PL178979B1 - Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca - Google Patents

Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca

Info

Publication number
PL178979B1
PL178979B1 PL95312077A PL31207795A PL178979B1 PL 178979 B1 PL178979 B1 PL 178979B1 PL 95312077 A PL95312077 A PL 95312077A PL 31207795 A PL31207795 A PL 31207795A PL 178979 B1 PL178979 B1 PL 178979B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tape
strip
layer
adhesive
adhesive layer
Prior art date
Application number
PL95312077A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312077A1 (en
Inventor
Guenter Klauss
Original Assignee
Guenter Klauss
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19502340A external-priority patent/DE19502340C2/de
Application filed by Guenter Klauss filed Critical Guenter Klauss
Publication of PL312077A1 publication Critical patent/PL312077A1/xx
Publication of PL178979B1 publication Critical patent/PL178979B1/pl

Links

Landscapes

  • Adhesive Tapes (AREA)

Abstract

Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca, składająca się z warstwy nośnej wykonanej z cienkiego, giętkiego materiału, o dwóch równoległych krawędziach i dwóch powierzchniach zewnętrznych, z których jednajest zaopatrzona w warstwę kleju, ograniczoną sąsiadującym z nią pasem, ułożonym wzdłuż jednej z krawędzi, znamienna tym, że jest wyposażona T- równocześnie w giętką listwę (14) ułożoną m wzdłuż warstwy nośnej (2), na jej drugiej powierzchni zewnętrznej (5, 6), obok tej samej jej krawędzi (3, 4), co pas kleju (8) i której grubość umożliwia prowadzenie narzędzia.

Description

Przedmiotem wynalazku jest samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca, składająca się z warstwy nośnej wykonanej z cienkiego, giętkiego materiału, o dwóch równoległych krawędziach i dwóch powierzchniach zewnętrznych, z warstwy kleju umieszczonej na zewnętrznej powierzchni warstwy nośnej, ograniczonej sąsiadującym z nią pasem, ułożonym wzdłuż jednej z krawędzi.
Znana z praktyki taśma uszczelniająca z pianki poliuretanowej jest przeznaczona do uszczelniania wzdłużnych nacięć skrzynek rolet. Składa się z warstwy nośnej w postaci płaskiej taśmy, zaopatrzonej na jednej z powierzchni, wzdłuż krawędzi w pas kleju, umieszczony bezpośrednio na warstwie nośnej. Przy odrywaniu taśmy na podłożu pozostaje warstwa kleju, a rozdzielenie następuje w samej warstwie nośnej.
W znanym rozwiązaniu taśmy uszczelniającej samoprzylepny pasklejupowodujejej przyklejanie do nacięcia skrzynki rolety, a miejsca pozbawione kleju tworzą ślizgającą się po rolecie krawędź uszczelniającą.
Z opisu patentowego CH-A-510103 znanajest dwustronna taśma klejąca przeznaczona do prac introligatorskich. Składa się ona z warstwy nośnej w postaci cienkiej folii, zaopatrzonej na obu powierzchniach w warstwę kleju, położonąjednak tylko na połowie całkowitej szerokości taśmy, tak że obok każdego pasa kleju znajduje się pas powierzchni bez kleju. Oba pasy kleju są przesunięte względem siebie, przez co pas kleju po jednej stronie warstwy nośnej pokrywa się z pasem bez kleju po drugiej stronie. Dlatego przy sklejaniu dwóch pojedynczych kartek, po złożeniu taśmy wokół linii środkowej jest możliwe łączenie kilku kartek.
Z opisu patentowego DE-U-93 0 930 znana jest taśma przykrywająca przeznaczona do prac lakierniczych. Taśma ta składa się z warstwy nośnej o grubości 0,1 mm, mającej postać pasa, który na całej szerokości po jednej stronie jest zaopatrzony w ciągłą powłokę samoprzylepną. Obok krawędzi taśmy, po stronie klejącej znajduje się pas wzmacniający, o znacznie mniejszej giętkości niż warstwa nośna, do której jest przymocowany, oraz o grubości ok. 0,15 mm.
Taśma ta podczas prac lakierniczych służy do przytrzymywania pierścieni uszczelniających, aby można było lakierować także powierzchnię pod pierścieniami uszczelniającymi, dla uniknięcia powstawania nieładnej granicy powierzchni lakierowanej. W tym celu taśma przykrywająca z pasem wzmacniającym jest wsuwana pomiędzy karoserię a odpowiedni pierścień uszczelniający i jej warstwa nośna w postaci taśmy, po owinięciu wokół pierścienia uszczelniającego i po naciągnięciu, jest przyklejana do karoserii. Sięgający pod pierścień uszczelniający pas wzmacniający taśmy odpowiednio ustawia pierścień, przytrzymywany następnie przez naklejoną taśmę w ustalonej pozycji.
Aby warstwa wzmacniająca spełniała swojąrolę, musi mieć grubość mniej sząod 150 pm.
Celem wynalazku jest taśma samoprzylepna, która przy tynkowaniu ościeżnicy drzwiowej i okiennej lub’przy innych zastosowaniach może służyć jako uszczelnienie, chroniące nietynkowane miejsca przed zabrudzeniem, a równocześnie podczas tynkowania gwarantuje odpowiednie prowadzenie narzędzia, powodujące otrzymanie prostych krawędzi.
178 979
Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca, będąca przedmiotem wynalazku, po jednej stronie zaopatrzona w listwę, a po przeciwnej stronie w samoprzylepną warstwę kleju, może spełniać zarówno funkcję uszczelnienia, jak i prowadnicy. Funkcja uszczelnienia jest realizowana dzięki własnościom samoprzylepnym taśmy, powodującym jej przyklejanie się do ościeżnicy ram okiennych lub drzwiowych i uszczelnienie miejsca połączenia. Także listwa prowadząca po otynkowaniu łączy się z murem, przez co również zapewnia wymagane uszczelnienie.
Równocześnie listwa służy jako element prowadzący dla kielni murarskiej lub packi, którąjest nanoszony lub wyrównywany tynk.
Ponieważ taśma, na której znajduje się listwa prowadząca, jest znacznie szersza od samej listwy, chroni ona miejsca bezpośrednio graniczące z listwą przed zabrudzeniem.
W zależności od różnicy współczynników rozszerzalności między murem a ościeżnicą drzwiową warstwa nośna może być cienkąfoliąo grubości od 30 pm do 200 pm. Jeśli trzeba wyrównać większe tolerancje, na przykład liczyć się z wnikaniem wilgoci przez ościeżnicę drzwiową w grę wchodzi warstwa nośna w postaci taśmy, wykonanej zwłaszcza z pianki o porach zamkniętych, grubości od 1 do 5 mm.
Zamknięte pory pianki dzięki swoim własnościom zapewniają utrzymanie szczelności na krawędziach.
Większe powierzchnie mogą być przykryte, jeśli warstwa nożna w postaci taśmy, na tej samej stronie, na której jest umieszczona listwa prowadząca, jest zaopatrzona w dodatkowy pas kleju, aby po przyklejeniu taśmy przykrywającej i uszczelniającej na ościeżnicę okienną zapewnić równocześnie możliwość jej połączenia z folią przykrywającą Folia ta jest naklejana na dodatkowy pas kleju, a po zakończeniu tynkowania usuwana wraz z warstwą nośną obciętą wzdłuż listwy prowadzącej.
Usuwanie niepotrzebnej już po zakończeniu tynkowania warstwy nośnej ułatwia zaopatrzenie jej warstwy nośnej, na całej długości, wperforację stykającąsięzkrawędziągiętkiej listwy prowadzącej.
Giętka listwa prowadząca pozwala na dostarczanie taśmy w rolkach, co znacznie ułatwia jej transport.
Giętkość listwy sprawia, że podczas nawijania na rolkę powstaje zwój, pochylający się na jedną stronę. Jeśli na wspólnej tulei nawinięte zostaną dwie taśmy, oba zwoje będą się wzajemnie podpierały.
Wyjątkowo dobre własności uszczelniające uzyskuje się, gdy giętka listwa jest zaopatrzona w powłokę zwiększającą przyczepność zapraw mineralnych. Taśma uszczelniająca dobrze trzyma się wówczas zarówno ościeżnicy drzwiowej lub okiennej, jak i zaprawy.
Oba pasy warstwy kleju nie zajmują całej szerokości taśmy, tak że przeciwna strona warstwy nośnej pod jednym pasem kleju, jest go pozbawiona. Sposób ten znacznie ułatwia zarówno właściwe cięcie folii przykrywającej, jak i późniejsze odrywanie niepotrzebnych już części od podłoża.
W taśmie będącej przedmiotem wynalazku korzystnie klej nie jest umieszczony bezpośrednio na warstwie nośnej z pianki. Przy odrywaniu niepotrzebnych już części taśmy samoprzylepnej, klej jest pewnie i bezpiecznie odrywany od podłoża i nie następuje na przykład marszczenie się warstwy nośnej na jej długości, bowiem przyczepność kleju do podłoża jest większa od siły połączeń warstwy nośnej wykonanej z pianki.
Jeśli obie strony zewnętrzne warstwy nośnej są naturalnymi powierzchniami powstałymi w procesie produkcji, są one pokryte błoną która utrudnia wnikanie wody do warstwy nośnej z pianki i korzystnie wpływa na przyczepność pokrytej klejem folii.
Wynalazek w przykładowych rozwiązaniach został wyjaśniony na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia taśmę samoprzylepną złożoną z poszczególnych warstw, w rysunku perspektywicznym, fig. 2 - osadzone w murze ościeże z ościeżnicą drzwiową lub okienną w przekroju, fig. 3 - inne rozwiązanie taśmy samoprzylepnej, z warstwą nośną w postaci folii, w przekroju.
178 979
Pokazana na fig. 1 taśma 1 przykrywająca i uszczelniająca, przeznaczona zwłaszcza do celów budowlanych, podczas transportu jest nawinięta na dużą rolkę. Taśma 1 składa się z warstwy nośnej 2, ograniczonej dwiema krawędziami 3,4, znajdującymi się w stałej odległości od siebie na całej długości taśmy 1, a po jej rozwinięciu i ułożeniu na płaszczyźnie tworzącymi linie proste.
Pomiędzy krawędziami 3,4 znajdująsię płaskie powierzchnie zewnętrzne 5,6, umieszczone w stałej odległości od siebie na całej długości warstwy nośnej.
Warstwa nośna 2 w postaci taśmy ma grubość ok. 3 mm i jest wykonana z polietylenu wysokociśnieniowego o porach zamkniętych. Obie powierzchnie zewnętrzne 5,6' sąpowierzchniami naturalnymi, powstałymi w procesie produkcji, dlatego charakteryzują się ciągłą, nie przepuszczającą wody błoną. Obie krawędzie 3, 4 są krawędziami cięcia, na których widoczna jest porowata struktura warstwy nośnej 2.
Widoczna na fig. 1 górna powierzchnia zewnętrzna 6 jest pokryta cienką, odporną na zerwanie folią7 wykonanąz PCW, ułożoną wzdłuż krawędzi 3, połączonąz materiałem zewnętrznej powierzchni 6 za pomocą kleju. Jej powierzchnia od strony zewnętrznej powierzchni 6 na całej szerokości jest zaopatrzona w warstwę kleju 8 tak, że na zewnętrznej powierzchni 6, obok krawędzi 3 powstaje pas 9 warstwy kleju 9, graniczący bezpośrednio z krawędzią 3 i zaznaczony przerywaną linią9a. Do ochrony warstwy klej u 8 podczas nawijania taśmy 1 służy papier ochronny 10, zawierający silikon, lekko trzymający się warstwy kleju 8 i w każdej chwili pozwalający na jego oderwanie bez zrywania warstwy kleju 8 z folii 7.
Szerokość pasa 9 warstwy kleju 8 mierzona w kierunku odległości obu krawędzi 3,4 jest nieco mniejsza od szerokości warstwy nośnej 2.
Widoczna na fig. 1 dolna powierzchnia zewnętrzna 5 również jest zaopatrzona w cienką warstwę folii 11, połączonąz górną po wierzchnią 5 za pomocą klej u. Jej górna powierzchnia od strony górnej powierzchni zewnętrznej 5 jest zaopatrzona w warstwę kleju 12, przykrytą przed użyciem taśmy 1 papierem ochronnym 13 w postaci taśmy. Tym samym także zewnętrzna po wierzchnia 5 jest zaopatrzona w pas 9, wewnątrz którego znajduje się warstwa kleju 12, jednak w przypadku powierzchni zewnętrznej 5 graniczący z krawędzią 4. Szerokość pasa 9 warstwy kleju 12 jest równa szerokości pasa 9 warstwy kleju 8 i nieco mniejsza od połowy szerokości warstwy nośnej 2. Dlatego podczas nawijania taśmy 1 papiery ochronne 9 i 13 sąsiednich zwój ów nie zachodzą na siebie, a układają się obok siebie. Oba papiery ochronne 9 i 13 majątę samągrubość, powstaje więc dokładnie spiralny zwój, bez zgrubień pomiędzy warstwami, które powodowałyby uciskanie warstwy nośnej 2 lub powstawanie nierówności zwoju.
Ponieważ oba pasy 9, wewnątrz których znajduje się warstwa kleju 8 lub 12, leżą na przeciwnych powierzchniach zewnętrznych 5, 6 warstwy nośnej 2 i graniczą z różnymi krawędziami 3, 4, przekrój taśmy 1 jest środkowo symetryczny względem punktów na jej osi wzdłużnej, to znaczy obrót taśmy 1 wokół jej osi nie zmienia jej wyglądu. W każdym wypadku na obu powierzchniach zewnętrznych 5,6 znajduje się warstwa kleju 8,12, ograniczona zaznaczonym na fig. 1 przerywaną linią pasem 9, który zajmuje mniej niż połowę szerokości warstwy nośnej 2. Gdyby oba pasy 9 były ułożone na tej samej powierzchni, ich krawędzie nie zachodziłyby na siebie.
N a warstwie nośnej 2 w postaci taśmy, wzdłuż krawędzi 4 jest ułożona sztywniejsza od niej giętka listwa 14, przebiegająca przez całą długość warstwy nośnej 2. Giętka listwa 14 jest wykonana ze spienionego tworzywa i ma przekrój prostokątny, przy czym jedna z jej szerokich powierzchni 15 spoczywa na warstwie nośnej 2, podczas gdy druga szeroka powierzchnia 16 znajduje się dalej od warstwy nośnej 2. Wąska powierzchnia 17 styka się z krawędzią3, podczas gdy druga wąska powierzchnia 19 przebiega w pobliżu, ale j ednak w pewnej odległości od pasa 9. Odległość powierzchni 15, 16, tzn. grubość giętkiej listwy 14, wynosi ok. 2 mm do 10 mm.
Powierzchnia 16 jest zaopatrzona w warstwę włókniny 21, zwiększającąprzyczepność zaprawy mineralnej. Zamiast z pianki, giętka listwa 14 może być wykonana także z filcu. Można wówczas zrezygnować z warstwy włókniny 21, bowiem zaprawa bez przeszkód łączy się z filcem.
178 979
Zastosowanie taśmy 1 do przykrywania i uszczelniania pokazano na fig. 2. Służy ona z jednej strony do uszczelniania ościeżnicy okiennej i drzwiowej w ościeżu 23, a z drugiej strony do ochrony nieotynkowanych części ościeżnicy okiennej lub drzwiowej 22 przed zabrudzeniem tynkiem.
Po osadzeniu i zamocowaniu ościeżnicy okiennej lub drzwiowej 22 w odpowiednim wpuście 24 ościeżu 23, po zerwaniu papieru ochronnego lOlub 13taśma 1 jest naklejana na tej stronie ościeżnicy okiennej lub drzwiowej 22, na którąpóźniej naniesiona będzie odpowiednia warstwa tynku 25. Taśma 1 jest naklejona na ościeżnicy drzwiowej 22, stroną z giętką listwą 14 na zewnątrz, od ościeżnicy drzwiowej 22. Dzięki samoprzylepnej warstwie kleju 8 taśma 1 łączy się z ościeżnicą drzwiową lub okienną 22 i jest tak umieszczona, że zewnętrzna krawędź 26 nanoszonego tynku 25 styka się z krawędzią 19 giętkiej listwy 14.
Na figurze 2 pokazano folię nośną 11 wraz z warstwą kleju 12 w miejscu przyklejenia taśmy 1 na ościeżnicy drzwiowej i okiennej 22.
Wskutek takiego rozmieszczenia taśma 1 wy staje w wolnych miejscach poza później nanoszony tynk 25, chroniąc ościeżnicę okienną i drzwiową22 przed zabrudzeniem tynkiem we wszystkich miejscach, które po otynkowaniu mają pozostać wolne. Aby odpryski tynku nie zabrudziły pozostałych, dalej położonych elementów lub osadzonych już skrzydeł drzwiowych czy ram okiennych, odrywany j est także papier ochronny 10 lub 13. Powstaj e przechodzący, zawierający klej pas, na który jest naklejona folia ochronna 27, napięta na otworze ościeżnicy okiennej 22. W przypadku ościeżnicy okiennej 22 folia 27 może równocześnie tworzyć prowizoryczne zamknięcie otworu okiennego, jeśli nie osadzono w nim jeszcze skrzydła okiennego.
Folia ochronna 27 sięga aż do później położonej warstwy tynku 25, nie przeszkadzając przy jego nanoszeniu. Utworzony przez warstwę kleju 8 pas przebiega w wyraźnej odległości od krawędzi zewnętrznej 26 tynku 25, bowiem już warstwa kleju 12, którą taśma 1 jest przyklejona do ościeżnicy drzwiowej 22, wystaje ponad zewnętrzną krawędź 26 tynku 25.
Po przygotowaniu ościeżnicy okiennej lub drzwiowej 22 można nanosić tynk 25. Krawędź 19 jest wykorzystywana jako prowadzenie kielni murarskiej, pozwalające na uzyskanie dokładnego i czystego wykończenia.
Po stwardnieniu tynku 25, gdy folia ochronna27 nie jestjuż potrzebna, ostrym nożem przecinamy taśmę 1 wzdłuż krawędzi 19 i odrywamy ją od ościeżnicy drzwiowej lub okiennej 22.
Umieszczenie warstwy kleju 8 lub 12 na wytrzymałej na zrywanie folii nośnej 7,11 zapobiega sytuacji, gdy dobrze trzymający się ościeżnicy drzwiowej lub okiennej 22 klej powoduje zerwanie najwyższej z warstw warstwy nośnej 2 i pozostaje wraz z nią na ościeżnicy drzwiowej lub okiennej 22. Zapobiega temu zastosowanie wytrzymałej na rozerwanie folii nośnej 7, 11, wymuszającej odrywanie warstwy kleju 8 lub 12 od ościeżnicy drzwiowej lub okiennej 22.
Po otynkowaniu i oderwaniu wystającej części taśmy 1, jej pozostałość w szczelinie pomiędzy ościeżnicą drzwiową i okienną22 służy jako trwale elastyczne uszczelnienie, odporne na wpływy atmosferyczne, niwelujące różnice w wartościach współczynników rozszerzalności pomiędzy ościeżnicą drzwiową lub okienną amurem. Po obu stronach taśma 1 jest połączona zaprawąz ościeżnicądrzwiowąi okienną. Podczas tynkowania część taśmy 1, wystająca później ponad krawędź zewnętrzną, pełni funkcję taśmy przykrywającej, zapobiegającej zabrudzeniu ościeżnicy drzwiowej i okiennej 22 odpryskami tynku. Równocześnie wystająca część służy jako warstwa nośna dla folii ochronnej, za pomocą której może być chronione, także dalsze otoczenie tynkowanego ościeża 23.
Giętka listwa 14 może mieć taką samą szerokość jak pas 9 warstwy kleju 12 na dolnej powierzchni 5 warstwy nośnej 2.
W ten sposób po otynkowaniu i ostatecznym obcięciu taśmy 1, wzdłuż listwy 14 na ościeżnicy drzwiowej lub okiennej 22 nie pozostaną żadne klejące resztki.
W rozwiązaniu przedstawionym na fig. 3 warstwa nośna 2 jest wykonana z cienkiej, niespienionej folii o grubości 30 do 200 pm. Jej wymiary w zasadzie odpowiadają wymiarom warstwy nośnej 2 na fig. 1.
178 979
Aby po otynkowaniu bez uszkodzenia można było oddzielić wystającą część warstwy nośnej 2, umieszczono na niej dodatkową perforację 31, stykającą się bezpośrednio z krawędzią 19 giętkiej listwy 14. W ten sposób wystająca część warstwy nośnej 2 po otynkowaniu może być po prostu zerwana wraz z naklejoną na niej zapomocąpaska 9 warstwy kleju 8 foliąochronną27.
W innym rozwiązaniu według wynalazku usunięto warstwę kleju 8 wraz z warstwą folii 7, aby warstwa nośna 2 w tym miejscu nie kleiła się. Szerokość warstwy nośnej 2 mierzona w kierunku poprzecznym, została powiększona zwłaszcza do 10-15 cm. W ten sposób można uzyskać dostateczną ochronę przed zabrudzeniem ościeżnicy okiennej i drzwiowej bez stosowania dodatkowej, przyklejonej folii 27, a tylko dzięki działaniu ochronnemu warstwy nośnej 2.
Na czas transportu dwie taśmy 1 są nawinięte na wspólną tuleję. Ze względu na jednostronne pogrubienie taśmy 1 przez giętką listwę 14, powstaje zwój, w którym po jednej stronie, tworzą się puste przestrzenie pomiędzy poszczególnymi warstwami, a zwój ma tendencję do pochylania się w tę właśnie stronę. Jeśli jednak na wspólnej tulei umieszczone są dwa zwoje, giętkimi listwami 14 na zewnątrz, ich kierunki pochylenia znoszą się, a podpieraj ąc się wzajemnie stabilizują cały zwój.
Oznaczenia na rysunku taśma przykrywająca i uszczelniająca warstwa nośna ,4 krawędzie taśmy dolna zewnętrzna powierzchnia taśmy górna zewnętrzna powierzchnia taśmy warstwa folii warstwa kleju pas warstwy kleju
9a linia krawędzi pasa kleju papier ochronny warstwa folii warstwa kleju na folii papier ochronny giętka listwa ,16 szeroka powierzchnia listwy , 18 wąska powierzchnia listwy krawędź listwy warstwa włókniny ościeżnica okienna lub drzwiowa ościeże wpust w ościeżu tynk zewnętrzna krawędź tynku folia ochronna perforacja warstwy nośnej
178 979
Fig. 2
178 979
Fig. 3
178 979
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (24)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca, składająca się z warstwy nośnej wykonanej z cienkiego, giętkiego materiału, o dwóch równoległych krawędziach i dwóch powierzchniach zewnętrznych, z których jedna jest zaopatrzona w warstwę kleju, ograniczoną sąsiadującym z nią pasem, ułożonym wzdłuż jednej z krawędzi, znamienna tym, że jest wyposażona równocześnie w giętką listwę (14) ułożoną wzdłuż warstwy nośnej (2), na jej drugiej powierzchni zewnętrznej (5,6), obok tej samej jej krawędzi (3,4), co pas kleju (8) i której grubość umożliwia prowadzenie narzędzia.
  2. 2. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa nośna (1) jest wykonana z pianki o zamkniętych porach.
  3. 3. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa nośna (1) jest wykonana z cienkiej folii.
  4. 4. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa nośna (1) jest wykonana z tworzywa sztucznego.
  5. 5. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa nośna (1) jest zaopatrzona w dodatkowy pas (9) warstwy kleju (8,12), znajdujący się na zewnętrznej powierzchni (5,6) warstwy nośnej (2) z giętkąlistwą(14), przy czym dodatkowy pas (9) warstwy kleju (8,12) graniczy z inną krawędzią (3,4).
  6. 6. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że pomiędzy giętką listwą (14) a sąsiadującym z nią pasem (9) warstwy kleju (8) znajduje się powierzchnia nieklejąca.
  7. 7. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że giętka listwa (14) graniczy z jednąz krawędzi (3,4) warstwy nośnej (2).
  8. 8. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że giętka listwa (14) jest przymocowana do warstwy nośnej (2) na całej powierzchni materiału.
  9. 9. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa nośna (2) jest zaopatrzona w perforację, wykonaną obok giętkiej listwy (14).
  10. 10. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że giętka listwa (14) ma przekrój prostokątny.
  11. 11. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że giętka listwa (14) j est wykonana z pianki.
  12. 12. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że giętka listwa (14) jest wykonana z filcu.
  13. 13. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że giętka listwa (14) od strony warstwy nośnej (2) jest zaopatrzona w powłokę (21), zwiększającą przyczepność mineralnej zaprawy.
  14. 14. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że iest zaopatrzona w warstwę włókniny (21), zwłaszcza z włókien poliestrowych.
  15. 15. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że wysokość giętkiej listwy (14) ponad warstwą nośną (2) wynosi od 2 mm do 10 mm, zwłaszcza 5 mm.
  16. 16. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że oba pasy (9) warstwy kleju (8,12) majątę samą szerokość.
  17. 17. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy pas (9) warstwy kleju (8,12) ma szerokość mniejszą od połowy szerokości warstwy nośnej (2).
  18. 18. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy pas (9) warstwy kleju (8,12) jest zaopatrzony w pas folii (7,11), o szerokości odpowiadającej szerokości pasa (9), połączony z warstwą nośną (2) taśmy (1) i od strony warstwy nośnej (2) zaopatrzony w warstwę kleju (8,12).
  19. 19. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że pasy folii (7,11) są wykonane z folii wytrzymałej na rozerwanie.
  20. 20. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy z pasów (9) warstwy kleju (8,12) jest zaopatrzony we własną folię ochronną lub własny papier ochronny (10,13), zapobiegający sklejaniu się sąsiednich zwojów podczas nawijania taśmy (1) na rolkę.
    178 979
  21. 21. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że folia lub papier ochronny (10,13) obu pasów (9) warstwy kleju (8,12) jest zawsze mniejsza od połowy szerokości warstwy nośnej (2) taśmy (1), aby po nawinięciu taśmy (1) folia lub papier ochronny (10,13) pasów (9) warstw kleju (8,12) dwóch leżących na sobie zwojów nie zachodziły na siebie.
  22. 22. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że warstwa nośna (2) jest wykonana ze spienionego polietylenu wysokociśnieniowego, na obu powierzchniach zewnętrznych (5, 6), charakteryzującego się błoną nie przepuszczającą wody.
  23. 23. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że wraz z inną, tak samo wykonaną taśmąjest nawinięta na wspólną tuleję, krawędziami z giętką listwą (14) na zewnątrz.
  24. 24. Taśma według zastrz. 1, znamienna tym, że giętka listwa (14) ma tę samą szerokość co pasy (9) warstwy kleju (8,12), na drugiej zewnętrznej powierzchni (5) warstwy nośnej (2).
    * * *
PL95312077A 1995-01-26 1995-12-28 Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca PL178979B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19502340A DE19502340C2 (de) 1995-01-26 1995-01-26 Selbstklebendes Abdeck- und Dichtungsband
EP95118257A EP0724001B1 (de) 1995-01-26 1995-11-21 Abdeck- und Dichtungsband

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312077A1 PL312077A1 (en) 1996-08-05
PL178979B1 true PL178979B1 (pl) 2000-07-31

Family

ID=26011875

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95312077A PL178979B1 (pl) 1995-01-26 1995-12-28 Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ22396A3 (pl)
PL (1) PL178979B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
CZ22396A3 (cs) 1996-09-11
PL312077A1 (en) 1996-08-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7022631B2 (en) Sealing tape
US7867591B2 (en) Assembly tape with perforation and expansion reserve
US5486394A (en) Self-release self-adhesive drywall tape
US4421807A (en) Sheet-like sealing web
US5937596A (en) Weather barrier for windows and doors
CA1259020A (en) Waterproof membrane
EP2193249B1 (en) Self-adhesive extensible and foldable corner flashing for buildings
CA2514739C (en) Moisture barrier membrane with tearable release liner composite
US3054222A (en) Roofing materials
PL204357B1 (pl) Pasmo uszczelniające do uszczelnienia szczeliny
US20100003465A1 (en) Sealing tape of soft foam
PL178979B1 (pl) Samoprzylepna taśma przykrywająca i uszczelniająca
JP2002534622A5 (pl)
PT1508648E (pt) Fita adesiva para montagens com entalhe e dobras
KR101902154B1 (ko) 방수시트를 이용한 옥상코너 방수구조
EP3308958A2 (en) Waterproofing system
JP4031410B2 (ja) 塗膜防水工法
EP0341051B1 (en) Foldable waterproofing structure
KR20230001702U (ko) 석고보드 이음매 마감용 초배지
NL2023129B1 (nl) Werkwijze voor het aanbrengen van een element, zoals een doucheplaat of douchegoot, in een vloer
PL229135B1 (pl) Taśma do uszczelniania spoin w budowlanej stolarce otworowej
JP2000144954A (ja) 建築用防水テープ
JPH07259438A (ja) 建築用防水テープ
CA3165599A1 (en) Joint support including adhesive layer, system including joint support, and method of use
RU23303U1 (ru) Уплотнительная гидроизоляционная лента

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20101228