PL183207B1 - Osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika - Google Patents

Osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika

Info

Publication number
PL183207B1
PL183207B1 PL97319474A PL31947497A PL183207B1 PL 183207 B1 PL183207 B1 PL 183207B1 PL 97319474 A PL97319474 A PL 97319474A PL 31947497 A PL31947497 A PL 31947497A PL 183207 B1 PL183207 B1 PL 183207B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
casing
recess
cover
housing
electrical equipment
Prior art date
Application number
PL97319474A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319474A1 (en
Inventor
Dominique Deneu
Original Assignee
Legrand Sa
Legrand Snc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Legrand Sa, Legrand Snc filed Critical Legrand Sa
Publication of PL319474A1 publication Critical patent/PL319474A1/xx
Publication of PL183207B1 publication Critical patent/PL183207B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R13/00Details of coupling devices of the kinds covered by groups H01R12/70 or H01R24/00 - H01R33/00
    • H01R13/72Means for accommodating flexible lead within the holder
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01RELECTRICALLY-CONDUCTIVE CONNECTIONS; STRUCTURAL ASSOCIATIONS OF A PLURALITY OF MUTUALLY-INSULATED ELECTRICAL CONNECTING ELEMENTS; COUPLING DEVICES; CURRENT COLLECTORS
    • H01R25/00Coupling parts adapted for simultaneous co-operation with two or more identical counterparts, e.g. for distributing energy to two or more circuits
    • H01R25/003Coupling parts adapted for simultaneous co-operation with two or more identical counterparts, e.g. for distributing energy to two or more circuits the coupling part being secured only to wires or cables

Landscapes

  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)
  • Dry Shavers And Clippers (AREA)
  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)
  • Motor Or Generator Frames (AREA)
  • Automatic Cycles, And Cycles In General (AREA)
  • Connecting Device With Holders (AREA)

Abstract

1. Oslona na obudowe osprzetu ele- ktrycznego, zwlaszcza rozgaleznika, zna- mienna tym, ze zawiera wybranie (19) o zarysie zamknietym odpowiadajacym zary- sowi obudowy (12), oraz elementy zaczepo- we (20), posiadajace co najmniej jeden uskok (27A, 27B, 27’A), stanowiace elementy unieruchamiajace obudowe (12) osprzetu elektrycznego (10) przynajmniej w jednym kierunku. FIG. 2 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika.
Niniejszy wynalazek dotyczy osprzętu elektrycznego, w szczególności osprzętu elektrycznego w użytkowaniu domowym, a zwłaszcza rozgałęźników, zarówno rozgałęźników przenośnych jak i rozgałęźników stałych.
Aby zyskiwać klientów oraz sprostać wymaganiom rynku, pożądane jest, aby producent urządzeń elektrycznych mógł zmieniać łatwo, szybko oraz ekonomicznie ich estetykę, to znaczy ich wygląd zewnętrzny lub, bardziej dokładnie, wygląd ich obudowy, zarówno jeśli chodzi o kolor tej obudowy jak też jeśli chodzi ojej kształt oraz właściwości tworzywa, z którego jest wykonana.
Obecnie w tym celu z reguły dokonuje się zmiany całej obudowy lub jej części, na przykład jej spodu oraz/lub jej pokrywy. Inne rozwiązania wymagajązmian na odpowiednich etapach procesu produkcyjnego, co jest kosztowne, a ponadto nie mogą być zastosowane do urządzeń elektrycznych już istniejących, za wyjątkiem zmiany, za każdym razem, w sposób również kosztowny, całej lub części obudowy.
Celem niniejszego wynalazku jest osłona pozwalająca na modyfikację w sposób prosty oraz satysfakcjonujący estetyki osprzętu elektrycznego, dzięki czemu unika się wymienionych niedogodności.
Osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera wybranie o zarysie zamkniętym odpowiadającym zarysowi obudowy oraz elementy zaczepowe, posiadające co najmniej jeden uskok, stanowiące elementy unieruchamiające obudowę, osprzętu elektrycznego przynajmniej w jednym kierunku.
Osłona wewnątrz tworzy przynajmniej miejscowo, wokół swojego wybrania gniazdo.
Gniazdo jest usytuowane wokół wybrania na całej długości jego obwodu.
Osłona zawiera na obwodzie pokrywę otaczającą wybranie i rozszerzającą się od wylotu wybrania.
Pokrywa zawiera przy wylocie część skośną a dalej część prostą.
Pokrywa zawiera, miejscowo, przy swojej podstawie, co najmniej jedno wycięcie dla przewodu połączeniowego osprzętu elektrycznego.
Gniazdo jest przynajmniej częściowo zamknięte przez element podtrzymujący.
Element podtrzymujący zawiera elementy mocujące do przymocowania obudowy osprzętu elektrycznego.
Elementpodtrzymujący zawiera elementy wpasowujące do jego dołączenia na pokrywie.
Element podtrzymujący stanowi całość z pokrywą i jest z nią na stałe złączony przegubowo.
183 207
Element podtrzymujący zawiera co najmniej jedną szynę montażową usytuowaną poprzecznie pomiędzy dwoma przeciwległymi bokami pokrywy, przy jej podstawie, na przynajmniej części jej długości.
Szyna montażowa jest podzielona na dwie półszyny montażowe połączone, każda odpowiednio, z dwoma przeciwległymi brzegami pokrywy.
Element podtrzymujący zawiera dwie szyny montażowe, które są usytuowane równolegle jedna do drugiej i oddalone jedna od drugiej.
Element podtrzymujący jest utworzony przez podstawę całkowicie zamykającą pokrywę, przy jej podstawie.
Uskok elementu zaczepowego współpracuje z obwodowym zgrubieniem obudowy osprzętu elektrycznego wystającym, przynajmniej miejscowo, na obwodzie tej obudowy.
Element zaczepowy zawiera co najmniej jedną prowadnicę odkształcalną sprężyście, na której usytuowany jest poprzecznie uskok, współpracujący z obwodowym zgrubieniem obudowy osprzętu elektrycznego i ustalający obudowę w przynajmniej jednym kierunku.
Odkształcalna sprężyście prowadnica posiada, poprzecznie, dwa uskoki, obrócone jeden w kierunku drugiego i tworzące boki rowka, za pomocą którego prowadnica współpracuje z obwodowym zgrubieniem ustalając obudowę osprzętu elektrycznego, w jednym i w drugim kierunku.
Odkształcalna sprężyście prowadnica jest usytuowana wewnątrz wybrania i jest zamocowana swym jednym końcem przy brzegu wylotu wybrania.
Osłona zawiera kilka odkształcalnych sprężyście prowadnic rozmieszczonych wokół wybrania.
Uskok elementu zaczepowego tworzy przynajmniej miejscowo występ skierowany do wewnątrz wybrania.
Uskok jest usytuowany na występie usytuowanym przy wylocie wybrania.
Występ jest usytuowany na całym obwodzie wylotu wybrania.
Element podtrzymujący zawiera zgrubienie pierścieniowe, współpracujące z elementem zaczepowym.
Osłona według wynalazku umożliwia modyfikację wyglądu zewnętrznego obudowy, a zatem jej estetyki, przy czym charakterystyki techniczne osprzętu elektrycznego, szczególnie, jego izolacja elektryczna, jego odporność na ogień oraz jego inne charakterystyki bezpieczeństwa, są całkowicie zachowane, a obecność osłony nie ma na nie żadnego wpływu.
A zatem, osłona według wynalazku, nie wpływając w niczym na charakterystyki techniczne osprzętu elektrycznego, które wyposaża, zapewnia wielką swobodę w wyborze materiału zastosowanego do jej wykonania.
Istnieje również wielka swoboda w wyborze odpowiedniego kształtu osłony, jak również w wyborze jej koloru, z tym samym podstawowym urządzeniem elektrycznym, co zapewnia możliwość zaproponowania klientom bardzo szerokiej gamy zewnętrznie różnorodnych urządzeń elektrycznych, które w praktyce różnią się jedynie osłoną, z korzyściądla minimalizacji kosztów całości.
Prócz tego osłona według wynalazku ma wewnątrz prosty kształt, ograniczony do kształtu wybrania, niezbędnego aby pomieścić obudowę osprzętu elektrycznego, a zatem wytwarzanie osłony jest ekonomiczne. Wytwarzanie to można na przykład zrealizować przez wtryskiwanie przy pomocy bardzo prostej formy, co pozwala na produkcję w małych seriach, dzięki czemu można szybko dostosować się do wymagań rynku.
Ponadto osprzęt elektryczny pozostaje niezmieniony, a więc osłona według wynalazku może być dołączona do osprzętu elektrycznego już istniejącego, co zapewnia klientowi możliwość wyposażenia w tę osłonę urządzeń osprzętu elektrycznego lub zmiany tej osłony według ich upodobań.
Osłona według rozwinięcia wynalazku, spełnia nie tylko funkcje estetyczne, ale również funkcje techniczne, na przykład, kiedy osprzęt elektryczny jest wyposażony w przewód połączeniowy. Dzięki temu, że osłona według wynalazku posiada wewnątrz, przynajmniej miejscowo,
183 207 wokół swojego wybrania, odpowiednie gniazdo do przyjęcia przewodu połączeniowego, ewentualnie nadwyżkowa długość tego przewodu połączeniowego w trakcie używania może być ułożona i ukryta w tym gnieździe, z korzyścią mniejszego wpływu na otaczające środowisko.
Osłona według wynalazku zapewnia ponadto zabezpieczenie przeciwko uderzeniom, ponieważ jest przynajmniej w części z tworzywa sprężystego, na przykład typu kauczuk i może pochłonąć pewne wstrząsy.
Przedmiot wynalazku uwidoczniono w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia rzut perspektywiczny osprzętu elektrycznego wyposażonego w osłonę według wynalazku; fig.2 - rzut perspektywiczny w stanie rozłożonym osprzętu elektrycznego i osłony; z których fig. 3 - widok od dołu, zgodnie z kierunkiem strzałki III z fig. 1, fig. 4 przedstawia, w większej skali, przekrój poprzeczny wzdłuż linii IV-IV z fig. 2 osłony według wynalazku, przedstawionej oddzielnie; fig. 5 - przekrój poprzeczny analogiczny do tego z fig. 4, dla wariantu wykonania; fig. 6 - rzut perspektywiczny podtrzymujących szyn montażowych zastosowanych w tym wariancie wykonania; fig. 7 przedstawia w korelacji z fig. 3 oraz w tej samej skali co ona, widok z dołu tego wariantu wykonania ilustrujący całkowite lub częściowe zwinięcie przewodu połączeniowego przed umieszczeniem szyn podtrzymujących montażowych; fig. 8 - przekrój poprzeczny analogiczny do tego z fig. 5, dla jednego wariantu wykonania; fig. 9 - inny przekrój poprzeczny analogiczny do tego z fig. 5, dla innego wariantu wykonania.
Na rysunku ukazano, tytułem przykładu, zastosowanie wynalazku w przypadku, gdy osprzęt elektryczny 10 stanowi rozgałęźnik, bardziej dokładnie, rozgałęźnik przenośny wyposażony na stałe we właściwy przewód połączeniowy 11.
Taki osprzęt elektryczny 10 jest dobrze znany i nie odnosi się bezpośrednio do niniejszego wynalazku, dlatego też nie będzie tutaj opisany w szczegółach.
Wystarczy wskazać, że osprzęt ten posiada obudowę 12 i posiada na powierzchni wiele gniazd wtyczkowych 13, z których każde usytuowane jest we wgłębieniu 14, zaś z każdym gniazdem jest połączony przewód 11.
W przedstawionych przykładach wykonania, obudowa 12 posiada, zewnętrznie, kształt równoległościanu i jest ukształtowana z dwóch części, mianowicie z części wyższej 12A, na której znajdują się gniazda wtyczkowe 13 oraz z części niższej 12B.
W przykładach wykonania przedstawionych na figurach od 1 do 8, obudowa 12 zawiera, przynajmniej miejscowo, wystające obwodowe zgrubienia 15.
To obwodowe zgrubienie 15 rozciąga się pierścieniowo wokół obwodu obudowy 12, i dzięki niemu, dwie składowe części 12A, 12B obudowy 12 są wpasowane jedna w stosunku do drugiej.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 9 obudowa 12 zaznaczona schematycznie za pomocą linii przerywanych jest pozbawiona obwodowego zgrubienia.
Obudowa 12 posiada z tyłu, to znaczy we wgłębieniach na swojej niższej powierzchni oraz, bardziej dokładnie, na niższej powierzchni swojej części niższej 12B, wiele otworów 16, w kształcie walcowym, na przykład, otwory na śruby, w których usytuowane są śruby zapewniające połączenie części 12A, 12B obudowy 12 jednej z drugą.
W przedstawionych przykładach wykonania przewidziano cztery otwory 16 na śruby po dwa obok każdego z zakończeń poprzecznych obudowy 12, przy czym każde z nich j est otoczone obwodowym zgrubieniem na swoim wylocie w celu ukształtowania występów 17 wystających na powierzchni niższej obudowy 12.
Osłona 18 jest połączona z osprzętem elektrycznym 10 i jest dołączona do obudowy 12. Osłona zawiera wybranie 19 do umieszczenia w nim przynajmniej częściowego tej obudowy 12 oraz elementy zaczepowe 20, działające jako element podtrzymujący tę obudowę 12, równie dobrze w jedną stronę jak i w drugą przy czym te dwie strony są określone w stosunku do jednego kierunku, który odpowiada kierunkowi, wzdłuż którego obudowa 12 może być wprowadzona do wybrania 19 osłony 18.
183 207
W przedstawionych przykładach wykonania, wybranie 19 osłony 18 posiada, w płaszczyźnie, zamknięty zarys konturu, który w płaszczyźnie odpowiada konturowi obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10 pomijając obwodowe zgrubienie 15.
Wybranie 19 otwiera się na swej górnej powierzchni przez wylot 22, który zapewnia dostęp do osprzętu elektrycznego 10, a ściśle do gniazd wtyczkowych 13.
W przedstawionych przykładach wykonania, osłona 18 zawiera obwodową pokrywę 23, która rozszerza się licząc od wylotu 22 wybrania 19 oraz, w istocie rzeczy, ogranicza się ona do tej pokrywy 23.
Bardziej dokładnie, w tych przykładach wykonania, osłona 18 zawiera, kolejno, licząc od wylotu 22 wybrania 19, część skośną 23 A, która jest z nich częścią najwyższą oraz która jest praktycznie w kształcie stożka ściętego oraz cześć prostą 23B, która jest z nich częścią niższą ma wysokość mniejszą niż część skośna 23 A i jest w praktyce cylindryczna.
Podstawa pokrywy 23, wyznaczona przez niższą krawędź brzegu części prostej 23B, leży w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny, w której leży wylot 22 wybrania 19.
Przy swojej podstawie, to znaczy z boku przeciwległego do wylotu 22 wybrania 19, a więc przy podstawie swojej prostej części 23B, pokrywa 23 zawiera, miejscowo, na płytce, w przedstawionych przykładach wykonania, co najmniej jedno wycięcie 25, dla przejścia przewodu połączeniowego 11 osprzętu elektrycznego 10.
W praktyce, przewidziane jest jedno wycięcie 25, usytuowane tak jak przewód połączeniowy 11, na jednym z boków o mniejszej szerokości prostej płytki 23B pokrywy 23, w obszarze środkowym tego boku.
W przykładach wykonania przedstawionych na figurach od 1 do 8, element zaczepowy 20 współpracuje z obwodowym zgrubieniem 15 obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10 i zawiera, w tym celu, co najmniej jedną prowadnicę 26 dającą się sprężyście odkształcać, która aby współpracować z tym obwodowym zgrubieniem 15 i unieruchamiać obudowę 12 w przynajmniej jedną stronę, posiada poprzecznie przynajmniej jeden uskok 27A, 27B.
W praktyce, jest wiele prowadnic 26 dających się sprężyście odkształcać rozłożonych przy krawędzi wybrania 19, na przykład, po dwie wzdłuż każdego z dwóch boków większej długości tego wybrania 19, takiego jak przedstawiony. Aby współpracować z obwodowym zgrubieniem 15 i unieruchamiać obudowę 12 w jedną i w drugą stronę, te dające się sprężyście odkształcać prowadnice 26 posiadają wszystkie, poprzecznie, na tym samym poziomie, dwa uskoki 27A, 27B, które, obrócone jeden w kierunku drugiego, tworzą dla każdej z prowadnic boki rowka 28, za pomocą którego prowadnice 26 współpracują z tym obwodowym zgrubieniem 15.
W praktyce, te dające się sprężyście odkształcać prowadnice 26 ciągną się swobodnie wzdłuż brzegu wybrania 19, począwszy od wylotu 22 tego wybrania oraz mniej więcej prostopadle do płaszczyzny, w której leży wylot 22. Ponadto ich uskoki 27A, 27B są równoległe do tej płaszczyzny. Jak przedstawiono w tym przykładzie wykonania, uskok 27B, który jest najbardziej oddalony od wylotu 22, jest poprzedzony skośnym ukosem 29.
W przedstawionych przykładach wykonanią wysokość HI dających się sprężyście odkształcić prowadnic 26 licząc od wylotu 22 wybrania 19 jest mniejsza od wysokości H2 pokrywy 23 licząc od tego samego wylotu 22, przy czym ta wysokość H2 jest przynajmniej równa wysokości H3 obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10 pomiędzy jego powierzchniami wyższą i niższą będąc korzystnie nieco większą od tej wysokości H3, jak widać na fig. 4. Wybranie 19 osłony 18 według wynalazku jest ograniczone, z boku, przez dające się sprężyście odkształcić prowadnice 26. Wprowadzenie obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10 do tego wybrania 19 dokonuje się więc od spodu, to znaczy z boku części prostej 23B pokrywy 23, według strzałki F1 z fig. 2. Wprowadzenie to jest ułatwione przez skośne ukosy 29, uformowane w tym celu na dających się sprężyście odkształcać prowadnicach 26, co przejściowo pociąga za sobą sprężyste odkształcenia tych ostatnich.
W przykładach wykonania przedstawionych na fig. od 1 do 8, kiedy obudowa 12 osprzętu elektrycznego lOjestna miejscu w wybraniu 19 osłony 18, z obwodowym zgrubieniem 15 w kontakcie z rowkiem 28 dających się sprężyście odkształcać prowadnic 26, dopasowuje się
183 207 ona z wylotem 22 tego wybrania 19 za pomocą wyższej powierzchni swojej wyższej części 12A, podczas gdy powierzchnia niższa jej części niższej 12B znajduje się lekko z tyłu w stosunku do części, którą tworzy u swojej podstawy pokrywa 23.
W ten sposób, w przykładach wykonania przedstawionych na fig. od 1 do 8, obudowa 12 osprzętu elektrycznego 10 jest całkowicie wprowadzona oraz dokładnie zamocowana, w wybraniu 19 osłony 18 będąc niejako zawieszoną wewnątrz niego. Kiedy osłona 18 według wynalazku j est w ten sposób na miej scu na obudowie 12 osprzętu elektrycznego 10, układ działa tak, j akby ta osłona 18 była częścią obudowy 12.
Osłona 18 tworzy wewnątrz, przynajmniej miejscowo, wokół swojego wybrania 19, po stronie dających się sprężyście odkształcać prowadnic 26, gniazdo 30. Gniazdo 30, zapewnia przyjęcie przynajmniej części przewodu połączeniowego 11 osprzętu elektrycznego 10 przez zwinięcie tego przewodu wokół wybrania 19 oraz wokół obudowy 12 tego osprzętu elektrycznego 10, jak to przedstawiono schematycznie liniami przerywanymi na fig. 5 oraz jak to przedstawiono linią ciągłą na fig. 7.
Osłona 18 zawiera, w celu przytrzymywania tego przewodu połączeniowego 11, element podtrzymujący 32 odpowiedni, aby pozwolić zamknąć, przynajmniej częściowo, na żądanie, gniazdo 30.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig.5 oraz 6, ten element podtrzymujący 32 zawiera jedną szynę montażową33, usytuowanąpoprzecznie, pomiędzy dwoma przeciwległymi brzegami pokrywy 23, przy jej podstawie, przynajmniej na części jej długości. W praktyce, stosuje się dwie szyny montażowe 33, równoległe jedna do drugiej i oddalone jedna od drugiej. W tym przykładzie wykonania, element podtrzymujący 32, który tworząte szyny montażowe 33, zawiera elementy mocujące 34 do przymocowania szyn montażowych 33 do obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10. Te elementy mocujące 34 są tu utworzone przez dwa wystające kołki mocujące 35, które posiada każda z szyn montażowych 33, oddalone jeden od drugiego i współpracujące z dwoma otworami 16 w obudowie 12 osprzętu elektrycznego 10.
Takjak to przedstawiono schematycznie liniami przerywanymi dla jednej z nich na fig. 5, szyny montażowe 33 mogąbyć wymienne na obudowie 12, według strzałki F2 z tej fig. 5 i wspierają się na niej. Nie jest przy tym konieczne, aby rozciągały się one na całej odległości dzielącej dwie krawędzie brzegów pokrywy 23 osłony 18. Przeciwnie mogą one pozostać w pewnej odległości od jednego i/lub od drugiego z tych brzegów, pod warunkiem, że odpowiadająca przestrzeń nie będzie wystarczająca, aby pozwoliła na wypadnięcie przewodu połączeniowego 11 osprzętu elektrycznego 10.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 8, element podtrzymujący 32 stanowi całość z pokrywą23 i jest z niąna stałe złączony przegubowo. Dwie szyny montażowe 33, jak poprzednio, rozciągająsię równolegle jedna do drugiej oraz w pewnej odległości jedna od drugiej, ale, w przedstawionym tu przykładzie wykonania, każda z tych szyn montażowych 33 jest podzielona na dwie półszyny montażowe 33’ połączone, każda odpowiednio, z dwoma przeciwległymi bokami pokrywy 23. W praktyce, tak wykonane półszyny montażowe 3 3 ’ łączą się w części, którąposiada u swojej podstawy pokrywa 23 za pomocą strefy 36 o mniejszej grubości, tworzącej zawias. Przez obrót wokół osi tej strefy 36 o mniejszej grubości, takjak przedstawiono schematycznie za pomocą strzałki F3 dla jednej z nich na fig. 8, mogą one przejść z położenia otwarcia, typu przedstawionego na części prawej tej fig. 8, w położenie zamknięcia, tak jak przedstawiono na części lewej fig. 8.
Jak poprzednio, element podtrzymujący 32 zawiera elementy mocujące 34 utworzone przez kołki mocujące 35 służące do przymocowania do obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10 przez wprowadzenie w otwory 16 tej obudowy.
Według innego wariantu wykonania, klapy półszyn montażowych 33’ mogą rozciągać się na całej długości pokrywy 23.
We wszystkich przypadkach, skośny ukos 29 dających się sprężyście odkształcać prowadnic 26 ułatwia ułożenie osłony 18 według wynalazku, zarówno kiedy to ułożenie jest realizowane
183 207 przy pomocy zwykłego narzędzia, takiego jak na przykład blaszka śrubokrętu, albo kiedy to ułożenie jest wykonywane po prostu ręką.
W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 9 element zaczepowy 20, przewidziany dla przytrzymywania obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10 względem osłony 18 według wynalazku nie współpracuje z obwodowym zgrubieniem 15 tej obudowy 12, odpowiada więc bardziej przypadkowi gdzie, jak przedstawiono schematycznie na fig. 9, ta obudowa 12 jest w istocie pozbawiona tego obwodowego zgrubienia 15.
W przedstawionym przykładzie wykonania, ten element zaczepowy zawiera uskok 27 Ά, który, przynajmniej miejscowo, tworzy występ do wewnątrz wybrania 19. W praktyce, ten uskok 27Ά należy do występu 37 usytuowanego przy wylocie 22 wybrania 19 wewnątrz tego wybrania 19.
Jak to przedstawiono na tej figurze, występ 37 rozciąga się w sposób ciągły na całym obwodzie wylotu 22 wybrania 19. Element zaczepowy 20 zawiera ponadto, po przeciwnej stronie pokrywy 23, zgrubienie pierścieniowe 27’B, które należy do dołączonego elementu podtrzymującego 32. W przedstawionym przykładzie wykonania, ten element podtrzymujący 32 jest ukształtowany za pomocą podstawy 38 zdolnej do całkowitego zamknięcia pokrywy 23 przy jej podstawie. Aby to wykonać, ten element podtrzymujący 32 zawiera element wpasowujący 39 odpowiedni do jego dołączenia na pokrywie 23. W praktyce, ten element wpasowujący 39 jest utworzony przez pierścieniowe obwodowe zgrubienie z występem do wewnątrz, które posiada kołnierz 40 podstawy 38. Pokrywa 23, a bardziej dokładnie prosta część 23B tej pokrywy, posiada w wybraniu na powierzchni wewnętrznej pierścieniowy żłobek 42, który jest uzupełnieniem pierścieniowego zgrubienia tworząc połączony element wpasowujący 39, z którym obwodowe zgrubienie jest zdolne współpracować przy wprowadzeniu za pomocą prostego mechanizmu zapadkowego.
Kiedy podstawa 38 jest umocowana zapadkowo w oprawie 23, zapewnia ona, z jednej strony, przytrzymanie, w jednym kierunku, obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10, podczas gdy przytrzymanie tej obudowy w kierunku przeciwnym jest zapewnione przez uskok 27 Ά, który tworzy występ 37 oraz, z drugiej strony, przytrzymanie przewodu połączeniowego 11 tego osprzętu elektrycznego 10.
W przedstawionym przykładzie wykonania, podstawa 38 posiada, miejscowo, z jednej strony, w wybraniu na swojej górnej powierzchni wgłębienia 43, usytuowane naprzeciwko występów 17 obudowy 12 osprzętu elektrycznego 10, tak, że występy 17 wchodzą w te wgłębienia 43. Z drugiej strony, na dolnej powierzchni podstawy 38, usytuowane są występy 17’, które niejako zastępują poprzednie występy 17.
Podstawa 38 może również zawierać, na swoim obwodzie, jedno lub więcej wycięć, nie przedstawionych, pozwalających włożyć pomiędzy nią oraz osłonę 18 zwykłe narzędzie, na przykład blaszkę śrubokrętu, aby ułatwić jej zdjęcie, to znaczy jej oddzielenie od osłony 18, kiedy to zdjęcie jest konieczne.
Niniejszy wynalazek nie ogranicza się do opisanych i przedstawionych przykładów wykonania, ale obejmuje wszystkie warianty wykonania oraz/lub kombinacji ich różnych elementów.
Na przykład, wówczas gdy pożądane jest zabezpieczenie przeciwko wstrząsom, osłona według wynalazku może być przynajmniej w części z tworzywa sprężystego.
Ponadto, połączenie dwóch części składowych obudowy osprzętu elektrycznego nie musi być realizowane przez wkręcanie, ale może być także dokonane innątechniką, na przykład przez lutowanie lub mechanizm zapadkowy.
Ponadto zamiast całkowitego wprowadzenia w osłonę według wynalazku, obudowa może wystawać poza brzeg tej osłony, zarówno w części wyższej jak i w części niższej.
Poza tym o ile połączenie pomiędzy osłoną i tą obudową jest zrealizowane poprzez współpracę pomiędzy obwodowym zgrubieniem oraz uskokami, to obwodowe zgrubienie może równie dobrze należeć do osłony zaś uskoki do obudowy, czyli odwrotnie do przedstawionego tutaj układu.
183 207
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika, znamienna tym, że zawiera wybranie (19) o zarysie zamkniętym odpowiadającym zarysowi obudowy (12), oraz elementy zaczepowe (20), posiadające co najmniej jeden uskok (27A, 27B, 27Ά), stanowiące elementy unieruchamiające obudowę (12) osprzętu elektrycznego (10) przynajmniej w jednym kierunku.
  2. 2. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że, wewnątrz tworzy przynajmniej miejscowo, wokół swojego wybrania (19), gniazdo (30).
  3. 3. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że gniazdo (30) jest usytuowane wokół wybrania (19) na całej długości jego obwodu.
  4. 4. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera na obwodzie pokrywę (23) otaczającą wybranie (19) i rozszerzającą się od wylotu (22) wybrania (19).
  5. 5. Osłona według zastrz. 4, znamienna tym, że pokrywa (23) zawiera przy wylocie (22) część skośną (23A), a dalej część prostą (23B).
  6. 6. Osłona według z zastrz. 4, znamienna tym, że pokrywa (23) zawiera, miejscowo, przy swojej podstawie, co najmniej jedno wycięcie (25) dla przewodu połączeniowego (11) osprzętu elektrycznego (10).
  7. 7. Osłona według zastrz. 2, znamienna tym, że gniazdo (30) jest przynajmniej częściowo zamknięte przez element podtrzymujący (32).
  8. 8. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że element podtrzymujący (32) zawiera elementy mocujące (34) do przymocowania obudowy (12) osprzętu elektrycznego (10).
  9. 9. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że element podtrzymujący (32) zawiera elementy wpasowujące (39) do jego dołączenia na pokrywie (23).
  10. 10. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że element podtrzymujący (32) stanowi całość z pokrywą (23) i jest z nią na stałe złączony przegubowo.
  11. 11. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że element podtrzymujący (32) zawiera co najmniej jedną szynę montażową (33) usytuowaną poprzecznie pomiędzy dwoma przeciwległymi bokami pokrywy (23), przy jej podstawie, na przynajmniej części jej długości.
  12. 12. Osłona według zastrz. 11, znamienna tym, że szyna montażowa (33) jest podzielona na dwie półszyny montażowe (33’) połączone, każda odpowiednio, z dwoma przeciwległymi brzegami pokrywy (23).
  13. 13. Osłona według zastrz. 11, znamienna tym, że element podtrzymujący (32) zawiera dwie szyny montażowe (33), które są usytuowane równolegle jedna do drugiej i oddalone jedna od drugiej.
  14. 14. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że element podtrzymujący (32) jest utworzony przez podstawę (38) całkowicie zamykającą pokrywę (23), przy jej podstawie.
  15. 15. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że uskok (27A, 27B) elementu zaczepowego (20) współpracuje z obwodowym zgrubieniem (15) obudowy (12) osprzętu elektrycznego (10) wystającym, przynajmniej miejscowo, na obwodzie tej obudowy (12)
  16. 16. Osłona według zastrz. 15, znamienna tym, że element zaczepowy (20) zawiera co najmniej jedną prowadnicę (26) odkształcalną sprężyście, na której usytuowany jest poprzecznie uskok (27A, 27B), współpracujący z obwodowym zgrubieniem (15) obudowy (12) osprzętu elektrycznego (10) i ustalający obudowę (12) w przynajmniej jednym kierunku.
  17. 17. Osłona według zastrz. 16, znamienna tym, że odkształcalna sprężyście prowadnica (26) posiada, poprzecznie, dwa uskoki (27A, 27B), obrócone jeden w kierunku drugiego i tworzące
    183 207 boki rowka (26), za pomocą którego prowadnica (26) współpracuje z obwodowym zgrubieniem (15) ustalając obudowę (12) osprzętu elektrycznego (10), w jednym i w drugim kierunku.
  18. 18. Osłona według zastrz. 16, znamienna tym, że odkształcalna sprężyście prowadnica (26) jest usytuowana wewnątrz wybrania (19) i jest zamocowana swym jednym końcem przy brzegu wylotu (22) wybrania (19).
  19. 19. Osłona według zastrz. 16, znamienna tym, że zawiera kilka odkształcalnych sprężyście prowadnic (26) rozmieszczonych wokół wybrania (19).
  20. 20. Osłona według zastrz. 1, znamienna tym, że uskok (27Ά) elementu zaczepowego (20) tworzy przynajmniej miejscowa występ skierowany do wewnątrz wybrania (19).
  21. 21. Osłona według zastrz. 20, znamienna tym, że uskok (27Ά) jest usytuowany na występie (87) usytuowanym przy wylocie (22) wybrania (19).
  22. 22. Osłona według zastrz. 21, znamienna tym, że występ (37) jest usytuowany na całym obwodzie wylotu (22) wybrania (19).
  23. 23. Osłona według zastrz. 7, znamienna tym, że element podtrzymujący (32) zawiera zgrubienie pierścieniowe (27’B), współpracujące z elementem zaczepowym (20).
    * * *
PL97319474A 1996-04-17 1997-04-14 Osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika PL183207B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9604793A FR2747875B1 (fr) 1996-04-17 1996-04-17 Habillage a rapporter sur le boitier d'un appareillage electrique, et application, notamment, aux blocs multiprises

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319474A1 PL319474A1 (en) 1997-10-27
PL183207B1 true PL183207B1 (pl) 2002-06-28

Family

ID=9491283

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97319474A PL183207B1 (pl) 1996-04-17 1997-04-14 Osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0802585B1 (pl)
AT (1) ATE254810T1 (pl)
DE (1) DE69726215T2 (pl)
ES (1) ES2208839T3 (pl)
FR (1) FR2747875B1 (pl)
HU (1) HU223357B1 (pl)
PL (1) PL183207B1 (pl)
PT (1) PT802585E (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
AU2001282846A1 (en) * 2000-08-08 2002-02-18 Arcelik, A.S. Multi-purpose plug-socket assembly
MY126338A (en) * 2000-10-19 2006-09-29 Yap Wang Han An inverted t-shape multiple socket outlets device, convertible to an extension multiple socket outlets device
FR2820889B1 (fr) * 2001-02-14 2004-04-02 Sdg Ind Ltd Connecteur multiprises
MY137394A (en) * 2002-04-18 2009-01-30 Yap Wang Han Extension socket device with a cord storage and dispensing system
IT201700050827A1 (it) * 2017-05-10 2018-11-10 Fanton S P A Multipresa con vano raccoglicavi

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2638617A1 (de) * 1976-08-27 1978-03-02 Bbc Brown Boveri & Cie Ortsveraenderliche, elektrische mehrfachinstallationsgeraeteeinrichtung
DE7714336U1 (de) * 1977-05-06 1977-08-18 Steinmueller, Kurt, 5880 Luedenscheid Tischsteckdose
DE7908624U1 (de) * 1979-03-27 1980-06-04 Gebrueder Merten Gmbh & Co Kg, 5270 Gummersbach Haltevorrichtung fur eine bewegliche Steckdose, insbesondere Mehrfachsteckdose
US4705342A (en) * 1985-11-12 1987-11-10 Cable Electric Products, Inc. Electrical extension outlet
DE9314538U1 (de) * 1993-09-25 1993-12-16 Schroll, Stefan, Dipl.-Ing. (FH), 83365 Nußdorf Steckdosenleisten-Halter in der Gestalt eines Tieres
DE9315054U1 (de) * 1993-10-05 1993-12-16 Seewald, Gerhard, 90542 Eckental Bewegliche Steckdose
NL9400148A (nl) * 1994-01-31 1995-09-01 Bato Trading B V Regen- en spatwaterdichte opsluiting van stekkerverbinding in vergrendelbaar huis.

Also Published As

Publication number Publication date
EP0802585A1 (fr) 1997-10-22
HUP9700763A3 (en) 2000-03-28
PL319474A1 (en) 1997-10-27
FR2747875A1 (fr) 1997-10-24
ATE254810T1 (de) 2003-12-15
ES2208839T3 (es) 2004-06-16
FR2747875B1 (fr) 1998-07-03
PT802585E (pt) 2004-03-31
HU9700763D0 (en) 1997-05-28
DE69726215D1 (de) 2003-12-24
DE69726215T2 (de) 2004-08-26
HUP9700763A2 (hu) 1998-01-28
EP0802585B1 (fr) 2003-11-19
HU223357B1 (hu) 2004-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2454745C (en) Hinged weatherproof electrical box cover
US7462777B2 (en) Dual hinge recess weatherproof electrical box assembly
US5135411A (en) Multiple outlet receptacle and mountings therefor
US4978318A (en) Multiple outlet receptacle and mountings therefor
US11552425B2 (en) Holding frame for a plug connector and methods of populating same
US5387761A (en) Safety electrical receptacle assembly
PL207795B1 (pl) Osprzęt narożnikowy dla systemów rozprowadzania instalacji, zwłaszcza dla aparatury elektrycznej i przewodów elektrycznych
CA1253952A (en) Retaining device for mounting electrical units
US6410851B1 (en) Mounting system for electrical wiring boxes
PL183207B1 (pl) Osłona na obudowę osprzętu elektrycznego, zwłaszcza rozgałęźnika
CA2159059C (en) Electrical receptacle assembly with interference fitting and latching parts
JP2003244818A (ja) 電気接続箱
PL196457B1 (pl) Wspornik osprzętu elektrycznego do zamocowania na korytku
US5893776A (en) Electrical connection strip with releasable mounting for mounting on brackets of different configurations
US4314738A (en) Auxiliary equipment enclosure unit for watthour meter sockets
KR20000035206A (ko) 플러그 삽입식 접속부를 구비한 원심 팬
PL178225B1 (pl) Układ do mocowania montażowego urządzeń elektroinstalacyjnych
JPH01264514A (ja) 電気器具
US6663199B1 (en) Housing for devices to be disposed along trunking, in particular electrical devices
JP3668820B2 (ja) ノイズ吸収装置
RU2819700C1 (ru) Герметичный кабельный ввод, электрическая коробка, содержащая такой кабельный ввод, и электрический прибор, содержащий механизм прибора, установленный в такой электрической коробке
RU2812037C1 (ru) Электрическое оборудование
CA2588158C (en) Dual hinge recess weatherproof electrical box assembly
JP2803778B2 (ja) データ通信用配線器具
JPH0384879A (ja) 防水コンセント

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20100414