PL186229B1 - Sposób wytwarzania elementu budowlanego - Google Patents

Sposób wytwarzania elementu budowlanego

Info

Publication number
PL186229B1
PL186229B1 PL96316813A PL31681396A PL186229B1 PL 186229 B1 PL186229 B1 PL 186229B1 PL 96316813 A PL96316813 A PL 96316813A PL 31681396 A PL31681396 A PL 31681396A PL 186229 B1 PL186229 B1 PL 186229B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mold
mix
building element
inserts
concrete
Prior art date
Application number
PL96316813A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316813A1 (en
Inventor
Ireneusz Łasiński
Original Assignee
Lasinski Ireneusz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lasinski Ireneusz filed Critical Lasinski Ireneusz
Priority to PL96316813A priority Critical patent/PL186229B1/pl
Publication of PL316813A1 publication Critical patent/PL316813A1/xx
Publication of PL186229B1 publication Critical patent/PL186229B1/pl

Links

Abstract

1. Sposób wytwarzania elementu budowlanego polegający na wprowadzaniu do rozbieralnych form mieszanki betonowej, przy czym korzystnie do formy wprowadza się również zbrojenie i/lub wstawki metalowe, zaś w składzie mieszanki może być zawarty barwnik bądź porcje mieszanki mogą zawierać różne barwniki, znamienny tym, że co najmniej jedna ściana rozbieralnej formy utworzona jest z sypkiego, podatnego podłoża, korzystnie z ubitego, lekko wilgotnego piasku, w które to podłoże osadza się co najmniej jedną wstawkę reliefową, korzystnie z kamienia naturalnego, ceramiki lub szkła, przy czym wstawkę tę, lub te wstawki, częściowo zagłębia się w podatne podłoże a następnie wprowadza się do formy mieszankę betonową, po czym zawartość formy zagęszcza się, znanymi sposobami, zaś po częściowym stwardnieniu oddziela się element budowlany od formy, po czym element ten utwardza się, znanymi sposobami.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania elementu budowlanego, zwłaszcza przeznaczonego do wykonywania murów i słupów, jak również do wykładania powierzchni dróg i placów.
Znane są sposoby wytwarzania elementów budowlanych polegające na wprowadzaniu do rozbieralnych form mieszanki betonowej, składającej się z kruszywa oraz spoiwa, przy czym niekiedy w mieszance zatapia się również zbrojenie lub wstawki metalowe, zwłaszcza stalowe, których fragmenty wystają ponad powierzchnię elementu budowlanego lub są licowane z tą powierzchnią. Zawartość formy poddaje się zagęszczaniu znanymi sposobami, a następnie, po osiągnięciu odpowiedniego stopnia stwardnienia elementu budowlanego, oddziela się ten element od formy. Do wytwarzania elementów budowlanych, według znanych sposobów, jako mieszanka betonowa, stosowana jest często mieszanina spoiwa cementowego, kruszywa naturalnego i/lub sztucznego, wody oraz różnych domieszek, na przykład uplastyczniających, polepszających lub opóźniających twardnienie, przeciwmrozowych, itp. Znany sposób wytwarzania kolorowych elementów budowlanych polega na wprowadzaniu do mieszanki betonowej barwników. Znane są również betony żywiczne, w których jako spoiwo użyto żywice syntetyczne. Znane formy do wytwarzania elementów budowlanych wykonywane są przeważnie z metalu. W przypadku produkcji jednostkowej lub krótkoseryjnej stosowane są również formy drewniane.
Znany jest, z polskiego opisu patentowego nr 44666, sposób wytwarzania faktury (licowej) z grubszych frakcji kruszywa przy wykonywaniu płyt betonowych lub żelbetowych, polegający na zastosowaniu pasm z dowolnego materiału, na przykład z papieru z naklejoną warstwą ziaren żwiru, przy czym użyty klej jest łatwo zmywalny i nie pozostawia śladów.
Pasma papierowo-kruszywowe układa się na dnie formy elementu, papierem do dna formy, pokrywając całą powierzchnię dna formy. Na tak ułożone pasma kruszywowo-papierowe nakłada się warstwę zaprawy fakturowej o odpowiednim składzie granulometrycznym i ewentualnie podbarwia się. Ułożoną kilkucentymetrową warstwę zaprawy fakturowej można następnie lekko wibrować, w celu uzyskania możliwie dobrego otulenia przez
186 229 zaprawę fakturową wolnych powierzchni ziaren kruszywa. Następnie mogą być układane warstwy zbrojenia, beton konstrukcyjno nośny, dowolne warstwy izolacyjne, warstwa faktury zewnętrznej, itp. Element może być poddany obróbce termicznej przyspieszającej cykl lub może być pozostawiony dojrzewaniu naturalnemu. Po uzyskaniu przez element odpowiedniej wytrzymałości, element zostaje rozformowany a następnie zwilża się i usuwa się papier, w wyniku czego zostaje odsłonięta mozaika kruszywowa faktury. Po dodatkowym oczyszczeniu mozaiki szczotką ze zwilżaniem powierzchni, otrzymuje się gotową, wykończoną fakturę żwirkową lub grysową.
Znany jest również, z cytowanego opisu patentowego, sposób wykonywania faktury żwirkowo-grysowej na górnej i/lub bocznych powierzchniach elementów, polegający na zastosowaniu pasm papierowo-kruszywowych. Fakturę na górnej powierzchni elementu uzyskuje się w sposób podobny do postępowania przy wykonywaniu posadzek terakotowych z drobnych płytek naklejanych na arkuszach papieru, zaś w celu otrzymania faktury na powierzchniach bocznych elementu, pasma papierowo-kruszywowe nakleja się lub podwiesza na wewnętrznych powierzchniach bocznych formy.
Wadą znanych sposobów jest brak możliwości uzyskania faktury o wysokim reliefie przy równoczesnej znacznej pracochłonności znanych sposobów/.
Sposób wytwarzania elementu budowlanego, według wynalazku, polegający na wprowadzaniu do rozbieralnych form mieszanki betonowej, przy czym korzystnie do formy wprowadza się również zbrojenie i/lub wstawki metalowe, zaś w składzie mieszanki może być zawarty barwnik, bądź porcje mieszanki mogą zawierać różne barwniki, charakteryzuje się tym, że co najmniej jedna ściana rozbieralnej formy utworzona jest z sypkiego, podatnego podłoża, korzystnie z ubitego, lekko wilgotnego piasku, w które to podłoże osadza się co najmniej jedną wstawkę reliefową przy czym wstawkę tę lub te wstawki częściowo zagłębia się w podatne podłoże a następnie wprowadza się do formy mieszankę betonową po czym zawartość formy zagęszcza się znanymi sposobami, zaś po częściowym stwardnieniu oddziela się element budowlany od formy.
Zastosowanie co najmniej jednej podatnej ściany formy, z osadzoną w niej, częściowo zagłębioną co najmniej jedną wkładką niemetalową pozwala na wytwarzanie elementów budowlanych o bardzo atrakcyjnej wizualnie fakturze. Mur wzniesiony z takich elementów·', w przypadku zastosowania kamieni polnych jako wstawek reliefowych, mało różni się wyglądem od muru kamiennego wykonanego techniką tradycyjną. Wznoszenie murów z kamieni polnych jest bardzo trudne, ze względu na dużą różnorodność kształtów i wymiarów tych kamieni, tym samym bardzo kosztowne.
Mury wznoszone z kamieni obrobionych mechanicznie są również bardzo kosztowne, ze względu na wysoki koszt obróbki kamieni.
Odmiana sposobu, według wynalazku, polega na tym, że stosuje się mieszankę betonową o więcej niż jednym kolorze.
Wprowadza się najpierw porcję mieszanki zabarwioną na żądany kolor, a następnie wypełnia się formę mieszanką o innym kolorze, na przykład mieszanką, o kolorze naturalnym. Pozwala to na wytwarzanie elementów budowlanych, których ściany, zwłaszcza te w których osadzone są wstawki reliefowe, różnią się kolorystycznie od innych ścian.
Inna odmiana sposobu, według wynalazku, różni się tym, że do formy, oprócz mieszanki betonowej, wprowadza się również zbrojenie i/lub wstawki metalowe. Umożliwia to uzyskanie zwiększenia wytrzymałości elementów budowlanych lub pozwala na ułatwienia występujące w transporcie lub montażu elementów.
Sposób według wynalazku umożliwia wytwarzanie elementów budowlanych, mających postać bryły utworzonej z mieszanki betonowej, przy czym ponad powierzchnię tego elementu wystaje fragment co najmniej jednej wstawki. Wstawki reliefowe, zwłaszcza z kamienia naturalnego, ceramiki lub szkła, których wystające fragmenty tworzą na co najmniej jednej ścianie elementu relief, powodują, że faktura tych ścian jest bardzo atrakcyjna wizualnie.
Element ten korzystnie zaopatrzony jest w otwory lub kanały, nadające mu postać pustaka, ponadto korzystnie zaopatrzony w elementy zbrojenia. Kanały i otwory, nadające elementowi budowlanemu postać pustaka, przyczyniają się do zmniejszenia zużycia materiałów·’,
186 229 jak również umożliwiają, na przykład, osadzenie w murze wzniesionym z takich pustaków elementów instalacji, lub pozwalają na wypełnienie ich zaprawą łączącą te elementy.
Zastosowanie zbrojenia jest korzystne w przypadku elementów budowlanych o większych rozmiarach, zaś zastosowanie wstawek metalowych jest korzystne w przypadku, na przykład, konieczności łączenia elementu budowlanego, metodą spawania, z dowolnym innym przedmiotem, wykonanym z materiału spawalnego lub zaopatrzonym w wstawki z takiego materiału.
Sposób według wynalazku zostanie objaśniony bliżej w przykładach wykonania.
Przykład I
Wytwarzanie elementu budowlanego, o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu, przy czym nad powierzchnię jednej ze ścian tego elementu wystaje fragment reliefowej wstawki, zaś jako wspomnianą reliefową wstawkę zastosowano część rozłupanego, na dwie części, kamienia polnego, usytuowanego przełomem na zewnątrz elementu budowlanego. Na płaskiej warstwie, lekko zwilżonego wodą, ubitego piasku ustawia się rozbieralną formę stalową, mającą kształt prostokątnej skrzynki bez dna. Formę tę zagłębia się w podłoże na głębokość około 10 mm, po czym formę zdejmuje się. Utworzony rowek wyznacza zarys ściany elementu budowlanego. Wewnątrz tego zarysu kładzie się wkładkę reliefową, w postaci części rozłupanego kamienia polnego, przełomem do powierzchni piasku. Wkładkę tę zagłębia się w piasek na głębokość około 15 mm przez uderzanie drewnianym lub gumowym młotkiem. Następnie ustawia się formę z powrotem na jej miejsce. Formę wypełnia się mieszanką betonową a po ubiciu betonu oddziela się formę od elementu betonowego, przy czym pozostawia się ten element na czas około 24 godzin na podłożu, na którym był formowany. Następnie ostrożnie stawia się element budowlany na inne podłoże, kładąc go płaską ścianą do podłoża. Przez 4 do 6 dni, od uformowania, element budowlany polewa się wodą. Pełną wytrzymałość element budowlany uzyskuje po 28 dniach od uformowania.
Odmiany sposobu wytwarzania, przy zastosowaniu spoiwa cementowego, różnią się tym, że zamiast jednej wkładki reliefowej stosuje się ich kilka, zaś zamiast kamieni polnych stosuje się kawałki dowolnego innego kamienia naturalnego lub odłamki skał. W przypadku wytwarzania elementów budowlanych, których ściana zaopatrzona w relief różni się kolorem od pozostałych ścian, przygotowuje się dwie mieszanki betonowe, przy czym w jednej z nich lub w obu, część piasku zastępuje się wybranym barwnikiem. Formę wypełnia się tymi mieszankami w kolejności wynikającej z żądanego zabarwienia ścian gotowego elementu budowlanego.
Przykład II
Wytwarzanie elementu budowlanego, o kształcie zbliżonym do graniastosłupa o podstawie trójkąta, którego dwie ściany zaopatrzone są w relief, przy czym jako wkładki reliefowe zostały zastosowane kawałki granitu.
Model o kształcie graniastosłupa o podstawie trójkąta prostokątnego umieszcza się w rozbieralnej formie, w kształcie prostopadłościennej skrzynki, ustawionej na płycie. Wysokość formy jest większa od wysokości trójkąta, zaś długość i szerokość tej skrzynki są minimalnie większe od wymiarów ściany modelu, w której dwa boki są przeciwprostokątnymi trójkątów ścian modelu. Model usytuowany jest w formie tak, że wierzchołki trójkątów jego ścian skierowane są w górę. Na powierzchnię modelu naniesiony jest środek antyadhezyjny, np. emulsja silikonowa. Model usytuowany w formie przysypuje się lekko wilgotnym piaskiem, przy czym formę wypełnia się całkowicie, zaś piasek ubija się a następnie powierzchnię piasku przykrywa się płytą. Płytę tę mocuje się, w sposób rozłączny, z formą a następnie formę odwraca się kładąc ją na tej płycie, zaś oddziela się od formy tę płytę, która przed odwróceniem formy stanowiła jej dno.
Model wyjmuje się z formy. Utworzona, po wyjęciu modelu, wnęka stanowi gniazdo formy. Przed wypełnieniem tego gniazda mieszanką betonową, w skośne ściany gniazda formy osadza się wkładki reliefowe, w sposób podobny do opisanego w przykładzie I, przy czym korzystnie jest w miejscach, w których osadzone będą te wkładki, usunąć część piasku, narzędziem w kształcie łyżki, co pozwoli na osadzenie wkładek bez uszkodzenia gniazda formy. Formę ostrożnie wypełnia się mieszanką betonową, ubija się tę mieszankę, po 6 go186 229 dżinach formę przykrywa się brakującą ścianką oraz mocuje się tę ścianę do formy. Następnie odwraca się formę oraz ostrożnie oddziela się formę od elementu budowlanego, przy czym element ten pozostawia się przez 24 godziny na tej ścianie formy, na której jest usytuowany po oddzieleniu od formy, przy czym przenosi się go na inne podłoże. W ciągu 4 do 6 dni od uformowania element budowlany polewa się wodą. Pełną wytrzymałość element budowlany uzyskuje po 28 dniach od uformowania. W podobny sposób wytwarza się elementy budowlane o kształcie zbliżonym do półwalca, w których relief występuje na walcowej powierzchni. Różnica polega na zastosowaniu modelu w kształcie półwalca.
Przykład III
Wytwarzanie elementu budowlanego o postaci pustaka, przy czym element ten, o kształcie zbliżonym do sześcianu, posiada dwa przelotowe otwory oraz dwa kanały. Te otwory i kanały mają osie równoległe do ściany, na której utworzony jest relief. Jako dwie wkładki reliefowe zastosowano kawałki granitu.
Sposób wytwarzania tego elementu budowlanego jest podobny do sposobu podanego w przykładzie I. Różnica polega na tym, że otwory oraz kanały formowane są za pomocą rdzeni.
Rdzenie formujące otwory oddzielane są od elementu budowlanego po 24 godzinach, od oddzielenia elementu budowlanego od ścian formy.
Przykład IV
Wytwarzanie elementu budowlanego, przy zastosowaniu jako spoiwa żywic syntetycznych.
Do wytwarzania elementu budowlanego można stosować zwłaszcza żywice epoksydowe oraz poliestrowe.
Stosowane proporcje żywicy, utwardzacza oraz kruszywa są znane z literatury technicznej. Stosowana technologia przy wytwarzaniu znanych elementów budowlanych jest znana i opisana w literaturze. Wytwarzanie elementu budowlanego, według wynalazku, przy zastosowaniu spoiwa żywicznego, jest zbliżone do sposobów podanych w przykładach I do III, przy czym różnice wynikają ze specyfik technologicznych obu rodzajów spoiw. Elementy budowlane z betonu żywicznego uzyskują pełną wytrzymałość w znacznie krótszym czasie niż betony cementowe.
186 229
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania elementu budowlanego polegający na wprowadzaniu do rozbieralnych form mieszanki betonowej, przy czym korzystnie do formy wprowadza się również zbrojenie i/lub wstawki metalowe, zaś w składzie mieszanki może być zawarty barwnik bądź porcje mieszanki mogą zawierać różne barwniki, znamienny tym, ze co najmniej jedna ściana rozbieralnej formy utworzona jest z sypkiego, podatnego podłoża, korzystnie z ubitego, lekko wilgotnego piasku, w które to podłoże osadza się co najmniej jedną wstawkę reliefową, korzystnie z kamienia naturalnego, ceramiki lub szkła, przy czym wstawkę tę, lub te wstawki, częściowo zagłębia się w podatne podłoże a następnie wprowadza się do formy mieszankę betonową, po czym zawartość formy zagęszcza się, znanymi sposobami, zaś po częściowym stwardnieniu oddziela się element budowlany od formy, po czym element ten utwardza się, znanymi sposobami.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, stosuje się mieszankę betonową o więcej niż jednym kolorze, przy czym najpierw wprowadza się porcję mieszanki, zabarwionej na żądany kolor, a następnie wypełnia się formę mieszanką o innym kolorze, zwłaszcza mieszanką o kolorze naturalnym.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że oprócz mieszanki betonowej, wprowadza się do formy również zbrojenie i/lub wstawki metalowe.
PL96316813A 1996-11-04 1996-11-04 Sposób wytwarzania elementu budowlanego PL186229B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96316813A PL186229B1 (pl) 1996-11-04 1996-11-04 Sposób wytwarzania elementu budowlanego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96316813A PL186229B1 (pl) 1996-11-04 1996-11-04 Sposób wytwarzania elementu budowlanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316813A1 PL316813A1 (en) 1998-05-11
PL186229B1 true PL186229B1 (pl) 2003-12-31

Family

ID=20068568

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96316813A PL186229B1 (pl) 1996-11-04 1996-11-04 Sposób wytwarzania elementu budowlanego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL186229B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL316813A1 (en) 1998-05-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5232646A (en) Methods of forming contoured walls
KR930002645B1 (ko) 콘크리트제품의 제조방법
US10895055B1 (en) Molded concrete blocks having simulated brick or stone outer surfaces
KR101040496B1 (ko) 모자이크형 복합블록 및 그 제조방법
KR101030221B1 (ko) 천연 석재 층과 이 천연 석재 층의 이면에 시멘트 몰탈층이 일체로 부착되어 이루어진 복합석재블록 및 그제조방법
US20020100241A1 (en) Sheet of articulated masonry-like units and method for producing the same
US1583516A (en) Method of making multicolored concrete floors
PL186229B1 (pl) Sposób wytwarzania elementu budowlanego
KR100311207B1 (ko) 자연석을이용한원형칼라콘크리트건축재의시공방법
KR102049913B1 (ko) 커스트마이즈드형 석판재의 제조방법
ES2294932A1 (es) Procedimiento de obtencion de una piedra artificial ligera y producto obtenido.
JP3408603B2 (ja) 流動性モルタルを用いる穴あきpc板の表面化粧先付け工法及び表面化粧層先付け穴あきpc板
KR200207482Y1 (ko) 블록과 양생접합된 콘크리트 마블성 장식석재
AU665695B2 (en) Cementitious building element
JPH08216126A (ja) 凹凸模様を有するコンクリート板の製法
KR20230106900A (ko) 인조석판 형틀, 이를 이용한 인조석판 제조 방법 및 인조석판
JP3189091B2 (ja) コンクリート用化粧型枠、及びそれを使用した コンクリート表面の化粧施工方法
JP2002355807A (ja) 良貼着性コンクリート板及びその製造方法
JP3057885U (ja) タイル様凹凸模様を有するプラスチックブロック
CA2359639A1 (en) A sheet of articulated masonry-like units and method for producing the same
JPH0411781Y2 (pl)
EA042530B1 (ru) Форма для изготовления декоративно-облицовочных изделий (варианты) и способ их изготовления в этой форме (варианты)
JPH0720276Y2 (ja) コンクリート型枠形成用造形板
JPS6246344B2 (pl)
JPH09112028A (ja) 細骨材による補強層を備えた耐久性コンクリート構造体の製造法

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20041104