PL182249B1 - Urzadzenie sterujace wyborem funkcji przesuwnych widelek maszyny koronkarskiej PL - Google Patents

Urzadzenie sterujace wyborem funkcji przesuwnych widelek maszyny koronkarskiej PL

Info

Publication number
PL182249B1
PL182249B1 PL96318642A PL31864296A PL182249B1 PL 182249 B1 PL182249 B1 PL 182249B1 PL 96318642 A PL96318642 A PL 96318642A PL 31864296 A PL31864296 A PL 31864296A PL 182249 B1 PL182249 B1 PL 182249B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
selector
sticks
electromagnets
fork
pawls
Prior art date
Application number
PL96318642A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318642A1 (en
Inventor
Yoshitsugu Kobayashi
Shigeo Yamagata
Hiroyuki Matsuda
Original Assignee
Nippon Mayer Co Ltd
Nippon Mayer Coltd
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nippon Mayer Co Ltd, Nippon Mayer Coltd filed Critical Nippon Mayer Co Ltd
Publication of PL318642A1 publication Critical patent/PL318642A1/xx
Publication of PL182249B1 publication Critical patent/PL182249B1/pl

Links

Classifications

    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04CBRAIDING OR MANUFACTURE OF LACE, INCLUDING BOBBIN-NET OR CARBONISED LACE; BRAIDING MACHINES; BRAID; LACE
    • D04C3/00Braiding or lacing machines
    • D04C3/02Braiding or lacing machines with spool carriers guided by track plates or by bobbin heads exclusively
    • D04C3/24Devices for controlling spool carriers to obtain patterns, e.g. devices on guides or track plates
    • DTEXTILES; PAPER
    • D04BRAIDING; LACE-MAKING; KNITTING; TRIMMINGS; NON-WOVEN FABRICS
    • D04CBRAIDING OR MANUFACTURE OF LACE, INCLUDING BOBBIN-NET OR CARBONISED LACE; BRAIDING MACHINES; BRAID; LACE
    • D04C3/00Braiding or lacing machines
    • D04C3/02Braiding or lacing machines with spool carriers guided by track plates or by bobbin heads exclusively
    • D04C3/32Pattern input

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Textile Engineering (AREA)
  • Braiding, Manufacturing Of Bobbin-Net Or Lace, And Manufacturing Of Nets By Knotting (AREA)
  • Forklifts And Lifting Vehicles (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie sterujace wyborem funkcji przesuwnych widelek maszyny koronkarskiej zawierajace element nape- dowy trzpienia posiadajacy plyte trzpienia, przekladnie napedowa i sprzeglo, ponadto widelki przesuwne osadzone na walku widelek umieszczonym równolegle do osi elementu napedowego trzpienia, wyposazone sa w srodki wyboru napedu posiadajace drazki selektorowe do selekty- wnego dzialania wznoszacego i opadajacego widelek prze- suwnych, gdzie drazki selektorowe srodków wyboru napedu wspólpracuja z elektroniczna czescia sterujaca przekazujaca sygnal selekcyjnego napedu, znamienne tym, ze drazki selektorowe (23a, 23b, 231 233, 235) sa umieszczone w elemencie podnoszonym (20, 202, 204) przesuwalnym za pomoca elementu przemieszczajaco- naciskowego (24, 241, 242), zas magnesy trwale (22a, 22b, 221, 223, 225) sa zamocowane do drazków selektorowych (23a, 23b, 231, 233, 235) a elektromagnesy (21a, 21b, 212, 214, 215a, 215b) sa umieszczone w poblizu drazków sele- ktorowych (23a, 23b, 231, 233, 235). FIG. 1 (54) Urzadzenie sterujace wyborem funkcji przesuwnych widelek maszyny koronkarskiej PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie sterujące wyborem funkcji widełek maszyny koronkarskiej, a zwłaszcza urządzenie z zastosowaniem oddzielnej elektronicznej części sterującej, wytwarzającej sygnał odpowiadający trybowi działania wybranemu lub włączonemu dla widełek.
182 249
Maszyna koronkarska, w której tryb działania widełek wybiera się odpowiednio do sygnału z opisanej powyżej części elektronicznej jest znana. W takiej maszynie koronkarskiej widełki osadzone są na wałku widełkowym. Przemieszczenie pionowe tych widełek odbywa się pod działaniem środka napędowego. W jednym z przykładowych takich środków napędowych stosuje się płytę trzpieniową do obracania trzpienia, na którym osadzona jest bobina. Na wale obracającym płytę trzpieniową osadzone jest gwintowane koło napędzane. Na kole napędzanym osadzona jest krzywka. Dźwignia sterująca wytwarza siłę sterującą wykorzystując przemieszczenie tej krzywki. Taką konstrukcję opisano, na przykład w opisach japońskich wzorów użytkowych JP-A-60028702 i JP-A-61038941 (publikacje z badań wzoru użytkowego nr 28702/1985 i 38941/1986).
W konstrukcji przedstawionej w JP-A-60028702 opisano nurnik elektromagnesu, który z kolei, przymocowany jest do obudowy maszyny. W opisie JP-A-61038941 (model użytkowy) opisano konstrukcję, w której kilka dźwigni wykorzystujących przemieszczenie obraca wał w którym osadzony jest ślizgowo drążek selektora. Drążek sterujący wystający z tego wału przy obrocie zbliża się do cewki elektromagnesu. Następnie drążek sterujący albo zostaje przyciągnięty, albo nie zostaje przyciągnięty. Tym sposobem można wybierać rodzaj pracy.
W innej znanej konstrukcji, drążek selektora wykorzystujący obrót wału obrotowego elektromagnesu zamontowany jest między wałkiem widełek a końcem dźwigni sterującej, na którą przenoszona jest siła napędowa, przy czym koniec ten znajduje się w położeniu po średnicy naprzeciwko tej strony dźwigni sterującej, na którą działa krzywka.
We wszystkich konstrukcjach urządzeń opisanych w cytowanej powyżej literaturze, kiedy drążek selektora jest skonstruowany tak, że nie oddziałuje na wał widełek, drążek sterujący zaczepia lub naciska na elektromagnes. Zatem podczas pracy istnieje możliwość wystąpienia zaczepiania czyli bardzo silnego oporu. Może to powodować wadliwe działanie. Podczas realizacji operacji splatania koronki z dużą szybkością nie osiąga się dobrej nadążności. Ponadto mogą wystąpić problemy, na przykład uszkodzenie cewek. Może to być przyczyną niemożności wykonywania normalnego ruchu przy splataniu. Poza tym każde z tych urządzeń zawiera wiele części składowych i jest złożone konstrukcyjnie. Zatem urządzenia te nie są łatwe w serwisie. Ponadto są kosztowne w produkcji.
Urządzenie sterujące wyborem funkcji widełek przesuwnych maszyny koronkarskiej zawierające element napędowy trzpienia posiadający płytę trzpienia, przekładnię napędową i sprzęgło, ponadto widełki przesuwne osadzone są na wałku widełek umieszczonym równolegle do osi elementu napędowego trzpienia i wyposażone w środki wyboru napędu posiadające drążki selektorowe do selektywnego działania wznoszącego i opadającego widełek przesuwnych, gdzie drążki selektorowe środków wyboru napędu współpracują z elektroniczną częścią sterującą przekazująca sygnał selekcyjnego napędu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że drążki selektorowe są umieszczone w elemencie podnoszonym przesuwanym za pomocą elementu przemieszczająco-naciskowego, poruszając ruchem postępowo-zwrotnym w kierunku pionowym wałek widełek przesuwnych, zaś magnesy trwałe są zamocowane do drążków selektorowych a elektromagnesy są umieszczone w pobliżu drążków selektorowych.
Drążki selektorowe zamocowane są przegubowo na elemencie podnoszonym, a drążki selektorowe wykonujące ruch wahadłowy mają postać odchylnych zapadek, a magnesy trwałe są umieszczone na drążkach selektorowych i znajdują się naprzeciw elektromagnesów.
Elektromagnesy i magnesy trwałe mają jednoimienne bieguny magnetyczne, kiedy są pobudzone, przez co drążki selektorowe są przemieszczane do ich położeń aktywnych lub nieaktywnych.
Korzystnie elektromagnesy i magnesy trwałe mająróżnoimienne bieguny magnetyczne, kiedy są pobudzone, przez co drążki selektorowe są w położeniu nieaktywnym.
W korzystnym rozwiązaniu dwa elektromagnesy usytuowane są po przeciwnych stronach drążka selektorowego wyposażonego w magnes trwały, gdzie pobudzony jest jeden z elektromagnesów, zaś każdy z elektromagnesów i magnes trwały mająjednoimienne bieguny.
182 249
Ponadto drążki selektorowe posiadają środki ograniczające, które uniemożliwiają zetknięcie się drążków selektorowych z powierzchniami bocznymi elektromagnesów
Drążki selektorowe posiadają elementy zwrotne.
Korzystnie elementy zwrotne usytuowane są w dolnej części drążków selektorowych.
Według niniejszego wynalazku rodzaj pracy drążka selektora można wybrać szybko i precyzyjnie przez aktywację i dezaktywację elektromagnesu. W pierwszym przypadku występuje oddziaływanie odpychające z magnesem trwałym powodujące przemieszczenie drążka selektora. W drugim przypadku drążek selektora pozostaje w spoczynku.
Kiedy drążek selektora nie ma poruszać się w sposób opisany powyżej, zostaje uaktywniony elektromagnes, w celu wytworzenia pola magnetycznego przyciągającego magnes trwały na zasadzie przyciągania się biegunów różnoimiennych. W wyniku tego, drążek selektora może być przytrzymywany jako nieruchomy. W tym przypadku drążek ma w sposób bardziej niezawodny utrzymywać w stanie nieaktywnym.
Po pobudzeniu elektromagnesu w celu przedstawienia drążka selektora w położenie aktywne lub nieaktywne w sposób opisany powyżej, drążek selektora utrzymywany jest po stronie elektromagnesu bez styku z elementem. Pozwala to uniknąć to zaczepiania lub silnego nacisku podczas pracy. Zapobiega się w ten sposób nieprawidłowemu zadziałaniu. W wyniku tego maszyna może bez kłopotów pracować przy szybkim ruchu obrotowym.
Po przemieszczeniu drążka selektora w sposób powyżej opisany, przemieszczenie na powrót drrążka do boku elektromagnesu odbywa się za pomocą środka zwrotnego. Zapewnia to powrót drążka selektora do jego położenia spoczynkowego.
Zwłaszcza tam, gdzie wspomniany powyżej środek stanowi element zwrotny działający na dolną część drążka selektora, powrót drążka selektora do strony elektromagnesu wymusza jego zazębienie z nachyloną powierzchnią elementu zwrotnego.
Jeżeli wspomniany powyżej środek zwrotny stanowi oddzielny elektromagnes zainstalowany po przeciwnej stronie drążka selektora, niż wcześniej wspomniany elektromagnes, to obydwa elektromagnesy działają przyciągająco i odpychająco w sposób skoordynowany. Koordynacja działania powoduje wzmocnienie skuteczności drążka selektora.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach rozwiązania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z przodu, w częściowym przekroju, pierwszą odmianę wykonania urządzenia sterującego wyborem funkcji widełek, według niniejszego wynalazku i jego przyporządkowanych części, fig. 2 - częściowo powiększony przekrój z fig. 1, fig. 3 - widok z boku tylko elementu podnoszonego części wchodzących w skład urządzenia przedstawionego na fig. 1, fig. 4 - widok z przodu, w częściowym przekroju, drugą odmianę wykonania urządzenia sterującego wyborem funkcji widełek, według niniejszego wynalazku, fig. 5 - widok z przodu, w częściowym przekroju, trzecią odmianę wykonania urządzenia sterującego wyborem funkcji widełek, według niniejszego wynalazku, fig. 6 - częściowo powiększony przekrój, prostopadle do fig. 5, z ukazaniem elementu przytrzymującego i elementu podnoszonego; a fig. 7 stanowi schemat odmiany wykonania, w której w charakterze środka zwrotnego wykorzystuje się elektromagnes.
Poniżej opisano pierwsza odmianę wykonania urządzenia do sterowania funkcjami widełek maszyny koronkarskiej według niniejszego wynalazku w odniesieniu do fig. 1 -3.
Przedstawiono tarczową obudowę 1, pierścieniową górną obudowę 2 i element napędowy 3 trzpienia zainstalowany pionowo między obudową 1 maszyny a górną obudową 2 maszyny. Element napędowy 3 trzpienia składa się z płyty trzpieniowej 4, sprzęgła 5 i przekładni napędowej 6. Ta przekładnia napędowa 6 jest zainstalowana obrotowo i luźno na wale 8 zamocowanym w sposób trwały do obudowy 1 maszyny nakrętkami 7a, 7b, 7c. Sprzęgło 5 jest osadzone w sposób suwliwy i obrotowy w rurowym wale 9 ukształtowanym intergralnie z przekładnią napędową 6. Sprzęgło 5 może wchodzić w zazębienie i wychodzić z zazębienia ze sprzęgłowym elementem zazębiającym 10 ukształtowanym integralnie z dolną częścią płyty trzpieniowej 4.
182 249
Do widełek przesuwnych 1 zamocowane są na stałe widełki górne 12 i widełki dolne 13 o kształcie rozwidlonym. Widełki 11 osadzone są na wałku 14. Sprzęgło 5 zaopatrzone jest w rowek obudowy 5a. Wałek 14 widełek 11 przechodzi przez tuleję 15 obudowy 1 maszyny. Obydwa końce sprężyny ściskanej 16 unieruchomione są podkładkami 17a i 17a między obudową górną 2 a widełkami włączającymi 11. Na wałku 14 widełek 11 osadzona jest sprężyna 16, tak że odciska widełki 11 ku dołowi.
Urządzenie sterujące funkcjami widełek maszyny koronkarskiej jest skonstruowane w sposób opisany poniżej.
Urządzenie do sterowania funkcjami widełek włączających maszyny koronkarskiej zawiera element ustalający 19 zamocowany do obudowy 1 maszyny za pomocą elementów gwintowanych lub podobnych, element podnoszony 20 utrzymywany wewnątrz elementu ustalającego 19 z utworzeniem siłownika, przy czym drążki selektorowe 23a i 23b mogą mieć postać odchylonych zapadek, a magnesy trwałe 22a i 22b zainstalowane są na drążkach, odpowiednio, 23a i 23b. Te magnesy trwałe umieszczone są naprzeciwko elektromagnesów, odpowiednio 21a i 21b, tak że te elektromagnesy mogą oddziaływać magnetycznie na te magnesy. Te magnesy trwałe 22a i 22b są rozmieszczone tak, że przy pobudzeniu elektromagnesów 21a i 21b w celu poruszania drążków sektorowych, magnesy okazują się namagnesowane tymi samymi biegunami, co znajdujące się geometrycznie naprzeciwko bieguny elektromagnesów. Zwykle każdy z elektromagnesów 21a i 21b zaopatrzony jest w rdzeń żelazny.
Urządzenie sterujące wyborem funkcji zaopatrzone jest dodatkowo w mający kształt litery L element przemieszczająco-naciskowy 24 stykający się ze spodnią powierzchnią 20bl elementu podnoszonego 20 i elementu wsporczego 25 zamocowanego do obudowy 1 maszyny. Element przemieszczająco - naciskowy 24 podtrzymywany jest obrotowo przez element wsporczy 25 za pośrednictwem łożyska (nie przedstawione) i kółka wsporczego 27a.
Elektromagnesy 21a i 21b połączone są z częścią sterującą (nie przedstawiona) przewodami elektrycznymi w celu umożliwienia pobudzania elektromagnesów. Możliwe jest również wyeliminowanie przewodów przez wywołanie powstania indukowanej siły elektromotorycznej w elektromagnesach i przekazywanie sygnału sterującego do części odbiorczej drogą radiową.
Element podnoszony 20 ma część górną 20a i część dolną 20b. Te części, górna i dolna są pośrodku zaopatrzone w otwory umożliwiające przesuwanie się w nich wałka 14 widełek. Otwór 30 w dolnej części 20b elementu podnoszonego 20 jest tak ukształtowany, że nie podlega oddziaływaniu wałka 14 widełek 11, niezależnie od toru, po którym element podnoszony 20 jest przemieszczany w górę lub w dół.
Koniec 26 drążka jest zamocowany obrotowo do dolnego końca elementu przemieszczająco-naciskowego 24 za pośrednictwem łożyska (nie przedstawione) i sworznia 27b odchylania. Kiedy element sterująco-napędowy 29 dźwigni włączającej wkręcony w koniec 26 drążka zostanie pociągnięty w kierunku wskazanym strzałką A, element przemieszczająco-naciskowy 24 obróci się popychając ku górze element podnoszony 20 w kierunku wskazanym strzałką B.
Element sterująco-napędowy 29 dźwigni włączającej jest tak skonstruowany, że porusza się naprzemiennym ruchem prostoliniowym w kierunku wskazanym na przykład strzałką A na fig. 1, synchronicznie z obrotem wału głównego maszyny koronkarskiej.
W urządzeniu 18 sterującym wyborem funkcji widełek włączających skonstruowanym w sposób opisany powyżej, kiedy elektromagnesy 21 i 21b nie są zasilane, magnesy trwałe 22a i 22b przechodzą przez szczelinę 32 ukształtowaną w powierzchni bocznej elementu podnoszonego 20 i są przyciągane dążąc do przyklejenia się do rdzeni elektromagnesów 21a i 21b. Jednakowoż występy 20a1 i 20a2 na górnej części elementu podnoszonego 20a uniemożliwiają przyklejenie się, i utrzymują magnesy trwałe 22a i 22b w pobliżu elektromagnesów 21a i21b, jak to pokazano na fig. 1 i 2. Drążki^selektorowe 23a i 23b przesuwają się w górę bez oddziaływania na wałek 14 widełek, tak że ten wałek 14 widełek pozostaje nieruchomy.
Po włączeniu zasilania elektromagnesy 21a i 21b magnesują się tymi samymi biegunami, co znajdujące się geometrycznie naprzeciwko nich bieguny, południowy i północny, mag6
182 249 nesów trwałych 22a i 22b. Wypadkowe pole magnetyczne powoduje odepchnięcie drążków selektorowe 23a i 23b w kierunkach wskazanych strzałkami Cl i C2 na fig. 1 i 2, ze względu na jednoimienność biegunów. W tym stanie, części zazębiające się 23al i 23bl zapadek, odpowiednio 23a i 23b, mogą sprzęgać się z wcięciami 14a i 14b ukształtowanymi w wałku 14 widełek 11. Element podnoszony 20 zostaje uniesiony przez element przemieszczająco - naciskowy 24. Części zazębiające się 23al i 23bl zaczepiają odpowiednio o wcięcia 14a i 14b. W wyniku tego następuje uniesienie wałka 14 widełek włączających.
Tak więc, widełki 11 osadzone na wałku 14 widełek poruszają się ku górze wraz z wałkiem 14. Wraz z wałkiem 14 poruszają się ciasno osadzone na widełkach 11 widełki górne 12 i widełki dolne 13. Sprzęgło 5, którego obwodowy rowek 5a przytrzymywany jest obrotowo przez widełki dolne 13 zostaje przesunięty w położenie P. D, w którym sprzęgło może wejść w zazębienie z elementem zazębiającym 10 sprzęgła 5, który jest ukształtowany jednolicie z płytą trzpieniową 4.
W tych warunkach, przy obrocie przekładni 6 porusza się sprzęgło 5. Moment obrotowy jest przenoszony na płytę trzpieniową 4 za pośrednictwem elementu zazębiającego 10 sprzęgła 5.
W powyższym opisie kombinacja magnesów trwałych i elektromagnesów włącza i wyłącza zazębienie drążków selektorowych z częściami zazębiającymi widełek lub wałka widełek. Zamiast tego możliwe jest sterowanie wielkością przemieszczenia lub wybór jego kierunku, bezpośrednio lub za pośrednictwem dźwigni lub podobnego elementu, z wykorzystaniem elementów piezoelektrycznych.
Poniżej, w odniesieniu do fig. 4 opisano drugą odmianę wykonania urządzenia sterującego wyborem funkcji widełek według niniejszego wynalazku. Należy zaznaczyć, że w obu wykonaniach podobne części składowe oznaczono takimi samymi odnośnikami liczbowymi, jak na przykład element napędowy 3 trzpienia.
Na figurze 4 widełki 11 i zazębiający kołnierz 54 osadzone są na wałku 141 widełek 11. Kołnierz 54 stanowi zazębiającą się część wspierającą się na spodzie widełek 11. Wałek 141 widełek osadzony jest suwliwie w górnej części 202a elementu podnoszonego, który suwliwie jest osadzony w elemencie ustalającym 191 kręconym, w obudowę 1 maszyny. Obydwa końce sprężyny ściskanej 16 są pozycjonowane podkładkami 17a i 17b między górną obudową 2 maszyny i widełkami włączającymi 11. Sprężyna 16 jest nałożona luźno na wałek 141 widełek 11 dociskając go ku dołowi.
Odnośnikiem 181 oznaczono urządzenie sterujące wyborem funkcji dla widełek drugiej odmiany wykonania, zestawionej w sposób następujący.
To urządzenie wyposażone jest w element ustalający 191 trwale zamontowany na obudowie 1 maszyny elementem gwintowanym lub podobnym, element podnoszony 202 przytrzymywany tak, że może przesuwać się pionowo wewnątrz elementu ustalającego 191, drążek selektora 231, oraz magnes trwały 221 zamontowany na odchylnym drążku 231. Drążek selektora 231 jest przytrzymywany obrotowo przegubem 281 w wycięciu ukształtowanym w górnej części 202a elementu podnoszonego 202. Urządzenie poza tym jest zaopatrzone w sprężynę ściskaną 161 umieszczoną pod elementem ustalającym 191, rolkę 272 opierającą się o spodnią powierzchnię 202c elementu podnoszonego, element przemieszczająco-naciskowy 241 osadzony obrotowo na sworzniu przegubowym 271a, rolkę transmisyjną 47 połączoną z elementem przemieszczająco-naciskowym 241, krzywkę 46 osadzoną na tulejowym wałku 9, niemagnetyczny element 53 w kształcie litery L wykręcony w obudowę 1 maszyny, oraz elektromagnes 212 działający w charakterze siłownika. Część dolna 202b elementu podnoszonego 202 wstawiona jest do wewnątrz sprężyny ściskanej 161. Rolka 272 jest połączona obrotowo z elementem przemieszczająco-naciskowym 241 za pośrednictwem sworznia przegubowego 271. Profil krzywki 46 opiera się o rolkę transmisyjną 47. Elektromagnes 212 połączony sztywno z elementem 53 w kształcie litery L ustawiony jest dokładnie na wprost (geometrycznie) magnesu trwałego 221, tak że oddziałuje magnetycznie ma ten magnes trwały 221, Elektromagnes 212 jest ustawiony w ten sposób, że po włączeniu w celu po182 249 ruszania drążka selektorowego, wytwarza te same bieguny magnetyczne, co biegun północny i południowy magnesu trwałego 221.
W środku górnej części 202a elementu podnoszonego ukształtowany jest otwór 300, tak że na element podnoszony 202 nie oddziałuje wałek 141 widełek włączających niezależnie od toru, po którym element podnoszony 202 jest przemieszczany w górę lub w dół.
Krzywka 46 jest przeznaczona do podążania za wałkiem tulejowym 9 podczas jego obrotu. Kiedy wypukła część profilu krzywki sięga do powierzchni, na której opiera się o rolkę transmisyjną 47, rolka 47 jest popychana w kierunku wskazanym strzałką A2, a element przemieszczająco-naciskający 241 przesuwa element podnoszony 202 w kierunku wskazanym strzałką B2.
W urządzeniu 181 sterującym wyborem funkcji widełek według niniejszej odmiany wykonania, kiedy elektromagnes 212 nie jest pobudzany, jeżeli element podnoszony 202 przemieszcza się w dół, prawa strona 231a1 odstające go w dół końca drążka selektorowego 231 wchodzi w kontakt z wewnętrzną powierzchnią wycięcia 191a ukształtowanego w elemencie ustalającym 191 stanowiącym środek zwrotny. Drążek selektorowy 231 nachylany jest w stronę elektromagnesu 212. Równocześnie magnes trwały 221 zostaje przyciągnięty prawie do przyklejenia do rdzenia elektromagnesu 212. Jednakowoż, kiedy magnes trwały 231a2 odstającego w dół końca drążka selektorowego 231 opiera się o ukośna powierzchnię 202al stanowiącą wycięcie w górnej części 202a elementu podnoszonego. Uniemożliwia to dalsze pochylanie drążka selektorowego 231. W wyniku tego drążek selektorowy 231 utrzymywany jest w pobliżu elementu 53 w kształcie litery L. W tej sytuacji drążek selektorowy 231 nie oddziałuje na część zazębiającą kołnierza 54, to znaczy na część osadzoną na wałku 141 widełek. Ponieważ drążek selektorowy 231 podnosi się bez oddziaływania na wałek 141 widełek, to ten wałek 141 pozostaje nieruchomy.
Po pobudzeniu elektromagnes wytwarza te same bieguny magnetyczne, co bieguny, na przykład południowy i północny, magnesu trwałego 221 powodując powstanie odpychającego pola magnetycznego. Powoduje ono odepchnięcie drążka selektorowego 231 w kierunku wskazanym strzałką C4, umożliwiając tym samym oddziaływanie drążka selektorowego 231 za kołnierz zazębiający 54 na wałku 141 widełek. W miarę poruszania się ku górze elementu podnoszonego 202 pod działaniem elementu przemieszczająco - naciskowego 241, zapadka 231 wchodzi w zazębienie z kołnierzem 54, unosząc wałek 141 widełek.
W wyniku tego, w taki sam sposób, jak w pierwszym wykonaniu, widełki 1 osadzone na wałku 141 widełek włączających przesuwają sprzęgło 5 do położenia, w którym może nastąpić zazębienie z elementem zazębiającym 10. W tej sytuacji przy obrocie napędzającego koła zębatego 6 moment obrotowy jest przekazywany na płytkę trzpienia 4 za pośrednictwem elementu zazębiającego 10 ze sprzęgłem włączającym.
Na figurze 5 i 6 przedstawiono trzecią odmianę wykonania urządzenia do według niniejszego wynalazku. Również w tym przypadku części składowe i zespoły identyczne z odpowiednikami z pierwszej odmiany wykonania, na przykład element napędowy 3 trzpienia, oznaczono takimi samymi odnośnikami liczbowymi, jak zastosowano w pierwszej odmianie wykonania.
Jak pokazano na fig. 5, widełki 11 osadzone są na wałku 143 widełek 11, który jest osadzony suwliwe w górnej części 193a elementu ustalającego 193 zamocowanego sztywno w obudowie 1 maszyny za pomocą elementów gwintowanych lub podobnych. Obydwa końce sprężyny ściskającej 16 za pomocą podkładek 17a i 17b utrzymywane są między obudową górną 2 a widełkami 11. Sprężyna 16 nałożona jest luźno na wałek 143 widełek włączających naciskając w dół widełki 11.
Odnośnikiem 183 oznaczono trzecią odmianę wykonania urządzenia sterującego wyborem funkcji widełek. Urządzenie to skonstruowane jest w sposób opisany poniżej.
Element podnoszony 204 osadzony jest suwliwie w kierunku pionowym wewnątrz elementu ustalającego 193 trwale zamocowanego w obudowie 1 maszyny. Jak to pokazano również na fig. 6, we wgłębieniach 57, 60 znajduje się element krzywkowy 54. Wgłębienie 57
182 249 sięga do dołu elementu podnoszonego 204. Wgłębienie 60 ukształtowane jest u spodu elementu ustalającego 193. Element krzywkowy 54 jest ciasno dociśnięty do elementu ustalającego 193 pierścieniem zatrzaskowym 58. We wgłębieniu 57 elementu podnoszonego 204 za pośrednictwem przegubu 283 jest osadzony obrotowo drążek selektorowy 233 działający w charakterze drążka selektora. Drążek selektorowy 233 zamocowany jest z możliwością jego odchylania. Na drążku selektorowym 233 zamocowany jest magnes trwały 223.
Między podkładką 61, a skokową częścią elementu ustalającego umieszczona jest sprężyna 164, przy czym podkładka założona jest na dolnym końcu elementu podnoszonego 204, który jest wstawiony do wewnątrz sprężyny 164. Sprężyna naciska na element podnoszony 204 ku dołowi. Rolka 172 opierająca się o dolną powierzchnię 204b elementu podnoszonego jest zamocowana obrotowo do elementu przemieszczająco - naciskowego 242 za pośrednictwem, sworznia przegubowego 273b. Element przemieszczająco - naciskowy 242 jest zamocowany obrotowo za pośrednictwem sworznia przegubowego 273a. Z elementem przemieszczająco - naciskowym 42 połączona jest rolka transmisyjna 470.
Krzywka 46 osadzona jest na wałku tulejowym 9. Profil krzywki opiera się o rolkę transmisyjną 470. Element elektromagnetyczny 56 połączony sztywno z elementem ustalającym za pomocą elementu gwintowanego lub podobnego, zawiera elektromagnes 214 ustawiony dokładnie na wprost magnesu trwałego 223, tak że oddziałuje magnetycznie na ten magnes. Elektromagnes 214 jest ustawiony w ten sposób, że po włączeniu w celu poruszenia drążka selektorowego wytwarza te same bieguny magnetyczne, co bieguny, północny i południowy, magnesu trwałego 223.
We wgłębieniu 57 w elemencie podnoszonym 204 zainstalowany jest kołek ograniczający 53, tak że kiedy drążek selektorowy 233 jest odpychany przez elektromagnes 214, kołek 53 utrzymuje drążek selektorowy 233 w odpowiednim położeniu. Zamiast kołka ograniczającego możliwe jest zastosowanie innych środków ograniczających, na przykład występu pełniącego tę samą funkcję.
Element krzywkowy 54 jest zainstalowany tak, że nie oddziałuje, na niego wewnętrzna dolna część 204a elementu podnoszonego 204 niezależnie od toru, po którym element podnoszony 204 jest przemieszczany w górę lub w dół.
W przypadku urządzenia sterującego wyborem funkcji widełek włączających w środku górnej części 202a ukształtowany jest otwór 300, krzywka 46 podąża za wałkiem tulejowym 9 podczas jego obrotu. Kiedy wypukła część profilu krzywki sięga do powierzchni, na której styka się z rolką transmisyjną 470, rolka jest popychana w kierunku wskazanym strzałką A5. Element przemieszczająco - naciskający 242 przesuwa element podnoszony 204 w kierunku wskazanym strzałką B4.
Kiedy elektromagnes 214 nie jest pobudzany, i jeżeli element podnoszony 204 przemieszcza się w dół, to dolny koniec drążka selektorowego 233 wchodzi w kontakt z nachyloną powierzchnią 54a elementu krzywkowego 54, to znaczy środka zwrotnego. Drążek selektorowy 233 nachylany jest w stronę elektromagnesu 214. Równocześnie magnes trwały 223 zostaje przyciągnięty prawie do przyklejenia do rdzenia elektromagnsu 214. Jednakowoż, kiedy magnes trwały 223 zbliża się do elektromagnesu 214, środkowa część drążka selektorowego 233 opiera się o część 193b elementu ograniczającego 193. W wyniku tego zapadka 233 utrzymywana jest w pobliżu elektrtomagnesu 214. W tej sytuacji przedni koniec (koniec górny) drążka selektorowego 233 podnosi się bez oddziaływania na dolny koniec wałka widełek włączających, to znaczy część zazębiającą. Zatem wałek 143 widełek pozostaje nieruchomy.
Po włączeniu zasilania elektromagnes 214 magnesuje się tymi samymi biegunami, co znajdujące się geometrycznie naprzeciwko nich bieguny, południowy i północny, magnesów trwałych. Wypadkowe pole magnetyczne powoduje odpechnięcie drążka selektorowego 233 w kierunku wskazanym strzałką C6. Zatem drążek selektorowy 233 obraca się aż do oparcia się jego o kołek ograniczający 53 i następnie zapadka może oddziaływać na wałek widełek włączających 143. Ponieważ element podnoszony 204 zostaje uniesiony przez element przemieszczająco - naciskowy 242, to zapadka unosi wałek 143 widełek.
182 249
Widełki 11 przesuwają sprzęgło włączające 5 w położenie, w którym sprzęgło może wejść w zazębienie z elementem zazębiającym 10. W tych warunkach, obraca się napędzające koło zębate 6. Moment obrotowy jest przenoszony na płytę trzpieniową 4 za pośrednictwem elementu zazębiającego 10.
W charakterze środka przytrzymującego drążek selektorowy 233 w pobliżu elektromagnesu 214, kiedy ten elektromagnes nie jest pobudzany może służyć tuleja osadzona na zewnętrznej powierzchni elementu podnoszonego 204, kiedy nie jest pobudzany elektromagnes 214, tak aby pokryć wgłębienie 57 w elemencie podnoszonym 204 lub częściowo pokryć to wgłębienie 57. W odróżnieniu od tego we wgłębieniu 57, w pobliżu jego górnej części może być umieszczony pierścień ograniczający. Dzięki temu drążek selektorowy 233 nie ma możliwości zetknięcia się z elementem ograniczającym 193.
We wszystkich opisanych powyżej odmianach wykonania, od pierwszej do trzeciej, kiedy drążki selektorowe 23a, 23b lub 231, 233 nie są przemieszczane, to znaczy znajdują się w pobliżu elektromagnesów 21a, 21b lub 212, 223, elektromagnesy zostają pobudzone elektrycznie w celu wytworzenia pola magnetycznego przyciągającego magnesy trwałe 22a, 22b lub 221, 223 na zasadzie przyciągania się biegunów różnoimiennych. Wypadkowa siła przyciągania może przytrzymywać zapadki nieruchomo. W tym przypadku zapadki są zablokowane z dużą niezawodnością. Kiedy każdy z elektromagnesów jest bezrdzeniowy, zapadki mogą być utrzymywane w stanie nieaktywnym za pomocą środków innych, niż magnesy trwałe.
Do przywracania drążkom selektorowym pozycji spoczynkowych w pobliżu elektromagnesów służą środki zwrotne. W pierwszej odmianie wykonania jako środek zwrotny wykorzystuje się siły magnetyczne magnesów trwałych. W drugiej odmianie wykonania, w charakterze elementu zwrotnego wykorzystuje się część elementu ograniczającego, o którą opiera się dolny koniec każdej zapadki podczas ruchu ku dołowi elementu podnoszonego. W trzeciej odmianie wykonania nachylona powierzchnia elementu krzywkowego, o którą opiera się dolny koniec każdej zapadki jest wykorzystywana jako nachylona powierzchnia elementu zwrotnego. W następnej odmianie wykonania, jak to pokazano na fig. 7, po przeciwnej stronie drążka selektorowego wspomnianego elektromagnesu wykorzystywanego do uruchamiania drążka selektorowego instaluje się drugi elektromagnes, i działanie zwrotne otrzymuje się za pomocą tego drugiego elektromagnesu.
Jak to przedstawiono na fig. 7, środek podnoszony (nie przedstawiony) jest unoszony i opuszczany pod działaniem elementu przemieszczająco - naciskowego w kierunkach wskazanych strzałkami B5. Drążek selektorowy 235 działająca w charakterze drążka selektorowego przymocowany jest do tego środka podnoszonego przegubem 285 tak, że może się odchylać w kierunkach oznaczonych strzałkami C5. Przy przemieszczaniu się zapadki do przodu i do tyłu wchodzi ona w zazębienie i wychodzi z zazębienia z wałkiem 145 widełek. Do tego drążka selektorowego 235 przymocowany jest magnes trwały 225. Po przeciwległych stronach drążka selektorowego zainstalowane są dwa elektromagnesy 215a i 215b. Przy pobudzeniu elektromagnesów w celu przemieszczenia zapadek, elektromagnesy magnesują się tymi samymi biegunami, co znajdujące się geometrycznie naprzeciwko nich bieguny, północny i południowy, magnesu trwałego.
Kiedy drążek selektorowy 235 nie oddziałuje na wałek 145 widełek włączających, jak to pokazano na fig. 7, siła przyciągania magnetycznego magnesu trwałego 225 powoduje pochylenie drążka selektorowego 233 w kierunku elektromagnesu 215a i przytrzymuje drążek selektorowy przy tym elektromagnesie przy nie pobudzonych elektromagnesach 215a, 215b. Po przemieszczeniu się drążka selektorowego 235 do położenia aktywnego, w którym oddziałuje on na wałek 145 widełek włączających, następuje włączenie elektromagnesu 215a, tak że magnesuje się tymi samymi biegunami, co znajdujące się geometrycznie naprzeciwko nich bieguny, północny i południowy, magnesu trwałego 225. Powstaje odpychające pole magnetyczne we współpracy z magnesami trwałymi, ze względu na jednoimienność biegunów. Drążek selektorowy 235 przemieszcza się i zazębia się z wałkiem 145. Drążek selekto10
182 249 rowy znajduje się blisko elektromagnesu 215b. Stan ten utrzymuje się w wyniku działania siły magnetycznej magnesu trwałego 225.
Po powrocie drążka selektorowego 235 do położenia nieaktywnego, zostaje włączony elektromagnes 215b, który wytwarza odpychające pole magnetyczne we współpracy z magnesem trwałym 225, ze względu na jednoimienność biegunów. Drążek selektorowy 235 pochyla się w stronę elektromagnesu 215a.
W celu utrzymania drążka selektorowego 235 w stanie nieaktywnym po jego pochyleniu lub w celu utrzymania jego w aktywności, można wytwarzać również przyciągające pole magnetyczne między elektromagnesem 215a lub 215b a magnesem trwałym za pomocą różnoimiennych biegunów magnetycznych.
Jak to przedstawiono na fig. 7, ograniczniki 65a i 65b ograniczają ruch drążka selektorowego 235 do pewnej wartości w celu utrzymania zapadki 235 w pobliżu elektromagnesu 215a lub 215b.
Opisana powyżej konstrukcja pozwala na uruchamianie, pod kontrolą centralnej jednostki sterującej, wielu maszyn koronkarskich. Znaczy to, że można zrealizować centralne sterowanie. Umożliwia to efektywniejsze zarządzanie funkcjami maszyn koronkarskich.
W urządzeniu sterującym wyborem funkcji widełek maszyny koronkarskiej według niniejszego wynalazku, drążek selektorowy jest wykonany tak, że działa na widełki lub wałek odpychającym polem magnetycznym elektromagnesu. Zatem drążek selektorowy jest w stanie nadążać za szybkim ruchem obrotowym bez błędnych zadziałań. Korzystne jest zwłaszcza, jeżeli drążek selektorowy ani nie zaczepia ani nie dotyka elektromagnesu. Ponadto łatwo można zapewnić bezstykowe oddziaływanie drążka selektorowego na elektromagnes. Dzięki temu osiąga się doskonałą trwałość, bez kłopotów z uszkodzeniami cewek. Poprawia się również niezawodność funkcji przełączania.
Ponadto urządzenie składa się z mniejszej liczby części, niż urządzenie konwencjonalne i jest prostsze konstrukcyjnie. Zatem urządzenie można produkować niewielkim kosztem. Poza tym szybka jest regulacja urządzenia. Dodatkowo, urządzenie jest łatwe w serwisie i konserwacji.
182 249
182 249
FIG.2
FIG.3
2Ja-
-28a
182 249
FIG.4
14!
271b
202c
182 249
FIG.5
182 249
FIG.6
FIG.7
182 249
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie sterujące wyborem funkcji przesuwnych widełek maszyny koronkarskiej zawierające element napędowy trzpienia posiadający płytę trzpienia, przekładnię napędową i sprzęgło, ponadto widełki przesuwne osadzone na wałku widełek umieszczonym równolegle do osi elementu napędowego trzpienia, wyposażone są w środki wyboru napędu posiadające drążki selektorowe do selektywnego działania wznoszącego i opadającego widełek przesuwnych, gdzie drążki selektorowe środków wyboru napędu współpracują z elektroniczną częścią sterującą przekazującą sygnał selekcyjnego napędu, znamienne tym, że drążki selektorowe (23a, 23b, 231 233, 235) są umieszczone w elemencie podnoszonym (20, 202, 204) przesuwalnym za pomocą elementu przemieszczająco-naciskowego (24, 241, 242), zaś magnesy trwałe (22a, 22b, 221, 223, 225) są zamocowane do drążków selektorowych (23a, 23b, 231, 233, 235) a elektromagnesy (21a, 21b, 212, 214, 215a, 215b) są umieszczone w pobliżu drążków selektorowych (23a, 23b, 231,233,235).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drążki selektorowe (23a, 23b, 233, 235) zamocowane są przegubowo na elemencie podnoszonym (20, 202, 204), a drążki selektorowe (23a, 23b, 233, 235) wykonujące ruch wahadłowy mają postać odchylnych zapadek, zaś magnesy trwałe (22a, 22b, 221, 223, 225) umieszczone są na drążkach selektorowych (23a, 23b, 231, 233, 235) i znajdują się naprzeciw elektromagnesów (21a, 21b, 212, 214, 215a, 215b).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że elektromagnesy (21a, 21b, 212, 214) i magnesy trwałe (22a, 22b, 221, 223) mają jednoimienne bieguny magnetyczne, kiedy są pobudzone, przez co drążki selektorowe (23a, 23b, 231, 235) są przemieszczalne do ich położeń aktywnych lub nieaktywnych.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że elektromagnesy (21a, 21b, 212, 214) i magnesy trwałe (22a, 22b, 221, 223) mająróżnoimienne bieguny magnetyczne, kiedy są pobudzone, przez co drążki selektorowe (23a, 23b, 231,235) są w położeniu nieaktywnym.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że dwa elektromagnesy (215a, 215b) usytuowane są po przeciwnych stronach drążka selektorowego (235) wyposażonego w magnes trwały (225), gdzie pobudzony jest jeden z elektromagnesów (215a, 215b), zaś każdy z elektromagnesów (215a, 215b) i magnes trwały (225) mająjednoimienne bieguny.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 3 albo 4, albo 5, znamienne tym, że drążki selektorowe (23a, 23b, 231, 235) posiadają środki ograniczające, do uniemożliwienia zetknięcia się drążków selektorowych (23a, 23b, 231, 235) z powierzchniami bocznymi elektromagnesów (21a, 21b, 212,214).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 3 albo 4, znamienne tym, że drążki selektorowe (231, 233) posiadają elementy zwrotne.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że elementy zwrotne usytuowane są w dolnej części drążków selektorowych (231, 233).
    * * *
PL96318642A 1995-06-14 1996-06-14 Urzadzenie sterujace wyborem funkcji przesuwnych widelek maszyny koronkarskiej PL PL182249B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP14725195 1995-06-14
PCT/JP1996/001647 WO1997000343A1 (en) 1995-06-14 1996-06-14 Operation selecting control method and apparatus for shifter fork of torchon lace machine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318642A1 PL318642A1 (en) 1997-07-07
PL182249B1 true PL182249B1 (pl) 2001-11-30

Family

ID=15426010

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96318642A PL182249B1 (pl) 1995-06-14 1996-06-14 Urzadzenie sterujace wyborem funkcji przesuwnych widelek maszyny koronkarskiej PL

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0778366B1 (pl)
JP (1) JP3702368B2 (pl)
CN (1) CN1098944C (pl)
DE (1) DE69612359T2 (pl)
ES (1) ES2155607T3 (pl)
PL (1) PL182249B1 (pl)
WO (1) WO1997000343A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP4106308B2 (ja) * 2003-06-10 2008-06-25 株式会社市川鉄工 トーションレース機
CN104109944B (zh) * 2013-04-17 2016-03-02 张希祥 一种棉线编织花边成型装置
JP6347624B2 (ja) * 2014-02-21 2018-06-27 株式会社市川鉄工 トーションレース機を用いたバイアス織物の織成装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS52107356A (en) * 1976-03-02 1977-09-08 Takeda Maiyaa Kk Patern controlling method for torsional lace machine
JPS6028702Y2 (ja) * 1978-10-25 1985-08-30 日本マイヤ−株式会社 ト−シヨンレ−ス機におけるフオ−クピンの上下選択駆動装置
DE3038343C2 (de) * 1980-10-10 1986-01-16 Emil Krenzler Gmbh & Co Kg, 5600 Wuppertal Vorrichtung zur Steuerung der Musterung eines auf einer Klöppelmaschine hergestellten Erzeugnisses
ES497758A0 (es) * 1980-11-20 1982-02-01 Buenaventura Marti Comas S A Mecanismo accionado por jacquard electronico para maquinas de bolillos

Also Published As

Publication number Publication date
PL318642A1 (en) 1997-07-07
DE69612359T2 (de) 2001-12-06
CN1155913A (zh) 1997-07-30
EP0778366A1 (en) 1997-06-11
CN1098944C (zh) 2003-01-15
JP3702368B2 (ja) 2005-10-05
EP0778366B1 (en) 2001-04-04
WO1997000343A1 (en) 1997-01-03
EP0778366A4 (en) 1997-11-19
ES2155607T3 (es) 2001-05-16
DE69612359D1 (de) 2001-05-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0148745B1 (en) Molded-case circuit breaker with single solenoid operator for rectilinear handle movement
US4540965A (en) Electromagnetic assembly
KR20010043645A (ko) 전기적 과부하에 대한 접점 메커니즘
JP4127967B2 (ja) 電子式過負荷継電器のための接点機構
PL182249B1 (pl) Urzadzenie sterujace wyborem funkcji przesuwnych widelek maszyny koronkarskiej PL
SE466674B (sv) Brytarapparat med fjaerrstyrning
US4434728A (en) Electromagnetic pattern selector for an embroidery machine
KR100622307B1 (ko) 전자 과부하 계전기의 접점 메커니즘
FI70757B (fi) Kontaktorapparat omfattande ett automatiskt oeppningsdon och en lokal styrdel
US10707028B2 (en) Automatic transfer switch and drive subsystem
EP0330624A2 (en) Double-doffing weaving machine provided with improved lifter driving devices
US4972686A (en) Electromagnetic needle selector for circular knitting machines
CN109545590B (zh) 一种双电源转换开关的操作机构
US5392021A (en) Electromagnetic multi-stage switch
US2812453A (en) Electrical motor apparatus
US5046334A (en) Electromagnetic needle selector for circular knitting machines
GB2291538A (en) Interlocks for electrical switches
JP3004284B2 (ja) ジャカード機の横針制御装置
US5276420A (en) Electromagnetic actuating device incorporated in a remote control unit
CN110970240B (zh) 用于双电源自动转换开关的控制电路和双电源自动转换开关
US3114084A (en) Magnetically operable program controller
CN113574625B (zh) 电子开关
KR101303068B1 (ko) 전자석을 이용한 차량의 시프트록 캠을 포함하는 차량용 자동 변속기 레버 조립체
RU2041519C1 (ru) Фиксатор подвижного звена механизма
JP4372596B2 (ja) ブレーカ

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080614