PL178909B1 - Szczoteczka do zębów - Google Patents

Szczoteczka do zębów

Info

Publication number
PL178909B1
PL178909B1 PL95318155A PL31815595A PL178909B1 PL 178909 B1 PL178909 B1 PL 178909B1 PL 95318155 A PL95318155 A PL 95318155A PL 31815595 A PL31815595 A PL 31815595A PL 178909 B1 PL178909 B1 PL 178909B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
head
handle
toothbrush
grooves
bristles
Prior art date
Application number
PL95318155A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318155A1 (en
Inventor
Gelder Maria Van
Kirstie J. Morgan
Original Assignee
Procter & Gamble
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=10758267&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL178909(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Procter & Gamble filed Critical Procter & Gamble
Publication of PL318155A1 publication Critical patent/PL318155A1/xx
Publication of PL178909B1 publication Critical patent/PL178909B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B9/00Arrangements of the bristles in the brush body
    • A46B9/02Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups
    • A46B9/026Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups where the surface of the brush body or carrier is not in one plane, e.g. not flat
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B7/00Bristle carriers arranged in the brush body
    • A46B7/06Bristle carriers arranged in the brush body movably during use, i.e. the normal brushing action causing movement
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B5/00Brush bodies; Handles integral with brushware
    • A46B5/002Brush bodies; Handles integral with brushware having articulations, joints or flexible portions
    • A46B5/0025Brushes with elastically deformable heads that change shape during use
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B9/00Arrangements of the bristles in the brush body
    • A46B9/02Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups
    • A46B9/04Arranged like in or for toothbrushes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B2200/00Brushes characterized by their functions, uses or applications
    • A46B2200/10For human or animal care
    • A46B2200/1066Toothbrush for cleaning the teeth or dentures

Landscapes

  • Brushes (AREA)

Abstract

1. Szczoteczka do zebów, majaca raczke oraz sprezyscie wyginana glówke z kepka- mi szczeciny umieszczonymi na jednej z jej powierzchni, przy czym na glówce znaj- duje sie co najmniej jeden rowek wypelnio- ny co najmniej czesciowo materialem ela- stomerowym, znamienna tym, ze wolne konce kepek (3) szczeciny lezace wzdluz podluznej osi (B-B') glówki (1) i raczki (2) tworza profil wklesly, zas rowek (4) jest umieszczony co najmniej na jednej powierz- chni glówki (1). Fig 1 Fig. 12 PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest szczoteczka do zębów.
Z układu zębów ludzkich wynika, że idealnym kształtem szczeciny szczoteczek do zębów do mycia zewnętrznych, albo znajdujących się od strony policzków, powierzchni zębów jest kształt wklęsły, natomiast idealnym kształtem szczeciny do mycia wewnętrznych, albo znajdujących się od strony jamy ustnej, powierzchni zębów jest kształt wypukły. Większość szczoteczek ma jednoczęściową główkę o porównywalnej z rączką grubości i w konsekwencji, stosunkowo sztywnej oraz stałej krzywiźnie, lub konfiguracji. Niektóre ze szczoteczek mogą jednak być zaopatrzone w elementy umożliwiające wyginanie się główek względem rączki, na przykład takie jak ujawniono w opisie patentowym EP-A-371,293. Nawet w takim przypadku skuteczność takich szczoteczek jest ograniczona. Znane są również szczoteczki o regulowanych na kilka różnych sposobów, ale stałych kształtach. Regulowanymi szczoteczkami do zębów jest często trudno manipulować i mogą być zawodne.
Kolejną niedogodnością znanych szczoteczek do zębów jest groźba uszkodzenia, lub bardziej miękkich, sąsiadujących z zębami dziąseł w wyniku zbyt dużego nacisku szczoteczki na zęby w celu ich odpowiedniego umycia. Problem ten można w pewnym stopniu rozwiązać zmieniając układ szczoteczki, lub zmieniając twardość, albo długość szczeciny, chociaż również w tym przypadku jeden kształt nie może stanowić optymalnego rozwiązania we wszystkich sytuacjach.
W opisie patentowym Stanów Zjednoczonych Ameryki nr US-A-4,712,267 ujawniono szczoteczkę do zębów z podłużną rączką w kształcie litery S z materiału zachowującego kształt o zakrzywionych obszarach końcowych o przeciwnych krzywiznach, giętkim bloku szczotkowym ze szczeciną oraz elementami do montażu giętkiego bloku szczotkowego na rączce w sposób umożliwiający mu podłużne poruszanie się wzdłuż rączki. Zakrzywione części rączki wyginają giętki blok nadając szczecinie kształt wklęsły, lub wypukły odpowiadający zakrzywionemu kształtowi rączki.
W opisie patentowym nr EP-A-454,625, ujawniono szczoteczkę do zębów o regulowanej krzywiźnie, której główka ma kształt pętli. Kształt krzywizny główki zmienia się z wypukłego na wklęsły i na odwrót za pomocą mechanizmu krzywkowego, lub suwakowego. W alternatywnym przykładzie wykonania, główka stanowi integralną część rączki mającej
178 909 postać ściskanej zamkniętej pętli, przy czym powierzchnia szczeciny przybiera kształt wklęsły kiedy rączka jest w stanie nieściśniętym, a wypukły kiedy rączka jest ściśnięta.
W opisie patentowym nr EP-A-577,656 ujawniono szczoteczkę do zębów z rączką, na której jednym końcu znajduje się główka ze szczeciną, która to główka ma postać dwóch lub więcej segmentów giętko i sprężyście połączonych ze sobą i/lub z rączką, przy czym na jednym lub więcej segmentach znajduje się szczecina. W jednym z przykładów wykonania efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu poprzecznych, i opcjonalnie podłużnych, rowków znajdujących się na tej powierzchni główki, która znajduje się po przeciwległej stronie względem szczeciny. Pod naciskiem, występującym podczas używania, główka może przybrać kształt wypukły. W innym przykładzie wykonania, rączka wchodzi w ramkę, z której wewnętrzną powierzchnią łączy się sprężyście główka. Pod naciskiem na swoją część środkową główka szczoteczki przybiera kształt wklęsły.
Znane są także szczoteczki do zębów mające na główce co najmniej jeden rowek wypełniony co najmniej częściowo materiałem elastomerowym.
Wspomniane powyżej szczoteczki do zębów mają główki szczotkujące o pewnej giętkości, ale żadna z nich nie jest całkowicie zadowalająca, a zwłaszcza albo mają kształt wypukły i wklęsły w tym samym przykładzie wykonania, albo też wymagają skomplikowanych czynności lub umiejętności użytkownika.
W związku z tym, celem wynalazku jest opracowanie szczoteczki do zębów z główką, którą można elastycznie dopasowywać zarówno do wypukłych jak i wklęsłych powierzchni, i które zapewniają odpowiednie mycie i są łatwe w produkcji i użytkowaniu.
Kolejnym celem wynalazku jest opracowanie szczoteczki do zębów umożliwiającej skuteczne ich mycie z minimalną szkodą dla sąsiadujących z zębami dziąseł.
Szczoteczka do zębów mająca rączkę oraz sprężyście wyginaną główką z kępkami szczeciny umieszczonymi na jednej z jej powierzchni, przy czym na główce znajduje się co najmniej jeden rowek wypełniony co najmniej częściowo materiałem elastomerowym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że wolne końce kępek szczeciny leżące wzdłuż podłużnej osi główki i rączki tworzą profil wklęsły, zaś rowek jest umieszczony co najmniej na jednej powierzchni główki.
Korzystnie co najmniej jedna powierzchnia szczeciny usytuowana wzdłuż podłużnej osi główki i rączki ma kształt wklęsły.
Korzystnie rowki mają kształt nieliniowy, korzystnie mają kształt zakrzywiony, zwłaszcza zygzakowaty.
Korzystnie wzdłuż centralnej osi główki umieszczone są rowki z przelotową środkową częścią i zawiasami usytuowanymi po obu stronach części.
Główka szczoteczki do zębów według wynalazku, dzięki swojej gię'tl^oiic^i, może wyginać się podczas mycia zębów dostosowując się swoim kształtem do różnych profili poszczególnych zębów użytkowników. Zwłaszcza, giętka główka szczoteczki do zębów według wynalazku ma, w swoim normalnym nienaprężonym stanie, profil szczecin przystosowany do przypoliczkowych powierzchni zębów, ale, co najmniej w zalecanych przykładach wykonania, może wyginać się w sposób ciągły, przechodząc prze stan płaski, przybierając kształt wypukły pasujący do wewnętrznych powierzchni zębów, w zasadzie lepiej niż ma to miejsce w konwencjonalnych szczoteczkach ze sztywnymi główkami. Główka może przystosowywać się w taki sposób, że zewnętrzne rzędy szczecin mogą wyginać się na zewnątrz od środka, co ogranicza nacisk na dziąsła podczas dociskania główki szczotkującej do zębów. We wszystkich przypadkach główka jest sprężysta, tak, że po zaprzestaniu działania siły powraca do swojego położenia wyjściowego.
Szczoteczki według wynalazku mają postać wydłużonej rączki, której głównym elementem jest sprężyście wyginana główka ze szczeciną. Co najmniej pierwsza część główki jest ukształtowana w postaci integralnego przedłużenia rączki. Co najmniej jeden obszar tej części główki jest na tyle cienki, że główka może wyginać się pod działaniem normalnych sił występujących podczas szczotkowania. Korzystnie, w skład główki wchodzi ponadto jeden,
178 909 lub kilka stref z drugiego, elastomerowego materiału uformowanego w lub wokół pierwszej części główki tak, że cała główka ma typowy, w zasadzie płaski kształt, ale pozostaje giętka w porównaniu ze szczotką konwencjonalną. Pod pojęciem giętkości rozumie się, że po przyłożeniu do jednego końca główki normalnej siły występującej podczas szczotkowania (2-4 N), z równoczesnym trzymaniem drugiego końca, koniec, na który działa siła ugnie się o kąt co najmniej 1 stopień (kąt ugięcia). W zalecanych przykładach wykonania kąt ugięcia wynosi co najmniej 5 stopni, bardziej korzystnie co najmniej 10 stopni, a może wynosić nawet 45 stopni, lub więcej. W bardziej zalecanych przykładach wykonania, kat ugięcia, jest taki, że główka jest w stanie wygiąć się do kształtu wypukłego. Do co najmniej jednej powierzchni główki są przymocowane szczeciny.
Rączka szczoteczki według wynalazku, oraz ta część główki, która stanowi przedłużenie rączki, mogą być wykonane z materiałów, jakie typowo stosuje się w produkcji szczoteczek do zębów, zwłaszcza z tworzyw sztucznych. Odpowiednimi materiałami z tworzyw sztucznych są, przykładowo, poliamidy i polipropyleny. Przykładem nadającego się do tego celu polipropylenu jest materiał Tolypropylene PM 160(7 mający moduł sprężystości (IS0178) 150θ MPa i twardość (ISO 868) 75 Shore A. Sama rączka jest na ogół sztywna i może mieć typowy kształt stosowany w produkcji szczoteczek do zębów. Opcjonalnie, rączka może mieć część szyjkową o większej giętkości niż jej pozostała część, co jest znane w technice, pod warunkiem, że jest ona wystarczająco sztywna podczas używania, pod działaniem na główkę siły, zwłaszcza podczas mycia zębów, żeby główka mogła się dalej odkształcać w sposób i w stopniu opisanym powyżej.
W zalecanym aspekcie wykonania wynalazku, główka ma jedną, lub więcej powierzchni nośnych szczeciny, przy czym w normalnym, nienaprężonym stanie szczoteczki, co najmniej jedna z powierzchni nośnych szczeciny na główce ma kształt w przybliżeniu wklęsły. Powierzchnia główki, może być wklęsła zarówno wzdłuż jednej z osi, poprzecznej lub podłużnej, główki, albo też wzdłuż obu. W przypadku wklęsłej powierzchni wzdłuż osi podłużnej, promień krzywizny może zmieniać się wzdłuż osi główki. Korzystnie, promień krzywizny wynosi od 10 do 500 mm, bardziej korzystnie od 15 do 250 mm, zwłaszcza 25 do 150 mm.
W jednym z przykładów wykonania, pierwsza część główki ma jedno, lub więcej przedłużeń stanowiących integralną część rączki i o takiej grubości, że osiąga się odpowiednią giętkość z równoczesnym zachowaniem integralności z rączką w spodziewanych warunkach użytkowania. Na ogół przedłużenia te są w zasadzie cieńsze niż rączka. Korzystnie, istnieje tylko jedno takie przedłużenie. Grubość główki może zmieniać się wzdłuż jej długości dla regulowania jej profilu w miarę jej uginania się pod działaniem zewnętrznych sił zginających. W tym przykładzie wykonania, korzystnie, przedłużenia główki są co najmniej częściowo, a bardziej korzystnie, całkowicie, otoczone materiałem elastomerowym, przy czym wspomniany materiał wypełnia również wszystkie szczeliny pomiędzy wielu przedłużeniami. Na przedłużeniu, lub przedłużeniach, mogą znajdować się żebra powierzchniowe, lub elementy zwiększające przyczepność do nich elastomeru.
W jeszcze innych przykładach wykonania na główce znajduje się para przeciwległych powierzchni ze szczecinami oraz na tej samej i/lub przeciwległej powierzchni znajduje się jeden, lub więcej liniowych, lub nieliniowych rowków. Rowki te tworzą cienkie zawiasy nadające główce giętkość, przy czym grubość części główki znajdujących się pomiędzy rowkami, jest korzystnie porównywalna z grubością typowej główki, która się nie wygina.
Rowki te mogą biec w zasadzie poprzecznie, lub równolegle do podłużnej osi rączki, w zasadzie wzdłuż linii krzywej lub zygzakiem. Rowki te mogą biec podłużnie wzdłuż główki dla umożliwienia zewnętrznym podłużnym rządkom szczecin odginanie się od wewnętrznych. Korzystnie, na główce mogą znajdować się zamiast nich albo dodatkowo rowki poprzeczne tak, że główka ta może wyginać się wzdłuż osi podłużnej.
Również szerokość tych rowków, głębokość i odległość pomiędzy nimi mogą się zmieniać. Umożliwia to modyfikowanie giętkości główki wzdłuż jej długości i/lub szerokości. Korzystnie, sposób ten służy do zmiany tylko rowków poprzecznych.
178 909
Jeden, lub więcej rowków, korzystnie wszystkie, można całkowicie, lub częściowo wypełnić materiałem elastomerowym. Takie rozwiązanie umożliwia znaczną zmianę giętkości i/lub sprężystości główki oraz zmniejszenie, lub całkowitą eliminację zanieczyszczenia rowków, na przykład osadami z pasty do zębów. Barwa materiału elastomerowego może być taka sama jak materiału główki, albo też inna, co można wykorzystać do nadania szczoteczce odpowiedniego wyglądu, na przykład przypominającego paski.
Rowki te mogą być w zasadzie prostoliniowe, lub zakrzywione, albo zygzakowate. Rowki różne od liniowych pomagają w kompensacji naprężeń ściskających w materiale elastomerowym wypełniającym rowki podczas zginania głowicy.
Do odpowiednich do tego celu materiałów elastomerowych należą elastomery termoplastyczne o twardości Shore’a 30-80, na przykład Santoprene i Thermoflex. Do tych celów nadaje się zwłaszcza elastomer „PTS Thermoflex 75” o module sprężystości (ISO 178) rzędu 100 MPa oraz twardości (ISO 868) 80 według Shore’a. Opcjonalnie, elastomery te można mieszać z odpowiednim środkiem uplastyczniającym, lub spieniającym celem nadania im większej ściśliwości.
Szczeciny można wykonać z dowolnego z materiałów dobrze znanego w tej dziedzinie techniki. Odpowiednimi materiałami na szczeciny są poliester i poliamid, na przykład Dupont Nylon 612. Korzystnie, szczeciny mają kołowy przekrój poprzeczny, ale mogą też mieć inne przekroje poprzeczne, na przykład, ale nie wyłącznie, prostokątny, sześciokątny i trójpłatkowy. Ponadto, średnica i długość szczecin mogą zmieniać się w granicach zwykłych wymiarów znanych osobom o odpowiednich umiejętnościach profesjonalnych, pod warunkiem, że kiedy szczoteczka jest w stanie nienaprężonym nadal jest spełniony główny cel, a mianowicie jej powierzchnia ma kształt zbliżony do wklęsłego. Na ogół szczeciny grupuje się w konwencjonalny sposób w kępki, mocując je następnie do główki szczotkującej różnymi technikami. Zaleca się tu zszywanie i stapianie. Szczeciny wkłada się w dowolne jedno albo w oba przedłużenia główki i w materiał elastomerowy. Cięcie i zaokrąglanie końcówek szczecin można zrobić dowolnym ze znanych dotychczas sposobów.
Podczas użytkowania, szczoteczkę według wynalazku można stosować do czyszczenia zębów podczas całkowicie konwencjonalnego mycia ręcznego, korzystnie w sposób zalecanym przez stowarzyszenia stomatologów. Szczoteczkę według wynalazku można również używać w aparatach do czyszczenia z napędem elektrycznym lub w szczoteczkach elektrycznych dla dzieci.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pierwszy przykład wykonania obrazujący główkę szczoteczki z poprzecznymi rowkami, częściowo w rzucie z boku, fig. 2 - drugi przykład wykonania z widoczną główką szczoteczki do zębów, fig. 3 - trzeci przykład wykonania z widoczną główką szczoteczki do zębów z rowkami, której powierzchnia w stanie nienaprężonym jest wklęsła, oraz ilustrujący sposób wyginania się główki szczoteczki od układu wklęsłego do wypukłego dla dopasowania się zarówno do policzkowych jak i wargowych powierzchni zębów (w rzucie głównym), fig. 4 - główkę szczoteczki do zębów, stanowiącą czwarty przykład wykonania i zawierającą trzy cienkie podłużne przedłużenia otoczone elastomerem, fig. 5 główkę z fig. 4 w przekroju poprzecznym wzdłuż płaszczyzny AA' z wklęsłą powierzchnią szczeciny, fig. 6 - piąty przykład wykonania, w którym w główce znajdują się zarówno rowki poprzeczne jak i podłużne, w rzucie głównym, wypełnione elastomerem, fig. 7 - główkę szczoteczki do zębów w szóstym przykładzie wykonania z dwoma podłużnymi rowkami wypełnionymi elastomerem z każdej strony, w przekroju poprzecznym, wstępnie uformowaną tak, że jej powierzchnia jest w naturalny sposób wklęsła wzdłuż osi poprzecznej, fig. 8 sposób odginania się podłużnych rządków zewnętrznych w główce szczoteczki z fig. 7 od dziąseł pod działaniem siły podczas szczotkowania, fig. 9 i 10 - główki według siódmego i ósmego przykładu wykonania, z daszkowymi i falistymi poprzecznymi rowkami wypełnionymi elastomerem, fig. 11 - dziewiąty przykład wykonania, w którym w główce znajdują się poprzeczne rowki, przy czym rowki biegnące wzdłuż linii środkowej główki mają pełną
178 909 głębokość, tak, że powstają dwa rządki w przybliżeniu równoległych zawiasów, częściowo w rzucie głównym, fig. 12 - dziesiąty przykład wykonania główki z rowkami o zmiennych głębokościach, skutkujący większą giętkością w pobliżu szyjki szczoteczki, częściowo w rzucie bocznym.
Jak pokazano na fig. 1, główka 1 szczoteczki do zębów stanowi integralną część na jednym końcu rączki 2. Główka 1 ma dwie w zasadzie równoległe powierzchnie, a na jej górnej powierzchni znajdują się szczeciny rozmieszczone w wielu kępkach 3. Na górnej i dolnej powierzchni znajduje się wiele równoległych rowków 4, pomiędzy którymi tworzą się cienkie, giętkie zawiasy 5 z materiału główki. Szczecina jest ucięta w taki sposób, że w nienaprężonym stanie szczoteczki jej powierzchnia 6 jest wklęsła. Pomimo, że w stanie nienaprężonym główka 1 jest płaska, to szczeciny mają różne długości, tak, że powierzchnia 6 tworząca szczeciny wzdłuż kierunku podłużnego jest wklęsła.
Na fig. 2 pierwszą część główki 1 szczoteczki tworzy pojedyncze cieńsze przedłużenie 7 rączki 2. Przedłużenie 7 otacza elastomerową warstwę 8 tak, że grubość całej główki 1 jest porównywalna z grubością konwencjonalnej szczoteczki. Główka 1 jest wstępnie formowana do postaci naturalnie wklęsłej, ale jest na tyle giętka, że pod działaniem normalnych sił powstających podczas mycia zębów można ją przegiąć do tyłu tak, że przyjmuje postać wypukłą. Kępki 3 szczecin w tym przykładzie mają w przybliżeniu równą długość i są wtopione w warstwę elastomerową 8.
Na fig. 3 główka 1 jest wstępnie uformowana do naturalnie wklęsłej postaci 9 idealnie dopasowanej do czyszczenia policzkowej powierzchni 10 zębów. Poprzeczne rowki 4 nadają główce 1 szczoteczki giętkość tak, że pod działaniem normalnych sił występujących podczas mycia zębów, główkę można wygiąć do tyłu nadając jej kształt wypukły 11 lepiej dostosowany do wargowych powierzchni 12 zębów. Dodatkowo, rowki można wypełnić materiałem elastomerowym, ewentualnie o innej barwie, w celu nadania im rzucającego się w oczy wyglądu.
Na fig. 4 i 5 w główce 1 znajduje się wiele przedłużeń 13 rączki 2, otoczonych elastomerową warstwą 8 tak, że cała główka 1 ma kształt konwencjonalny, natomiast jest giętka zarówno w kierunku podłużnym jak i poprzecznym. Kępki 3 szczeciny są wtopione w warstwę elastomerową i przycięte tak, że powierzchnia 6 szczecin jest w przybliżeniu wklęsła. Główka 1 może wyginać się zarówno wokół osi podłużnej jak i poprzecznej.
Na fig. 6 na główce 1 znajdują się poprzeczne rowki 4 i podłużne rowki 14. Rowki 4 i 14 są wypełnione elastomerem. Na powierzchni główki 1, w sekcjach 16 o normalnej grubości pomiędzy rowkami 4 i 14, są wywiercone otwory 15 na kępki szczeciny osadzane konwencjonalną techniką szycia.
Na fig. 7 i 8 główkę 1 uformowano wstępnie tak, że jest w naturalny sposób wklęsła wzdłuż osi poprzecznej. Podłużne rowki 14 zarówno na górnej jak i dolnej powierzchni główki 1 nadają jej giętkość. Dzięki temu zewnętrzne rzędy 17 szczecin odginają się od dziąseł 18 w miarę czyszczenia zębów 19, co pozwala uniknąć uszkodzenia dziąseł 18.
Na fig. 9 i 10 pokazano główki z nieliniowymi, poprzecznymi rowkami 20, 21 wypełnionymi elastomerem. Rowki 20, 21 mają kształt daszków, lub fal. W obu przypadkach rowki 20, 21 nadają szczoteczce wyróżniający wygląd i, ponadto, pomagają w kompensacji naprężeń ściskających w materiale elastomerowym wewnątrz rowków podczas wyginania szczoteczki. Na fig. 9 i 10 pokazano tylną powierzchnię główki, która jest ściskana podczas wyginania się główki szczoteczki do postaci wypukłej.
Na fig. 11 w główce 1 znajdują się poprzeczne rowki 4 wypełnione elastomerem. Dla czytelności rysunku nie pokazano na nim elastomeru. Wokół centralnej osi BB' szczoteczki jest umieszczona przelotowa część środkowa 22, w wyniku czego po obu jej stronach pozostaje rząd zawiasów 5. Kępki 3 szczeciny są wszywane w sposób konwencjonalny w grubsze części główki 1.
Na fig. 12 pokazano zwiększenie głębokości rowków 4 w kierunku rączki 2, przy czym największe rowki 4 znajdują się najbliżej końca główki 1 najbliższego rączki 2. Skutkiem tego część główki 1 najbliższa rączki 2 jest bardziej giętka dzięki znajdującym się w
178 909 niej cieńszym zawiasom niż część główki 1 znajdująca się najdalej od rączki 2. Rowki 4 są wypełnione elastomerem.
178 909
Fig.4
Fig.8
178 909
Fig.9
Fig. 10 ψ®
Fig. 12
178 909
Fig.3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (4)

Zastrzeżenia patentowe
1. Szczoteczka do zębów, mająca rączkę oraz sprężyście wyginaną główkę z kępkami szczeciny umieszczonymi na jednej z jej powierzchni, przy czym na główce znajduje się co najmniej jeden rowek wypełniony co najmniej częściowo materiałem elastomerowym, znamienna tym, że wolne końce kępek (3) szczeciny leżące wzdłuż podłużnej osi (B-B') główki (1) i rączki (2) tworzą profil wklęsły, zaś rowek (4) jest umieszczony co najmniej na jednej powierzchni główki (1).
2. Szczoteczka według zastrz. 1, znamienna tym, że co najmniej jedna powierzchnia (6) szczeciny usytuowana wzdłuż podłużnej osi (B-B') główki (1) i rączki (2) ma kształt wklęsły.
3. Szczoteczka według zastrz. 1, znamienna tym, że rowki (4) mają kształt nieliniowy, korzystnie mają kształt zakrzywiony, zwłaszcza zygzakowaty.
4. Szczoteczka według zastrz. 1, znamienna tym, że wzdłuż centralnej osi (B-B') główki (1) umieszczone są rowki (4) z przelotową środkową częścią (22) i zawiasami (5) usytuowanymi po obu stronach części (22).
PL95318155A 1994-07-13 1995-07-12 Szczoteczka do zębów PL178909B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB9414140A GB9414140D0 (en) 1994-07-13 1994-07-13 Toothbrush
PCT/US1995/008740 WO1996002165A1 (en) 1994-07-13 1995-07-12 Resiliently flexible bristle bearing head toothbrush

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318155A1 PL318155A1 (en) 1997-05-12
PL178909B1 true PL178909B1 (pl) 2000-06-30

Family

ID=10758267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95318155A PL178909B1 (pl) 1994-07-13 1995-07-12 Szczoteczka do zębów

Country Status (21)

Country Link
EP (2) EP0769920B1 (pl)
JP (1) JPH10502846A (pl)
KR (1) KR100253963B1 (pl)
CN (1) CN1108125C (pl)
AT (1) ATE249765T1 (pl)
AU (1) AU706139B2 (pl)
BR (1) BR9508399A (pl)
CA (1) CA2194054C (pl)
DE (1) DE69531786T2 (pl)
ES (1) ES2202367T3 (pl)
GB (1) GB9414140D0 (pl)
HU (1) HU218758B (pl)
IL (1) IL114577A0 (pl)
MX (1) MX9700341A (pl)
PE (1) PE39296A1 (pl)
PL (1) PL178909B1 (pl)
RU (1) RU2158101C2 (pl)
TR (1) TR199500852A2 (pl)
TW (1) TW279795B (pl)
WO (1) WO1996002165A1 (pl)
ZA (1) ZA955833B (pl)

Families Citing this family (95)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6178582B1 (en) 1992-03-25 2001-01-30 Smithkline Beecham Consumer Healthcare Gmbh Toothbrush comprising a resilient flex region
GB9517450D0 (en) * 1995-08-25 1995-10-25 Lingner & Fischer Gmbh Toothbrush
TW384214B (en) * 1995-12-29 2000-03-11 Colgate Palmolive Co Contouring toothbrush head
US6996870B2 (en) * 1995-12-29 2006-02-14 Colgate-Palmolive Company Contouring toothbrush head
EP0976345B1 (en) * 1995-12-29 2002-06-12 Colgate-Palmolive Company Contouring toothbrush head
US6408476B1 (en) 1996-01-18 2002-06-25 The Procter & Gamble Company Toothbrush with elastomer filled flexible head
GB9601012D0 (en) * 1996-01-18 1996-03-20 Procter & Gamble A toothbrush
GB9606900D0 (en) * 1996-04-02 1996-06-05 Unilever Plc Toothbrush
GB9616326D0 (en) 1996-08-02 1996-09-11 Procter & Gamble A toothbrush
GB9616309D0 (en) 1996-08-02 1996-09-11 Procter & Gamble A toothbrush
US6185779B1 (en) 1996-08-22 2001-02-13 Smithkline Beecham Consumer Healthcare Gmbh Toothbrush comprising a flexibly linked region in the head
DE19648612A1 (de) 1996-11-14 1998-05-20 Teles Ag Verfahren zur Bewegtbilddatenkompression und Kodiervorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
GB9626862D0 (en) 1996-12-24 1997-02-12 Procter & Gamble Improvements in brush making
GB9626880D0 (en) * 1996-12-24 1997-02-12 Procter & Gamble A grooming implement
GB9703274D0 (en) * 1997-02-17 1997-04-09 Unilever Plc A toothbrush with flexibly mounted bristles
AU6203498A (en) * 1997-03-27 1998-10-22 Trisa Holding Ag Toothbrush tip
US5946758A (en) * 1997-06-24 1999-09-07 Colgate-Palmolive Company Toothbrush having contouring multi-component head with peel-resistant joint and limited flexibility
US5863102A (en) 1997-06-24 1999-01-26 Colgate-Palmolive Company Method and apparatus to permit attachment of bristles to toothbrushes with resiliently flexible heads and to thereafter permit the trimming and end rounding of such bristles
US6308367B1 (en) 1997-11-12 2001-10-30 Gillette Canada Company Toothbrush
CH692098A5 (de) * 1997-12-30 2002-02-15 Trisa Buerstenfabrik Ag Drehbeweglich antreibbarer Bürstenkopf für eine motorisch betriebene Zahnbürste, insbesondere eine Elektrozahnbürste.
NO990143L (no) * 1998-01-16 1999-07-19 Trisa Holding Ag Fleksibelt b°rstehode for en tannb°rste
CH692376A5 (de) 1998-01-16 2002-05-31 Trisa Buerstenfabrik Ag Flexibler Bürstenkopf für eine Zahnbürste.
DE19816098A1 (de) * 1998-04-09 1999-10-14 Coronet Werke Gmbh Reinigungsbürste, insbesondere Zahnbürste
GB9815643D0 (en) 1998-07-17 1998-09-16 Procter & Gamble A grooming implement
AU4618400A (en) * 1999-05-14 2000-12-05 Hyo Moon Park A toothbrush having a spreading pilus section
GB9912923D0 (en) * 1999-06-03 1999-08-04 Unilever Plc Electric brush
DE10029690B4 (de) * 2000-06-23 2010-02-25 M + C Schiffer Gmbh Bürste, insbesondere Zahnbürste
JP3615693B2 (ja) * 2000-07-28 2005-02-02 青山 芳博 歯ブラシのブラシヘッド
DE10044031A1 (de) 2000-09-06 2002-03-21 Braun Gmbh Motorisch angetriebene Zahnbürste und Bürstenkopf hierfür
GB0123939D0 (en) 2001-10-05 2001-11-28 Glaxosmithkline Consumer Healt Toothbrush
KR200274251Y1 (ko) * 2002-01-28 2002-05-06 박효문 치모부가 전개되는 위생 칫솔
DE10208528A1 (de) 2002-02-27 2003-09-11 Braun Gmbh Bürstenkopf für eine Zahnbürste
US8806695B2 (en) 2002-08-09 2014-08-19 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having flexibly supported cleaning elements extending in opposite directions
US7614111B2 (en) * 2002-08-09 2009-11-10 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US7841041B2 (en) 2002-08-09 2010-11-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US20060026784A1 (en) 2002-08-09 2006-02-09 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US7845042B2 (en) * 2002-08-09 2010-12-07 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US8876221B2 (en) 2002-08-09 2014-11-04 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US8990996B2 (en) 2002-08-09 2015-03-31 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
AU2003259080B2 (en) 2002-08-09 2007-05-24 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
CA2496555C (en) * 2002-08-27 2012-02-21 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
WO2004041024A1 (en) 2002-11-01 2004-05-21 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
US20040107521A1 (en) 2002-12-06 2004-06-10 The Procter & Gamble Company Electric toothbrushes
DE10259723A1 (de) * 2002-12-19 2004-07-01 Trisa Holding Ag Zahnbürste und Verfahren zu deren Herstellung
JP4396992B2 (ja) 2003-04-23 2010-01-13 ザ プロクター アンド ギャンブル カンパニー 電動歯ブラシ
DE10326155A1 (de) * 2003-06-10 2004-12-30 M + C Schiffer Gmbh Bürste, insbesondere Zahnbürste und Verfahren zu deren Herstellung
GB0317539D0 (en) 2003-07-25 2003-08-27 Glaxosmithkline Consumer Healt Toothbrush
EP1744649B1 (en) 2004-03-09 2016-05-04 GlaxoSmithKline Consumer Healthcare GmbH & Co.KG. Toothbrush
DE502004002768D1 (de) 2004-05-07 2007-03-15 Glaxosmithkline Consumer Healt Bürstenkopf
GB0415871D0 (en) 2004-07-15 2004-08-18 Glaxosmithkline Consumer Healt Toothbrush
DE202005011363U1 (de) 2005-07-19 2005-09-22 Trisa Holding Ag Zahnbürstenkopf
US8281448B2 (en) 2005-10-24 2012-10-09 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having one or more moving sections
DE102006033412A1 (de) * 2006-07-19 2008-01-24 Wilden Handels Ag Zahnbürste und Verfahren zu ihrer Herstellung
NZ554252A (en) * 2007-04-02 2009-09-25 Gary Craig Prowse Brush with pivoting bristle plaform via live hinge connection to brush body
DE102007021314A1 (de) 2007-05-07 2008-11-13 Gerresheimer Wilden Ag Schweiz Zahnbürste
DE202007008320U1 (de) 2007-06-14 2008-10-16 M + C Schiffer Gmbh Bürste, insbesondere Zahnbürste
KR101285998B1 (ko) 2008-06-03 2013-07-15 콜게이트-파아므올리브캄파니 구강 건강관리 기구
US8434184B2 (en) * 2010-08-13 2013-05-07 Braun Gmbh Fracture resistant brush head
EP2654495A4 (en) * 2010-12-21 2017-05-31 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
KR101548838B1 (ko) * 2010-12-21 2015-08-31 콜게이트-파아므올리브캄파니 구강 관리 기구
EP2708155A4 (en) * 2011-05-09 2014-10-22 Neob Co Ltd TOOTHBRUSH
CN202233752U (zh) * 2011-08-22 2012-05-30 谢海东 一种新型牙刷
WO2014046350A1 (ko) * 2012-09-21 2014-03-27 주식회사 네오비 칫솔
FR3003736B1 (fr) 2013-03-27 2015-08-07 Oreal Dispositif de conditionnement et d'application
USD749855S1 (en) 2013-11-05 2016-02-23 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD764804S1 (en) 2013-11-05 2016-08-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10238204B2 (en) 2013-11-05 2019-03-26 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10743645B2 (en) 2013-11-05 2020-08-18 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
RU2016117288A (ru) 2013-11-05 2017-12-11 Колгейт-Палмолив Компани Приспособление для ухода за полостью рта
MX2016006677A (es) * 2013-11-25 2016-09-06 Colgate Palmolive Co Implemento para el cuidado bucal.
KR101575251B1 (ko) * 2014-10-20 2015-12-22 주식회사 힌트 티형 칫솔
US11291293B2 (en) 2014-12-23 2022-04-05 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
EP4023106A1 (en) 2014-12-23 2022-07-06 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
CN107105883B (zh) 2014-12-23 2019-03-19 高露洁-棕榄公司 口腔护理器具
USD780457S1 (en) 2014-12-23 2017-03-07 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
BR112017010357A2 (pt) 2014-12-23 2018-07-03 Colgate Palmolive Co instrumento para higiene bucal tendo cabo com múltiplos componentes
MX2017007843A (es) 2014-12-23 2017-09-19 Colgate Palmolive Co Implemento para el cuidado bucal.
BR112017012632A2 (pt) 2014-12-23 2018-05-15 Colgate-Palmolive Company instrumento de higiene bucal
AU2014414825B2 (en) 2014-12-23 2018-04-12 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
EP3223651B1 (en) 2014-12-23 2023-05-31 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having multi-component handle
CN107105876A (zh) 2014-12-23 2017-08-29 高露洁-棕榄公司 口腔护理器具
US10021959B2 (en) 2014-12-23 2018-07-17 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having multi-component handle
CN107105882A (zh) 2014-12-23 2017-08-29 高露洁-棕榄公司 口腔护理器具
CN105411167A (zh) * 2015-11-04 2016-03-23 孟玲琳 一种牙刷
DE102016215288A1 (de) * 2016-08-16 2018-02-22 Thomas-Maximilian Böhm Vorrichtung zum Auftragen eines flüssigen Mediums
US10413049B2 (en) * 2016-12-02 2019-09-17 Royal Brush Manufacturing, Inc. Makeup brush for cosmetic application with a concave profile
CN106723924A (zh) * 2016-12-30 2017-05-31 苏州麦垛信息科技有限公司 一种牙刷
US10631964B2 (en) 2017-12-12 2020-04-28 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10709533B2 (en) 2017-12-12 2020-07-14 Colgate-Palmolive Company Oral care implement and handle and refill head thereof
JP7160314B2 (ja) * 2018-07-25 2022-10-25 株式会社テラモト 清掃用ブラシ
USD891784S1 (en) 2018-12-18 2020-08-04 Colgate-Palmolive Company Electric toothbrush handle
TWI685312B (zh) * 2019-04-26 2020-02-21 龍昌兄弟股份有限公司 牙刷
WO2021012067A1 (zh) * 2019-07-19 2021-01-28 龙昌兄弟股份有限公司 软头牙刷及其成型方法
US11633036B2 (en) 2019-12-02 2023-04-25 Grin Labs, Inc. Teeth cleaning system and method of use
USD960582S1 (en) 2020-12-10 2022-08-16 Colgate-Palmolive Company Oral care refill head

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US914501A (en) * 1908-04-06 1909-03-09 Donald Mceachern Tooth-brush.
US2438268A (en) * 1946-06-03 1948-03-23 Louis R Bressler Flexible bristle head toothbrush
US3188672A (en) * 1963-12-18 1965-06-15 Johnson & Johnson Brush
FR1524055A (fr) * 1966-05-18 1968-05-10 Leclerc Sa Des Ets Perfectionnements apportés à la réalisation des têtes de brosses et en particulier des têtes de brosses à dents
FR2040545A5 (pl) * 1969-04-02 1971-01-22 Unicler
US4712267A (en) 1986-12-04 1987-12-15 Cheng Peter S C Convertible toothbrush
DE3840136C1 (pl) 1988-11-29 1990-05-17 Blendax Gmbh, 6500 Mainz, De
EP0454625A1 (en) 1990-04-27 1991-10-30 Warner-Lambert Company Adjustable curvature toothbrush
JP3392864B2 (ja) * 1991-03-27 2003-03-31 スミスクライン・ビーチャム・コンシューマー・ヘルスケア・ゲゼルシャフト・ミット・ベシュレンクテル・ハフツング ヘッドにて可撓的に連結したゾーンを有する歯ブラシ
GB9106511D0 (en) 1991-03-27 1991-05-15 Lingner & Fischer Gmbh Novel article

Also Published As

Publication number Publication date
EP0769920B1 (en) 2003-09-17
TW279795B (pl) 1996-07-01
AU2969895A (en) 1996-02-16
ES2202367T3 (es) 2004-04-01
DE69531786D1 (de) 2003-10-23
RU2158101C2 (ru) 2000-10-27
ZA955833B (en) 1996-02-21
HUT77207A (hu) 1998-03-02
ATE249765T1 (de) 2003-10-15
CN1150748A (zh) 1997-05-28
EP1300096A2 (en) 2003-04-09
WO1996002165A1 (en) 1996-02-01
IL114577A0 (en) 1995-11-27
CN1108125C (zh) 2003-05-14
MX9700341A (es) 1997-05-31
CA2194054C (en) 2000-09-19
TR199500852A2 (tr) 1996-06-21
PE39296A1 (es) 1996-11-26
GB9414140D0 (en) 1994-08-31
PL318155A1 (en) 1997-05-12
JPH10502846A (ja) 1998-03-17
KR100253963B1 (ko) 2000-05-01
CA2194054A1 (en) 1996-02-01
AU706139B2 (en) 1999-06-10
DE69531786T2 (de) 2004-07-15
HU218758B (hu) 2000-11-28
BR9508399A (pt) 1998-05-26
EP0769920A1 (en) 1997-05-02
KR970704372A (ko) 1997-09-06
EP1300096A3 (en) 2003-11-26
EP0769920A4 (en) 2000-03-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL178909B1 (pl) Szczoteczka do zębów
US6219874B1 (en) Resiliently flexible bristle bearing head toothbrush
US5946759A (en) Brush head
US6115870A (en) Toothbrush
US6314605B1 (en) Toothbrush
EP0454625A1 (en) Adjustable curvature toothbrush
ES2429522T3 (es) Un cepillo dental con cabeza flexible relleno con elastómero
EP1011376B1 (en) A grooming implement
EP0955834B1 (en) Brush head
RU2325831C2 (ru) Зубная щетка (варианты)
WO1998027846A9 (en) A grooming implement
EP0932349B1 (en) A toothbrush
MXPA99005982A (en) A grooming implement
MXPA06010286A (en) Toothbrush

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050712