PL187944B1 - Sposób i urządzenie do obróbki powlekanego pasa papieru - Google Patents
Sposób i urządzenie do obróbki powlekanego pasa papieruInfo
- Publication number
- PL187944B1 PL187944B1 PL33348999A PL33348999A PL187944B1 PL 187944 B1 PL187944 B1 PL 187944B1 PL 33348999 A PL33348999 A PL 33348999A PL 33348999 A PL33348999 A PL 33348999A PL 187944 B1 PL187944 B1 PL 187944B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- coated paper
- adhesive
- laser
- coated
- paper web
- Prior art date
Links
Classifications
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24C—MACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
- A24C5/00—Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
- A24C5/47—Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces
- A24C5/471—Attaching filters or mouthpieces to cigars or cigarettes, e.g. inserting filters into cigarettes or their mouthpieces by means of a connecting band
- A24C5/472—Applying adhesives to the connecting band
-
- A—HUMAN NECESSITIES
- A24—TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
- A24C—MACHINES FOR MAKING CIGARS OR CIGARETTES
- A24C5/00—Making cigarettes; Making tipping materials for, or attaching filters or mouthpieces to, cigars or cigarettes
- A24C5/005—Treatment of cigarette paper
- A24C5/007—Perforating
Landscapes
- Manufacturing Of Cigar And Cigarette Tobacco (AREA)
- Laser Beam Processing (AREA)
- Cigarettes, Filters, And Manufacturing Of Filters (AREA)
- Folding Of Thin Sheet-Like Materials, Special Discharging Devices, And Others (AREA)
Abstract
1. Sposób obróbki powlekanego pasa pa- pieru, w którym powlekany pas papieru za- opatruje sie w powloke klejowa i od powle- czonego pasa papieru oddziela sie kolejno powleczone arkusiki, w celu polaczenia pa- pierosów i waleczków filtru, znamienny tym, ze w wybranych obszarach powierzchni powleczonego pasa papieru naniesiony klej dezaktywuje sie. 8. Urzadzenie, do obróbki powlekanego pasa papieru w maszynie do laczenia filtru z prowadnica pasa, z przyporzadkowanym prowadnicy pasa urzadzeniem do nanoszenia kleju i z urzadzeniem tnacym do oddzielania powleczonych arkusików dla laczenia papie- rosów i waleczków filtru przez pas powle- czonego papieru, znamienne tym, ze posia- da elementy (37, 38) do dezaktywacji kleju, naniesionego w wybranych obszarach (54, 67) powierzchni powleczonego pasa (13) papieru. Fig. 4 PL PL PL
Description
Wynalazek dotyczy sposobu obróbki powlekanego pasa papieru, w którym powlekany pas papieru zaopatruje się w powłokę klejowa i od tego pasa oddziela się kolejno powleczone arkusiki do łączenia papierosów i wałeczków filtru. Ponadto wynalazek dotyczy urządzenia do obróbki powlekanego pasa papieru, za pomocą maszyny do nasadzania filtru z prowadnicą pasa, z urządzeniem do nanoszenia kleju, przyporządkowanym prowadnicy pasa, oraz z urządzeniem tnącym do oddzielania powleczonych arkusików, w celu łączenia papierosów i wałeczków filtru przez powleczony pas papieru.
Wytwarzanie papierosów z filtrem następuje na maszynach do nasadzania filtru przez wzajemne połączenie grup z osiowo ukierunkowanych do siebie prętów tytoniowych i odcinków filtru w wyniku owinięcia powleczonymi klejem arkusikami. W obszarze filtru otoczka papierosów otrzymuje często strefę pożądanej przepuszczalności powietrza, którą wytwarza się w wyniku perforacji otoczki. Przez tę perforację lub małe otwory płynie przy zaciąganiu się papierosami od zewnątrz powietrze do wnętrza, co wpływa korzystnie na jakość palenia papierosa. Perforację można nanieść na otoczkę gotowych papierosów z filtrem lub na powleczony pas papieru, zanim oddzieli się od niego powleczony arkusik i owinie dokoła części składowych papierosów z filtrem, w celu ich połączenia. Układ, który to przedstawia, jest opisany w amerykańskim dokumencie patentowym US-PS 4281670.
Zazwyczaj pas powlekanego papieru zaopatruje się w powłokę klejową po perforowaniu, a przed rozcięciem na powleczone arkusiki. Ta powłoka klejowa pozostawia na powlekanym pasie papieru wolne od kleju miejsca w obszarach perforacji. Te wolne od kleju miejsca nie dopuszczają, aby otwory perforacyjne zostały znowu zamknięte przez klej. Tworzenie takich wolnych od kleju miejsc podczas nanoszenia kleju wymaga szczególnego rozwiązania i/lub sterowania urządzenia do nanoszenia kleju.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu i urządzenia, które zapewnią w prosty sposób to, aby na krawędziach cięcia powleczonych arkusików przy owijaniu grup nie wystąpił klej oraz aby perforacje nie były zamykane przez klej i nie traciły swej efektywności.
Sposób według wynalazku polega na tym, że dezaktywuje się klej, naniesiony w wybranych obszarach powierzchni pasa powlekanego papieru.
Według korzystnego dalszego rozwinięcia wynalazku na powlekany pas papieru nanosi się w zasadzie ciągłą warstwę kleju.
Jako szczególnie korzystne rozwiązanie sposobu według wynalazku przewidziano, że klej dezaktywuje się w wybranych obszarach powierzchni przez odparowanie kleju lub zawartego w nim rozpuszczalnika za pomocą promieniowania laserowego. Dzięki temu uzyskuje się szybkoreakcyjne i dokładne wytwarzanie obszarów dezaktywowanego kleju w dowolnie wybranych miejscach na pasie powlekanego papieru.
187 944
Korzystnie, wykorzystuje się promieniowanie laserowe, do oddzielania powleczonych arkusików od pasa powlekanego papieru. Wykorzystuje się je jednocześnie także do dezaktywacji kleju w obszarach obrzeżnych, sąsiadujących z przecięciem rozdzielającym, tak, iż z obu stron tego przecięcia powstają strefy nieaktywne, zwłaszcza zawierające wolny od rozpuszczalnika klej.
Korzystnie, promień laserowy, wytwarzający otwory perforacyjne w powleczonym klejem papierze powlekanym, wykorzystuje się jednocześnie do dezaktywacji kleju w obszarze dokoła otworów perforacyjnych, przy czym zwłaszcza cięcie perforacyjne i oddzielające oraz dezaktywację kleju w obrzeżnych obszarach przecięć i perforacji wykonuje się jednocześnie za pomocą tego samego promienia laserowego.
Korzystnie, moc promienia laserowego w płaszczyźnie powleczonego papieru skupia się w znacznie przeważającej części w środkowym obszarze przekroju poprzecznego promienia, wytwarzającym perforacje i/lub przecięcie oddzielające, a w mniejszej części w obszarze obrzeżnym przekroju poprzecznego promienia, powodującym dezaktywację kleju.
Urządzenie według wynalazku, charakteryzuje się tym, że posiada elementy do dezaktywacji kleju, naniesionego w wybranych obszarach powierzchni pasa powlekanego papieru.
Korzystnie, urządzenie do nanoszenia kleju jest wykonane jako nanoszące ciągłą warstwę kleju na pas powlekanego papieru.
Korzystnie, środkiem do dezaktywacji kleju jest promień laserowy, emitowany przez laser i skierowany na wybrane obszary powierzchni powleczonego pasa papieru.
Korzystnie, urządzenie tnące zawiera laser oraz elementy do kierowania emitowanego przez laser promieniowania laserowego do oddzielania powleczonych arkusików od powleczonego pasa papieru na żądaną linię cięcia, a jednocześnie na linię cięcia sąsiadujących z obu stron obszarów obrzeżnych powleczonego pasa papieru, w celu dezaktywacji kleju, występującego w tych obszarach.
Korzystnie, laserowi przyporządkowane są środki do kierowania promienia laserowego na zadane strefy perforowane powleczonego pasa papieru dla wytworzenia perforacji, a jednocześnie na obszary obrzeżne powleczonego pasa papieru, otaczające perforacje, dla jednoczesnej dezaktywacji kleju, występującego w tych obszarach.
Korzystnie, urządzenie posiada laser do perforowania powleczonego pasa papieru, oddzielania powleczonych arkusików i dezaktywacji kleju usytuowany w obszarach powleczonego pasa papieru, sąsiadujących z perforacjami i cięciami oddzielającymi.
Korzystnie, elementy do kierowania promienia laserowego ku pasowi powleczonego papieru zawierają dyfrakcyjny element optyczny, skupiający większą część mocy promienia w wąskim obszarze środkowego pola, a mniejszą część mocy promienia w szerszym obszarze zewnętrznego pola przekroju poprzecznego promienia.
Korzystnie, obszar środkowego pola wynosi w przybliżeniu jedną trzecią przekroju poprzecznego promienia.
Korzystnie, dyfrakcyjny element optyczny jest wykonany jako skupiający około 90% mocy promienia w środkowym polu i około 10% w zewnętrznym polu przekroju poprzecznego promienia.
Wynalazek przewiduje zatem w bardzo korzystny sposób zamiast wolnych od kleju miejsc, obszary dezaktywowanego kleju na pąsie powlekanego papieru, tak, iż można wyeliminować kosztowne i narażone na zakłócenia środki w urządzeniu do nanoszenia kleju, służące do wytwarzania wolnych od kleju miejsc, następujących po sobie w sposób nieciągły. Oznacza to znaczne uproszczenie urządzenia do nanoszenia kleju bez rezygnacji z korzystnego oddziaływania miejsc, wolnych od kleju.
Zaleta wynalazku polega zwłaszcza właśnie na tym, że odpada wytwarzanie wolnych od kleju stref podczas nanoszenia kleju, co znacznie upraszcza operację powlekania klejem pasa papieru. Za pomocą środków, przewidzianych wynalazkiem, zapobiega się, przy tym niezawodnie wychodzeniu kleju na obrzeżach powleczonych arkusików, owiniętych dokoła grup oraz dodawaniu perforacji, naniesionych w materiale powłokowym. Zastosowanie lasera do wytwarzania obszarów dezaktywowanego kleju przez odparowanie kleju lub rozpuszczalnika, zawartego w kleju, czyni sposób niezależnym od formatu papierosów i materiału powłokowego,
187 944 a zatem nie wymaga w związku z tym przy zmianie formatu żadnych adaptacji maszynowych. Ponadto wytwarzanie obszarów zdezaktywowanego kleju jest bardzo elastyczne, ponieważ położenie i rozmiary tych obszarów na pasie powleczonego papieru można w dużym stopniu swobodnie wybrać przez nastawienie promieniowania laserowego. Jest szczególnie efektywne, jeśli laser, użyty do oddzielania powleczonych arkusików i perforowania pasa powleczonego papieru, jest wykorzystywany jednocześnie do dezaktywacji kleju, ponieważ uzyskuje się dzięki temu niezwykle dokładne przyporządkowanie obszarów dezaktywowanego kleju liniom przecięcia i perforacjom oraz efektywne wykorzystanie mocy lasera.
Wynalazek zostaje objaśniony bliżej na podstawie przykładów wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia maszynę do nasadzania filtrów z urządzeniem według wynalazku w widoku z przodu, fig. 2 - urządzenie według wynalazku do perforowania pasa powleczonego papieru w perspektywicznym ujęciu schematycznym, fig. 3 - urządzenie do oddzielania odcinków pasa powleczonego papieru w schematycznym widoku perspektywicznym, fig. 4 - wykrój, oznaczony na fig. 3 symbolem IV. w powiększeniu, fig. 5 - przykład profilu natężenia promieniowania laserowego, użytego w myśl wynalazku, fig. 6 - wariant wynalazku z jednym tylko laserem do perforowania i cięcia pasa powleczonego papieru.
W przedstawionej na fig. 1 maszynie chodzi o maszynę do nasadzania filtru typu MAK firmy Hauni Maschinenbau AG z układem oddzielającym, pracującym za pomocą lasera oraz z laserowym układem perforującym. Taka maszyna jest znana np. z opisu patentowego US-PS 4.281.670. Zawiera ona następujące szczegóły. Bęben wejściowy 1 przekazuje papierosy, produkowane na maszynie do wytwarzania papierosów, w dwóch bębnach stopniujących 2, które doprowadzone w sposób stopniowany papierosy odstopniowują i doprowadzają do bębna zestawiającego 3 w szeregach po dwie sztuki z wolną przestrzenią pomiędzy papierosami. Wałeczki filtrowe docierają z magazynka 4 na bęben tnący 6, są cięte przez noże tarczowe 7 na trzpienie filtrowe o podwójnej długości użytkowej, zestopniowane na bębnie stopniującym 8, wyrównane przez bęben posuwny 9 w jeden szereg leżących jeden za drugim trzpieni i odłożone przez bęben przyśpieszający 11 w wolne przestrzenie pomiędzy szeregami papierosów na bębnie zestawiającym 3. Grupy papieros-filtr-papieros zostają zsunięte, tak, iż przylegają do siebie osiowo. Z kolei są one przejmowane przez bęben przekazujący 12. Pas 13 powlekanego papieru jest odwijany ze szpuli 14 za pomocą wałków odbierających 16. Pas 13 jest prowadzony dokoła mającego ostrą krawędź łamacza wstępnego 17, powleczony klejem przez urządzenie do powlekania 18 i pocięty na bębnie tnącym 19. Oddzielone arkusiki powleczone (arkusiki łączące) są przyczepione do grup papieros-filtr na bębnie przekazującym 12 i na bębnie rolującym 22 zrolowane dokoła grup papierosy-filtry za pomocą rolownika 23. Gotowe grupy podwójnych papierosów z filtrem doprowadza się za pośrednictwem bębna suszącego 24 do bębna tnącego 26 i na nim przez środkowe przecięcie poprzez trzpień filtrowy są doprowadzone do postaci pojedynczych papierosów z filtrem, przy czym jednocześnie odrzuca się usterkowe papierosy z filtrem. Urządzenie nawrotne 29, współdziałające z bębnem przekazującym 27 i bębnem zbiorczym 28, odwraca szereg filtr-papieros i doprowadza go jednocześnie do nieobróconego szeregu filtr-papieros, przebiegającego przez bęben przekazujący 27 i bęben zbiorczy 28. Za pośrednictwem bębna kontrolnego 31 papierosy z filtrem docierają do bębna wyrzutowego 32, na którym przed operacją wyrzutu następuje prócz tego sprawdzenie stykowe główki papierosów z filtrem. Bęben odkładający 34, współpracujący z bębnem hamującym 33, odkłada papierosy z filtrem na taśmę odprowadzającą 36. Układ oddzielający w postaci urządzenia tnącego 37, uwidacznia figura 3 w powiększonym ujęciu perspektywicznym. Urządzenie perforujące 38, jest przedstawione na fig. 2 w widoku perspektywicznym. Fig. 2 i 3 uwidaczniają odpowiednie urządzenie lub układ schematycznie i nie według skali.
Figura 2 przedstawia jako przykład wykonania wynalazku urządzenie perforujące 38 uwidocznionej na fig. 1 maszyny do dołączania filtru w schematycznym widoku perspektywicznym. Liczbą 13 jest znowu oznaczony pas powleczonego klejem papieru łączącego, od którego w obszarze bębna 19 oddziela się arkusiki łączące 13a. Układ perforujący 38 jest umieszczony z prądem urządzenia 18 do powlekania klejem i zawiera sterowany przez układ sterujący 41 laser 42, który wysyła impulsowy promień laserowy 43. Promień laserowy 43 zmienia kierunek za pomocą zwierciadła 44 do zmiany kierunku i zostaje podzielony przez
187 944 częściowo przepuszczające zwierciadło 46 na dwa jednakowe promienie cząstkowe 43a i 43b. Promień cząstkowy 43b zostaje skierowany jednocześnie ku pasowi 13 powleczonego papieru przez częściowo przepuszczające zwierciadło 46. Inne zwierciadło 47 kieruje promień cząstkowy 43a, przechodzący przez częściowo przepuszczające zwierciadło 46, również ku pasowi 13 powleczonego papieru.
Promienie cząstkowe 43a i 43b są ogniskowane za pomocą układów optycznych 48, z których na fig. 2 uwidoczniony jest tylko jeden, w dwóch ścieżkach perforacyjnych 49 i 49a na pasie 13 powleczonego papieru, gdzie wytwarzają perforacje 51 lub 51a. Jako układy optyczne 48 przewidziane są dwustopniowe soczewki dyfrakcyjne, których profil natężenia jest przedstawiony na fig. 5. Na wykresie fig. 5 symbolem J jest oznaczone natężenie, a symbolem D jest oznaczona odległość od osi optycznej soczewki w płaszczyźnie ogniskowej na przemieszczającym się pasie 13 powleczonego papieru. Wykres ten charakteryzuje wykonanie soczewek dyfrakcyjnych 48. Pokazuje on, że w polu środkowym o promieniu D1 dokoła osi optycznej soczewki skupia się około 90% mocy promieniowania lasera. W zewnętrznym polu, które otacza pierścieniowo pole środkowe i ma średnicę zewnętrzną D2, rozłożone jest pozostałe ok. 10% mocy promieniowania lasera. Średnica pola zewnętrznego ma się do średnicy pola zewnętrznego w przybliżeniu jak 3:1.
Na pasie 13 papieru, powleczonym klejem całopowierzchniowo, ten układ optyczny przyczynia się do powstania perforacji 51, które są przedstawione w powiększeniu na fig. 4 jako wykrój IV z fig. 3. Duża moc promieniowania, skupiona w środkowym polu 52 promienia laserowego 43a lub 43b, trafiającego na ruchomy pas papieru, powleczony klejem, wytwarza żądane perforacje 51. 10-procentowa część mocy promieniowania lasera, która jest skupiona w zewnętrznym polu 53, dezaktywuje klej w obszarze 54, otaczającym pierścieniowo perforację. Te obszary 54 powierzchni, które są pokryte nieaktywnym klejem, działają jak „wolne od kleju strefy” bez konieczności użycia skomplikowanych środków przy nanoszeniu kleju. Promień laserowy, zastosowany do perforowania, zostaje wykorzystany jednocześnie w korzystny sposób do wytwarzania tych „wolnych od kleju stref’.
Energia promienia laserowego w zewnętrznym polu 53 jest dobrana tak dużą, że odparowuje on klej i/lub zawarty w kleju rozpuszczalnik i wskutek tego dezaktywuje klej. W zależności od rodzaju kleju usuwa się zatem z powierzchni pasa 13 powleczonego papieru klej lub lotne części składowe kleju albo rozpuszczalnik za pomocą energii lasera, skupionej w polu zewnętrznym. Energia w zewnętrznym polu promienia laserowego nie powinna jednak być wybrana tak dużą, aby w pierścieniowym obszarze 54 powstały widoczne ślady przepalenia.
Figura 3 przedstawia zarysowany na fig. 1 układ oddzielający 31 w powiększonym schematycznie ujęciu perspektywicznym. Laser 42a, sterowany przez układ sterujący 41, wysyła promień laserowy 56, który zostaje skierowany przez zwierciadła 57 i 58 do zmiany jego kierunku do układu optycznego 59, który go skupia na linii cięcia 61, wzdłuż której od biegnącego, w uwidocznionym przykładzie wykonania już perforowanego pasa 13 powleczonego papieru oddziela się kolejno poszczególne arkusiki. Zwierciadła 57 i 58 do zmiany kierunku promienia są wychylne za pomocą napędów 63 i 64, aby promień laserowy 56a, zogniskowany przez układ optyczny 59 w kierunku powleczonego pasa 13, przemieszczać do cięcia poprzecznie po prowadzonym za pośrednictwem bębna tnącego 19 pasie 13 powleczonego papieru. W tym celu napędy 63 i 64 są połączone z urządzeniem sterującym 41.
Układ optyczny 59 jest wykonany podobnie jak układy optyczne 48 jako dwustopniowa soczewka dyfrakcyjna, która ogniskuje promień laserowy na prowadzonym po bębnie tnącym 19 pasie 13 powleczonego papieru; jego profil natężenia uwidacznia fig. 5. Ten dyfrakcyjny układ optyczny 59 jest zatem zgodny z opisanym już powyżej układem optycznym 48. Jeśli zatem promień laserowy 56a jest prowadzony za pomocą zwierciadeł 57 i 58 do zmiany jego kierunku, wychylanych przez napędy 63 i 64, poprzecznie do kierunku 39 ruchu pasa powleczonego papieru, to oddziela on wzdłuż linii cięcia 61 arkusik powleczony, 62 od pasa 13 powleczonego papieru. Jak to uwidacznia fig. 4, powstaje przy tym przecięcie oddzielające 66, które po obu stronach jest ograniczone przez obszary 67 zdezaktywowanego kleju. Również te obszary zdezaktywowanego kleju działają jak „wolne od kleju strefy” i zapobiegają temu, aby przy owijaniu powleczonych arkusików dokoła grup papieros-filtr-papieros był wyciskany
187 944 klej spod powleczonych arkusików, który czyni wytworzone papierosy nieestetycznymi i zanieczyszcza środki przenoszące, transportujące papierosy.
Jako lasery można stosować urządzenie typu IMPACT 3000 firmy LUMONICS GmbH, D-82178 Puchheim, Niemcy. Chodzi przy tym o lasery CO2, które mogą wysyłać impulsowe promieniowanie laserowe o bardzo krótkim czasie trwania impulsu i bardzo dużej jego energii. Soczewki dyfrakcyjne są rozprowadzane np. przez firmę COHERENT, Aubum, CA 95602, USA lub firmę LASER COMPONENTS GmbH, D-82140 Olching. Układy optyczne 68 przedstawionego na fig. 3 rodzaju są wytwarzane i rozprowadzane jako modularne układy przeszukiwawcze np. przez firmę GENERAL SCANNING GmbH, D-82152 Martinsried.
Według opisanego przykładu wykonania do perforowania i oddzielania powleczonych arkusików od pasa 13 powleczonego papieru stosuje się dwa oddzielne układy laserowe 37 i 38. Jest oczywiste, że możliwe jest także połączenie funkcji oddzielania i perforowania w jednym układzie z laserem 69 o dużej mocy, którego promień 70 zostaje podzielony przez zespół 71 dzielnika promienia np. za pomocą częściowo przepuszczającego zwierciadła 72 na dwa promienie energetyczne 73 i 74, które prowadzi się do układu perforującego 38 i układu oddzielającego 37. Prowadzenie promienia od zespołu 71 dzielnika promienia do układu perforującego 38 i układu oddzielającego 37 zawiera środki do zmiany kierunku promienia w postaci zwierciadeł 75 oraz w danym przypadku dalsze nie uwidocznione na rysunku środki do prowadzenia promienia.
Jako źródło promieni można zastosować w korzystny sposób również laser na fali ciągłej, którego permanentne promieniowanie jest impulsowane stosownie do potrzeb przez odpowiedni, znany jako taki układ impulsowy z napędzanymi przez silniki 76 tarczami impulsującymi 77.
Claims (16)
1. Sposób obróbki powlekanego pasa papieru, w którym powlekany pas papieru zaopatruje się w powlokę klejową i od powleczonego pasa papieru oddziela się kolejno powleczone arkusiki, w celu połączenia papierosów i wałeczków filtru, znamienny tym, że w wybranych obszarach powierzchni powleczonego pasa papieru naniesiony klej dezaktywuje się.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że na powlekany pas papieru nanosi się ciągłą warstwę kleju.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że klej dezaktywuje się w wybranych obszarach powierzchni przez odparowanie kleju lub zawartego w nim rozpuszczalnika za pomocą promieniowania laserowego.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że powleczone arkusiki oddziela się za pomocą promieniowania laserowego od powleczonego klejem pasa papieru, przy czym za pomocą tego samego promieniowania laserowego w obszarze obrzeżnym, sąsiadującym z przecięciem oddzielającym, jednocześnie również dezaktywuje się klej, tak, iż z obu stron przecięcia oddzielającego powstają strefy zdezaktywowanego kleju.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że za pomocą co najmniej jednego promienia laserowego w powleczonym klejem papierze wytwarza się otwory perforacyjne oraz za pomocą promienia laserowego, wytwarzającego otwory perforacyjne, w obszarach obrzeżnych powleczonego papieru, otaczających otwory perforacyjne, dezaktywuje się jednocześnie także klej.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że cięcie perforacyjne i oddzielające oraz dezaktywację kleju w obszarze obrzeżnym cięcia wykonuje się każdorazowo jednocześnie za pomocą tego samego promienia laserowego.
7. Sposób według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że moc promienia laserowego w płaszczyźnie powleczonego papieru skupia się w znacznie przeważającej części w środkowym obszarze przekroju poprzecznego promienia, wytwarzającym perforacje i/lub przecięcie oddzielające, a w mniejszej części w obszarze obrzeżnym przekroju poprzecznego promienia, powodującym dezaktywację kleju.
8. Urządzenie, do obróbki powlekanego pasa papieru w maszynie do łączenia filtru z prowadnicą pasa, z przyporządkowanym prowadnicy pasa urządzeniem do nanoszenia kleju i z urządzeniem tnącym do oddzielania powleczonych arkusików dla łączenia papierosów i wałeczków filtru przez pas powleczonego papieru, znamienne tym, że posiada elementy (37, 38) do dezaktywacji kleju, naniesionego w wybranych obszarach (54, 67) powierzchni powleczonego pasa (13) papieru.
9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że urządzenie (18) do nanoszenia kleju jest wykonane jako nanoszące ciągłą warstwę kleju na pas (13) powlekanego papieru.
10. Urządzenie według zastrz. 8 albo 9, znamienne tym, że środkiem do dezaktywacji kleju jest promień laserowy (43a, 43b, 56a), emitowany przez laser (42, 42a) i skierowany na wybrane obszary (54, 67) powierzchni powleczonego pasa (13) papieru.
11. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że urządzenie tnące (37) zawiera laser (42a) oraz elementy (57, 58, 59) do kierowania emitowanego przez laser promieniowania laserowego (56) do oddzielania powleczonych arkusików (62) od powleczonego pasa (13) papieru na żądaną linię (61) cięcia, a jednocześnie na linię (61) cięcia sąsiadujących z obu stron obszarów obrzeżnych (67) powleczonego pasa (13) papieru, w celu dezaktywacji kleju, występującego w tych obszarach.
12. Urządzenie według zastrz. 10 albo 11, znamienne tym, że laserowi (42) przyporządkowane są środki (44, 46, 47, 48) do kierowania promienia laserowego (43) na zadane strefy perforacyjne (49, 49a) powleczonego pasa (13) papieru dla wytworzenia perforacji (51), a jednocześnie na obszary obrzeżne (54) powleczonego pasa (13) papieru, otaczające perforacje (51), dla jednoczesnej dezaktywacji kleju, występującego w tych obszarach.
187 944
13. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że posiada laser (69) do perforowania powleczonego pasa (13) papieru, oddzielania powleczonych arkusików (62) i dezaktywacji kleju usytuowany w obszarach (54, 67) powleczonego pasa (13) papieru, sąsiadujących z perforacjami (51) i cięciami oddzielającymi (66).
14. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że elementy do kierowania promienia laserowego (43, 56) ku pasowi (13) powleczonego papieru zawierają dyfrakcyjny element optyczny (48, 59), skupiający większą część mocy promienia w wąskim obszarze środkowego pola (52), a mniejszą część mocy promienia w szerszym obszarze zewnętrznego pola (53) przekroju poprzecznego promienia.
15. Urządzenie według zastrz. 14, znamienne tym, że obszar środkowego pola (52) wynosi w przybliżeniu jedną trzecią przekroju poprzecznego promienia.
16. Urządzenie według zastrz. 14 albo 15, znamienne tym, że dyfrakcyjny element optyczny (48, 59) jest wykonany jako skupiający około 90% mocy promienia w środkowym polu (52) i około 10*% w zewnętrznym polu (53) przekroju poprzecznego promienia.
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE19824849A DE19824849A1 (de) | 1998-06-04 | 1998-06-04 | Verfahren und Vorrichtung zum Bearbeiten eines Belagpapierstreifens |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL333489A1 PL333489A1 (en) | 1999-12-06 |
PL187944B1 true PL187944B1 (pl) | 2004-11-30 |
Family
ID=7869808
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL33348999A PL187944B1 (pl) | 1998-06-04 | 1999-06-01 | Sposób i urządzenie do obróbki powlekanego pasa papieru |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US6325068B1 (pl) |
EP (1) | EP0962154A3 (pl) |
JP (1) | JP2000004862A (pl) |
CN (1) | CN1118251C (pl) |
DE (1) | DE19824849A1 (pl) |
PL (1) | PL187944B1 (pl) |
Families Citing this family (14)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19928867A1 (de) * | 1999-06-24 | 2000-12-28 | Hauni Maschinenbau Ag | Transporteinrichtung für einen von einer Bobine abgezogenen Hüllmaterialstreifen der tabakverarbeitenden Industrie |
DE10028000A1 (de) * | 2000-06-08 | 2001-12-13 | Hauni Maschinenbau Ag | Verfahren und Vorrichtung zum Zuführen eines abschnittweise perforierten Belagpapierstreifens für ventilierte Zigaretten |
US7367931B2 (en) * | 2000-10-30 | 2008-05-06 | Pactiv Corporation | Laser cutoff stacker assembly |
AU2002243288A1 (en) * | 2000-10-30 | 2002-06-24 | Pactiv Corporation | Laser for forming bags from a web of material |
DE10128043A1 (de) * | 2001-06-08 | 2002-12-12 | Topack Verpacktech Gmbh | Verfahren und Einrichtung zum Bearbeiten eines Füllmaterials eines Produkts der tabakverarbeitenden Industrie und Verfahren und System zur Sicherstellung der Echtheit von Produkten der tabakverarbeitenden Industrie |
US7094193B2 (en) * | 2003-08-28 | 2006-08-22 | Philip Morris Usa Inc. | High speed laser perforation of cigarette tipping paper |
DE102004003999A1 (de) * | 2004-01-26 | 2005-08-11 | Focke & Co.(Gmbh & Co. Kg) | Verfahren und Vorrichtung zum Herstellen von Zigaretten mit Mundstück |
JP5169268B2 (ja) * | 2007-02-08 | 2013-03-27 | コニカミノルタエムジー株式会社 | 放射線画像変換プレートの断裁方法及び断裁装置、並びに放射線画像変換パネルの製造方法 |
WO2008096572A1 (ja) * | 2007-02-08 | 2008-08-14 | Konica Minolta Medical & Graphic, Inc. | 放射線画像変換プレートの断裁方法、断裁装置及び放射線画像変換パネル |
DE102008051780A1 (de) * | 2008-10-17 | 2010-04-22 | Hauni Maschinenbau Ag | Umhüllungsmaterialstreifen bearbeiten |
CA2842774A1 (en) * | 2013-02-13 | 2014-08-13 | Multi-Pack Solutions | Systems and methods for forming openings in water soluble packets |
US10888110B2 (en) * | 2013-03-15 | 2021-01-12 | Hauni Maschinenbau Gmbh | Modular machine for processing and/or testing rod-shaped articles, and related methods |
CA2871901C (en) | 2014-10-24 | 2021-07-20 | Multi-Pack Solutions | Systems and methods for forming dual layer water soluble packets |
CN114304718B (zh) * | 2022-01-07 | 2023-03-24 | 成都市鹰诺实业有限公司 | 一种用于卷烟卷贴和打孔的设备 |
Family Cites Families (3)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US4281670A (en) * | 1977-06-13 | 1981-08-04 | Hauni-Werke Korber & Co. Kg | Apparatus for increasing the permeability of wrapping material for rod-shaped smokers products |
DK157238C (da) * | 1986-11-25 | 1990-05-07 | Sven Ole Christian Olesen | Fremgangsmaade og apparat til lukning af emballager |
DE19722799A1 (de) * | 1997-05-30 | 1998-12-03 | Hauni Maschinenbau Ag | Verfahren zum Bearbeiten eines Streifens und Anordnung in einer Filteransetzmaschine |
-
1998
- 1998-06-04 DE DE19824849A patent/DE19824849A1/de not_active Withdrawn
-
1999
- 1999-05-22 EP EP99110079A patent/EP0962154A3/de not_active Withdrawn
- 1999-06-01 PL PL33348999A patent/PL187944B1/pl not_active IP Right Cessation
- 1999-06-01 JP JP11154081A patent/JP2000004862A/ja not_active Withdrawn
- 1999-06-04 CN CN99107162.XA patent/CN1118251C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1999-06-04 US US09/325,426 patent/US6325068B1/en not_active Expired - Fee Related
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE19824849A1 (de) | 1999-12-09 |
PL333489A1 (en) | 1999-12-06 |
US6325068B1 (en) | 2001-12-04 |
CN1245664A (zh) | 2000-03-01 |
CN1118251C (zh) | 2003-08-20 |
EP0962154A3 (de) | 2004-01-02 |
JP2000004862A (ja) | 2000-01-11 |
EP0962154A2 (de) | 1999-12-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL187944B1 (pl) | Sposób i urządzenie do obróbki powlekanego pasa papieru | |
US6064032A (en) | Apparatus in a filter tipping machine for manipulating a web | |
US4265254A (en) | Apparatus for perforating cigarette paper or the like | |
US4672168A (en) | Apparatus for perforating sheet material | |
EP0136780B1 (en) | Optical selective demetallization apparatus | |
JPWO2005115181A1 (ja) | シガレット製造装置 | |
CS244930B2 (en) | Apparatus to create perforation in the rod objects | |
WO1989012540A1 (en) | Process and installation of manufacturing a perforated tubular plastic foil by action of a laser beam, perforated tubular plastic foil and plastic bag formed from such a tubular plastic foil | |
JPS5816669A (ja) | 移動するシ−ト材料にパ−フオレ−ションを付ける装置 | |
US4390032A (en) | Cigarette ventilation control | |
US5060668A (en) | Device for the production of at least two adjacent rows of perforations in cigarettes and/or filter-lining paper or filter-wrapping paper | |
EP0352738B1 (en) | Perforating apparatus for web | |
DE4038928A1 (de) | Vorrichtung zum perforieren von zigaretten | |
JPH10249564A (ja) | 帯状材の開孔装置 | |
DE2920264A1 (de) | Verfahren und vorrichtung zum perforieren der oberflaeche von gegenstaenden | |
JPS589784A (ja) | 移動する帯材にパ−フオレ−シヨンを付ける装置 | |
DE60127132T2 (de) | Vorrichtung zum trennen und/oder zur peforierung | |
EP0882541B1 (en) | Cross direction web processor | |
CN1146880A (zh) | 烟草加工业中的物品穿孔装置 | |
JP2002335936A (ja) | 特にたばこ加工産業における棒状物品にパーフオレーションを形成するための装置および方法並びにこの装置および方法に使用される光分割器 | |
JP2006101764A (ja) | レーザ開孔装置 | |
JPH07119004B2 (ja) | 和紙と合成樹脂との複合フィルムにおける合成樹脂フィルムへの貫通孔穿孔方法 | |
JP2001120247A (ja) | シガレットの巻き材を加工する方法と装置 | |
DE102004012081A1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zur Mikro Laser Linien Perforation | |
KR101857184B1 (ko) | 슬리팅 장치 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20050601 |