PL184288B1 - Pojemnik na artykuły spożywcze - Google Patents

Pojemnik na artykuły spożywcze

Info

Publication number
PL184288B1
PL184288B1 PL97321055A PL32105597A PL184288B1 PL 184288 B1 PL184288 B1 PL 184288B1 PL 97321055 A PL97321055 A PL 97321055A PL 32105597 A PL32105597 A PL 32105597A PL 184288 B1 PL184288 B1 PL 184288B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
handle
cover
tray
sleeve
container according
Prior art date
Application number
PL97321055A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321055A1 (en
Inventor
Stig Lillelund
Robert H.C.M. Daenen
Original Assignee
Dart Ind Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dart Ind Inc filed Critical Dart Ind Inc
Publication of PL321055A1 publication Critical patent/PL321055A1/xx
Publication of PL184288B1 publication Critical patent/PL184288B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05CBOLTS OR FASTENING DEVICES FOR WINGS, SPECIALLY FOR DOORS OR WINDOWS
    • E05C19/00Other devices specially designed for securing wings, e.g. with suction cups
    • E05C19/06Other devices specially designed for securing wings, e.g. with suction cups in which the securing part if formed or carried by a spring and moves only by distortion of the spring, e.g. snaps
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A47FURNITURE; DOMESTIC ARTICLES OR APPLIANCES; COFFEE MILLS; SPICE MILLS; SUCTION CLEANERS IN GENERAL
    • A47GHOUSEHOLD OR TABLE EQUIPMENT
    • A47G19/00Table service
    • A47G19/26Butter or cheese dishes or covers, with or without cooling or heating devices; Protective covers for food containers
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B17/00Accessories in connection with locks
    • E05B17/20Means independent of the locking mechanism for preventing unauthorised opening, e.g. for securing the bolt in the fastening position
    • E05B17/2007Securing, deadlocking or "dogging" the bolt in the fastening position
    • E05B17/2049Securing, deadlocking or "dogging" the bolt in the fastening position following the movement of the bolt
    • E05B17/2057Securing, deadlocking or "dogging" the bolt in the fastening position following the movement of the bolt moving rectilinearly relating to the bolt

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Food Science & Technology (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Food-Manufacturing Devices (AREA)
  • Packging For Living Organisms, Food Or Medicinal Products That Are Sensitive To Environmental Conditiond (AREA)
  • Packaging Of Annular Or Rod-Shaped Articles, Wearing Apparel, Cassettes, Or The Like (AREA)
  • Manufacturing And Processing Devices For Dough (AREA)
  • General Preparation And Processing Of Foods (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Table Equipment (AREA)

Abstract

1. Pojemnik na artykuly spozywcze zawie- rajacy taca, pokrywa, oraz raczka otaczajaca pokry- w y polaczona rozlacznie z umieszczona pomiedzy nimi pokrywa, a taca posiada powierzchnia podtrzy- mujaca, a pokrywa zawiera czasc górna oraz zew- netrzna sciana boczna, przebiegajaca od czasci gór- nej do polaczenia z taca na powierzchni podtrzy- mujacej, natomiast raczka przebiega w poprzek czasci górnej pokrywy oraz dalej równolegle do ze- wnetrznej sciany bocznej po przeciwleglych kran- cach pokrywy, przy czym wspólpracujace urzadze- nia zatrzaskowe na raczce 1 tacy stanowia rozlaczne polaczenie zatrzaskowe, utworzone po zamontowa- niu pokrywy oraz raczki na tacy, a ponadto zawiera urzadzenia zamykajace niezalezne od urzadzen za- trzaskowych, sluzace do rozlacznego zabezpiecza- nia urzadzen zatrzaskowych przeciw ich rozlacze- niu, znamienny tym, ze raczka (18) posiada prze- ciwlegle, wolne, dolne krance, z których kazdy tworzy element zatrzaskowy (52) wraz z umieszczo- nym na nim, skierowanym do góry progiem (54). FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pojemnik na artykuły spożywcze zamykany pokrywą wykorzystywany do przenoszenia, prezentowania i podawania różnorodnych artykułów spożywczych takich jak torty, serniki, ciasta, kanapki, i tym podobne.
Pojemnik na artykuły spożywcze zawiera tacę, pokrywę, oraz rączkę otaczającą pokrywę, połączoną rozłącznie z umieszczoną pomiędzy nimi pokrywą, a taca posiada powierzchnię podtrzymującą, a pokrywa zawiera część górną oraz zewnętrzną ścianę boczną, przebiegającą od części górnej do połączenia z tacą na powierzchni podtrzymującej, natomiast rączka przebiega w poprzek części górnej pokrywy oraz dalej równolegle do zewnętrznej ściany bocznej po przeciwległych krańcach pokrywy. Współpracujące urządzenia zatrzaskowe na rączce i tacy stanowią rozłączne połączenie zatrzaskowe, utworzone po zamontowaniu pokrywy oraz rączki na tacy. Ponadto pojemnik zawiera urządzenia zamykające niezależne od urządzeń zatrzaskowych, służące do rozłącznego zabezpieczania urządzeń zatrzaskowych przeciw ich rozłączeniu. Pojemnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że rączka posiada przeciwległe, wolne, dolne krańce, z których każdy tworzy element zatrzaskowy wraz z umieszczonym na nim, skierowanym do góry progiem.
Elementy zatrzaskowe połączone są, po zamontowaniu pokrywy oraz rączki na tacy, z parą uchwytów zatrzaskowych, korzystnie w postaci szczelin usytuowanych na tacy, przy czym elementy zatrzaskowe i uchwyty zatrzaskowe stanowią urządzenia zatrzaskowe, a w sąsiedztwie każdego z krańców rączki znajdują się urządzenia zamykające.
Korzystnie urządzenia zamykające zawierają parę ślizgowych tulei, zamontowanych ślizgowo na części rączki wzdłuż umieszczonej bezpośrednio ponad każdym dolnym krańcem rączki, parę krzywek zamontowanych na pokrywie, umieszczonych współosiowo z każdą częścią rączki, przy czym na drodze ruchu odpowiedniej tulei, każda tuleja po zetknięciu się z odpowiednią krzywką jest zewnętrznie wyginana, przez co zewnętrznie wyginany jest odpowiedni element zatrzaskowy na krańcu rączki, do zatrzaśnięcia i zamknięcia z odpowiednią szczeliną.
Pojemnik na rączce posiada parę występów, z których każdy jest oddalony od dolnego krańca rączki, i znajduje się na drodze ruchu odpowiedniej tulei przez co utrzymuje tę tuleję z dala od odpowiedniego krańca, korzystnie każda z tulei otacza odpowiednią część rączki.
Każda z tulei jest przystosowana do wzdłużnego przesuwania ponad i poza odpowiadający jej kraniec rączki, oraz posiada drugi występ, znajdujący się od wewnątrz każdego krańca rączki.
Sprężyste części rączki są bocznie oddalone od ściany bocznej pokrywy.
Rączka połączona jest z pokrywą wzdłuż części górnej i ściany bocznej, korzystnie rączka jest zintegrowana z pokrywą wzdłuż wspólnych krawędzi.
Pokrywa zawiera wgłębienie umieszczone na jej części górnej, a rączka przebiega w poprzek ponad tym wgłębieniem, stanowiąc współpracujący z tym wgłębieniem uchwyt.
Pojemnik na artykuły spożywcze będący przedmiotem wynalazku stanowi wysoko stabilny składany pojemnik posiadający wiele wzajemnie zależnych cech. W czasie użytkowania, nie istnieje możliwość przypadkowego oddzielenia rączki lub pokrywy od tacy, jednocześnie wprowadzając niezawodne i kontrolowane rozłączenie tych elementów, poprzez wykonanie prostej ręcznej operacji. Po rozłączeniu, rączka i pokrywa są zdejmowane z tacy jako jeden zespół, przy wykorzystaniu tylko jednej ręki, pozostawiając wolną rękę do zdejmowania artykułów z tacy. Umożliwia to wygodne ponowne przykrycie tacy, przez co zatrzaskowe krańce rączki automatycznie połączą pokrywę z tacą.
Przez wykonanie rączki jako integralnej części pokrywy, rączkę można używać do przenoszenia całego pojemnika, to znaczy tacy i pokrywy, gdy jest on wypełniony artykułami żywnościowymi, oraz może ona zostać użyta jako urządzenie do utrzymywania, zdejmowania i przemieszczania pokrywy w stosunku do tacy.
Taca jest odwracalna, posiada jedną płaską stronę, płytkie, gładkie obrzeże umożliwiające łatwe pozycjonowanie tortu jak i krojenie tortu. Na drugiej powierzchni, taca jest wyposażona w stosunkowo wysokie obrzeże, w szczególności przystosowane do układania dużej liczby małych produktów, takich jak ciastka, przekąski, kanapki, i tym podobne. W każdej pozycji tacy, połączenie pomiędzy pokrywą a tacą pozostaje takie samo.
184 288
Pojemnik jest zalecany do przenoszenia wypieków. Pojemniki tego typu mogą być wykorzystywane do przenoszenia, prezentowania i podawania różnorodnych produktów tego typu włączając torty, serniki, ciasta, kanapki i tym podobne artykuły.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku na którym fig. 1 przedstawia perspektywiczny widok na pojemnik wykonany według wynalazku z zamkniętą pokrywą, fig. 2 jest widokiem pojemnika rozłożonego, jego dwóch elementów składowych, tacy oraz połączonych pokrywy i rączki, fig. 3 przedstawia powiększony widok boczny pojemnika, częściowo w przekroju poprzecznym, ilustrujący powiązanie rączki z pokrywą i tacą, fig. 4 jest powiększonym przekrojem poprzecznym przez pionową część rączki, wykonanym wzdłuż płaszczyzny przechodzącej wzdłuż linii 4-4 z fig. 3, fig. 5 jest powiększonym przekrojem poprzecznym przez część rączki przechodzącą na górze pokrywy, wykonanym wzdłuż płaszczyzny przechodzącej wzdłuż linii 5-5 z fig. 3, fig. 6 jest powiększonym przekrojem poprzecznym przez zespół zamykający jednego z krańców rączki zamkniętego na tacy, fig. 7 przekrój poprzeczny wykonany w płaszczyźnie przechodzącej wzdłuż linii 7-7 na fig. 6 przedstawiający pierścień zamykający w pozycji zamkniętej, fig. 8 powiększony przekrój poprzeczny pierścienia zamykającego w pozycji otwartej, oraz fig. 9 powiększony przekrój poprzeczny wykonany w płaszczyźnie wzdłuż linii 9-9 z fig. 8 przedstawiający pierścień w pozycji otwartej.
Pojemnik 10 zawiera tylko dwa elementy składowe, tacę 14 i integralnie połączone pokrywę 16 i rączkę 18. Nie ograniczając wynalazku do przedstawionych kształtów, taca została przedstawiona jako okrągła, a pokrywa w związku z tym jest cylindryczna. Zostanie pokazane, że unikalne rozwiązanie wynalazku jest równie dobrze przystosowane do zastosowania w pojemnikach o innych konfiguracjach.
Taca 14 posiada przeciwne płaskie powierzchnie 20 i 22, ponadto jest odwracalna tak więc można wykorzystać obie jej strony jako powierzchnie utrzymujące artykuły żywnościowe. Powierzchnia 20 jest wyposażona w ciągłą, zewnętrzną, nieznacznie uniesioną, zawiniętą krawędź 24, która oprócz tego że powoduje utrzymanie artykułów spożywczych na tej powierzchni, jest wystarczająco niska aby umożliwić łatwe układanie ciastek lub ciast na powierzchni 20, a ponadto jest także wystarczająco niska aby umożliwić wygodne krojenie tych artykułów.
Powierzchnia 22 jest przeciwnie, otoczona przez stosunkowo głęboki zewnętrzny kołnierz 26, tak więc zapewnione zostało przytrzymywanie boczne, przydatne gdy taca jest wykorzystywana do przenoszenia, przechowywania lub podawania mniejszych artykułów takich jak przekąski, kanapki i tym podobne. Odpowiednio kołnierz 26, o średniej wysokości, który w połączeniu z zawiniętą krawędzią 24 wprowadza gładką brzegową powierzchnię zewnętrzną, jest pierścieniowo skierowanym w dół kołnierzem 28, przystosowanym do osadzenia i podtrzymywania dolnej krawędzi pokrywy 16, co będzie opisane w dalszej części. Tak jak zasugerowano na fig. 2 i 3, kołnierz 26 może być wyposażony w znajdujące się w pewnej odległości od siebie, pionowe żebra wzmacniające 29.
W przeciwległych krańcach tacy 14, kołnierz podtrzymujący 28 jest odpowiednio zewnętrznie powiększony, tworząc parę uchwytów 30, o grubości określonej przez grubość kołnierza podtrzymującego 28. Każdy z uchwytów 30 posiada otwór lub szczelinę 32, przebiegającą wzdłuż fragmentu łuku sąsiadującego z zewnętrzną krawędzią tacy. Odnośnie do powiększonego szczegółowego widoku z fig. 6, zauważalne jest że wewnętrzna krawędź 34 każdej ze szczelin 32 jest łukowata lub zaokrąglona, podczas gdy zewnętrzna krawędź 36 jest równa lub płaska z powodów które będą wyjaśnione w dalszej części.
Pokrywa 16, jest cylindryczna, odpowiednia dla przedstawionej okrągłej tacy 14, posiada ścianę boczną 38 zbiegającą się ku górze, począwszy od wolnej zewnętrznej krawędzi 40, kończąc na integralnej całkowicie zamkniętej części górnej 42.
Część górna 42 posiada eliptyczne wgłębienie 44, określone w jej strukturze, przebiegające wzdłuż średnicy, zapewniające miejsce na dłoń użytą do uchwycenia rączki 18. Wgłębienie 44, tak jak zostało przedstawione jest korzystnie umieszczone poprzecznie.
Rączka 18 jest utworzona z szerokiego żebrowanego i płaskiego utrzymującego pasa 46. Pas 46 przebiega wzdłuż średnicy na zewnątrz pokrywy w pewnej odległości od niej, pod kątem
184 288 prostym do wykonanego w pokrywie wgłębienia A44. Pas A46 jest niezależnie i sztywnie połączony z pokrywą za pomocą pary usztywniających żeber 48, przymocowanych centralnie do dolnej części pasa. Każde z żeber 48 przebiega od zewnętrznej krawędzi wgłębienia 44 wzdłuż części górnej A42 pokrywy 16, i dalej pionowo wzdłuż odpowiedniej części ściany bocznej 38 pokrywy, przez większą część wysokości ściany bocznej 38. Pas, poniżej dolnego krańca żebra 48 tworzy pionową część skrajną 50, która kończy się poniżej lub nieznacznie poniżej dolnej krawędzi 40 pokrywy. Jak widać to na rysunkach, część pasa 46 usytuowana ponad wgłębieniem 44 tworzy uchwyt, który współpracując z zapewniającym miejsce na dłoń wgłębieniem, umożliwia łatwe uchwycenie rączki dla odpowiednio, unoszenia całego pojemnika lub pokrywy niezależnie od tacy. W celu usztywnienia tej centralnej części pasa 46, pas przebiegający w poprzek wgłębienia, wyposażony jest wąskie żebro 51, które stanowi częściową kontynuację żeber 48, na ich przeciwnych krańcach.
Każdy z przeciwnych wolnych krańców pasa 46, tworzy element zatrzaskowy 52 i jest bocznie zewnętrznie powiększony, w celu wprowadzenia skierowanego do góry progu 54. Zewnętrzna powierzchnia 56 poszerzonego dolnego krańca każdego z krańców pasa jest pochylona na zewnątrz lub w górę, w celu utworzenia powierzchni prowadzącej. Analizując fig. 6, a w szczególności powiększone fragmenty krańców pasa usytuowane nieznacznie poniżej dolnej krawędzi 40 pokrywy 16, można zauważyć współdziałanie z przeciwnymi szczelinami tacy lub uchwytami zatrzasku 32, gdy krawędź 40 pokrywy 16, opiera się na półce lub łożu utworzonym przez zewnętrzny kołnierz tacy 28. Pochylona powierzchnia 56 na każdym z krańców 52, prowadzi kraniec poprzez odpowiednią szczelinę 32, dopóki próg 54 nie znajdzie się poniżej uchwytu 30 tacy, promieniowo na zewnątrz szczeliny 32, tak aby zewnętrzna powierzchnia pasa 46 oparła się na płaskiej zewnętrznej powierzchni lub krawędzi 36 szczeliny 32. To rozwiązanie, w związku z nieznaczną giętkością i zewnętrznym sprężynowaniem dolnych części 50 pasa 46 korzystnie będzie działało automatycznie, podczas umieszczania pokrywy na tacy. Jednakże, to połączenie, mimo właściwego zorientowania pokrywy w stosunku do tacy, nie zapewnia właściwego zabezpieczenia przed przypadkowym zwolnieniem. Innymi słowy, działanie zespołu zatrzaskowego zalezy wyłącznie od sprężystości krańców pasa utrzymującego ciężkie ładunki, które w szczególności gdy się przemieszczają wewnątrz pojemnika, mogą spowodować przypadkowe zwolnienie, jak i niezamierzone uderzenie lub zgniecenie ścian pojemnika, w szczególności gdy wystąpią w pionowej części utrzymującego pasa.
W związku z powyższym, wprowadzono proste jednakże wysoce skuteczne urządzenie do ręcznego zamykania rączki, a co za tym idzie pokrywy, w odpowiednich zespołach tacy, utrzymujące połączenie aż do chwili zamierzonego ręcznego zwolnienia.
Nawiązując do powyższego opisu, w celu regulacji pionowej, na pionowej wydłużonej dolnej części 50 każdego usytuowanego po przeciwnych stronach wydłużenia pasa 46, zastosowano przesuwną tuleję 60 lub pierścień. Analizując fig. 6 do 9 można zauważyć, że każda tuleja 60 współdziała z odpowiednią częścią 50 rączki 18, znajdując się blisko tej części, posiada możliwość swobodnego pionowego ślizgania się po niej, zapobiega występowaniu jakichkolwiek bocznych wychyleń tulei 60, zarówno w płaszczyźnie części 50 jak i w płaszczyźnie do niej prostopadłej. Tak więc, wewnętrzna ściana 62 każdej tulei jest równoległa do wewnętrznej ściany 64 części 50. Ściany 66 boczne w każdej tulei są odpowiednio równoległe do bocznych krawędzi 68 części 50. Zewnętrzna ściana 70 każdej tulei jest zewnętrznie wybrzuszona na całej swej wysokości, tworząc przestrzeń 72 pomiędzy zewnętrzną powierzchnią odpowiedniej części 50, a ścianą 70, którą jest najdalej oddalona w pionowej części centralnej ściany 70. Ta przestrzeń 72, najlepiej to zauważyć, na fig. 6, umożliwia przełożenie poszerzonego krańca elementu zatrzaskowego 52 na odpowiednim krańcu pasa, poprzez tuleję, podczas umieszczania tulei 60 na krańcu części 50. Innymi słowy, każda tuleja jest wprowadzana ponad poszerzonym krańcem 52 do krańcowej części 50, po której się swobodnie ślizga.
Tuleje 60, po założeniu na krańcowe części 50, są przeciągnięte początkowo przez pozycję zamkniętą w górę w kierunku górnej krańca części 50 bezpośrednio poniżej krańca odpowiedniego żebra 48. Aby utrzymać tuleje 60, każdej z krańcowych części 50, po ich wewnętrznych stronach umieszczono skierowane do góry garby lub występy oporowe 74 utworzone
184 288 przez skierowane do góry progi które współpracują z odpowiednimi występami 76 utworzonymi w powierzchni wewnętrznej, która to powierzchnia wewnętrzna jest skierowana w stronę krańcowej części 50, ściany wewnętrznej 62, tulei 60. To współdziałanie jest najlepiej widoczne na fig. 8 i 9. Należy zauwazyć, że występująca sprężynująca giętkość sztywnej tulei 60 jest taka, że umożliwia zatrzaskowe zamknięcie powierzchni oporowych lub występów 74 i 76, oraz podobne ręczne ich zwolnienie.
Gdy obie tuleje 60 znajdują się w górnych położeniach, krańcowa część 50 utrzymującego pasa, w związku z występującym sprężynowaniem bocznym, może być wprowadzona do szczeliny 32 tacy w celu umieszczenia poszerzonych krańców 52 poniżej uchwytów 30 tacy otaczających szczeliny 32.
Zadaniem tulei 60 jest możliwe do zwolnienia, zablokowanie krańców pasa w uchwytach tacy. W związku z tym, para pionowo wydłużonych krzywek lub elementów krzywkowych 78 jest integralnie utworzona na pionowej ścianie 38 pokrywy, wystając z niej na zewnątrz, i współpracując z pionowymi centralnymi elementami tulei 60. Każda krzywka 78 usytuowana jest nad dolną krawędzią 40 pokrywy i wystaje promieniowo na zewnątrz na odległość wystarczającą do dotknięcia i odgięcia na zewnątrz odpowiedniej tulei 60, a co za tym idzie otacza krańcową część 50 pasa podtrzymującego, w celu wywołania pożądanego ruchu progu 54, ponad poszerzoną część elementu zatrzaskowego 52 części 50 pasa 46, w kierunku na zewnątrz odpowiedniej szczeliny 32 w tacy, tak aby zapewnić właściwe usytuowanie poniżej uchwytu 30 tacy. Gdy to się stanie, ruch promieniowy do wewnątrz krańca części 50, oraz unieruchomienie poszerzonego krańca elementu zatrzaskowego 52, jest zapewnione, aż do chwili ręcznego przesunięcia w górę tulei.60, a co za tym idzie rozłączenia jej z krzywką 78.
W odniesieniu do powiększonego widoku z fig. 6, należy zauważyć że krzywka 78 jest wydłużona w kierunku pionowym, a jej wysokość wystarczająca do wprowadzenia odpowiedniego nacisku na tuleję 60 nawet podczas gdy tuleja 60 nieznacznie się uniesie w skutek wibracji, czy też wskutek procesu przenoszenia lub im podobnych przyczyn. Należy także zauważyć że górne krańce poszczególnych krzywek 78 są nieznacznie nachylone w celu ułatwienia mocowania poruszającej się po nich w dół tulei 60. Widoczne jest również to, że tuleja 60 jest wyposażona w zewnętrzną integralną opaskę 80, która ułatwia chwytanie i ręczne manipulowanie tuleją 60, wprowadzając skoncentrowany obszar podporowy pomiędzy tuleją 60, a krzywką 78, wzmacniający efekt zamknięcia.
Kontynuując opis dotyczący fig. 6, należy zauważyć, że na wewnętrznej stronie 64 każdej części 50 pasa 46 utrzymującego w miejscu, znajdującym się poniżej połowy wysokości krzywki 78, utworzony został także drugi garb lub występ 82, podobny występu 74, działający jako dolny ogranicznik tulei 60, współpracujący z występem 76 tulei 60. To połączenie odpowiada pozycji w której tuleja jest zorientowana blokująco i zamykająco. Występy 76 i 82 normalnie współdziałają gdy tuleja 60 osadzona jest na górnej powierzchni uchwytu 30 tacy oraz gdy krzywka 78 w pełni współpracuje z tuleją 60 lub otaczającą ją opaską 80. Należy także zauważyć, że dolny występ 82, i jego powiązania z przeciwległą krzywką 78, wprowadzają prawidłowe pozycjonowanie tulei 60 względem krzywki 78 w tych przypadkach gdy tuleja 60 może być osadzona niedokładnie na górnej powierzchni uchwytu tacy. W celu oczyszczenia lub wymiany tulei 60, istnieje potrzeba ich zdjęcia, a sprężysta natura zastosowanych materiałów umożliwia ręczne zdjęcie tulei ponad poszerzonym krańcem elementu zatrzaskowego 52.
Podczas użytkowania, gdy pokrywa jest zdjęta, tuleje 60 normalnie będą cofnięte i zablokowane w pozycji górnej przez współdziałanie występów 74 i 76. Aby zamontować pokrywę, dolne krańce elementów zatrzaskowych 52, pasa utrzymującego są umieszczone w szczelinach 32 uchwytu tacy, a pokrywa jest opuszczana w dół wraz z dolnymi krańcami przesuwającymi się poprzez szczeliny. Te krańce elementów zatrzaskowych 52 są początkowo przyginane do wewnątrz przez ich skośne zewnętrzne powierzchnie 56, następnie wyskakują na zewnątrz w związku z występującym oddziaływaniem sprężystym krańcowych części 50. Aby osiągnąć ostatni etap zakładania pokrywy, oraz w celu zapewnienia poprawnego zamocowania rączki wraz z pokrywą na tacy, zsuwane są w dół tuleje 60, które współpracując z krzywkami 78 zewnętrznie wyginają zewnętrznie giętkie części krańcowe rączki, powodując
184 288
Ί poprawne zamknięcie poszerzonych krańców elementów zatrzaskowych 52 pod uchwytami 30 tacy, bezpośrednio na zewnątrz odpowiednich szczelin 32 uchwytów tacy. Zwolnienie rączki i pokrywy może teraz nastąpić jedynie poprzez ręczne cofnięcie zamykających tulei 60.
Gdy zachodzi potrzeba zdjęcia pokrywy, wystarczy tylko, podciągnąć do góry dwie zamykające tuleje 60, do ich pozycji górnych, nieznacznie ugiąć do wewnątrz giętkie części 50, i unieść w górę pokrywę. Zespół zamykająco zwalniający tacy, pokrywy i rączki wykorzystuje prostą operację, która wymaga niewielkich zdolności manualnych, ponadto wprowadzając nie sprawiające problemów i niezawodne połączenie pomiędzy rączką, pokrywą a tacą.
Integralna konstrukcja jaką tworzą rączka i pokrywa, wprowadza pewien stopień sztywności rączki i pokrywy jak i złożonego pojemnika, wzdłuż głównej części zarówno w stosunku do poziomego jak i pionowego wymiaru pokrywy, to znaczy wzdłuż przeciwnych stron ściany pokrywy i w poprzek górnej części pokrywy. Pokrywa jest usztywniona względem rączki, a rączka jest zamocowana w tacy, w sposób umożliwiający właściwe rozłączenie, wykluczając rozłączenie przypadkowe.
184 288
184 288
184 288
FIG. 2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (10)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pojemnik na artykuły spożywcze zawierający tacę, pokrywę, oraz rączkę otaczającą pokrywę, połączoną rozłącznie z umieszczoną pomiędzy nimi pokrywą, a taca posiada powierzchnię podtrzymującą, a pokrywa zawiera część górną oraz zewnętrzną ścianę boczną, przebiegającą od części górnej do połączenia z tacą na powierzchni podtrzymującej, natomiast rączka przebiega w poprzek części górnej pokrywy oraz dalej równolegle do zewnętrznej ściany bocznej po przeciwległych krańcach pokrywy, przy czym współpracujące urządzenia zatrzaskowe na rączce i tacy stanowią rozłączne połączenie zatrzaskowe, utworzone po zamontowaniu pokrywy oraz rączki na tacy, a ponadto zawiera urządzenia zamykające niezależne od urządzeń zatrzaskowych, służące do rozłącznego zabezpieczania urządzeń zatrzaskowych przeciw ich rozłączeniu, znamienny tym, że rączka (18) posiada przeciwległe, wolne, dolne krańce, z których każdy tworzy element zatrzaskowy (52) wraz z umieszczonym na nim, skierowanym do góry progiem (54).
  2. 2. Pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że elementy zatrzaskowe (52) połączone są, po zamontowaniu pokrywy (16) oraz rączki (18) na tacy (14), z parą uchwytów zatrzaskowych, korzystnie w postaci szczelin (32) usytuowanych na tacy (14), przy czym elementy zatrzaskowe (52) i uchwyty zatrzaskowe stanowią urządzenia zatrzaskowe, a w sąsiedztwie każdego z krańców rączki (18) znajdują się urządzenia zamykające.
  3. 3. Pojemnik według zastrz. 2, znamienny tym, że urządzenia zamykające zawierają parę ślizgowych tulei (60), zamontowanych ślizgowo na części (50) rączki (18) wzdłuż umieszczonej bezpośrednio ponad każdym dolnym krańcem rączki (18), parę krzywek (78) zamontowanych na pokrywie (16), umieszczonych współosiowo z każdą częścią (50) rączki (18), przy czym na drodze ruchu odpowiedniej tulei (60), każda tuleja (60) po zetknięciu się z odpowiednią krzywką (78) jest zewnętrznie wyginana, przez co zewnętrznie wyginany jest odpowiedni element zatrzaskowy (52) na krańcu rączki (18), do zatrzaśnięcia i zamknięcia z odpowiednią szczeliną (32).
  4. 4. Pojemnik według zastrz. 3, znamienny tym, że na rączce (18) posiada parę występów (74), z których każdy jest oddalony od dolnego krańca rączki, i znajduje się na drodze ruchu odpowiedniej tulei (60), przez co utrzymuje tę tuleję (60) z dala od odpowiedniego krańca.
  5. 5. Pojemnik według zastrz. 3 albo 4, znamienny tym, że każda z tulei (60) otacza odpowiednią część (50) rączki (18).
  6. 6. Pojemnik według zastrz. 5, znamienny tym, że każda z tulei (60) jest przystosowana do wzdłużnego przesuwania ponad i poza odpowiadający jej kraniec rączki oraz posiada drugi występ (16), znajdujący się od wewnątrz każdego krańca rączki (18).
  7. 7. Pojemnik według zastrz. 5, znamienny tym, że sprężyste części (50) rączki (18) są bocznie oddalone od ściany bocznej (18) pokrywy (16).
  8. 8. Pojemnik według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 6, albo 7, znamienny tym, że rączka (18) połączona jest z pokrywą (16) wzdłuż części górnej (42) i ściany bocznej (38).
  9. 9. Pojemnik według zastrz. 8, znamienny tym, że rączka (18) jest zintegrowana z pokrywą (16) wzdłuż wspólnych krawędzi.
  10. 10. Pojemnik według zastrz. 8, znamienny tym, że pokrywa (16) zawiera wgłębienie (44) umieszczone na jej części górnej (42), a rączka (18) przebiega w poprzek ponad tym wgłębieniem (44), stanowiąc współpracujący z tym wgłębieniem (44) uchwyt.
    * * *
    184 288
PL97321055A 1996-07-11 1997-07-10 Pojemnik na artykuły spożywcze PL184288B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/679,359 US5676252A (en) 1996-07-11 1996-07-11 Carrier for pastry

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321055A1 PL321055A1 (en) 1998-01-19
PL184288B1 true PL184288B1 (pl) 2002-09-30

Family

ID=24726609

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321055A PL184288B1 (pl) 1996-07-11 1997-07-10 Pojemnik na artykuły spożywcze

Country Status (18)

Country Link
US (1) US5676252A (pl)
EP (1) EP0818171B1 (pl)
AR (1) AR004428A1 (pl)
AT (1) ATE216854T1 (pl)
AU (1) AU711470B2 (pl)
BR (1) BR9703883A (pl)
CA (1) CA2209408C (pl)
CZ (1) CZ296457B6 (pl)
DE (1) DE69712269T2 (pl)
DK (1) DK0818171T3 (pl)
ES (1) ES2176562T3 (pl)
HK (1) HK1008176A1 (pl)
HR (1) HRP970358A2 (pl)
HU (1) HU223970B1 (pl)
IL (1) IL121094A (pl)
PL (1) PL184288B1 (pl)
PT (1) PT818171E (pl)
ZA (1) ZA975961B (pl)

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6655526B2 (en) * 2002-01-08 2003-12-02 Craig A. Urman Enviro package consisting of a sealable thermoplastic bag with an integral exterior pocket and handle for horizontal transport and an open-domed rigid plastic stackable container
US8056751B2 (en) 2003-08-18 2011-11-15 Pwp Industries (California Corporation) Fast closing-twist top opening packaging system
SE530085C2 (sv) * 2006-01-30 2008-02-26 Timothy Richard Vinnicombe Kärl för microvågsugn
US20070267426A1 (en) * 2006-05-16 2007-11-22 A-1 Tool Corporation Container for use with a securing device
US8011531B2 (en) 2007-11-30 2011-09-06 Pwp Industries Enhanced container system
ITMI20080437A1 (it) * 2008-03-14 2009-09-15 Marco Alessandro Piacenza Gruppo di contenimento per sostanze alimentari
DE102008057632B4 (de) * 2008-11-10 2015-01-22 Huber Packaging Group Gmbh Tragevorrichtung
CN102085064B (zh) * 2011-01-26 2012-04-04 王胜 清洁保鲜盖
US8720689B2 (en) 2011-03-17 2014-05-13 Pactiv LLC Multi-tiered cupcake container
US9205974B1 (en) * 2013-05-07 2015-12-08 Janice M. Edwards Bundt cake carrier
US9078509B1 (en) * 2013-12-26 2015-07-14 Zak Designs, Inc. Hand carried transport assembly
CN104366940B (zh) * 2014-10-30 2016-03-30 无锡艾科瑞思产品设计与研究有限公司 一种手提饭盒
US11278140B2 (en) * 2015-01-27 2022-03-22 Elida Leticia Greene Carrying tray
US9730555B1 (en) 2016-02-11 2017-08-15 Robinson Home Products Inc. Collapsible cake carrier
GB201716298D0 (en) * 2017-10-05 2017-11-22 Phillips Leanne Cake containers
US11267621B2 (en) * 2018-09-27 2022-03-08 Otter Products, Llc Storage container and floating latch
US11267637B2 (en) 2019-08-21 2022-03-08 Otter Products, Llc Configurable container
USD996059S1 (en) 2022-02-24 2023-08-22 Otter Products, Llc Container

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1619423A (en) * 1926-02-11 1927-03-01 Carrie Seiler Cake box
DE462007C (de) * 1926-05-15 1928-06-30 Ludwig Walter Tragebuegel fuer Speisentraeger
US2135225A (en) * 1935-10-07 1938-11-01 Geuder Paeschke & Frey Co Portable container
GB486367A (en) * 1936-11-28 1938-06-02 Alfred Boenecke Improvements in closures for boxes, tins, drums and like containers
US2287312A (en) * 1939-05-31 1942-06-23 Tayegjee G A Kader Food kit
US4179039A (en) * 1977-05-19 1979-12-18 The Meyer Dairy Products Company Closure fastening means
US4375862A (en) * 1981-12-14 1983-03-08 Ekco Products, Inc. Container with dome cover
US4505506A (en) * 1983-05-11 1985-03-19 Dart Industries Inc. Adjustable carrier for containers
US4648512A (en) * 1985-04-15 1987-03-10 King-Seeley Thermos Co. Portable cooler with side receptacle
US5577779A (en) * 1994-12-22 1996-11-26 Yazaki Corporation Snap fit lock with release feature

Also Published As

Publication number Publication date
BR9703883A (pt) 1998-10-06
DK0818171T3 (da) 2002-06-17
HRP970358A2 (en) 1998-02-28
CZ296457B6 (cs) 2006-03-15
ES2176562T3 (es) 2002-12-01
CA2209408A1 (en) 1998-01-11
DE69712269D1 (de) 2002-06-06
HUP9701188A3 (en) 1998-10-28
CA2209408C (en) 2005-10-04
HK1008176A1 (en) 1999-05-07
HU9701188D0 (en) 1997-08-28
HRP970358B1 (pl) 2002-02-28
CZ217597A3 (cs) 1998-05-13
HUP9701188A2 (hu) 1998-08-28
EP0818171A1 (en) 1998-01-14
AR004428A1 (es) 1998-12-16
PL321055A1 (en) 1998-01-19
DE69712269T2 (de) 2002-11-14
HU223970B1 (hu) 2005-03-29
ATE216854T1 (de) 2002-05-15
IL121094A0 (en) 1997-11-20
ZA975961B (en) 1998-01-30
IL121094A (en) 1999-12-22
PT818171E (pt) 2002-10-31
US5676252A (en) 1997-10-14
AU2497297A (en) 1998-01-22
EP0818171B1 (en) 2002-05-02
AU711470B2 (en) 1999-10-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL184288B1 (pl) Pojemnik na artykuły spożywcze
US11147391B2 (en) Infant chairs
US7871125B2 (en) Infant support with independently repositionable legs
US6237803B1 (en) Roasting and pan/cover assembly
US5906291A (en) Storage container
US20170231435A1 (en) Collapsible cake carrier
US4867303A (en) Bakery foods package
US10364072B2 (en) Spill proof container
US9661954B2 (en) Spill proof container
PL143767B1 (en) Container carrier
US4390110A (en) Handle interlock for a trash can lid
CA3205838A1 (en) Child resistant double seam container lid
US11834237B2 (en) Child resistant double seam container lid adapter ring
IE47025B1 (en) Improvements in or relating to a carrier
US3702203A (en) Container carrier
EP3945929B1 (en) Refillable cosmetic compact
US11534025B2 (en) Convertible multipurpose cooking mat
WO1987002967A1 (en) Bag handle
WO1992006013A1 (en) Containers
JP3019621U (ja) ペール缶の蓋保持具

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140710