PL177897B1 - Element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego - Google Patents

Element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego

Info

Publication number
PL177897B1
PL177897B1 PL95311192A PL31119295A PL177897B1 PL 177897 B1 PL177897 B1 PL 177897B1 PL 95311192 A PL95311192 A PL 95311192A PL 31119295 A PL31119295 A PL 31119295A PL 177897 B1 PL177897 B1 PL 177897B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
map
cells
cell
optically variable
image
Prior art date
Application number
PL95311192A
Other languages
English (en)
Other versions
PL311192A1 (en
Inventor
Remigiusz Gajda
Paweł Stępień
Original Assignee
Remigiusz Gajda
Stepien Pawel
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Remigiusz Gajda, Stepien Pawel filed Critical Remigiusz Gajda
Priority to PL95311192A priority Critical patent/PL177897B1/pl
Priority to CN96198053.2A priority patent/CN1201534A/zh
Priority to EP96935619A priority patent/EP0858622B1/en
Priority to RU98110055/28A priority patent/RU2172513C2/ru
Priority to AT96935619T priority patent/ATE223076T1/de
Priority to JP9509599A priority patent/JP2000501516A/ja
Priority to PCT/PL1996/000018 priority patent/WO1997016772A1/en
Priority to DE69623311T priority patent/DE69623311T2/de
Priority to AU73464/96A priority patent/AU7346496A/en
Publication of PL311192A1 publication Critical patent/PL311192A1/xx
Publication of PL177897B1 publication Critical patent/PL177897B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03HHOLOGRAPHIC PROCESSES OR APPARATUS
    • G03H1/00Holographic processes or apparatus using light, infrared or ultraviolet waves for obtaining holograms or for obtaining an image from them; Details peculiar thereto
    • G03H1/26Processes or apparatus specially adapted to produce multiple sub- holograms or to obtain images from them, e.g. multicolour technique

Abstract

1 . Element optycznie zmienny, zawierajacy zbiór ko mórek dyfrakcyjnych, przy czym kazdy ze zbiorów jest czy- sto fazowym hologramem Fouriera mapy katów obserwacji, przyporzadkowanej kazdej z tych komórek, znamienny tym, ze zbiór komórek zawiera co najmniej dwa podzbiory komórek, a kazda z komórek pierwszego podzbioru komó- rek, znajdujacego sie w pierwszym obszarze (OA) jest halo gramem Fouriera pierwszej mapy katów obserwacji (PA), natomiast kazda z komórek drugiego podzbioru komórek znajdujacego sie w drugim obszarze (OB) jest hologramem Fouriera drugiej mapy katów obserwacji (PB). 4. Sposób zapisu elementu optycznie zmiennego, zna- mienny tym, ze obraz mapy komórki, bedacy graficznym odwzorowaniem fazy transformaty Fouriera mapy katów obserwacji przyporzadkowanej komórce oswietla sie po otwarciu migawki rozszerzona i zbiezna wiazka swiatla la- serowego a nastepnie obiektywem zmniejsza sie te mape do zadanej wielkosci, po czym odcina sie wiazke laserowa przy pomocy migawki, zas material swiatloczuly, z zapisywa- nym na nim elementem przesuwa sie do nastepnej komórki przy pomocy stolika XY, powtarzajac te operacje az do mo- mentu naswietlenia wszystkich komórek zbioru. 7. Urzadzenie do zapisu elementu optycznie zmienne- go, wyposazone w laser, migawke, ekspander wiazki lasero- wej, obiektyw i stolik XY, znamienne tym, ze miedzy ekspanderem (3) wiazki laserowej (L) a obiektywem (4) znajduje sie obraz (6) mapy komórki. FIG. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego.
Znane są elementy optycznie zmienne (EOZ) w postaci struktur dyfrakcyjnych i hologramów o typowej dla tego typu elementów rozdzielności rzędu 100 par linii/mm. Tego rodzaju elementami są mozaiki siatek dyfrakcyjnych. Jednym z najbardziej znanych elementów optycznie zmiennychjest tzw. „Kinegram” według szwajcarskiego zgłoszenia patentowego 04576, na którym widoczne są przy zmianie kąta obserwacji, różne płynnie zmieniające się obrazy. Efekt ten jest osiągany poprzez podział płaszczyzny elementu na komórki, z których każda jest z kolei podzielona na nierozróżnialne gołym okiem fragmenty przyporządkowane poszczególnym obrazom. Odpowiadające danemu obrazowi fragmenty różnych komórek zawierają siatki
ΠΊ 897 dyfrakcyjne w ten sposób, że przy odpowiednim kącie obserwacji wszystkie te komórki uginają światło w kierunku oka obserwatora. Przy zmianie kąta obserwacji widoczne stają się fragmenty komórek odpowiadające innemu obrazowi.
Wadą tych elementów jest ograniczenie ilości możliwych do zapisywania obrazów do pewnej ściśle zadanej liczby. W szczególności nie jest możliwe zrealizowanie takich obrazów o płynnie zmieniającym się obrazie optycznie zmiennym.
Znane sązjapońskich opisów patentowych JP 26684/91 i JP 79080 oraz międzynarodowego opisu zgłoszeniowego WO 91/03747 sposoby zapisu elementów optycznie zmiennych, w których stosuje się krzywoliniowe siatki dyfrakcyjne o ściśle określonym kształcie, co pozwala na osiągnięcie żądanych efektów zmienności optycznej. Znany też jest sposób zapisu elementu optycznie zmiennego metodą litograficzną.
Wadątego sposobujest wysoki koszt samego procesu oraz urządzeń do jego realizacji oraz zawężony zakres możliwych do uzyskania elementów optycznie zmiennych.
Z amerykańskiego opisu patentowego nr 5262879 znany jest też sposób zapisu elementu optycznie zmiennego (EOZ), w którym przetwarza się obrazy płaskie, wprowadzone przy pomocy skanera do pamięci komputera, na podzieloną na piksele siatkę dyfrakcyjną, tworzącą element optycznie zmienny. Siatka ta jest zapisywana komórka po komórce przy pomocy układu optycznego.
Wadą i tego sposobu jest także mała elastyczność, tzn. ograniczony zakres możliwych do uzyskania elementów optycznie zmiennych.
Znane są urządzenia do zapisu elementu optycznie zmiennego, złożone z lasera, migawki, ekspandera, obrotowo zamocowanej siatki dyfrakcyjnej, soczewki skupiającej, w której ognisku umieszczona jest przesłona w postaci ciemnego punktu zasłaniającego wiązkę nieugiętą przez siatkę dyfrakcyjną. Dalej znajduje się druga soczewka, która daje odpowiednio pomniejszony obraz siatki dyfrakcyjnej o podwójnej ilości linii na materiale światłoczułym, znajdującym się na stoliku XY.
Wadą tych urządzeń jest bardzo ograniczony zakres możliwych do uzyskania elementów optycznie zmiennych (EOZ), które mogą zawierać tylko siatki dyfrakcyjne o różnych orientacjach.
Wykonany zgodnie z wynalazkiem element optycznie zmienny, zawierający zbiór komórek dyfrakcyjnych, z których każda jest czysto fazowym hologramem Fouriera mapy kątów obserwacji, przyporządkowanej każdej z tych komórek, charakteryzuje się tym, że zbiór komórek ma co najmniej dwa podzbiory komórek. Każda z komórek pierwszego podzbioru komórek, znajdującego się w pierwszym obszarze, zgodnie z wynalazkiem jest halogramem Fouriera pierwszej mapy kątów obserwacji, natomiast każda z komórek drugiego podzbioru komórek, usytuowanego w drugim obszarze jest halogramem Fouriera drugiej mapy kątów obserwacji.
Zgodnie z wynalazkiem, korzystnie co najmniej jedna z komórek zbiorujest usytuowana w sąsiedztwie hologramu tęczowego (Bentona). Zbiór komórek może zawierać trzeci podzbiór komórek, usytuowanych w obszarze, który stanowi część wspólną pierwszego obszaru i drugiego obszaru, a każda z komórek tego trzeciego podzbiorujest hologramem Fouriera mapy kątów obserwacji, która jest sumą pierwszej mapy kątów obserwacji i drugiej mapy kątów obserwacji.
Wynalazek dotyczy także sposobu zapisu elementu optycznie zmiennego. Zgodnie z tym sposobem obraz mapy komórki, będący graficznym odwzorowaniem fazy transformaty Fouriera mapy kątów obserwacji przyporządkowanej komórce, najpierw oświetla się po otwarciu migawki rozszerzoną i zbieżną wiązką światła laserowego. Następnie obiektywem zmniejsza się tę mapę do żądanej wielkości, po czym odcina się wiązkąlaserowąprzy pomocy migawki. Materiał światłoczuły z zapisywanym na nim elementem przesuwa się do następnej komórki przy pomocy stolika i powtarza się te operacje aż do momentu naświetlenia wszystkich komórek zbioru.
Transformatę Fouriera mapy kątów obserwacji najlepiej oblicza się iteracyjnie. Po przeprowadzeniu przez obraz mapy komórki, rozszerzoną i zbieżną wiązkę światła laserowego korzystnie można modyfikować przy pomocy filtru, który umieszcza się w płaszczyźnie widma Fouriera obrazu mapy komórki.
1771897
Wynalazek dotyczy także urządzenia do zapisu elementu optycznie zmiennego, wyposażonego w laser, migawkę, ekspander wiązki laserowej, obiektyw i stolik, które charakteryzuje się tym, że między ekspanderem wiązki laserowej a obiektywem znajduje się obraz mapy komórki. Ponadto w ognisku ekspandera przed obiektywem znajduje się filtr, przeznaczony do modyfikacji widma Fouriera obrazu komórki.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest odtworzony na rysunku w ujęciu schematycznym, na którym fig. 1 przedstawia element optycznie zmienny wraz z mapąkątów obserwacji dla jednej komórki, fig. 2 ukazuje realizację sposobu zapisu elementu optycznie zmiennego, zaś fig. 3 przedstawia urządzenie do zapisu elementów optycznie zmiennych.
Element optycznie zmienny (EOZ), (fig. 1) zawiera strukturę, składającą się z małych komórek 1 będących czysto fazowymi halogramami Fouriera obrazów będących mapami M kątów widzialności komórek. W każdym z tych obrazów, na czarnym tle, występuje złożony z jasnych punktów obraz. Kąt alfa pomiędzy odcinkiem wiodącym od środka O mapy kątów do każdego z tych punktów i osiąOX reprezentuje jeden kierunek obserwacji elementu, długość tego odcinka R reprezentuje częstość przestrzenną i kąt pochylenia elementu, przy którym komórka ugina światło w tym kierunku, a jego jasność - względne natężenie światła odtwarzanego w tym kierunku i kolorze. Kompletny obraz złożony z powyższych punktów stanowi mapę kierunków, w których świecić będzie dana komórka przy oświetleniu jej światłem monochromatycznym. Przykładowo EOZ zawierający dwa, częściowo nakładające się na siebie obrazy OA i OB widoczne w różnych zakresach kątów obserwacji PA i PB, zawiera co najmniej 3 rodzaje komórek 1:
1. komórki zawarte tylko w obszarze obrazu OA, których mapa kątów obserwacji zawiera jasny obszar PA,
2. komórki zawarte tylko w obszarze obrazu OB, których mapa kątów obserwacji zawiera jasny obszar PB,
3. komórki zawarte w części wspólnej obrazów OA i OB, których mapa kątów obserwacji zawiera jasny obszar będący sumą obszarów PA i PB.
Mapa takajest przedstawiana w pamięci komputera w postaci macierzy liczb zespolonych, których moduły amplitudy są równe jasnościom odpowiednich punktów mapy, natomiast fazy dobrane są w postaci tzw. rozpraszacza (Dallas, Wyrowski), będącego macierzą liczb zespolonych o module 1, dobranego w sposób zapewniający możliwie maksymalnie równomierne rozłożenie modułu amplitudy w transformacie Fouriera tej macierzy. Macierz poddawana jest transformacji Fouriera, po czym z otrzymanej macierzy liczb zespolonych zapamiętywane sątylko wartości ich fazy (argumentu). Tabela wartości faz jest przedstawiana w postaci obrazu komórki, na której kolejne stopnie szarości reprezentują kolejne wartości fazy. Typowo obraz ten składa się z nieregularnych prążków. Odległości między tymi prążkami są w przybliżeniu stałe. Obraz komórki jest zapisywany w odpowiedniej skali na reliefowym materiale światłoczułym (fotorezyście), na którym stopnie szarości mapy komórki sąodzwierciedlane przez głębokość reliefu. Kolorowy, płaski obraz niezmienny optycznie lub zestaw takich obrazówjest przetwarzany na EOZ składaj ący się z opisanych powyżej komórek, w sposób zapewniaj ący maksymalnie czytelne odtworzenie go przy oglądaniu EoZ oświetlonego światłem białym z wcześniej założonych kierunków obserwacji. W powyższym przykładzie obraz OA jest widoczny przy stałym pionowym pochyleniu EOZ w szerokim zakresie kątów poziomych, a obraz OB jest widoczny przy dowolnym kącie obrotu EOZ wokół osi do niego prostopadłej i przy odpowiednim pochyleniu EOZ w jego płaszczyźnie.
Poza komórkami będącymi hologramami Fouriera, EOZ może na części swego obszaru zawierać hologram tęczowy (Bentona), standardowo stosowany jako element zabezpieczający. Hologram tęczowy może być zapisany w sposób analogowy, w tradycyjnym układzie optycznym lub po policzeniu go przez komputer, przy pomocy sterowanego komputerem urządzenia opisanego w dalszej części. Wzbogacenie opisanego tu EOZ przez hologram tęczowy zwiększa walory estetyczne EOZ.
Element optycznie zmienny (EOZ) zapisuje się w ten sposób, że oświetla się rozszerzoną i zbieżną wiązką L światła laserowego obraz 6 mapy komórki. Obraz ten jest otrzymany jako
177 897 graficzne odwzorowanie transformaty Fouriera mapy kątów obserwacji. Następnie, obiektywem 4, zmniejsza się tę mapę do żądanej gęstości prążków. Następnie odcina się wiązkę L przy pomocy migawki 2, a materiał światłoczuły, na którym zapisywanyjest element optycznie zmienny, przesuwa się stolikiem XY 5 do następnej komórki. Tę procedurę powtarza się tak długo, aż zostaną zapisane wszystkie komórki EOZ.
Korzystne jest, jeśli zbieżna wiązka L światła laserowego po przejściu przez obraz 6 mapy komórki jest modyfikowana przez filtr 7. Modyfikacja polega na tym, że zasłaniane są obszary odpowiadające kierunkom obserwacji, w których element optycznie zmienny (EOZ) ma nie być widoczny.
Jest pożądane, aby transformata Fouriera mapy kątów obserwacji (MKO) obliczana była iteracyjnie dla uzyskania jednorodnego modułu amplitudy zespolonej transformaty, co nie jest możliwe przy tradycyjnym, bezpośrednim sposobie liczenia transformaty. Iteracyjna metoda liczenia transformaty Fouriera polega na tym, że po policzeniu prostej transformaty Fouriera wszystkim składnikom macierzy wyjściowej, zmienia się moduły na moduł równy (taki rezultat jest najbardziej pożądany z punktu widzenia realizacji EOZ), liczy się odwrotną transformatę (wracając do MKO) i modułom elementów macierzy nadaje się wartości jasności elementów mapy bez zmiany fazy elementów macierzy. Wielokrotne (np. 20-krotne) powtórzenie tej procedury z zakończeniem po prostej transformacie, pozwala na uzyskanie bardzo dużej jednorodności modułów amplitudy macierzy wynikowej, przy minimalnych błędach odtworzenia mapy kątów obserwacji.
W urządzeniu do zapisu elementu optycznie zmiennego (EOZ), fig. 3, znajduje się laser, który stanowi źródło wiązki L światła monochromatycznego. Za laserem znajduje się migawka 2, a następnie ekspander 3 wiązki laserowej L. Ten ekspander 3 formuje rozszerzonąi zbieżną wiązkę L światła laserowego, której ognisko znajduje się przed obiektywem 4. Między tym ekspanderem 3, a obiektywem 4, znajduje się obraz 6 mapy komórki.
Urządzenie to może także posiadać w ognisku obrazowym ekspandera 3, znajdującym się przed obiektywem 4, filtr 7. Filtr ten modyfikuje widmo Fouriera obrazu komórki. Z urządzeniem połączony jest zewnętrznie komputer, sterujący migawkę 2 i przesuwem stolika XY 5.
ΥΊ 897
177 897
FIG. 3
177 897
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 eg?
Cena 2,00 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Element optycznie zmienny, zawierający zbiór komórek dyfrakcyjnych, przy czym każdy ze zbiorów jest czysto fazowym hologramem Fouriera mapy kątów obserwacji, przyporządkowanej każdej z tych komórek, znamienny tym, że zbiór komórek zawiera co najmniej dwa podzbiory komórek, a każda z komórek pierwszego podzbioru komórek, znajdującego się w pierwszym obszarze (OA) jest halogramem Fouriera pierwszej mapy kątów obserwacji (PA), natomiast każda z komórek drugiego podzbioru komórek znajdującego się w drugim obszarze (OB) jest hologramem Fouriera drugiej mapy kątów obserwacji (PB).
  2. 2. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że zbiór komórek zawiera trzeci podzbiór komórek zawartych w obszarze będącym częścią wspólną pierwszego obszaru (OA) i drugiego obszaru (OB); przy czym każda z komórek trzeciego podzbiorujest hologramem Fouriera mapy kątów obserwacji będącej sumą pierwszej mapy kątów obserwacji (PA) i drugiej mapy kątów obserwacji (PB).
  3. 3. Element według zastrz. 1, znamienny tym, że co naj mniej j edna z komórek jest usytuowana w sąsiedztwie halogramu tęczowego.
  4. 4. Sposób zapisu elementu optycznie zmiennego, znamienny tym, że obraz mapy komórki, będący graficznym odwzorowaniem fazy transformaty Fouriera mapy kątów obserwacji przyporządkowanej komórce oświetla się po otwarciu migawki rozszerzoną i zbieżną wiązką światła laserowego a następnie obiektywem zmniejsza się tę mapę do żądanej wielkości, po czym odcina się wiązkę laserową przy pomocy migawki, zaś materiał światłoczuły, z zapisywanym na nim elementem przesuwa się do następnej komórki przy pomocy stolika XY, powtarzając te operacje aż do momentu naświetlenia wszystkich komórek zbioru.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że po przeprowadzeniu przez obraz mapy komórki rozszerzonąi zbieżnąwiązkę (L) światła lasero wego modyfikuje się przy pomocy filtru, który umieszcza się w płaszczyźnie widma Fouriera obrazu mapy komórki.
  6. 6. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że transformatę Fouriera mapy kątów obserwacji oblicza się literacyjnie.
  7. 7. Urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego, wyposażone w laser, migawkę, ekspander wiązki laserowej, obiektyw i stolik XY, znamienne tym, że między ekspanderem (3) wiązki laserowej (L) a obiektywem (4) znajduje się obraz (6) mapy komórki.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że w usytuowanym przed obiektywem ognisku ekspandera (3) znajduje się filtr (7), modyfikujący widmo Fouriera obrazu komórki.
PL95311192A 1995-10-31 1995-10-31 Element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego PL177897B1 (pl)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95311192A PL177897B1 (pl) 1995-10-31 1995-10-31 Element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego
CN96198053.2A CN1201534A (zh) 1995-10-31 1996-10-29 光学可变器件(ovd)、记录ovd的方法及ovd记录器
EP96935619A EP0858622B1 (en) 1995-10-31 1996-10-29 Optically variable device (ovd), method of recording ovd and an ovd recorder
RU98110055/28A RU2172513C2 (ru) 1995-10-31 1996-10-29 Оптически управляемый прибор (ovd), а также способ и устройство для изготовления, посредством записи, оптически управляемого прибора (ovd)
AT96935619T ATE223076T1 (de) 1995-10-31 1996-10-29 Optisch variables element, methode zu seiner aufnahme und aufnahmevorrichtung dazu
JP9509599A JP2000501516A (ja) 1995-10-31 1996-10-29 光学的可変デバイス(ovd)及びovdの記録方法並びにovd記録装置
PCT/PL1996/000018 WO1997016772A1 (en) 1995-10-31 1996-10-29 Optically variable device (ovd) and a method of recording ovd and an ovd recorder
DE69623311T DE69623311T2 (de) 1995-10-31 1996-10-29 Optisch variables element, methode zu seiner aufnahme und aufnahmevorrichtung dazu
AU73464/96A AU7346496A (en) 1995-10-31 1996-10-29 Optically variable device (ovd) and a method of recording ovd and an ovd recorder

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95311192A PL177897B1 (pl) 1995-10-31 1995-10-31 Element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL311192A1 PL311192A1 (en) 1997-05-12
PL177897B1 true PL177897B1 (pl) 2000-01-31

Family

ID=20066199

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95311192A PL177897B1 (pl) 1995-10-31 1995-10-31 Element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0858622B1 (pl)
JP (1) JP2000501516A (pl)
CN (1) CN1201534A (pl)
AT (1) ATE223076T1 (pl)
AU (1) AU7346496A (pl)
DE (1) DE69623311T2 (pl)
PL (1) PL177897B1 (pl)
RU (1) RU2172513C2 (pl)
WO (1) WO1997016772A1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5986781A (en) * 1996-10-28 1999-11-16 Pacific Holographics, Inc. Apparatus and method for generating diffractive element using liquid crystal display
AUPR483301A0 (en) * 2001-05-08 2001-05-31 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation An optical device and methods of manufacture
CZ297552B6 (cs) * 2001-06-15 2007-02-07 Ceské vysoké ucení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálne inzenýrská Zpusob zhotovení opticky variabilních difraktivních struktur a zarízení k jeho provádení
DE10348623A1 (de) 2003-10-15 2005-05-25 Giesecke & Devrient Gmbh Optisch variable Beugungsstruktur und Verfahren zu ihrer Herstellung
DE102004003984A1 (de) 2004-01-26 2005-08-11 Giesecke & Devrient Gmbh Gitterbild mit einem oder mehreren Gitterfeldern
DE102010047250A1 (de) 2009-12-04 2011-06-09 Giesecke & Devrient Gmbh Sicherheitselement, Wertdokument mit einem solchen Sicherheitselement sowie Herstellungsverfahren eines Sicherheitselementes
DE102009056934A1 (de) 2009-12-04 2011-06-09 Giesecke & Devrient Gmbh Sicherheitselement, Wertdokument mit einem solchen Sicherheitselement sowie Herstellungsverfahren eines Sicherheitselementes
DE102011108242A1 (de) 2011-07-21 2013-01-24 Giesecke & Devrient Gmbh Optisch variables Element, insbesondere Sicherheitselement

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4778262A (en) * 1986-10-14 1988-10-18 American Bank Note Holographics, Inc. Computer aided holography and holographic computer graphics
US5262879A (en) * 1988-07-18 1993-11-16 Dimensional Arts. Inc. Holographic image conversion method for making a controlled holographic grating
EP0375833B1 (de) * 1988-12-12 1993-02-10 Landis & Gyr Technology Innovation AG Optisch variables Flächenmuster
WO1991003747A1 (en) * 1989-09-04 1991-03-21 Commonwealth Scientific And Industrial Research Organisation Diffraction grating and method of manufacture

Also Published As

Publication number Publication date
DE69623311T2 (de) 2002-12-19
PL311192A1 (en) 1997-05-12
DE69623311D1 (de) 2002-10-02
CN1201534A (zh) 1998-12-09
EP0858622A1 (en) 1998-08-19
RU2172513C2 (ru) 2001-08-20
AU7346496A (en) 1997-05-22
JP2000501516A (ja) 2000-02-08
ATE223076T1 (de) 2002-09-15
EP0858622B1 (en) 2002-08-28
WO1997016772A1 (en) 1997-05-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3268625B2 (ja) 3次元画像表示装置
US3580655A (en) Wavefront reconstruction
US4138190A (en) Geometrical transformations in optics
US3754814A (en) Coherent imaging with reduced speckle
US20010013959A1 (en) Holographic authentication element and document having holographic authentication element formed thereupon
US3894787A (en) Holograms
US3677616A (en) Reduced noise high resolution holographic imaging using spatially incoherent reconstructing radiation
PL177897B1 (pl) Element optycznie zmienny oraz sposób zapisu elementu optycznie zmiennego i urządzenie do zapisu elementu optycznie zmiennego
Trester Computer-simulated Fresnel holography
Hussain et al. Holographic superresolution using spatial light modulator
US6753989B2 (en) Recording surface relief microstructure
US3635539A (en) Wide-angle holographic apparatus
US3917379A (en) Optical image reproducing system for a hologram using a linear white light source
JP2000259070A (ja) ホログラム作成装置および方法
JP2001083866A (ja) ホログラム記録媒体およびその製造方法
JP6743985B2 (ja) カラー画像表示装置、およびそれを用いたカラー画像複製物作成方法、その方法により作成されたカラー画像複製物
JP3713812B2 (ja) 回折格子パターン作製装置
JPH04286932A (ja) ホログラフィック光学素子の評価方法およびその装置
MXPA98003436A (en) Optically variable device, a paragraph method and a recorder for me
Maripov New aspects in rainbow holography
JPH08146349A (ja) 立体像表示装置
Rhisheekesan et al. Review on digital holography techniques using digital micromirror device
Gilliam Shawn Gilliam-Thesis-Use of a Digital Micromirror Array as a Configurable Mask in Optical Astronomy. pdf
Smith et al. Holography applied to stereomicroscopy
Greguss Omnidirectional holography