PL178799B1 - Ramię górniczego kombajnu ścianowego - Google Patents

Ramię górniczego kombajnu ścianowego

Info

Publication number
PL178799B1
PL178799B1 PL96312850A PL31285096A PL178799B1 PL 178799 B1 PL178799 B1 PL 178799B1 PL 96312850 A PL96312850 A PL 96312850A PL 31285096 A PL31285096 A PL 31285096A PL 178799 B1 PL178799 B1 PL 178799B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
crusher
arm
combine
clutch
kinematic
Prior art date
Application number
PL96312850A
Other languages
English (en)
Other versions
PL312850A1 (en
Inventor
Leszek Jarno
Henryk Lach
Franciszek Wala
Ryszard Bednarz
Jan Dziura
Piotr Drabik
Andrzej Mazurkiewicz
Original Assignee
Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag filed Critical Ct Kt Maszyn Gorniczych Komag
Priority to PL96312850A priority Critical patent/PL178799B1/pl
Publication of PL312850A1 publication Critical patent/PL312850A1/xx
Publication of PL178799B1 publication Critical patent/PL178799B1/pl

Links

Landscapes

  • Disintegrating Or Milling (AREA)

Abstract

i. Ramie górniczego komCajno ścianowego z organem urabiającym na końcu, zamocowane wychylnie względem korpusu kombajnu, znamienne tym, że w swym korpusie (1) ma wbudowana wychylną kruszarkę urobku.

Description

Przedmiotem wynalazku jest ramię górniczego kombajnu służącego do urabiania ściany węglowej.
Z niemieckiego opisu patentowego nr 2 357 559 jest znany górniczy kombajn ścianowy wyposażony w kruszarkę urobku. Kombajn przemieszcza się po przenośniku odstawy urobku. Przy obu końcach korpusu kombajnu znajdują się wychylne ramiona z organami urabiającymi. Do czołowej ściany korpusu kombajnu jest przegubowo przyłączone urządzenie kruszące z wirującym organem kruszącym. Urządzenie kruszące jest wychylne za pomocą siłownika przymocowanego również do czołowej ściany korpusu kombajnu.
Z polskiego opisu patentowego nr 138 576 jest znany kombajn węglowy ramionowy z urządzeniem kruszącym. To urządzenie kruszące znajduje się w obudowie umocowanej pomiędzy ciągnikiem kombajnu a przegubem wysięgnikowego ramienia kombajnu. Obudowa urządzenia kruszącego ma kształt rozchylający się stożkowo ku spągowi. Do regulacji podnoszenia urządzenia kruszącego służy siłownik hydrauliczny. Ramię kombajnu z organem urabiającym na jego końcu jest wychylne za pomocą innego siłownika hydraulicznego.
Z polskiego opisu patentowego nr 83 835 jest znana kombajnowa kruszarka kęsów. Kruszarka nie jest zamontowana na kombajnie, lecz na przenośniku odstawy urobku. Kruszarka jest połączona z kombajnem za pomocą drąga. Podczas pracy kombajn przesuwa się po przenośniku i
178 799 pcha kruszarkę przed sobą, lub ciągnie ja za sobą. Organ kruszący kruszarki jest osadzony na wirującym wale. Organ kruszący kruszarki jest napędzany z ciągu kinematycznego napędu organu urabiającego za pomocą przekładni łańcuchowej.
Z polskiego opisu patentowego nr 157 321 jest znany kombajn węglowy ramionowy zaopatrzony w kruszarkę. Kruszarka jest zamocowana do końcowego segmentu kadłuba kombajnu. Do tego końcowego segmentu kadłuba jest również przymocowane wychylne ramię z organem urabiającym na końcu. Organ urabiający jest napędzany swoim silnikiem elektrycznym, a kruszarka ma swój silnik elektryczny ulokowany we wspomnianym końcowym segmencie kadłuba kombajnu. Bęben kruszący kruszarki jest osadzony na ramieniu wahliwym względem kadłuba kombajnu. Bęben kruszący kruszarki znajduje się poniżej osi wychyłu ramienia organu urabiającego. Napęd z silnika elektrycznego kruszarki jest przenoszony na jej bęben kruszący poprzez ciąg kół zębatych, których stopnie początkowe znajdują się w segmencie kadłuba kombajnu, a stopnie końcowe w wahliwym ramieniu kruszarki.
Wadą powyższego rozwiązania jest ograniczony zakres wychyłu ramienia kruszarki, spowodowany umieszczeniem bębna kruszącego poniżej osi przegubu ramienia organu urabiającego, co powoduje po pierwsze - zmniej szenie prześwitu pomiędzy przenośnikiem odstawy urobku a kadłubem kombajnu, a po drugie - konieczność znacznego podniesienia przegubu ramienia organu urabiaj ącego, czyli zwiększenia wysokości kombajnu. Poza tym dodatkowy silnik w kombajnie, ten służący do napędzania kruszarki, powoduje wydłużenie kadłuba kombajnu, oraz komplikuje elektryczny układ zasilania i sterowania kombajnem.
Ramię kombajnowe według wynalazku ma w swój korpus wbudowaną wychylną kruszarkę urobku. Napędowy ciąg kinematyczny tej kruszarki jest połączony z napędowym ciągiem kinematycznym organu urabiającego znajdującego się na końcu ramienia. Korzystnie jest, gdy napędowy ciąg kinematyczny kruszarki jest połączony z ciągiem kinematycznym organu urabiającego za pomocą sprzęgła o regulowanym momencie, które to sprzęgło jest wielopłytkowym sprzęgłem ciernym umieszczonym w uszczelnionej komorze.
Kadłub kruszarki jest wychylnie osadzony w korpusie ramienia za pomocączopu sztywno umieszczonego w uchu na tym korpusie i współpracującego z gniazdem w kadłubie kruszarki, oraz za pomocą drugiego czopu umieszczonego w gnieździe na korpusie ramienia. Z ciągu kinematycznego kruszarki jest napędzana pompa zasilana olejem z komory sprzęgła. Pompa jest umieszczona wewnątrz chłodnicy oleju, którą stanowi cylindryczny płaszcz wodny z zanurzoną w nim wężownicą.
Organ urabiający kruszarki jest tocznie osadzony na nieruchomej osi, która z jednej strony jest sztywno osadzona w pokrywie kadłuba kruszarki, a z drugiej strony w gnieździe bocznej płyty osłony organu kruszącego. Organ kruszący jest napędzany przez ostatnie koło zębate ciągu kinematycznego kruszarki za pomocą pływającego sprzęgła zębatego.
Kombajn wyposażony w ramię według wynalazku ma tę zaletę, że zajmuje mniej miejsca w podziemnym wyrobisku górniczym. Kruszarka w ramieniu według wynalazku nie ma własnego silnika elektrycznego , a to upraszcza elektryczny układ zasilania całego kombajnu. Poza tym można zbudować również kombajn z dwoma ramionami według wynalazku, a więc i z dwiema kruszarkami, które kruszą urobek i przed i za kombajnem. Jest korzystne gdy kombajn majak największą moc napędów urabiania. Zastosowanie kruszarek w obu ramionach według wynalazku nie powoduje obniżenia mocy dyspozycyjnej kombajnu, co miałoby miejsce gdyby zastosować - jak w rozwiązaniu znanym - dwie kruszarki z których każda ma własny silnik. Ponadto w celu przezbrojenia kombajnu na inną ścianę wydobywczą, łatwo można zdemontować kruszarkę zrzucając dwa czopy z ramienia, co jest prostsze niż wymontowanie kruszarki z korpusu kombajnu.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest przedstawiony na rysunku na którym fig. 1 przedstawia ramię kombajnowe z kruszarka urobku w widoku z boku od strony silnika elektrycznego, a fig. 2 - w przekroju ciąg kinematyczny ramienia i kruszarki.
Korpus 1 ramienia kombajnu jest przymocowany do korpusu kombajnu za pomocą uch 2. Siłownik hydrauliczny podnoszenia ramieniajest zamocowany do tego ramienia za pomocąuch 3.
178 799
Elektryczny silnik 4 jest osadzony w korpusie ramienia tuż za uchami 2. Po przeciwnej stronie uch 2 znaj duje się na korpusie 1 ramienia ucho 5 oraz gniazdo 6, które służy do wychylnego umocowania kadłuba 7 kruszarki urobku. W korpusie 1 ramienia jest umieszczony ciąg kinematyczny napędu, którego osie są równoległe do osi silnika elektrycznego. Kolejne pary kinematyczne ułożone posobnie realizują przełożenie napędu pomiędzy silnikiem 4 a urabiającym organem 8 znajdującym się na końcu ramienia.
Pomiędzy osią elektrycznego silnika 4 a osią urabiającego organu 8 osadzony jest tocznie w kadłubie 1 ramienia, równoległy do nich wał 9 ciągu kinematycznego. Wał 9 posiada napędzaj ący czop 10 wyprowadzony na zewnątrz korpusu 1 ramienia. W spółosiowo z tym wałem wykonane są: gniazdo 6 oraz ucho 5 do wahliwego umocowania kadłuba 7 kruszarki urobku. W uchu 5 jest sztywno osadzony czop 12, którego występ walcowy wchodzi do gniazda 13 w kadłubie kruszarki. Czop 11 wraz z gniazdem 6 oraz ucho 5 z osadzonym czopem 12 wraz z gniazdem 13 umożliwiają zmianą położenia kątowego kadłuba 7 kruszarki względem korpusu 1 ramienia, zapewniając jednocześnie współosiowość przeniesienia napędu z ramienia na kruszarkę. Napęd z ramienia kombajnu odbierany jest przez wał napędzany 14 leżący wewnątrz kadłuba kruszarki, który to wał jest zasprzęglony z napędzającym czopem 10 wału 9 ramienia. Napędzany wał 14 przekazuje napęd na pierwsze zębate koło 15 ciągu kinematycznego kruszarki za pośrednictwem sterowanego sprzęgła 16, które decyduje o rozdziale strumienia mocy pomiędzy urabiającym caliznę organem 8, a kruszącym organem 17 kruszarki urobku. Sprzęgło 16 służy jednocześnie do złączania lub odłączania napędu kruszącego organu 17. Napęd z zębatego koła 15 jest przekazywany na kruszący organ 17 przez ciąg kinematyczny walcowych kół zębatych. Pomiędzy osiąnapędzanego wału 14 a osią kruszącego wału 17 osadzony jest tocznie w kadłubie 7 kruszarki wał 18, z którym jest zasprzęglona pompa 19 oleju. Pompa ta służy do wymuszonego przepłukiwania sprzęgła 16. W tym celu pompa 19 zasysa olej ze sprzęgłowej komory 20, po czym tłoczy go bezpośrednio na elementy wirujące sprzęgła 16. Tłoczony olej przepływa przez chłodnicę oleju, którą stanowi cylindryczny, wodny płaszcz 21 z zanurzoną w nim wężownicą 22. Poprzez tę wężownicę przepływa tłoczony przez pompę 19 olej, ulegając schłodzeniu. Płaszcz wodny jest osadzony w kadłubie 7 kruszarki stanowiąc jego integralną część.
Kruszący organ 17 jest tocznie osadzony na nieruchomej osi 23, która jest z jednej strony osadzona w pokrywie 24 kadłuba, a z drugiej strony w gnieździe 25 wykonanym w bocznej płycie osłony 28 organu kruszącego. Osłona 28 organu kruszącego jest elementem kadłuba 7 kruszarki. Napęd z przekładni kruszarki jest przekazywany na kruszący organ 17 z ostatniego zębatego kola 26 ciągu kinematycznego poprzez pływające sprzęgło 27 zębate.
178 799
Fig. 2
178 799
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 Ά.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ramię górniczego kombajnu ścianowego z organem urabiającym na końcu, zamocowane wychylnie względem korpusu kombajnu, znamienne tym, że w swym korpusie (1) ma wbudowana wychylną kruszarkę urobku.
  2. 2. Ramię kombajnu według zastrz. 1, znamienne tym, że napędowy ciąg kinematyczny kruszarki jest połączony z napędowym ciągiem kinematycznym urabiającego organu.
  3. 3. Ramię kombajnu według zastrz. 2, znamienne tym, że napędowy ciąg kinematyczny kruszarki jest połączony z napędowym ciągiem kinematycznym urabiającego organu za pomocą sprzęgła (16) o wyregulowanym momencie, które to sprzęgło jest wielopłytkowym, ciernym sprzęgłem umieszczonym w uszczelnionej komorze (20) w kadłubie (7) kruszarki.
  4. 4. Ramię kombajnu według zastrz. 1, znamienne tym, że kadłub (7) kruszarki jest wychylnie osadzony w korpusie (1) ramienia za pomocączopu (12) sztywno osadzonego w uchu (5) znajdującym się na tym korpusie i współpracującego z gniazdem (13) w kadłubie (7) kruszarki oraz za pomocączopu (11) osadzonego w gnieździe (6) na korpusie (1) ramienia.
  5. 5. Ramię kombajnu według zastrz. 2, znamienne tym, że z ciągu kinematycznego kruszarki jest napędzana pompa (19) zasilana olej em z komory (20) sprzęgła (16), który to olej następnie jest skierowany do chłodnicy oleju.
  6. 6. Ramię kombajnu według zastrz. 5, znamienne tym, że chłodnicę oleju stanowi osadzony w kadłubie (7) kruszarki wodny płaszcz (21) z zanurzona w nim wężownicą(22) i pompa (19) oleju znajduje się w osi wodnego płaszcza (21).
  7. 7. Ramię kombajnu według zastrz. 1, znamienne tym, że kruszący organ (17) kruszarki jest tocznie osadzony na nieruchomej osi (23), która to oś jest sztywno osadzona z jednej strony w pokrywie (24) kadłuba (7) kruszarki, a z drugiej strony w gnieździe (25) bocznej płyty osłony (28) kruszącego organu (17).
  8. 8. Ramię kombajnu według zastrz. 7, znamienne tym, że kruszący organ (17) kruszarki urobku jest napędzany przez ostatnie zębate koło (26) ciągu kinematycznego kruszarki za pomocą pływającego sprzęgła (27).
PL96312850A 1996-02-15 1996-02-15 Ramię górniczego kombajnu ścianowego PL178799B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96312850A PL178799B1 (pl) 1996-02-15 1996-02-15 Ramię górniczego kombajnu ścianowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL96312850A PL178799B1 (pl) 1996-02-15 1996-02-15 Ramię górniczego kombajnu ścianowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL312850A1 PL312850A1 (en) 1997-08-18
PL178799B1 true PL178799B1 (pl) 2000-06-30

Family

ID=20066894

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL96312850A PL178799B1 (pl) 1996-02-15 1996-02-15 Ramię górniczego kombajnu ścianowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL178799B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL312850A1 (en) 1997-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL161086B1 (pl) Maszyna górnicza, zwlaszcza ladowarko wrebiarka chodnikowa PL PL PL
PL106205B1 (pl) Urzadzenie do sterowania poziomu maszyny urabiajacej zwlaszcza struga
US5964507A (en) Transmission gearcase for multiple cutting heads
PL178799B1 (pl) Ramię górniczego kombajnu ścianowego
US3208165A (en) Earth scraper with hydraulically operated conveyor
US3362092A (en) Self-powered backfiller attachment
US3812607A (en) Laterally and vertically shiftable auger loaders
GB1575371A (en) Mining/tunnelling equipment
CN109854240B (zh) 一种多功能掘进机
US2822654A (en) Hydraulic lifting and control means for tractor mounted mowers
US3255829A (en) Earth tilling device
PL173196B1 (pl) Kruszarka do kęsów, zwłaszcza węgla
PL182208B1 (pl) Kombajnowa kruszarka kęsów
GB2104574A (en) A mining machine
SU1126692A1 (ru) Угольный комбайн дл выемки тонких крутых пластов
JP7133834B2 (ja) 作業機
PL182187B1 (pl) Kombajn górniczy
PL177338B1 (pl) Ramię kombajnu górniczego
US4955668A (en) Drum cutter-loader equipped with an auxiliary drum
PL157321B1 (en) The arm mechanical coal miner provided with crusher
SU1074965A1 (ru) Рабочее оборудование землеройной машины
SU1023045A1 (ru) Навесное оборудование дл разработки мерзлых грунтов
US4887868A (en) Dual auger continuous mining machine
GB2108176A (en) Improvements in or relating to drum cutter loader mining machines
JP4262629B2 (ja) 掘進機

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060215