PL188794B3 - Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0 - Google Patents
Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0Info
- Publication number
- PL188794B3 PL188794B3 PL98325709A PL32570998A PL188794B3 PL 188794 B3 PL188794 B3 PL 188794B3 PL 98325709 A PL98325709 A PL 98325709A PL 32570998 A PL32570998 A PL 32570998A PL 188794 B3 PL188794 B3 PL 188794B3
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- gas
- stream
- temperature
- chemisorbent
- mol
- Prior art date
Links
Landscapes
- Hydrogen, Water And Hydrids (AREA)
Abstract
Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi
0x0, w zakresie dotyczącym jednoczesnego wytw arzania gazu syntezowego
i wodoru polegający na tym, że do gazu ziemnego t/lUb lekkich węglowodorów
i zawracanego CC2 dodaje się parę wodną w ilości zapewniającej stosunek HjO/C
nie większy niż 1,5 mol/mol, korzystnie 0,1 -0,2 mol/mol i cały ten strumień
ogrzewa się do temperatury nie większej niz 400°C, korzystnie 300-400°C,
miesza ze strumieniem tlenu, zawierającym ewentualnie część zawracanego
CO2, tak uzyskaną mieszaninę, o temperaturze niższej od temperatury jej
samozapłonu, kieruje na warstwę katalizatora reformingu dla przeprowadzenia
egzotermicznej reakcji półspalania i endotermtcznej reakcji reformingu
nieutlenionego węglowodoru do CO2 i H2O oraz reakcji wytworzonego
CO i H2O do CO2 i H2, doprowadzając tlen w takiej ilości, aby
mieszanina reakcyjna na wylocie z reaktora posiadała temperaturę 800-
950°C, a następnie gaz poreakcyjny schładza się, oczyszcza wstępnie od
CO2 częściowo zregenerowanym roztworem chemisorbentu korzystnie do
stężenia 1-2% objętościowych, i rozdziela całość gazu na dwa strumienie,
z których jeden oczyszcza się dalej od CO2 zregenerowanym roztworem
chemisorbenta do zawartości poniżej 0,1% objętościowych i potem kieruje
go na syntezę organiczną, ewentualnie kotygując w nim właściwy stosunek
H2/CO za pomocą wodoru, a strumień drugi poddaje się konwersji CO
z parą wodną, otrzymany strumień wodorowy oczyszcza się od CO2 najpierw
częściowo zregenerowanym roztworem chemisorbenta do stężenia
1 -2% objętościowych, a potem od pozostałego CO2 oraz od innych zanieczyszczeń
obecnych w strumieniu wodoru jak CO, CH4, N2 - na sitach
molekularnych pracujących w systemie PSA, do zawartości CO i CO2
dopuszczalnych w procesie syntezy organicznej, natomiast roztwory po
absorpcji CO2 regeneruje się i wydzielony CO2 zawraca do procesu wytwarzania
gazu, według opisu patentowego Nr 161 965, znamienny tym, że do
gazu ziemnego i/lub lekkich węglowodorów dodaje się CO2, stanowiący
część CO2 wydzielonego w procesie regeneracji chemisorbenta, cały ten
strumień ogrzewa się, miesza ze strumieniem tlenu, zawierającym ewentualnie
część zawracanego CO2 i uzyskaną mieszaninę o temperaturze niższej
od temperatury' jej samozapłonu kieruje się na warstwę katalizatora
Description
Przedmiotem wynalazku jest uzupełnienie sposobu wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0 w zakresie jednoczesnego wytwarzania gazu syntezowego i wodoru według patentu Nr 161 965.
Gaz syntezowy przeznaczony do syntezy alkoholi 0x0 powinien zawierać H2 i CO w stałej proporcji, zbliżonej do jedności i możliwie najmniejsze ilości innych składników, szkodliwych lub inertnych. Podobnie, gaz wodorowy powinien zawierać nie mniej niż 99% H2 i możliwie minimalne stężenia składników szkodliwych lub inertnych. Przemysłowa realizacja syntezy 0x0 narzuca ponadto określone proporcje na wielkości strumieni gazu syntezowego i wodorowego.
188 794
Warunki powyższe spełnione być mogą przez różne, przedstawione w patencie Nr 161 965, procesy technologiczne. Rozwiązanie przedstawione w patencie Nr 161 965 polega na tym, że do gazu ziemnego i/lub lekkich węglowodorów i zawracanego CO2 dodaje się parę wodną w ilości zapewniającej stosunek H2O/C nie większy niż 1,5 mol/mol, korzystnie 0,1-0,2 mol/mol. Następnie cały ten strumień ogrzewa się do temperatury nie większej niż 400°C, korzystnie 300-400°C i miesza ze strumieniem tlenu, zawierającym ewentualnie część zawracanego CO2. Tak uzyskaną mieszaninę, o temperaturze niższej od temperatury jej samozapłonu, kieruje się na warstwę katalizatora reformingu dla przeprowadzenia egzotermicznej reakcji półspalania i endotermicznej reakcji nieutlenionego węglowodoru do CO2 i H2O oraz reakcji wytworzonego CO i H20 do CO2 i H2. Tlen doprowadza się w takiej ilości, aby mieszanina reakcyjna na wylocie z reaktora posiadała temperaturę 800-950°C. Otrzymany gaz poreakcyjny schładza się, oczyszcza wstępnie od CO2, korzystnie do stężenia 1-2% objętościowych, i rozdziela całość gazu na dwa strumienie.
Jeden ze strumieni oczyszcza się dalej od C02 roztworem chemisorbenta do zawartości poniżej 0,1% objętościowych i kieruje go na syntezę organiczną. Właściwy stosunek H2/CO koryguje się w nim za pomocą dodatkowego wodoru.
Strumień drugi poddaje się konwersji CO z parą wodną. Otrzymany strumień wodorowy oczyszcza się najpierw od CO2 zregenerowanym roztworem chemisorbenta do stężenia 1-2% objętościowych. Dla oczyszczenia od pozostałego CO2 oraz od innych zanieczyszczeń obecnych w strumieniu - CO, CH4, N2, kieruje się go następnie na sita molekularne pracujące w systemie PSA. Na sitach tych strumień wodoru oczyszcza się do zawartości CO i CO2 dopuszczalnych w procesie syntezy organicznej.
Wydzielony z regeneracji roztworów po absorpcji dwutlenek zawraca się do procesu wytwarzania gazu.
Jeżeli surowcem do produkcji gazów do syntezy 0x0 jest gaz ziemny lub węglowodory lekkie, o dużym stosunku H/C, zasadniczym celem technologicznym jest uzyskanie odpowiednio dużego stężenia CO w gazie syntezowym oraz dużej ilości tego gazu, w stosunku do ilości gazu wodorowego. Uzyskanie strumienia czystego wodoru jest w tej sytuacji zagadnieniem drugoplanowym, możliwym do realizacji przez pobranie wodoru z ubocznego źródła i ewentualne doczyszczenie.
Jak przedstawiono to w opisie patentowym Nr 161 965 gaz syntezowy wyprodukowany być może metodą bezciśnieniowego, autotermicznego reformingu katalitycznego, tzw. półspalania. Do półspalania kieruje się gaz ziemny, tlen, dwutlenek węgla i parę wodną. Ilość dodawanej pary wodnej, stosunkowo niewielka - 0,1-0,2 moUUO/molC węglowodorowego, wybierana jest tak, aby w temperaturze 800-950°C zapewnić wysoki stopień przemiany metanu i odpowiednio wysoką zawartość CO, to jest wymagań sprzecznych, zmuszających do kompromisu technologicznego. Jeśli gaz syntezowy ma mieć określony, stały stosunek H2/CO, to każdej dodatkowej ilości pary zawartej w surowcach do półspalania odpowiadać musi proporcjonalnie większa, dodatkowa ilość doprowadzonego dwutlenku. Pozostały po półspalaniu dwutlenek, zawarty w wyprodukowanym gazie procesowym, jest składnikiem niepożądanym, który wymaga dodatkowego sprężenia i usunięcia. Z punktu widzenia ekonomii procesu, pożądana jest więc całkowita eliminacja pary ze strumienia surowców.
Istota wynalazku polega na prowadzeniu procesu autotermicznego reformingu (półspalania) bez udziału pary wodnej. Do gazu ziemnego i/lub lekkich węglowodorów dodaje się CO2, stanowiący część C02 wydzielonego w procesie regeneracji chemisorbenta. Cały ten strumień ogrzewa się, miesza ze strumieniem tlenu, zawierającym ewentualnie część zawracanego CO2, i uzyskaną mieszaninę o temperaturze niższej od temperatury jej samozapłonu kieruje na warstwę katalizatora reformingu. Tlenu doprowadza się tyle aby mieszanina poreakcyjna na wylocie z reaktora posiadała temperaturę 950-1050°C. Ciepło gazu procesowego po reformingu odbiera się następnie w kotle zasilanym kondensatem, otrzymywanym w procesie oczyszczania gazu od CO2 poprzez absorpcję roztworem chemisorbenta. Końcowe schładzanie gazu poreakcyjnego po reformingu realizuje się przez bezprzeponowy kontakt z wydzielonym z tego gazu kondensatem, zawróconym do aparatu w którym zachodzi schładzanie.
188 794
W wybranych warunkach półspalania, z termodynamicznego punktu widzenia, możliwe jest jednak powstawanie sadzy i niebezpieczeństwo to jest tym większe im mniejsza jest ilość dodawanej pary. W patencie Nr 161 965 przedstawiono kryterium, spełnienie którego umożliwia uzyskiwanie gazu syntezowego wolnego od sadzy: dokładne wymieszanie surowców w warunkach bezpłomieniowych, to jest w czasie krótszym niż czas indukcji płomienia i w temperaturze niższej od temperatury samozapłonu.
Nieoczekiwanie okazało się, że proces można prowadzić z surowców nie zawierających w ogóle pary wodnej. Jak wynika z doświadczeń, przedstawione wyżej kryterium uzyskiwania gazu syntezowego wolnego od sadzy rozszerzone być może na mieszaninę surowców nie zawierające w ogóle pary wodnej.
Dla uzyskania wysokiego stopnia przemiany metanu w takich warunkach półspalania konieczne są temperatury powyżej 950°C. W warunkach tych łatwiejsze staje się uzyskiwanie gazu syntezowego o stosunku H2/CO=0,95, i niższym, i precyzyjne ustalanie pożądanego stosunku H2/CO poprzez dozowanie małego strumienia wodoru.
Wynalazek objaśnia się na przykładzie wykonania, pokazanym na rysunku, na którym przedstawiona jest instalacja do otrzymywania gazu syntezowego (H2+CO) i wodoru (H2).
Surowcami do procesu są: gaz ziemny (CH4) doprowadzany przewodem 1 i tlen (O2) doprowadzany przewodem 2. Medium dodatkowym jest własny dwutlenek węgla (CO2), odzyskiwany w procesie oczyszczania gazu procesowego i zawracany przewodem 3 do zmieszania z gazem ziemnym i tlenem. Strumień gazu ziemnego z częścią dwutlenku podgrzewany jest do 370°C w wymienniku 4 i kierowany przez mieszalnik 5 do reaktora półspalania 6. Do mieszalnika podawany jest również strumień tlenu z dwutlenkiem. W wypełnionym katalizatorem reaktorze autotermicznego reformingu (półspalania) zmieszane surowce pod ciśnieniem 0,15 MPa i w temperaturze 975-1000°C reagują do H2, CO, CO2 i H2O - składników surowego gazu procesowego. Po reaktorze gaz procesowy kierowany jest do kotła 7 i dalej poprzez wymienniki 4 i 8 do bezprzeponowej chłodnicy 9. Kocioł 7 zasilany jest kondensatem procesowym (parowym) zawracanym z procesu oczyszczania od CO2 i produkuje parę wykorzystywaną w tym procesie. W chłodnicy 9, poprzez bezpośredni kontakt z zimnym, cyrkulującym, wykroplonym z gazu kondensatem procesowym, usuwana jest z gazu para wodna. Cyrkulacj a kondensatu wytwarzana j est pompą 10, a ciepło kondensacj i odbierane j est w chłodnicy 11. Schłodzony i suchy, surowy gaz procesowy przewodem 12 kierowany jest do sprężarki 13 i sprężany do ciśnienia 3,3 MPa.
Po sprężarce gaz kierowany jest do absorbera dwutlenku węgla 15. Absorbentem (chemisorbentem) jest roztwór węglanu potasu. Upuszczany z połowy wysokości absorbera 15 strumień gazu płynie przewodem 17, nasycany jest parą (H2O) doprowadzoną przewodem 22 i kierowany jest do konwertora tlenku węgla 23. Po konwertorze gaz zawierający 0,4% CO kierowany jest do absorbera dwutlenku węgla 24 (drugi stopień absorpcji). W absorberze 24 przy użyciu roztworu częściowo zregenerowanego, doprowadzanego przewodem 25, gaz oczyszcza się do stężenia 1,2% CO2 i kierowany jest przez chłodnicę 26 i separator 27 przewodem 28 do węzła 29 - celem końcowego oczyszczenia. W węźle 29 na adsorberach wypełnionych sitami molekularnymi, pracującymi w cyklu PSA (adsorpcja pod wysokim, regeneracja pod niskim ciśnieniem), gaz oczyszcza się całkowicie od H2O, CO2 i CO (do poziomu poniżej 10 ppm), oraz częściowo od CH4 N i Ar. Czysty gaz wodorowy (H2) przewodem 30 kierowany jest do odbiorcy.
Wysycone roztwory chemisorbenta z absorberów 15 i 24 kierowane są do regeneratora 31. Regeneracja chemisorbenta odbywa się przy ciśnieniu 0,2 MPa przy użyciu strumienia pary. Para do regeneracji (H2O) dostarczana jest przewodem 32. Część tej pary doprowadzana jest do regeneratora bezpośrednio, a pozostała część kierowana jest do grzania wamika 33. Odparowana w warniku woda z roztworu chemisorbenta powiększa strumień pary regeneracyjnej. Wydzielony z chemisorbenta dwutlenek węgla i para (po)regeneracyjna kierowane są z regeneratora przewodem 34 do chłodnicy 35 i separatora 36. Kondensat po oddzieleniu w separatorze zawracany jest częściowo pompą 37 na zasilanie kotła półspalania, Na zasilanie kotła półspalania kierowany jest też kondensat parowy z wamika 33. Zregenerowany chemisorbent pompy 38 i 39 kierują ponownie do absorberów.
188 794
Wydzielony w fazie regeneracji sit molekularnych gaz (resztowy), jeśli nie zawiera zbyt dużo składników inertnych (N2 i Ar), zawrócony być może do półspalania.
Niewielka część wodoru przewodem 40, kierowana jest do strumienia gazu syntezowego, celem precyzyjnej regulacji stosunku/H2/CO w tym gazie.
188 794
c r ω 3 X | 5 /VS | |
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweSposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi oxo, w zakresie dotyczącym jednoczesnego wytwarzania gazu syntezowego i wodoru polegający na tym, że do gazu ziemnego i/lub lekkich węglowodorów i zawracanego CO2 dodaje się parę wodną w ilości zapewniającej stosunek H2O/C nie większy niż 1,5 mol/mol, korzystnie 0,1-0,2 mol/mol i cały ten strumień ogrzewa się do temperatury nie większej niż 400°C, korzystnie 300-400°C, miesza ze strumieniem tlenu, zawierającym ewentualnie część zawracanego CO2, tak uzyskaną mieszaninę, o temperaturze niższej od temperatury jej samozapłonu, kieruje na warstwę katalizatora reformingu dla przeprowadzenia egzotermicznej reakcji półspalania i endotermicznej reakcji reformingu nieutlenionego węglowodoru do CO2 i H2O oraz reakcji wytworzonego CO i H2O do CO2 i H2, doprowadzając tlen w takiej ilości, aby mieszanina reakcyjna na wylocie z reaktora posiadała temperaturę 800-950°C, a następnie gaz poreakcyjny schładza się, oczyszcza wstępnie od CO2 częściowo zregenerowanym roztworem chemisorbentu korzystnie do stężenia 1-2% objętościowych, i rozdziela całość gazu na dwa strumienie, z których jeden oczyszcza się dalej od CO2 zregenerowanym roztworem chemisorbenta do zawartości poniżej 0,1% objętościowych i potem kieruje go na syntezę organiczną, ewentualnie korygując w nim właściwy stosunek H2/CO za pomocą wodoru, a strumień drugi poddaje się konwersji CO z parą wodną, otrzymany strumień wodorowy oczyszcza się od CO2 najpierw częściowo zregenerowanym roztworem chemisorbenta do stężenia 1-2% objętościowych, a potem od pozostałego CO2 oraz od innych zanieczyszczeń obecnych w strumieniu wodoru jak CO, CH4, N2 - na sitach molekularnych pracujących w systemie PSA, do zawartości CO i CO2 dopuszczalnych w procesie syntezy organicznej, natomiast roztwory po absorpcji CO2 regeneruje się i wydzielony CO2 zawraca do procesu wytwarzania gazu, według opisu patentowego Nr 161 965, znamienny tym, że do gazu ziemnego i/lub lekkich węglowodorów dodaje się CO2, stanowiący część CO2 wydzielonego w procesie regeneracji chemisorbenta, cały ten strumień ogrzewa się, miesza ze strumieniem tlenu, zawierającym ewentualnie część zawracanego CO2 i uzyskaną mieszaninę o temperaturze niższej od temperatury jej samozapłonu kieruje się na warstwę katalizatora reformingu, przy czym tlenu doprowadza się tyle aby mieszanina poreakcyjna na wylocie z reaktora posiadała temperaturę 950-1050°C, a następnie odbiera się ciepło gazu procesowego po reformingu w kotle zasilanym kondensatem otrzymywanym w procesie oczyszczania gazu od CO2 poprzez absorpcję roztworem chemisorbenta i realizuje końcowe schładzanie gazu poreakcyjnego po reformingu przez bezprzeponowy kontakt z wydzielonym z tego gazu kondensatem, zawróconym do aparatu w którym zachodzi schładzanie.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL98325709A PL188794B3 (pl) | 1998-04-03 | 1998-04-03 | Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0 |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL98325709A PL188794B3 (pl) | 1998-04-03 | 1998-04-03 | Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0 |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL325709A3 PL325709A3 (en) | 1999-10-11 |
PL188794B3 true PL188794B3 (pl) | 2005-04-29 |
Family
ID=20071913
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL98325709A PL188794B3 (pl) | 1998-04-03 | 1998-04-03 | Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0 |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL188794B3 (pl) |
-
1998
- 1998-04-03 PL PL98325709A patent/PL188794B3/pl unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL325709A3 (en) | 1999-10-11 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US20220194789A1 (en) | Atr-based hydrogen process and plant | |
RU2570659C2 (ru) | Производство аммиака с использованием ультрачистого водорода высокого давления | |
US8591769B2 (en) | Hydrogen production with reduced carbon dioxide generation and complete capture | |
US8580153B2 (en) | Hydrogen production with reduced carbon dioxide generation and complete capture | |
JP2008528423A (ja) | 二酸化炭素放出の少ない合成ガス製造方法 | |
EP4172105A1 (en) | Process for producing hydrogen | |
CN116249671A (zh) | 用于制备包含一氧化碳的气体料流的方法 | |
RU2011101927A (ru) | Устройство и способы обработки водорода и моноксида углерода | |
CN116133982A (zh) | 低碳氢燃料 | |
KR20240017359A (ko) | 이산화탄소 배출량을 낮추면서 증기 개질에 의해 순수 수소를 생산하기 위한 방법 및 플랜트 | |
RU2418840C2 (ru) | Система синтеза жидкого топлива | |
JP4681101B2 (ja) | ガソリン、軽油および灯油用合成ガスの製造方法 | |
WO2023242536A1 (en) | Process for producing hydrogen | |
WO2023218160A1 (en) | Process for synthesising methanol | |
AU2021286875B2 (en) | Method for the production of hydrogen | |
FI81072C (fi) | Foerfarande foer produktion av vaermeenergi genom foerbraenning av syntesgas. | |
RU2643542C1 (ru) | Способ получения водорода из углеводородного сырья | |
PL188794B3 (pl) | Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0 | |
PL161965B1 (pl) | Sposób wytwarzania gazu syntezowego, zwłaszcza do syntezy alkoholi 0x0 | |
AU2012301583B2 (en) | Integration of FT system and syn-gas generation | |
US20240294379A1 (en) | Process and plant for producing pure hydrogen by steam reforming with reduced carbon dioxide emissions | |
US20230264145A1 (en) | Improving the purity of a CO2-rich stream | |
JP2000219508A (ja) | 水素psaのオフガスからcoを製造する方法 | |
KR20240145504A (ko) | 합성가스로부터 액체 탄화수소를 생성하는 방법 |