PL184959B1 - Linia napowietrzna do przesyłania energii elektrycznej - Google Patents

Linia napowietrzna do przesyłania energii elektrycznej

Info

Publication number
PL184959B1
PL184959B1 PL97322864A PL32286497A PL184959B1 PL 184959 B1 PL184959 B1 PL 184959B1 PL 97322864 A PL97322864 A PL 97322864A PL 32286497 A PL32286497 A PL 32286497A PL 184959 B1 PL184959 B1 PL 184959B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
loop
conductor
compensation
phase
additional
Prior art date
Application number
PL97322864A
Other languages
English (en)
Other versions
PL322864A1 (en
Inventor
Böhme┴Helmut
Fitterer┴Gerd
Paschen┴Rolf
Smailus┴Bernd
Original Assignee
Abb Research Ltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Research Ltd filed Critical Abb Research Ltd
Publication of PL322864A1 publication Critical patent/PL322864A1/xx
Publication of PL184959B1 publication Critical patent/PL184959B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G7/00Overhead installations of electric lines or cables
    • H02G7/20Spatial arrangements or dispositions of lines or cables on poles, posts or towers
    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02JCIRCUIT ARRANGEMENTS OR SYSTEMS FOR SUPPLYING OR DISTRIBUTING ELECTRIC POWER; SYSTEMS FOR STORING ELECTRIC ENERGY
    • H02J3/00Circuit arrangements for ac mains or ac distribution networks

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Locating Faults (AREA)
  • Shielding Devices Or Components To Electric Or Magnetic Fields (AREA)
  • Waveguide Switches, Polarizers, And Phase Shifters (AREA)
  • Measuring Instrument Details And Bridges, And Automatic Balancing Devices (AREA)
  • Supply And Distribution Of Alternating Current (AREA)

Abstract

1. Linia napowietrzna do przesylania energii elektrycznej, z dodatkowa petla obejmujaca co naj- mniej jeden przewód fazowy, znamienna tym, ze petla kompensacyjna (1) jest zasilana za pomoca czynnego napiecia, pradem kompensacyjnym ( I k o m p ) , którego polozenie fazowe i amplituda tak sa ustalone w stosunku do polozenia fazowego i am- plitudy pradu fazowego (iR , is, iT ) plynacego w przewodzie fazowym (L1, L2, L3), ze wytworzo- ny przez to strumien magnetyczny przeciwdziala strumieniowi magnetycznemu wytworzonemu przez prad fazowy, przy czym czynne napiecie dla pradu kompensacyjnego jest wytwarzane w petli kompen- sacyjnej i co najmniej w jednej petli dodatkowej (2, 5), która obejmuje co najmniej jeden przewód fazo- wy (L1, L2, L3), i polaczona jest z petla kompensa- cyjna (1) tak, ze dzieli linie napowietrzna na co najmniej dwa odcinki glówne, z których jeden odci- nek zawiera petle kompensacyjna (1) i co najmniej jeden odcinek, który zawiera petle dodatkowa (2). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest linia napowietrzna do przesyłania energii elektrycznej, z dodatkową pętlą obejmującą co najmniej jeden przewód fazowy.
W otoczeniu linii napowietrznej powstaje zawsze pole magnetyczne, powodowane przez przesyłane prądy. Między innymi charakteryzuje się ono wartością skuteczną indukcji magnetycznej.
Aby uniknąć szkodliwego oddziaływania tego pola magnetycznego na zdrowie ludzkie, w miejscach, które przewidziane są nie tylko jako chwilowe miejsce pobytu ludzi, powinno być ono możliwie małe i nie może w żądnym przypadku przekraczać ustalonych i/lub prawnie zatwierdzonych wartości granicznych.
Celem wynalazku jest opracowanie linii napowietrznej do przesyłania energii elektrycznej, która na wybranych odcinkach linii, a zwłaszcza w obszarze poniżej przewodów i w pobliżu górnej powierzchni ziemi, korzystnie aż do wysokości 2 do 3 m powyżej powierzchni, wytwarza znacznie zmniejszone pole magnetyczne.
Linia napowietrzna według wynalazku, jest przeznaczona do przesyłania energii elektrycznej i jest zaopatrzona w dodatkową pętlę obejmującą co najmniej jeden przewód fazowy. Linia tego rodzaju charakteryzuje się tym, że pętla kompensacyjna jest zasilana za pomocą czynnego napięcia, prądem kompensacyjnym, którego położenie fazowe i amplituda tak są ustalone w stosunku do położenia fazowego i amplitudy prądu fazowego płynącego w przewodzie fazowym, że wytworzony przez to strumień magnetyczny przeciwdziała strumieniowi magnetycznemu wytworzonemu przez prąd fazowy. Ponadto, czynne napięcie dla prądu kompensacyjnego jest wytwarzane w pętli kompensacyjnej i co najmniej w jednej pętli dodatkowej, która obejmuje co najmniej jeden przewód fazowy i połączona jest z pętlą kompensacyjną tak, że dzieli linię napowietrzną na co najmniej dwa odcinki główne, z których jeden odcinek zawiera pętlę kompensacyjną i co najmniej jeden odcinek, który zawiera pętlę dodatkową.
Korzystnym jest, że w co najmniej jednej pętli dodatkowej włączony jest kondensator szeregowy.
W sieci prądu trójfazowego z trzema przewodami fazowymi, umieszczonymi bezpośrednio jeden na drugim, pierwszy przewód pętli kompensacyjnej umieszczony jest nad górnym przewodem fazowym, a drugi przewód pętli kompensacyjnej umieszczony jest pod dolnym przewodem fazowym.
W sieci prądu trójfazowego z trzema przewodami fazowymi, pierwszy przewód pętli kompensacyjnej umieszczony jest obok pierwszego, zewnętrznego przewodu fazowego, a drugi przewód pętli i kompensacyjnej umieszczony jest obok drugiego zewnętrznego przewodu fazowego.
184 959
Korzystnym jest, że pętla dodatkowa obejmuje tylko jeden przewód fazowy, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej.
Pętla dodatkowa obejmuje korzystnie jeden przewód fazowy, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
W innym korzystnym rozwiązaniu pętla dodatkowa obejmuje dwa przewody fazowe, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej.
Korzystnym jest, że pętla dodatkowa obejmuje dwa przewody fazowe a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
W korzystnym rozwiązaniu pętla dodatkowa obejmuje trzy przewody fazowe, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
Pętle dodatkowe umieszczone są korzystnie po obydwu stronach pętli kompensacyjnej. Każda z obydwu dodatkowych pętli, korzystnie, obejmuje inny przewód. Pierwszy przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej. Pierwszy przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
Każda z obydwu dodatkowych pętli obejmuje inny przewód, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej a pierwszy przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej. Natomiast drugi przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej.
Korzystnym jest, że każda z obydwu pętli dodatkowych obejmuje dwa przewody, a pierwszy przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, a pierwszy przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej. Natomiast, drugi przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
Pierwsze przewody pętli kompensacyjnej i pętli dodatkowej odpowiadają górnym przewodom przy pionowym układzie przewodów fazowych, względnie lewym przewodom, przy poziomym układzie przewodów fazowych. Drugie przewody pętli kompensacyjnej i pętli dodatkowej odpowiadają dolnym przewodom, przy poziomym układzie przewodów fazowych, względnie prawym przewodom, przy poziomym układzie przewodów fazowych.
Zalety wynikające ze stosowania rozwiązania według wynalazku polegają zwłaszcza na tym, że znacznej redukcji ulegają zarówno maksimum wartości skutecznej indukcji magnetycznej Bemax w obszarze aż 2 do 3 m powyżej ziemi, jak i odstęp Xa2uT, do osi linii napowietrznej, przy którym wartość skutecznej indukcji magnetycznej na wysokości 2 m ponad krawędzią ziemi osiąga wartość 0,2μτ, a dla większych odstępów jest mniejsza.
W tym obszarze 2 do 3 m powyżej górnej krawędzi ziemi, pola magnetyczne mogą ulegać redukcji do mniej niż 10% w porównaniu do niekompensowanej, znanej linii. Powodem tego jest to, że pętla kompensacyjna (zwłaszcza faza i amplituda prądu kompensacyjnego) i linia napowietrzna dobrane są do siebie pod względem sprzężenia magnetycznego, tzn. pętla kompensacyjna, pętla dodatkowa i linia napowietrzna traktowane są jako zespół geometryczny i elektryczny.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony na podstawie przykładów wykonania przedstawionych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia układ linii napowietrznej o zredu184 959 kowanym polu magnetycznym, fig. 2 - widok perspektywiczny układu podstawowego linii, fig. 3-7 przedstawiają odmiany układu podstawowego, z pętlą kompensacyjną i pętlą dodatkową, fig. 8 przedstawia zasadnicze położenie fazowe prądów kompensacyjnych w dolnym przewodzie pętli kompensacyjnej, przy możliwej kolejności faz prądów w przewodach i przy przewodach umieszczonych jeden nad drugim względnie obok siebie, fig. 9 - tworzenie odpowiedniego napięcia czynnego przez dodawanie napięcia kompensacyjnego i napięcia dodatkowego (odpowiada wariantom z fig. 3, 4 i różnym kolejnościom faz), fig. 10 - tworzenie odpowiedniego napięcia czynnego przez odejmowanie od napięcia kompensacyjnego napięcia dodatkowego odpowiada wariantom z fig. 5, 6, 7 i różnej kolejności faz), fig. 11 - możliwe położenie pętli kompensacyjnej w przypadku przewodów fazowych umieszczonych obok siebie, fig. 12-16 przedstawiają dalsze odmiany linii z pętlą kompensacyjną i pętlami dodatkowymi, a fig. 17 przedstawia zależność indukcji magnetycznej istniejącej pod linią napowietrzną od odstępu od osi linii.
Na figurze 1 przedstawiony jest podstawowy układ linii napowietrznej ze zmniejszonym polem magnetycznym. Stanowi ona trzy przewody fazowe L1, L2, L3 sieci prądu trójfazowego umieszczonych jeden nad drugim (o prądach przesuniętych w fazie o 120° względem siebie, przy czym kąt fazowy φ (iR) = 0°, kąt fazowy φ (iS) = -12θ°, kąt fazowy φ (iT) = -240°), przy czym trzy przewody fazowe otoczone są otwartą pętlą, kompensacyjną 1. Przewód górny (zwany dalej również przewodem pierwszym) pętli kompensacyjnej 1, przebiega ponad górnym przewodem fazowym L3, a przewód dolny (zwany dalej również, przewodem drugim) pętli kompensacyjnej 1, przebiega poniżej dolnego przewodu fazowego L1. Za pomocą bocznych pierwszych przewodów łączących górny i dolny przewód, względnie pierwszy i drugi przewód pętli kompensacyjnej, połączone są one ze sobą.
Na figurze 2 przedstawiony jest perspektywiczny widok układu podstawowego. Widać z niego, że górny przewód pętli kompensacyjnej, trzy przewody fazowe L1, L2, L3 i dolny przewód linii kompensacyjnej i umieszczone są bezpośrednio jeden pod drugim, natomiast przewody łączące przebiegają obok nich.
W celu redukcji pola magnetycznego powstającego poniżej linii napowietrznej w obszarze powierzchni ziemi, do pętli kompensacyjnej 1 doprowadza się prąd kompensacyjny Ikomp. Pole magnetyczne wytwarzane przez ten prąd kompensacyjny nakłada się na pole magnetyczne wytwarzane przez przewody fazowe powodując taką kompensację, że pole magnetyczne pomiędzy powierzchnią ziemi i wysokością 2 do 3 m ulega dużej redukcji. Żądana kolejność faz prądu kompensacyjnego Ikomp jest zależna od tego z którą z możliwych kolejności faz mamy do czynienia. Zasadniczo w sieci prądu trójfazowego można stosować sześć różnych kolejności faz, mianowicie L1 = R, L2 = S, L3 = T (oznaczamy RST) lub L1 = R, L2 = T, L3 = S (TRS), lub L1 = T, L2 = S, L3 = R (TSR), lub L1 = S, L2 = T, L3 = R (STR), albo L1=S, L2 = R, L3 = T (SRT).
Na fig. 8 dla przedstawienia kolejności faz przedstawione jest zasadnicze konieczne położenie wektorów prądów kompensacyjnych Ikomp, w celu uzyskania maksymalnej redukcji pola magnetycznego, w podanych poprzednio możliwych kolejności faz. Położenie prądów fazowych zaznaczone jest iR, is, iT. Jak widać, kolejności faz prądów kompensacyjnych Ikomp konieczne do optymalnej redukcji pola magnetycznego, są prawie w przeciwfazie do najniższej w każdym przypadku, tzn. najbliżej powierzchni ziemie położonej fazy. Te konieczne kolejności faz prądów kompensacyjnych Itoinp, oraz konieczne amplitudy są wyliczane przy uwzględnieniu oporności czynnych i biernych toru prądowego i istniejącego konkretnie układu (geometrii) przewodów fazowych oraz pętli kompensacyjnej, jak i amplitud prądów fazowych iR, is, iT.
Przy prawidłowej kolejności fazy i amplitudy prądu kompensacyjnego i^mp zasilającego pętlą kompensacyjną 1, powstaje bardzo duża redukcja wartości skutecznej indukcji tak, że Befma; i Χο,2μ ulegają dużemu zmniejszeniu, jak to było żądane. Przykładowo natężenie prądu kompensacyjnego wynosi około 40% prądu fazowego.
W układzie podstawowym według fig. 1, 2 kłopotliwym jest, że prąd kompensacyjny Itomp musi być doprowadzany do pętli kompensacyjnej 1 z osobnego źródła napięcia. Dlatego na fig. 3-7 oraz 12 do 16 przedstawione są odmiany układu podstawowego z pętlami
184 959 kompensacyjnymi i pętlami dodatkowymi, które nie mają już tej wady i są bierne pod względem wytwarzania napięcia koniecznego dla prądu kompensacyjnego. We wszystkich tych odmianach napięcie czynne konieczne do wytwarzania prądu kompensacyjnego wytwarzane jest przez samą sieć trójfazową.
W tym celu linię napowietrzną dzieli się poziomo co najmniej na dwa odcinki główne, tzn. na co najmniej pierwszy odcinek główny z pętlą kompensacyjną 1, i co najmniej drugi odcinek główny z pętlą dodatkową 2, która połączona jest z pętlą kompensacyjną. W pierwszym odcinku głównym z pętlą kompensacyjną Befflnax i Χ^μτ są silnie zredukowane, natomiast te wielkości charakteryzujące pole magnetyczne na drugim odcinku z pętlą dodatkową są trochę większe ze względu na zastosowanie pętli dodatkowej. Należy to uwzględnić przy projektowaniu linii napowietrznych, a zwłaszcza przy wyborze długości i położenia pętli kompensacyjnej i pętli dodatkowej. Oczywiście, można podzielić linię napowietrzną na trzy, cztery lub więcej odcinków z wieloma pętlami dodatkowymi i/lub wieloma pętlami kompensacyjnymi. Ważnym jest, aby wiedzieć na których odcinkach konieczna jest największa redukcja pola magnetycznego, a na których odcinkach nie jest to konieczne.
Kondensator szeregowy 4 usytuowany w pętli dodatkowej kompensuje indukcyjny spadek napięcia w pętli dodatkowej i powoduje żądany obrót fazowy prądu kompensacyjnego dla koniecznej kolejności faz. Amplituda napięcia jałowego lĄ;s indukowanego w pętli dodatkowej zależy od długości pętli dodatkowej.
W odmianie według fig. 3 pętla dodatkowa 2 obejmuje tylko górny przewód fazowy L3. Istnieje skrzyżowanie 3, w którym połączenie pomiędzy dolnym przewodem pętli dodatkowej 2 (zwanej dalej również drugim przewodem pętli dodatkowej), i dolnym przewodem pętli kompensacyjnej 1, krzyżuje się z obydwoma dolnymi przewodami fazowymi L1, L2. W drugim odcinku głównym, z pętlą dodatkową 2, powstaje pionowy układ przewodów od góry do dołu jak następuje: górny przewód pętli dodatkowej L3 - dolny przewód pętli dodatkowej L2 - Ll. W pierwszym odcinku głównym z pętlą kompensacyjną 1 powstaje znany już z układu podstawowego pionowy układ górnego przewodu pętli kompensacyjnej - L3 - L2 - Ll dolny przewód pętli kompensacyjnej.
W odmianie według fig. 4 pętla dodatkowa 2, obejmuje obydwa górne przewody fazowe L2, L3. Istnieje skrzyżowanie 3, w którym połączenie pomiędzy dolnym przewodem pętli dodatkowej 2 i dolnym przewodem pętli kompensacyjnej 1 krzyżuje się z dolnym przewodem fazowym L1. Na drugim odcinku głównym głównym (z pętlą dodatkową) powstaje pionowy układ od góry do dołu jak następuje: górny przewód pętli dodatkowej -L3, - L2 - dolny przewód dodatkowej - L1. Na pierwszym odcinku głównym (z pętlą kompensacyjną) istnieje pionowy układ znany już z układu podstawowego i składający się z: górnego przewodu pętli kompensacyjnej - L1 -L2-L1 - dolnego przewodu pętli kompensacyjnej.
Przez połączenie pętli kompensacyjnej 1 i pętli dodatkowej 2 zgodnie z fig. 3 i 4, napięcia indukowane w obydwu pętlach dodają się.
W odmianie według fig. 5 pętla dodatkowa 2 obejmuje tylko górny przewód fazowy L3. Powstaje skrzyżowanie, w którym połączenie pomiędzy dolnym przewodem pętli dodatkowej 2 i górnym przewodem pętli kompensacyjnej 1, krzyżuje się z górnym przewodem fazowym L3. W podobny sposób, połączenie górnego przewodu pętli dodatkowej 2 (zwanej dalej także pierwszym przewodem pętli dodatkowej) z dolnym przewodem pętli kompensacyjnej 1, krzyżuje się z obydwoma dolnymi przewodami fazowym L1, L2. W drugim odcinku głównym powstaje pionowy układ od góry do dołu następująco: górny przewód pętli dodatkowej - L3 dolny przewód pętli dodatkowej - L2 - L1. W pierwszym odcinku głównym powstaje znany już z układu podstawowego pionowy układ w postaci górnego przewodu pętli kompensacyjnej - L3 - L2 - L1 - i dolnego przewodu pętli kompensacyjnej.
W odmianie według fig. 6 pętla dodatkowa 2 obejmuje obydwa górne przewody fazowe L2, L3. Powstaje skrzyżowanie, w którym połączenie pomiędzy dolnym przewodem pętli dodatkowej 2 i górnym przewodem pętli kompensacyjnej 1 krzyżuje się z obydwoma górnymi przewodami fazowymi L2, L3. W podobny sposób połączenie górnego przewodu pętli dodatkowej 2 z dolnym przewodem pętli kompensacyjnej 1 krzyżuje się z wszystkimi trzema przewodami fazowymi L1, L2, l3. Na drugim odcinku głównym (pętla dodatkowa) powstaje
184 959 następujący pionowy układ biorąc z góry do dołu: górny przewód pętli dodatkowej- L3 - L2 .dolny przewód pętli dodatkowej - L1. W pierwszym odcinku głównym (z pętlą kompensacyjną) powstaje znany z układu podstawowego, układ pionowy złożony z: górnego przewodu pętli kompensacyjnej - L3 - L2 - L1 i dolnego przewodu pętli kompensacyjnej.
W odmianie według fig. 7 pętla dodatkowa 2 obejmuje wszystkie trzy przewody fazowe L1, L2, L3. Istnieje skrzyżowanie 3, w którym połączenie pomiędzy dolnym przewodem pętli dodatkowej 2 i górnym przewodem pętli kompensacyjnej 1 krzyżuje się z wszystkimi trzema przewodami fazowymi L1, L2, L3.
Podobnie połączenie górnego przewodu pętli dodatkowej 2 z dolnym przewodem pętli kompensacyjnej 1 krzyżuje się ze wszystkimi trzema przewodami fazowymi L1, L2, L3. W drugim odcinku głównym powstaje pionowy układ od góry do dołu jak następuje: górny przewód pętli dodatkowej - L3 - L2 - L1 -dolny przewód pętli dodatkowej. Na pierwszym odcinku głównym (z pętlą kompensacyjną) powstaje znany już z układu podstawowego, pionowy układ składający się z górnego przewodu pętli kompensacyjnej - L3 - L2 - L1 - dolnego przewodu pętli kompensacyjnej. Przez połączenie pętli kompensacyjnej 1 i pętli dodatkowej 2 zgodnie z fig. 5 do 7, napięcia indukowane w obydwu pętlach odejmują się.
Przedstawione na fig. 8 i już poprzednio omawiane w związku z układem podstawowym, zasadnicze położenie prądów kompensacyjnych przy możliwej kolejności faz, jest podobne jak w odmianach według fig. 3-7.
Dla optymalnej redukcji pola magnetycznego kąt fazowy φ pomiędzy koniecznym prądem kompensacyjnym Ikomp i indukowanym napięciem Us w połączonych pętlach kompensacyjnej i dodatkowej musi być mniejszy od kąta 90°, ażeby za pomocą pojemnościowej kompensacji szeregowej można było ustalić konieczną kolejność faz prądu kompensacyjnego. Jak uzyskuje się to dla poszczególnych kolejności faz przy zastosowaniu uprzednio opisanych odmian, omówione zostanie na podstawie fig. 9 i 10. Ogólnie biorąc w pętli dodatkowej indukuje się takie napięcie, że nakładanie się obydwu napięć (w pętli dodatkowej i w pętli kompensacyjnej) spełnia wspomniany warunek fazowy.
Na figurze 9 przedstawione jest przykładowo tworzenie odpowiedniego napięcia czynnego (= napięciu sumarycznemu Us) przez dodawanie napięcia kompensacyjnego (= napięcie jałowe Ukomp) i napięciu dodatkowemu (= napięcie jałowe UZUs). Dodawanie napięć konieczne jest dla kolejności faz L3 = T, L2. = S, L1 = R (TSR) lub L3 = R, L2 = T, L1 = S (RTS) albo dla L3 =S, L2 = R, L1 = T (SRT), przy których kąt fazowy φ pomiędzy Itomp i Us jest mniejszy od kąta 90° (np. fig. 3 gdzie L1 = R, L2 = S, l3 = T). Widoczne jest konieczne położenie fazowe prądu kompensacyjnego Itomp, napięcie jałowe Uzus indukowane w pętli kompensacyjnej 1, kąt fazowy φ, i napięcie jałowe' Uzus indukowane w pętli dodatkowej. Jak widać, przez wektorowe dodawanie napięć jałowych Uzus + Ukomp wytwarza się napięcie sumaryczne Us, które tak obrócone jest w kierunku żądanego położenia fazowego prądu kompensacyjnego Ikomp, że kąt fazowy φ pomiędzy Ikp i Us jest mniejszy od 90°. Wspomniane wyżej trzy kolejności faz mogą więc pracować według jednej z odmian zgodnych z fig. 3 lub 4, przy których powoduje się dodawanie napięć.
Na figurzelO przedstawione jest przykładowo tworzenie odpowiedniego napięcia czynnego ( = napięcie sumaryczne Us) przez odejmowanie napięcia kompensacyjnego (=napięcie jałowe Utomp) i napięcia dodatkowego (= napięcie jałowe U^js). Odejmowanie napięć konieczne jest dla kolejności faz L3 = S, L2 = T, L1 = R (STR) lub L3 = T, L2 = R, L1 = S (TRS), albo L3 = R, L2 = S, L1 = T (RST), aby pomiędzy i Us uzyskać kąt fazowy φ mniejszy od 90° (np. fig. 5, gdzie L1 = R, L2 = T, L3 = S). Widoczne są konieczne położenie fazowe prądu kompensacyjnego Itomp, napięcie jałowe U^ indukowane w napięciu dodatkowym, i napięcie Us połączonych pętli, a także kąt fazowy φ. Jak widać, przez odejmowanie wektorowe U^ - Uzus wytwarza napięcie różnicowe, które obraca się w kierunku żądanego położenia prądu kompensacyjnego Itomp. Wspomniane poprzednio trzy kolejności faz muszą pracować przy pomocy jednej z odmian z fig. 5 do 7, w których przez dodatkowe krzyżowanie przewodów pętli kompensacyjnej 1 i pętli dodatkowej 2 powoduje się odejmowanie napięć.
Ogólnie biorąc, dla wszystkich poprzednio omawianych odmian obowiązuje to, że napięcie jałowe indukowane w napięciu dodatkowym jest największe, gdy pętla dodatkowa
184 959 obejmuje tylko jeden przewód fazowy, tak jak to przedstawione jest na fig. 3 i 5. Gdy pętla dodatkowa obejmuje wszystkie trzy przewody fazowe tak jak na fig. 7, to napięcie jałowe indukowane w napięciu dodatkowym jest najmniejsze.
Następnie, gdy według kolejności faz ustali się napięcie sumaryczne Us = Ukomp + Uzi;s, lub napięcie sumaryczne Us = Ukonip - Uzi:s, można ustalić konieczną, długość pętli dodatkowej 2, konieczną pojemność kondensatora szeregowego 4 i odpowiednią rezystancję pętli dodatkowej 2, biorąc pod uwagę wymaganą wysokość i położenie fazowe prądu kompensacyjnego. Z koniecznej długości pętli dodatkowej i odpowiedniej rezystancji wynika konieczna grubość linii w pętli dodatkowej 2 i w pętli kompensacyjnej 1. Celowo długość pętli dodatkowej jest całkowitą liczbową wielokrotnością długości pętli kompensacyjnej, aby można było zrealizować wymagane połączenia przewodów i ich skrzyżowania na słupach linii napowietrznej.
Dotychczasowe rozważania odnosiły się przykładowo do rozwiązań z trzema pionowo pod sobą umieszczonymi przewodami fazowymi, gdyż przy takim układzie przewodów fazowych uzyskuje się największą redukcję pola magnetycznego. Rozwiązanie według wynalazku możliwe jest jednak również przy poziomo obok siebie rozmieszczonych przewodach fazowych. Na fig. 11 przedstawiony jest odpowiedni układ. Zaznaczone jest położenie pętli kompensacyjnej 1. Przedstawione na fig. 3 do 7 boczne widoki dla pionowego układu przewodów stanowią jednocześnie widok z góry przy poziomym układzie przewodów. Skutek działań według wynalazku przy poziomych, obok siebie umieszczonych przewodach fazowych jak już wspomniano, nie jest tak duży jak w przypadku przewodów fazowych umieszczonych pionowo jeden nad drugim. Uzasadniono jest to tym, że przy pionowo pod sobą umieszczonych przewodach fazowych pole magnetyczne poniżej linii napowietrznej polaryzowane jest liniowo, co ułatwia kompensację.
Podawanie kolejności faz może być w znacznym stopniu niepotrzebne, gdy położenie fazowe środkowego przewodu fazowego wprowadzi się jako fazę odniesienia. Gdy prąd fazowy w przewodzie zewnętrznym jest opóźniony w fazie, to pętlę dodatkową, która otacza ten przewód, przyłącza się bez skrzyżowania (dodawanie napięć). Przykład na to przedstawiony jest na fig. 3 gdzie prąd fazowy w L1 = jest wyprzedzający w fazie, prąd fazowy w L2 = faza odniesienia, prąd fazowy w L3 = opóźniony w fazie.
Pętla dodatkowa 5, która obejmuje przewód z prądem fazowym wyprzedzającym w fazie, połączona jest jako skrzyżowana z pętlą kompensacyjną 1, (odejmowanie napięć). Przykład taki przedstawiony jest na fig. 12, gdzie prąd fazowy w L1 = wyprzedzający w fazie, prąd fazowy w L2 = faza odniesienia, prąd fazowy w L3 = opóźniony w fazie.
Możliwe jest również, aby z pętlą kompensacyjną 1 połączyć wspólnie zarówno pętlę dodatkową z fig. 3, jak i pętlę dodatkową 5 z fig. 12, a w wyniku tworzy się układ przedstawiony na fig. 13, zawierający dwie pętle dodatkowe 2, 5 i jedną pętlę kompensacyjną 1 z prądem fazowym w L1 = wyprzedzającym w fazie, prądem fazowym w L2 = fazie odniesienia, i z prądem fazowym w l3 = opóźnionym w fazie.
Przy pionowych układach przewodów, ze względów na ochronę odgromową ważnym jest, aby najwyższy przewód miał potencjał zbliżony do potencjału ziemi. Możliwe to jest dla każdej kolejności faz. W tym celu można ustalić następujące reguły: gdy prąd fazowy górnego przewodu jest opóźniony w fazie, to należy wybrać układ pętli dodatkowej bez skrzyżowania, zgodnie z fig. 3, natomiast gdy prąd fazowy górnego przewodu jest wyprzedzający w fazie, to należy przyłączyć do pętli kompensacyjnej pętlę dodatkową skrzyżowaną zgodnie z fig. 5.
Przy pionowych układach przewodów korzystnym jest, aby najniżej położony przewód miał potencjał zbliżony do potencjału ziemi, ażeby zredukować pole elektryczne ponad górną krawędzią ziemi. Również to łatwo jest przeprowadzić dla każdej kolejności faz. W tym celu należy przestrzegać następujących reguł: jeżeli prąd fazowy najniższego przewodu jest wyprzedzający w fazie to należy zastosować układ pętli dodatkowej według fig. 12, natomiast gdy prąd fazowy dolnego przewodu jest opóźniony w fazie, to należy przyłączyć do pętli kompensacyjnej pętlę dodatkową zgodnie z fig. 14, przy czym prąd fazowy w L1 = opóźniony w fazie, prąd fazowy w L2 = fazie odniesienia, prąd fazowy w L3 = wyprzedzający w fazie.
Oczywiście możliwe jest połączenie z pętlą kompensacyjną zarówno pętli dodatkowej 2, według fig. 5, jak i pętli dodatkowej według fig. 14, przez co tworzy się układ przedstawiony
184 959 na fig. 15 z dwoma pętlami dodatkowym 2, 5 i jedną pętlą kompensacyjną 1, gdzie prąd fazowy w L1 = opóźniony w fazie, prąd fazowy w L2 = fazie odniesienia, prąd fazowy w L3 = wyprzedzający w fazie.
Na figurze 16 przedstawiono jak można tworzyć również układy z dwoma pętlami dodatkowymi 2, 5 dołączonymi do pętli kompensacyjnej 1, w których każdą z pętli dodatkowych obejmuje dwa przewody, z prądem fazowym w L1 = wyprzedzającym w fazie, prądem fazowym w L2 = fazie odniesienia, prądem fazowym w L3 = opóźnionym w fazie.
Na figurze 17 przedstawiona jest przykładowo zależność indukcji magnetycznej poniżej linii napowietrznej od odstępu względem osi linii, w tym przykładzie dla wysokości 2 m ponad powierzchnią ziemi (zarys pola magnetycznego z kompensacją i bez kompensacji). W punkcie X = 0 m przebiega oś linii napowietrznej stojąca prostopadle na powierzchni ziemi. Wartość skuteczna indukcji Beff w przypadku braku kompensacji ma w X = 0m swoje maksimum Bema wynoszące około 10 μΤ, i zmniejsza się po obydwu stronach od X = 0 m. W odstępach X = +47 m i X = -47 m względem osi linii, Bef osiąga wartość 0,2 μΤ charakteryzującą pole magnetyczne, tzn. wartość X0,2LtT wynosi 47 m. Przy zastosowaniu kompensacji wartość X0,2^iT redukuje się korzystnie do 17 m.
Dla właściwego przedstawienia czynności w celu uzyskania linii napowietrznej o zredukowanym polu magnetycznym, w pierwszej operacji określa się, przy istniejącym układzie linii, konieczny prąd kompensacyjny pod względem jego wielkości i fazy. W drugiej operacji ustala się układ pętli dodatkowej względem pętli dodatkowych. W trzeciej operacji ustala się napięcie jałowe w połączonych pętlach określając jego wielkość i fazę. W czwartej operacji ustala się indukcyjność połączonych pętli, ewentualnie z uwzględnieniem indukcyjności wzajemnej względem układu trójfazowego. W piątej operacji, ze stosunku amplituda/położenie fazowe napięcia jałowego i prądu kompensacyjnego oraz indukcyjność połączonych pętli ustala się konieczną pojemność kondensatora szeregowego i konieczną omową odporność połączonych pętli. Przy ustaleniu koniecznego przekroju przewodów na podstawie oporności omowej, należy uwzględnić ewentualnie wpływ zjawiska naskórkowości.
184 959
184 959
Fig.4
184 959
Fig.8
s
R
T
184 959
Fig.12
13 L2 U 1 a o o o □
184 959
Fig.14
_.....- ...... X
A /5 A
Fig.15
L3 Z±3/Z±ZY-;-
A I) L
L2 ____X ©
L1 λ
Fig.16
2 1 1 I
L3 X '5
IZ h 4 V
X
Ll /\
184 959
X=odstę^ od osl linii [mj napowietrznej
184 959
Fig.1
)n
lo
I o—
tl
Fig. 2
komp
Fig.3 i
□ o—
Ί
L2°-z
U o-
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Linia napowietrzna do przesyłania energii elektrycznej, z dodatkową pętlą obejmującą co najmniej jeden przewód fazowy, znamienna tym, że pętla kompensacyjna (1) jest zasilana za pomocą czynnego napięcia, prądem kompensacyjnym (IkOmP), którego położenie fazowe i amplituda tak są ustalone w stosunku do położenia fazowego i amplitudy prądu fazowego (iR, is, iT) płynącego w przewodzie fazowym (L1, L2, L3), że wytworzony przez to strumień magnetyczny przeciwdziała strumieniowi magnetycznemu wytworzonemu przez prąd fazowy, przy czym czynne napięcie dla prądu kompensacyjnego jest wytwarzane w pętli kompensacyjnej i co najmniej w jednej pętli dodatkowej (2, 5), która obejmuje co najmniej jeden przewód fazowy (L1, L2, L3), i połączona jest z pętlą kompensacyjną (1) tak, że dzieli linię napowietrzną na co najmniej dwa odcinki główne, z których jeden odcinek zawiera pętlę kompensacyjną (1) i co najmniej jeden odcinek, który zawiera pętlę dodatkową (2).
  2. 2. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że w co najmniej jednej pętli dodatkowej (2, 5) włączony jest kondensator szeregowy (4).
  3. 3. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że w sieci prądu trójfazowego z trzema przewodami fazowymi (L1, L2, L3) umieszczonymi bezpośrednio jeden na drugim, pierwszy przewód pętli kompensacyjnej (1) umieszczony jest nad górnym przewodem fazowym, a drugi przewód pętli kompensacyjnej umieszczony jest pod dolnym przewodem fazowym.
  4. 4. Linia według zastrz. 1, znamienna tym, że w sieci prądu trójfazowego z trzema przewodami fazowymi (L1, L2, L3) pierwszy przewód pętli kompensacyjnej (1) umieszczony jest obok pierwszego, zewnętrznego przewodu fazowego, a drugi przewód pętli kompensacyjnej umieszczony jest obok drugiego zewnętrznego przewodu fazowego.
  5. 5. Linia według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienna tym, że pętla dodatkowa (2) obejmuje tylko jeden przewód fazowy, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej.
  6. 6. Linia według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienna tym, że pętla dodatkowa (2, 5) obejmuje jeden przewód fazowy, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej (1), natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
  7. 7. Linia według z zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienna tym, że pętla dodatkowa (2) obejmuje dwa przewody fazowe, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej (1), natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej.
  8. 8. Linia według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienna tym, że pętla dodatkowa (2) obejmuje dwa przewody fazowe a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli, kompensacyjnej (1), natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
  9. 9. Linia według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienna tym, że pętla dodatkowa (2) obejmuje trzy przewody fazowe, a pierwszy przewód pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli, kompensacyjnej (1), natomiast drugi przewód pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
  10. 10. Linia według zastrz. 2 albo 3, albo 4, znamienna tym, że pętle dodatkowe (2, 5) umieszczone są po obydwu stronach pętli kompensacyjnej (1).
  11. 11. Linia według zastrz. 10, znamienna tym, że każda z obydwu dodatkowych pętli obejmuje inny przewód, a pierwszy przewód pierwszej pętli dodatkowej (2) połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej (1), natomiast drugi przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, a pierwszy przewód drugiej pętli dodatkowej (5) połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej,
    184 959 natomiast drugi przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej.
  12. 12. Linia według zastrz. 10, znamienna tym, że każda z obydwu dodatkowych pętli obejmuje inny przewód, a pierwszy przewód pętli dodatkowej (2) połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej (1), natomiast drugi przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej a pierwszy przewód drugiej pętli dodatkowej (5) połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej.
  13. 13. Linia według zastrz. 10, znamienna tym, że każda z obydwu pętli dodatkowych obejmuje dwa przewody, a pierwszy przewód pierwszej pętli dodatkowej (2) połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyjnej (1), natomiast drugi przewód pierwszej pętli dodatkowej połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, a pierwszy przewód drugiej pętli dodatkowej (5) połączony jest z drugim przewodem pętli kompensacyjnej, natomiast drugi przewód drugiej pętli dodatkowej połączony jest z pierwszym przewodem pętli kompensacyj nej.
PL97322864A 1996-10-30 1997-10-28 Linia napowietrzna do przesyłania energii elektrycznej PL184959B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19645001A DE19645001A1 (de) 1996-10-30 1996-10-30 Freileitung zur Elektroenergieübertragung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL322864A1 PL322864A1 (en) 1998-05-11
PL184959B1 true PL184959B1 (pl) 2003-01-31

Family

ID=7810351

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97322864A PL184959B1 (pl) 1996-10-30 1997-10-28 Linia napowietrzna do przesyłania energii elektrycznej

Country Status (6)

Country Link
US (1) US5965956A (pl)
EP (1) EP0840423A3 (pl)
AU (1) AU737489B2 (pl)
BR (1) BR9705167A (pl)
DE (1) DE19645001A1 (pl)
PL (1) PL184959B1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19809570C2 (de) * 1998-03-05 2000-02-17 Siemens Ag Signalverbindung
DE19831178A1 (de) * 1998-07-11 2000-01-13 Abb Research Ltd Drehstrom-Freileitung mit mindestens einer Kompensationsschleife
US6433272B1 (en) * 2000-09-19 2002-08-13 Storage Technology Corporation Crosstalk reduction in constrained wiring assemblies
US6710473B2 (en) * 2001-11-09 2004-03-23 Aleksander Maksimov Current conducting part of a power transmission line
US6974906B2 (en) * 2003-05-14 2005-12-13 Wing Yat Lo low interferance cable
US20100163298A1 (en) * 2008-12-31 2010-07-01 Youngtack Shim Electromagnetically-countered power grid systems and methods
CN102484153B (zh) 2009-06-15 2017-08-04 耶霍苏亚·菲什勒 电网太阳能收集系统

Family Cites Families (25)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE581791C (de) * 1931-05-05 1933-08-03 Aeg Mehrphasenstrom-UEbertragungssystem
US1938732A (en) * 1931-08-20 1933-12-12 American Telephone & Telegraph System for improving the shielding effect of ground wires and shield wires
US2075965A (en) * 1936-04-25 1937-04-06 Western Electric Co Shielding system
US2214134A (en) * 1938-09-22 1940-09-10 Herz Alfred Electric shielding system
US2466626A (en) * 1946-09-13 1949-04-05 Valasek Joseph Collapsible duck decoy
NL297757A (pl) * 1962-09-22
US3801877A (en) * 1972-09-15 1974-04-02 Foerster Inst Dr Friedrich Apparatus for producing a region free from interfering magnetic fields
US4352026A (en) * 1978-06-26 1982-09-28 Owen D W Multi-phase current balancing compensator
US5218507A (en) * 1990-09-06 1993-06-08 Ashley James R Overhead three-phase power line eliminating fringing electric and magnetic fields
US5175442A (en) * 1990-10-05 1992-12-29 Ashley James R Six-phase power line geometry for reduced electric and magnetic fields
US5068543A (en) * 1990-11-14 1991-11-26 General Atomics Low hazard extremely low frequency power transmission line
US5360998A (en) * 1991-03-29 1994-11-01 General Electric Company Magnetic field minimization in power transmission
US5365115A (en) * 1992-06-23 1994-11-15 Stevens Institute Of Technology Method and apparatus for mitigation of magnetic fields from low frequency magnetic field sources
KR950013940B1 (ko) * 1992-10-29 1995-11-18 주식회사대성하이테크 방해 전자파의 방사를 감소시킨 컴퓨터 본체와 모니터의 연결용 통신케이블
DE4314718A1 (de) * 1992-12-30 1994-07-07 Fischer Ag Elektrisches Leitungssystem
US5465012A (en) * 1992-12-30 1995-11-07 Dunnam; Curt Active feedback system for suppression of alternating magnetic fields
US5391929A (en) * 1993-05-17 1995-02-21 Stevens Institute Of Technology Electric power transmission system and method of asymmetric transmission of power to mitigate magnetic fields
WO1995011541A1 (en) * 1993-10-22 1995-04-27 Norad Corporation Apparatus and method for reducing electromagnetic fields near electrical power lines
US5408049A (en) * 1993-11-01 1995-04-18 Ford Motor Company Multiple-phase electrical system
SE9400304L (sv) * 1994-01-31 1995-04-10 Vattenfall Ab Förfarande för åstadkommande av låga magnetfält från trefasiga elektriska ledningsarrangemang, samt arrangemang och användning
US5536978A (en) * 1994-11-01 1996-07-16 Electric Power Research Institute, Inc. Net current control device
US5767667A (en) * 1995-03-03 1998-06-16 Bell Technologies, Inc. Magnetic core non-contact clamp-on current sensor
SE507231C2 (sv) * 1995-04-21 1998-04-27 Vattenfall Ab Kopplingsanordning för reduktion av magnetfält kring flerfasiga kraftledningar
US5616969A (en) * 1995-07-11 1997-04-01 Morava; Irena Power distribution system having substantially zero electromagnetic field radiation
US5619079A (en) * 1995-07-28 1997-04-08 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy EMI line filter

Also Published As

Publication number Publication date
DE19645001A1 (de) 1998-05-07
BR9705167A (pt) 1999-03-30
EP0840423A3 (de) 1998-09-09
PL322864A1 (en) 1998-05-11
EP0840423A2 (de) 1998-05-06
US5965956A (en) 1999-10-12
AU4282297A (en) 1998-05-07
AU737489B2 (en) 2001-08-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL184959B1 (pl) Linia napowietrzna do przesyłania energii elektrycznej
US7378754B2 (en) Three-phase harmonic reduction filter for bidirectional power converters
US5515230A (en) Poly-phase coaxial power line efficiency enhancements
WO2019013642A1 (en) LOW EMI TRANSFORMER AND LOW EMI ELECTRIC CABLE
US5360998A (en) Magnetic field minimization in power transmission
US5949300A (en) Line coupler
KR20010101821A (ko) 급전설비 및 그 고주파 전류용 케이블
AU692385B2 (en) Circuitry for reduction of the magnetic field in the vicinity of multiphase power lines
AU736936B2 (en) Overhead line for electrical power transmission
JPH08505759A (ja) 送電方式
ES2924807T3 (es) Procedimientos e instalaciones para una red AC con rendimiento de potencia elevado
WO1990001861A1 (en) Improvements in or relating to reducing the strength of electro-magnetic fields
Gross Unbalances of untransposed overhead lines
IE45027B1 (en) Remote power supply system for a repeatered coaxial line subjected to the influence of external electric fields
PL193474B1 (pl) Układ zabezpieczenia ziemnozwarciowego uzwojenia stojana generatora
JP2747402B2 (ja) 送電線監視センサ
JP3942308B2 (ja) 計器用変成器
US2075965A (en) Shielding system
US1503997A (en) Protective device for alternating-current systems
Tomilin Analysis of Crosstalk Between Twisted Pair and Transmission Line
RU2181672C2 (ru) Устройство для определения удаленности места короткого замыкания в тяговой сети электрифицированного транспорта (варианты)
JPH0715868A (ja) 直接接地又は抵抗接地電線路地絡事故地絡電流抑制消去の方法とその装置
US1204377A (en) Polyphase-current-limiting reactance-coil.
RU2258969C2 (ru) Способ монтажа многослойных проводов питания (ленточных кабелей или печатных плат) при прокладывании токопроводящих линий связи для трехфазного переменного тока с целью подавления электромагнитных наводок, возникающих от явления самоиндукции в цепях питания
JPH028530B2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20051028