PL186955B1 - Urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych - Google Patents

Urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych

Info

Publication number
PL186955B1
PL186955B1 PL98326785A PL32678598A PL186955B1 PL 186955 B1 PL186955 B1 PL 186955B1 PL 98326785 A PL98326785 A PL 98326785A PL 32678598 A PL32678598 A PL 32678598A PL 186955 B1 PL186955 B1 PL 186955B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
data
pigeons
antenna
pigeon
reader
Prior art date
Application number
PL98326785A
Other languages
English (en)
Other versions
PL326785A1 (en
Inventor
Anatoli Stobbe
Original Assignee
Anatoli Stobbe
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anatoli Stobbe filed Critical Anatoli Stobbe
Publication of PL326785A1 publication Critical patent/PL326785A1/xx
Publication of PL186955B1 publication Critical patent/PL186955B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G07CHECKING-DEVICES
    • G07CTIME OR ATTENDANCE REGISTERS; REGISTERING OR INDICATING THE WORKING OF MACHINES; GENERATING RANDOM NUMBERS; VOTING OR LOTTERY APPARATUS; ARRANGEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS FOR CHECKING NOT PROVIDED FOR ELSEWHERE
    • G07C1/00Registering, indicating or recording the time of events or elapsed time, e.g. time-recorders for work people
    • G07C1/22Registering, indicating or recording the time of events or elapsed time, e.g. time-recorders for work people in connection with sports or games
    • G07C1/26Pigeon-timing or like equipment

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Near-Field Transmission Systems (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do lokalizacji polozenia golebi pocztowych, zawierajace czytnik z regu- latorem czasowym , odbiornik danych, pamiec danych, urzadzenie wskaznikowe, nadajnik energii, zródlo energii i cew ke antenow a do bezdotykowego przenoszenia danych z co naj- mniej jednego, zam ocowanego do nogi golebia pocztow ego urzadzenia odzew ow ego, zna- mienne tym, ze najmniej obudowie (28) pod której jedna powierzchnia zewnetrzna (50), wspólpracujaca z urzadzeniem odzew ow ym (26) na nodze golebia (24), jest um ieszczona cewka antenowa (22) oraz multiplekser antenowy (3), polaczony z gniazdkami antenowymi (34) oraz z odbiornikiem danych (14) odbiornikiem i nadajnikiem energii (20), które sa przylaczone do jednostki sterujacej (54), która jest polaczo- na z regulatorem czasow ym (42), pam iecia danych (16) i urzadzeniem wskaznikowym (18) oraz ze zródlem napiecia (56). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych.
Urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych jest znany z opisu EP 0 544 277 A2. Opis ten szczegółowo przedstawia budowę poszczególnych składników urządzenia, dlatego też wiele informacji w nim zawartych zostało celowo pominiętych, jako nieistotnych z punktu widzenia niniejszego wynalazku.
Urządzenie to zawiera trzy wyodrębnione zestawy. Jeden zestaw zwany urządzeniem odzewowym jest umieszczany na nodze gołębia i służy do bezdotykowego przekazywania danych danego gołębia do drugiego zestawu.
Drugi zestaw jest umieszczony w gołębniku, na jego desce dolotowej w otworze wlotowym do gołębnika i zawiera co najmniej jedną cewkę antenową oraz multiplekser antenowy.
Trzeci zestaw jest zestawem przenośnym, który najpierw jest umieszczany w gołębniku, a po wypuszczeniu gołębi może być umieszczany w innym dowolnym miejscu, istotnym dla rejestracji lotów gołębi. Zestaw ten zawiera czytnik wyposażony w sterowany radiem regulator czasowy do rejestrowania i wskazywania rzeczywistego czasu lotu gołębia lub gołębi według dnia i godziny, to znaczy czasu trwania lotu gołębia od startu opuszczenia gołębnika, aź do chwili powrotu - lądowania na desce dolotowej, a więc chwilą wystąpienia sprzężenia pomiędzy urządzeniem odzewowym na nodze danego gołębia, a cewką antenową na desce dolotowej. Czytnik posiada także nadajnik zliczający, ile gołębi zostało zarejestrowanych, gdy deska dolotowa obsługuje wiele gołębi, a więc gdy jest wyposażona w wiele cewek antenowych.
Podczas zawodów sportowych gołębi, po zarejestrowaniu danych powracających gołębi, czytnik zostaje odłączony od cewek antenowych na desce dolotowej lub w skrzynce transportowej dla gołębi i jest dostarczany do miejsca, w którym jest przeprowadzana ocena zawodów,
186 955 łączony przewodem z komputerem, po czym zgromadzone w międzyczasie w pamięci czytnika dane są przenoszone do komputera i w nim obrabiane.
W celu umożliwienia ręcznej rejestracji gołębi podczas ich lotów treningowych deska dolotowa posiada dodatkową cewkę antenową, która przez hodowcę gołębi jest łączona z czytnikiem, po czym odbywa się znane manipulowanie.
Układ do lokalizacji położenia gołębi składa się więc co najmniej z trzech oddzielnych zestawów, które do każdego celu zastosowania muszą być przenoszone i łączone ze sobą poprzez przewody.
Zadaniem wynalazku jest takie ulepszenie urządzenia do lokalizacji położenia gołębi pocztowych, żeby była ułatwiona manipulacja i znacznie zmniejszone konieczne połączenia kablowe oraz obniżone ogólne koszty postępowania.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że w obudowie pod której jedną powierzchnią zewnętrzną, współpracującą z urządzeniem odzewowym na nodze gołębia, jest umieszczona cewka antenowa oraz multiplekser antenowy, połączony z gniazdkami antenowymi oraz z odbiornikiem danych i nadajnikiem energii, które są przyłączone do jednostki sterującej, która jest połączona z regulatorem czasowym pamięcią danych i urządzeniem wskaźnikowym oraz ze źródłem napięcia.
Korzystnie dodatkowo do gniazdek antenowych jest przyłączona przez kabel łączący co najmniej jedna cewka antenowa, umieszczona w oddzielnej obudowie.
Według wynalazku obudowa jest wyposażona w pas nośny. Korzystnie, powierzchnia zewnętrzna obudowy ma wymiar deski dolotowej otworu wlotowego w gołębniku.
Według wynalazku urządzenie dodatkowo zawiera nadajnik danych i jednostkę wejściową.
Zaletą urządzenia według wynalazku jest to, że oddzielne zestawy tworzą wraz z cewką antenową jedną wspólną, zwartą jednostkę, umieszczoną w jednej obudowie. Dzięki temu w równej mierze nadaje się do stosowania do różnych celów, jak rejestracja danych własnych gołębi lub zarejestrowanych u organizatora zawodów, na przykład w lokalu stowarzyszenia hodowców gołębi albo rejestracja powrotu gołębi do domowego gołębnika i późniejsza wymiana danych z komputerem, znajdującym się u organizatora zawodów, bez konieczności przeprowadzania wielu czynności związanych z przebudową całego układu. Ponieważ manipulowanie dotyczy tylko jednego urządzenia, to podczas przebiegu lokalizacji gołębi uzyskuje się również zmniejszenie przebiegu kosztów.
Źródłem energii urządzenia może być wbudowana we wspólną obudowę lub wkładana bateria i/lub bateria zewnętrzna, przyłączona poprzez kable i/lub przyłączony poprzez kable adapter sieciowy. Dzięki temu urządzenie może być wybiórczo stosowane przez hodowcę do ręcznej rejestracji gołębi pocztowych, a przy automatycznej rejestracji może być umieszczone stacjonarnie na lub w pobliżu otworu wlotowego gołębnika. Osobiste chwytanie gołębi przez hodowcę i ręczna rejestracja odpowiadają dotychczasowym przyzwyczajeniem gołębi, natomiast automatyczna rejestracja przynosi znaczne korzyści czasowe.
Ponieważ obudowa jest wyposażona w pas nośny, przekładany przez hodowcę wokół szyi, to jego ręce pozostają wolne tak, że hodowca może chwytać gołębia obiema rękami i przeprowadzać proces rejestracji przez zbliżenie jego nogi z urządzeniem odzewowym do cewki antenowej urządzenia do lokalizacji położenia, noszonego na piersi lub na brzuchu.
Ponieważ jeden z boków obudowy ma wymiar deski dolotowej w otworze wlotowym gołębnika, a cewka antenowa jest umieszczona w pobliżu powierzchni zewnętrznej tego boku, to możliwa jest automatyczna rejestracja wylatujących i przylatujących gołębi. Zarejestrowane dane mogą być odczytane przez hodowcę w urządzeniu wskaźnikowym.
Ponieważ urządzenie zawiera multiplekser antenowy oraz dodatkowe cewki antenowe w oddzielnych obudowach, połączonych przez kable łączące z gniazdkami antenowymi czytnika, to dzięki temu praktycznie jednocześnie można rejestrować wiele przybywających gołębi. Wprawdzie potrzebne są dodatkowe obudowy, kable i złącza wtykowe, ale ponieważ jest to związane tylko z jedną, umieszczoną w obudowie czytnika cewką antenową, to całkowity nakład na lokalizację gołębi zostaje znacznie zredukowany w porównaniu do dotychczasowego stanu techniki.
186 955
Ponieważ urządzenie dodatkowo zawiera także nadajnik, to możliwa jest również bezprzewodowa rejestracja przekaźnika każdego gołębia jak i bezprzewodowe przenoszenie danych w kierunku odwrotnym, na przykład w celu przeniesienia zgromadzonych w pamięci czytnika danych do komputera organizatora. W ten sposób unika się niedogodności, jakie mają miejsce przy przewodowym przenoszeniu danych z poszczególnych czytników do należącego do stowarzyszenia przyrządu oceniającego.
W praktycznym ukształtowaniu urządzenia do lokalizacji położenia dodatkowo zawiera jednostkę wejściową, dzięki czemu może być wykorzystywane w rozszerzonym zakresie funkcji, na przykład do aktywowania lotów treningowych lub również w lokalu stowarzyszenia do wprowadzania danych dla lotów w przyszłych zawodach sportowych gołębi i przenoszenia zarejestrowanych danych z czytnika do komputera za pośrednictwem przewodów lub bezprzewodowo.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat blokowy urządzenia, fig. 2 - urządzenie według fig. 1 zastosowane jako deska dolotowa w gołębniku, fig. 3 - urządzenie według fig. 1 zawieszone na szyi hodowcy, fig. 4 - pierwszy przykład połączenia przewodowego urządzenia z komputerem, fig. 5 drugi przykład połączenia urządzenia z komputerem a fig. 6 - bezprzewodowe połączenie urządzenia z komputerem.
Urządzenie 10 przedstawione na fig. 1 zawiera w jednej obudowie 28 następujące elementy:
Przyłącze 60 do doprowadzania energii elektrycznej do zasilania urządzenia i/lub ładowania źródła energii 56, którym może być wewnętrzna bateria lub bateria ładowalna, albo zewnętrzna bateria, zasilacz sieciowy itp., które jest obsługiwane przez włącznik 58.
Gniazdka antenowe 34, do których w razie potrzeby mogą być przyłączone poprzez kable łączące 40 dodatkowe cewki antenowe 36, umieszczone w oddzielnych obudowach 38, do obsługi wielu przybywających gołębi.
Gniazdka antenowe 34 są połączone z multiplekserem antenowym 32, który na stałe współpracuje ze służącym jednocześnie jako antena nadawcza i odbiorcza obwodem drgającym 46 z cewką antenową 22. Multiplekser antenowy 32 jest połączony z odbiornikiem danych 14 i z nadajnikiem energii 20 albo jednocześnie z nadajnikiem energii 20 i nadajnikiem danych 42. Wymienione elementy 14, 20, 20/42 są połączone z jednostką sterującą 54, do której jest również przyłączony regulator czasowy 12, pamięć 16, zespół wskaźnikowy 18. Dodatkowo do jednostki sterującej 54 jest przyłączona jednostka wejściowa 44, do wprowadzania innych danych, na przykład danych lotów treningowych gołębi, danych dla lotów w zawodach sportowych gołębi.
Poprzez cewkę antenową 22 następuje wymiana danych z urządzeniem odzewowym 26, umieszczonym na nodze gołębia 24 (fig. 2), które jest bezprzewodowo zasilane energią z urządzenia 10, a zawarte w jego pamięci dane są przenoszone do odbiornika 14 czytnika 10 i tam gromadzone w pamięci 16, jak to zostało przedstawione w opisie EP 0544 277. Regulator czasowy 12 umożliwia przy tym czasowe przyporządkowanie odbieranych danych. Jeżeli urządzenie 10 jest wyposażone w nadajnik danych 42, to możliwy jest również przepływ danych w odwrotnym kierunku.
Aby po przybyciu wielu gołębi 24 móc jednocześnie odczytywać ich urządzenia odzewowe 26, do urządzenia 10 można przyłączyć poprzez kable łączące 40 szereg cewek antenowych 36. Przy tym stosuje się ten sam nadajnik 20 lub 20/42 i odbiornik danych 14, przy czym jest on przełączany poprzez multiplekser antenowy 32 w krótkich okresach czasu na różne cewki antenowe 36.
Figura 2 przedstawia widok urządzenia 10 ukształtowanego, jako deska dolotowa 50, umieszczona w otworze wlotowym 48 do gołębnika. Gdy po osiągnięciu gołębnika gołąb 24 przechodzi po desce dolotowej 50 przez otwór wlotowy 48, to następuje wymiana danych pomiędzy urządzeniem odzewowym 26 a urządzeniem 10, a tym samym zachodzi automatyczna rejestracja przybycia gołębia 24.
Figura 3 przedstawia urządzenie 10, które hodowca nosi na pasie nośnym 30, przełożonym wokół szyi. Przy tym hodowca może w tradycyjny sposób przyjąć gołębia 24, powracającego do gołębnika po locie treningowym albo zawodach w lataniu i ręcznie go zarejestrować.
186 955
Figura 4-6 przedstawia zastosowanie urządzenia 10 jako urządzenia przenośnego, na przykład podczas zawodów sportowych. Na fig. 4 urządzenie 10 swoimi stykami 60 poprzez adapter 64 jest sprzęgane galwanicznie z komputerem 52, który jest połączony z drukarką 62. Do odczytywania, opisania i odczytywania urządzeń odzewowych 26 gołębi 24 służy dodatkowy, dostarczany przez organizatora zawodów, przyrząd piszący/odczytujący 66 z anteną 68, również połączony z komputerem 52. W adapterze 62 każdorazowo jest osadzane własne urządzenie 10 każdego hodowcy.
Gdy gołębie 24 ze swoimi urządzeniami odzewowymi 26 zbliżają się do anteny 68, wówczas są odczytywane ich numery identyfikacyjne, zapisane dane odbytych zawodów, które są odczytywane kontrolnie i następnie są gromadzone w komputerze 52 i w urządzeniu 10.
Na figurze 5 urządzenie 10 jest sprzężone galwanicznie swoimi stykami 60 poprzez adapter 64 z komputerem 52. Jednak tutaj do odczytywania, opisywania i odczytu kontrolnego urządzeń odzewowych 26 użytych gołębi 24 zamiast anteny 68 organizatora zawodów stosuje się urządzenie 10 każdego hodowcy z dodatkowo wbudowanym nadajnikiem danych 42. Dane z zawodów są gromadzone w komputerze 52 i w urządzeniu 10.
Na figurze 6 urządzenia 10 jest sprzężone indukcyjnie poprzez przyrząd piszący/odczytujący 66 organizatora i jego antenę 68 z komputerem 52. Do odczytywania, opisywania i odczytu kontrolnego urządzeń odzewowych 26 gołębi 24 służy przyrząd piszący/odczytujący 66 z anteną 68, która jest połączona galwanicznie z komputerem 52. Po rejestracji gołębi 24 dane dotyczące zawodów są przenoszone bezprzewodowo do urządzenia 10, będącego własnością hodowcy.
186 955
*Ί0
186 955
186 955
Fig. 5
186 955
186 955
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych, zawierające czytnik z regulatorem czasowym, odbiornik danych, pamięć danych, urządzenie wskaźnikowe, nadajnik energii, źródło energii i cewkę antenową do bezdotykowego przenoszenia danych z co najmniej jednego, zamocowanego do nogi gołębia pocztowego urządzenia odzewowego, znamienne tym, że w obudowie (28) pod której jedną powierzchnią zewnętrzną (50), współpracującą z urządzeniem odzewowym (26) na nodze gołębia (24), jest umieszczona cewka antenowa (22) oraz multiplekser antenowy (3), połączony z gniazdkami antenowymi (34) oraz z odbiornikiem danych (14) i nadajnikiem energii (20), które są przyłączone do jednostki sterującej (54), która jest połączona z regulatorem czasowym (42), pamięcią danych (16) i urządzeniem wskaźnikowym (18) oraz ze źródłem napięcia (56).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dodatkowo do gniazdek antenowych (34) jest przyłączana przez kabel łączący (40) co najmniej jedna cewka antenowa (36), umieszczona w oddzielnej obudowie (38).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że obudowa (28) jest wyposażona w pas nośny (30).
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia zewnętrzna (50) obudowy (28) ma wymiar deski dolotowej otworu wlotowego (48) w gołębniku.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dodatkowo zawiera nadajnik danych (4).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że dodatkowo zawiera jednostkę wejściową (44).
PL98326785A 1997-06-11 1998-06-10 Urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych PL186955B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19724559A DE19724559A1 (de) 1997-06-11 1997-06-11 Brieftaubenkonstatiersystem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL326785A1 PL326785A1 (en) 1998-12-21
PL186955B1 true PL186955B1 (pl) 2004-04-30

Family

ID=7832111

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98326785A PL186955B1 (pl) 1997-06-11 1998-06-10 Urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0884700B1 (pl)
CN (1) CN1087457C (pl)
DE (2) DE19724559A1 (pl)
PL (1) PL186955B1 (pl)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1121666B1 (de) * 1998-10-15 2002-06-05 Hendrik Albert Basch Elektronisches konstatiersystem für brieftauben
DE10024805A1 (de) * 2000-05-19 2001-11-22 Gantner Electronic Gmbh Schrun Verfahren zum Betrieb eines Konstatiersystems für die Durchführung von Brieftaubenrennen im Taubensport und Konstatiersystem
DE10336389A1 (de) * 2003-08-06 2005-03-17 Wincor Nixdorf International Gmbh Selbstbedienungsgerät mit Überwachungsvorrichtung
CN102664968A (zh) * 2012-05-21 2012-09-12 孟宗勋 一种用于信鸽比赛的数据传输系统

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4138965C2 (de) * 1991-11-27 1995-05-24 Diehl Gmbh & Co Einrichtung zur Bestimmung der Ankunft von Brieftauben am Heimatort
DE9210317U1 (de) * 1991-11-27 1993-03-25 Diehl GmbH & Co, 8500 Nürnberg Zeitnahmeeinrichtung für sportliche Wettbewerbe
DE19600717A1 (de) * 1995-09-19 1997-04-17 Bernd Ressin Vorrichtung zur Objekterfassung

Also Published As

Publication number Publication date
PL326785A1 (en) 1998-12-21
EP0884700A3 (de) 2000-03-08
EP0884700B1 (de) 2004-06-16
EP0884700A2 (de) 1998-12-16
CN1201958A (zh) 1998-12-16
DE19724559A1 (de) 1998-12-17
DE59811562D1 (de) 2004-07-22
CN1087457C (zh) 2002-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8935124B2 (en) Race timing system
ES2210223T3 (es) Sistema portatil de captura de datos con modulos intercambiables.
JP5254013B2 (ja) ゲームシステム
DE69819160D1 (de) Fernsprechkommunikationssystem mit ortungs- und planungsanlage
DE60109023D1 (de) Ein elktrisch isolierter versorgungs- und signalkoppler für eine mit einem patienten verbundene vorrichtung
KR20110032265A (ko) 다기능 카드형 usb메모리 장치
CN106465078A (zh) 用于手持电子设备的信息交换
PL186955B1 (pl) Urządzenie do lokalizacji położenia gołębi pocztowych
CN101095094A (zh) Rfid模块读取器
JP2001155120A (ja) Rfidリーダライタ付ポータブルターミナル
CN101351140B (zh) 接收装置及使用其的被检体内信息取得系统、信息登记方法
JPS6226591A (ja) トランスポンデイングカ−ドホルダ
CN209402669U (zh) 车载语音播报器
TW516330B (en) Electronic verification system for homing pigeons
CN216211088U (zh) 用于数据采集的背夹装置
CN214410090U (zh) 一种部队用跑步信息采集系统
CN209525462U (zh) 便携式杆塔巡视定位终端
JP2003102314A (ja) ペット用首輪及びペット情報管理装置
CN208270060U (zh) 智能蓝牙称重系统
CN210867669U (zh) 一种便携式多功能手持通信装置
CN206411150U (zh) 一种带电检测仪系统、发射机及接收机
WO2020040443A1 (ko) 근거리 무선 통신 기능을 갖는 led 발광형 장신구 및 그 제조 방법
CN112861554A (zh) 一种便携式frid卡用扫描仪
JPH04104397U (ja) ガス検針システム
WO2017094960A1 (ko) 스마트빌패드와 이를 활용하여 삼성페이 결제가 이루어지도록 한 결제방법

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090610