymocowana do korpusu lub wspornika.
Aby zapewnić dobre przyleganie kołnierza 1 do wkładki kartonowej lub części korpusu odkurzacza powierzchnia styku ma co najmniej 8 cm2, a korzystnie jest zawartą pomiędzy 10 i 30 cm2. W przedstawionym przykładzie, wieniec stykowy 2 ma średnicę wewnętrzną 6,1 cm, a średnicę zewnętrzną 7,4 cm, powierzchnia każdego garbu 4 ma około 1 cm2. Ta powierzchnia stykowa jest wystarczająco duża dla zapewnienia dobrego mocowania kołnierza 1 do odkurzacza lub wkładki kartonowej, bez uczynienia urządzenia dołączającego zatłoczonym, co jest wyraźnie widoczne na załączonych figurach.
Pierścień 21 pokazany szczegółowo na fig. 1, 4 i 5 ma kształt komplementarny do kołnierza 1. Tak więc pierścień 21 ma otwór środkowy 32, dla przejścia rury lub dyszy ssącej, garby 24 rozłożone są w sposób podobny do rozmieszczenia garbów 4 na kołnierzu 1.
Według wynalazku wysokość tego elementu nie jest stała, powierzchnia przeznaczona do połączenia z kołnierzem 1 zawiera strefy obniżone 28 połączone ze strefami podwyższonymi 27 przez pochylenia 26 przy rozmieszczeniu odwrotnym do rozmieszczenia ustalonego na kołnierzu 1.
Tak więc w pokazanym przykładzie strefy obniżone 28 są umieszczone pomiędzy garbami 24 pierścienia 21, strefy o małej wysokości 7 kołnierza 1 są umieszczone na poziomie swoich garbów 4. W sposób korzystny pochylenia 6, 26 są identyczne, dla dopasowania kołnierza 1 i pierścienia 21, przez odpowiedniość elementów na poziomie ich powierzchni stykowych. Wzmocniony jest także efekt ślizgania się elementów po sobie.
W innym przykładzie wykonania kołnierz 1 i pierścień 21 zagnieżdżają się jeden w drugim. W taki sposób, że kontur 10 kołnierza 1 jest pełny, podczas gdy kontur 30 pierścienia 21 ma kształt litery U, określony przez zwężenie 31. Figury 2 i 4 zostały sztucznie zmodyfikowane dla uwydatnienia tej właściwości, a zwłaszcza zwężenia 31, przez zaczernienie profili konturów 10, 30.
To zwężenie 31 może przyjąć w sposób komplementarny pełny profil konturu 10 kołnierza 1 tworząc przez to połączenie pyłoszczelne. Rzeczywiście w tym pierwszym przykładzie wykonania wynalazku pokazanym na fig 7, która przedstawia widok kołnierza 1 i pierścienia 21 w przekroju wzdłuż linii A-A z fig. 2, profil U pierścienia 21 jest utworzony przez dwie krawędzie, jedną krawędź prowadzącą 33a i jedną krawędź uszczelniającą 33b zawierającą zgrubienie 37. Podczas połączenia kontur 10 jest wprowadzany pomiędzy krawędzie prowadzącą 33a i uszczelniającą 33b, prowadzony przez ukos 39 krawędzi prowadzącej 33a, a krawędź 33b szczelnie przylega do konturu 10 swoim zgrubieniem 37.
Elementy łączące pomiędzy pierścieniem 21, a kołnierzem 1 w pierwszym przykładzie wykonania wynalazku, mogą być częścią jednego lub drugiego z nich. Według pierwszego przykładu wykonania wynalazku jeden z tych dwóch elementów może wnikać we wcięcie w drugim, potem się na niego opuścić, końcowe połączenie jest na przykład wykonane przez przyrząd będący w pewnym zakresie zaczepem, a w pewnym zakresie pierścieniem mocującym.
W drugim przykładzie wykonania wynalazku elementy łączące są utworzone przez dwa zaczepy i pierścień mocujący umieszczone z jednej i z drugiej strony elementów, jak pokazano w przedstawionym przykładzie, gdzie dwa zaczepy mocujące 15 są umieszczone symetrycznie na kołnierzu 1. Te zaczepy mocujące 15 mogą być elementami dzielonymi, lub jak pokazano, rozciągnięciem 17 kołnierza 1 uzyskanym w jego masie podczas wytwarzania. Te zaczepy 15 zawierają haczyk 19, jak również człon odblokowujący 18. Symetria połączenia jest tu obniżona do symetrii drugiego rzędu. Pierścień 21 ma pierścień utrzymujący 35, mogący współpracować z haczykiem 19 dla utrzymywania kołnierza 1.
Według tego przykładu wykonania wynalazku w ekonomicznej wersji wykonania, kontur 30 pierścienia 21 nie ma profilu w kształcie litery U, ale ma profil w przybliżeniu iden188 949 tyczny jak profil konturu 10 kołnierza 1 w skali pozwalającej dopasować te dwa kontury 10 i 30 jeden do drugiego, przy czym profil 10 może być umieszczony na zewnątrz lub korzystnie na wewnątrz profilu 30. To umożliwia niejako usunąć jedną z krawędzi 33a lub 33b kołnierza 1. Zespół zaczepowy utrzymuje dwa elementy, a częściowe pokrycie dwóch konturów 10 i 30 pozwala zapewnić stosukowo dobrą szczelność na poziomie połączenia dwóch elementów urządzenia.
Według drugiego przykład wykonania wynalazku utrzymanie dwóch elementów jest zapewnione przez zwężenie i pełny profil, przy czym profil dwóch konturów jest zmodyfikowany dla zapewnienia tej funkcji, jak pokazano na fig. 6. Pokazuje ona w przekroju poprzecznym kołnierza 1 i pierścienia 21, na poziomie garbu 4, dwa profile konturów 10 i 30. Krawędzie prowadząca 33a i uszczelniająca 33b określające zwężenie 31 profilu w kształcie litery U pierścienia 21 są nachylone pod kątem a, krawędź uszczelniająca 33b zawiera zgrubienie 37. Ponadto kontur 30, ma kształt komplementarny do zwężenia 31. Podczas połączenia wprowadzenie konturu 10 pod kątem a w zwężenie 31, pozwala utrzymać te dwa elementy dzięki elastycznej deformacji krawędzi 33b. Rzeczywiście dzięki naciskowi pierścienia 21 na kołnierz 1, naciskowi wywieranemu przez użytkownika, kontur 10 spowoduje elastyczne rozejście się profilu w kształcie litery U konturu 30, a dokładniej krawędzi uszczelniającej 33b swoim zgrubieniem 37, aby kontur 10 mógł się ulokować na dnie zwężenia 31, a elastyczny powrót profilu w kształcie litery U, przy komplementarnym współdziałaniu krawędzi 33b i konturu 10 umożliwia utrzymanie tych dwóch elementów, jednego w drugim, przy czym ten efekt jest wzmocniony przez kąt nachylenia a.
W szczególnym przykładzie wykonania elementu przeznaczonego do połączenia z torbą 52 zawiera on na powierzchnię połączenia z torbą 52, wieniec stykowym 42, który nie jest płaski, jego krzywizna odpowiada wykonaniu, przez klejenie, na bębnie obrotowym. Ten wieniec stykowy 42 może korzystnie zawierać nośniki energii 50 ułatwiające spawanie torby 52, przy użyciu ultradźwięków.
Według wynalazku wieniec stykowy 42, płaski lub zakrzywiony, ma powierzchnię styku z torbą 52 co najmniej 5 cm2, a korzystnie bliską 10 cm2, dla zapewnienia dobrej szczelności, na poziomie torby 52, jak również dla zachowania skuteczności torby 52, nawet wówczas, gdy jest ona wypełniona gęstymi odpadkami takimi jak płyn. W pokazanym przykładzie średnica wewnętrzna wieńca 42 jest 5,3 cm, a średnica zewnętrzna 6,4 cm.
Zasada połączenia jest następująca. Użytkownik mając połączony kołnierz 1 do korpusu odkurzacza, na przykład za pośrednictwem wkładki kartonowej, na której jest naklejony kołnierz 1, za pomocą jego płaskiego wieńca stykowego 2 i chcący dołączyć torbę 52 odkurzacza wyposażoną w pierścień 21, przybliża ten pierścień 21 do kołnierza 1 i pomagając sobie widocznymi znakami określającymi położenie, którymi są garby 4, 24, umieszcza pierścień 21 w sąsiedztwie kołnierza 1, zapewniając zbieżność garbów 24 na pierścieniu 21 z garbami 4 na kołnierzu 1.
Zgodnie z zastosowanym urządzeniem mocującym, użytkownik dysponuje symetrią czwartego rzędu, to znaczy, że może naprowadzić dowolny garb 24 na jeden z garbów 4 kołnierza 1, lub symetrią drugiego rzędu gdy stosowany jest zaczep mocujący 15. W tym przypadku należy ustawić zaczepy mocujące 15 na przeciw pierścieni utrzymujących 35. Nakładając pierścień 21 na kołnierz 1, użytkownik nie ma widocznych znaków określających położenie zasłoniętych przez torbę 52 na kurz. Jednakże garby 4 kołnierza 1 są w strefach małej wysokości, to znaczy, ze bezpośrednio przy garbach 4 jest pochylenie 6, jak pokazano na fig. 3.
Tak więc jeśli nawet użytkownik źle ustawił wzrokowo pierścień 2ł na kołnierzu 1, to wykonując lekkie ruchy po omacku, dzięki obecności pochyleń 6 pierścień 21 będzie naturalnie prowadzony ruchem ślizgowym po pochyleniu 6 i pierścień 21 zostanie dokładnie ustawiony na kołnierzu 1, ponieważ pierścień 21 i kołnierz 1 mają kształty komplementarne.
Utrzymanie dwóch elementów, jeden na drugim jest więc wykonywane albo za pomocą zaczepu mocującego 15, albo bezpośrednio dzięki zmodyfikowanym profilom 10. 30. W tych dwóch przypadkach utrzymanie dwóch elementów, jeden na drugim wykonuje się dzięki naciskowi tych elementów wzajemnie na siebie, jak już było wyjaśnione, gdy dwa elementy mają zmodyfikowane kontury 10. 30. W tym przypadku należy jednak odnotować interesujący korzystny efekt. Gdy użytkownik chce rozłączyć dwa elementy, aby na przykład wymienić torbę
188 949 na kurz, to chwyta pierścień 21 i ciągnie go, w sposób naturalny za jego garby 24. To powoduje odchylenie krawędzi uszczelniającej 33b i pozwala oddzielić pierścień 21 od kołnierza 1 na poziomie tego garbu 24. Użytkownik wykonuje taka samą operację oddzielenia dla każdego z pozostałych garbów 24. Rozłączenie zachodzi więc przez wykonanie kilku rozłączeń lokalnych, co daje ten łączny skutek, że pozwala zachować nienaruszone połączenie kołnierza 1 z korpusem lub wymiennym wspornikiem odkurzacza, które często jest wykonane przez klejenie jest więc wrażliwe na działanie znacznych sił ciągnących.
Gdy urządzenie trzymające zawiera zaczepy mocujące 15 i pierścienie utrzymujące 35, połączenie jest jeszcze prostsze. Rzeczywiście część zewnętrzna pierścienia utrzymującego 35 podczas połączenia opiera się na skosie haczyka 19 zaczepu mocującego 15. Haczyk 19 będąc połączonym tylko swoją podstawą z kołnierzem 1, ma pewną elastyczność poprzeczną, która umożliwia pierścieniom utrzymującym 35 pierścienia 21, gdy ten ostatni jest dociśnięty do kołnierza 1, wniknąć po skosie haczyków 19, aż do przejścia poza haczyk 19. W tym momencie dzięki elastyczności zaczepu mocującego 15, może on odzyskać swoje początkowe położenie i zablokować pierścień utrzymujący 35 przez jego oparcie na haczyku 19. Odłączenie pierścienia 21 od kołnierza 1 jest wykonywane za pomocą członów odblokowujących 18, które wystarczy ścisnąć promieniowo aby umożliwić pierścieniom utrzymującym 35 wysunąć się z haczyków 19, co zresztą jest higieniczne ponieważ nie ma bezpośredniego styku z torbą 52 na kurz.
Tak więc jak pokazano na fig. 8 torba 52 na kurz odkurzacza umieszczona przez klejenie lub spawanie na pierścieniu 21 jest dołączona do kołnierza 1, który to kołnierz 1 jest doklejony do wkładki kartonowej 54 za pomocą płaskiego wieńca 2, na obwodzie środkowego otworu. Oczywiście inny wspornik, taki jak wspornik wymienny korpusu odkurzacza lub nawet sam korpus odkurzacza może być użyty dla doklejenia kołnierza 1, bez wychodzenia z zakresu wynalazku. Na tej figurze jest również pokazana dołączona rura ssąca 56 połączona z wnętrzem torby 52 na kurz.
Można rozważyć inne odmiany wykonania wynalazku, zastosować inne urządzenie mocujące kołnierz 1 do korpusu odkurzacza lub do części wymiennej odkurzacza. Jak również kilka przykładów elementów mocujących, które pokazano na fig. 9 i 10.
Według pierwszego przykładu wykonania pokazanego na fig. 9a i 9b kołnierz 1 zawiera ściankę rurową 62 przedłużającą otwór środkowy kołnierza 1 w kierunku przeciwnym do członu odblokowującego 18, to jest w kierunku tyłu kołnierza 1, jeśli przyjmujemy, ze pierścień 21 jest przymocowany do przodu kołnierza 1.
Ta ścianka rurowa 62 ma pogrubienie 64 na swoim końcu zwróconym na zewnątrz otworu środkowego kołnierza 1, aby współpracować z tarczą 66, mającą średnicę D otworu nieco mniejszą od maksymalnej średnicy ścianki rurowej 62 na poziomie pogrubienie 64.
Mocowanie kołnierza do korpusu odkurzacza lub do wymiennego wspornika odkurzacza lub do wkładki kartonowej jest wykonywane w następujący sposób: ścianka rurowa 62 kołnierza 1 jest wprowadzana w otwór korpusu lub w otwór wspornika wymiennego lub wkładki kartonowej pokazanej jako element 68. Następnie tarcza 66 jest nakładana wokół ścianki rurowej 62 z przeciwnej strony kołnierza 1, w stosunku do elementu 68. Tarcza 66 stanowi więc w pewnym sensie przeciw-kołnierz. Elastyczność ścianki rurowej 62 wzmocniona przez żłobki 70, pozwala, aby tarcza 66 pokonała pogrubienie 64, następnie przez powrót ścianki rurowej 62 na swoją pierwotną pozycję utrzymać kołnierz 1 przy elemencie 68.
Należy zauważyć, że otwór korpusie, wymiennym wsporniku lub do płytce może być nieco większy od otworu urządzenia dołączającego, jak to zostało pokazane na fig. 9b, tarcza 66 ma powierzchnie styku pozwalającą skompensować tą różnicę średnic.
Figura 10 przedstawia inną odmianę wykonania mocowania kołnierza 1 do wymiennego wspornika korpusu lub do wkładki kartonowej, przy zastosowaniu układu spinaczy.
W tym celu wieniec stykowy 2, umieszczony na obwodzie środkowego otworu biegnie promieniowo na zewnątrz kołnierza 1 tworząc w ten sposób powierzchnię mocującą 60 obejmującą kołnierz 1. Ta powierzchnia mocująca 60 ma małą grubość i jest wystarczająco sztywna, aby wytrzymać umiarkowane naprężenia mechaniczne, związane z manipulacją pierścieniem 21 na kołnierzu 1 i wystarczająco cienka, aby można ją przymocować do wymiennego
188 949 wspornika korpusu lub do wkładki kartonowej za pomocą spinaczy przechodzących przez warstwę powierzchni mocującej 60 i warstwę wspornika.
W ten sposób wynalazek umożliwia dołączenie torby 52 odkurzacza zawierającej element łączący, do odkurzacza, do części wymiennej odkurzacza lub do wkładki kartonowej, ten element mocujący torbę 52 jest jednym z dwóch elementów w postaci kołnierza 1 albo pierścienia 21 urządzenia dołączającego według jednego z opisanych w tym dokumencie przykładów wykonania wynalazku.
188 949
188 949
FIG.5
188 949
FIG.7
188
blG.8
188 949
F IG. 9b
188 949
FIG.10
188 949
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł

Claims (15)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie łączące odkurzacza z torbą na kurz zawierające kołnierz połączony rozłącznie z pierścieniem, każde wyposażone w element połączenia zewnętrznego oraz w połączenie wzajemne mające elementy dopełniające, przy czym kołnierz i pierścień są wyposażone w co najmniej jedno oznakowanie ułatwiające ich wzajemne połączenie znamienne tym, że średnica ułożonych na sobie kołnierza (1) i pierścienia (21) jest większa od dwukrotnej ich długości.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element połączenia zewnętrznego kołnierza (1) i pierścienia (21) ma powierzchnię styku większą od 5 cm2, przy czym powierzchnia styku elementu połączenia zewnętrznego usytuowanego od strony odkurzacza jest większa od 8 cm2, a powierzchnia styku połączenia zewnętrznego od strony torby na kurz (52) jest większa od 5 cm2.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że element połączenia zewnętrznego od strony odkurzacza i element połączenia zewnętrznego od strony torby na kurz (52) jest mocowany na stałe klejem.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 2 albo 3, znamienne tym, że stanowiący element połączenia zewnętrznego od strony odkurzacza wieniec stykowy (2) ma zewnętrzną część promieniową (60) obwodu płaską, o małej grubości mającą dwie przeciwne płaszczyzny wolne.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 4, znamienne tym, że element mocujący wieńca stykowego (2) zawiera ściankę rurową (62) zorientowaną współosiowo z wieńcem stykowym (2) przedłużającą ten otwór w kierunku przeciwnym do połączenia, ta ścianka rurowa (62) ma na swoim wolnym końcu pogrubienie (64) zwrócone na zewnątrz ścianki.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że element połączenia zewnętrznego od strony torby na kurz (52) stanowiący wieniec stykowy (42) jest mocowany na stałe spawaniem ultradźwiękowym.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że kołnierz (1) i pierścień (21) mają niepłaskie przeciwległe wolne powierzchnie, oba te elementy mają powierzchnię o zmiennej wysokości.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że znakami określającymi położenie kołnierza (1) i pierścienia (21) jest co najmniej jeden garb (4, 24) umieszczony na każdym z nich.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że na pierścieniu (21) i na kołnierzu (1), są usytuowane co najmniej dwa garby (4, 24) umieszczone w sposób symetryczny zarówno na pierścieniu (21) jak i na kołnierzu (1).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że kołnierz (1) i pierścień (21) mają strefy o małej wysokości (7, 28) umieszczone komplementarnie, na jednym z nich na poziomie garbów bocznych (4,24), a na drugim pomiędzy garbami (4,24).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że kołnierz (1) i pierścień (21) mają taką samą liczbę garbów (4,24).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień (21) zawiera kontur wyprofilowany (30) w kształcie litery U, mający jedną krawędź uszczelniającą (33b) zawierającą zgrubienie wewnętrzne (37) i jedną krawędź prowadzącą (33a), te dwie krawędzie określają zwężenie (31), w którym jest komplementarnie umieszczony profil konturu (10) kołnierza (1) stanowiąc szczelne połączenie.
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień (21) i kołnierz (1) zawierają komplementarne elementy wzajemnie je mocujące utworzone przez, co najmniej jeden zaczep (15) oraz co najmniej jeden komplementarny pierścień (35) współpracujący z zaczepem (15).
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierścień (21) i kołnierz (1) zawierają komplementarne elementy wzajemnie je mocujące utworzone przez profil w kształcie
    188 949 litery U mający krawędź kierującą (33a) i krawędź uszczelniającą (33b) wyznaczające zwężenie (31), pochylone pod katem a, przy czym krawędź uszczelniająca (33b) ma zgrubienie (37) oraz przez profil komplementarny do tego zwężenia (31) konturu (10).
  15. 15. Torba no barn zawierająca pojcmpik na kurz, do którego jest przympcowmiyjedey z elementów w postaci kołnierza czy pierścienia, przy czym drugi z tych elementów jest połączony z odkurzaczem, zaś kołnierz jest połączony z odkurzaczem, zaś kołnierz jest połączony z pierścieniem rozłącznie, znamienna tym, że średnica ułożonych na sobie kołnierza (1) i pierścienia (21) jest większa od dwukrotnej ich długości.
PL98334487A 1997-11-13 1998-11-13 Urządzenie łączące odkurzacz z torbą na kurz oraztorba na kurz PL188949B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9714467A FR2770762B1 (fr) 1997-11-13 1997-11-13 Dispositif de connexion d'un sac a poussieres d'aspirateur
PCT/FR1998/002430 WO1999025236A1 (fr) 1997-11-13 1998-11-13 Dispositif de connexion d'un sac a poussieres d'aspirateur

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL334487A1 PL334487A1 (en) 2000-02-28
PL188949B1 true PL188949B1 (pl) 2005-05-31

Family

ID=9513508

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98334487A PL188949B1 (pl) 1997-11-13 1998-11-13 Urządzenie łączące odkurzacz z torbą na kurz oraztorba na kurz

Country Status (12)

Country Link
US (1) US6261331B1 (pl)
EP (1) EP0951229B1 (pl)
CN (1) CN1231173C (pl)
AU (1) AU1242099A (pl)
DE (1) DE69811473T2 (pl)
ES (1) ES2193583T3 (pl)
FR (1) FR2770762B1 (pl)
HK (1) HK1024607A1 (pl)
PL (1) PL188949B1 (pl)
RU (1) RU2205590C2 (pl)
TR (1) TR199901642T1 (pl)
WO (1) WO1999025236A1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2377165B (en) * 2001-07-06 2004-06-30 Black & Decker Inc Locking mechanism for dust collection module of vacuum cleaner
DE10142509B4 (de) * 2001-08-30 2013-10-02 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH Staubsauger
US6618898B2 (en) * 2001-09-05 2003-09-16 Charles Wayne Tingle Animal waste vacuum
JP3810362B2 (ja) * 2002-11-19 2006-08-16 シャープ株式会社 集塵装置およびそれを備えた電気掃除機
TR200502089T1 (tr) * 2002-12-02 2005-08-22 Ar�El�K Anon�M ��Rket� Elektrikli süpürge.
US7468083B2 (en) * 2003-11-07 2008-12-23 Panasonic Corporation Of North America Vacuum cleaner equipped with bag mount and separate bag caddy
FI20051140A0 (fi) * 2005-11-10 2005-11-10 Scan Dust Ab Oy Järjestelmä pölynimurin pölypussien käyttämiseksi
DE202006006268U1 (de) * 2006-04-12 2006-06-14 Branofilter Gmbh Vorrichtung zum lösbaren Befestigen eines Staubfilterbeutels in einem staubsaugenden Gerät
FI119170B (fi) * 2006-12-07 2008-08-29 Erkyte Ab Oy Järjestely pölypussin kiinnittämiseksi pölynimuriin
US7900316B2 (en) * 2007-01-30 2011-03-08 Bissell Homecare Inc. Filter for a vacuum cleaner
CN101390732B (zh) * 2007-09-18 2011-06-08 乐金电子(天津)电器有限公司 吸尘器的集尘袋支撑结构
CN103548490A (zh) * 2013-11-15 2014-02-05 侯如升 一种电动采茶机的料袋固定装置
RU177547U1 (ru) * 2017-12-14 2018-02-28 Михаил Борисович Дубинин Устройство для очистки емкостей от загрузок
DE102020100577B4 (de) * 2020-01-13 2021-09-23 Branofilter Gmbh Staubsaugerfilterbeuteleinrichtung
US11547257B2 (en) 2020-02-04 2023-01-10 Dustless Depot, Llc Vacuum bag with inlet gasket and closure seal

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2975862A (en) * 1958-05-27 1961-03-21 Modern Dust Bag Co Inc Cut and scored tabs in cardboard collar
NL120373C (pl) * 1962-05-05
US3242654A (en) * 1963-03-26 1966-03-29 Kingston Products Corp Disposable bag assembly for vacuum cleaner
US3683599A (en) * 1970-05-27 1972-08-15 Whirlpool Co Vacuum cleaner
US4364757A (en) * 1981-08-24 1982-12-21 The Hoover Company Vacuum cleaner filter bag collar arrangement
DE3234837C2 (de) * 1982-09-21 1989-12-14 Progress-Elektrogeräte Mauz & Pfeiffer GmbH & Co, 7000 Stuttgart Staubfilter- und Staubsammelteil eines Reinigungsgerätes
DE3404058A1 (de) * 1984-02-06 1985-08-08 Siemens Ag Befestigungsvorrichtung fuer das papierfilter eines staubsaugers
US4738697A (en) * 1986-12-09 1988-04-19 Whirlpool Corporation Vacuum cleaner bag mount and method for mounting a dust bag thereon
US5092915A (en) * 1988-06-17 1992-03-03 The Scott Fetzer Company Disposable dust bag for vacuum cleaners and the like
US4877432A (en) * 1988-06-17 1989-10-31 The Scott Fetzer Company Disposable dust bag for vacuum cleaners and the like
SE9100286L (sv) * 1991-01-30 1992-07-31 Sten Forsberg Faeste foer dammsugarpaase
DE9109522U1 (pl) * 1991-08-01 1991-10-17 Vorwerk & Co Interholding Gmbh, 5600 Wuppertal, De
FR2705553B1 (fr) * 1993-05-25 1996-08-30 Moulinex Sa Support de sac équipant un aspirateur de poussières.
SE9302348L (sv) * 1993-07-07 1994-11-21 Maj Britt Hulthen Dammbehållare för dammsugare
FR2713076B1 (fr) * 1993-12-03 1996-01-12 Seb Sa Dispositif d'obturation et d'éjection de sac d'aspirateur.
US5464460A (en) * 1994-04-14 1995-11-07 Home Care Industries, Inc. Disposable dust bag for vacuum cleaner and the like
US5792224A (en) * 1997-01-23 1998-08-11 The Scott Fetzer Company Connector system
SE9701006L (sv) * 1997-03-19 1998-09-20 Electrolux Ab Hållare för en dammsugarpåse

Also Published As

Publication number Publication date
EP0951229A1 (fr) 1999-10-27
CN1231173C (zh) 2005-12-14
HK1024607A1 (en) 2000-10-20
DE69811473D1 (de) 2003-03-27
EP0951229B1 (fr) 2003-02-19
DE69811473T2 (de) 2003-11-27
FR2770762B1 (fr) 2000-01-28
CN1243423A (zh) 2000-02-02
RU2205590C2 (ru) 2003-06-10
WO1999025236A1 (fr) 1999-05-27
US6261331B1 (en) 2001-07-17
PL334487A1 (en) 2000-02-28
TR199901642T1 (xx) 2000-04-21
AU1242099A (en) 1999-06-07
FR2770762A1 (fr) 1999-05-14
ES2193583T3 (es) 2003-11-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL188949B1 (pl) Urządzenie łączące odkurzacz z torbą na kurz oraztorba na kurz
CA1130240A (en) Seal for plastic bucket and cans
JP3853424B2 (ja) 人工開口用のオストミーカップリング
CA1292216C (en) Device for positionally retaining flexible trash bag liner relative to atrash receptacle
US5092915A (en) Disposable dust bag for vacuum cleaners and the like
CA2742137C (en) Filter bag mounting assembly
FI64547B (fi) Behaollare med en flexibel tillslutningsanordning och en paosdel
GB2222857A (en) Plastics closure
EP1512633A3 (en) Bottom cap for closing and sealing container
WO2010128922A1 (en) Detachable dust receptacle for a vacuum cleaner
CA2066899A1 (en) Dust filter bag
JPH01223955A (ja) 医療および外科用捕集バッグアッセンブリ
JPH03500019A (ja) 真空掃除器などの使い捨てダストバッグ
US6136192A (en) Filter bag and sealing ring therefor
JPH10511287A (ja) 人間の老廃物の、特には人工小孔患者のための、収集袋と、そのような袋を有する収集袋システムと、そのようなシステムのための袋拡張手段
RU99117589A (ru) Устройство для присоединения мешка-пылесборника пылесоса
US6142335A (en) Drinking cup lid with integral straw
SK279842B6 (sk) Vreckový filter na prach
JPH06504019A (ja) 破裂したタンクを封止する装置及び方法
US4326575A (en) Disposable waste receptacle
AU676261B2 (en) Receptacle
CA2035890C (en) Disposable dust bag for vacuum cleaners and the like
WO1992013479A1 (en) Fastening device for a dust bag in a vacuum cleaner
AU5338990A (en) Plastics containers
FI67297B (fi) Fistelpaose