PL185630B1 - Sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych - Google Patents

Sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych

Info

Publication number
PL185630B1
PL185630B1 PL98325212A PL32521298A PL185630B1 PL 185630 B1 PL185630 B1 PL 185630B1 PL 98325212 A PL98325212 A PL 98325212A PL 32521298 A PL32521298 A PL 32521298A PL 185630 B1 PL185630 B1 PL 185630B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
bucket
force
movement
displacement
controlling
Prior art date
Application number
PL98325212A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325212A1 (en
Inventor
Julian Cendrowicz
Wacław Gierulski
Andrzej Jarzębowski
Jan Maciejewski
Leszek Płonecki
Wiesław Trąmpczyński
Original Assignee
Politechnika Swietokrzyska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Swietokrzyska filed Critical Politechnika Swietokrzyska
Priority to PL98325212A priority Critical patent/PL185630B1/pl
Publication of PL325212A1 publication Critical patent/PL325212A1/xx
Publication of PL185630B1 publication Critical patent/PL185630B1/pl

Links

Landscapes

  • Operation Control Of Excavators (AREA)

Abstract

1. óposób sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych, znamienny tym, że za pomocą czujników siły i przemieszczeń zainstalowanych na siłownikach osprzętu pośrednio mierzy się siłę działającą na łyżkę, która to siła jest sygnałem wejściowym układu adaptacyjnego sterowania wymuszającym ruch końca łyżki powodujący próbne zagłębienie (S) w gruncie z siłą nie przekraczającą zadanej wartości i przemieszczenie ku górze o zadaną wartość skoku (H), przy czym próbne zagłębienie (S) w gruncie i przemieszczenie ku górze (H) powtarza się cyklicznie tak, że koniec łyżki przemieszcza się ruchem schodkowym i wyznacza tor dla którego siła zagłębień próbnych nie przekracza zadanej wartości.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych we wszelkiego rodzaju pracach ziemnych w kopalnictwie odkrywkowym i budownictwie. We wszystkich znanych rozwiązaniach maszyn tego rodzaju proces napełniania łyżki realizowany jest ręcznie przez operatora lub automatycznie z programowym sterowaniem ruchem elementów osprzętu. W procesie urabiania gruntu zużyta energia zależy od sposobu przemieszczania łyżki w fazie zagłębiania oraz wyjścia w sposób zapewniający napełnienie łyżki, szczególnie w przypadku gruntów zwartych i spoistych. Odpowiedni dobór sposobu przemieszczania łyżki w tych fazach powoduje zmniejszenie ilości zużytej energii przypadającej na jednostkę objętości urabianego gruntu. Optymalny w tym sensie sposób przemieszczania łyżki w warunkach rzeczywistych jest różny dla każdego kolejnego cyklu roboczego obejmującego zagłębianie i wyjście łącznie z napełnianiem łyżki, w zależności od właściwości gruntu z uwzględnieniem niejednorodności ciągłych oraz imperfekcji. Poszukiwanie optymalnego toru przemieszczania łyżki powinno odbywać się oddzielnie dla każdego cyklu roboczego z uwzględnieniem stanu bieżącego reprezentowanego przez wartości mierzonych w sposób ciągły wybranych wielkości. Z polskiego opisu patentowego nr 148 151 znany jest układ roboczy ładowarki łyżkowej, w którym do tłoczyska siłownika zamocowana jest na uchwycie listwa z układem programującym w postaci krzywki oddziaływującym na układ załączający i połączonym poprzez układ czasowy z układem sterowania siłownikiem. Układ ten nie dostosowuje toru przemieszczeń łyżki do aktualnie panujących warunków urabiania, przez co w wielu cyklach roboczych realizują przemieszczanie łyżki w sposób odległy od optymalnego. Również realizacja cyklu roboczego przez ręczne sterowanie operatora nie daje gwarancji zbliżenia się do optymalnego sposobu pracy.
Sposób sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że za pomocą czujników siły i przemieszczeń zainstalowanych na siłownikach osprzętu pośrednio mierzy się siłę działającą na łyżkę, która to siła jest sygnałem wejściowym układu adaptacyjnego sterowania wymuszającym ruch końca łyżki powodujący próbne zagłębienie w gruncie z siłą nie przekraczającą zadanej wartości i przemieszczenie ku górze o zadaną wartość skoku, przy czym próbne zagłębienie w gruncie i przemieszczenie ku górze powtarza się cyklicznie tak, że koniec łyżki przemieszcza się ruchem schodkowym i wyznacza tor dla którego siła zagłębień próbnych nie przekracza zadanej wartości.
185 630
Układ do sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych, według wynalazku posiada czujniki siły i przemieszczenia zainstalowane korzystnie na siłownikach osprzętu połączone z mikroprocesorowym układem adaptacyjnego sterowania połączonym z elektrohydraulicznymi zaworami sterującymi ruchem siłowników osprzętu.
Umieszczone w elementach maszyny czujniki mierzą w sposób pośredni siłę działającą na łyżkę oraz położenie łyżki, a układ sterowania powoduje, że w fazie wyjścia i napełniania, po przekroczeniu przez tą siłę zadanej umownej wartości podczas próby zagłębienia się w grunt, koniec łyżki przemieszczany jest ku górze o zadany umowny skok, przez, co zmniejsza się siła naporu gruntu działająca na łyżkę a wtedy wykonywana jest kolejna próba zagłębiania łyżki w grunt. Cykl ten powtarzany w sposób automatyczny wielokrotnie powoduje przemieszczanie końca łyżki ruchem schodkowym wzdłuż toru spełniającego określone powyżej warunki optymalności przez co adaptuje sposób przemieszczania łyżki do bieżących warunków. W pełnym cyklu pracy faza zagłębiania obejmująca zagłębienie łyżki dostatecznie duże dla napełnienia łyżki urobkiem, wykonywana jest przez operatora ręcznie lub automatycznie z wykorzystaniem innego układu sterowania, a następnie włączony zostaje układ sterowania według wynalazku z adaptacyjnym sposobem sterowania ruchem łyżki, realizujący fazę wychodzenia i napełniania łyżki w sposób automatyczny w warunkach określonych jako optymalne.
W rozwiązaniu według wynalazku narzędzie prowadzone jest w optymalny sposób. Jako optymalny uważany jest tutaj sposób przemieszczania łyżki w fazie wyjścia wzdłuż takiego toru aby siła działająca na łyżkę była bliska, ale nie przekraczała pewnej zadanej wartości. Taki sposób przemieszczania łyżki powoduje zmniejszenie zużytej energii na jednostkę objętości urobionego gruntu. W gruntach spoistych tor ten może pokrywać się z powierzchnią poślizgu.
Zaletą sposobu i układu adaptacyjnego sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych według wynalazku jest uzyskanie optymalnych parametrów pracy maszyny w fazie wychodzenia i napełniania łyżki co powoduje zmniejszenie energochłonności oraz uciążliwości pracy operatora.
Przedmiot wynalazku w przykładowym zastosowaniu dla koparki jednonaczyniowej przedstawiony jest na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje schemat ideowy osprzętu koparki z napędem hydrostatycznym, fig. 2 łyżkę w końcowym położeniu fazy zagłębiania, fig. 3 łyżkę w fazie wyjścia i napełniania z uwidocznieniem efektów schodkowego ruchu końca łyżki oraz toru optymalnego wzdłuż którego odbywa się ruch schodkowy.
Napęd elementów osprzętu, czyli łyżki 1, ramienia 2 i wysięgnika 3, zainstalowanych na podwoziu 4 realizowany jest za pomocą siłowników hydraulicznych 5, 6, 7 sterowanych zaworami elektrohydraulicznymi 14, 15, 16 i zasilanych z pompy 18. Czujniki siły 8, 9, 10. umieszczone na tłoczyskach siłowników mierzą w sposób pośredni siłę działaj ącą na łyżkę 1, a czujniki położenia 11, 12, 13 mierzą w sposób pośredni położenie łyżki. Po zakończeniu fazy zagłębiania (fig. 2), rozpoczyna się faza wyjścia i napełniania łyżki (fig. 3), i wtedy kontrolę nad ruchem łyżki przejmuje mikroprocesorowy układ sterowania 17 realizując adaptacyjny sposób sterowania ruchem łyżki. Łyżka wykonuje zagłębienie próbne S aż do osiągnięcia przez siłę naporu gruntu na łyżkę zadanej wartości, a wtedy mikroprocesorowy układ sterowania 17 powoduje za pomocą zaworów elektrohydraulicznych i siłowników przemieszczenie łyżki tak, że jej koniec przemieści się ku górze o skok H. Kolejno wykonywane zagłębienia próbne S i przemieszczanie o skok H wymuszaaą ruch schodkowy E końca łyżki D wzdłuż optymalnego toru F. Zakończenie fazy wyjścia z adaptacyjnym sposobem sterowania ruchem łyżki następuje na sygnał operatora lub automatycznie z wykorzystaniem innego układu sterowania.
185 630
185 630
Fig. 2
Fig.3
185 630
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych, znamienny tym, że za pomocą czujników siły i przemieszczeń zainstalowanych na siłownikach osprzętu pośrednio mierzy się siłę działającą na łyżkę, która to siła jest sygnałem wejściowym układu adaptacyjnego sterowania wymuszającym ruch końca łyżki powodujący próbne zagłębienie (S) w gruncie z siłą nie przekraczająca zadanej wartości i przemieszczenie ku górze o zadaną wartość skoku (H), przy czym próbne zagłębienie (S) w gruncie i przemieszczenie ku górze (H) powtarza się cyklicznie tak, że koniec łyżki przemieszcza się ruchem schodkowym i wyznacza tor dla którego siła zagłębień próbnych nie przekracza zadanej wartości.
  2. 2. Układ do sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych, zawierający układ sterowania połączony z zaworami siłowników, znamienny tym, że posiada czujniki siły (8, 9,10) i przemieszczenia (1l, 12,13) zainstalowane korzystnie na siłownikach osprzętu (5, 6, 7) połączone z mikroprocesorowym układem adaptacyjnego sterowania (17) połączonym z elektrohydraulicznymi zaworami (14,15,16) sterującymi ruchem siłowników osprzętu (5, 6, 7).
PL98325212A 1998-03-06 1998-03-06 Sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych PL185630B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325212A PL185630B1 (pl) 1998-03-06 1998-03-06 Sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325212A PL185630B1 (pl) 1998-03-06 1998-03-06 Sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325212A1 PL325212A1 (en) 1999-09-13
PL185630B1 true PL185630B1 (pl) 2003-06-30

Family

ID=20071702

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325212A PL185630B1 (pl) 1998-03-06 1998-03-06 Sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL185630B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL325212A1 (en) 1999-09-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6085583A (en) System and method for estimating volume of material swept into the bucket of a digging machine
US6371214B1 (en) Methods for automating work machine functions
JP3698752B2 (ja) 自動掘削制御方法
CN103403362B (zh) 具有缸失速策略的液压控制系统
WO2008051327A2 (en) Velocity based control process for a machine digging cycle
CN108678049B (zh) 挖掘机斗杆挖掘阻力优化控制方法及控制系统
JPH0849265A (ja) 自動掘削制御装置および方法
RU2745144C1 (ru) Способ управления машиной для перемещения материалов
CN110352279A (zh) 作业机械
CN108487361A (zh) 挖掘机一键返回工位控制系统及控制方法
CN107208397A (zh) 建筑设备的回转控制装置及其控制方法
CN104968863A (zh) 施工设备
CN205369341U (zh) 一种多功能挖掘机
US6058632A (en) Tool holder with percussion member
RU2729632C1 (ru) Экскаватор для вскрытия трубопроводов
PL185630B1 (pl) Sposób i układ sterowania ruchem łyżki maszyny do robót ziemnych
US4032015A (en) Bucket cleaner and control for a digging machine
US3061957A (en) Device for digging an excavation
JP4298674B2 (ja) 建設機械の油圧駆動装置
JP2001323517A (ja) 掘削機械のバケット内に取り込まれた材料の容積を推測するためのシステムならびに方法
EP2955285B1 (en) A material handling machine
RU2808751C1 (ru) Рабочее оборудование одноковшового экскаватора
US20020194754A1 (en) Movable cutting edge
SU950861A1 (ru) Рабочее оборудование одноковшового экскаватора
RU2229564C2 (ru) Способ копания грунта скрепером с постоянной глубиной резания и устройство для его осуществления

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060306