PL182719B1 - Pług obracalny - Google Patents

Pług obracalny

Info

Publication number
PL182719B1
PL182719B1 PL96316676A PL31667696A PL182719B1 PL 182719 B1 PL182719 B1 PL 182719B1 PL 96316676 A PL96316676 A PL 96316676A PL 31667696 A PL31667696 A PL 31667696A PL 182719 B1 PL182719 B1 PL 182719B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
plow
adjustable
adjusting
fork
Prior art date
Application number
PL96316676A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316676A1 (en
Inventor
Oivind Mong
Original Assignee
Kverneland Klepp As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GBGB9502609.2A external-priority patent/GB9502609D0/en
Priority claimed from GBGB9526530.2A external-priority patent/GB9526530D0/en
Application filed by Kverneland Klepp As filed Critical Kverneland Klepp As
Publication of PL316676A1 publication Critical patent/PL316676A1/xx
Publication of PL182719B1 publication Critical patent/PL182719B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01BSOIL WORKING IN AGRICULTURE OR FORESTRY; PARTS, DETAILS, OR ACCESSORIES OF AGRICULTURAL MACHINES OR IMPLEMENTS, IN GENERAL
    • A01B3/00Ploughs with fixed plough-shares
    • A01B3/46Ploughs supported partly by tractor and partly by their own wheels
    • A01B3/464Alternating ploughs with frame rotating about a horizontal axis, e.g. turn-wrest ploughs
    • A01B3/466Alternating ploughs with frame rotating about a horizontal axis, e.g. turn-wrest ploughs the frame comprising an articulated beam

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Soil Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Agricultural Machines (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Farming Of Fish And Shellfish (AREA)
  • Escalators And Moving Walkways (AREA)

Abstract

1. Plug obracalny do zamontowania na pojez- dzie napedzajacym, na przyklad traktorze, i ciagnie- cia za tym pojazdem zawierajacy sekcje przednia z grzadziela wyposazona w pewna liczbe par obra- calnych korpusów pluznych rozmieszczonych wzdluz jej dlugosci, przy czym grzadziel sekcji przedniej jest osadzona w sposób regulowany na swoim przednim koncu, zas tylny koniec sekcji przedniej jest podparty na osadzonej na kolach sek- cji srodkowej, na której jest oparty przedni koniec sekcji tylnej majacej grzadziel zaopatrzona w pewna liczbe par obracanych korpusów pluznych rozmiesz- czonych wzdluz jej dlugosci, przy czym grzadziel sekcji tylnej jest osadzona w sposób regulowany na swoim przednim koncu, znamienny tym, ze zawiera regulowany, trzypunktowy uklad zawiesze- nia (28, 40), który jest zamontowany na sekcji srod- kowej (12, 112) i który jest sprzezony z przednim koncem (22) sekcji tylnej (13, 113), przy czym uklad zawieszenia (28, 40) zawiera regulowane górne cieglo (31, 58), które jest polaczone z obroto- wym sprzegiem (29, 50) umieszczonym na przed- nim koncu (22) sekcji tylnej (13,113). FIG 1 PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest pług obracalny.
Wielosekcyjne pługi obracalne są znane, na przykład, z opisu patentowego GB 2264216 lub WO 94/24842. W skład znanego pługa wchodzi sekcja przednia przystosowana do sprzęgania z tylną częścią pojazdu napędowego, sekcja tylna oraz osadzona na kołach sekcja środkowa, podpierająca tylny koniec sekcji przedniej oraz przedni koniec sekcji tylnej. Co naj182 719 mniej na przedniej i na tylnej sekcji są osadzone zespoły obracalnych korpusów płużnych. W tych znanych rozwiązaniach sekcje pługa mogą obracać się względem siebie tak, że przyjmują nowe położenia odpowiednie do ruchu pługa w kierunku przeciwnym po obróceniu korpusów płużnych.
Znane jest również stosowanie poprzecznych osi obrotowych, tj. osi w przybliżeniu poziomych, kiedy pług znajduje się na poziomie gruntu, i biegnących prostopadle do kierunku ruchu zespołu wielosekcyjnego, w których ta poprzeczna oś obrotu znajduje się pomiędzy tylnym końcem sekcji środkowej i przednim końcem sekcji tylnej, i które umożliwiają, regulację pochylenia tylnej sekcji wokół tej osi w zależności od wymagań.
W obracalnym pługu ciągnikowym półzawieszonym zazwyczaj na przednim końcu przedniej sekcji znajduje się jarzmo stanowiące część stałej konstrukcji ramy pługa sprzęganej ze zwykłym trzy-punktowym układem zawieszenia w tylnym końcu traktora, oraz środki, dzięki którym grządziel pługa w przedniej sekcji (z osadzonymi parami obracalnych korpusów płużnych) może obracać się o około 180° względem jarzma w przednim końcu grządzieli pługa w celu obrócenia korpusów płużnych, tj. przemieszczania górnego, nie pracującego korpusu płużnego każdej pary do położenia dolnego, roboczego.
Znane jest również rozwiązanie, dzięki któremu grządziel pługa w sekcji tylnej (również z osadzonymi na niej parami obracalnych korpusów płużnych) może obracać się o około 180° względem swojego zawieszenia na tylnym końcu sekcji środkowej, w celu obrócenia swoich korpusów płużnych.
Pług obracalny do zamontowania na pojeździe napędzającym, na przykład traktorze, i ciągnięcia za tym pojazdem zawierający sekcję przednią z grządzielą wyposażoną w pewną liczbę par obracalnych korpusów płużnych rozmieszczonych wzdłuż jej długości, przy czym grządziel sekcji przedniej jest osadzona w sposób regulowany na swoim przednim końcu, zaś tylny koniec sekcji przedniej jest podparty na osadzonej na kołach sekcji środkowej, na której jest oparty przedni koniec sekcji tylnej mającej grządziel zaopatrzoną w pewną liczbę par obracanych korpusów płużnych rozmieszczonych wzdłuż jej długości, przy czym grządziel sekcji tylnej jest osadzona w sposób regulowany na swoim przednim końcu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera regulowany, trzy-punktowy układ zawieszenia, który jest zamontowany na sekcji środkowej i który jest sprzężony z przednim końcem sekcji tylnej, przy czym układ zawieszenia zawiera regulowane górne cięgło, które jest połączone z obrotowym sprzęgiem umieszczonym na przednim końcu sekcji tylnej.
Korzystnie trzy-punktowy układ zawieszenia zawiera regulowane górne cięgło oraz parę dolnych cięgieł.
Korzystnie sprzęg zawiera jarzmo, w którym jest obrotowo osadzony przedni koniec grządzieli pługa.
Korzystnie na tylnym końcu sekcji tylnej jest zamontowane koło regulacyjne głębokości.
Korzystnie sekcja środkowa zawiera grządziel, na której są zamontowane widełki, w których jest zamontowany trzy-punktowy układ zawieszenia.
Korzystnie w widełkach są zamontowane urządzenia regulacyjne połączone z dolnymi cięgłami trzy-punktowego układu zawieszenia.
Korzystnie na widełkach jest osadzony czteroprętowy układ zawieszenia, w którym jest osadzona oś zespołu kół, przy czym układ zawieszenia posiada elementy regulacyjne połączone z widełkami.
Korzystnie elementy regulacyjne obejmują co najmniej jeden cylinder regulacyjny zamontowany na widełkach na jednym końcu i połączony na swoim przeciwległym końcu z czteroprętowym układem zawieszenia.
Korzystnie pług zawiera parę czteroprętowych układów zawieszenia rozmieszczonych po jednym z każdej strony grządzieli sekcji środkowej.
Korzystnie sekcja środkowa stanowi integralny składnik sekcji przedniej.
Korzystnie przedni koniec sekcji przedniej zawiera rozciągający się poprzecznie wał zaczepowy montowany na cięgłach w tylnej części pojazdu napędzającego.
182 719
Według wynalazku można zastosować pojedynczy element regulacyjny układu zawieszenia do regulacji tylnej sekcji w górę przed i/lub podczas obracania korpusów płużnych oraz do wszelkiej regulacji pochylenia sekcji tylnej grządzieli pługa do orania.
Korzystnie, przedni koniec tylnej sekcji grządzieli pługa jest zamontowany obrotowo w jarzmie, znajdującym się na ogół w obszarze połączenia pomiędzy sekcją środkową a sekcją tylną. Rozumie się samo przez się, że precyzyjna lokalizacja jarzma nie jest warunkiem krytycznym, i jarzmo to może stanowić część składową sekcji środkowej, albo sekcji tylnej, albo też może być usytuowane w przybliżeniu w obszarze pomiędzy końcem tylnym sekcji środkowej a końcem przednim sekcji tylnej.
Wygodnie, trzy-punktowy układ zawieszenia jest podzespołem takiego typu jaki montuje się na tylnym końcu traktora, a górne cięgło może mieć stalą długość, albo też może zawierać regulowane cięgło, na przykład cylinder regulowany hydraulicznie. Jednakże, w razie potrzeby również inne części układu zawieszenia mogą być regulowane, na przykład oba dolne cięgła trzy-punktowego układu zawieszenia.
Korzystnie, sekcja środkowa opiera się na jednym zespole kół (parze kół), przy czym zestaw ten może być montowany w tylnym końcu sekcji środkowej. Do regulacji wysokości tylnego końca sekcji środkowej względem zestawu kół można zastosować środki regulacyjne, np. hydrauliczne cylindry regulacyjne.
W tylnym końcu tylnej sekcji można zamontować nastawne kółka regulujące głębokość, pomagające w nastawianiu odpowiedniej głębokości orania, przy czym nastawianie kółek regulujących głębokość można koordynować z regulacją zespołu kół w sekcji środkowej i/lub regulacją pochylenia grządzieli pługa w sekcji tylnej za pomocą wspomnianego układu zawieszenia.
Wynalazek zapewnia nową konstrukcję sekcji środkowej w wielosekcyjnym pługu obracalnym (korzystnie pługu ciągnikowym półzawieszonym), w której znajdują się ulepszone środki do regulacji pochylenia sekcji tylnej względem sekcji środkowej wokół osi obrotu biegnącej w przybliżeniu równolegle do powierzchni gruntu, który ma być orany, i w przybliżeniu prostopadle do kierunku ruchu do przodu pługa.
Budowa przedniej i tylnej sekcji pługa, a mianowicie grządzieli pługa i korpusów płużnych, może być w razie potrzeby standardowa, a jedynym istotnym wymogiem wynalazku jest zapewnienie ulepszonych środków do obrotowego montażu przedniego końca tylnej sekcji na tylnym końcu sekcji środkowej.
Przedmiot wynalazku w przykładach wykonania uwidoczniono na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania obracalnego pługa ciągnikowego półzawieszonego według wynalazku, zawierającego sekcję przednią, i tylną z parami obracalnych korpusów płużnych, oraz sekcję środkową łączącą sekcję przednią z tyl^^, w rzucie perspektywicznym, z jednej strony (strony nie orzącej), fig. 2 - pług z fig. 1, w innym rzucie perspektywicznym, również w widoku od strony nie orzącej, fig. 3 - pług z fig. 1 i 2 w rzucie z boku, fig. 4 - drugi przykład wykonania obracalnego pługa ciągnikowego półzawieszonego według wynalazku, w rzucie perspektywicznym podobnym do rzutu z fig. 1, fig. 5 - pług z fig. 4, w rzucie perspektywicznym podobnym do pokazanego na fig. 2, fig. 6 - pług z fig. 4 i 5 w rzucie z boku, fig. 7 - szczegół drugiego przykładu wykonania, a mianowicie inne rozwiązanie sprzęgła pomiędzy tylną sekcją pługa (nie pokazaną) a osadzoną na kołach sekcją środkową w rzucie perspektywicznym w widoku w kierunku ku tyłowi, fig. 8 - inne ustawienie sprzęgu pokazanego bardziej szczegółowo na fig. 7, w rzucie perspektywicznym z jednej strony.
Na fig. 1 do 3 pokazano zalecany przykład rozwiązania urządzenia według wynalazku w odniesieniu do wielosekcyjnego, obracalnego pługa ciągnikowego półzawieszonego takiego typu, jaki opisano w GB 2264216A lub W094/24842. Główne innowacyjne aspekty nowej konstrukcji polegają na innym sposobie montażu przedniego końca sekcji tylnej w sekcji środkowej. W razie konieczności sekcja przednia i tylna mogą mieć konstrukcję w zasadzie standardową - dotyczy to zwłaszcza grządzieli pługa i jego korpusów płużnych. W zakresie wynalazku możliwe są również oczywiście alternatywne konstrukcje sekcji przedniej i tylnej,
182 719 z nowymi i innowacyjnymi środkami do obrotowego montowania przedniego końca sekcji tylnej na sekcji środkowej.
Wielosekcyjny pług obracalny 10 według wynalazku zawiera sekcję przednią 11, sekcję środkową 12 i sekcję tylną 13.
Sekcja przednia 11 ma grządziel 14 pługa z pewną liczbą par obracalnych korpusów płużnych 15 rozmieszczonych wzdłuż jej długości, przy czym grządziel 14 pługa jest osadzana przednim końcem, w sposób regulowany, co umożliwia regulowanie jej położenia za pomocą cylindra hydraulicznego 16 w zakresie około 180° wokół osi obrotu w jarzmie, w celu obrócenia korpusów płużnych 15, tj. w celu przemieszczenia górnego, nie pracującego korpusu płużnego 15 każdej pary do dolnego położenia roboczego, w którym orze ziemię, kiedy pożądane jest obrócenie korpusów płużnych 15, na przykład po zakończeniu jednego przejścia wzdłuż pola i przed realizacją przejścia powrotnego wzdłuż pola, równolegle do poprzednio zaoranego obszaru.
Przedni koniec 17 sekcji przedniej 11 jest przystosowany do montowania go na cięgłach (nie pokazanych) trzy-punktowego układu zawieszenia traktora za pomocą wału zaczepowego 18, i jest również sprzężony z górną częścią układu zawieszenia w znany sposób, umożliwiając zamontowanie pługa 10 na tylnym końcu traktora lub innego pojazdu napędowego.
Sekcja środkowa 12 jest sekcją z kołami nośnymi wyposażoną w pojedynczy zespół kół złożony z pary kół 19 osadzonych na tylnym końcu 20 sekcji środkowej 12, których położenie można regulować, w dół lub w górę, za pomocą hydraulicznych cylindrów regulacyjnych 21, zmieniając w ten sposób wysokość sekcji środkowej 12 nad gruntem (a także regulując wysokość tylnego końca sekcji przedniej 11.
Tak więc, sekcja środkowa 12 podpiera tylny koniec sekcji przedniej 11, i w pokazanym przykładzie wykonania tworzy ustawione pod kątem i sztywne przedłużenie przedniej grządzieli 14 pługa 10. Zatem grządziel Ma sekcji środkowej 12 jest sprzężona z tylnym końcem przedniej grządzieli 14 pługa, a tylny koniec grządzieli Ma jest osadzony obrotowo tak, że zarówno grządziel 14 jak i 14a mogą obracać się razem podczas odwracania korpusów płużnych 15 sekcji przedniej 11.
Z tego względu, w niniejszym przykładzie wykonania, oparta na kołach sekcja środkowa 12 tworzy integralny składnik sekcji przedniej 11. Jednakże w innych przykładach wykonania według wynalazku, sekcja środkowa 12 może stanowić oddzielny element, taki, że sekcja przednia 11, sekcja środkowa 12 i sekcja tylna 13 mogą obracać się względem siebie, realizując poprzeczny ruch względem powierzchni gruntu po każdym obróceniu korpusów płużnych 15. Umożliwia to automatyczne i boczne regulowanie położenia sekcji, z pozostawieniem niezbędnych przerw pomiędzy nimi po każdym obróceniu korpusów płużnych 15 i przed rozpoczęciem nawrotnego przejścia pługa przez pole.
Sekcja tylna 13 jest osadzona obrotowo swoim przednim końcem 22 w tylnym końcu sekcji środkowej 12, i ma grządziel 23 pługa z pewną liczbą par obracalnych korpusów płużnych 15 rozmieszczonych wzdłuż jej długości. Przedni koniec 24 grządzieli 23 pługa jest osadzony obrotowo w jarzmie 25, tak, że może wykonywać regulacyjny ruch obrotowy, względem jarzma 25 wokół osi obrotu w zakresie 180°, w celu obrócenia korpusów płużnych
15. Na tylnym końcu 27 grządzieli 23 pługa jest osadzone koło 26 regulacyjne głębokości przeznaczone do regulowania głębokości orki. Regulację położenia koła 26 regulacyjnego głębokości można skoordynować z regulacją kół 19, i/lub regulacją pochylenia osi grządzieli 23 pługa względem tylnego końca 20 sekcji środkowej 12.
Na fig. 1 i 2 pokazano korpusy płużne 15 dwóch sekcji pługa w położeniach roboczych. Podczas powrotnego przejścia omego z obróconymi korpusami płużnymi 15 musi nastąpić względny poprzeczny regulacyjny ruch obrotowy sekcji 11, 12 i 13 pługa biorąc pod uwagę fakt, że zespół obecnie porusza się w kierunku przeciwnym, i z korpusami płużnymi 15 obróconymi na drugą stronę zespołu.
Poniżej szczegółowo opisano jeden przykład wykonania zawieszenia obrotowego przedniego końca 22 sekcji tylnej 13 na tylnym końcu 20 sekcji środkowej 12.
W sekcji środkowej 12 znajduje się osadzony na niej trzy-punktowy układ zawieszenia 28, korzystnie, takiego typu jaki jest powszechnie używany do łączenia z tylnym końcem
182 719 traktora. Układ zawieszenia 28 jest sprzężony z przednim końcem 22 sekcji tylnej 13, co można zobaczyć na fig. 1 i 2, a zwłaszcza na fig. 3. Zadaniem układu zawieszenia 28 jest regulacja pochylenia grządzieli 23 pługa w sekcji tylnej 13, co umożliwia po pierwsze podnoszenie sekcji tylnej 13 względem tylnego końca 20 sekcji środkowej 11 podczas obracania korpusów płużnych 15 oraz po drugie regulację położenia sekcji tylnej 13 do dowolnego pochylenia dla orki.
Pomiędzy układem zawieszenia 28 a przednim końcem 22 sekcji tylnej 13 znajduje się sprzęg 29. Jego konstrukcję opisano szczegółowo dalej, ale jest on takiego typu, że umożliwia obrotową regulację grządzieli 23 pługa w celu obrócenia korpusów płużnych 15, przy czym sam sprzęg 29 nie wykonuje żadnego ruchu regulacyjnego, to jest pozostaje nieruchomy. Korzystnie, sprzęg 29 jest równoważny znanemu „jarzmu” ponieważ zapewnia nieruchome, tj. nie obrotowe, zawieszenie umożliwiające obrotową regulację grządzieli 23 pługa w celu obrócenia korpusów płużnych 15. Przedni koniec 24 grządzieli 23 pługa jest tym samym osadzony obrotowo w jarzmie sprzęgu 29, i ta obrotowa regulacja może odbywać się, bez przemieszczania i nie ma żadnego wpływu na zdolność obrotowej regulacji sprzęgu 29 wokół poprzecznej osi obrotu dla regulacji pochylenia grządzieli 23 pługa, jak wspomniano powyżej.
Wracając teraz do trzy-punktowego układu zawieszenia 28, w pokazanym rozwiązaniu konstrukcyjnym w jego skład wchodzi blok montażowy 30, który jest na stałe zamontowany w sekcji środkowej 12, i z którego górnej części biegnie górne cięgło 31 łączące blok montażowy 30 z górnym końcem sprzęgu 29 (jarzmo). W skład górnego cięgła 31 może wchodzić cięgło o stałej długości, albo, korzystnie, cięgło o długości regulowanej, taki jak cięgło regulowane hydraulicznie. Dwiema dalszymi częściami trzy-punktowego układu zawieszenia 28 mogą być elementy równoważne znanym cięgłom (nie pokazane) trzy-punktowego układu zawieszenia narzędzia osadzonego na traktorze, które są połączone obrotowo z dolną częścią sprzęgu 29. Dolne cięgła 32 trzy-punktowego układu zawieszenia 28 pokazano na rysunkach tylko schematycznie. Oczywiście, elementy za pomocą których sprzęg 29 jest montowany na układzie zawieszenia 28 mogą być podobne do tych, które stosuje się do montowania przedniego końca pługa ciągnikowego półzawieszonego na trzy-punktowym układzie zawieszenia na tylnym końcu traktora. Jest to unikalna koncepcja zastosowana do sekcji środkowej wielosekcyjnego pługa obracalnego, cechująca się zaletami technicznymi, o których mowa powyżej, tj. umożliwiająca podnoszenie sekcji tylnej 13 pługa podczas obracania korpusów płużnych 15 i umożliwiająca również regulowanie pochylenia sekcji tylnej 13 podczas orki. Wszystko to można uzyskać za pomocą regulacji dowolnego, odpowiedniego regulacyjnego cięgła w sprzężeniu pomiędzy trzy-punktowym układem zawieszenia 28 a sprzęgiem 29. Ponadto, co najważniejsze, żadna z tych współpracujących części nie bierze żadnego udziału w ruchu obracania korpusów płużnych 15, ponieważ istnieje skuteczne połączenie typu ,jarzmo/trzy-punktowy układ zawieszenia” pomiędzy tylną sekcją 13 pługa a jego sekcją środkową 12.
Kiedy, jak się zaleca, do regulacji ustawienia kątowego sekcji tylnej 13 pługa (wokół zasadniczo poziomej osi biegnącej prostopadle do głównej osi zespołu) stosuje się hydrauliczny cylinder regulacyjny, to do regulacji sekcji tylnej 13 pługa potrzebny jest tylko jeden cylinder, i taki pojedynczy cylinder nie bierze żadnego udziału w ruchu „obracania korpusów płużnych 15” pługa. Oczekuje się, że doprowadzi to do uproszczenia całej operacji sprzęgania sekcji pługa, zarówno podczas obracania korpusów płużnych 15, jak i podczas orki.
Dalej opisano, pokazując go na fig. 4 do 8 drugi przykład wykonania wielosekcyjnego pługa obracalnego według wynalazku, przy czym częściom odpowiadającym częściom opisanym z odwołaniem się do pierwszego przykładu wykonania nadano numery odniesienia zwiększone o 100. Figury 4, 5 i 6 odpowiadają fig. 1, 2 i 3 z pierwszego przykładu wykonania, natomiast w tym drugim przykładzie wykonania zastosowano inne rozwiązanie podpory tylnego końca sekcji przedniej 111, oraz przedniego końca sekcji tylnej 113.
Sekcja środkowa 112 tworzy sztywną część składową sekcji przedniej 111, a zespół kół 119 podpiera pośrednio tylny koniec przedniej grządzieli 114 pługa, tak, że środkowa ramowa grządziel 114a sekcji środkowej 112 tworzy sztywne, ustawione pod kątem przedłużenie przedniej grządzieli 114 pługa. Tylny koniec grządzieli 114a jest osadzony obrotowo, w spo182 719 sób opisany szczegółowo dalej, co umożliwia łączne obracanie się grządzieli 114 i 114a w wyniku działania zamontowanego z przodu mechanizmu obrotowego 116 w celu obrócenia korpusów płużnych 115.
Przedni koniec sekcji tylnej 113 jest osadzony w sekcji środkowej 112 za pomocą trzypunktowego układu zawieszenia, opisanego szczegółowo dalej. Regulacja trzy-punktowego układu zawieszenia umożliwia regulację pochylenia sekcji tylnej 113 do dowolnego pochylenia wymaganego dla orki, a ponadto umożliwia wychylanie całej sekcji tylnej 113 ku górze podczas obracania korpusów płużnych 115.
W sekcji środkowej 112 przewiduje się różne rozwiązania konstrukcyjne „sprzęgu”, co najlepiej widać na fig. 7 i 8. Regulowany, trzy-punktowy układ zawieszenia 40 montuje się na tylnym końcu ramowej grządzieli 114a, i służy on podwójnemu celowi, tj. podpiera tylny koniec sekcji przedniej 111, podpiera przedni koniec sekcji tylnej 113, można regulować jego wysokość podnosząc i opuszczając zespół kół 119 w celu zmiany wysokości przedniego końca sekcji tylnej 113 oraz wysokości tylnego końca sekcji przedniej 111 oraz można go regulować w celu zmiany pochylenia grządzieli 123 pługa w sekcji tylnej 113.
Wysokość tylnego końca ramowej grządzieli 114a można regulować, regulując ustawienie w górę lub w dół zespołu kół 119, co można osiągnąć za pomocą mechanizmów, pokazanych na fig. 4 do 8, różnych od widocznych na fig. 1 do 3 ilustrujących pierwszy przykład wykonania. Oś 41, na której znajduje się, zespół kół 119, jest osadzona na równoległoboku lub czteroprętowym układzie zawieszenia 42, usytuowanym po jednym z każdej strony grządzieli 114a, przy czym układ zawieszenia 42, po wyregulowaniu, realizuje w zasadzie ruchy w górę i w dół tylko osi 41. Każdy czteroprętowy układ zawieszenia 42 reguluje się za pomocą odpowiedniego elementu regulacyjnego, korzystnie cylindra hydraulicznego 43, przy czym należy zwrócić uwagę, zwłaszcza patrząc na fig. 8, że układ zawieszenia 42 rozciąga się do przodu od górnego i dolnego zawieszenia obrotowego 44, znajdujących się na sztywnych widełkach 45.
Widełki 45 są sztywno osadzone na tylnym końcu grządzieli 114a za pośrednictwem bloku montażowego 46, a praca cylindrów 43 wywołuje oddziaływanie pomiędzy górnym zawieszeniem obrotowym 47 cylindrów 43 na widełkach 45, a dolnymi łącznikami obrotowymi 48 do czteroprętowego układu zawieszenia 42, tak, aby wyregulować wysokość osi 41 w stosunku do grządzieli 114a.
Układ zawieszenia zespołu kół 119, pokazany na fig. 7 i 8, jest korzystny w porównaniu z pierwszym przykładem wykonania pokazanym na fig. od 1 do 3, ponieważ przy regulacji zespołu kół 119 występująjedynie ruchy w górę i w dół, i tylko bardzo małe ruchy do przodu i do tyłu. Zmniejsza to przestrzeń, która musi być dostępna w celu umożliwienia ruchów regulacyjnych zespołu kół 119. Ponadto ramiona czteroprętowego układu zawieszenia 42 wystają przed widełki 45, po jednym z każdej strony grządzieli 114a, i dzięki temu nie przeszkadzają ani w żaden inny sposób nie ograniczają zawieszenia, ani działania składników sprzęgła, stosowanych do montażu sekcji tylnej 113.
Dla czytelności ilustracji na fig. 7 i 8 nie pokazano sekcji tylnej 113 z wyjątkiem przedniego wspornika 49 (patrz fig. 8) stanowiącego przednią, montażową część grządzieli 123 sekcji tylnej 113.
Sprzęg w postaci jarzma 50 służy do montowania sekcji tylnej 113 na trzy-punktowym układzie zawieszenia usytuowanym na sekcji środkowej 112, a przedni wspornik 49 jest osadzony obrotowo w jarzmie 50 umożliwiającemu mu obrót w zakresie 180°, z jednego położenia roboczego obracalnych korpusów płużnych 115, to jest z położenia orki prawostronnej, do drugiego położenia roboczego, a mianowicie orki lewostronnej. Grządziel 123 pługa obraca się dzięki działaniu cylindra odwracającego 51, który obraca sekcję tylną 113 wokół osi obrotu 52 biegnącej w przybliżeniu w kierunku jazdy i równoległej do powierzchni ziemi, po której porusza się pług.
Znajdujący się na sekcji środkowej 112 trzy-punktowy układ zawieszenia 40 przybiera postać pary dolnych cięgieł 53, których przednie końce obracają się w widełkach 45 dzięki przegubom 54, i które można ustawiać w położeniu górnym i dolnym za pomocą tulejek regulacyjnych lub innych urządzeń regulacyjnych 55. Umożliwia to niezależną regulację wyso8
182 719 kości przedniego końca tylnej grządzieli 123 pługa i wysokości tylnego końca przedniej sekcji 111 (regulowanej wyłącznie poprzez regulację zespołu kół 119). Jarzmo 50 jest osadzone na dolnym cięgle 53 za pośrednictwem zawieszenia obrotowego 56, natomiast górna część 57 jarzma 50 jest połączona z regulowanym górnym cięgłem 58 osadzonym na widełkach 45. Regulacja górnego cięgła 58 umożliwia regulację pochylenia kątowego jarzma 50 wokół dolnego zawieszenia obrotowego 56, a tym samym pochylenie tylnej grządzieli 123 pługa.
Czteroprętowy układ zawieszenia 42 i jedne widełki 45 stanowią rozwiązanie bardziej zwarte, będące integralną częścią sekcji środkowej 112. Jak wspomniano powyżej, skutkiem regulacji cylindrów 43 kół jest regulacja wysokości tylnego końca środkowej grządzieli 114a nad gruntem, a tym samym łączna regulacja wysokości tylnego końca przedniej sekcji 111 i przedniego końca sekcji tylnej 113. Jednakże, jak wspomniano powyżej, można osiągnąć dodatkową niezależną regulację wysokości przedniego końca sekcji tylnej 113 ustawiając dolne cięgła 53 trzy-punktowego układu zawieszenia 40 w położeniu górnym lub dolnym za pomocą urządzeń regulacyjnych 55.
Cylinder odwracający 51 zajmuje przestrzeń wyznaczoną w płaszczyźnie, w jakiej leżą trzy boki widełek 45, i działa na wspornik 59 zamontowany z jednej strony jarzma 50, w pobliżu jego dolnego końca powodując obrót sekcji tylnej 113 wokół osi 52, jak opisano powyżej.
W przykładzie wykonania pokazanym na fig. 4 do 5, osadzona na kołach sekcja środkowa 112 stanowi integralną cześć przedniej sekcji 111 pługa. Jednakże w zakresie wynalazku jest również rozwiązanie, w którym sekcja środkowa 12 jest oddzielona od sekcji przedniej 111 (nie pokazanej), w tym sensie, że może zachodzić względny ruch obrotowy między nimi wokół osi pionowej, w celu poprzecznej regulacji podczas obracania korpusów płużnych 115.
Z tego względu należy rozumieć, że odwołanie do „osadzonej na kołach sekcji środkowej” obejmuje obie te możliwości, a mianowicie: układ, w którym sekcja środkowa stanowi integralną część przedniej sekcji pługa, oraz układ, w którym osadzona na kołach sekcja środkowa jest oddzielną sekcją składowy umożliwiającą niezależną regulację sekcji przedniej 11, 111 względem niej.
182 719
FIG. 8
182 719
182 719 ο
CM
182 719
182 719
182 719
182 719
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pług obracalny do zamontowania na pojeździe napędzającym, na przykład traktorze, i ciągnięcia za tym pojazdem zawierający sekcję przednią z grządzielą wyposażoną w pewną liczbę par obracalnych korpusów płużnych rozmieszczonych wzdłuż jej długości, przy czym grządziel sekcji przedniej jest osadzona w sposób regulowany na swoim przednim końcu, zaś tylny koniec sekcji przedniej jest podparty na osadzonej na kołach sekcji środkowej, na której jest oparty przedni koniec sekcji tylnej mającej grządziel zaopatrzoną w pewną liczbę par obracanych korpusów płużnych rozmieszczonych wzdłuż jej długości, przy czym grządziel sekcji tylnej jest osadzona w sposób regulowany na swoim przednim końcu, znamienny tym, że zawiera regulowany, trzypunktowy układ zawieszenia (28, 40), który jest zamontowany na sekcji środkowej (12, 112) i który jest sprzężony z przednim końcem (22) sekcji tylnej (13, 113), przy czym układ zawieszenia (28, 40) zawiera regulowane górne cięgło (31, 58), które jest połączone z obrotowym sprzęgiem (29, 50) umieszczonym na przednim końcu (22) sekcji tylnej (13,113).
  2. 2. Pług według zastrz. 1, znamienny tym, że trzy-punktowy układ zawieszenia (28, 40) zawiera regulowane górne cięgło (31, 58) oraz parę dolnych cięgieł (32, 53).
  3. 3. Pług według zastrz. 1, znamienny tym, że sprzęg (29) zawiera jarzmo (25), w którym jest obrotowo osadzony przedni koniec (24) grządzieli (23) pługa (10).
  4. 4. Pług według jednego zastrz. 1, znamienny tym, że na tylnym końcu (27) sekcji tylnej (13) jest zamontowane koło (26) regulacyjne głębokości.
  5. 5. Pług według zastrz. 1, znamienny tym, że sekcja środkowa (112) zawiera grządziel (114a), na której są zamontowane widełki (45), w których jest zamontowany trzy-punktowy układ zawieszenia (40).
  6. 6. Pług według zastrz. 5, znamienny tym, że w widełkach (45) są zamontowane urządzenia regulacyjne (55) połączone z dolnymi cięgłami (53) trzy-punktowego układu zawieszenia (40).
  7. 7. Pług według zastrz. 5 albo 6, znamienny tym, że na widełkach (45) jest osadzony czteroprętowy układ zawieszenia (42), w którym jest osadzona oś (41) zespołu kół (119), przy czym układ zawieszenia (42) posiada elementy regulacyjne (43) połączone z widełkami (45).
  8. 8. Pług według zastrz. 7, znamienny tym, że elementy regulacyjne (43) obejmują co najmniej jeden cylinder regulacyjny zamontowany na widełkach (45) na jednym końcu (47) i połączony na swoim przeciwległym końcu z czteroprętowym układem zawieszenia (42).
  9. 9. Pług według zastrz. 7, znamienny tym, że zawiera parę czteroprętowych układów zawieszenia (42) rozmieszczonych po jednym z każdej strony grządzieli (114a) sekcji środkowej (112).
  10. 10. Pług według zastrz. 1 albo 5, albo 9, znamienny tym, że sekcja środkowa (12,112) stanowi integralny składnik sekcji przedniej (11,111).
  11. 11. Pług według zastrz. 10, znamienny tym, że przedni koniec sekcji przedniej (11) zawiera rozciągający się poprzecznie wał zaczepowy (18) montowany na cięgłach w tylnej części pojazdu napędzającego.
PL96316676A 1995-02-10 1996-01-11 Pług obracalny PL182719B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GBGB9502609.2A GB9502609D0 (en) 1995-02-10 1995-02-10 Multiple section reversible
GBGB9526530.2A GB9526530D0 (en) 1995-12-22 1995-12-22 Multiple section reversible plough
PCT/GB1996/000044 WO1996024237A1 (en) 1995-02-10 1996-01-11 Multiple section reversible plough

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316676A1 PL316676A1 (en) 1997-02-03
PL182719B1 true PL182719B1 (pl) 2002-02-28

Family

ID=26306471

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96316676A PL182719B1 (pl) 1995-02-10 1996-01-11 Pług obracalny

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5685378A (pl)
EP (1) EP0755179B1 (pl)
AT (1) ATE191120T1 (pl)
CZ (1) CZ288990B6 (pl)
DE (1) DE69607420T2 (pl)
PL (1) PL182719B1 (pl)
WO (1) WO1996024237A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9602600D0 (en) * 1996-02-08 1996-04-10 Kverneland Klepp As Multiple section reversible plough
FR2777736B1 (fr) * 1998-04-24 2000-07-13 Naud Expl Charrues Charrue multi-socs semi-portee avec bati articule
DE102010019819B4 (de) * 2010-05-08 2014-09-18 Lemken Gmbh & Co. Kg Aufsatteldrehpflug
NO336027B1 (no) * 2013-06-17 2015-04-20 Kverneland Group Operations Norway As Anordning for automatisk justering av første plogkropps arbeidsbredde i samsvar med etterfølgende plogkroppers variable arbeidsbredde
CN109275364A (zh) * 2018-10-19 2019-01-29 禹州森茂迷迭香生物科技有限公司 一种中药材种植除杂草机

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2882979A (en) * 1954-07-22 1959-04-21 Atlas Scraper And Engineering Combination two-way plow and tool carrier
US3524509A (en) * 1966-02-01 1970-08-18 Massey Ferguson Inc Semi-mounted earthworking implement
US3757872A (en) * 1971-07-02 1973-09-11 Mellen A Two-way plow actuator lost motion mechanism
US3749178A (en) * 1971-09-23 1973-07-31 G Watts Two way gang plow with variable number bottoms
US3771607A (en) * 1972-06-13 1973-11-13 Mellen A Two-way plow
US4825955A (en) * 1983-06-28 1989-05-02 Kverneland A/S Plough reversing method
US4691785A (en) * 1985-03-18 1987-09-08 Post Brothers Construction Co. Reversible plow and carriage
GB9309166D0 (en) * 1993-05-04 1993-06-16 Kverneland Klepp As Multi-share plough

Also Published As

Publication number Publication date
ATE191120T1 (de) 2000-04-15
DE69607420D1 (de) 2000-05-04
US5685378A (en) 1997-11-11
WO1996024237A1 (en) 1996-08-15
CZ288990B6 (cs) 2001-10-17
EP0755179A1 (en) 1997-01-29
DE69607420T2 (de) 2000-12-07
PL316676A1 (en) 1997-02-03
EP0755179B1 (en) 2000-03-29
CZ270296A3 (en) 1997-02-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2006329713A1 (en) Agricultural implement comprising an improved hitch structure
CA1073728A (en) Multi-unit adjustable plow with articulated frame
CA2067081A1 (en) Rockshaft cultivator frame
US6116351A (en) Multiple section reversible plough
PL182719B1 (pl) Pług obracalny
CA1087440A (en) Plow mounting bracket
US3559745A (en) Multiple bottom plow
US3783950A (en) Semi-mounted plow
US4441562A (en) Foldable tillage implement
US6079193A (en) Implement suspension with lost motion coupling
EP0114156A2 (en) A reversible plough
CZ285373B6 (cs) Nesený otočný pluh s proměnným nastavením pracovní šířky
EP0903067A2 (en) A foldable implement for working crop lying on the soil
FR2607351A1 (fr) Systeme d'attelage a une charrue brabant d'un appareil agricole a remorquer
US5186261A (en) On-land plow assembly with a plurality of adjustable plow units
GB2236650A (en) Plough
US4907652A (en) Packer harrow implement
EP0839442A1 (en) Semi-mounted reversible plough
US3448815A (en) Implement supporting wheel
HU220501B1 (hu) Többtagú váltvaforgató eke
EP1317877A1 (en) Reversible plough
FR2894766A1 (fr) Charrue reversible portee equipee d'une roue de transport laterale
EP0935408B1 (en) Agricultural harvesting device
EP0578650A1 (en) Agricultural plough
US3312289A (en) Attachment for turn-over plow