PL188288B1 - Urządzenie do eliminacji odchyleń - Google Patents

Urządzenie do eliminacji odchyleń

Info

Publication number
PL188288B1
PL188288B1 PL97325529A PL32552997A PL188288B1 PL 188288 B1 PL188288 B1 PL 188288B1 PL 97325529 A PL97325529 A PL 97325529A PL 32552997 A PL32552997 A PL 32552997A PL 188288 B1 PL188288 B1 PL 188288B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
machine
energy chain
energy
path
chain
Prior art date
Application number
PL97325529A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325529A1 (en
Inventor
Frantisek Sobotka
Vitezslav Votruba
Original Assignee
Hennlich Industrietechnik
Hennlich Industrietechnikspols Ro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Hennlich Industrietechnik, Hennlich Industrietechnikspols Ro filed Critical Hennlich Industrietechnik
Publication of PL325529A1 publication Critical patent/PL325529A1/xx
Publication of PL188288B1 publication Critical patent/PL188288B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G11/00Arrangements of electric cables or lines between relatively-movable parts
    • H02G11/006Arrangements of electric cables or lines between relatively-movable parts using extensible carrier for the cable, e.g. self-coiling spring
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B66HOISTING; LIFTING; HAULING
    • B66CCRANES; LOAD-ENGAGING ELEMENTS OR DEVICES FOR CRANES, CAPSTANS, WINCHES, OR TACKLES
    • B66C13/00Other constructional features or details
    • B66C13/12Arrangements of means for transmitting pneumatic, hydraulic, or electric power to movable parts of devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Transmission Devices (AREA)
  • Electric Cable Arrangement Between Relatively Moving Parts (AREA)
  • Paper (AREA)
  • Nonmetallic Welding Materials (AREA)
  • Electrotherapy Devices (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do eliminacji odchy- len miedzy droga maszyny poruszajacej sie a droga ruchomego konca lancucha energetycznego, w którym sa ulozone co najmniej nosniki energii dla maszyny, posiadajace zabierak podlaczony zarów- no do maszyny jak i do ruchomego kon- ca lancucha energetycznego, znamienne tym, ze zabierak (1) sklada sie z pary powierzchni oporowych (5), usytuowa- nych jedna za druga zgodnie z kierunkiem ruchu maszyny ( 2), oraz z ramienia ( 6), trafiajacego do szczeliny (7) znajdujacej sie pomiedzy para powierzchni oporo- wych (5). Fig. 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny.
Istnieje szereg urządzeń technologicznych, w których zespół produkcyjny w postaci maszyny lub jej części (w dalszej treści nazywany maszyną) - porusza się w określonej płaszczyźnie oraz jest uzależniony od dostaw energii, której źródła znajdują się na zewnątrz maszyny. Przykładem takiej maszyny może być dźwig z wózkiem suwnicowym, wózek wygarniający urządzenia załadowczego w elektrowniach, maszyna wysypiskowa oraz szereg innych, gabarytowo znacznie mniejszych urządzeń. Maszyny te wytwarzają pracę mechaniczną. Do tego, aby mogły się one poruszać względem nieruchomego miejsca oraz wykonywać odpowiednią pracę, niezbędne jest dostarczenie im środków sterowniczych i zasilających, takich jak na przykład energia elektryczna, czynnik chłodzący, oleje hydrauliczne, powietrze, optyka, itp. z nieruchomego miejsca - źródła - umieszczonego w pobliżu maszyny.
Zwykłym sposobem poruszania się tych maszyn na większą odległość (10 m i więcej) jest ruch po torach kolejowych. Na krótszych odległościach ruch tych maszyn lub ich części odbywa się za pomocą różnych ślizgowych, toczonych, liniowych itp. prowadnic liniowych.
Rozwiązanie sposobu dostawy energii bywa różne, w zależności od producenta. Zależy ono od wielu czynników pracy maszyny, mających wpływ na jej działanie i eksploatację.
Istnieje kilka zasad rozwiązania problemu dostawy energii w trudnych warunkach, związanych z dużymi wymaganiami technicznymi w zakresie odporności na duze drgania, wstrząsy, uderzenia, zużycie cierne, itp.
Przy przesuwie maszyn na odległościach rzędu dziesiątek metrów, stosuje się tzw. układy zgarniane, w których odpowiednie nośniki siłowej i sterowniczej energii zawieszone są na połączonych ze sobą wózkach przesuwnych, albo stosuje się układy, w których odpowiednie nośniki energii wkładane są do rynien prowadzonych wzdłużnie po ziemi lub tez na napiętych linach.
Przy przesuwie maszyn na odległościach rzędu setek metrów, stosuje się zwykle dwa sposoby, tzn. przy pomocy urządzenia zwijającego lub urządzenia naciągającego.
Stały punkt zasilania urządzenia zwijającego umieszczony jest w środku toru przesuwu. Obroty bębna urządzenia zwijającego są zsynchronizowane z prędkością przesuwu maszyny. Przy posuwie tym nośniki energii (kabel, wąż, itp.) na przemian rozwijają się lub zwijają w zależności od kierunku przesuwu, przy czym każdy kabel lub wąż powinien mieć swoją nawijarkę (kołowrót).
Urządzenie naciągające napina poprzez rolkę przy pomocy ciężarków liny prowadzące, na których przymocowane są pojedyncze nośniki energii.
Do podstawowych niedogodności tych rozwiązań należy ich wysoka skłonność do usterek, obciążenie mechaniczne nośników energii, wyższe wymagania odnośnie obsługi, ograniczona ilość zasilających nośników energii oraz znaczne koszty.
Dwie pierwsze niedogodności związane są z ogólną problematyką odchyleń osi przesuwu. Odchylenia te bywają spowodowane różnymi wpływami konstrukcyjnymi i eksploatacyjnymi. Do takich wpływów konstrukcyjnych należy luz w obręczach, suwakach, rolkach itp., natomiast do wpływów eksploatacyjnych można zaliczyć drgania, wstrząsy, uderzenia, tarcie i ogólne działanie sił dynamicznych.
Każda taka maszyna posiada doprowadzenie energii między punktem stałym, umieszczonym w środku toru przesuwu a punktem ruchomym, umieszczonym na maszynie.
Linia prosta jest idealną drogą punktu ruchomego. Jeżeli droga punktu ruchomego względnie odchyli się od tej linii prostej, to może dojść do awarii nośników energii.
Oznacza to, że odchylenie pozycji punktu ruchomego od drogi idealnej jest podstawową przyczyną powstałych usterek.
Niektóre z wymienionych niedogodności rozwiązywane są dzięki zasilaniu energią za pośrednictwem tzw. łańcuchów energetycznych, czyli ruchomych nośników energii. Zastosowane tu określenie „łańcuch energetyczny”, które stosowane jest przez fachowców biegłych w stanie techniki, jest dosłownym tłumaczeniem z języka niemieckiego. Łańcuch energetyczny z wyglądu przypomina łańcuch ogniwowy, który jest wydrążony w środku na całej swojej
188 288 długości tworząc przestrzeń o przekroju w kształcie wymiarowo dobranego prostokąta. W wybraniu tym można ułożyć dowolną ilość nośników energii (kable energetyczne, optyczne, przewody hydrauliczne, powietrzne, czynniki chłodzące, itp.). W razie potrzeby, istnieje możliwość pionowego i poziomego oddzielenia pojedynczych nośników energii za pomocą poprzeczek. Łańcuch składa się z pojedynczych ogniw. W związku z czym istnieje możliwość wykonania łańcucha o dowolnej długości, potrzebnej do ułożenia nośników energii.
Po największej średnicy ułożonego kabla lub węża układa się łańcuch o dozwolonym promieniu zagięcia tak, aby kable (węzę) zginały się tylko w promieniu dozwolonym przez określonego producenta. Po ułożeniu wszystkich nośników energii łańcuch przymocowuje się nieruchomo jednym końcem przy pomocy końcówki (przykręcaniem, spawaniem, nitowaniem, itp.) do punktu nieruchomego, po drugiej stronie takim samym sposobem przymocowuje się go do punktu ruchomego. Przenoszenie siły trakcyjnej dokonuje się za pośrednictwem tego łańcucha, z wykluczeniem jakiegokolwiek obciążenia nośników energii, które właściwie w łańcuchu tym tylko leżą. Technologia ta maksymalnie oszczędza kable, węzę i inne nośniki energii ułożone w łańcuchu.
Powyższa technologia wprawdzie usuwa niektóre niedogodności wcześniej opisanych technologii, jednak i tu odchylenie pozycji punktu ruchomego z drogi idealnej jest podstawową przyczyną powstałych usterek, zwłaszcza przy dłuższych przesuwach (powyżej 10 m).
Między drogą idealną a punktem nieruchomym można położyć płaszczyznę pomocniczą A. Oś drogi prowadzenia łańcucha zasadniczo leży w tej płaszczyźnie. Punkt ruchomy maszyny w każdym miejscu swojej drogi wykazuje odchylenie w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny pomocniczej A. Odchylenie to wynosi średnio od kilkudziesięciu milimetrów do kilku centymetrów, przy czym dozwolone tolerancje odchylenia łańcucha od osi drogi prowadzenia łańcucha zalezą od producenta i od typu łańcucha, i zwykle są one rzędu milimetrów. Dodatkowo działają tu wspomniane już dynamiczne wpływy eksploatacji. Jeżeli podczas eksploatacji, z powodu opisanych skutków, dojdzie do odchylenia punktu ruchomego w stosunku do płaszczyzny pomocniczej A o wartość przekraczającą dozwoloną tolerancję, to może dojść do zniszczenia łańcucha i do awarii całego urządzenia.
Wymienione niedogodności usuwa urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w które są ułożone co najmniej nośniki energii do zasilania maszyny, posiadające zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do ruchomego końca łańcucha energetycznego. Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że zabierak składa się z pary powierzchni oporowych, usytuowanych jedna za drugą zgodnie z kierunkiem ruchu maszyny, oraz z ramienia, trafiającego do szczeliny znajdującej się pomiędzy parą powierzchni oporowych.
Korzystnym jest, że ramię w strefie szczeliny wyposażone jest w czop profilowy.
Zgodnie z odmianą wynalazku, urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny, posiada zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do ruchomego końca łańcucha energetycznego, przy czym zabierak składa się z dwóch łożysk, połączonych ze sobą cięgnem. Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że przynajmniej jedno z łożysk stanowi osadzenie przesuwne.
Korzystnym jest, że pierwsze łożysko stanowi łożysko wahliwe, pozwalające na wahliwy ruch cięgna w płaszczyźnie równoległej do wzdłużnej osi łańcucha energetycznego i jednocześnie prostopadłej do płaszczyzny oporowej łańcucha energetycznego, a łożysko drugie stanowi osadzenie przesuwne, w którym cięgno suwa się prostopadle do płaszczyzny równoległej do wzdłużnej osi łańcucha energetycznego i jednocześnie prostopadle do płaszczyzny oporowej łańcucha energetycznego. Pierwsze łożysko stanowi przegub wahliwy, w którym cięgno waha się w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny oporowej łańcucha energetycznego, a łożysko drugie stanowi osadzenie przesuwne, gdzie cięgno suwa się prostopadle do wymienionych płaszczyzn.
W innej odmianie wynalazku, urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny, ma zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do
188 288 ruchomego końca łańcucha energetycznego, przy czym zabierak składa się z dwóch łożysk, połączonych ze sobą cięgnem, zaś rozwiązanie charakteryzuje się tym, ze łożyska stanowią przeguby wahliwe, których płaszczyzny wahania są zasadniczo równoległe, przy czym pomiędzy cięgnem i jednym z przegubów wahliwych umieszczone jest cięgno pomocnicze podłączone do cięgna poprzez pomocniczy przegub wahliwy, przy czym płaszczyzna wahania pomocniczego przegubu wahliwego jest zasadniczo równoległa do płaszczyzny wahania przegubów wahliwych.
W następnej odmianie wynalazku, urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny, posiadające zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do ruchomego końca łańcucha energetycznego charakteryzuje się tym, ze zabierak składa się z ramy, w której usytuowana jest sprężyna i która jest poziomo przesuwnie ułożona na maszynie, przy czym sprężyna jest połączona z ruchomym końcem łańcucha energetycznego.
Korzystnym jest, że jako sprężynę stosuje się sprężynę płaską.
Konstrukcja urządzeń według wynalazku umożliwia zastosowanie łańcuchów energetycznych również w takich przypadkach, gdy wysokościowe i boczne odchylenia (pionowe i poziome odchylenia) punktu zasilającego na maszynie ruchomej przewyższają dozwolone odchylenia ruchomego końca łańcucha energetycznego, przez co nie występuje konieczność stosowania kosztownych urządzeń do kompensacji drogi posuwu maszyny ruchomej. Prosta konstrukcja urządzeń według wynalazku zmniejsza awaryjność i związane z tym koszty przestojów. W urządzeniach według wynalazku możliwe jest zastosowanie łańcuchów energetycznych również w takich zastosowaniach, w których z powodów eksploatacyjnych niemożliwym jest wyrównywanie drogi posuwu, na przykład dla przesuwnie statków, itp.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony schematycznie w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia maszynę z podłączeniem nieruchomym ruchomego końca łańcucha energetycznego, znaną ze stanu techniki, fig. 2 - przykład zastosowania urządzenia według wynalazku na żurawiu bramowym, fig. 3 - przykład wykonania urządzenia według wynalazku z parą powierzchni oporowych, fig. 4 - usprawnione wykonanie z fig. 3, fig. 5 - szczegółowe przedstawienie wykonania z fig. 4, fig. 6 - ulepszony wariant wykonania z fig. 3, fig. 7 korzystne ulepszenie wykonania z fig. 6, fig. 8 - przykład urządzenia według wynalazku z przegubami kulistymi, fig. 9 - przykład urządzenia według wynalazku z łożyskiem wahliwym i osadzeniem przesuwnym, fig. 10 - przykład urządzenia według wynalazku z przegubem wahliwym i osadzeniem przesuwnym, fig. 11 - przykład urządzenia według wynalazku z przegubami wahliwymi, fig. 12 - przykład urządzenia według wynalazku ze sprężyną płaską.
Jak przedstawiono na fig. 1 znana maszyna jest połączona nieruchomo do ruchomego końca łańcucha energetycznego.
Na fig. 2 przedstawiony jest przykład zastosowania urządzenia według wynalazku, gdzie maszynę ruchomą 2 stanowi żuraw bramowy, którego brama 20 z wózkiem suwnicowym 21 podczas pracy porusza się po parze równoległych szyn 22. Energia elektryczna dostarczana jest do bramy 20 żurawia kablami elektrycznymi, prowadzonymi w łańcuchu energetycznym 4. Takie łańcuchy energetyczne 4 składające się z wydrążonych, na ogół prostokątnych ogniw są ogólnie znane i dostępne, dlatego tez nie będą tutaj dokładniej omawiane.
Łańcuch energetyczny 4 ma koniec nieruchomy 23 ułożony w rynnie prowadzącej 24 oraz ruchomy koniec 3 śledzący przesuw bramy 20 żurawia. Aby uniknąć przenoszenia na łańcuch energetyczny niedozwolonego obciążenia, które mogłoby spowodować pękanie łańcucha energetycznego 4, pomiędzy bramę 20 żurawia a ruchomy koniec 3 łańcucha energetycznego włożone jest urządzenie według wynalazku.
Według fig. 2 urządzenie to stanowi zabierak 1 o ograniczonej zdolności przenoszenia sił w kierunku między bramą 20 żurawia a ruchomym końcem 3 łańcucha energetycznego 4. Zabierak 1 jednym końcem przymocowany jest do bramy 20 żurawia, a swoim drugim końcem połączony jest z ruchomym końcem 3 łańcucha energetycznego 4. Na fig. 2 zbierak 1 dla uproszczenia przedstawiony jest tylko blokowo.
188 288
Przykład konstrukcji urządzenia według wynalazku przedstawiono schematycznie na fig. 3 i 4. Ruchomy koniec 3 łańcucha energetycznego 4 połączony jest z parą powierzchni oporowych 5, które usytuowane sąjedna za drugą zgodnie z kierunkiem przesuwu maszyny 2. Na fig. 3 i 4 droga maszyny 2 przedstawiona jest jako podnosząca się w stosunku do płaszczyzny ułożenia łańcucha energetycznego 4, jednakże może ona także leżeć w płaszczyźnie równoległej, tak jak w przypadku żurawia bramowego z fig. 2.
Na maszynie 2 umocowane jest nieruchomo ramię 6, którego koniec trafia w szczelinę 7 znajdującą się pomiędzy parą powierzchni oporowych 5. W wykonaniu przedstawionym na fig. 4 koniec oporowy ramienia 6 wyposażony jest w wymienny czop profilowy 8. Kable elektryczne (nie pokazane na rysunku) prowadzone są wolną pętlą z łańcucha energetycznego 4 wzdłuz zbieraka 1 do maszyny 2.
Bardziej szczegółowe przedstawienie przykładu wykonania z fig. 4 pokazane jest na fig. 5, z uwidocznionymi powierzchniami oporowymi 5 połączonymi z ruchomym końcem 3 łańcucha energetycznego. W szczelinie 7 pomiędzy powierzchniami oporowymi 5 znajduje się ramię 6 połączone z maszyną 2 (tutaj nie widoczna) wyposażone w czop profilowy 8.
Na fig. 5 widoczne są także kable elektryczne 25 ułożone wewnątrz łańcucha energetycznego 4.
Przy ruchu maszyny 2 w lewą stronę, ramię 6, ewentualnie jego czop profilowy 8, wywiera nacisk na lewą powierzchnię oporową 5 (patrz fig. 3, 4 i 5) i w ten sposób przenosi ruchomy koniec 3 łańcucha energetycznego 4 w lewą stronę. Przy ruchu maszyny 2 w prawą stronę ramię 6 wywiera nacisk na prawą powierzchnię oporową 5 i w ten sposób przenosi ruchomy koniec 3 łańcucha energetycznego 4 w stronę prawą.
Urządzenie według fig. 6 jest odmianą urządzenia z fig. 3 i 4 z tą różnicą, że tym razem ramię 6 przymocowane jest do ruchomego końca 3 łańcucha energetycznego 4, natomiast do maszyny 2 przymocowana jest para powierzchni oporowych 5.
Działanie urządzenia według fig. 6 jest analogiczne z działaniem opisanego urządzenia według fig. 3, 4 i 5.
Wyżej opisane przykłady wykonania zabieraka 1 nie mają żadnej zdolności przenoszenia siły w kierunku między maszyną 2 i ruchomym końcem 3 łańcucha energetycznego 4, dzięki czemu niemożliwe jest przenoszenie niedozwolonych obciążeń na łańcuch energetyczny 4, które to obciążenia mogłyby doprowadzić do jego zniszczenia.
Dla osiągnięcia pożądanych skutków nie zawsze niezbędnym jest, aby zabierak 1 nie posiadał żadnej zdolności przenoszenia siły w wyżej wymienionym kierunku. W praktyce wystarcza, jeżeli jego zdolność przenoszenia siły w określonym kierunku jest ograniczona, tzn. gdy zabierak 1 teoretycznie przenosi siły w określonym kierunku po osiągnięciu pozycji granicznych, określonych wykonaniem konstrukcyjnym. Urządzenia wszak są tak konstruowane, aby w trakcie ich eksploatacji nie dochodziło do osiągnięcia takiego przypadku granicznego.
Na fig. 7 przedstawiony jest przykład wykonania zabieraka 1 z ograniczoną zdolnością przenoszenia sił w kierunku między maszyną 2 i ruchomym końcem 3 łańcucha energetycznego 4.
Urządzenie to, podobnie jak urządzenie z fig. 6, stanowi zabierak 1 utworzony przez parę powierzchni oporowych 5 połączonych z maszyną 2, pomiędzy które trafia ramię 6 zamocowane na ruchomym końcu 3 łańcucha energetycznego 4. Ramię 6 po obu stronach przyłączone jest do powierzchni oporowych 5 za pomocą spiralnych sprężyn 26.
Dalszy przykład wykonania wynalazku przedstawiony jest na fig. 8, na której zabierak 1 składa się z dwóch przegubów kulistych 9 połączonych ze sobą cięgnem 10. Ewentualne niepożądane odchylenia w tym przypadku eliminowane są ruchem cięgna 10.
W przykładzie wykonania z fig. 9 zabierak 1 składa się z cięgna 10 zamocowanego na maszynie 2 za pomocą łożyska wahliwego 11, umożliwiającego obracanie cięgna w płaszczyźnie równoległej z podłużną osią łańcucha energetycznego 4 i jednocześnie prostopadłej do płaszczyzny oporowej łańcucha energetycznego 4. Z drugiej strony cięgno 10 połączone jest z ruchomym końcem 3 łańcucha energetycznego 4 za pośrednictwem osadzenia przesuwnego 12, umożliwiającego co najmniej w określonym (ograniczonym) zakresie przesunięcie
188 288 cięgna 10 w kierunku maszyny 2. Posunięcie to eliminuje niepożądane odchylenia w płaszczyźnie poziomej, natomiast obracające się cięgno 10 eliminuje niepożądane odchylenia w płaszczyźnie pionowej.
Podobnie działa rozwiązanie z przykładu wykonania wynalazku, który jest przedstawiony na fig. 10. W tym przypadku cięgno 10 zamocowane jest do maszyny 2 za pomocą przegubu wahliwego 13, natomiast na przeciwległym końcu umocowane jest do ruchomego końca 3 łańcucha energetycznego 4 za pośrednictwem osadzenia przesuwnego 14. Obracanie się cięgna 10 w tym wykonaniu eliminuje niepożądane odchylenia w płaszczyźnie poziomej, a osadzenie przesuwne 14 eliminuje niepożądane odchylenia w płaszczyźnie pionowej.
W przykładzie wykonania z fig. 11 zabierak 1 składa się z cięgna 10 ułożonego na maszynie 2 w przegubie wahliwym 15, którego oś wzdłużna jest równoległa do osi wzdłużnej łańcucha energetycznego 4. Tak samo zorientowany jest i drugi przegub wahliwy 15, ułożony na ruchomym końcu 3 łańcucha energetycznego 4 i niosący cięgno pomocnicze 16 połączone z cięgnem 10 za pomocą pomocniczego przegubu wahliwego 17. Wahanie się cięgna 10 i cięgna pomocniczego 16 eliminuje niepożądane odchylenia zarówno w płaszczyźnie poziomej jak i w płaszczyźnie pionowej.
W wykonaniu wynalazku według fig. 12 zabierak 1 składa się z ramy 18, w przy której znajduje się gumowa płaska sprężyna 19, i która jest ułożona poziomo przesuwnie na maszynie 2. Gumowa sprężyna 19 połączona jest z ruchomym końcem 3 łańcucha energetycznego 4.
Niepożądane odchylenia eliminowane są zarówno ułożeniem suwalnym ramy 18, jak i deformacjami elastycznymi sprężyny 19.
Dla fachowca widocznym jest, że przy znajomości istoty rozwiązania możliwe jest zaproponowanie szeregu dalszych konkretnych wykonań, które będą mieściły się w zakresie ochrony obecnego wynalazku.
Urządzenie według wynalazku można wykorzystać wszędzie tam, gdzie konieczna jest eliminacja różnic między drogą maszyny ruchomej w zakresie dozwolonej tolerancji odchyleń drogi ruchomego końca łańcucha energetycznego niosącego nośniki energii. Przykładem takich maszyn są dźwigi, urządzenia do zasypywania węgla w elektrowniach, maszyny wysypiskowe w elektrowniach, itp.
188 288
Fig.3
188 288
Fig.6
188 288
Fig.7
Fig.8
Fig.9
188 288
Fig.10
Fig.ll
Fig.12
188 288
2.
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny, posiadające zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do ruchomego końca łańcucha energetycznego, znamienne tym, że zabierak (1) składa się z pary powierzchni oporowych (5), usytuowanych jedna za drugą zgodnie z kierunkiem ruchu maszyny (2), oraz z ramienia (6), trafiającego do szczeliny (7) znajdującej się pomiędzy parą powierzchni oporowych (5).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że ramię (6) w strefie szczeliny (7) wyposażone jest w czop profilowy (8).
  3. 3. Urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny, posiadające zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do ruchomego końca łańcucha energetycznego, przy czym zabierak składa się z dwóch łożysk, połączonych ze sobą cięgnem, znamienne tym, że przynajmniej jedno z łożysk stanowi osadzenie przesuwne (12, 13).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że pierwsze łożysko stanowi łożysko wahliwe, pozwalające na wahliwy ruch cięgna w płaszczyźnie równoległej do wzdłużnej osi łańcucha energetycznego (4) i jednocześnie prostopadłej do płaszczyzny oporowej łańcucha energetycznego (4), a łożysko drugie stanowi osadzenie przesuwne (12), w którym cięgno (10) suwa się prostopadle do płaszczyzny równoległej do wzdłużnej osi łańcucha energetycznego (4) i jednocześnie prostopadle do płaszczyzny oporowej łańcucha energetycznego (4).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że pierwsze łożysko stanowi przegub wahliwy (13), w którym cięgno (10) waha się w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny oporowej łańcucha energetycznego (4), a łożysko drugie stanowi osadzenie przesuwne (14), gdzie cięgno (10) suwa się prostopadle do wymienionych płaszczyzn.
  6. 6. Urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny posiadające zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do ruchomego końca łańcucha energetycznego, przy czym zabierak składa się z dwóch łożysk, połączonych ze sobą cięgnem, znamienne tym, że łożyska stanowią przeguby wahliwe (15), których płaszczyzny wahania są zasadniczo równoległe, przy czym pomiędzy cięgnem (10) i jednym z przegubów wahliwych (15) umieszczone jest cięgno pomocnicze (16) podłączone do cięgna (10) poprzez pomocniczy przegub wahliwy (17), którego płaszczyzna wahania jest zasadniczo równoległa do płaszczyzny wahania przegubów wahliwych (15).
  7. 7. Urządzenie do eliminacji odchyleń między drogą maszyny poruszającej się a drogą ruchomego końca łańcucha energetycznego, w którym są ułożone co najmniej nośniki energii dla maszyny, posiadające zabierak podłączony zarówno do maszyny jak i do ruchomego końca łańcucha energetycznego, znamienne tym, że zabierak (1) składa się z ramy (18), w której usytuowana jest sprężyna (19) i która jest poziomo przesuwnie ułożona na maszynie (2), przy czym sprężyna (19) jest połączona z ruchomym końcem (3) łańcucha energetycznego (4).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, ze sprężynę (19) stanowi sprężyna płaska.
    * * *
    188 288
PL97325529A 1996-07-17 1997-07-16 Urządzenie do eliminacji odchyleń PL188288B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ962118A CZ284723B6 (cs) 1996-07-17 1996-07-17 Zařízení pro eliminaci odchylek
PCT/CZ1997/000023 WO1998003424A1 (de) 1996-07-17 1997-07-16 Einrichtung zur eliminierung von abweichungen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325529A1 PL325529A1 (en) 1998-08-03
PL188288B1 true PL188288B1 (pl) 2005-01-31

Family

ID=5464403

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97325529A PL188288B1 (pl) 1996-07-17 1997-07-16 Urządzenie do eliminacji odchyleń

Country Status (5)

Country Link
AU (1) AU3333997A (pl)
CZ (1) CZ284723B6 (pl)
DE (1) DE29780389U1 (pl)
PL (1) PL188288B1 (pl)
WO (1) WO1998003424A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29807063U1 (de) 1998-04-20 1998-06-18 Igus Spritzgußteile für die Industrie GmbH, 51147 Köln Kanal für Energieführungsketten
DE202019101608U1 (de) * 2019-03-20 2019-09-23 Igus Gmbh Systeme zur Positionsbestimmung mit einer Energieführungskette

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL297164A (pl) * 1962-09-04
IT208046Z2 (it) * 1986-09-15 1988-03-31 Tecno Mobili E Forniture Per A Organo passocavo flessibile a snodi bidirezionali.
GB2274821B (en) * 1993-02-03 1995-11-08 William Collier Tractor and trailer coupling

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998003424A1 (de) 1998-01-29
AU3333997A (en) 1998-02-10
PL325529A1 (en) 1998-08-03
CZ211896A3 (cs) 1998-04-15
CZ284723B6 (cs) 1999-02-17
DE29780389U1 (de) 1998-07-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4600817A (en) Apparatus for guiding flexible supply lines
US20090272708A1 (en) Modular Counterweight Carriage for Cranes, in Particular for Large Crane
BRPI0716661B1 (pt) Aparelho e método para prover compensação de levantamento para uma carga suspensa de uma extremidade de um cabo em um ambiente marinho, com a outra extremidade do cabo.
US3994373A (en) Arrangement for guiding energy conveying means
US7516857B2 (en) Crane with boom and running track for a cable carrier
PL188288B1 (pl) Urządzenie do eliminacji odchyleń
US4363411A (en) Hammerhead crane with plural shuttle trolleys, a load trolley and movable counterweight means
US4378875A (en) Sling belt bulk material conveyor
RU2102261C1 (ru) Машина для непрерывной прокладки с заданным натяжением контактного провода и/или несущего троса контактной сети электрифицированных железных дорог
WO1993001114A1 (en) A slewing bridge material handling apparatus capable of continuous material feeding during moving and slewing
PL176787B1 (pl) Transporter zawierający pas zamknięty i sposób transportowania materiału
US4440293A (en) Sling belt bulk material conveyor
CN210621461U (zh) 一种桥梁检测车架过墩系统
CZ5322U1 (cs) Zařízení pro eliminaci odchylek
CN209939709U (zh) 新型低阻力圆管带式输送机
AU617124B2 (en) Ship's loader or unloader
FI127506B (fi) STS-nosturi
RU73655U1 (ru) Конвейер ленточный
PL175543B1 (pl) Urządzenie do układania przewodów trakcji elektrycznej
SU797980A1 (ru) Линейна секци ленточного конвейера
CN219258578U (zh) 短程皮带输送机及其机头、机尾装置
US1551223A (en) Aerial cable carrier for heavy duty
US5393187A (en) Continuous bulk unloader/reclaimer
CN212686643U (zh) 连续式分道装置
CN220745218U (zh) 一种钢丝绳的张紧装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130716