PL183314B1 - Stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostępem - Google Patents

Stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostępem

Info

Publication number
PL183314B1
PL183314B1 PL97330541A PL33054197A PL183314B1 PL 183314 B1 PL183314 B1 PL 183314B1 PL 97330541 A PL97330541 A PL 97330541A PL 33054197 A PL33054197 A PL 33054197A PL 183314 B1 PL183314 B1 PL 183314B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
card
station
unit
units
comparator
Prior art date
Application number
PL97330541A
Other languages
English (en)
Other versions
PL330541A1 (en
Inventor
Rafaël Alos
Jean-Marc Dimech
Marc Porato
Francis Sykes
Original Assignee
Sagem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sagem filed Critical Sagem
Publication of PL330541A1 publication Critical patent/PL330541A1/xx
Publication of PL183314B1 publication Critical patent/PL183314B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W88/00Devices specially adapted for wireless communication networks, e.g. terminals, base stations or access point devices
    • H04W88/02Terminal devices

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Telephone Function (AREA)
  • Transceivers (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Storage Device Security (AREA)

Abstract

1. Stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostepem zawierajaca zespoly radiowe dostosowane do urucha- miania za pomoca karty mikroukladowej, zaopatrzonej w zespól pamieci zawierajacy slowo identyfikacji abonenta (PIN, IMSI) i polaczony z wejsciem komparatora, przy czym stacja jest zaopatrzona w zespól zla- cza, do przyjmowania karty mikrouklado- wej, polaczony z zespolami radiowymi, zespól wprowadzania poszczególnych slów identyfikacyjnych (PIN; PINUT), zwiazany z karta i dostosowany do polaczenia z dru- gim wejsciem komparatora, znamienna tym, ze jest zaopatrzona w zespoly dopa- sowywania (3, 522, 6) do karty (10), dosto- sowane do uruchamiania zespolów radio- wych (7) na podstawie slowa identyfikacji abonenta. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostępem. Stacje radiotelefonu ruchomej są stacjami ogólnego przeznaczenia, zaopatrzonymi w czytniki mikroukładowych kart SIM (Subscriber Identification Module-moduł identyfikacji subskrybenta), stwierdzających tożsamość użytkownika i weryfikujących opłaty za użytkowanie sieci radiowej. Mikroukładowa karta stanowi więc elektroniczny klucz do stacji.
W znanych rozwiązaniach karta mikroukładowa oraz zespół wprowadzania stanowią funkcjonalnie autonomiczną jednostkę nadrzędną, bezpośrednio nadzorującą zespoły radiowe, bez jakichkolwiek urządzeń sterujących.
W dokumencie EP 0 639 486 ujawniono stację radiotelefoniczną kontrolowaną przez kartę SIM, zaopatrzoną w komparator, stwierdzający ważność wprowadzonego słowa kodowego przez porównanie ze słowem zapisanym w pamięci karty SIM, przed uruchomieniem stacji. Taki sposób dostępu ma jednak swoje wady. Po pierwsze, dowolny subskrybent, który posiada sprzeniewierzoną stację może ją wykorzystać, w niektórych przypadkach, za pomocą własnej karty SIM. Identyfikacyjne słowo kodowe każdego użytkownika, znane jako PIN (Personal Identification Number-osobisty numer identyfikacyjny) jest wprowadzane na wejście, przez klawiaturę stacji, ale służy ono jedynie do kontroli wykorzystania karty SIM i nie stanowi żadnego zabezpieczenia przeciwko nieuprawnionemu użyciu stacji.
Drugi przypadek może wystąpić podczas wypożyczenia stacji na okres kalendarzowy lub okres efektywnego użytkowania, ograniczonego, na przykład, do klientów hotelu. Musi istnieć możliwość zapobiegania użyciu stacji i karty SIM po upływie tego okresu.
Stacja radiotelefonii ruchomej, zawierająca zespoły radiowe dostosowane do uruchamiania za pomocą karty mikroukładowej, zaopatrzonej w zespół pamięci zawierający słowo identyfikacji abonenta (PIN, IMSI) i połączony z wejściem komparatora, przy czym stacja
183 314 jest zaopatrzona w zespół złącza, do przyjmowania karty mikroukładowej, połączony z zespołami radiowymi, zespół wprowadzania poszczególnych słów identyfikacyjnych (PIN; PINUT), związany z kartą i dostosowany do połączenia z drugim wejściem komparatora, według wynalazku wyróżnia się tym, że jest zaopatrzona w zespoły dopasowywania do karty, dostosowane do uruchamiania zespołów radiowych na podstawie słowa identyfikacji abonenta.
Korzystnie, zespoły dopasowywania są zaopatrzone w zespoły transkodowania słowa wejściowego (PINUT), włączone między zespołem wprowadzania, a zespołem złącza karty mikroukładowej.
W korzystnym rozwiązaniu zespoły transkodowania są zaopatrzone w mikroprocesor.
Korzystnie, zespoły dopasowywania zawierają zespół pamięci, zawierający dane dopasowane do danych zawartych w zespole pamięci karty, kontrolujący zespół komparatora, dostosowany do odczytu zespołu pamięci karty i dopuszczania uruchamiania zespołów radiowych tylko po weryfikacji dopasowania. Stacja jest korzystnie zaopatrzona w licznik opłat, dostosowany do współpracy z zespołami transkodowania.
Według wynalazku dwa składniki zestawu karta - stacja z koniecznością, wprowadzania słowa nie mogą być używane osobno. Sprzeniewierzona lub wyczerpana karta nie może być używana z inną stacją i na odwrót, ukradziona stacja nie może być kontrolowana przez dowolną kartę.
W korzystnym rozwiązaniu według wynalazku jednostka nadrzędna traci autonomię, bowiem stacja jest zaopatrzona w zespół dopasowywany do karty, sterujący jej oddziaływaniem na zespoły radiowe. Stad wynika, że stacja jest personalizowana, a karta jest z nią związana.
W innym przypadku autonomia jednostki nadrzędnej jest kontrolowana ze względu na fakt, że słowo identyfikacyjne wskazane użytkownikowi jest w istocie fikcyjne i staje się realne, to znaczy zgodne ze słowem w pamięci, dzięki użyciu w stacji zespołu transkodowania. Karta może uruchamiać zespoły radiowe stacji tylko wtedy, gdy stacja jest tą, która przeprowadza oczekiwane transkodowanie. Podsumowując należy powiedzieć, że karta jest podporządkowana stacji, która sama jest podporządkowana karcie.
W szczególności, słowo kodowe zawarte w karcie mikroukładowej pozostaje tajne dla każdego użytkownika, uprawnionego lub nie, ponieważ słowo PIN które wprowadza użytkownik jest różne od słowa zawartego w pamięci. Dzięki temu kontrola dopasowania jest bardzo prosta.
Przedmiot wynalazku, w przykładzie wykonania, został bliżej objaśniony na załączonym rysunku, na którym przedstawiono schemat blokowy stacji według wynalazku z kartą mikroukładową.
Pokazana stacja, oznaczona jako 1, jest w tym przypadku stacją radiową, na przykład stacją telefonii komórkowej, na przykład GSM, zaopatrzoną w klawiaturę 2 do wprowadzania słowa identyfikacji użytkownika (i wybierania numeru), jedenastkę arytmetyczną 3, kontrolującą transkodowanie lub szyfrowanie, podłączoną na wyjściu do złącza/czytnika 4, dostosowanego do przyjmowania złącza 14 karty mikroukładowej 10. Transkodowanie' w jednostce arytmetycznej 3 może być określane i modyfikowane za pomocą klawiatury przez osobę wypożyczającą stację 1 kolejnym użytkownikom. Karta 10 została pokazana osobno od stacji 1, przy czym przerywane linie między złączami 4 i 14 pokazują połączenia powstałe po podłączeniu karty 10.
Karta 10 jest zaopatrzona w komparator 11, w tym przypadku mikroprocesor, połączony, po podłączeniu karty 10, z wejściową ścieżką prowadzącą z wyjścia jednostki 3 przez złącza 4 i 14. Druga wejściowa ścieżka komparatora 11 jest dołączona do pamięci 12 karty 10, zawierającej numer identyfikacyjny użytkownika, PIN oznaczony 121, jak również inne dane tego samego typu, takie jak IMSI (międzynarodowy identyfikator ruchomego abonenta International Mobile Subscriber Identity), oznaczony 122. Wyjście komparatora 11 zawiaduje, przez złącza 4 i 14, uruchamianiem radiowej jednostki nadawczo - odbiorczej 7 stacji 1. Co więcej, uruchomienie/unieruchomienie radiowej jednostki nadawczo - odbiorczej 7 jest kontrolowane przez komparator 6, którego wejście jest podłączone do strefy 122 (IMSI) pamięci
183 314 karty 10 oraz do strefy pamięci 522 pamięci 5 stacji 1, również zawierającej dane IMSI. Funkcje jednostki 3 i komparatora 6 są, w praktyce, spełniane przez mikroprocesor 9.
Mikrotelefon i obwody łączące go z jednostką radiową 7 nie zostały pokazane, bowiem wynalazek może być zastosowany w wielu różnych typach stacji, jako że nie ma on wpływu na zasadę działania stacji, w omawianym przykładzie radiowej, a jedynie na kontrolę dostępu.
Poniżej zostanie wyjaśniona zasada działania stacji.
Operator określa, po zdefiniowaniu i zapamiętaniu klucza szyfrującego lub transkodującego w jednostce transkodującej 3, nowy, wirtualny PIN, zwany dalej PINUT, na podstawie rzeczywistego PIN, znanego operatorowi i zapamiętanego w karcie 10 i komunikuje go użytkownikowi. PINUT jest obliczany przez odwrotną transformację PIN.
Użytkownik wprowadza PINUT za pomocą klawiatury 2, po wprowadzeniu karty 10 do złącza 4 odpowiedniej stacji 1. PINUT jest transkodowany w jednostce 3 na PIN wymagany i rozpoznawany przez komparator 11, który zezwala na włączenie jednostki radiowej 7. To zezwolenie nie wystarczy, ponieważ, w omawianym przykładzie, występują dwa urządzenia dopasowujące, czyli jednostka 3 oraz pamięć 5 z komparatorem 6. Należy więc rozumieć, że określenie kontrola odniesione do komparatora 6 mogłoby również być użyte jako zezwolenie oraz że w innych przykładach wystarczy samo zezwolenie 6 lub 11. Komparator 6 kontroluje, w omawianym przykładzie, zgodność zawartości pamięci 522 i 122 i dzięki temu potwierdza uruchomienie jednostki radiowej 7 przez komparator 11.
Mikroprocesor 9 zapobiega również jakiejkolwiek zmianie PIN lub dopuszczalnego słowa kodowego dla kontroli dostępu do stacji 1.
W omawianym przykładzie mikroprocesor 9 zawiera licznik rozmów 8 lub zegar, odpowiadający urządzeniu zliczającemu koszt, które oblicza, na przykład, czas rzeczywistego wykorzystania stacji 1 i porównuje z wartością progową wprowadzoną, do pamięci 5 przez operatora oraz zapobiega ujawnieniu transkodowania jednostki 3. Liczba wprowadzana z klawiatury jest przekazywana do karty 10 bez transformacji. Stacja może wtedy funkcjonować tylko w standardowym trybie, z kodem PIN karty niedostępnym dla użytkownika. Innymi słowy, osoba wynajmująca stację umożliwia powrót stacji 1 do stanu działania bez dopasowywania, gdy stacja nie jest wypożyczona, to jest zapewnia sobie dostęp do stacji przez wprowadzenie PIN do pamięci karty bez transkodowania lub limitu czasowego. Wyjście stacji z wyżej opisanego stanu zablokowania sprowadza się do wykorzystania rodzaju pracy ogólnego stosowania, znanego ze stanu techniki. Ten rodzaj pracy może być przekształcony w stan pracy z dopasowaniem, opisanego na początku. Przejście ze stanu zablokowania do ogólnego stosowania uzyskuje się przez wprowadzenie bieżącej liczby PIN, rozpoznanej przez mikroprocesor 9. Blokada stacji 1 jest wówczas usuwana, czyli stacja 1 może współpracować z innymi kartami mikroukładowymi, a jednostka transkodująca 3 staje się logicznie przezroczysta. W taki sam sposób karta mikroukładowa 10 może współpracować z dowolną stacją ogólnego przeznaczenia.
183 314
183 314
I I
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostępem zawierająca zespoły radiowe dostosowane do uruchamiania za pomocą karty mikroukładowej, zaopatrzonej w zespół pamięci zawierający słowo identyfikacji abonenta (PIN, IMSI) i połączony z wejściem komparatora, przy czym stacja jest zaopatrzona w zespół złącza, do przyjmowania karty mikroukładowej, połączony z zespołami radiowymi, zespół wprowadzania poszczególnych słów identyfikacyjnych (PIN; PINUT), związany z kartą i dostosowany do połączenia z drugim wejściem komparatora, znamienna tym, że jest zaopatrzona w zespoły dopasowywania (3, 522, 6) do karty (10), dostosowane do uruchamiania zespołów radiowych (7) na podstawie słowa identyfikacji abonenta.
  2. 2. Stacja według zastrz. 1, znamienna tym, że zespoły dopasowywania są zaopatrzone w zespoły transkodowania (3) słowa wejściowego (PINUT), włączone między zespołem wprowadzania (2), a zespołem złącza (4) karty mikroukładowej (10).
  3. 3. Stacja według zastrz. 2, znamienna tym, że zespoły transkodowania (3) są zaopatrzone w mikroprocesor (9).
  4. 4. Stacja według zastrz. 1 albo 2, albo 3, znamienna tym, że zespoły dopasowywania zawierają zespół pamięci (522), zawierający dane dopasowane do danych (122) zawartych w zespole pamięci karty (10), kontrolujący zespół komparatora (6), dostosowany do odczytu zespołu pamięci (12) karty (10) i dopuszczania uruchamiania zespołów radiowych (7) tylko po weryfikacji dopasowania.
  5. 5. Stacja według zastrz. 2 albo 3, znamienna tym, że jest zaopatrzona w licznik opłat (8), dostosowany do współpracy z zespołami transkodowania (3).
PL97330541A 1996-06-20 1997-06-17 Stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostępem PL183314B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9607697A FR2750285B1 (fr) 1996-06-20 1996-06-20 Terminal de radio-telephonie mobile a utilisation controlee
PCT/FR1997/001089 WO1997049256A1 (fr) 1996-06-20 1997-06-17 Terminal de radio-telephonie mobile a utilisation controlee

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL330541A1 PL330541A1 (en) 1999-05-24
PL183314B1 true PL183314B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=9493266

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97330541A PL183314B1 (pl) 1996-06-20 1997-06-17 Stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostępem

Country Status (20)

Country Link
US (1) US6546240B2 (pl)
EP (1) EP0906709B1 (pl)
JP (1) JP2000512823A (pl)
KR (1) KR20000022051A (pl)
CN (1) CN1120647C (pl)
AT (1) ATE278305T1 (pl)
AU (1) AU714604B2 (pl)
BG (1) BG103021A (pl)
CA (1) CA2256035A1 (pl)
CZ (1) CZ422498A3 (pl)
DE (1) DE69730959T2 (pl)
FR (1) FR2750285B1 (pl)
IS (1) IS4920A (pl)
LT (1) LT4561B (pl)
PL (1) PL183314B1 (pl)
SI (1) SI9720043A (pl)
SK (1) SK176298A3 (pl)
TR (1) TR199802603T2 (pl)
TW (1) TW364101B (pl)
WO (1) WO1997049256A1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2356530B (en) * 1999-11-18 2004-04-07 Vodafone Ltd User authentication in a mobile communications network
FR2842060B1 (fr) * 2002-07-04 2004-12-31 Cit Alcatel Procede de securisation d'un terminal mobile de telecommunication
FR2842059B1 (fr) * 2002-07-04 2004-12-24 Cit Alcatel Procede de verouillage d'un terminal mobile de telecommunication
US8676249B2 (en) * 2003-05-19 2014-03-18 Tahnk Wireless Co., Llc Apparatus and method for increased security of wireless transactions
US20090015379A1 (en) * 2004-05-19 2009-01-15 Einar Rosenberg Apparatus and method for context-based wireless information processing
WO2004105359A2 (en) * 2003-05-19 2004-12-02 Einar Rosenberg An apparatus and method for increased security of wireless transactions
KR100557132B1 (ko) 2003-10-07 2006-03-03 삼성전자주식회사 개인 정보 보호를 위한 이동 단말기 및 그 방법
SE526637C2 (sv) * 2004-02-09 2005-10-18 Volvo Lastvagnar Ab Metod för inmatning av identifikationskod i en apparat i ett fordon
US8326264B2 (en) * 2006-09-15 2012-12-04 Ntt Docomo, Inc. Mobile communication network system and locking method of a mobile terminal apparatus
US7962369B2 (en) * 2006-09-29 2011-06-14 Einar Rosenberg Apparatus and method using near field communications
US20110173060A1 (en) * 2010-01-08 2011-07-14 Gallagher Kevin N Guest Check Presenter Having a Wireless Communication Device
WO2016019283A1 (en) 2014-08-01 2016-02-04 Universal Instruments Corporation Sewing machine, system and method

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI77550C (fi) * 1987-07-29 1989-03-10 Nokia Mobira Oy Foerfarande foer sammankoppling till anvaendarens kort vid en mobilradiotelefon.
US5212810A (en) * 1989-06-19 1993-05-18 Nec Corporation Terminal equipment of a vehicle radio telephone system
GB2241133A (en) * 1990-02-14 1991-08-21 Motorola Inc Radiotelephone having removable memory means for storing radio user validation code
FI88842C (fi) * 1990-03-22 1993-07-12 Nokia Mobile Phones Ltd Kontroll av kortsanslutning
SE470519B (sv) * 1992-11-09 1994-06-27 Ericsson Telefon Ab L M Anordning för tillhandahållande av tjänster såsom telefonkommunikation datakommunikation, etc omfattande en terminalenhet och en accessenhet
DE4242151C1 (de) * 1992-12-14 1994-03-24 Detecon Gmbh Verfahren zur Sicherung eines Mobilfunkgerätes gegen unerlaubte Benutzung
FR2705810B1 (fr) * 1993-05-26 1995-06-30 Gemplus Card Int Puce de carte à puce munie d'un moyen de limitation du nombre d'authentifications.
FR2709221B1 (fr) * 1993-08-16 1995-09-15 Alcatel Mobile Comm France Station mobile d'un système de radiocommunications.
US5812955A (en) * 1993-11-04 1998-09-22 Ericsson Inc. Base station which relays cellular verification signals via a telephone wire network to verify a cellular radio telephone
FI101031B (fi) * 1995-05-12 1998-03-31 Nokia Telecommunications Oy Tilaajalaitteen käyttöoikeuden tarkistus
US5864757A (en) * 1995-12-12 1999-01-26 Bellsouth Corporation Methods and apparatus for locking communications devices
US5978459A (en) * 1995-12-28 1999-11-02 Mci Communications Corporation Encryption of telephone calling card codes
US5991402A (en) * 1997-09-23 1999-11-23 Aegisoft Corporation Method and system of dynamic transformation of encrypted material

Also Published As

Publication number Publication date
SK176298A3 (en) 1999-08-06
FR2750285B1 (fr) 2000-08-04
CA2256035A1 (fr) 1997-12-24
LT4561B (lt) 1999-10-25
CN1222287A (zh) 1999-07-07
EP0906709B1 (fr) 2004-09-29
CN1120647C (zh) 2003-09-03
PL330541A1 (en) 1999-05-24
JP2000512823A (ja) 2000-09-26
ATE278305T1 (de) 2004-10-15
US20020147028A1 (en) 2002-10-10
EP0906709A1 (fr) 1999-04-07
US6546240B2 (en) 2003-04-08
AU714604B2 (en) 2000-01-06
TW364101B (en) 1999-07-11
TR199802603T2 (xx) 1999-03-22
LT99002A (en) 1999-05-25
DE69730959T2 (de) 2005-10-06
FR2750285A1 (fr) 1997-12-26
KR20000022051A (ko) 2000-04-25
CZ422498A3 (cs) 1999-07-14
SI9720043A (sl) 1999-04-30
IS4920A (is) 1998-12-11
AU3349297A (en) 1998-01-07
BG103021A (en) 1999-08-31
DE69730959D1 (de) 2004-11-04
WO1997049256A1 (fr) 1997-12-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6729550B2 (en) Portable terminal apparatus with IC card function
JP4126039B2 (ja) 携帯端末機のsimカード制御装置及びその方法
KR0136247B1 (ko) 전화통신 및 데이터통신 서어비스를 제공하는 장치
EP0962071B1 (en) Method for authorization check
EP0748135B1 (en) Telecommunications system
KR100815148B1 (ko) 근거리 무선통신을 이용한 결제보안 시스템 및 방법
PL183314B1 (pl) Stacja radiotelefonii ruchomej z kontrolowanym dostępem
US20010016484A1 (en) Anti-theft protection for a radiotelephony device
HU206555B (en) Circuit arrangement for realizing card system of variable value, available by several person
AU3883097A (en) Point-of-distribution pre-paid card vending system
US7866564B2 (en) Dual card system
CA2140564A1 (en) AuTh Card Access Module System
GB2211050A (en) Telephone system
US20010023180A1 (en) Wireless communication device with replenishable credit balance
US20080006706A1 (en) Card With Input Elements For Entering A Pin Code And Method Of Entering A Pin Code
US6523011B1 (en) Communication system for transmitting accounting instructions
GB2188762A (en) Secure data communication system
US20020058534A1 (en) Method and apparatus for blocking an operation involving two identifiers
JP2006270487A (ja) 携帯情報端末の機能利用制御装置
WO2004102494A1 (en) Multifunctional terminal for commercial transactions
GB2261572A (en) A telephone controller
KR100664115B1 (ko) 이동통신 단말기의 보이스 콜 처리방법
GB2225915A (en) Phone card only allows use of stored numbers thereon
KR20000056538A (ko) 스마트 카드를 이용한 공중전화 시스템
WO2001047304A1 (en) Terminal identification number