PL183084B1 - Sposób wytwarzania otuliny nadlewów - Google Patents

Sposób wytwarzania otuliny nadlewów

Info

Publication number
PL183084B1
PL183084B1 PL97328966A PL32896697A PL183084B1 PL 183084 B1 PL183084 B1 PL 183084B1 PL 97328966 A PL97328966 A PL 97328966A PL 32896697 A PL32896697 A PL 32896697A PL 183084 B1 PL183084 B1 PL 183084B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
binder
lagging
insulating
sleeves
mass
Prior art date
Application number
PL97328966A
Other languages
English (en)
Other versions
PL328966A1 (en
Inventor
Paulo R. Menon
Original Assignee
Ashland Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=4063892&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL183084(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Ashland Inc filed Critical Ashland Inc
Publication of PL328966A1 publication Critical patent/PL328966A1/xx
Publication of PL183084B1 publication Critical patent/PL183084B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B22CASTING; POWDER METALLURGY
    • B22CFOUNDRY MOULDING
    • B22C9/00Moulds or cores; Moulding processes
    • B22C9/08Features with respect to supply of molten metal, e.g. ingates, circular gates, skim gates
    • B22C9/082Sprues, pouring cups

Abstract

1 . Sposób wytwarzania otuliny nadlewów o wlasnosciach egzo- termicznych z masy egzotermiczne zawierajacej metal ulegaiacy utlenianiu, srodek utleniajacy spoiwo znam ienny tym , ze prowa- dzi sie proces typu cold-box , w który m wprowadza sie mase egzoter-- miczna na otuliny nadlewów do formy i formuje nieutwardzona otuline, przy czym stosuje sie mase egzotermiczna na otuliny nadle w ów , która zawiera metal ulegajac utlenianiu srodek utleniajacy zdolny do generowania reakcji egzotermicznej oraz chemicznie rea- ktywne organiczne spoiwo cold-box w ilosci skutecznie spajajacej, korzystnie w ilosci 5-15% wagowo, nastepnie kontaktuje sie nie utwardzona otu lm e sporzadzona z masy egzotermicznej n a otu lin y z lotnym katalizatorem utwardzania po czym otuline pozostawia sie do utwardzenia do stanu pozwalajacego na przenoszenie je j I I Sposób wytwarzania otulmy nadlewó w o wlasnosciach izo- lujacych z masy izolujacej na otuliny nadlewów spoiwa znam ien- ny ty m , ze prowadzi sie proces typu cold-box, w którym wprowadza sie mase izolujaca na otuliny nadlewów do formy 1 formuje sie nie- utwardzona otuline przy czym stosuje sie mase izolujaca na otuliny nadlewów, która zawiera izolujacy material ognioodporny o prze- cietnej srednicy czastek mniejszy niz 1 mm, oraz chemicznie reakty- wne organiczne spoiwo cold-box w ilosci skutecznie spajajacej, korzystnie 5 do 15% wagowo, w przeliczeniu na cala ilosc wagowa masy otuliny nastepnie kontaktuje sie nieutwardzona otuline sporzadzona z masy izolujacej z lotnym katalizatorem utwardzania po czym otuline pozostawia sie do utwardzania do stanu pozwa- lajacego na przenoszenie jej Fig. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania otuliny nadlewów o własnościach egzotermicznych i/lub o własnościach izolujących. Otuliny nadlewów wykorzystuje się przy odlewaniu części metalowych w zestawach odlewniczych, przy czym otuliny nadlewów stanowią część składową układu wlewowego.
Zestaw odlewniczy składa się z lejka wlewowego, układu wlewowego (zawierającego główny wlew, gardziel i kanał doprowadzający) oraz nadlewów, otulin, form, rdzeni i pozostałych części składowych. W celu wytworzenia odlewu z metalu, ciekły metal wlewa się do lejka wlewowego, skąd przechodzi on przez układ wlewowy do zespołu formy i/lub rdzenia, gdzie jest chłodzony i krzepnie. Funkcjąform odlewniczych i rdzeni jest nadanie takiego kształtu wlewanemu stopionemu metalowi, ażeby po ostudzeniu otrzymać stały odlew o właściwym kształcie. Odlana część metalowa jest następnie usuwana przez oddzielenie jej od zespołu rdzenia i/lub formy.
Formy i/lub rdzenie stosowane w zestawie odlewniczym wykonywane są z piasku lub innego kruszywa formierskiego oraz ze spoiwa. W opisie patentowym US 3.409.579 ujawniono proces cold-box w odniesieniu do wytwarzania rdzeni i form odlewniczych. Polega on na tym, że kruszywo formierskie miesza się ze spoiwem chemicznym i po ukształtowaniu zwykle utwardza się w obecności lotnego katalizatora utwardzania. Typowymi kruszywami stosowanymi przy wytwarzaniu form i/lub rdzeni są kruszywa o dużej gęstości i o dużej przewodności cieplnej, takie jak piasek krzemionkowy, oliwin, kwarc, piasek cyrkonowy i piaski z krzemianu magnezu.
Na ogół, ilość stosowanego spoiwa jest ograniczona (zwykle poniżej 1,5% wagowo, zazwyczaj mniej niż 1,25% wagowo w stosunku do piasku). Korzystne jest stosowanie możliwie jak najmniejszej ilości spoiwa, ponieważ spoiwo jest drogie a przy użyciu większej ilości spoiwa mogą powstać defekty, które są wynikiem zwiększonej ilości gazu uwalniającego się podczas rozkładu spoiwa w wysokiej temperaturze.
Gęstość masy formierskiej zwykle wynosi 1,2-1,8 g/cm3, podczas gdy przewodność cieplna stosowanych kruszyw zwykle wynosi 0,8-1,0 W/m.K. Uzyskiwane formy i/lub rdzenie nie są egzotermiczne, ponieważ nie uwalniają ciepła. Chociaż formy i rdzenie mają właściwości izolujące, nie są zbytnio skuteczne jako izolatory. W rzeczywistości formy i rdzenie zwykle pochłaniają ciepło.
Nadlewy są zbiornikami, które zawierają nadmiar ciekłego metalu potrzebny do kompensowania ubytków objętości w wyniku kurczenia się metalu w procesie odlewania podczas ochładzania się. Metal z nadlewu wypełnia powstające puste przestrzenie w miarę kurczenia się metalu. Konieczne jest zatem utrzymywanie metalu w nadlewie w stanie ciekłym przez dłuższy czas, co zapewni doprowadzanie metalu do odlewu i uzupełnienie ubytku, podczas chłodzenia i krzepnięcia. Sposób wytwarzania otulin nadlewów opisano w opisie patentowym US 4.240.496 przy zastosowaniu procesu bez spiekania.
Otuliny stosowane są do osłaniania nadlewu i innych części zestawu odlewniczego, aby utrzymywać roztopiony metal w nadlewie w stanie gorącym i zachowywać go w stanie ciekłym. Temperatura roztopionego metalu i czas pozostawania metalu w nadlewie w stanie ciekłym jest między innymi funkcją składu otuliny i grubości ścianki otuliny.
Otuliny, aby spełniały swe zadanie, muszą mieć własności egzotermiczne i/lub izolujące. Własności egzotermiczne i izolujące otulin różnią się rodzajem i/lub stopniem od właściwości cieplnych zespołu formy, w którą są wprowadzane. Otuliny egzotermiczne działają głównie
183 084 przez uwalnianie ciepła, co spełnia niektóre lub wszystkie specyficzne wymagania cieplne nadlewu i ogranicza spadek temperatury ciekłego metalu w nadlewie, utrzymując przez to dłużej metal w stanie gorącym i ciekłym. Z drugiej strony otuliny izolujące utrzymują roztopiony metal w nadlewie przez odizolowanie go od otaczającego zespołu formy.
Formy i rdzenie odlewnicze nie maja właściwości cieplnych oczekiwanych od otulin. Nie są one egzotermiczne, nie są dostatecznie skutecznejako izolatory i pochłaniająza dużo ciepła, by utrzymywać roztopiony metal w stanie gorącym i ciekłym. Zatem, masy formierskie stosowane na formy i rdzenie odlewnicze nie nadają się do wytwarzania otulin, ponieważ nie mają ani wymaganych właściwości cieplnych, ani odpowiednich gęstości.
Typowymi materiałami używanymi do wytwarzania otulin egzotermicznych i/lub izolujących są aluminium, środki utleniające, włókna, wypełniacze i materiały ogniotrwałe, zwłaszcza tlenek glinu, krzemian glinu oraz krzemian glinu w postaci wydrążonych kulek z glinokrzemianu. Rodzaj i ilość materiałów w masie na otuliny nadlewów zależy od oczekiwanych własności otulin. Typowe gęstości mas na otuliny wynoszą 0,4-0,8 g/ml. Przewodność cieplna aluminium w temperaturze pokojowej jest zwykle większa niż 200 W/m.K, podczas gdy przewodność cieplna wydrążonych mikrokulek z glinokrzemianu w temperaturze pokojowej wynosi 0,05-0,5 W/m.K. Do pewnego stopnia, od wszytkich otulin wymagane jest, by miały właściwości izolujące lub połączone właściwości izolujące i egzotermiczne w celu zmniejszenia do minimum utraty ciepła i utrzymywania metalu w stanie ciekłym przez możliwie długi czas.
W znanych sposobach formowania otulin stosowane są trzy podstawowe procesy: ubijanie, odsysanie podciśnieniowe i rozdmuchiwanie. Ubijanie i rozdmuchiwanie są podstawowymi sposobami zagęszczania masy ze spoiwem do kształtu otuliny. Ubijanie polega na zagęszczaniu masy ze spoiwem w formie na otulmy wykonanej z drewna, tworzywa sztucznego i/lub metalu. Odsysanie podciśnieniowe polega na doprowadzeniu podciśnienia do wodnej zawiesiny materiału ogniotrwałego i/lub włókien i na odessaniu nadmiaru wody i wytworzeniu otuliny. Zwykle, niezależnie od tego, czy do uformowania otuliny stosowane jest ubijanie, rozdmuchiwanie, czy odsysanie podciśnieniowe, uformowane otuliny są suszone w celu usunięciu zawartej w nich wody i utwardzenia. Jeżeli woda nie zostanie usunięta, wówczas może parować przy zetknięciu się z gorącym metalem i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa. W żadnym z tych procesów ukształtowana otulina nie jest utwardzana chemicznie za pomocą ciekłego lub lotnego katalizatora.
W pewnych przypadkach, masy do wytwarzania otulin są modyfikowane przez częściowe lub całkowite zastąpienie włókien wydrążonymi mikrokulkami z glinokrzemianu. (Patrz publikacja PCT WO 94/23865). Postępowanie takie umożliwia zmianę właściwości izolujących otulin i zmniejszenie lub wyeliminowanie stosowanych włókien, które mogą stwarzać problemy dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników produkujących otuliny oraz podczas wykorzystywania tych otulin w procesie odlewniczym.
Jeden z problemów związanych z otulinami polegał na tym, że zewnętrzne wymiary otulin nie były wymiarowo dokładne. W rezultacie zewnętrzny kontur otuliny nie był zgodny z wnęką formy, w którą miała być wprowadzona otulina. Aby skompensować tę słabą dokładność wymiarową, często w formie, w którą miała być wprowadzona otulina trzeba było wykonywać wnękę jako nadmiarowąalbo, aby zapewnić środki unieruchamiania otuliny, wytwarzać lub umieszczać w zespole formy kruche żebra, które ulegały erozji lub odkształceniu przy wprowadzaniu otuliny we wnękę nadlewu. Alternatywnie otuliny umieszczano na modelu odlewniczym, a formę wykonywano wokół tych otulin, dzięki temu unikano problemów z tymi otulinami, które nie mają dokładnych wymiarów.
Innym problemem związanym z otulinami był brak żądanych właściwości cieplnych potrzebnych do utrzymywania roztopionego metalu w zbiorniku nadlewu w stanie gorącym i ciekłym. Przy braku ciekłego metalu na uzupełnienie ubytków spowodowanych kurczeniem się metalu podczas ochładzania powstają wady w odlewie. Takie wadliwe odlewy przeważnie są złomowane, co oznacza straty.
183 084
Kanały doprowadzające, wlewy i inne części składowe zestawu odlewniczego mogą również wykorzystywać otuliny izolujące i egzotermiczne jako okrycia w celu utrzymywania temperatury stykającego się z nimi ciekłego metalu na wymaganym poziomie.
W pracach nad poprawieniem jakości odlewów nieoczekiwanie okazało się, że proces cold-box, który wykorzystywano do wytwarzania form i rdzeni może być wykorzystany do wytwarzania otulin. Stwierdzenie takie było tym bardziej nieoczekiwane, że materiały stosowane na otuliny mają niższe gęstości, inne własności termiczne i niższą przepuszczalność niż materiały stosowane w masach formierskich. Wątpliwe było, czy ukształtowana masa na otuliny utwardzi się skutecznie z uwagi na to, że przepuszczalność materiałów stosowanych w masie na otuliny jest niższa niż w masach formierskich na formy i rdzenie, i czy lotny katalizator utwardzania zdoła wniknąć w ukształtowaną masę na otuliny. Okazało się jednak, że postępując sposobem według wynalazku uzyskuje się otuliny nadlewów dokładne wymiarowo, o dobrych własnościach egzotermicznych lub izolacyjnych.
Według wynalazku sposób wytwarzania otuliny nadlewów o własnościach egzotermicznych w procesie typu cold-box polega na tym, że wprowadza się masę egzotermiczną na otuliny nadlewów do formy i formuje nieutwardzoną otulinę, przy czym stosuje się masę egzotermiczną na otuliny nadlewów, która zawiera metal ulegający utlenianiu i środek utleniający zdolny do generowania reakcji egzotermicznej oraz chemicznie reaktywne organiczne spoiwo cold-box w ilości skutecznie spajającej, korzystnie w ilości 5-15% wagowo w przeliczeniu na ilość wagową masy otuliny, następnie kontaktuje się nieutwardzoną otulinę sporządzoną z masy egzotermicznej na otuliny z lotnym katalizatorem utwardzania, po czym otulinę pozostawia się do utwardzania do stanu pozwalającego na przenoszenie jej.
Korzystnie, jako metal ulegający utlenianiu stosuje się aluminium w ilości 5-40% wagowo w przeliczeniu na ilość wagową masy otulmy, przy czym aluminium, korzystnie, stosuje się w postaci proszku.
Do masy egzotermicznej na otuliny nadlewów, korzystnie, dodaje się również materiał glinokrzemianowy w postaci wydrążonych mikrokulek glinokrzemianowych.
Zwykle, metaliczne aluminium i glinokrzemian w postaci wydrążonych mikrokulek z glinokrzemianu stosuje się w proporcji od 1:5 do 1:1 odpowiednio.
W sposobie według wynalazku jako organiczne spoiwo cold-box stosuje się spoiwo fenolowo-uretanowe, bądź spoiwo epoksydowo-akrylowe, zaś jako lotny katalizator utwardzania stosuje się trzeciorzędową aminę, a jako środek utleniający stosuje się tlenek żelaza.
Wynalazek obejmuje również sposób wytwarzania otuliny nadlewów o własnościach izolujących w procesie typu cold-box, który polega na tym, że wprowadza się masę izolującąna otuliny nadlewów do formy i formuje się nieutwardzoną otulinę, przy czym stosuje się masę izolującą na otuliny nadlewów, która zawiera izolujący materiał ognioodporny o przeciętnej średnicy cząstek mniejszej niż 1 mm, oraz chemicznie reaktywne organiczne spoiwo cold-box w ilości skutecznie spajającej, korzystnie 5 do 15% wagowo, w przeliczeniu na ilość wagowąmasy otulmy, następnie kontaktuje się nieutwardzoną otulinę sporządzoną z masy izolującej z lotnym katalizatorem utwardzania, po czym otulinę pozostawia się do utwardzenia do stanu pozwalającego na przenoszenie jej.
Korzystnie, sporządza się masę izolującąna otuliny nadlewów o gęstości 0,1-0,9 g/cm3, której przewodność cieplna, po utwardzeniu, wynosi 0,05-0,6 W/m.K, w temperaturze pokojowej.
Stosowana masa izolująca na otuliny nadlewów zawiera materiał glinokrzemianowy, przy czym korzystnym materiałem glinokrzemianowym są wydrążone mikrokulki glinokrzemianowe w ilości 40-100% wagowo w tym materiale.
W sposobie według wynalazku, korzystnie, jako organiczne spoiwo cold-box stosuje się spoiwo fenolowo-uretanowe, bądź spoiwo epoksydowo-akrylowe, zaś korzystnym lotnym katalizatorem utwardzania jest amina trzeciorzędowa.
W praktycznej realizacji wynalazku masę do wytwarzania otulin najpierw kształtuje się, a następnie kontaktuje z lotnym katalizatorem utwardzania Składniki masy na otuliny w procesie cold-box powinny być równomiernie wymieszane, tak zęby masa zachowywała swąkonsy
183 084 stencję, dając w wyniku otulinę, w której właściwości są rozłożone równomiernie. Z procesu cold-box uzyskuje się otuliny utwardzone chemicznie, wymiarowo dokładne.
Proces cold-box zapewnia większą wydajność produkcji otulin na jednostkę czasu w porównaniu z procesami znanymi ze stanu techniki. Dodatkowo jest mniejsze ryzyko dla zdrowia i bezpieczeństwa robotników, którzy stykają się z surowcami i otulinami, ponieważ nie są oni narażeni na żadne włókna, które wchłaniane przez dłuższy czas, mogąpowodować problemy z oddychaniem.
Dokładne wymiarowo otuliny wytwarzane w procesie cold-box umożliwiają łatwe wprowadzanie otuliny w formę. Otuliny nadlewów mogą być wprowadzane w zespół formy automatycznie, dzięki czemu dodatkowo polepsza się wydajność produkcyjna procesu formowania. Ponieważ gęstość i grubość otulin są bardziej zgodne i dokładne wymiarowo, otuliny te nie muszą być nadwymiarowe, ani nie ma konieczności stosowania kruchych żeber albo form z żebrami w celu przytrzymywania otuliny na miejscu. Ponadto, ponieważ otuliny są wystarczająco stabilne cieplnie, odlewy wykonane za pomocą układów wlewowych z otulinami otrzymanymi sposobem według wynalazku, nie mają wad skurczowych co zmniejsza ilość złomu i zwiększa wydajność produkcyjną odlewania części z żelaza i z metali nieżelaznych. Odlewanie przeprowadzane z użyciem takich otulin daje w wyniku mniej braków, ponieważ otuliny umożliwiają zmniejszenie ilości ciekłego metalu w zbiorniku nadlewu z otuliną w porównaniu z ilością ciekłego metalu zawartego w zbiorniku wnęki nadlewu utworzonej z piasku. W konsekwencji zapewnione jest lepsze wykorzystanie metalu w nadlewie, a to umożliwia wykonanie dodatkowych odlewów z tej samej ilości roztopionego metalu.
W niniejszym opisie stosowano następujące określenia:
Zestaw odlewniczy -. Zestaw elementów odlewniczych, takich jak układ wlewowy (lejek wlewowy, główny wlew, gardziel, kanał doprowadzający), formy, rdzenie, nadlewy, otuliny itd., które są używane przy odlewaniu metali przez wlewanie ciekłego metalu do układu wlewowego, gdzie wpływa on do zespołu formy i jest chłodzony w celu wytworzenia metalowej części.
Wiązanie chemiczne -. Wiązanie powstałe przez reakcję chemiczną katalizatora i spoiwa zmieszanego z masą do wytwarzania otulin.
Proces cold-box -. Proces wytwarzania formy lub rdzenia z wykorzystaniem lotnego katalizatora utwardzania.
Główny wlew -. Główny kanał doprowadzający układu wlewowego, poprzez któ-
EXACTCAST™ -. ry wlewany jest roztopiony metal. Dwuskładnikowe poliuretanowe spoiwo
Spoiwo dla procesu cold-box cold-box, którego część I jest żywicą fenolową typu opisanego w
Otulina egzotermiczna-. opisie patentowym US nr 3.485.797. żywica jest rozpuszczana w mieszaninie rozpuszczalników aromatycznych, estrowych i alifatycznych oraz silanu. Część II jest składnikiem poliizocyjanianowym, który zawiera poliizocyjanian metylowopolifenylowy, mieszaninę rozpuszczalnikową złożoną głównie z rozpuszczalników aromatycznych oraz z niewielkiej ilości rozpuszczalników alifatycznych i ze środka przedłużającego czas przydatności do przetwarzania. Stosunek wagowy części I do części II wynosi 55:45. Otulina, która ma własności egzotermiczne w porównaniu z zespołem formy/rdzenia do którego jest wprowadzona. Te właściwości egzotermiczne otuliny są powodowane przez utlenianie metalu (zwykle metalicznego aluminium) środkiem utle-
EXTENDOSPHERES SG -. niającym reagującym z wytwarzaniem ciepła. Wydrążone mikrokulki glinokrzemianu z firmy PQ Corporation, o wielkości cząstek 10-350 mm i o zawartości tlenku glinu 28-33% wagowo w przeliczeniu na ilość wagowąmikrokulek.
183 084
EXTENDOSPHERES SLG Wydrążone mikrokulki glinokrzemianu z firmy PQ Corporation
Układ wlewowy -. o wielkości cząstek 10-300 mm i zawartości tlenku glinu co najmniej 40% wagowo w przeliczeniu na ilość wagowąmikrokulek. Układ, przez który metal jest transportowany z lejka wlewowego do zespołu formy i/lub rdzenia. Części składowe układu wlewo-
Otulina przenośna -. wego obejmują wlew główny, rynny spustowe, gardziel itd. Otulina, która może być transportowana z miejsca na miejsce bez
Izolujący materiał -. ogniotrwały zginania lub pękania. Materiał ogniotrwały o przewodności cieplnej zwykle mniejszej od około 0,7 W/m.K w temperaturze pokojowej, korzystnie
Otulina izolująca -. mniejszej niż około 0,5 W/m.K. Otulina o lepszych własnościach izolacyjnych niż zespół for-
Zespół formy -. my/rdzenia, w którą jest ona wprowadzana. Otulina izolacyjna zwykle zawiera materiały o małej gęstości, takie jak np. wydrążone mikrokulki. Zespół złożony z form i/lub rdzeni wykonanych z kruszywa formierskiego (zwykle piasek) i spoiwa formierskiego, umieszczony w zestawie odlewniczym do nadania kształtu odlewowi.
Lejek wlewowy -. Wnęka, w którą wlewa się ciekły metal w celu wypełnienia
Materiał ogniotrwały-. układu wlewowego. Materiał ceramiczny, zwykle posiadający przewodność cieplną większą niż około 0,8 W/m.K w temperaturze pokojowej, wy-
Nadlew -. trzymujący skrajnie wysokie temperatury bez istotnej zmiany, podczas kontaktu z roztopionym metalem o temperaturze nawet np. 1700°C. Wnęka połączona z formą lub wnęką odlewniczą w układzie wlewowym, która pełni funkcję zbiornika na nadmiar ciekłego metalu uzupełniającego wnęki w odlewie tworzące się na skutek kurczenia się metalu podczas krzepnięcia. Nadlewy mogą być otwarte lub ślepe.
Otulina -. Każdy nadający się do formowania kształt o właściwościach
Materiał na otuliny - egzotermicznych i/lub izolujących, wykonany z masy do wytwarzania otulin, który okrywa częściowo lub w całości dowolną część składową układu wlewowego, takąjak nadlew, kanały doprowadzające, lejek wlewowy, kanał wlewowy, kanał wlewowy itd., albo jest używanyjako część zestawu odlewniczego. Otuliny mogą mieć wiele różnych kształtów, np. kształty cylindra, kopuły, kubka, płyty, rdzenia. każdy materiał, który nadaje się do utworzenia otuliny o właściwościach egzotermicznych i/lub izolujących. Materiał na otuliny będzie zwykle zawierać metaliczne aluminium i/lub glinokrze-
Masa na otuliny - mian, zwłaszcza w postaci wydrążonych mikrokulek z glinokrzemianu albo ich mieszaniny. Zależnie od pożądanych właściwości materiał na otuliny może również zawierać tlenek glinowy, materiały ogniotrwałe, czynnik utleniający, fluorki i wypełniacze, materiał na otuliny zawierający także spoiwo chemiczne nadające się do formowania otulin w procesie cold-box.
W/m.K -. Jednostka przewodności cieplnej = wat/metr kelwin.
Poniżej bliżej omówiono wynalazek w przykładach wykonania w nawiązaniu do załączonych rysunków, na których fig. 1 przedstawia zestaw odlewniczy z dwiema otulinami nadlewów (otulina nadlewu bocznego i otulina nadlewu górnego) wprowadzonymi w zespół formy zestawu odlewniczego, fig. 2 przedstawia graficznie wynik stosowania otuliny w celu utrzymania rozto8
183 084 pionego metalu w stanie ciekłym, fig. 3 przedstawia schematycznie odlew, w którym skurcz nastąpił na skutek nieprawidłowych właściwości użytej otuliny (odlew ten jest wadliwy i zostanie złomowany), fig. 4 przedstawia schematycznie odlew, w którym skurcz zlokalizowany został w metalowym nadlewie, ale nie ma skurczu odlewu. Ten skurcz nie powoduje wad odlewu.
Na załączonych rysunkach fig. 1 przedstawia prosty zestaw odlewniczy mający lejek wlewowy 1, wlew główny 2, kanał doprowadzający 3, otulinę 4 nadlewu bocznego, nadlew boczny 5, otulinę 6 nadlewu górnego, nadlew górny 7 oraz zespół formy i/lub rdzenia 8. Ciekły metal jest wlewany do lejka wlewowego 1, gdzie przepływa przez główny wlew 2 do kanału doprowadzającego 3 i do innych części układu wlewowego, a wreszcie do zespołu 8 formy i rdzenia.
Nadlewy 5, 7 są zbiornikami na nadmiar ciekłego metalu, który jest dostępny wtedy, gdy odlew chłodzi się, kurczy i wciąga ciekły metal z nadlewów. Otuliny 4,6, które są wprowadzone w zespół 8 formy i/lub rdzenia, otaczają nadlewy 5,7 i utrzymują ciekły metal w zbiorniku nadlewu, chroniąc go przed zbyt szybkim ochłodzeniem.
Na figurze 2 przedstawiono graficznie porównanie czasów krzepnięcia odlewów ze stali węglowej o zawartości węgla około 0,25%, pokazując różnicę w czasie utrzymywania się roztopionego metalu w stanie gorącym i ciekłym w otulinie piaskowej i w otulinie otrzymanej według wynalazku. Wyraźnie widać korzystny wpływ stosowania otuliny na utrzymywanie roztopionego metalu w stanie gorącym i ciekłym.
Figura 3 schematycznie przedstawia odlew, w którym skurcz odlewu nastąpił na skutek nieprawidłowych właściwości użytej otuliny. W odlewie 3, występuje skurcz 2 metalu nadlewu 1 i metalu odlewu 3. Odlew ten jest wadliwy i zostanie odrzucony do złomowania.
Figura 4 przedstawia odlew 3, gdzie występuje skurcz 2 metalu nadlewu 1, ale nie ma skurczu metalu w odlewie 3. Ten zlokalizowany w nadlewie skurcz nie powoduje wad odlewu i konieczności złomowania. Odlew nie jest wadliwy i może być wykorzystany.
W sposobie według wynalazku masy do wytwarzania otulin zawierają materiał otuliny i skuteczną ilość chemicznie reaktywnego spoiwa. Każdy odpowiedni materiał może być zastosowany. Zwykle sąto nieorganiczne materiały egzotermiczne i/lub izolujące, zawierające aluminium, korzystnie metaliczne aluminium, a także glinokrzemian, tlenek glinowy i ich mieszaniny, przy czym najkorzystniej glinokrzemian jest w postaci wydrążonych mikrokulek.
Ogólnie materiałem egzotermicznym]est nadający się do utleniania metal oraz środek utleniający zdolny do powodowania reakcji egzotermicznej w temperaturze. Korzystnym metalem nadającym się do utleniania jest aluminium, chociaż można również stosować magnez i podobne metale, natomiast materiałem izolującym jest zwykle tlenek glinowy lub glinokrzemian, korzystnie glinokrzemian w postaci wydrążonych kulek.
Metaliczne aluminium, zwykle stosowane jest w postaci proszku aluminium i/lub granulek aluminium. Środkiem utleniającym dla egzotermicznej otuliny jest tlenek żelaza, tlenek manganu, azotan, nadmanganian potasu itp. Tlenki nie musza występować w ilościach stechiometrycznych w stosunku do metalicznego aluminium stanowiącego składnik paliwowy, ponieważ otuliny nadlewów i formy, w których są one zawarte, sąprzepuszczalne. Tlen pochodzący ze środków utleniających jest uzupełniany przez tlen atmosferyczny, podczas spalania paliwa aluminiowego. Zwykle stosunek wagowy aluminium do środka utleniającego wynosi od około 10:1 do około 2:1, korzystnie około 5:1 do około 4:1.
Właściwości cieplne otuliny egzotermicznej polepsza generowane ciepło, które zmniejsza spadek temperatury ciekłego metalu w nadlewie. Egzotermiczność powodowana jest reakcją metalicznego aluminium, które ma przewodność cieplną większą niż 150 W/m.Kprzy temperaturze pokojowej, zwykle większą niż 200 W/m.K. Forma i/lub rdzeń nie mają właściwości egzotermicznych.
Właściwości izolujące otulin zapewniająwydrążone mikrokulki glinokrzemianowe wraz z mikrokulkami glinokrzemianowymi. Otuliny wykonane z wydrążonych kulek z glinokrzemianu mająmałe gęstości, małe przewodności cieplne i doskonałe właściwości izolujące. Przewodność cieplna wydrążonych mikrokulek glinokrzemianowych mieści się w granicach od 0,05 W/m.K do około 0,6 W/m.K w temperaturze pokojowej, zwykle w zakresie 0,1-0,5 W/m.K.
183 084
Właściwości izolujące i egzotermiczne otulin mogąsię zmieniać, ale mają one właściwości cieplne, które różnią się stopniem i/lub rodzajem od właściwości cieplnych zespołu formy, do której będą wprowadzone.
Zależnie od stopnia właściwości egzotermicznych żądanych od otulin ilość aluminium stosowanego w otulinie będzie wynosić 0-50%, zwykle 5-40% wagowo.
Zależnie od stopnia właściwości izolujących pożądanych u otulin ilość wydrążonych mikrokulek z glinokrzemianu stosowanych w otulinie będzie wynosić 0-100% wagowo, zwykle 40-90% wagowo w przeliczeniu na otulinę. Ponieważ w większości przypadków od otulin wymagane są zarówno właściwości izolujące jak i właściwości egzotermiczne, zatem w otulinach często wykorzystywane są zarówno metaliczne aluminium jak i wydrążone mikrokulki z glinokrzemianu. W otulinach takich stosunek wagowy metalicznego aluminium do mikrokulek z glinokrzemianu wynosi zwykle od 1:5 do 1:1, korzystnie od 1:1 do 1:1,5.
Wydrążone mikrokulki z glinokrzemianu mają zwykle wielkość cząstek około 3 mm przy dowolnej grubości ścianki. Jednak korzystne są wydrążone mikrokulki z glinokrzeminu o przeciętnej średnicy mniejszej niż 1 mm i o grubości ścianek w przybliżeniu 10% rozmiaru cząstki. Uważa się, że wydrążone mikrokulki wykonane z materiału innego niż glinokrzemian, posiadające właściwości izolujące, mogą również zastępować wydrążone mikrokulki z glinokrzemianu lub mogą być stosowane w połączeniu z nimi.
Udział wagowy tlenku glinowego w stosunku do krzemionki (jako SiO2) w wydrążonych mikrokulkach z glinokrzemianu może zmieniać się w szerokim zakresie w zależności od zastosowania, np. od 25:75 do 75:25, zwykle 33:67 do 50:50. Wydrążone mikrokulki z glinokrzemianu o większej zawartości tlenku glinowego są bardziej odpowiednie dla otulin używanych przy odlewach z metali takichjak żelazo i stal, które mają temperatury odlewania 1300-1700°C, ponieważ wydrążone mikrokulki z glinokrzemianu, zawierające więcej tlenku glinowego, mają wyższe temperatury topnienia. Otuliny wykonane z takich wydrążonych mikrokulek z glinokrzemianu nie ulęgają tak łatwo zniszczeniu przy wyższych temperaturach.
Materiały ogniotrwałe, które ze względu na swe większe gęstości i duże przewodności cieplne nie sąuważane za korzystne, mogąbyć wykorzystane do podwyższenia temperatury topnienia masy na otuliny, tak żeby otulina nie ulegała zniszczeniu w kontakcie z roztopionym metalem podczas procesu odlewania. Przykładowymi materiałami ogniotrwałymi są między innymi krzemionka, tlenek magnezu, tlenek glinowy, oliwin, chromit, glinokrzemian i węglik krzemu. Te materiały ogniotrwałe korzystnie stosowane są w ilościach mniejszych niż 50%, korzystniej mniejszych niż 25% wagowo w przeliczeniu na masę otuliny. Kiedy jako materiał ogniotrwały stosowany jest tlenek glinowy, jest on używany w ilościach mniejszych niż 50%, korzystniej mniejszej niż 10% wagowo, w przeliczeniu na ilość wagową masy na otuliny.
Gęstość masy na otuliny zwykle zawarta jest w zakresie 0,1-0,9 g/cm3, częściej 0,2-0,8 g/cm3. W przypadku otulin egzotermicznych gęstość masy na otuliny zwykle zawarta jest w zakresie 0,3-0,9 g/cm3, częściej 0,5-0,8 g/cm3. W przypadku otulin izolujących gęstość masy na otuliny zwykle zawarta jest w zakresie 0,1-0,7 g/cm3, częściej 0,3-0,6 g/cm3.
Ponadto masa na otuliny może zawierać różne wypełniacze i dodatki, takie jak kriolit (Na3AlF6), czterofluorek potasowo-glinowy, sześciofluorek potasowo-glinowy.
W sposobie według wynalazku odpowiednie będzie dowolne spoiwo typu cold-box, które utrzyma spójność masy na otuliny w pożądanym kształcie i będzie polimeryzować w obecności katalizatora utwardzania. Przykładami takich spoiw są między innymi żywice fenolowe, spoiwa fenolowo-uretanowe, spoiwa furanowe, alkaliczne spoiwa fenolowo-rezolowe i spoiwa epoksydowo-akrylowe. Szczególnie korzystne są spoiwa epoksydowo-akrylowe i fenolowo-uretanowe, znane jako spoiwa cold-box EXACTCASTÓ, z firmy Ashland Chemical Company. Spoiwa fenolowo-uretanowe oparte sąna systemie dwuskładnikowym, przy czym jednym składnikiem jest żywica fenolowa, a drugim składnikiem jest poliizocyjanian.
Potrzebną ilością spoiwa jest ilość skutecznie utrzymująca otulinę w pożądanym kształcie i umożliwiająca skuteczne utwardzenie. Skuteczna ilość spoiwa oznacza ilość większą niż około
183 084
4% wagowo w przeliczeniu na ilość wagową masy na otulinę. Korzystna ilość spoiwa jest w zakresie 5-15% wagowo, korzystniej 6-12% wagowo.
Utwardzanie otulin w procesie cold-box odbywa się przez kontaktowanie sporządzonego modelu otuliny z lotnym katalizatora parowym lub gazowym. Zależnie od wybranego spoiwa chemicznego można stosować różne mieszaniny par lub par i gazów. Korzystnie gazem jest trzeciorzędowa amina. Można również stosować dwutlenek węgla, mrówczan metylu i dwutlenek siarki, o ile dany gazowy czynnik utwardzający jest odpowiedni dla użytego spoiwa. Przykładowo z żywicami fenolowo-uretanowymi stosuje się aminową mieszaninę pary i gazu. Z żywicami epoksydowo-akrylowymi można stosować dwutlenek siarki (w połączeniu z czynnikiem utleniającym).
Korzystnym spoiwem jest fenolowo-uretanowe spoiwo cold-box EXACTCASTO utwardzone przez przepuszczanie gazowej aminy trzeciorzędowej. Typowe czasy gazowania wynoszą 0,5-3,0 s, korzystnie 0,5-2,0 s. Czasy płukania wynoszą 1,0-60 s, korzystnie 1,0-10 s.
PRZYKŁADY
We wszystkich przedstawionych poniżej przykładach stosowano spoiwo fenolowo-uretanowe cold-box, w którym stosunek składnika I, to jest składnika fenolowego, do składnika II, to jest składnika poliizocyjanianowego, wynosi 55:45. Masy do wytwarzania otulin przygotowywano przez wymieszanie materiału na otulinę i spoiwa w mieszalniku Hobart N-50 przez 2-4 minut. Przygotowane otuliny były otulinami cylindrycznymi o średnicy wewnętrznej 90 mm, średnicy zewnętrznej 130 mm i o wysokości 200 mm. We wszystkich przypadkach oprócz porównawczego przykładu A użyta ilość spoiwa wynosiła 8,8% wagowo w stosunku do ciężaru masy na otulinę. W przykładzie kontrolnym jako masę na otulinę stosowano piasek krzemionkowy.
Wszystkie części są częściami wagowymi i wszystkie procenty sąprocentami wagowymi w przeliczeniu na ilość wagowąmasy na otuliny, chyba że podano inaczej.
PRZYKŁAD PORÓWNAWCZYA (Otulina wykonana z piasku krzemionkowego )
Sto części pisku krzemionkowego użyto jako materiał otuliny, który zmieszano z około 1,3% wagowo spoiwa EXACTCASTO, tworząc masę na otulinę. Następnie do masy na otulinę dodano około 1% ciekłej aminy trzeciorzędowej w postaci katalizatora POLYCAT 41, z firmy Air Products (mniej niż 5% aktywności w stosunku do składnika I). Uzyskaną masę ukształtowano w cylindryczne otuliny.
Zmierzono i przedstawiono w poniżej tabeli 1 właściwości otuliny przy rozciąganiu, co oznacza wytrzymałość otuliny podczas manipulowania. Wytrzymałości na rozciąganie otulin mierzono natychmiast po wyjęciu z rdzennicy (30 minut), Ih, 4 h, 24 h i 24 h przy względnej wilgotności 100%.
Chociaż wytrzymałość na rozciąganie była dobra, odlewy stalowe wykonane z tymi otulinami uległy skurczowi, co przedstawiono na fig. 3. Skurcz ten występował, ponieważ właściwości cieplne otulmy nie były odpowiednie. Odlewy te były wadliwe i zostały złomowane.
Przykład I (Przygotowanie otuliny izolującej, zawierającej wydrążone mikrokulki z glinokrzemianu, sposobem cold-box)
Jako materiał otuliny stosowano 100 części SG EXTENDOSPHERES i zmieszano z 8,8% spoiwa cold-box EXACTCASTO tworząc masę do wytwarzania otulin. Masę na otuliny rozdmuchano w model mający kształt otuliny i gazowano trójetyloaminą w azocie przy ciśnieniu 137 kPa znanym sposobem według opisu patentowego US nr 3.409.579. Gazowanie prowadzono przez okres 2,5 s, po czym nastąpiło płukanie powietrzem przy ciśnieniu 410 kPa przez około 60,0 s.
Wytrzymałość utwardzonych otulin na rozciąganie, co oznacza wytrzymałość otuliny przy manipulowaniu nią, zmierzono i przedstawiono w tabeli 1. Wytrzymałości otuliny na rozciąganie mierzono natychmiast, po 1 h, 4 h, 24 h i 24 h przy 100% wilgotności. Natychmiastową wytrzymałość na rozciąganie zmierzono 30 s po wyjęciu z rdzennicy. Wytrzymałości otuliny na roz
183 084 ciąganie przedstawiono w tabeli 1. Otuliny są wymiarowo dokładne, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
Przykład II (Przykład II z żywicą silikonową)
Powtórzono przykład I z tym wyjątkiem, że do masy na otuliny dodano 1,2% wagowo żywicy silikonowej. Wytrzymałość na rozciąganie utwardzonych otulin zmierzono jak w przykładzie I. Wytrzymałości na rozciąganie otuliny przedstawiono w tabeli 1. Otuliny są wymiarowo dokładne zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
Przykład III (Przygotowanie egzotermicznej otuliny sposobem cold-box)
Powtórzono postępowanie z przykładu I z tym wyjątkiem że użyty materiał otuliny złożony był z 55% SLG EXTENDOSHPERES, 16,5% pyłu aluminium, 16,5% proszku aluminium, 7% magnetytu i 5% kriolitu. Wytrzymałości na rozciąganie utwardzonych otulin zmierzono jak w przykładzie I. Wytrzymałości na rozciąganie tych otulin przedstawiono w tabeli I. Otuliny są dokładne wymiarowo, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
Przykład IV (Przygotowanie egzotermicznej otuliny zawierającej krzemionkę sposobem cold-box)
Powtórzono postępowanie z przykładu I z tym wyjątkiem, że użyty materiał otuliny złożony był z 50% piasku krzemionkowego Wedron 540,10% tlenku glinowego i 40% masy na otuliny z przykładu III. Wytrzymałości na rozciąganie utwardzonych otulin zmierzono jak w przykładzie I. Wytrzymałości na rozciąganie otulin przedstawiono w tabeli I. Otuliny są dokładne wymiarowo, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
Przykład V (Materiał na otuliny)
Materiał otuliny przygotowano przez mieszanie następujących składników w mieszalniku Hobart N-50 przez około 4 minuty.
50% piasek krzemionkowy
10% tlenek żelaza
10% tlenek glinu
3% azotan sodu
20% proszek aluminiowy oraz
2% trociny
Materiał ten użyto do wytworzenia cylindrycznych otulin sposobem cold-box. Właściwości egzotermiczne i izolujące tych otulin ulegajązmianie przy zmianie ilości metalicznego aluminium i tlenku glinowego.
Tabela 1 (Właściwości kształtek próbnych)
Wytrzymałości otulin na rozciąganie
Otulina z przykładu nr Od razu 1 h 4h 24 h przy 100% wilgotności względnej Dokładność wymiarów
A 208 224 250 290 59 dokładne
I 133 183 193 212 147 dokładne
II 140 208 220 232 230 dokładne
III 88 69 105 96 88 dokładne
IV 41 101 99 129 70 dokładne
V 99 140 106 144 125 dokładne
183 084
Przykład VI-X
W przykładach VI-X i w przykładzie porównawczym B poddano badaniu otuliny z porównawczego przykładu A i przykładów I-V w zestawie odlewniczym przy zastosowaniu ich do otoczenia górnego nadlewu układu wlewowego. Jako metal odlewany do układu wlewowego stosowano stal (zawartość węgla 0,13%), a zalewanie odbywało się przy temperaturze 1650°C. Odlew z przykładu porównawczego B wykonany z zastosowaniem otuliny z przykładu porównawczego A, uległ skurczowi i w wyniku otrzymano wadliwy odlew, który został złomowany. Odlewy z przykładów VI-X, wykonane z otulinami 1 -5, nie wykazały skurczu, jak to przedstawia fig. 4. Fig. 4 przedstawia pewien skurcz nadlewu powyżej odlewu, ale w odlewie nie było skurczu. We wszystkich przypadkach otulin wykonanych w procesie cold-box, nie było skurczu w odlewie. Wyniki te zestawiono w zamieszczonej poniżej tabeli 2.
Tabela 2 Wyniki odlewania
Przykład Otulina Wyniki odlewania
Porównawczy B A Skurcz odlewu powodujący wadliwy odlew i złomowanie
VI 1 Brak skurczu odlewu, nie ma wady odlewu i me ma złomowania
VII 2 Brak skurczu odlewu, me ma wady odlewu i me ma złomowania
VIII 3 Brak skurczu odlewu, nie ma wady odlewu i me ma złomowania
IX 4 Brak skurczu odlewu, me ma wady odlewu i me ma złomowania
X 5 Brak skurczu odlewu, nie ma wady odlewu i me ma złomowania
183 084
183 084
TEMPERATURA (°C)
Fig. 2
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 60 egz Cena 4,00 zł

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania otuliny nadlewów o własnościach egzotermicznych z masy egzotermicznej zawierającej metal ulegający utlenianiu, środek utleniający i spoiwo, znamienny tym, ze prowadzi się proces typu cold-box, w którym wprowadza się masę egzotermicznąna otuliny nadlewów do formy i formuje nieutwardzoną otulinę, przy czym stosuje się masę egzotermiczną na otuliny nadlewów, która zawiera metal ulegający utlenianiu i środek utleniający zdolny do generowania reakcji egzotermicznej oraz chemicznie reaktywne organiczne spoiwo cold-box w ilości skutecznie spajającej, korzystnie w ilości 5 -15% wagowo, następnie kontaktuje się nieutwardzoną otulinę sporządzoną z masy egzotermicznej na otuliny z lotnym katalizatorem utwardzania, po czym otulinę pozostawia się do utwardzenia do stanu pozwalającego na przenoszenie jej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako metal ulegający utlenianiu stosuje się aluminium, korzystnie w ilości 5 - 40% wagowo w przeliczeniu na masę egzotermiczną.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że jako aluminium stosuje się metaliczne aluminium w postaci proszku.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do masy egzotermicznej na otuliny nadlewów stosuje się również materiał glinokrzemianowy.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się materiał glinokrzemianowy w postaci wydrążonych mikrokulek glinokrzemianowych.
  6. 6. Sposób według zastrz. 3 albo 5, znamienny tym, że metaliczne aluminium i glinokrzemian w postaci wydrążonych mikrokulek z glinokrzemianu stosuje się w proporcji od 1:5 do 1:1 odpowiednio.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako organiczne spoiwo cold-box stosuje się spoiwo fenolowo-uretanowe.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako organiczne spoiwo cold-box stosuje się spoiwo epoksydowo-akrylowe.
  9. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako lotny katalizator utwardzania stosuje się trzeciorzędową aminę.
  10. 10. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako środek utleniający stosuje się tlenek żelaza.
  11. 11. Sposób wytwarzania otuliny nadlewów o własnościach izolujących z masy izolującej na otuliny nadlewów i spoiwa, znamienny tym, że prowadzi się proces typu cold-box, w którym wprowadza się masę izolującą na otuliny nadlewów do formy i formuje się nieutwardzoną otulinę, przy czym stosuje się masę izolującą na otuliny nadlewów, która zawiera izolujący materiał ognioodporny o przeciętnej średnicy cząstek mniejszy niż 1 mm, oraz chemicznie reaktywne organiczne spoiwo cold-box w ilości skutecznie spajającej, korzystnie 5 do 15% wagowo, w przeliczeniu na całą ilość wagową masy otuliny, następnie kontaktuje się nieutwardzoną otulinę sporządzoną z masy izolującej z lotnym katalizatorem utwardzania, po czym otulinę pozostawia się do utwardzania do stanu pozwalającego na przenoszenie jej.
  12. 12. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że sporządza się masę izolującąna otuliny nadlewów z izolującego materiału ognioodpornego i spoiwa o gęstości 0,1 - 0,9 g/cm3.
  13. 13. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że stosuje się masę izolującąna otuliny nadlewów sporządzoną z izolującego materiału ognioodpornego i spoiwa, która po utwardzeniu posiada przewodność cieplną 0,05 - 0,6 W/m.K, w temperaturze pokojowej.
  14. 14. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że otuliny nadlewów sporządza się z masy izolującej, która zawiera materiał glinokrzemianowy.
  15. 15. Sposób według zastrz. 14, znamienny tym, że materiał glinokrzemianowy zawiera puste mikrokulki glinokrzemianowe w ilości 40 -100% wagowo w przeliczeniu na całą masę otuliny.
    183 084
  16. 16. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, że jako organiczne spoiwo cold-box stosuje się spoiwo fenolowo-uretanowe.
  17. 17. Sposób według zastrz. 11, znamienny tym, ze jako organiczne spoiwo cold-box stosuje się spoiwo epoksydowo-akrylowe.
  18. 18. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako lotny katalizator utwardzania stosuje się aminę trzeciorzędową.
    * * *
PL97328966A 1996-03-25 1997-03-21 Sposób wytwarzania otuliny nadlewów PL183084B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BR9601454-7A BR9601454C1 (pt) 1996-03-25 1996-03-25 Processo para produção de luvas exotérmicas e isolantes.
PCT/US1997/004628 WO1997035677A1 (en) 1996-03-25 1997-03-21 Sleeves, their preparation, and use

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL328966A1 PL328966A1 (en) 1999-03-01
PL183084B1 true PL183084B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=4063892

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97328966A PL183084B1 (pl) 1996-03-25 1997-03-21 Sposób wytwarzania otuliny nadlewów

Country Status (17)

Country Link
EP (1) EP0888199B1 (pl)
JP (1) JP3278168B2 (pl)
AT (1) ATE225687T1 (pl)
AU (1) AU729980B2 (pl)
BE (1) BE1010959A3 (pl)
BR (1) BR9601454C1 (pl)
CA (1) CA2221778C (pl)
DE (2) DE888199T1 (pl)
ES (1) ES2134750T3 (pl)
FR (1) FR2746332B1 (pl)
GR (1) GR1003017B (pl)
IE (1) IE970227A1 (pl)
IT (1) IT1290822B1 (pl)
NL (1) NL1005627C2 (pl)
PL (1) PL183084B1 (pl)
WO (1) WO1997035677A1 (pl)
ZA (1) ZA972479B (pl)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES2134729B1 (es) * 1996-07-18 2000-05-16 Kemen Recupac Sa Mejoras introducidas en objeto solicitud patente invencion española n. 9601607 por "procedimiento para fabricacion manguitos exactos y otros elementos de mazarotaje y alimentacion para moldes de fundicion, incluyendo la formulacion para obtencion de dichos manguitos y elementos".
US6286585B1 (en) 2000-03-21 2001-09-11 Ashland Inc. Sleeve mixes containing stabilized microspheres and their use in making riser sleeves
US6335387B1 (en) 2000-03-21 2002-01-01 Ashland Inc. Insulating sleeve compositions containing fine silica and their use
NO20065286L (no) * 2006-11-17 2008-05-19 Elkem As Refractory dry powder for ladle and furnace linings for metallurgical vessels
DE102007012660B4 (de) 2007-03-16 2009-09-24 Chemex Gmbh Kern-Hülle-Partikel zur Verwendung als Füllstoff für Speisermassen
DE102007031376A1 (de) 2007-07-05 2009-01-08 GTP Schäfer Gießtechnische Produkte GmbH Alternatives Cold-Box-Verfahren mit Rohölen
RU2512517C2 (ru) * 2008-01-31 2014-04-10 ЭШЛЭНД ЛАЙСЕНСИНГ ЭНД ИНТЕЛЛЕКТЧУАЛ ПРОПЕРТИ ЭлЭлСи Композиции, содержащие определенные металлоцены, и их применение
DE102008058205A1 (de) 2008-11-20 2010-07-22 AS Lüngen GmbH Formstoffmischung und Speiser für den Aluminiumguss
DE202010007015U1 (de) 2010-05-20 2010-08-26 AS Lüngen GmbH Magnetischer Speiser
EP2489449B1 (de) 2011-02-18 2015-12-02 GTP-Schäfer Giesstechnische Produkte GmbH Speiser mit exothermem Speiserkorpus und äußerer Isolierschale
DE102011079692A1 (de) 2011-07-22 2013-01-24 Chemex Gmbh Speiser und formbare Zusammensetzungen zu deren Herstellung
DE102012200967A1 (de) 2012-01-24 2013-07-25 Chemex Gmbh Speiser und formbare Zusammensetzung zu deren Herstellung enthaltend kalzinierte Kieselgur
DE102012019802B4 (de) 2012-10-10 2023-07-27 Mercedes-Benz Group AG Verfahren zur Herstellung eines Gusskörpers
CN103878307A (zh) * 2012-12-21 2014-06-25 南通太和机械集团有限公司 一种p形铸造模具
EP2823916B1 (de) 2013-07-10 2018-12-26 GF Casting Solutions Mettmann GmbH Verfahren zur Herstellung eines Verbundgussteils
US10105755B2 (en) 2014-07-14 2018-10-23 Gf Casting Solutions Mettmann Gmbh Composite casting part
DE102016211948A1 (de) 2016-06-30 2018-01-04 HÜTTENES-ALBERTUS Chemische Werke Gesellschaft mit beschränkter Haftung Kern-Hülle-Partikel zur Verwendung als Füllstoff für Speisermassen
EP3756787B1 (de) 2019-06-24 2022-05-04 GTP Schäfer Gießtechnische Produkte GmbH Speisereinsatz mit hülle
EP3756788A1 (de) 2019-06-24 2020-12-30 GTP Schäfer Gießtechnische Produkte GmbH Speisereinsatz mit einer vor- und rücksprünge aufweisenden aussenkontur
DE102020131492A1 (de) 2020-11-27 2022-06-02 Chemex Foundry Solutions Gmbh Herstellverfahren, Gießformen, Kerne oder Speiser sowie Kit und Verfahren zur Herstellung eines metallischen Gussteils.
TR2022014215A2 (tr) * 2022-09-14 2022-10-21 Erkunt Sanayi Anonim Sirketi Ekzotermi̇k besleyi̇ci̇ üreti̇m yöntemi̇

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB922505A (en) * 1961-02-16 1963-04-03 Distillers Co Yeast Ltd Production of foundry moulding shapes
US3485797A (en) * 1966-03-14 1969-12-23 Ashland Oil Inc Phenolic resins containing benzylic ether linkages and unsubstituted para positions
US3429848A (en) * 1966-08-01 1969-02-25 Ashland Oil Inc Foundry binder composition comprising benzylic ether resin,polyisocyanate,and tertiary amine
DE2121353A1 (en) * 1971-04-30 1972-11-09 Baur, Eduard, Dipl.-Ing., 5256 Waldbruch Casting mould riser insert - made from globular insulating material giving improved casting
SU865119A3 (ru) * 1977-07-28 1981-09-15 Хута Косьцюшко Пшедсембиоратво Паньствове (Инопредприятие) Теплоизол ционна смесь дл изготовлени плит в прибыльных надставках сталеразливочных изложниц
ZA792535B (en) 1978-05-30 1980-06-25 Foseco Trading Ag Heat-insulating articles
US4268425A (en) * 1979-05-14 1981-05-19 Ashland Oil, Inc. Phenolic resin-polyisocyanate binder systems containing a drying oil and use thereof
US4526219A (en) * 1980-01-07 1985-07-02 Ashland Oil, Inc. Process of forming foundry cores and molds utilizing binder curable by free radical polymerization
GB8610739D0 (en) * 1986-05-01 1986-06-04 Foseco Int Exothermic compositions
GB9308363D0 (en) * 1993-04-22 1993-06-09 Foseco Int Refractory compositions for use in the casting of metals

Also Published As

Publication number Publication date
AU729980B2 (en) 2001-02-22
NL1005627C2 (nl) 1998-07-27
EP0888199A4 (pl) 1999-01-07
IT1290822B1 (it) 1998-12-11
EP0888199A1 (en) 1999-01-07
ZA972479B (en) 1998-09-25
FR2746332B1 (fr) 1999-05-28
BR9601454A (pt) 1999-07-27
JP3278168B2 (ja) 2002-04-30
ES2134750T1 (es) 1999-10-16
CA2221778C (en) 2004-06-01
NL1005627A1 (nl) 1997-10-03
DE69716248T2 (de) 2003-08-07
AU2540697A (en) 1997-10-17
ITMI970688A1 (it) 1998-09-25
CA2221778A1 (en) 1997-10-02
BE1010959A3 (fr) 1999-03-02
BR9601454C1 (pt) 2000-01-18
JP2000501028A (ja) 2000-02-02
WO1997035677A1 (en) 1997-10-02
PL328966A1 (en) 1999-03-01
ATE225687T1 (de) 2002-10-15
ES2134750T3 (es) 2003-03-01
GR970100095A (el) 1997-11-28
DE888199T1 (de) 2000-02-17
GR1003017B (el) 1998-11-26
DE69716248D1 (de) 2002-11-14
EP0888199B1 (en) 2002-10-09
FR2746332A1 (fr) 1997-09-26
IE970227A1 (en) 2000-10-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL183084B1 (pl) Sposób wytwarzania otuliny nadlewów
RU2176575C2 (ru) Способ изготовления втулок и других элементов литников и питателей для литейных форм и состав для их изготовления
EP2513004B1 (en) Foundry mixes containing carbonate salts and their uses
CA2426790C (en) Mould for metal casting
US5983984A (en) Insulating sleeve compositions and their uses
US6133340A (en) Sleeves, their preparation, and use
US5915450A (en) Riser sleeves for custom sizing and firm gripping
US6286585B1 (en) Sleeve mixes containing stabilized microspheres and their use in making riser sleeves
US6335387B1 (en) Insulating sleeve compositions containing fine silica and their use
KR100495289B1 (ko) 발열및(또는)단열특성을갖는슬리브의제조방법,상기방법으로제조된슬리브,상기슬리브를사용하여주조물을제조하는방법,상기방법으로제조된주조물
WO2000027560A1 (en) Multiple layered sleeves and their uses
AU756600B2 (en) Sleeves, their preparation, and use
US20010022999A1 (en) Exothermic sleeve mixes containing fine aluminum
WO2000027562A1 (en) Casting mold assembly
WO2000027561A1 (en) Casting mold assembly containing a consumable material
Knop et al. Foundry Resins

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050321