PL183822B1 - Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej - Google Patents

Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej

Info

Publication number
PL183822B1
PL183822B1 PL97319930A PL31993097A PL183822B1 PL 183822 B1 PL183822 B1 PL 183822B1 PL 97319930 A PL97319930 A PL 97319930A PL 31993097 A PL31993097 A PL 31993097A PL 183822 B1 PL183822 B1 PL 183822B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hydraulic
socket
block
housing
automatic
Prior art date
Application number
PL97319930A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319930A1 (en
Inventor
Ryszard Diederichs
Helmut Sznapka
Original Assignee
Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag filed Critical Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority to PL97319930A priority Critical patent/PL183822B1/pl
Publication of PL319930A1 publication Critical patent/PL319930A1/xx
Publication of PL183822B1 publication Critical patent/PL183822B1/pl

Links

Landscapes

  • Fluid-Pressure Circuits (AREA)

Abstract

Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej, w którym przestrzeń robocza stojaka hydraulicznego jest połączona z magistralą zasilającą i spływową poprzez blok zaworowy i blok automatycznego rozpierania zawierający dwa zawory progowe sterowane impulsem hydraulicznym, znamienny tym, że szeregowo do hydraulicznego rozdzielacza (3) ma włączony blok (4) automatycznego rozpierania, do którego to bloku (4), do gniazda S2 zestawu (n - 1) obudowy ma podawany impuls sterowniczy z zestawu (n + 1) obudowy z równoczesnym podaniem impulsu sterowniczego do gniazda S, zestawu (n) obudowy oraz ma dodatkowy impuls sterowniczy podawany do gniazda S3 z przestrzeni roboczej stojaka hydraulicznego.

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 162 773 układ sterowania podpornością wstępną obudowy górniczej bezpośrednio poprzez rozdzielacz hydrauliczny, jak również z zespołu zaworów rozdzielających progowych, w którym z chwilą osiągnięcia założonej maksymalnej podporności wstępnej obudowy następuje samoczynne wyłączenie wtórnego rozpierania stojaków. W znanym układzie przestrzeń robocza stojaka hydraulicznego jest połączona z magistralą zasilającą poprzez blok zaworowy nastawiony na ciśnienie p, i rozdzielacz sterowany ręcznie. Równolegle do rozdzielacza jest włączony zespół zaworów rozdzielających progowych. Zespół zaworów poprzez przełącznik obiegu podłączony do rozdzielacza łączy się z przestrzenią podtłokową stojaka hydraulicznego. Zespół zaworów rozdzielających progowych stanowią dwa oddzielne zawory połączone między sobą przewodami giętkimi. Jeden zawór rozdzielający progowy nastawiony na wartość ciśnienia otwarcia p2, przy której następuje włączanie wtórnego rozpierania stojaka oraz drugi zawór rozdzielający progowy wyłączający wtórne rozpieranie stojaka przy ciśnieniu p3. W innym układzie funkcja rozpierania stojaka i rabowania stojaka realizowana jest poprzez rozdzielacz. Ma to tę niedogodność, że po osiągnięciu założonej podporności wstępnej powinno nastąpić wyłączenie samoczynnego rozpierania, ale w przypadku dalszego podtrzymywania przez operatora dźwigni sterowniczej rozdzielacza na zasilanie, stojak hydrauliczny będzie dalej zasilany i osiągnie podporność wyższą od założonej, równą ciśnieniu zasilania, a co za tym idzie, każdy zestaw obudowy będzie mieć różną podporność wstępną. To z kolei z punktu widzenia warunków górniczogeologicznych może doprowadzić do zmian w stropie bezpośrednim jak również do obwału przy ociosie w ścianie wydobywczej.
Poza tym w przypadku chwilowego spadku ciśnienia w magistrali zasilającej poniżej ciśnienia p3 poziomu nastawionego progu wyłączającego w momencie rozpierania nie będzie możliwe wyłączenie samoczynnego rozpierania i przestrzeń podtłokową będzie ciągle doładowywana.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wpływu przypadkowego przesterowania dźwigni sterowniczej rozdzielacza na przebieg funkcji roboczej rozpierania oraz na końcową zało183 822 żoną wartość podporności wstępnej, jednakowej dla wszystkich stojaków hydraulicznych zestawu obudowy w wyrobisku ścianowym.
W układzie hydraulicznym automatycznego sterowania podpornością wstępną obudowy górniczej, według wynalazku, zastosowano szeregowe połączenie bloku automatycznego rozpierania i rozdzielacza hydraulicznego, który to blok łączy się z roboczą przestrzenią, podtłokową stojaka hydraulicznego i bezpośrednio zasila jego przestrzeń roboczą wyłącznie przez ten blok. Przy czym z rozdzielacza hydraulicznego zestawu (n + 1) obudowy do bloku automatycznego rozpierania, do gniazda S2 przesuniętego zestawu (n - 1) obudowy jest podawany ciśnieniowy impuls sterowniczy, i równocześnie do gniazda S, bloku automatycznego rozpierania zestawu (n) obudowy przesuwanego, podczas wykonywania funkcji roboczej rabowania lub rozpierania stojaków. Takie podanie ciśnieniowego impulsu sterowniczego, zwłaszcza do gniazda S2 zestawu przesuniętego obudowy, przy chwilowym spadku ciśnienia w magistrali zasilającej dany zestaw, poniżej progu ciśnienia nastawionego na zaworze, umożliwia wyłączenie automatycznego rozpierania. W wyniku zasilania przestrzeni roboczej stojaka bezpośrednio z bloku automatycznego rozpierania wyeliminowano możliwość przypadkowej ingerencji operatora przesterowającego rozdzielacz, na przebieg funkcji rozpierania oraz na końcową założoną wielkość podporności wstępnej obudowy. Poza tym podczas wykonywania funkcji roboczej automatycznego doładowywania przestrzeni roboczej stojaka, blok automatycznego rozpierania dostaje rzeczywistą wartość ciśnienia roboczego panującego w przestrzeni roboczej stojaka. Impuls tego ciśnienia podany do dodatkowego gniazda S3 spowoduje wyłączenie samoczynnego doładowywania po osiągnięciu założonej podporności wstępnej. Sygnał podawany do gniazda S3 ukazuje rzeczywistą wartość ciśnienia w przestrzeni roboczej stojaka oraz zabezpiecza układ przed gwałtownym uderzeniem impulsu ciśnienia na zawór progowy.
Układ hydrauliczny automatycznego sterowania według wynalazku zapewnia prowadzenie i optymalną współpracę obudowy ze stropem bezpośrednim wyrobiska ścianowego, rozparcie wszystkich zestawów obudowy w wyrobisku ścianowym z jednakową podpornością wstępną jak również znaczne skrócenie cyklu pracy przekładki zestawu obudowy.
Przedmiot wynalazku objaśniono bliżej w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schemat układu hydraulicznego.
Stojak hydrauliczny 1 jest połączony poprzez blok zaworowy 2, rozdzielacz hydrauliczny 3 i blok 4 automatycznego rozpierania z magistrali zasilającą i spływową Szeregowo do rozdzielacza hydraulicznego 3 jest połączony blok 4 zawierający dwa zawory progowe a, b, z których zawór progowy a przejmuje rozpieranie stojaka hydraulicznego, a zawór progowy b wyłącza automatyczne rozpieranie stojaka hydraulicznego 1 po osiągnięciu założonej podporności wstępnej. Zawory te wzajemnie się przesterowująna włączanie i wyłączanie.
Po zrabowaniu sekcji i przesunięciu zestawu (n) obudowy w stronę nowo odkrytego ociosu węglowego operator przesterowuje dźwignię rozdzielacza 3, w zestawie (n+1) obudowy, na zasilanie. Powoduje to zadanie impulsu ciśnieniowego sterowniczego do gniazda S1 bloku automatycznego rozpierania 4 zestawu (n) zaworu progowego b powodującego jego wyłączenie, i równoczesne podanie impulsu do zaworu progowego a na załączenie gniazda S1 bloku automatycznego sterowania zestawu (n) obudowy, zatem włączenie na czuwanie zaworu a. Gdy ciśnienie robocze w przestrzeni podtłokowej stojaka 1 osiągnie wartość nastawioną z zakresu 7 do 10 MPa zawór progowy a przejmuje funkcję samoczynnego rozpierania zestawu obudowy. W tym czasie zawór progowy b zasterowany jest impulsem sterowniczym S3 bezpośrednio z przestrzeni podtłokowej stojaka 1 na czuwanie. Z chwilą gdy ciśnienie w przestrzeni podtłokowej stojaka 1 osiągnie nastawioną wielkość z zakresu 18 do 26 MPa nastąpi zadziałanie zaworu progowego b na wyłączenie zaworu progowego a, i zawór progowy a wyłączy automatyczne rozpieranie, a tym samym przerwie funkcję automatycznego rozpierania zestawu obudowy.
183 822
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojalka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej, w którym przestrzeń robocza stojaka hydraulicznego jest połączona z magistralą zasilającą i spływową poprzez blok zaworowy i blok automatycznego rozpierania zawierający dwa zawory progowe sterowane impulsem hydraulicznym, znamienny tym, że szeregowo do hydraulicznego rozdzielacza (3) ma włączony blok (4) automatycznego rozpierania, do którego to bloku (4), do gniazda S2 zestawu (n - 1) obudowy ma podawany impuls sterowniczy z zestawu (n + 1) obudowy z równoczesnym podaniem impulsu sterowniczego do gniazda St zestawu (n) obudowy oraz ma dodatkowy impuls sterowniczy podawany do gniazda S3 z przestrzeni roboczej stojaka hydraulicznego.
  2. 2. Układ według zastrz. 1, zmamiesmy tym, że do gniazda S2 zestawu (n -1) podany jest impuls sterowniczy z zestawu (n - 1) podczas funkcji roboczej rabowania obudowy.
  3. 3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że do gniazda S2 zestawu (n - 1) podany jest impuls sterowniczy z zestawu (n +1) podczas funkcji roboczej rozpierania obudowy.
PL97319930A 1997-05-08 1997-05-08 Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej PL183822B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97319930A PL183822B1 (pl) 1997-05-08 1997-05-08 Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97319930A PL183822B1 (pl) 1997-05-08 1997-05-08 Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319930A1 PL319930A1 (en) 1998-11-09
PL183822B1 true PL183822B1 (pl) 2002-07-31

Family

ID=20069853

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97319930A PL183822B1 (pl) 1997-05-08 1997-05-08 Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL183822B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL319930A1 (en) 1998-11-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL202251B1 (pl) Sekcja hydraulicznej obudowy zmechanizowanej
PL183822B1 (pl) Układ hydrauliczny automatycznego sterowania do założonej podporności wstępnej stojaka hydraulicznego zmechanizowanej obudowy górniczej
CN110905025B (zh) 液压快换装置及挖掘机
US4379662A (en) Control device for an advancing support in underground mining
US11396894B2 (en) Hydraulic shield support system and pressure intensifier
PL125322B1 (en) Apparatus for seating hydraulic mine props with a strong and uniform force
SU1652602A2 (ru) Пульт дистанционного управлени угледобывающим агрегатом
PL179144B1 (pl) Hydrauliczny układ sterowania obudowy górniczej
SU939845A1 (ru) Гидросистема механизированной крепи
PL162773B1 (pl) Uklad hydrauliczny obudowy górniczej PL
PL163145B1 (pl) Układ hydrauliczny sterowania stojakami obudowy górniczej
PL161693B1 (pl) Hydrauliczny układ sterowania obudowy górniczej
SU1643819A1 (ru) Гидросистема секции механизированной крепи
PL146748B1 (en) Apparatus for changing cutability and mineability of strata
SU699197A1 (ru) Устройство дл зар дки и распора гидравлических стоек
PL163414B1 (pl) Układ hydrauliczny sterowania podpornośclą zmechanizowanej obudowy górniczej
SU1509542A1 (ru) Гидросистема управлени секцией механизированной крепи
PL185673B1 (pl) Układ hydrauliczny sterowania podpornością wstępną obudowy górniczej
RU2131039C1 (ru) Гидропривод секции механизированной крепи
PL200743B1 (pl) Hydrauliczny układ rozpierania górniczej obudowy ścianowej do zadanej wartości podporności wstępnej z doładowaniem
SU1546651A1 (ru) Гидравлическая стойка шахтной крепи
GB1135942A (en) Improvements relating to roof supports for mine workings
SU945468A1 (ru) Секци механизированной шахтной крепи
PL146883B1 (en) Method of supplying pressurized hydraulic medium to a hydraulic system of a self-advancing combination of coal planer and roof supports
SU1167346A1 (ru) Гидросистема секции механизированной крепи

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100508