PL187395B1 - Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych - Google Patents

Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych

Info

Publication number
PL187395B1
PL187395B1 PL97323061A PL32306197A PL187395B1 PL 187395 B1 PL187395 B1 PL 187395B1 PL 97323061 A PL97323061 A PL 97323061A PL 32306197 A PL32306197 A PL 32306197A PL 187395 B1 PL187395 B1 PL 187395B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
grate
chamber
chute
grates
reaction chamber
Prior art date
Application number
PL97323061A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323061A1 (en
Inventor
Henryk Konopko
Original Assignee
Politechnika Bialostocka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Bialostocka filed Critical Politechnika Bialostocka
Priority to PL97323061A priority Critical patent/PL187395B1/pl
Publication of PL323061A1 publication Critical patent/PL323061A1/xx
Publication of PL187395B1 publication Critical patent/PL187395B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices And Processes Conducted In The Presence Of Fluids And Solid Particles (AREA)

Abstract

1. Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych w złożu fluidalnym, zawierający pionową, cylindryczną obudowę i poziome, okrągłe ruszty, określające objętość komory reakcyjnej, do której poprzez króciec zasypowy dostarczany jest surowiec, a przez króciec zsypowy jest usuwany z aparatu produkt oraz króciec wlotowy gazu reakcyjnego umieszczony poniżej rusztu, a króciec wylotowy gazu - powyżej rusztu, znamienny tym, że wewnątrz obudowy (2) aparatu fluidyzacyjnego (1) zainstalowana jest pozioma, szczelna, termoizolacyjna przegroda (5) dzieląca przestrzeń aparatu na górną komorę reakcyjną (6) i dolną komorę schładzania (7), w których zainstalowane są po dwa ruszty: dolny (8a, 8b) i górny (9a, 9b), przy czym obie komory połączone są poprzez zsyp (16) z zamontowaną w nim ruchomą przesłoną (17) tak, że górna krawędź zsypu (16) mocowana jest przy otworze zsypowym w ruszcie dolnym (8a) komory reakcyjnej (6), zaś dolna krawędź tego zsypu połączona jest z rusztem górnym (9b) komory schładzania (7), przy czym między rusztem dolnym (8a, 8b), a rusztem górnym (9a, 9b) każdej komory umieszczone są odpowiednio łopatkowe zgarniacze (15a, 15b) osadzone na łożyskowanym w osi aparatu obrotowym wale (10) napędzanym układem napędowym (11), zaś każda komora posiada króciec wlotowy (20, 21) gazu umieszczony pod rusztem dolnym (8a, 8b), a króciec wylotowy (4, 22) umieszczony ponad rusztem górnym (9a, 9b), natomiast króciec zsypowy (18) produktu umieszczonyjest pod rusztem dolnym (8b) komory schładzania (7) i z nim połączony.

Description

Przedmiotem wynalazku jest aparat fluizydacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych.
Aparat fluizydacyjny według wynalazku może być zastosowany szczególnie:
1. w urządzeniach do ekspandowania jadalnych nasion o dużej twardości, na przykład nasion amarantusa, pozwalających na uzyskanie wysokobiałkowego produktu nadającego się do bezpośredniego spożycia,
2. w liniach technologicznych suszarń do ekspandowania wstępnie odwodnionych (do wilgotności krytycznej) owoców i warzyw metodą osmoblanszowania, a następnie ich dosuszania konwekcyjnego oraz w innych procesach technologicznych, na przykład suszeniu metodą konwekcyjną.
Urządzenie do ekspandowania surowców roślinnych, w którym zastosowano złoże fluidalne wytwarzane wewnątrz cylindrycznego, poziomego, perforowanego bębna wyposażonego w ślimakowy przenośnik znane jest z amerykańskiego opisu patentowego nr 5 069 923 pt. „Apparatus and process for expanding raw amaranth”.
187 395
W rozwiązaniu tym, zastosowana cylindryczna powierzchnia rusztu, decyduje o zmiennej wysokości złoża fluidalnego powodującego nierównomierny przepływ gazu przez złoże i w konsekwencji nierównomierne ogrzewanie cząstek surowca, co wpływa ujemnie na efektywność urządzenia i jakość uzyskanego produktu.
Znane są urządzenia do obróbki drobnoziarnistego materiału w złożu fluidalnym, zawierające pionową cylindryczna obudowę i okrągły ruszt, określające objętość komory reakcyjnej, do której doprowadzany jest surowiec. Króćce doprowadzające i odprowadzające gaz do/z urządzenia znajdują się odpowiednio poniżej rusztu i w górnej części komory reakcyjnej. Wewnątrz komory reakcyjnej znajduje się komora sortująca, która może być obracana zespołem napędowym. Komora sortująca ma otwór dla odprowadzenia niesfluidyzowanego materiału z komory reakcyjnej. Konstrukcja takiego urządzenia znana jest z polskiego opisu patentowego nr 90067 pt. „ Urządzenie do obróbki drobnoziarnistego materiału”. Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim do obróbki takich materiałów, jak węgiel bitumiczny, ruda żelaza, paliwo węglowe itp. Jego konstrukcja nie uwzględnia w pełni wymagań stawianych urządzeniom tego typu w przypadku wykorzystywania ich w procesie ekspandowania lub suszenia surowców i półproduktów roślinnych. Bardzo dobre mieszanie cząsteczek surowców roślinnych w złożu fluidalnym powoduje, że rozkład normalny czasu ich przebywania w złożu charakteryzuje się dużą wartością wariancji. Może to spowodować, iż jednocześnie duża część cząstek opuszczających złoże nie zdąży ekspandować, a inna, także duża część cząstek, przebywa w nim zbyt długo, co oznacza niekorzystne zmiany w surowcu, na przykład utratę dużej ilości witamin.
Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych według wynalazku odznacza się tym, że wewnątrz obudowy aparatu fluidyzacyjnego zainstalowana jest pozioma, szczelna, termoizolacyjna przegroda dzieląca przestrzeń aparatu na górną komorę reakcyjną i dolną komorę schładzania, w których zainstalowane są po dwa ruszty: dolny i górny. Obie komory aparatu połączone są poprzez zsyp, z zamontowaną w nim ruchomą przesłoną, tak, że górna krawędź zsypu mocowana jest przy otworze zsypowym w ruszcie dolnym komory reakcyjnej, zaś dolna krawędź tego zsypu połączona jest z rusztem górnym komory schładzania. Między rusztem dolnym a rusztem górnym każdej komory umieszczone są odpowiednio łopatkowe zgarniacze. Zgarniacze osadzone są na łożyskowanym w osi aparatu obrotowym wale napędzanym układem napędowym. Każda komora aparatu posiada króciec wlotowy gazu umieszczony pod rusztem dolnym i króciec wylotowy umieszczony ponad rusztem górnym. Króciec zsypowy produktu umieszczony jest pod rusztem dolnym komory schładzania i z nim połączony. Dolne ruszty komory reakcyjnej i komory schładzania wykonane są z dwóch perforowanych płyt, a w przestrzeń między nimi wypełniona jest drobnymi kształtkami. Dolna płyta rusztu ma otwory o wymiarach mniejszych od wymiarów kształtek, zaś górna płyta ma otwory o wymiarach mniejszych zarówno od wymiarów kształtek, jak i cząstek surowca oraz produktu. Ruszty górne każdej z komór wykonane są z perforowanej płyty o otworach mających wymiary mniejsze od wymiarów zarówno surowca jak i produktu. Łopatki poszczególnych zgarniaczy ustawione są promieniście w rozstawie co 30 - 45°. Otwór zsypowy w ruszcie stanowi wycinek koła o kącie rozwarcia równym kątowi pod jakim ustawione są łopatki odpowiedniego zgarniacza.
Zaletą przedstawionego rozwiązania jest połączenie w aparacie dwóch współpracujących komór: komory reakcyjnej, w której w zawiesinie cząstek w gorącym powietrzu zachodzi proces ekspandowania, oraz komory schładzania, w której w zimnym powietrzu złoża fluidalnego następuje schładzanie gorącego ekspandowanego produktu. Ogrzane wstępnie w komorze schładzania powietrze wykorzystywane jest, po podgrzaniu do wymaganej temperatury, w złożu fluidalnym komory reakcyjnej. Zaletą rozwiązania jest również zastosowanie w nim płaskiego rusztu, nad którym obracają się łopatki zgarniacza przesuwające porcje surowca w kolejne strefy komory reakcyjnej, bądź komory schładzania. Ujednolicenie wysokości złoża fluidalnego na płaskim ruszcie polepsza znacznie przepływ gazu przez złoże i w dalszej konsekwencji daje równomierne ogrzewanie cząsteczek surowca. Łopatki zgarniacza, w dużym stopniu, zabezpieczają przed wymieszaniem się w złożu fluidalnym świeżych cząsteczek surowca z cząsteczkami ekspandowanymi bądź wysuszonymi. Ruszty górne, obu komór,
187 395 ograniczające od góry złoża fluidalne zapobiegają porywaniu przez gaz cząstek surowca, które w przypadku ekspandowania rozszerzają się, a więc zwiększają swoje wymiary i jednocześnie zmniejszają gęstość, co sprzyja ich porywaniu.
Wykorzystanie aparatu w urządzeniu do ekspandowania surowców roślinnych wpływa, na zmniejszenie energochłonności procesu ekspandowania dzięki wtórnemu wykorzystaniu zużytego w procesie powietrza, a co najważniejsze otrzymanie bardzo dobrego jakościowo produktu. Umożliwia również, na przykład skrócenie czasu suszenia produktów roślinnych 0 około 40% przez zastosowanie ekspandowania podsuszonych wstępnie surowców.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej omówiony w oparciu o rysunek, na którym fig. 1 przedstawia schemat przykładowej konstrukcji aparatu fluidyzacyjnego w przekroju pionowym, zaś fig. 2 przedstawia w widoku urządzenie do ekspandowania surowców i półproduktów roślinnych z zastosowanym przedmiotowym aparatem fluidyzacyjnym.
Aparat fluidyzacyjny 1 zbudowany jest z cylindrycznej, pionowo ustawionej obudowy 2 zamkniętej szczelnie od góry stożkową pokrywą 3. Na szczycie pokrywy 5 umieszczony jest króciec wylotowy 4 odprowadzający gaz reakcyjny na zewnątrz aparatu 1. Wnętrze aparatu rozdzielone jest termo-izolacyjną, poziomą przegrodą 5 na dwie komory: reakcyjną 6 i schładzania 7. W obu komorach umieszczone są identyczne ruszty dolne 8a i 8 b typu „ sandwicz”. Każdy z rusztów wykonany jest z dwóch metalowych, perforowanych płyt, a przestrzeń miedzy nimi wypełniona jest drobnymi pierścieniami Raschiga. Dolna płyta rusztu ma otwory o wymiarach mniejszych od wymiarów kształtek, zaś górna płyta ma otwory o wymiarach mniejszych zarówno od wymiarów kształtek, jak i cząsteczek surowca oraz produktu. Ponad rusztami dolnymi, ograniczając od góry wysokość złoża fluidalnego, zamocowane są ruszty górne 9a i 9b. Każdy z tych rusztów wykonany jest z perforowanej płyty o otworach mających wymiary mniejsze od wymiarów zarówno surowca jak i produktu.
W osi aparatu zainstalowany jest obrotowy wał 10 napędzany układem napędowym 11 umieszczonym pod dnem aparatu i obudowanym osłoną 12. Układ napędowy 11 zbudowany jest z motoreduktora 13 i przekładni 14 przenoszącej napęd na wał 10. Na wale są zamocowane na dwóch poziomach łopatkowe zgarniacze 15a i 15b. Zgarniacze umieszczone są pomiędzy rusztami dolnym 8a i górnym 9 a w komorze reakcyjnej 5 i pomiędzy rusztami dolnym 8b i górnym 9b w komorze schładzania 7. Łopatki zgarniaczy ustawione są promieniście, optymalnie w rozstawie co około 30 - 45°, w zależności od wymaganej wariancji rozkładu normalnego czasu przebywania cząstek w złożu. Wysokość łopatek, a co za tym idzie położenie rusztów górnych w stosunku do rusztów dolnych, jest większa od wymaganej wysokości złoża fluidalnego.
W rusztach dolnych 8a i 8b wykonane są otwory zsypowe stanowiące wycinek koła o kącie rozwarcia równym kątowi rozstawu łopatek zgarniacza, przy czym przesunięte są one względem siebie o kąt około 300°. Pod otworem w ruszcie dolnym 8a komory reakcyjnej 6 zamocowany jest zsyp 16 obejmujący otwór zsypowy. Zsyp 16 zaopatrzony jest w rurę, która przechodzi, przez przegrodę 5, a jej dolny koniec łączy się z rusztem górnym 9b komory schładzania 7. Wewnątrz rury zainstalowana jest ruchoma przesłona 17. Zsyp umieszczony pod rusztem dolnym 8b komory schładzania 7 zaopatrzony jest w króciec zsypowy 18 odprowadzający spreparowany i schłodzony produkt na zewnątrz aparatu fluidyzacyjnego 1. Surowiec podawany jest do komory reakcyjnej 6 poprzez króciec zasypowy 19 umieszczony w górnej części tej komory. Pod rusztem dolnym 8a komory reakcyjnej 6 znajduje się króciec wlotowy 20 gazu gorącego. W komorze schładzania 7, pod rusztem dolnym 8b umieszczony jest króciec wlotowy 21 gazu zimnego, a króciec wylotowy 22 tego gazu jest ponad rusztem górnym 9b.
Działanie przedstawionego aparatu fluidyzacyjnego przedstawione zostanie w oparciu o pracę pokazanego na fig. 2 urządzenia do ekspandowania surowców i półproduktów roślinnych, w którym zastosowano przedmiotowy aparat.
W przedstawionym urządzeniu wentylator 23, poprzez filtr siatkowy, zasysa powietrze z otoczenia i tłoczy je do komory schładzania 7 aparatu fluidyzacyjnego 1 przez króciec wlotowy 21. Natężenie -przepływu powietrza jest regulowane przez zmianę prędkości obrotowej wirnika wentylatora oraz zawory regulacyjne 24 i 25 i kontrolowane przez miernik 26. W komorze schładzania 7, w złożu fluidalnym, następuje jednocześnie schładzanie produktu
187 395 i wstępne podgrzanie świeżego powietrza, które jest czynnikiem chłodzącym, przez gorące cząsteczki produktu. Następnie powietrze tłoczone jest z komory schładzania 7 poprzez króciec wylotowy 22 do górnej komory termosyfonowego wymiennika ciepła 27, gdzie podgrzewane jest ciepłem gorącego powietrza wykorzystanego już w procesie ekspandowania. Wykorzystane powietrze z aparatu fluidyzacyjnego 1 poprzez króciec wylotowy 4 przewodem pneumatycznym kierowane jest do cyklonu 28 gdzie zostaje odpylone, a następnie do dolnej komory wymiennika ciepła 27. Pył zebrany w cyklonie 28 odprowadzany jest do specjalnego zbiornika 29. Z wymiennika ciepła 27, po oddaniu ciepła, zużyte powietrze usuwane jest na zewnątrz urządzenia. Żądaną w procesie ekspandowania temperaturę uzyskuje powietrze w nagrzewnicy 30, skąd gorące powietrze wpływa poprzez króciec wlotowy 20 do komory reakcyjnej 6 aparatu fluidyzacyjnego 1.
Surowiec dostarczany jest do aparatu ze zbiornika 31 poprzez króciec zasypowy 19. Natężenie przepływu surowca jest regulowane zaworem odcinająco-regulacyjnym 32. Surowiec zsypuje się na powierzchnię rusztu dolnego 8a komory reakcyjnej 6, między kolejne sekcje łopatkowego zgarniacza 15a. Dostarczone do komory reakcyjnej 6 cząstki surowca wchodzą, w kontakt z doprowadzonym króćcem wlotowym 20 poprzez ruszt dolny 8a, gorącym powietrzem tworząc złoże fluidalne, w którym zachodzi proces ekspandowania. Czas przebywania cząstek w komorze określony jest przez czas wykonania jednego obrotu przez zgarniacz 15a osadzony na wale 10 i napędzany układem napędowym 11. Każda z sekcji zgarniacza przechodzi kolejno pod króćcem zasypowym 19, przez strefę ekspandowania, strefę wyładunku, tj. zsyp 16, strefę „martwą” i, znowu trafia pod króciec zasypowy 19.
Ekspandowany ' materiał przenoszony jest zsypem 16 do komory schładzania 7 i podawany na jej ruszt dolny 8b pomiędzy łopatki zgarniacza 15b. Działanie komory schładzania 7 jest analogiczne do działania komory reakcyjnej 6, z tym że złoże fluidalne, w którym jest schładzany produkt ekspandowania, utworzone jest z zawiesiny gorących cząsteczek podanych zsypem 16 i czystego, zimnego powietrza doprowadzonego króćcem wlotowym 21. Zużyte powietrze odprowadzane jest z komory schładzania 7 poprzez króciec wylotowy 22 do termosyfonowego wymiennika ciepła 27. Schłodzone cząstki, poprzez króciec zsypowy 18, odprowadzane są na zewnątrz aparatu do bębnowego przesiewacza 33, w którym od całkowicie ekspandowanego produktu oddzielane są zanieczyszczenia, łom i częściowo ekspandowany surowiec. W przesiewaczu zachodzi również dochładzanie produktu. Uzyskany produkt oraz odpady zsypywane są do oddzielnych pojemników 34.
Aparat fluidyzacyjny, jak i całe urządzenie, wykonany jest z materiałów nierdzewnych, kwasoodpomych i dopuszczonych do kontaktu z żywnością.
187 395
187 395
187 395 <9
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych w złożu fluidalnym, zawierający pionową, cylindryczną obudowę i poziome, okrągłe ruszty, określające objętość komory reakcyjnej, do której poprzez króciec zasypowy dostarczany jest surowiec, a przez króciec zsypowy jest usuwany z aparatu produkt oraz króciec wlotowy gazu reakcyjnego umieszczony poniżej rusztu, a króciec wylotowy gazu - powyżej rusztu, znamienny tym, że wewnątrz obudowy (2) aparatu fluidyzacyjnego (1) zainstalowana jest pozioma, szczelna, termoizolacyjna przegroda (5) dzieląca przestrzeń aparatu na gómą komorę reakcyjną (6) i dolną komorę schładzania (7), w których zainstalowane są po dwa ruszty: dolny (8a, 8b) i górny (9a, 9b), przy czym obie komory połączone są poprzez zsyp (16) z zamontowaną w nim ruchomą przesłoną (17) tak, że górna krawędź zsypu (16) mocowana jest przy otworze zsypowym w ruszcie dolnym (8a) komory reakcyjnej (6), zaś dolna krawędź tego zsypu połączona jest z rusztem górnym (9b) komory schładzania (7), przy czym między rusztem dolnym (8a, 8b), a rusztem górnym (9a, 9b) każdej komory umieszczone są odpowiednio łopatkowe zgarniacze (15a, 15b) osadzone na łożyskowanym w osi aparatu obrotowym wale (10) napędzanym układem napędowym (11), zaś każda komora posiada króciec wlotowy (20, 21) gazu umieszczony pod rusztem dolnym (8a, 8b), a króciec wylotowy (4, 22) umieszczony ponad rusztem górnym (9a, 9b), natomiast króciec zsypowy (18) produktu umieszczony jest pod rusztem dolnym (8b) komory schładzania (7) i z nim połączony.
  2. 2. Aparat według zastrz. 1, znamienny tym, że ruszty dolne (8a i 8b) komory reakcyjnej (6) i komory schładzania (7) wykonane są z dwóch perforowanych płyt, a przestrzeń między nimi wypełniona jest drobnymi kształtkami, przy czym dolna płyta ma otwory o wymiarach mniejszych od wymiarów kształtek, zaś górna płyta ma otwory o wymiarach mniejszych zarówno od wymiarów kształtek, jak i cząstek surowca oraz produktu, natomiast ruszty górne (9a, 9b) każdej z komór wykonane są z perforowanej płyty o otworach mających wymiary mniejsze od wymiarów zarówno surowca jak i produktu.
  3. 3. Aparat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że łopatki poszczególnych zgarniaczy (14a, 14b) ustawione są promieniście w rozstawie co 30 - 45°, a otwór zsypowy w ruszcie (8a, 8b) stanowi wycinek koła o kącie rozwarcia równym kątowi pod jakim ustawione są łopatki odpowiedniego zgarniacza.
PL97323061A 1997-11-07 1997-11-07 Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych PL187395B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97323061A PL187395B1 (pl) 1997-11-07 1997-11-07 Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97323061A PL187395B1 (pl) 1997-11-07 1997-11-07 Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323061A1 PL323061A1 (en) 1998-04-27
PL187395B1 true PL187395B1 (pl) 2004-06-30

Family

ID=20070960

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97323061A PL187395B1 (pl) 1997-11-07 1997-11-07 Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL187395B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL323061A1 (en) 1998-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4444553A (en) Heat treating a particulate commodity
Kudra et al. Special drying techniques and novel dryers
CA1290937C (en) Process and device for conditioning bulk material
NL8001689A (nl) Inrichting voor het drogen en granuleren van natte, pasta-achtige en/of smeltbare materialen.
CA1178436A (en) Processing of particulate material
CN105352297B (zh) 一种真空干燥系统
CN109140905B (zh) 一种振动流化床干燥装置及干燥方法
PL187395B1 (pl) Aparat fluidyzacyjny, zwłaszcza do ekspandowania jadalnych surowców i półproduktów roślinnych
JP2002318072A (ja) 連続式粉粒体乾燥装置
CN213841674U (zh) 粮食烘干送风装置
JP2005083644A (ja) 乾燥装置
CN211688781U (zh) 立式污泥干化装置
US2880524A (en) Apparatus for contacting solids with gases
CN218270086U (zh) 一种立式干燥冷却机系统
RU192072U1 (ru) Сушильный агрегат кипящего слоя для подсушивания гидроокиси лития
JPH0413086A (ja) 攪拌伝熱式流動乾燥装置
PL212039B1 (pl) Suszarnia z zamkniętym obiegiem do suszenia materiałów roślinnych, zwłaszcza szyszek chmielowych
RU2219447C1 (ru) Карусельная сушилка для семян и зерна
CN211322980U (zh) 一种工厂生产用坚果炒制加工装置
CN105645715B (zh) 一种物料处理方法
CN207763453U (zh) 一种新型谷物干燥系统
RU2196285C1 (ru) Сушилка с псевдоожиженным слоем для термочувствительных сыпучих материалов
CN112479543A (zh) 立式污泥干化装置和操作方法
CN105546957B (zh) 一种集加热与干燥为一体的干燥系统
SU1148427A1 (ru) Установка дл сушки сыпучих материалов во взвешенном состо нии