PL181034B1 - Urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego - Google Patents

Urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego

Info

Publication number
PL181034B1
PL181034B1 PL96323816A PL32381696A PL181034B1 PL 181034 B1 PL181034 B1 PL 181034B1 PL 96323816 A PL96323816 A PL 96323816A PL 32381696 A PL32381696 A PL 32381696A PL 181034 B1 PL181034 B1 PL 181034B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
brake
shoe
braking
wheel
reaction member
Prior art date
Application number
PL96323816A
Other languages
English (en)
Other versions
PL323816A1 (en
Inventor
Jean-Michel Deramaux
Bernard Caron
Original Assignee
Fresnes Forges
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FR9506469A external-priority patent/FR2729358B1/fr
Application filed by Fresnes Forges filed Critical Fresnes Forges
Publication of PL323816A1 publication Critical patent/PL323816A1/xx
Publication of PL181034B1 publication Critical patent/PL181034B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61HBRAKES OR OTHER RETARDING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR RAIL VEHICLES; ARRANGEMENT OR DISPOSITION THEREOF IN RAIL VEHICLES
    • B61H13/00Actuating rail vehicle brakes
    • B61H13/20Transmitting mechanisms
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B61RAILWAYS
    • B61HBRAKES OR OTHER RETARDING DEVICES SPECIALLY ADAPTED FOR RAIL VEHICLES; ARRANGEMENT OR DISPOSITION THEREOF IN RAIL VEHICLES
    • B61H11/00Applications or arrangements of braking or retarding apparatus not otherwise provided for; Combinations of apparatus of different kinds or types
    • B61H11/14Combinations of different types of brakes, e.g. brake blocks acting on wheel-rim combined with disc brakes

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie hamulcowe pojazdu szy- nowego zawierajace elementy napedu przysto- sowane do przylozenia klocka hamulcowego na powierzchnie hamulcowa sztywno polaczona z kolem pojazdu, czlon reakcyjny polaczony sztywno z konstrukcja pojazdu, dwie dzwignie obsady klocków hamulcowych przystosowane do wspólpracy z czlonem reakcyjnym, widelki laczace obie dzwignie obsady klocków hamul- cowych, przy czym czlon reakcyjny stanowi zasadniczo prostokatny dzwignik przeniesienia sily, z poprzecznym tlokiem, natomiast jedna z dzwigni obsady klocków hamulcowych jest, swoim zakonczeniem przeciwleglym do klocka, zamocowana obrotowo na czlonie reakcyjnym, a druga dzwignia obsady klocków hamulcowych ma swoje zakonczenie przeciwlegle do klocka polaczone z poprzecznym tlokiem, znamienne tym, ze prostokatny dzwignik (51) przeniesienia sily zaopatrzony jest ponadtow podluzny tlok (52) polaczony z elementami napedu (1, 2). FIG. 3 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego, a zwłaszcza takie urządzenie, które zawiera elementy napędowe przystosowane do przyłożenia klocka hamulcowego na powierzchnię hamulco wą sztywno połączoną z kołem pojazdu.
Znane są już takie urządzenia, stosowane zwłaszcza w wagonach towarowych. Klocek hamulcowy działa poprzez tarcie na obręcz koła dla wywołania hamowania. Elementy napędowe stanowi przeważnie trójkątny człon, wykonany z prętów metalowych, nazywany trójkątem hamulcowym. Jest to trójkąt równoramienny z wierzchołkiem w płaszczyźnie symetrii wagonu i pozostałymi dwoma kątami w pobliżu dwóch kół wagonu zamontowanych na tej samej osi.
Siła hamowania przykładana jest w wierzchołku trójkąta hamulcowego, w wymienionej płaszczyźnie symetrii i rozdziela się równo między dwa klocki, przykładając je do obręczy kół i powodując hamowanie wagonu.
Znane są również, przeważnie stosowane w wozach silnikowych i wagonach pasażerskich, hamulce tarczowe tego samego typu, jak używane na przykład w pojazdach samochodowych. Hamulce takie mają tę zaletę, że powodują bardzo energiczne hamowanie, są cichsze i wytwarzają mniej drgań, niż hamulce tradycyjne działające na obręcze kół. Są one jednak bardzo kosztowne i nie dają się dostosować do pojazdów szynowych zaopatrzonych w trójkąt hamulcowy·'.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie udoskonalonych elementów układu hamowania pojazdów szynowych. W szczególności celem jest opracowanie urządzenia hamulcowego łączącego prostotę i mocną budowę hamulców tradycyjnych z bardziej skutecznym hamowaniem. Wynalazek ma również na celu zaproponowanie takiego urządzenia, które może wykorzystywać tradycyjny łańcuch hamowania z trójkątem hamulcowym i zmierza do powiększenia zdolności hamowania takich łańcuchów hamowania bez zwiększenia siły ha181 034 mowania przyłożonej do trójkąta hamulcowego, do zmniejszenia hałasu działania i to przy koszcie korzystnie porównywalnym do kosztu tradycyjnego hamowania tarczowego.
Urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego według wynalazku, zawierające elementy napędu przystosowane do przyłożenia klocka hamulcowego na powierzchnię hamulcową, sztywno połączoną z kołem pojazdu, człon reakcyjny połączony sztywno z konstrukcją pojazdu, dwie dźwignie obsady klocków hamulcowych przystosowane do współpracy z członem reakcyjnym, widełki łączące obie dźwignie obsady klocków hamulcowych, przy czym człon reakcyjny stanowi zasadniczo prostokątny dźwignik przeniesienia siły, z poprzecznym tłokiem, natomiast jedna z dźwigni obsady klocków hamulcowych jest, swoim zakończeniem przeciwległym do klocka, zamocowana obrotowo na członie reakcyjnym, a druga dźwignia obsady klocków hamulcowych ma swoje zakończenie przeciwległe do klocka połączone z poprzecznym tłokiem, charakteryzuje się tym, że prostokątny dźwignik przeniesienia siły zaopatrzony jest ponadto w podłużny tłok połączony z elementami napędu.
Korzystnie, powierzchnia hamulcowa jest powierzchnią cylindryczną współosiową z kołem, bądź jest powierzchnią pierścieniową płaską zasadniczo równoległą do płaszczyzny koła i współosiową z kołem.
Ewentualnie, urządzenie hamulcowe zawiera dwie dodatkowe powierzchnie hamulcowe sztywno połączone, każda współpracująca z jednym klockiem i z jedną dźwignią, przy czym oba klocki wywierają swoje naciski w przeciwnych kierunkach na swoje odpowiednie powierzchnie hamulcowe.
Dzięki rozwiązaniu według wynalazku możliwe jest ogólne zwiększenie siły hamowania, a więc i skuteczności hamowania urządzenia, przy danej sile wywieranej na elementy napędu.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia ogólny schemat działania urządzenia według wynalazku; fig. 2 - ogólny schemat działania urządzenia według drugiego sposobu realizacji wynalazku; fig. 3 - szczegółowy widok przykładu realizacji urządzenia według wynalazku; fig. 4 - widok z boku przykładu z fig. 3.
Przedstawiony na fig. 1 trójkąt hamulcowy znanego typu utworzony jest z dwóch prętów metalowych 1 o jednakowej długości i z trzeciego pręta 2. Dźwignik nie pokazany pozwala wywierać w punkcie 3 wspólnym dla dwóch prętów 1 siłę oznaczoną strzałką F.
Punkty 4 wspólne z jednej strony pręta 2 i z drugiej strony każdego z prętów 1 odpowiednio, są usytuowane w pobliżu każdego z kół 5 osadzonych na tej samej osi kół pojazdu. Kiedy siła napędu F jest wywierana na punkt 3, punkty 4 zbliżają się do kół 5.
Punkty 4 są faktycznie osiami przegubowymi dla dźwigni 6 zawierających każda dwa ramiona 7 i 8 odpowiednio, pod kątem prostym. Ramiona dźwigni 7 są wyraźnie równoległe do osi kół 5, podczas gdy ramiona 8 są wyraźnie równoległe do osi pojazdu.
Ramiona dźwigni 7 mają, na swoich zakończeniach przeciwległych do przegubu 4, klocki hamulcowe 9 zamocowane za pośrednictwem obsady klocka (nie pokazanej). Tak samo, ramiona 8 mają, na swoich zakończeniach przeciwległych do przegubu 4, klocki 10. Klocki 9 są wykonane znanym sposobem z żeliwa a klocki 10 z kompozytowego materiału ciernego.
Kiedy na trójkąt hamulcowy wywierana jest siła, klocki 9 w znany sposób dochodzą do styku z obręczami 11 kół 5, co powoduje w efekcie wywołanie pierwszej siły hamowania. W wyniku reakcji, dźwignie 6 obracają się w kierunku strzałek F1. W tym momencie, każdy klocek 10 dochodzi do styku z pierścieniowym pasem ciernym 12 położonym w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny koła, co powoduje w efekcie wywołanie drugiej siły hamowania.
Pierścieniowe pasy 12 są wykonane w całości z odpowiedniego materiału ciernego. Są współosiowe z kołami 5, na których są zamocowane i z którymi więc są one złączone sztywno w trakcie obracania.
Stwierdza się zatem, że przy tej samej sile napędu F jak w urządzeniach znanych ze stanu techniki, wynalazek pozwala przyłożyć pierwszą siłę hamowania w wielkości F/2 na obręcze kół i ponadto drugą siłę hamowania na pasy 12. Dwie siły hamowania wywierane na dwa pasy 12 są skierowane na zewnątrz a więc przeciwnie, co zapewnia równowagę trójkąta hamulcowego.
181 034
W sposobie realizacji przedstawionym na fig. 2 ramię dźwigni przeciwległe do ramienia dźwigni 7, a mianowicie ramię dźwigni 8', wspiera klocek 10', który współpracuje z dodatkową powierzchnią hamulcową 12' cylindryczną współosiowa, z kołem 5. Jak poprzednio, obręcz 11 wywiera na klocek 9 siłę reakcji zmierzającą do wywołania obrotu dźwigni 6 wokół przegubu 4 w kierunku strzałki F1. Klocek 10' jest więc przyłożony do powierzchni 12' co, tutaj także, wywołuje drugą siłę hamowania.
W przykładzie realizacji pokazanym na fig. 3 i fig. 4 trójkąt hamulcowy 1,2 działa na element połączenia 50. Człon reakcyjny 20 tworzy dwie komory zbiorcze 51 płynu hydraulicznego, stanowiąc dźwignik, z których wychodzą dwa tłoki 52 i 53 pod kątem prostym.
Tłok 52 jest równoległy do kierunku napędu trójkąta hamulcowego i ma na swoim wolnym końcu uchwyt widełkowy 54 przyjmujący ucho 55 elementu połączenia 50. Wolny koniec tłoka 53 łączy się z zakończeniem dźwigni 33' (która jest podwójna, jak można to stwierdzić na fig. 4) przeciwległym do klocka 34'.
Zakończenie dźwigni 33 przeciwległe do klocka 34 jest zamontowane obrotowo na członie reakcyjnym 20.
W ten sposób, kiedy przez trójkąt hamulcowy wywierana jest siła na element połączenia 50, wywołuje on zagłębianie się tłoków 52 i w konsekwencji wysuwanie tłoków 53. Klocek 34' przykłada się do powierzchni hamulcowej 35', a dźwignia 33 jest obracana pod działaniem łącznika 41, przykładając z kolei klocek 34 do powierzchni hamulcowej 35.
FIG.3
181 034
U/
FIG. 4
181 034
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego zawierające elementy napędu przystosowane do przyłożenia klocka hamulcowego na powierzchnię hamulcową sztywno połączoną z kołem pojazdu, człon reakcyjny połączony sztywno z konstrukcją pojazdu, dwie dźwignie obsady klocków hamulcowych przystosowane do współpracy z członem reakcyjnym, widełki łączące obie dźwignie obsady klocków hamulcowych, przy czym człon reakcyjny stanowi zasadniczo prostokątny dźwignik przeniesienia siły, z poprzecznym tłokiem, natomiast jedna z dźwigni obsady klocków hamulcowych jest, swoim zakończeniem przeciwległym do klocka, zamocowana obrotowo na członie reakcyjnym, a druga dźwignia obsady klocków hamulcowych ma swoje zakończenie przeciwległe do klocka połączone z poprzecznym tłokiem, znamienne tym, że prostokątny dźwignik (51) przeniesienia siły zaopatrzony jest ponadto w podłużny tłok (52) połączony z elementami napędu (1,2).
  2. 2. Urządzenie hamulcowe według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia hamulcowa jest powierzchnią cylindryczną (12') współosiową z kołem.
  3. 3. Urządzenie hamulcowe według zastrz. 1, znamienne tym, że powierzchnia hamulcowa jest powierzchnią pierścieniową (12) płaską zasadniczo równoległą do płaszczyzny koła i współosiową z kołem.
  4. 4. Urządzenie hamulcowe według zastrz. 3, znamienne tym, że zawiera dwie dodatkowe powierzchnie hamulcowe sztywno połączone, każda współpracująca z jednym klockiem i z jedną dźwignią, przy czym oba klocki wywierają swoje naciski w przeciwnych kierunkach na swoje odpowiednie powierzchnie hamulcowe.
PL96323816A 1995-05-31 1996-05-30 Urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego PL181034B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9506469A FR2729358B1 (fr) 1994-12-22 1995-05-31 Dispositif de freinage pour vehicule ferroviaire
PCT/FR1996/000810 WO1996038330A1 (fr) 1995-05-31 1996-05-30 Dispositif de freinage pour vehicule ferroviaire

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL323816A1 PL323816A1 (en) 1998-04-27
PL181034B1 true PL181034B1 (pl) 2001-05-31

Family

ID=9479545

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96323816A PL181034B1 (pl) 1995-05-31 1996-05-30 Urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6116382A (pl)
EP (1) EP0828645A1 (pl)
AU (1) AU6227696A (pl)
CZ (1) CZ375897A3 (pl)
EA (1) EA000157B1 (pl)
HU (1) HUP9900792A3 (pl)
PL (1) PL181034B1 (pl)
RO (1) RO117248B1 (pl)
SK (1) SK161697A3 (pl)
WO (1) WO1996038330A1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA2950885C (en) * 2014-06-06 2017-09-05 New York Air Brake Llc Incremented brake pipe reduction
US9238473B2 (en) 2014-06-06 2016-01-19 New York Air Brake, LLC Incremented brake pipe pressure reduction
CN106274968B (zh) * 2016-09-08 2018-04-13 田春 一种斜楔式轨道车辆电机驱动摩擦制动装置

Family Cites Families (24)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US595496A (en) * 1897-12-14 Railway-brake
US343680A (en) * 1886-06-15 tribe
US2228818A (en) * 1938-03-28 1941-01-14 Budd Wheel Co Brake construction
US2359806A (en) * 1943-01-30 1944-10-10 American Steel Foundries Duplex brake
US2581746A (en) * 1948-07-28 1952-01-08 American Steel Foundries Railway brake
US2876869A (en) * 1953-02-24 1959-03-10 American Steel Foundries Hand brake arrangement
US2866524A (en) * 1954-06-17 1958-12-30 American Steel Foundries Rotor brake
US2869683A (en) * 1955-11-10 1959-01-20 Buffalo Brake Beam Co Railway brake mechanism
GB952612A (en) * 1959-08-29 1964-03-18 Dunlop Rubber Co Improvements in disc brakes
DE1169219B (de) * 1961-10-24 1964-04-30 Teves Kg Alfred Teilbelagscheibenbremse
GB1150862A (en) * 1967-10-26 1969-05-07 Bromsregulator Svenska Ab Improvements in Railway Vehicle Brake Riggings
FR2029822A5 (pl) * 1969-01-27 1970-10-23 Pont A Mousson
GB1395883A (en) * 1971-07-16 1975-05-29 Girling Ltd Railway vehicle brake arrangements
DE2237741A1 (de) * 1972-08-01 1974-02-07 Knorr Bremse Gmbh Bremsbetaetigungsgestaenge fuer schienenfahrzeuge
DE2449853C3 (de) * 1974-10-19 1978-09-14 Knorr-Bremse Gmbh, 8000 Muenchen Scheibenbremse für Schienenfahrzeuge
US4014409A (en) * 1975-06-17 1977-03-29 Westinghouse Air Brake Company Multi-brake shoe means for a multi-braking surface braked assembly
US4008789A (en) * 1975-06-17 1977-02-22 Westinghouse Air Brake Company Multi-brake shoe means for a multi-braking surface braked assembly
US4174025A (en) * 1977-08-11 1979-11-13 Ivachev Leonid M Pivoted lever brake structure
SE435262B (sv) * 1980-08-27 1984-09-17 Sab Ind Ab Skivbromsarrangemang for ett jernvegsfordon
US4393962A (en) * 1981-03-05 1983-07-19 Jacob Kobelt Self-centering device for caliper brake assembly
DE3326374A1 (de) * 1983-07-21 1985-01-31 Knorr-Bremse GmbH, 8000 München Bremsgestaenge fuer fahrzeugreibungsbremsen
DE3912037A1 (de) * 1989-04-12 1990-10-25 Knorr Bremse Ag Bremszylinder fuer fahrzeuge, insbesondere schienenfahrzeuge
US5253736A (en) * 1991-08-01 1993-10-19 Tec Tran Corporation Railway brake actuator
US5547047A (en) * 1995-01-25 1996-08-20 New York Air Brake Corporation Brake caliper shock and vibration isolation system

Also Published As

Publication number Publication date
WO1996038330A1 (fr) 1996-12-05
HUP9900792A3 (en) 2001-10-29
HUP9900792A2 (hu) 1999-06-28
SK161697A3 (en) 1998-04-08
US6116382A (en) 2000-09-12
CZ375897A3 (cs) 1998-04-15
AU6227696A (en) 1996-12-18
RO117248B1 (ro) 2001-12-28
EA000157B1 (ru) 1998-10-29
PL323816A1 (en) 1998-04-27
EP0828645A1 (fr) 1998-03-18
EA199700441A1 (ru) 1998-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2228818A (en) Brake construction
US4702338A (en) Suspension device for a vehicle wheel support arm and front-rear coupling system for said suspension
US4830148A (en) Truss-type brake beam for railway vehicle truck-mounted brake assembly
JPH0446790B2 (pl)
US3828692A (en) System for transmitting traction and braking forces in a rail vehicle
US3791491A (en) Railway brakes
PL181034B1 (pl) Urządzenie hamulcowe pojazdu szynowego
US4479567A (en) Vertical railway car air brake system
JP2002507705A (ja) 剪断を減衰したディスクブレーキ
US6138800A (en) Rail vehicle brake device
PL172702B1 (pl) Hamulec klockowy do pojazdów szynowych PL PL
EP0118976A1 (en) Disc brakes for rail vehicles
US278471A (en) William b
US3198292A (en) Disc brakes with conjugate jaws
US2427956A (en) Brake rigging
US1935388A (en) Brake mechanism
CN210082820U (zh) 一种轻型牵引车前桥
EP1333189A3 (en) Vehicle comprising brake means as well as independent wheel suspension construction
US462754A (en) Wagon-brake
US1867913A (en) Brake mechanism
RU2173274C2 (ru) Башмак тормозной с секционными колодками
US1370131A (en) Brake for trailers
US512376A (en) Car-brake
GB1256713A (pl)
US1672161A (en) Vehicle having brakes