PL179553B1 - Sposób walcowania na goraco grodzicy o przekroju w ksztalcie litery Z PL PL PL PL PL PL - Google Patents

Sposób walcowania na goraco grodzicy o przekroju w ksztalcie litery Z PL PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL179553B1
PL179553B1 PL95311687A PL31168795A PL179553B1 PL 179553 B1 PL179553 B1 PL 179553B1 PL 95311687 A PL95311687 A PL 95311687A PL 31168795 A PL31168795 A PL 31168795A PL 179553 B1 PL179553 B1 PL 179553B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
web
rolling
section
claw
sheet pile
Prior art date
Application number
PL95311687A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311687A1 (en
Inventor
Henri Grober
Original Assignee
Profilarbed Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Profilarbed Sa filed Critical Profilarbed Sa
Publication of PL311687A1 publication Critical patent/PL311687A1/xx
Publication of PL179553B1 publication Critical patent/PL179553B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21BROLLING OF METAL
    • B21B1/00Metal-rolling methods or mills for making semi-finished products of solid or profiled cross-section; Sequence of operations in milling trains; Layout of rolling-mill plant, e.g. grouping of stands; Succession of passes or of sectional pass alternations
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21BROLLING OF METAL
    • B21B1/00Metal-rolling methods or mills for making semi-finished products of solid or profiled cross-section; Sequence of operations in milling trains; Layout of rolling-mill plant, e.g. grouping of stands; Succession of passes or of sectional pass alternations
    • B21B1/08Metal-rolling methods or mills for making semi-finished products of solid or profiled cross-section; Sequence of operations in milling trains; Layout of rolling-mill plant, e.g. grouping of stands; Succession of passes or of sectional pass alternations for rolling structural sections, i.e. work of special cross-section, e.g. angle steel
    • B21B1/082Piling sections having lateral edges specially adapted for interlocking with each other in order to build a wall

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Metal Rolling (AREA)
  • Bulkheads Adapted To Foundation Construction (AREA)

Abstract

1. Sposób walcowania na goraco grodzicy o prze- kroju w ksztalcie litery Z z pólfabrykatu bedacego profilem w ksztalcie litery H, skladajacym sie ze srodnika oraz czterech koncówek ramion rozmiesz- czonych dokola tego profilu, polegajacy na wykorzy- staniu srodków do walcowania okreslajacych plasz- czyzne walcowania w taki sposób, ze srodnik pólfa- brykatu stanowiacego profil w ksztalcie litery H jest zasadniczo równolegly do tej plaszczyzny walcowa- nia, a grodzica o przekroju w ksztalcie litery Z posia- da przy koncu procesu walcowania plaski srodnik tworzacy kat a0 z plaszczyzna walcowania, dwa boczne ramiona tworzace kat ß o z plaszczyzna wal- cowania oraz pazur stanowiacy zakonczenie kazdego z dwóch bocznych ramion, znamienny tym, ze sto- suje sie przepusty, w których wstepniak grodzicy majacej dwa przejsciowe odcinki (22', 22”) ra- mie/srodnik przechodzi zasadniczo równolegle do plaszczyzny walcowania (8), przy czym te dwa przej- sciowe odcinki (22’, 22”) ramie/srodnik lacza wstep- nie walcowane ramiona (24' 24”) grodzicy ze srod- kowym odcinkiem (20) skosnym w stosunku do plaszczyzny walcowania (8). Fig. 2a PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób walcowania na gorąco grodzicy o przekroju w kształcie litery Z z półfabrykatu będącego profilem w kształcie litery H, a zwłaszcza z profilu wstępnego dwuteowego uzyskiwanego w procesie odlewania ciągłego.
Aż do niedawna stalowe kształtowniki takie, jak profile, grodzice i kątowniki stalowe walcowane były z kształtowników mających początkowo przekrój prostokątny, natomiast obecną tendencją jest wykorzystanie wstępniaków uzyskiwanych w procesie odlewania ciągłego, które ogranicza efekty walcowania niezbędne dla dojścia do finalnego kształtownika. Powszechnie wzrasta wykorzystanie tego sposobu walcowania na gorąco profili w kształcie litery H otrzymanych w procesie odlewania ciągłego z profili wstępnych dwuteowych, które już są ukształtowane do postaci litery H. Sposoby stosowane w procesie odlewania ciągłego tych profili wstępnych dwuteowych są ponadto już całkowicie dopracowane.
Jeśli chodzi o grodzice to nie występuje jeszcze sposób odlewania ciągłego dla uzyskania specyficznych wstępniaków. W odróżnieniu od profili, których przekrój poprzeczny o kształcie litery H ma dwie płaszczyzny symetrii, przekroje poprzeczne grodzicy posiadają w rzeczywistości tylko jedną płaszczyznę symetrii w przypadku grodzic mających w przekroju kształt litery U, oraz żadnej płaszczyzny symetrii w przypadku grodzic mających w przekroju kształt litery Z. Odlewanie ciągłe kształtowników stalowych posiadających kształt bliski kształtowi gotowych grodzic nie jest dlatego tak łatwy, z technicznego punktu widzenia, jak odlewanie ciągłe profili wstępnych dwuteowych z dwiema płaszczyznami symetrii takiego profilu.
Ponieważ grodzice są, często walcowane na tym samym zespole walcowniczym co profile, byłoby korzystne wytwarzanie grodzic, a zwłaszcza grodzic posiadających przekrój w kształcie litery Z, z profili wstępnych dwuteowych mających przekrój w kształcie litery H, z jednej strony w celu ograniczenia liczby kształtowników odlewanych w sposób ciągły oraz z drugiej strony w celu uniknięcia jednocześnie problemów związanych z odlewaniem ciągłym specyficznych kształtowników z przeznaczeniem na grodzice.
Sposób walcowania grodzic o przekroju w kształcie litery Z z profili wstępnych dwuteowych opisany został w zgłoszeniu patentowym JP-A-4/288903. Ten sposób walcowania przekształca, w pierwszym etapie walcowania, półfabrykat profilu w kształcie litery H na wstępniak grodzicy o przekroju w kształcie litery Z, który posiada już, niezależnie od wstępniaka dla pazurów, ostateczną geometrię grodzicy.
Drugi etap walcowania jest przeznaczony głównie dla wykonania walcowania wstępnego środnika i ramion oraz walcowania pazurów. Ogólny kształt przekroju w kształcie litery Z nie przedstawia prawie żadnych dalszych zmian. Sposób walcowania wymaga skomplikowanej operacji spęczania materiału, które może powodować defekty takie jak, na przykład, zawalcowania powstałe w kątach pomiędzy środnikiem i ramionami grodzicy.
Kluczowym zadaniem niniejszego wynalazku jest zaproponowanie sposobu walcowania, który jest bardziej odpowiedni dla procesu walcowania na gorąco grodzicy o przekroju w kształcie litery Z z półfabrykatu w postaci profilu o przekroju w kształcie litery H.
Istotą sposobu walcowania na gorąco grodzicy o przekroju w kształcie litery Z z półfabrykatu będącego profilem w kształcie litery H, składającym się ze środnika oraz czterech
179 553 końcówek ramion rozmieszczonych dokoła tego profilu, polegającego na wykorzystaniu środków do walcowania określających płaszczyznę walcowania w taki sposób, że środnik półfabrykatu stanowiącego profil w kształcie litery H jest zasadniczo równoległy do tej płaszczyzny walcowania, a grodzica o przekroju w kształcie litery Z posiada przy końcu procesu walcowania płaski środnik tworzący kąt a0 z płaszczyzną walcowania, dwa boczne ramiona tworzące kąt β0 z płaszczyzną walcowania oraz pazur stanowiący zakończenie każdego z dwóch bocznych ramion - jest to, że stosuje się przepusty, w których wstępniak grodzicy mającej dwa przejściowe odcinki ramię/środnik przechodzi zasadniczo równolegle w stosunku do płaszczyzny walcowania, przy czym te dwa przejściowe odcinki ramię/środnik łączą wstępnie walcowane ramiona grodzicy ze środkowym odcinkiem skośnym w stosunku do płaszczyzny walcowania.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się i tym, że tworzy się zakrzywiony wstępniak środnika grodzicy z dwóch przejściowych odcinków ramię/środnik oraz z odcinka środkowego.
W celu uproszczenia procesu walcowania ten zakrzywiony wstępniak utrzymywany jest podczas całego etapu walcowania wstępnego. Jedynie pod koniec walcowania zakrzywiony wstępniak środnika spłaszcza się dla utworzenia gotowego płaskiego środnika grodzicy.
W ten sposób staje się możliwe zmniejszenie niezbędnej szerokości walcowania, a co w konsekwencji sprawia, iż możliwe jest albo prowadzenie procesu na walcarce z walcami, które nie są zbyt szerokie albo walcowanie na danej walcarce szerszych grodzic.
W sposobie według wynalazku stosuje się przepust wstępniaka grodzicy, którego każdy przejściowy odcinek ramię/środnik jest ograniczony z jednej strony przez zasadniczo płaską powierzchnię i z drugiej strony przez zakrzywioną powierzchnię wklęsłą.
W procesie tym stosuje się przepust półfabrykatu będącego profilem w kształcie litery H podczas operacji wstępnego walcowania, przy czym powoduje się przejście przeważającej części materiału z jednych końcówek ramion do przejściowych odcinków ramię/środnik, a także powoduje się przejście materiału z drugich końcówek ramion do wstępniaków bocznych ramion i do wstępniaków pazurów, a ponadto środkowy odcinek tworzy się prawie całkowicie z materiału pochodzącego ze środnika półfabrykatu będącego profilem w kształcie litery H.
Korzystnie w sposobie według wynalazku odcinek łączący dwa przejściowe odcinki walcuje się tak, że tworzy on z płaszczyzną walcowania kąt a, który wzrasta stopniowo do maksymalnej wartości amx > a0, a następnie zmniejsza się kąt amax do końcowej wartości a0, który gotowy środnik tworzy z płaszczyzną walcowania przy końcu procesu walcowania.
W pierwszym etapie walcowania korzystnie poddaje się, dla uzyskania zasadniczego efektu, spłaszczeniu jedne końcówki ramion oraz dokonuje się bocznego rozdzielenia drugich końcówek ramion.
Korzystnie dla każdej z dwóch wstępnie walcowanych części z przeznaczeniem na ramiona poddaje się operacji walcowania wstępniak pazura, przejściowy odcinek pazur/ramię, który jest zasadniczo równoległy względem płaszczyzny walcowania, oraz łączący odcinek zawarty pomiędzy przejściowym odcinkiem pazur/ramię a przejściowym odcinkiem ramię/środnik. Pod koniec walcowania przejściowy odcinek pazur/ramię oraz łączący odcinek zawarty pomiędzy przejściowym odcinkiem pazur/ramię a przejściowym odcinkiem ramię/środnik spłaszcza się dla utworzenia płaskiego ramienia tworzącego kąt β0 z płaszczyzną walcowania.
Po operacji walcowania przejściowego odcinka pazur/ramię, który jest zasadniczo równoległy do płaszczyzny walcowania, we wstępniaku pazura, w kierunku prostopadłym do płaszczyzny walcowania walcuje się rowek. Korzystnie stosuje się także szerokość przejściowego odcinka zasadniczo równoległego do płaszczyzny walcowania, która przekracza co najmniej 15% końcowej szerokości środnika.
Sposób według wynalazku wyjaśniony jest w oparciu o przykład wykonania zilustrowany na rysunku, na którym fig. 1 - pokazuje stopniowe rozwinięcie przekroju poprzecznego produktu walcowanego sposobem walcowania według wynalazku, fig. 2a - przedstawia
179 553 przekrój poprzeczny wstępniaka, według wynalazku, grodzicy, który poprzedza etap walcowania zmierzający do wytworzenia ostatecznej postaci grodzicy, a fig. 2b - ilustruje ostateczny kształt grodzicy mającej w przekroju poprzecznym kształt litery Z. Fig. 1 przedstawia, jako przykład wykonania wg wynalazku, stopniowe rozwinięcie przekroju poprzecznego wyrobu walcowanego powstałego podczas walcowania grodzicy AZ36 z pazurami zamykającymi typu LARSSEN® z profilu wstępnego dwuteowego otrzymywanego w procesie odlewania ciągłego.
Profil wstępny dwuteowy 10 posiada dwie płaszczyzny symetrii i może być podzielony na 5 części: środnik 12, który w czasie walcowania ukierunkowany jest równolegle do płaszczyzny walcowania 8 (płaszczyzny równoległej do osi obrotu walców walcarki nie pokazanych), oraz czterech końcówek ramion, ponumerowanych kolejno jako Al, A2, A3, A4 dokoła tego wstępnego profilu dwuteowego 10. Końcówki Al, A2, A3, A4 ramion połączone są ze środnikiem 12 przez zaokrąglone części 14.
Zewnętrzne boczne powierzchnie czołowe 16 dwóch odnóg kształtownika w kształcie litery H są płaskie i prostopadłe do środnika 12.
Należy przy tym zauważyć, że łączne pole przekroju poprzecznego czterech końcówek ramion jest nieco większe niż pole przekroju poprzecznego tego środnika.
Podczas pierwszego przepustu środkowa część środnika 12 profilu dwuteowego 10 zostaje nieco pocieniona oraz otrzymuje kierunkowość skośną w stosunku do płaszczyzny walcowania 8. Jedne końcówki A2 i A4 ramion zostają spłaszczone równolegle względem płaszczyzny walcowania 8, natomiast drugie końcówki Al i A3 ramion stają się zaokrąglone, przy czym w środku bocznych powierzchni czołowych 16 profilu dwuteowego 10 powstaje niewielka wypukłość.
Podczas drugiego przepustu, końcówki A2 i A4 ramion są dalej spłaszczone tak, aby otrzymać płaskie powierzchnie 18 równoległe w stosunku do płaszczyzny walcowania. Końcówki Al i A3 ramion pozostają dalej odsunięte na boki w kierunku na zewnątrz. Należy przy tym zauważyć, że wszystkie wklęsłe połączenia w przekroju poprzecznym tworzy się przy wykorzystaniu krzywych mających duży promień krzywizny.
Po przepuście 3, możliwe staje się zauważenie skośnego środkowego odcinka 20, dwóch przejściowych odcinków 22', 22 ramię/środnik oraz wstępnie walcowanych odcinków dla ramion 24', 24 i pazurów produktu końcowego w postaci grodzicy. Dwa przejściowe odcinki 22', 22 ramię/środnik usytuowane są w położeniu zajętym przez końcówki A2 i A4 ramion i są zasadniczo równoległe do płaszczyzny walcowania.
Należy jednak zauważyć, że po stronie wypukłej przejściowe odcinki 22', 22 ramię/środnik posiadają zasadniczo płaską powierzchnię 23', 23 i, że po przeciwległej stronie istnieje dostateczna przestrzeń dla wklęsłej powierzchni 26', 26 mającej duży promień krzywizny. Te wklęsłe powierzchnie 26', 26 łączą skośny środkowy odcinek 20 z wstępnie walcowanymi odcinkami dla ramion 24', 24 i pazurów produktu końcowego w postaci grodzicy. Należy przy tym zauważyć, że kąt a ulega powiększeniu przy przepuście 3 i, że końcówki A2 i A4 ramion uległy całkowitemu zanikowi.
Ich materiał przemieścił się głównie w przejściowe odcinki 22', 22 ramię/środnik ale także we wstępnie walcowane odcinki przewidziane na ramiona 24', 24. Stopniowe spłaszczanie końcówek A2 i A4 ramion równoległe w stosunku do płaszczyzny walcowania, które powoduje powstanie przejściowych odcinków 22', 22 ramię/środnik oraz wklęsłych powierzchni 26', 26 mających duży promień krzywizny sprawia, że możliwe staje się znaczne zmniejszenie ryzyka powstania defektów powierzchniowych, takich jak zawalcowania.
Przepust 4 tworzy koniec pierwszego etapu walcowania, które polega na przejściu z profilu dwuteowego kształtownika w kształcie litery H do wstępnie uformowanej grodzicy mającej kształt wygięty do postaci litery Z. Dopiero teraz możliwe staje się zauważyć wyraźnie skośny środkowy odcinek 20, którego kąt a utworzony z płaszczyzną walcowania 8 ponownie uległ zwiększeniu, oraz przejściowe odcinki 22', 22 ramię/środnik równoległe do tej płaszczyzny walcowania.
Wstępnie walcowane odcinki dla ramion 24', 24 i pazurów produktu końcowego w postaci grodzicy uległy w związku z tym dalszemu pocienieniu. Prostopadle w stosunku do
179 553 płaszczyzny walcowania 8, we wstępniakach przewidzianych dla ukształtowania pazurów wykonany został, poprzez walcowanie, rowek 34.
Dopiero teraz można zauważyć różnicę pomiędzy przejściowymi odcinkami 30', 30 pazur/ramię zasadniczo równoległymi do płaszczyzny walcowania i łączącymi odcinkami 32', 32, które łączą przejściowe odcinki 30', 30 pazur/ramię z przejściowymi odcinkami 22', 22 ramię/środnik, a które tworzą kąt β z płaszczyzną walcowania 8.
Należy przy tym zauważyć, że dwa przejściowe odcinki 22', 22 ramię/środnik oraz skośny środkowy odcinek 20 tworzą zakrzywiony wstępniak środnika produktu końcowego w postaci grodzicy, a każda para składająca się z jednego przejściowego odcinka 30', 30 pazur/ramię i jednego łączącego odcinka 32', 32 tworzy zakrzywiony wstępniak ramienia produktu końcowego w postaci grodzicy.
Następujące dalej etapy walcowania (aż do przepustu 9) są głównie przeznaczone do stopniowego walcowania wstępnego zakrzywionego lub wygiętego wstępniaka grodzicy i walcowania pazurów.
W odróżnieniu od tego, co się dzieje podczas tradycyjnego walcowania grodzic o przekroju w kształcie litery Z, walcowanie wstępne przeprowadzane jest całkowicie na zakrzywionym wstępniaku grodzicy o przekroju w kształcie litery Z.
W ten sposób możliwe jest, między innymi, skorzystanie z promienia połączeń dotyczących wypukłych części grodzicy. Zakrzywiony kształt docelowych ramion ułatwia między innymi walcowanie pazurów, ponieważ te właśnie pazury są prawie równoległe do płaszczyzny walcowania i stąd też są łatwo dostępne.
Podczas walcowania wstępnego zakrzywionego środnika, kąt a pozostaje prawie stały i jest znacznie większy niż kąt a0 mierzony dla gotowej grodzicy (patrz Fig. 2).
Aż do przepustu 9, wstępniak pazura posiada otwarty kształt, który ułatwia jego walcowanie wstępne. Przy przepuście 9, gdy ukończone zostaje walcowanie wstępne, pazury są zamknięte w celu nadania im ostatecznego kształtu. Ponadto, podczas przepustu 9, różne ścianki nabywają zasadniczo swoją końcową grubość.
Końcowy przepust w operacji walcowania zostaje wykorzystany jedynie w celu wyprostowania grodzicy (patrz Fig. 2). Dwa przejściowe odcinki 22', 22 ramię/środnik równoległe do płaszczyzny walcowania (których łączna długość może wynosić pomiędzy 15% i 75% końcowej długości środnika grodzicy) oraz środkowy odcinek 20 są wyprostowane tak, aby utworzyć prosty odcinek tworzący końcowy środnik 40 grodzicy.
Temu odkształceniu towarzyszy zmniejszenie kąta a do wartości a0, który jest kątem utworzonym pomiędzy środnikiem 40 gotowej grodzicy i płaszczyzną walcowania 8.
W ten sam sposób przejściowe odcinki 30', 30 pazur/ramię oraz łączące odcinki 32', 32 są wyprostowane w celu utworzenia ramion 42', 42 gotowej grodzicy, przy czym kąt β wzrasta dla osiągnięcia swojej wartości końcowej β0.
W sposobie walcowania według wynalazku mogą być używane profile wstępne dwuteowe różnego rodzaju. W zależności od szerokości grodzicy, która poddana jest walcowaniu, może okazać się niezbędne przeprowadzenie, przed walcowaniem właściwym, spęczania umożliwiającego dostosowanie wysokości profilu dwuteowego do szerokości kształtownika stalowego.
W powyższym przykładzie, niniejszy wynalazek został zastosowany dla przypadku, w którym grodzica mająca w przekroju kształt litery Z pasującego do pazurów 44', 44 typu LARSSEN.
Jednakże wynalazek może być zastosowany dla grodzic z przekrojem w kształcie litery Z pasującym do każdego innego rodzaju pazura.
179 553
Fig. 2 b
179 553
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób walcowania na gorąco grodzicy o przekroju w kształcie litery Z z półfabrykatu będącego profilem w kształcie litery H, składającym się ze środnika oraz czterech końcówek ramion rozmieszczonych dokoła tego profilu, polegający na wykorzystaniu środków do walcowania określających płaszczyznę walcowania w taki sposób, że środnik półfabrykatu stanowiącego profil w kształcie litery H jest zasadniczo równoległy do tej płaszczyzny walcowania, a grodzica o przekroju w kształcie litery Z posiada przy końcu procesu walcowania płaski środnik tworzący kąt a0 z płaszczyzną walcowania, dwa boczne ramiona tworzące kąt β0 z płaszczyzną walcowania oraz pazur stanowiący zakończenie każdego z dwóch bocznych ramion, znamienny tym, że stosuje się przepusty, w których wstępniak grodzicy mającej dwa przejściowe odcinki (22’, 22”) ramię/środnik przechodzi zasadniczo równolegle do płaszczyzny walcowania (8), przy czym te dwa przejściowe odcinki (22’, 22”) ramię/środnik łączą wstępnie walcowane ramiona (24’, 24”) grodzicy ze środkowym odcinkiem (20) skośnym w stosunku do płaszczyzny walcowania (8).
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że tworzy się zakrzywiony wstępniak środnika grodzicy z dwóch przejściowych odcinków (22’, 22”) ramię/środnik oraz ze środkowego odcinka (20).
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że pod koniec walcowania zakrzywiony wstępniak środnika spłaszcza się dla utworzenia gotowego płaskiego środnika (40) grodzicy.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że stosuje się przepust wstępniaka grodzicy, którego każdy przejściowy odcinek (22’, 22”) ramię/środnik jest ograniczony z jednej strony przez zasadniczo płaską powierzchnię (23’, 23”) i z drugiej strony przez zakrzywioną wklęsłą powierzchnię (26’, 26”).
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że stosuje się przepust półfabrykatu będącego profilem w kształcie litery H podczas operacji wstępnego walcowania oraz, że powoduje się przejście przeważającej części materiału z jednych końcówek (A2) i (A4) ramion do przejściowych odcinków (22’, 22”) ramię/środnik, a także, że powoduje się przejście materiału z drugich końcówek (Al) i (A3) ramion do wstępniaków bocznych ramion i do wstępniaków pazurów, a ponadto, że środkowy odcinek (20) tworzy się prawie całkowicie z materiału pochodzącego ze środnika (12) półfabrykatu będącego profilem w kształcie litery H.
  6. 6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że środkowy odcinek (20) łączący dwa przejściowe odcinki (22’, 22”) walcuje się tak, że tworzy on z płaszczyzną walcowania (8) kąt a, który wzrasta stopniowo do maksymalnej wartości amax > a0, a następnie zmniejsza się kąt amax do końcowej wartości a0, który gotowy środnik tworzy z płaszczyzną walcowania (8) przy końcu procesu walcowania.
  7. 7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że w pierwszym etapie walcowania poddaje się dla uzyskania zasadniczego efektu, spłaszczeniu jedne końcówki (A2) i (A4) ramion oraz dokonuje się bocznego rozdzielenia drugich końcówek (Al) i (A3) ramion.
  8. 8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że dla każdej z dwóch wstępnie walcowanych części z przeznaczeniem na ramiona poddaje się operacji walcowania wstępniak pazura, przejściowy odcinek (30’, 30”) pazur/ramię, który jest zasadniczo równoległy względem płaszczyzny walcowania (8), oraz łączący odcinek (32’, 32”) zawarty pomiędzy przejściowym odcinkiem (30’, 30”) pazur/ramię a przejściowym odcinkiem (22’, 22”) ramię/środnik.
  9. 9. Sposób według zastrz. 8, znamienny tym, że pod koniec walcowania przejściowy odcinek (30’, 30”) pazur/ramię oraz łączący odcinek (32’, 32”) zawarty pomiędzy przejściowym odcinkiem (30’, 30”) pazur/ramię a przejściowym odcinkiem (22’, 22”) ra-
    179 553 mię/środnik spłaszcza się dla utworzenia płaskiego ramienia (42’, 42”) tworzącego kąt β0 z płaszczyzną walcowania (8).
  10. 10. Sposób według zastrz. 8 albo 9, znamienny tym, że po operacji walcowania przejściowego odcinka (30’, 30”) pazur/ramię, który jest zasadniczo równoległy do płaszczyzny walcowania (8), we wstępniaku pazura, w kierunku prostopadłym do płaszczyzny walcowania (8), walcuje się rowek (34).
  11. 11. Sposób według zastrz. 10, znamienny tym, że stosuje się szerokość przejściowego odcinka (22’, 22”) zasadniczo równoległego do płaszczyzny walcowania (8), która przekracza co najmniej 15% końcowej szerokości środnika (40).
    * * *
PL95311687A 1994-12-07 1995-12-06 Sposób walcowania na goraco grodzicy o przekroju w ksztalcie litery Z PL PL PL PL PL PL PL179553B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LU88566A LU88566A1 (fr) 1994-12-07 1994-12-07 Procédé de laminage de palplanches à section en forme de Z

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311687A1 PL311687A1 (en) 1996-06-10
PL179553B1 true PL179553B1 (pl) 2000-09-29

Family

ID=19731509

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95311687A PL179553B1 (pl) 1994-12-07 1995-12-06 Sposób walcowania na goraco grodzicy o przekroju w ksztalcie litery Z PL PL PL PL PL PL

Country Status (12)

Country Link
US (1) US5671630A (pl)
JP (1) JP3707842B2 (pl)
KR (1) KR100400341B1 (pl)
CN (1) CN1069069C (pl)
CZ (1) CZ288305B6 (pl)
DE (1) DE19543414B4 (pl)
GB (1) GB2295785B (pl)
LU (1) LU88566A1 (pl)
PL (1) PL179553B1 (pl)
RU (1) RU2145263C1 (pl)
TW (1) TW290481B (pl)
UA (1) UA32438C2 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111042108A (zh) * 2019-12-30 2020-04-21 中建港航局集团有限公司 一种陆上超长phs斜桩施工定位方法

Families Citing this family (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP1474631A4 (en) * 2002-02-14 2006-07-19 Chin Chai Ong INTERCONNECTS
DE10339957B3 (de) * 2003-08-25 2005-01-13 Peiner Träger GmbH Doppel-T-förmiges Spundwandprofil aus Stahl und Werkzeug zur Herstellung des Spundwandprofils
FR2864200B1 (fr) * 2003-12-18 2006-03-10 Airbus France Procede pour soyer un profile et un profile soye selon ce procede
US20140017016A1 (en) * 2007-03-30 2014-01-16 Pilepro Llc Sheet pile components and process for making the same
CN101954397B (zh) * 2010-05-31 2011-06-29 南京万汇新材料科技有限公司 Z型钢板桩的辊式连续冷弯成型制造方法
AT511674B1 (de) * 2011-06-24 2013-04-15 Siemens Vai Metals Tech Gmbh Inbetriebnahme einer fertigwalzstrasse in einer giess-walz-verbundanlage
PL2753410T3 (pl) 2011-09-07 2017-01-31 Kompoferm Gmbh Sposób poprawy ochrony przed ogniem w instalacjach filtracyjnych
CN103381506B (zh) * 2012-05-03 2016-02-03 攀钢集团攀枝花钢钒有限公司 锯切乙字钢的锯切设备和锯切乙字钢的方法
GB2520548B (en) * 2013-11-25 2020-10-07 Dawson Const Plant Ltd Sheet piling
WO2015159434A1 (ja) * 2014-04-18 2015-10-22 新日鐵住金株式会社 鋼矢板
RU2571029C1 (ru) * 2015-03-30 2015-12-20 Общество с ограниченной ответственностью "Инновационные металлургические технологии" (ООО "ИНМЕТ") Способ изготовления шпунтового профиля повышенной жесткости
RU2571026C1 (ru) * 2015-03-30 2015-12-20 Общество с ограниченной ответственностью "Инновационные металлургические технологии" (ООО "ИНМЕТ") Способ производства крупногабаритного шпунтового профиля
EP3603832A1 (en) * 2017-04-03 2020-02-05 Nippon Steel Corporation Method and equipment for manufacturing flanged steel sheet piling
CN107803401B (zh) * 2017-11-14 2024-03-08 山东钢铁股份有限公司 一种球扁钢的轧制装置及轧制方法
CN109048215A (zh) * 2018-08-13 2018-12-21 安徽鼎恒再制造产业技术研究院有限公司 一种h型钢堆焊工艺
CN109001110A (zh) * 2018-09-26 2018-12-14 武汉钢铁有限公司 一种钢板桩脱离力检测方法
US11685819B2 (en) 2018-12-07 2023-06-27 Sabic Global Technologies B.V. Polyolefin compositions with improved oxygen scavenging capability
WO2021140728A1 (ja) * 2020-01-10 2021-07-15 Jfeスチール株式会社 鋼矢板の製造方法及び鋼矢板製造用の圧延設備列

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1308028A (en) * 1970-06-12 1973-02-21 Science Union & Cie Thiazolylbenzoic acid derivatives and a process for their manufactur
JPS5192771A (en) * 1975-02-12 1976-08-14 Koyaitano yunibaasaruatsuenho
US4279139A (en) * 1979-07-02 1981-07-21 Arbed Acieries Reunies De Burbach-Eich-Dudelange, Societe Anonyme Method of rolling angle structural shapes
SU1547914A1 (ru) * 1988-06-07 1990-03-07 Украинский научно-исследовательский институт металлов Способ изготовлени зетовых равнополочных профилей
JP2512240B2 (ja) * 1991-03-15 1996-07-03 日本鋼管株式会社 Z形鋼矢板の粗圧延方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111042108A (zh) * 2019-12-30 2020-04-21 中建港航局集团有限公司 一种陆上超长phs斜桩施工定位方法

Also Published As

Publication number Publication date
JPH08224634A (ja) 1996-09-03
CN1132669A (zh) 1996-10-09
KR960021193A (ko) 1996-07-18
CZ288305B6 (en) 2001-05-16
RU2145263C1 (ru) 2000-02-10
DE19543414B4 (de) 2004-08-26
CZ322195A3 (en) 1996-12-11
PL311687A1 (en) 1996-06-10
US5671630A (en) 1997-09-30
GB9523701D0 (en) 1996-01-24
CN1069069C (zh) 2001-08-01
GB2295785A (en) 1996-06-12
KR100400341B1 (ko) 2003-12-24
LU88566A1 (fr) 1996-07-15
JP3707842B2 (ja) 2005-10-19
GB2295785B (en) 1998-08-05
UA32438C2 (uk) 2000-12-15
DE19543414A1 (de) 1996-06-13
TW290481B (pl) 1996-11-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL179553B1 (pl) Sposób walcowania na goraco grodzicy o przekroju w ksztalcie litery Z PL PL PL PL PL PL
JPH09508858A (ja) ねじ山の形成
JPS5835761B2 (ja) 形鋼の圧延方法
JP2512240B2 (ja) Z形鋼矢板の粗圧延方法
JPS5819361B2 (ja) 粗形鋼片の製造方法
JP2020163417A (ja) ハット形鋼矢板の製造方法
JP3211331B2 (ja) H形鋼の熱間圧延方法
JPH0241701A (ja) 溝形材の製造方法
JPH09108706A (ja) 左右非対称継手を有する連続継手型形鋼およびその圧延方法
JPS5936580Y2 (ja) 熱間圧延形鋼
RU2039620C1 (ru) Способ изготовления гнутых профилей проката
SU1169774A1 (ru) Способ изготовлени гнутых профилей с элементами двойной толщины
RU2132247C1 (ru) Способ прокатки швеллеров
JPH0829331B2 (ja) 熱間成形ローラー及び溝形材の熱間成形方法
JP2571308B2 (ja) 左右非対称継手を有する直線型形鋼およびその製造方法
JP3658433B2 (ja) 連続継手型形鋼の圧延方法
SU1726087A1 (ru) Способ изготовлени гнутых профилей
SU1098607A1 (ru) Способ изготовлени гнутых @ -образных профилей
SU1072930A1 (ru) Способ получени тавровых профилей
JPH0489103A (ja) 連続継手型形鋼およびその圧延成形方法
JPH0130561B2 (pl)
JPS6174708A (ja) ユニバ−サル圧延機
JPH02200302A (ja) 直線型鋼矢板の圧延方法およびその圧延装置列
JPS63119905A (ja) H形粗形鋼片の圧延方法
JPH0335002B2 (pl)