PL179670B1 - System for operating an electrically controlled solenoid valve - Google Patents

System for operating an electrically controlled solenoid valve

Info

Publication number
PL179670B1
PL179670B1 PL95318461A PL31846195A PL179670B1 PL 179670 B1 PL179670 B1 PL 179670B1 PL 95318461 A PL95318461 A PL 95318461A PL 31846195 A PL31846195 A PL 31846195A PL 179670 B1 PL179670 B1 PL 179670B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
solenoid valve
valve
delay element
compressor
delay
Prior art date
Application number
PL95318461A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318461A1 (en
Inventor
Georg Strauss
Original Assignee
Bosch Siemens Hausgeraete
Boschsiemens Hausgeraete Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bosch Siemens Hausgeraete, Boschsiemens Hausgeraete Gmbh filed Critical Bosch Siemens Hausgeraete
Publication of PL318461A1 publication Critical patent/PL318461A1/xx
Publication of PL179670B1 publication Critical patent/PL179670B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F25REFRIGERATION OR COOLING; COMBINED HEATING AND REFRIGERATION SYSTEMS; HEAT PUMP SYSTEMS; MANUFACTURE OR STORAGE OF ICE; LIQUEFACTION SOLIDIFICATION OF GASES
    • F25BREFRIGERATION MACHINES, PLANTS OR SYSTEMS; COMBINED HEATING AND REFRIGERATION SYSTEMS; HEAT PUMP SYSTEMS
    • F25B5/00Compression machines, plants or systems, with several evaporator circuits, e.g. for varying refrigerating capacity
    • F25B5/02Compression machines, plants or systems, with several evaporator circuits, e.g. for varying refrigerating capacity arranged in parallel
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F25REFRIGERATION OR COOLING; COMBINED HEATING AND REFRIGERATION SYSTEMS; HEAT PUMP SYSTEMS; MANUFACTURE OR STORAGE OF ICE; LIQUEFACTION SOLIDIFICATION OF GASES
    • F25DREFRIGERATORS; COLD ROOMS; ICE-BOXES; COOLING OR FREEZING APPARATUS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • F25D2400/00General features of, or devices for refrigerators, cold rooms, ice-boxes, or for cooling or freezing apparatus not covered by any other subclass
    • F25D2400/04Refrigerators with a horizontal mullion

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)
  • Compressor (AREA)
  • Magnetically Actuated Valves (AREA)

Abstract

1 . Uklad do uruchamiania zaworu magnetycznego sterowanego elektrycznie, zwlaszcza d la urzadzenia chlodniczego, zawierajacy element nastawczy dolaczony do zaworu magnetycznego nastawianego w co najmniej dwa polozenia robocze, znamienny tym, ze do elementu na- stawczego zaworu magnetycznego (39) jest dolaczony obwód sterowania (30), który jest dolaczony do ukladu oceniaja- cego (19) nastawiany parametr, korzystnie temperature w komorze urzadzenia chlod- niczego (10), przy czym obwód sterowa- nia (30) zawiera element opózniajacy, w zaleznosci od przeplywu cieklego czynni- ka chlodniczego przez zawór magnetycz- ny (39). Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do uruchamiania zaworu magnetycznego sterowanego elektrycznie, zwłaszcza dla urządzenia chłodniczego, zawierający zawór magnetyczny nastawiany w co najmniej dwa położenia robocze, poprzez przestawienie którego wybiera się drogę przepływu cieczy, odpowiadającą położeniu roboczemu.
Znane są układy do uruchamiania zaworów magnetycznych sterowanych elektrycznie, stosowane na przykład w urządzeniach chłodniczych z kilkoma komorami o różnych temperaturach, do uruchamiania dwustanowych zaworów magnetycznych, za pomocą których doprowadza się czynnik chłodniczy ze sprężarki w obiegu chłodniczym do parowników w komorach o różnych temperaturach. W tym celu element przełączeniowy dwustanowego zaworu magnetycznego przestawia się w pierwsze lub drugie położenie robocze, w wyniku działania siły wywieranej przez elektromagnesy na element przełączeniowy zaworu, wskutek której element przełączeniowy zaworu jest przestawiany w położenie zamykające, przy czym wytwarzane są wyraźnie słyszalne zakłócenia w postaci hałasu. Znane jest zastosowanie elementów tłumiących dźwięki, umieszczonych przy elemencie przełączeniowym zaworu, w postaci elementów z tworzywa sztucznego, zamykających otwory doprowadzające w kształcie dysz. Jednak aby nie zamykać za wcześnie tych otworów, należy dla tych elementów z tworzyw sztucznych dobierać względnie dużą twardość wg skali Shore'a, co powoduje znaczne pogorszenie tłumienia hałasu.
W układzie według wynalazku do elementu nastawczego zaworu magnetycznego jest dołączony obwód sterowania, który jest dołączony do układu oceniającego nastawiany parametr, korzystnie temperaturę w komorze urządzenia chłodniczego, przy czym obwód sterowania zawiera element opóźniający, w zależności od przepływu ciekłego czynnika chłodniczego przez zawór magnetyczny.
Korzystnie do elementu opóźniającego w obwodzie sterowania jest dołączony szeregowo element logiczny, którego wyjście jest dołączone do tranzystora.
179 670
Korzystnie w elemencie opóźniającym rezystor jest połączony szeregowo z kondensatorem.
Korzystnie element opóźniający w postaci elektromechanicznego elementu regulacji czasowej jest dołączony do zaworu magnetycznego.
Korzystnie opóźnienie elementu opóźniającego wynosi od 30 do 90 sekund, korzystnie 60 sekund.
Korzystnie do zaworu magnetycznego jest dołączona sprężarka dołączona do parowników ciekłego czynnika chłodniczego.
Zaletą wynalazku jest zapewnienie układu do uruchamiania zaworu magnetycznego sterowanego elektrycznie o małych słyszalnych zakłóceniach.
Dzięki wynalazkowi uzyskuje się zmniejszanie prędkości przełączania elementu przełączeniowego zaworu i przez to tłumienie słyszalnych zakłóceń. Tłumienie hałasu jest niezależne od zmian własności tworzywa sztucznego, jak na przykład starzenia tworzywa sztucznego, a na stopień tłumienia hałasu łatwo wpływa się poprzez kształt geometryczny elementu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia dwutemperaturowe urządzenie chłodnicze z otwartymi drzwiami, z komorą chłodzącą i komorą mrożącą o temperaturach sterowanych przez elektroniczne urządzenie regulujące, fig. 2 - fragment elektronicznego urządzenia regulującego z układem elektronicznym do sterowania zaworem elektromagnetycznym sterującym dopływem czynnika chłodniczego do komory mrożącej lub komory chłodzącej i fig. 3 - schemat układu chłodzenia.
Figura 1 przedstawia urządzenie chłodnicze 10 z chłodziarką i zamrażarką, którego obudowa 11 izolująca cieplnie ma dwie komory rozdzielone termicznie ścianką pośrednią 12 izolującą cieplnie, jedna nad drugą, zamykane oddzielnymi drzwiami 13 i 14. Komora umieszczona wyżej i zamykana drzwiami 13 jest wykonana jako komora chłodząca 15, wyposażona w półki 16 usytuowane jedna nad drugą w odstępach pionowych. Druga komora, znajdująca się pod komorą chłodzącą 15, jest wykonana jako komora mrożąca 17, która ma pojemniki 18 wysuwane jak szuflady.
Komora chłodząca 15 i komora mrożąca 17 są wyposażone w parowniki 50 pokazane na fig. 3, służące do utrzymywania określonej temperatury przechowywania, włączone w układ chłodzenia 51 z fig. 3, w którym występuje sprężarka 52 zaopatrująca parowniki 50 w płynny czynnik chłodniczy, zasilana w sposób nieciągły, przy czym fazy włączania i wyłączania sprężarki 52 są zależne od temperatur w komorach. Temperatury są określane przez nie pokazane czujniki temperaturowe i z jednej strony są przetwarzane wstępnie, w logicznym układzie oceniającym 19 elektronicznego urządzenia regulującego, w wartości wskazywane w elementach wskazujących temperaturę, a z drugiej strony są przetwarzane w obwodzie przetwarzającym 30 w sygnał cyfrowy A poddawany dalszemu przetwarzaniu.
Figura 2 pokazuje, że sygnał cyfrowy A na wyjściu logicznego układu oceniającego 19 stanowi sygnał wejściowy obwodu przetwarzającego 30, wyposażonego w dwa człony RC do określania różnych przedziałów czasowych. Są one utworzone przez dwa połączone równolegle rezystory 31 i 32 o różnej rezystancji oraz dołączony do nich szeregowo kondensator 33. Przed rezystorem 32 o mniejszej rezystancji jest włączona dioda 34 połączona katodą z rezystorem 32, tak że ładowanie kondensatora 33 następuje poprzez rezystor 31 o większej rezystancji. Potencjał napięcia wytwarzany przy ładowaniu kondensatora 33 jest przykładany do połączonych ze sobą wejść elementu logicznego NIE-I 35, którego sygnał wyjściowy jest doprowadzany do bazy tranzystora pnp 36, którego emiter jest dołączony do źródła napięcia stałego Ug, a kolektor jest dołączony poprzez rezystor 37 ograniczający prąd kolektora do potencjału zerowego. Pomiędzy kolektorem tranzystora pnp 36 i rezystorem 37 jest odprowadzona końcówka bramki dołączona do jednej końcówki triaka 38, którego druga końcówka jest połączona z jednostanowym zaworem magnetycznym 39 podłączonym do wyprowadzenia zasilającego L napięcia przemiennego 230 wolt. Druga końcówka triaka 38 jest połączona również z wyprowadzeniem zerowym N napięcia przemiennego, które tworzy jednocześnie końcówkę masy dla triaka 38.
179 670
Zapotrzebowanie na ochłodzenie komory chłodzącej 15 z powodu podnoszenia się w niej temperatury jest sygnalizowane na wyjściu logicznego układu oceniającego 19 poprzez logiczną jedynkę sygnału wyjściowego A, która z jednej strony oznacza uruchomienie sprężarki czynnika chłodniczego, a z drugiej strony przełączenie jednostanowego zaworu magnetycznego 39 z położenia spoczynkowego, w celu zmiany drogi strumienia czynnika chłodniczego do parownika komory chłodzącej 15. Przełączanie sterowanego elektrycznie zaworu magnetycznego 39 jest opóźnione przez człon RC utworzony z rezystora 31 i kondensatora 33 względem włączenia sprężarki, ponieważ logiczna jedynka na wyjściu logicznego układu oceniającego 19 dochodzi dopiero po zakończeniu ładowania kondensatora 33 do połączonych ze sobą wejść elementu NIE-I 35 i wytwarza na jej wyjściu logiczne zero, które zostaje doprowadzone do bazy tranzystora pnp 36, służącego jako przełącznik elektroniczny, przez co jest on przestawiany w stan przewodzenia. Prąd płynący w stanie przewodzenia tranzystora pnp 36 pomiędzy emiterem i kolektorem służy jako prąd zapłonu dla triaka 38, przez co zamyka się obwód prądowy dla jednostanowego zaworu magnetycznego 39, więc następuje żądana zmiana położenia elementu przełączeniowego zaworu w elektromagnesie, w celu kierowania czynnika chłodniczego do parownika komory chłodzącej.
Poprzez połączenie wejścia elementu NIE-I 35 z członem RC utworzonym przez rezystor 31 i kondensator 33 opóźnia się uruchamianie zaworu magnetycznego 39 względem włączenia sprężarki, które w innym razie musiałyby zachodzić jednocześnie. Dzięki opóźnieniu pomiędzy uruchomieniem sprężarki i zmianą drogi strumienia czynnika chłodniczego przez zawór magnetyczny 39 zapewnia się, że przepływa przez niego czynnik chłodniczy w fazie ciekłej, tak że przełączenie elementu przełączeniowego następuje w sposób tłumiony cieczą i dzięki temu prawie bez słyszalnych zakłóceń. Dobre wyniki dały czasy opóźnienia pomiędzy 30 i 90 sekund, przy czym korzystne okazało się opóźnienie wynoszące 60 sekund.
Zamiast uruchamiania zaworu magnetycznego 39 następującego po uruchomieniu sprężarki, w celu zapewnienia tłumienia cieczą elementu przełączeniowego zaworu, stosuje się także czujnik cieczy do kontroli stanu cieczy w zaworze magnetycznym 39.
Jeżeli temperatura w komorze chłodzącej 15 osiągnęła zadaną wartość, jest to sygnalizowane przez czujniki temperaturowe logicznego układu oceniającego 19, po czym wysyła on sygnał wyłączenia sprężarki i logiczne zero jako sygnał wyjściowy A. Jest on przykładany jako sygnał przełączenia zaworu magnetycznego 39 z opóźnieniem o czas rozładowania kondensatora 33 na wejście elementu NIE-I 35, przy czym z powodu znacznie niniejszej rezystancji rezystora 32 w porównaniu z rezystorem 31, przełączenie zaworu magnetycznego 39 do położenia spoczynkowego, otwierającego drogę strumienia do parownika komory mrożącej, następuje prawie jednocześnie z zatrzymaniem sprężarki. Z powodu niewielkiego opóźnienia czasowego, dla którego korzystny okazał się czas 50 ms, jest zapewnione, że przynajmniej drogą strumienia obiegu chłodzącego z zaworem magnetycznym 39 będzie jeszcze przepływał ciekły czynnik chłodniczy i przełączanie elementu przełączeniowego zaworu będzie następowało w sposób tłumiony cieczą i dzięki temu prawie bez słyszalnych zakłóceń.
W przypadku zapotrzebowania chłodzenia komory mrożącej 17, sygnał wyjściowy A logicznego układu oceniającego 19 jest logicznym zerem, przez co na elemencie NIE-I 35 występuje logiczna jedynka, blokując tranzystor 38, więc triak 38 jest nieaktywny i przez zawór magnetyczny 39 nie przepływa ciecz.
Zamiast układu przetwarzającego 30 złożonego z oddzielnych elementów elektronicznych, uzyskuje się funkcje spełniane przez ten układ i logiczny układ oceniający 19 przy pomocy programowanego mikroprocesora, więc uruchomienie zaworu magnetycznego 39 z opóźnieniem względem włączenia sprężarki realizuje się przez właściwy program.
Figura 3 przedstawia układ chłodzenia 51 mający sprężarkę 52 i parowniki 50. Parowniki 50 są połączone równolegle względem siebie i z jednej strony dołączone szeregowo do sprężarki 52, a z drugiej strony dołączone do zaworu magnetycznego 39. Fig. 3 pokazuje także elektromechaniczny element regulacji czasowej 60 wywołujący opóźnienie czasowe i dołączony do zaworu magnetycznego 39.
179 670
Fig.3
179 670
Fig.1
Fig.2 l19 tj.lt
A )
/ 36
UB zzz
230 VAC
n.,o -o N
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do uruchamiania zaworu magnetycznego sterowanego elektrycznie, zwłaszcza dla urządzenia chłodniczego, zawierający element nastawczy dołączony do zaworu magnetycznego nastawianego w co najmniej dwa położenia robocze, znamienny tym, że do elementu nastawczego zaworu magnetycznego (39) jest dołączony obwód sterowania (30), który jest dołączony do układu oceniającego (19) nastawiany parametr, korzystnie temperaturę w komorze urządzenia chłodniczego (10), przy czym obwód sterowania (30) zawiera element opóźniający, w zależności od przepływu ciekłego czynnika chłodniczego przez zawór magnetyczny (39).
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że do elementu opóźniającego w obwodzie sterowania (30) jest dołączony szeregowo element logiczny (35), którego wyjście jest dołączone do tranzystora (36).
  3. 3. Układ według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w elemencie opóźniającym rezystor (31) jest połączony szeregowo z kondensatorem (33).
  4. 4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że element opóźniający w postaci elektromechanicznego elementu regulacji czasowej (60) jest dołączony do zaworu magnetycznego (39).
  5. 5. Układ według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 4, znamienny tym, że opóźnienie elementu opóźniającego wynosi od 30 do 90 sekund, korzystnie 60 sekund.
  6. 6. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że do zaworu magnetycznego (39) jest dołączona sprężarka (52) dołączona do parowników (50) ciekłego czynnika chłodniczego.
PL95318461A 1994-08-23 1995-07-06 System for operating an electrically controlled solenoid valve PL179670B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4429919A DE4429919A1 (de) 1994-08-23 1994-08-23 Schaltungsanordnung zum Betrieb eines elektrisch ansteuerbaren Magnetventils
PCT/EP1995/002621 WO1996006317A1 (de) 1994-08-23 1995-07-06 Schaltungsanordnung zum betrieb eines elektrisch ansteuerbaren magnetventils

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318461A1 PL318461A1 (en) 1997-06-09
PL179670B1 true PL179670B1 (en) 2000-10-31

Family

ID=6526379

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95318461A PL179670B1 (en) 1994-08-23 1995-07-06 System for operating an electrically controlled solenoid valve

Country Status (10)

Country Link
US (1) US6209332B1 (pl)
EP (1) EP0776450B1 (pl)
CN (1) CN1093247C (pl)
BR (1) BR9508754A (pl)
DE (2) DE4429919A1 (pl)
DK (1) DK0776450T3 (pl)
ES (1) ES2125028T3 (pl)
PL (1) PL179670B1 (pl)
TR (1) TR199500941A2 (pl)
WO (1) WO1996006317A1 (pl)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3462156B2 (ja) * 1999-11-30 2003-11-05 株式会社東芝 冷蔵庫
US6725680B1 (en) * 2002-03-22 2004-04-27 Whirlpool Corporation Multi-compartment refrigerator control algorithm for variable speed evaporator fan motor
US6952930B1 (en) 2003-03-31 2005-10-11 General Electric Company Methods and apparatus for controlling refrigerators
KR20050038293A (ko) * 2003-10-21 2005-04-27 엘지전자 주식회사 냉장고의 밸브제어방법
DE102010001458A1 (de) * 2010-02-01 2011-08-04 BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH, 81739 Kältegerät und Kältemaschine dafür
US10231505B2 (en) 2015-05-28 2019-03-19 Nike, Inc. Article of footwear and a charging system for an article of footwear
CN110805733B (zh) * 2019-11-12 2021-12-07 武汉海王新能源工程技术有限公司 一种核电用阀门的驱动装置

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3001378A (en) * 1959-02-12 1961-09-26 Gen Motors Corp Refrigerating apparatus
US4439998A (en) * 1980-09-04 1984-04-03 General Electric Company Apparatus and method of controlling air temperature of a two-evaporator refrigeration system
US4651535A (en) * 1984-08-08 1987-03-24 Alsenz Richard H Pulse controlled solenoid valve
US4873836A (en) * 1988-06-06 1989-10-17 Eaton Corporation Flow noise suppression for electronic valves

Also Published As

Publication number Publication date
DE59503877D1 (de) 1998-11-12
EP0776450B1 (de) 1998-10-07
US6209332B1 (en) 2001-04-03
PL318461A1 (en) 1997-06-09
DE4429919A1 (de) 1996-02-29
BR9508754A (pt) 1998-01-13
EP0776450A1 (de) 1997-06-04
DK0776450T3 (da) 1999-06-21
ES2125028T3 (es) 1999-02-16
CN1093247C (zh) 2002-10-23
WO1996006317A1 (de) 1996-02-29
CN1156503A (zh) 1997-08-06
TR199500941A2 (tr) 1996-06-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4843833A (en) Appliance control system
US6253561B1 (en) Refrigerator with switching valve switching flow of refrigerant to one of refrigerant passages
CN108885054B (zh) 冰箱及其控制方法
US7174729B2 (en) Automatic defrost controller including air damper cleaning
US4682474A (en) Temperature responsive baffle control circuit for a refrigerator
PL179670B1 (en) System for operating an electrically controlled solenoid valve
KR920008446A (ko) 냉장고의 온도조절 댐퍼 구동기구와 그 제어방법 및 제어장치
CN108474612B (zh) 冰箱及其控制方法
US4242880A (en) Refrigerating apparatus
KR930004407B1 (ko) 냉장고
KR970047704A (ko) 냉장고의 운전 제어방법
KR970070868A (ko) 냉장고의 온도조절 방법 및 장치
JP2827673B2 (ja) 冷蔵庫の制御装置
US5889646A (en) Circuit configuration and method for triggering at least one electrically triggerable magnet
KR930006414B1 (ko) 냉장고
PL178333B1 (pl) Sposób sterowania co najmniej jednym magnesem sterowanym elektrycznie
KR960015669B1 (ko) 콤프레셔의 열을 이용한 김치실
US2534032A (en) Refrigerator defrosting system
US3057169A (en) Refrigerating apparatus with defrost means
JP2516932B2 (ja) 冷蔵庫
JP2644852B2 (ja) 冷蔵庫等の除霜制御装置
JPH04139372A (ja) 冷蔵庫の制御装置
JPH0235225B2 (pl)
KR960001984B1 (ko) 냉장고의 고내온도조절용 댐퍼 개폐장치
KR100394238B1 (ko) 2개의 증발기를 갖는 냉동 싸이클의 냉매유로 제어방법

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130706