PL176913B1 - Urządzenie do odsysania wydzieliny - Google Patents

Urządzenie do odsysania wydzieliny

Info

Publication number
PL176913B1
PL176913B1 PL95316195A PL31619595A PL176913B1 PL 176913 B1 PL176913 B1 PL 176913B1 PL 95316195 A PL95316195 A PL 95316195A PL 31619595 A PL31619595 A PL 31619595A PL 176913 B1 PL176913 B1 PL 176913B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sealing element
tank
vacuum
bag
hose
Prior art date
Application number
PL95316195A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316195A1 (en
Inventor
Frank Kilian
Michael O'halloran
Oswald Pirker
Original Assignee
Biovac Medizintechnik Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biovac Medizintechnik Gmbh filed Critical Biovac Medizintechnik Gmbh
Publication of PL316195A1 publication Critical patent/PL316195A1/xx
Publication of PL176913B1 publication Critical patent/PL176913B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61MDEVICES FOR INTRODUCING MEDIA INTO, OR ONTO, THE BODY; DEVICES FOR TRANSDUCING BODY MEDIA OR FOR TAKING MEDIA FROM THE BODY; DEVICES FOR PRODUCING OR ENDING SLEEP OR STUPOR
    • A61M27/00Drainage appliance for wounds or the like, i.e. wound drains, implanted drains
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61MDEVICES FOR INTRODUCING MEDIA INTO, OR ONTO, THE BODY; DEVICES FOR TRANSDUCING BODY MEDIA OR FOR TAKING MEDIA FROM THE BODY; DEVICES FOR PRODUCING OR ENDING SLEEP OR STUPOR
    • A61M1/00Suction or pumping devices for medical purposes; Devices for carrying-off, for treatment of, or for carrying-over, body-liquids; Drainage systems
    • A61M1/60Containers for suction drainage, adapted to be used with an external suction source
    • A61M1/604Bag or liner in a rigid container, with suction applied to both

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Anesthesiology (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Hematology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Otolaryngology (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Supplying Of Containers To The Packaging Station (AREA)
  • Microscoopes, Condenser (AREA)
  • Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie do odsysania wydzieliny, ze zbiornikiem zamykanym pokrywa, torebka i przewo- dem gietkim, oraz przepustem dla przewodu giet- kiego w górnej czesci sciany zbiornika albo w pokrywie, oraz z otworem w scianie zbiornika albo w pokrywie do wytworzenia prózni w zbiorniku, przy czym zbiornik zamykany jest próznioszczelnie za pomoca pokrywy, a otwór zamykany jest próz- nioszczelnie za pomoca zaworu, i przy czym dla przepuszczenia przewodu gietkiego przymocowany do niego element uszczelniajacy wlozony jest do drugiego otworu w górnej czesci sciany zbiornika wzglednie w pokrywie, i element uszczelniajacy jest osadzony próznioszczelnie w drugim otworze, przy- najmniej przy zamknietym zbiorniku, znamienne tym, ze zawiera przepust przewodu gietkiego (4), obejmujacy element uszczelniajacy (6), osadzony miedzy pokrywa (2), a zbiornikiem (1), przy czym, po zamknieciu pokrywy, przewód (4) przylega do elementu uszczelniajacego (6), w zasadzie w kierun- ku prostopadlym do osi podluznej tego elementu. FIG . 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do odsysania wydzieliny i tym podobnych płynów, które jest szczególnie przydatne w obszarze operacyjnym w szpitalach i w służbie sanitarnej.
Urządzenia do odsysania wydzieliny, krwi i tym podobnych płynów, oraz urządzenia do zamykania ran znajdują zastosowanie w wielu obszarach służby zdrowia i służby sanitarnej. U podstaw wszystkich dotąd stosowanych systemów leży przy tym zasada, żeby za pomocą próżni zostało wytworzone podciśnienie w zbiorniku, najczęściej w przeważnie przezroczystej butelce ze szkła lub tworzywa sztucznego. Za pomocą drenażu założonego w obszarze rany, zostaje wytworzone w polu operacyjnym podciśnienie, dzięki któremu dociskane są do siebie brzegi rany, przez co unika się powstania zagłębienia na przykład, przy wyskrobywaniu (czyszczeniu) rany. Jednocześnie jest z tym związane odtransportowywanie (odsysanie) wydzieliny. Przy odsysaniu za pomocą drenażu w obszarze operacyjnym, wydzielina, na przykład ze świeżo operowanej rany, jest przy wykorzystaniu podciśnienia odsysana do zbiornika.
Ciągłe odsysanie przyspiesza proces zdrowienia. Przy użyciu urządzeń odsysających podczas operacji, krew, która po późniejszym przygotowaniu powinna zostać użyta do transfuzji krwi własnej, zostaje odessana do zbiornika. Tak więc podczas lub po operacji można własną krew przetoczyć pacjentowi, co usuwa niebezpieczeństwo przenoszenia zarazków chorobotwórczych jak przykładowo wirus zapalenia wątroby, HIV i tak dalej. Niekorzystne jest przy tym to, że przewody giętkie i cały zbiornik na odessaną krew albo wydzielinę musi być każdorazowo po użyciu oczyszczony i od nowa sterylizowany, albo musi być używany jako produkt całkowicie jednorazowy.
Aby uniknąć tego dużego wydatku, w opisie DE-OS-25 36 746 zaproponowano użycie torebek jednorazowych na przykład z tworzywa sztucznego, włożonych do zbiornika. Po włożeniu torebki do zbiornika, zostaje on zamknięty pokrywą. Przewód giętki przeważnie połączony z torebką w jedną całość, przechodzi przez przepust w pokrywie do drenażu, to znaczy do pola operacyjnego. Drugi otwór umieszczony w dnie zbiornika jest ciągle połączony z pompą próżniową. Ta pompa próżniowa poprzez
176 913 ciągłe odpompowywanie powietrza wytwarza w zbiorniku stałe podciśnienie. W przypadku awarii pompy próżniowej, przewidziane jest automatyczne połączenie z centralną instalacją ssącą szpitala. To podciśnienie powoduje, że torebka w zbiorniku do pewnego stopnia nadyma się. A to poprzez powiększenie objętości torebki wywołuje podciśnienie w jej wnętrzu, tak że wydzielina przez giętki przewód zostaje wessana do torebki. Gdy torebka jest pełna, użyty przewód giętki i pełna torebka są usuwane i przechowane, a nowa wysterylizowana torebka i nowy wysterylizowany przewód giętki zostaje umieszczony w zbiorniku. Dzięki temu, po pierwsze oszczędza się dużo miejsca przy przechowywaniu, ponieważ torebka zajmuje mniej miejsca, niż stabilny, nie dający się złożyć zbiornik. Po drugie odpada potrzeba ciągłego czyszczenia i sterylizowania zbiornika.
Niekorzystne przy tym stanie techniki jest to, że pompa próżniowa wytwarzająca podciśnienie w zbiorniku musi pracować w sposób ciągły, ponieważ w przeciwnym razie może nie · być utrzymane podciśnienie w zbiorniku, a więc i · działanie ssące torebki. Konieczność stałego przyłączenia urządzenia odsysającego do pracującej w sposób ciągły pompy próżniowej ma liczne wady. Tak na przykład dla każdego urządzenia odsysającego konieczna jest pompa próżniowa, albo podłączenie do centralnej instalacji ssącej. Alternatywnie został przewidziany jednorazowy sztywny zbiornik ze szkła lub tworzywa sztucznego z próżnią wytworzoną już u producenta.
Magazynowanie, ale również przechowywanie, są tu nader problematyczne i kosztowne. Tradycyjne urządzenia nie dają się użyć jako urządzenie do zamykania rany i/albo do odsysania wydzieliny, a więc nie nadają się do użycia jako urządzenia przenośne lub nadają się w bardzo ograniczonym zakresie.
Z opisu EP 0 082 510 Al znana jest butelka do odsysania dla celów medycznych z komorą wewnętrzną, w której wytwarza się próżnię, i z króćcem przyłączeniowym dla giętkiego przewodu drenażowego. Króciec przyłączeniowy przewodu giętkiego uchodzi do, umieszczonej w komorze wewnętrznej, torebki jednorazowego użytku, której objętość może się powiększać pod wpływem podciśnienia, i której kołnierz jest naciągnięty próżnioszczelnie na krawędź otworu butelki do odsysania. Ta znana butelka do odsysania ma jednak tę wadę, że pokrywa albo (fig. 1) jest trwale połączona z przewodem giętkim, a więc razem z nim musi być sterylizowana, albo wewnętrzna powierzchnia pokrywy (fig. 8) może zostać skażona przez ciecz zassaną do torebki jednorazowego użytku, a więc po każdym użyciu musi być czyszczona. Pokrywa tej znanej butelki do odsysania nie jest więc połączona z korpusem wielokrotnego użytku.
Wyniknęła stąd pilna potrzeba skonstruowania urządzenia do wytworzenia podciśnienia w obrębie rany, które dałoby się stosować uniwersalnie, było łatwe w obsłudze i odpowiednie do użycia przenośnego, to znaczy niezależne od miejsca.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do odsysania wydzieliny ze zbiornikiem zamykanym pokrywą, torebką i przewodem giętkim, oraz przepustem dla przewodu giętkiego w górnej części ściany zbiornika albo w pokrywie. Poza tym urządzenie posiada otwór w ścianie zbiornika albo w pokrywie do wytworzenia próżni w zbiorniku, przy czym zbiornik zamykany jest próżnioszczelnie za pomocą pokrywy, a otwór zamykany jest próżnioszczelnie za pomocą zaworu. Dla przepuszczenia przewodu giętkiego, przymocowany do niego element uszczelniający włożony jest do drugiego otworu w górnej części ściany zbiornika względnie w pokrywie, i element uszczelniający jest osadzony próżnioszczelnie w drugim otworze, przynajmniej przy zamkniętym zbiorniku.
Istota wynalazku polega na tym, że zawiera ono przepust przewodu giętkiego, obejmujący element uszczelniający, osadzony między pokrywą, a zbiornikiem, przy czym, po zamknięciu pokrywy, przewód przylega do elementu uszczelniającego, w zasadzie w kierunku prostopadłym· do osi podłużnej tego elementu.
Korzystnie, pokrywa posiada pierścień uszczelniający, przy zamkniętej pokrywie zaciśnięty względem elementu uszczelniającego, który posiada przedłużenie w postaci rury, wystające do wnętrza zbiornika a przewód giętki jest trwale połączony z elementem uszczelniającym przez sklejenie lub przyspawanie.
176 913
Przewód giętki wykonany jest z polichlorku winylu albo podobnego materiału nadającego się do sterylizacji, natomiast element uszczelniający wykonany jest z termoplastycznego tworzywa sztucznego SBS, albo podobnego materiału nadającego się do sterylizacji lub z gumy naturalnej takiej jak lateks.
Element uszczelniający od strony pokrywy, posiada podwójną wargę, dociskaną do niej próżnioszczelnie przy zamykaniu pokrywy i podwójną wargę, w której zaciśnięta jest krawędź określająca otwór, przy czym warga ta otacza dookoła element uszczelniający.
Obwód elementu uszczelniającego, w obszarze między obiema wargami, patrząc poprzecznie do elementu uszczelniającego, jest zaokrąglony i w zasadzie równoległy do osi elementu uszczelniającego.
Podwójna warga i przedłużenie stanowią jedną część z elementem uszczelniającym, przy czym zewnętrzna warga elementu uszczelniającego posiada większą średnicę niż warga wewnętrzna.
Urządzenie według wynalazku, posiada wskaźnik ciśnienia panującego wewnątrz zbiornika i urządzenie wskazujące odchylenia od wstępnie ustalonej wartości ciśnienia panującego wewnątrz zbiornika oraz określające minimalne ciśnienie panujące wewnątrz zbiornika.
Do przewodu giętkiego, po stronie ssania przyłączone są za pomocą próżnioszczelnego elementu w kształcie litery T, przynajmniej dwa przewody giętkie, korzystnie przyłączone są one na zewnątrz zbiornika, po stronie ssania.
Torebka, jako jedyny otwór, posiada otwór, w którym osadzony jest przewód giętki, a poza tym jest próżnioszczelna względem wnętrza zbiornika i posiada urządzenie nie przepuszczające cieczy, obejmujące króciec, zamocowanie, przepony, oraz wycięcie, i krawędź, jednak przepuszczające w jednym kierunku powietrze, służące do usuwania zassanego powietrza z torebki do wnętrza zbiornika.
Jedna z przepon osadzona jest w sztywnym zamocowaniu, które przytwierdzone jest do króćca na przewodzie giętkim prowadzącym do torebki a druga przepona jest przyspawana (zgrzana) wzdłuż krawędzi w wycięciu torebki.
Specjalne ukształtowanie elementu uszczelniającego według wynalazku, przymocowanego do przewodu giętkiego, który to element uszczelniający jest włożony do przewidzianego do tego otworu, łatwo i bez problemów, i pozwala na przeprowadzenie przewodu giętkiego przez pokrywę lub ścianę zbiornika. Dzięki temu, możliwe jest wytworzenie wystarczająco wysokiego i wystarczająco długo utrzymującego się podciśnienia, za pomocą jednorazowego odpompowania. Dużą korzyścią jest przy tym, że po odpompowaniu zbiornika, pompa próżniowa może być odłączona i użyta do odpompowania dalszych zbiorników, a więc nie jest konieczna dla każdego urządzenia odsysającego osobna pompa próżniowa. Urządzenie odsysające wydzielinę według niniejszego wynalazku jest więc uniwersalne i może być stosowane również jako urządzenie przenośne.
W przypadku odsysania krwi, wypełnienie torebki jest bardziej efektywne. Torebka wypełniona krwią może zostać użyta bezpośrednio do retransfuzji krwi.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do odsysania według niniejszego wynalazku z zamkniętym zbiornikiem, do którego włożona jest torebka z giętkim przewodem i elementem uszczelniającym, fig. 2 - powiększony przekrój z uszczelnieniem pokrywy i elementem uszczelniającym, umieszczonym w bocznej ścianie zbiornika, fig. 3 - szczegółowy widok elementu uszczelniającego, fig. 4 - dalszy przykład wykonania dla torebki, która może być użyta w urządzeniu do odsysania według wynalazku, fig. 5 - szczegółowy widok konstrukcji pokrywy zbiornika.
Figura 1 pokazuje zbiornik 1, który może być na przykład wykonany ze szkła albo lepiej z przezroczystego tworzywa sztucznego (na przykład szkła akrylowego). Zbiornik ten jest zamykany próżnioszczelnie za pomocą pokrywy 2. W zbiorniku jest umieszczona torebka 3, do której jest przymocowany giętki przewód 4, na przykład z PCV, silikonu lub Tym podobnego, podlegającego sterylizacji materiału. Torebka 3 służy do przyjęcia
176 913 odessanych z rany, za pomocą przewodu 4, wydzielin jak na przykład krew, ropa i tym podobne. Torebka 3 i przewód 4 są przeważnie wykonane jako jedna część. Torebka 3 i przewód 4 są wykonane z materiałU przepuszczającego powietrze. Przewód giętki 4 wyprowadzony jest z wnętrza zbiornika przez otwór 5 za pomocą elementu uszczelniającego 6. Przy tym element uszczelniający 6 jest przymocowany do przewodu 4 na przykład za pomocą kleju. Element uszczelniający 6 zamyka próżnioszczelnie otwór 5 przynajmniej przy zamkniętej pokrywie 2. Otwór 5 znajduje się, przeważnie, w górnej części ściany zbiornika ale również na pokrywie 2. Do innego otworu 7 w ścianie zbiornika albo w pokrywie 2 jest przyłączona pompa próżniowa do odpompowania powietrza z wnętrza zbiornika 1 przez przewód giętki lub tym podobny element. Jest to przedstawione tylko schematycznie. Otwór 7 również zamykany jest próżnio - szczelnie za pomocą zaworu 8. Dzięki temu, że urządzenie obejmujące element uszczelniający 6, zbiornik 1, pokrywę 2 i zawór 8, jest próżnioszczelne, próżnia wytworzona przez odpompowanie jednorazowo powietrza z wnętrza zbiornika 1, przy zamkniętej pokrywie 2 i zamkniętym zaworze 8, jest utrzymywana bardzo długo, przynajmniej tak długo, aż torebka 3 w sposób rutynowy albo zależnie od stopnia wypełnienia, albo po kilku godzinach zostanie usunięta. Próżnia we wnętrzu zbiornika 1 sprawia, że torebka 3 włożona do zbiornika 7 przed wytworzeniem próżni jest do pewnego stopnia rozciągnięta i na końcu przewodu giętkiego 4 ukształtowanym w rodzaj sondy włożonym do rany powstaje efekt ssania.
Element uszczelniający jest przy tym włożony w otwór 5. Kiedy torebka 3 jest wypełniona wydzieliną, może być prosto i łatwo wymieniona, poprzez otwarcie pokrywy 2 (po otwarciu zaworu 8) i wyciągnięcie z otworu 5 elementu uszczelniającego 6 razem z przewodem giętkim 4. Torebkę 3 przechowuje się razem z przewodem giętkim 4 i elementem uszczelniającym 6. Nie zachodzi przy tym skażenie zbiornika 1. Fig. 2 pokazuje w przekroju powiększone wyrwanie z fig. 1 z elementem uszczelniającym 6 włożonym w otwór 5 oraz szczegółowo, połączenie między ścianką zbiornika i pokrywą 2. Element uszczelniający 6 ma w zasadzie kształt pierścienia z wargą 9, 10 usytuowaną od wewnątrz i od zewnątrz. Obie wargi 9 i 10 obejmują cały obwód pierścienia promieniowo na zewnątrz. Krawędź elementu uszczelniającego 6 ściany zbiornika (albo ściany pokrywy) określająca otwór 5 jest zaciśnięta między obiema wargami, jak pokazano na fig. 2. Funkcją obu warg jest więc z jednej strony, uchwycenie elementu uszczelniającego 6 w otworze 5, a z drugiej strony zamknięcie próżnioszczelne tego otworu. W korzystnej formie wykonania, element uszczelniający przynajmniej po jednej stronie posiada przedłużenie 11 w kształcie rury, które wystaje do wnętrza zbiornika. Dzięki temu zapobiega się ułamaniu lub uszkodzeniu przewodu giętkiego 4 wyprowadzonego z wnętrza zbiornika na zewnątrz, przez element uszczelniający 6 albo poluzowaniu trwałego połączenia między przewodem giętkim 4 a elementem uszczelniającym 6.
Zbiornik 1 jest próżnioszczelnie zamknięty za pomocą pokrywy 2, kiedy górna krawędź zbiornika 1 wchodzi na przykład do biegnącego na krawędzi pokrywy 2 pogłębienia lub rowka 17. Przy tym dodatkowo jeszcze niezawodne uszczelnienie zapewnia umieszczony między górną krawędzią zbiornika 1 i pokrywą 2, pierścień uszczelniający 16. Jak wspomniano, duże znaczenie ma trwałe połączenie między przewodem giętkim 4 a elementem uszczelniającym 6 względnie jego przedłużeniem o kształcie rury 11. Wprawdzie możliwe jest takie wykonanie urządzenia, w którym element uszczelniający 6 z rurowym przedłużeniem 11, wzmacniającym do pewnego stopnia przewód giętki 4, stanowi jedną całość, jednak jest to z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia nader problematyczne. Celowe jest przy tym, do wykonania przewodu giętkiego 4, użycie materiałów zwykle stosowanych w technice medycznej, i wykonanie elementu uszczelniającego 6 z przedłużeniem 11 z materiału termoplastycznego, takiego jak tworzywo sztuczne SBS na bazie styrolu (przykładowo z tworzywa pod handlową nazwą kraton firmy Shell) i połączenie go w jedną całość z przewodem giętkim 4. Można to wykonać za pomocą sklejenia klejem albo przez częściowe rozpuszczenie wzajemnie łączących się powierzchni przewodu giętkiego 4 i elementu uszczelniającego 6, względnie rurowego przedłużenia 11. Jeżeli
176 913 element uszczelniający wykonany jest z gumy naturalnej jak lateks, nie może on wprawdzie zostać sklejony z przewodem giętkim 4, ale szczelne i trwałe połączenie uzyskuje się wtedy przez elastyczne napięcie wstępne, które element uszczelniający 6 i przedłużenie 11 wywerają na przewód giętki 4. Decydujące dla wyboru materiału, a także kleju jest to, żeby materiały, z jednej strony były trwale próżnioszczelne, a z drugiej strony, aby przy sterylizacji nie zostały zniszczone.
Jak przedstawiono to na fig. 1, celowe jest zastosowanie urządzenia odsysającego z elementami dodatkowymi, które przeważnie umieszczone są na pokrywie 2, a mianowicie ze wskaźnikiem, który pokazuje tworzenie się próżni wewnątrz zbiornika, i który pokazuje również, kiedy stopniowo następujące zmniejszanie się próżni, osiągnie poziom nie gwarantujący już efektu ssania. Na pokrywę 2 można również umieścić, wykonany przynajmniej w dwóch kolorach, kaptur 13 sterowany sprężynową membraną 12. Szczelnie przyspawana lub zaciśnięta membrana 12, przy wysokiej próżni, przyjmuje dolne położenie, w którym również kaptur 13 jest ściągnięty do dołu. Przy obniżającej się próżni, membrana 12 jest wyciśnięta na zewnątrz, wypychając również do góry kaptur 13, co daje sygnał wzrokowy. Dalej celowe jest, albo tak wykonać sam zawór 8, aby można było go szybko otworzyć, dla obniżenia próżni wewnątrz zbiornika 1, albo przewidzieć szybko otwierany zawór wlotowy powietrza 14 w postaci dociskanego sprężyną korka, który za pomocą dźwigni może być uniesiony z gniazda.
Poza tym można przymocować pokrywę 2 do zbiornika 1 w sposób trwały, ale wychylnie za pomocą zawiasy 15 a na pokrywie umieścić element blokujący 18 w postaci haka lub nakładki, który chwyta za nosek 19 zbiornika i przy tym obciąża pierścień uszczelniający 16 w rowku 17.
Korzystne są zarysy otworu 5 i elementu uszczelniającego 6 w widoku z boku, w zasadzie w kształcie litery U, aby element uszczelniający 6 z obiema wargami 9 i 10 można było w prosty sposób, przy otwartej pokrywie 2 wyciągnąć z otworu 5. Krawędź określająca otwór 5 jest przy tym zaokrąglona, aby ułatwić przyleganie warg 9 i 10, przy włożonym elemencie uszczelniającym 6.
Jeżeli urządzenie ma służyć do zamknięcia kilku ran pacjenta, można połączyć z przewodem giętkim 4 więcej cewników drenażowych za pomocą elementu w kształcie litery T. Jak wyjaśnia fig. 1, najkorzystniej jest, gdy przyłączenie kilku cewników do przewodu 4 następuje na zewnątrz przepustu 5 zbiornika 3, ponieważ pojedynczy przepust może obsłużyć kilka ran pacjenta.
Na fig. 3 jest przedstawiony element uszczelniający 6 w widoku z góry, z boku oraz w przekroju. Próżnioszczelność elementu uszczelniającego 6 jest ważnym czynnikiem eksploatacji, niezależnego od instalacji próżniowej urządzenia według wynalazku. Jak przedstawiono na fig. 3, element uszczelniający 6 posiada przedłużenie w kształcie rury 11, które wystaje do wnętrza zbiornika. To rurowe przedłużenie 11 zapobiega załamaniu przewodu giętkiego 4 w obrębie otworu 5 zbiornika. Ponadto utrudnia przechylanie i ukosowanie przewodu 4 wewnątrz elementu uszczelniającego 6 dzięki temu, że przewód 4 w obszarze elementu uszczelniającego 6, w zasadzie zawsze usytuowany jest prostopadle do ściany zbiornika.
Sztywne połączenie przewodu 4 zarówno z elementem uszczelniającym 6, jak również z przedłużeniem 11, zapobiega uszkodzeniu tego połączenia przez zginanie, albo załamywanie przewodu 4 na zewnątrz zbiornika 1.
Jak przedstawia to fig. 2, element uszczelniający 6, po stronie, która przy zamykaniu pokrywy 2 jest do niej dociśnięta, posiada podwójną wargę 20. Ta podwójna warga 20, przy zamykaniu jest w sposób korzystny dociśnięta do pierścienia uszczelniającego 16 pokrywy 2. W przykładzie wykonania przedstawionym na fig. 3, element uszczelniający 6 posiada podwójną wargę 9, 10 tylko w obszarze, w którym element uszczelniający 6 zachodzi na krawędź określającą otwór 5. Jak widać na przekroju, podwójna warga może być wykonana także jako całkowicie obejmująca element uszczelniający 6 (to znaczy na obwodzie). Obwód elementu uszczelniającego 6 w obszarze między obiema wargami 9,10
176 913 oglądany poprzecznie do elementu uszczelniającego 6, jest zaokrąglony albo w zasadzie równoległy do osi elementu uszczelniającego 6. Dzięki temu osiąga się szczególnie korzystne współdziałanie z krawędzią zbiornika określającą otwór 5. Dla pewnego zaciśnięcia elementu uszczelniającego 6 na krawędzi zbiornika określającej otwór 5, zewnętrzna warga 9 posiada większą średnicę niż warga wewnętrzna 10. Przynajmniej jedna z obu warg 9, 10 jest zaokrąglona lub płaska, aby uniknąć podwyższonego ryzyka uszkodzenia wargi zakończonej ostro.
Figura 4 pokazuje przykład wykonania torebki 3, która jest szczególnie korzystna przy zastosowaniu urządzenia do odsysania podczas operacji. W tym zastosowaniu, podczas operacji, krew, z przynajmniej jednej rany pacjenta jest odsysana do torebki 4 zbiornika 3. Torebka 3 posiada przy tym korzystną objętość przykładowo 500 ml, jak to jest właściwe dla torebki do transfuzji krwi. Ponieważ przy tym zastosowaniu urządzenia do odsysania według wynalazku, często zostaje zassana pewna ilość powietrza, co jest z korzyścią dla współczynnika wypełnienia torebki 4, jeśli posiada ona urządzenie do usuwania zassanego powietrza do wnętrza zbiorniką 1. Jak to przedstawiono, może to nastąpić przykładowo za pomocą umieszczonego na torebce króćca 22, do którego przymocowany jest sztywny element konstrukcyjny 23, który napina przeponę 24 przepuszczalną dla powietrza lecz nieprzepuszczalną dla cieczy. Korzystne jest, to, że przepona 24 zapobiega wydostaniu się ze zbiornika 3, poprzez otwór króćca 22, wilgoci, a nawet zarazków, a powietrze przechodzące przez przeponę 24 jest nawet do pewnego stopnia sterylizowane, szczególnie przy zastosowaniu przykładowo przepony z mikroporami, która przykładowo ma handlową nazwę Gore-Tex. Alternatywnie taka przepona 28 może tworzyć część ściany torebki 3. Przepona 28 jest przykładowo wspawana (zgrzana) krawędzią 30 w wycięcie 29 torebki 3.
Figura 5 pokazuje szczegółowo pokrywę 3 zbiornika 1 urządzenia według wynalazku. Powołując się na fig. 1 zostało już pokazane, że za pomocą sprężynowej membrany 12 i przykładowo dwukolorowego kaptura 13, sygnalizowany jest wzrokowo poziom próżni w zbiorniku 1. Dla dokładnej kontroli próżni w zbiorniku 1 zastosowano, jak przedstawia to fig. 5, również cyfrowy lub analogowy przyrząd pomiarowy próżni 25. Kaptur 13 może być wyposażony w odpowiednią skalę (nie pokazaną na rysunku).
Na pokrywie 21 albo na ścianie zbiornika 1 zastosowano ręcznie uruchamiane urządzenie zaworowe 27, które pozwala ustawić minimalne ciśnienie w zbiorniku 2.
Przy pracującym automatycznie urządzeniu zaworowym 27, które spełnia rolę zaworu bezpieczeństwa (zaworu nadciśnieniowego), ustalona jest graniczna wartość ciśnienia wewnętrznego. Oczywiście może być alternatywnie wykonany, również z odpowiedni sposób zwymiarowany, zawór wlotowy powietrza 14, chociaż w przykładzie wykonania miał on służyć do szybkiego odciążenia, to znaczy rozładowania próżni. A więc zbiornik 2, na stacji pomp można łatwo i szybko odpompować bez niebezpieczeństwa wytworzenia zbyt niskiego ciśnienia wewnętrznego w zbiorniku 2, co mogłoby spowodować uszkodzenie zbiornika 2. Celowo są przewidziane środki bezpieczeństwa, nie przedstawione jednak szczegółowo, które zapobiegają manipulowaniu, przez osoby nieuprawnione, szczególnie elementami zapewniającymi szczelność urządzenia.
Reasumując, zostało przedstawione urządzenie do odsysania wyposażone w jednorazową torebkę z dołączonym do niej jednorazowym przewodem giętkim, przy zastosowaniu którego, jest jedynie konieczne jednorazowe wytworzenie próżni, bez konieczności utrzymywania ciągle dołączonej pompy próżniowej.
Urządzenie do odsysania wydzieliny, nadaje się więc szczególnie do zastosowania jako urządzenie przenośne i może być użyte także dla pacjentów, którzy mogą je nosić przy sobie. Decydujące jest przy tym, że próżnia może być utrzymywana tak długo, aż torebka zostanie wymieniona.
176 913
176 913
δ
2) Z7\ £3, liii * * ! / t M z Π Zr} | z i F* 1 Z i ·[ ' ai 1 1
i .T’ł k/z/z/Z
FIG. 5
176 913
Pompa próżniowa
FI6.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz. Cena 4,00 zł.

Claims (23)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do odsysania wydzieliny, ze zbiornikiem zamykanym pokrywą, torebką i przewodem giętkim, oraz przepustem dla przewodu giętkiego w górnej części ściany zbiornika albo w pokrywie, oraz z otworem w ścianie zbiornika albo w pokrywie do wytworzenia próżni w zbiorniku, przy czym zbiornik zamykany jest próżnioszczelnie za pomocą pokrywy, a otwór zamykany jest próżnioszczelnie za pomocą zaworu, i przy czym dla przepuszczenia przewodu giętkiego przymocowany do niego element uszczelniający włożony jest do drugiego otworu w górnej części ściany zbiornika względnie w pokrywie, i element uszczelniający jest osadzony próżnioszczelnie w drugim otworze, przynajmniej przy zamkniętym zbiorniku, znamienne tym, że zawiera przepust przewodu giętkiego (4), obejmujący element uszczelniający (6), osadzony między pokrywą (2), a zbiornikiem (1), przy czym, po zamknięciu pokrywy, przewód (4) przylega do elementu uszczelniającego (6), w zasadzie w kierunku, prostopadłym do osi podłużnej tego elementu.
  2. 2. Urządzenie według 'zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywa (2) posiada pierścień uszczelniający (16), przy zamkniętej pokrywie (2), zaciśnięty względem elementu uszczelniającego (6).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element uszczelniający (6) posiada przedłużenie (11) w postaci rury, wystające do wnętrza zbiornika.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przewód giętki (4) jest trwale połączony z elementem uszczelniającym (6) przez sklejenie lub przyspawanie.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przewód giętki (4) wykonany jest z polichlorku winylu albo podobnego dającego się sterylizować materiału.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1 albo 3, znamienne tym, że element uszczelniający (6) wykonany jest z termoplastycznego tworzywa sztucznego SBS, albo podobnego materiału nadającego się do sterylizacji.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że element uszczelniający (6) wykonany jest z gumy naturalnej, takiej jak lateks.
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element uszczelniający (6) od strony pokrywy (2), posiada podwójną wargę (20), dociskaną do niej próżnioszczelnie przy zamykaniu pokrywy (2).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że element uszczelniający (6) posiadapodwójną wargę (9,10), w której zaciśnięta jest krawędź określająca otwór (5).
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że podwójna warga (9,10) otacza dookoła element uszczelniający (6).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 8 albo 10, znamienne tym, że obwód elementu uszczelniającego (6) w obszarze między obiema wargami (9,10, 20), patrząc poprzecznie do elementu uszczelniającego (6), jest zaokrąglony i w zasadzie równoległy do osi elementu uszczelniającego (6).
  12. 12. Urządzenie według zastrz. 3 albo 10, znamienne tym, że podwójna warga (9,10) i przedłużenie (11) stanowią jedną część z elementem uszczelniającym (6).
  13. 13. Urządzenie według zastrz. 9, znamienne tym, że zewnętrzna warga (9) elementu uszczelniającego (6) posiada większą średnicę niż warga wewnętrzna.
  14. 14. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada wskaźnik ciśnienia panującego wewnątrz zbiornika (1).
  15. 15. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada urządzenie wskazujące odchylenia od wstępnie ustalonej wartości ciśnienia panującego wewnątrz zbiornika (1).
  16. 16. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada urządzenie określające minimalne ciśnienie panujące wewnątrz zbiornika (1).
    176 913
  17. 17. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że do przewodu giętkiego (4), po stronie ssania przyłączone są za pomocą próżnioszczelnego elementu w kształcie litery T przynajmniej dwa przewody giętkie.
  18. 18. Urządzenie według zastrz. 17, znamienne tym, że przynajmniej dwa przewody giętkie przyłączone są na zewnątrz zbiornika (1) do przewodu giętkiego (4), po stronie ssania.
  19. 19. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że torebka (3) jako jedyny otwór, posiada otwór w którym osadzony jest przewód giętki (4), a poza tym jest próżnioszczelna względem wnętrza zbiornika (10).
  20. 20. Urządzenie według zastrz. 1 albo 19, znamienne tym, że torebka (3) posiada urządzenie nieprzepuszczające cieczy obejmujące króciec (22), zamocowanie (23), przepony (24, 28), oraz wycięcie (29), i krawędź (30), jednak przepuszczające w jednym kierunku powietrze, służące do usuwania zassanego powietrza z torebki (3) do wnętrza zbiornika (1).
  21. 21. Urządzenie według zastrz. 20, znamienne tym, że torebka (3) posiada przepony (24,28).
  22. 22. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że przepona (24) osadzona jest w sztywnym zamocowaniu (23), które przytwierdzone jest do króćca (22) na przewodzie giętkim (4) prowadzącym do torebki (3).
  23. 23. Urządzenie według zastrz. 21, znamienne tym, że przepona (28) jest przyspawana (zgrzana) wzdłuż krawędzi (30) w wycięciu (29) torebki.
PL95316195A 1994-03-10 1995-03-10 Urządzenie do odsysania wydzieliny PL176913B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9404048U DE9404048U1 (de) 1994-03-10 1994-03-10 Vorrichtung für den Vakuum-Wundverschluß und/oder zum Absaugen von Sekret o.dgl.
PCT/EP1995/000903 WO1995024230A1 (de) 1994-03-10 1995-03-10 Vorrichtung für den vakuum-wundverschluss und/oder zum absaugen von sekret oder dgl.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316195A1 PL316195A1 (en) 1996-12-23
PL176913B1 true PL176913B1 (pl) 1999-08-31

Family

ID=6905759

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95316195A PL176913B1 (pl) 1994-03-10 1995-03-10 Urządzenie do odsysania wydzieliny

Country Status (8)

Country Link
US (1) US5876387A (pl)
EP (1) EP0749327B1 (pl)
JP (1) JPH09509866A (pl)
AT (1) ATE207370T1 (pl)
CZ (1) CZ264196A3 (pl)
DE (2) DE9404048U1 (pl)
PL (1) PL176913B1 (pl)
WO (1) WO1995024230A1 (pl)

Families Citing this family (31)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6635035B1 (en) * 2000-05-02 2003-10-21 Patrick V. Marasco Tissue irrigation arrangement
US6183453B1 (en) * 1997-11-20 2001-02-06 Sherwood Services, Ag Blood evacuation container with blood spike nesting feature
WO2001049344A1 (en) * 1999-12-31 2001-07-12 Oy Nikomed Finland Ab Suction bag device
JP4953540B2 (ja) * 2000-02-24 2012-06-13 ローマ リンダ ユニヴァーシティ メディカル センター 外科手術中に組織開口部を閉鎖するためのパッチおよび粘着剤の搬送システム
US6890342B2 (en) 2000-08-02 2005-05-10 Loma Linda University Method and apparatus for closing vascular puncture using hemostatic material
KR100509075B1 (ko) * 2001-09-24 2005-08-17 이종우 전기구동으로 압력조절되는 수술용 분비물 흡인장치
JP4544991B2 (ja) 2002-06-14 2010-09-15 ローマ リンダ ユニヴァーシティ メディカル センター 血管の創傷をふさぐ装置および方法
US20050126794A1 (en) * 2003-12-12 2005-06-16 Palmer Gerald R. Fire prevention system
US8157775B2 (en) * 2004-03-10 2012-04-17 Haemonetics Corporation Postoperative fluid monitoring and alert system
US7776028B2 (en) 2004-04-05 2010-08-17 Bluesky Medical Group Incorporated Adjustable overlay reduced pressure wound treatment system
US8062272B2 (en) 2004-05-21 2011-11-22 Bluesky Medical Group Incorporated Flexible reduced pressure treatment appliance
US10058642B2 (en) 2004-04-05 2018-08-28 Bluesky Medical Group Incorporated Reduced pressure treatment system
US7909805B2 (en) 2004-04-05 2011-03-22 Bluesky Medical Group Incorporated Flexible reduced pressure treatment appliance
CA2964674A1 (en) 2006-09-28 2008-03-28 Smith & Nephew, Inc. Portable wound therapy system
US7540855B2 (en) * 2007-06-01 2009-06-02 Peregrine Surgical, Ltd. Disposable aspirator cassette
GB0712763D0 (en) 2007-07-02 2007-08-08 Smith & Nephew Apparatus
GB0803564D0 (en) 2008-02-27 2008-04-02 Smith & Nephew Fluid collection
US8177763B2 (en) 2008-09-05 2012-05-15 Tyco Healthcare Group Lp Canister membrane for wound therapy system
US10912869B2 (en) * 2008-05-21 2021-02-09 Smith & Nephew, Inc. Wound therapy system with related methods therefor
US8414519B2 (en) 2008-05-21 2013-04-09 Covidien Lp Wound therapy system with portable container apparatus
US8827983B2 (en) 2008-08-21 2014-09-09 Smith & Nephew, Inc. Sensor with electrical contact protection for use in fluid collection canister and negative pressure wound therapy systems including same
GB0900423D0 (en) 2009-01-12 2009-02-11 Smith & Nephew Negative pressure device
US8377018B2 (en) * 2009-12-23 2013-02-19 Kci Licensing, Inc. Reduced-pressure, multi-orientation, liquid-collection canister
US7833206B1 (en) 2010-02-02 2010-11-16 Peregrine Surgical, Ltd. Method and apparatus for disposable aspirator cassette
DE102011009759A1 (de) 2011-01-28 2012-08-02 Atmos Medizintechnik Gmbh & Co. Kg Absaugvorrichtung
EP3037116B1 (en) * 2014-01-30 2019-01-16 Murata Manufacturing Co., Ltd. Suction device
CN106687154B (zh) 2014-07-31 2021-02-09 史密夫和内修有限公司 用于施用减压治疗的系统和方法
EP3612242A1 (en) 2017-04-19 2020-02-26 Smith & Nephew, Inc Negative pressure wound therapy canisters
DE102019005532A1 (de) 2019-08-07 2021-02-11 Drägerwerk AG & Co. KGaA Anordnung und Verfahren mit einer Rückflusssperre zum Aufnehmen von abgesogenem Sekret
JP2021045496A (ja) * 2019-09-20 2021-03-25 大研医器株式会社 容器収容器、及びこれを備えた廃液貯留器並びに廃液吸引システム
JP7112103B2 (ja) * 2020-03-11 2022-08-03 トクソー技研株式会社 体液収集袋

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1124356A (fr) * 1954-05-22 1956-10-09 Dispositif de prise et de conservation des liquides biologiques, tels que le sang, les sérums, les solutions d'injection et liquides analogues
US2847007A (en) * 1954-07-19 1958-08-12 Fox Dorothy Brown Fluid handling unit and apparatus
US3848628A (en) * 1972-08-09 1974-11-19 Deaton Medical Co Disposable safety float valve
US3963027A (en) * 1974-08-16 1976-06-15 Health Technology Labs, Inc. Medical/surgical suction equipment
US4004590A (en) * 1974-11-15 1977-01-25 Health Technology Laboratories, Inc. Medical/surgical suction equipment
US4111204A (en) * 1976-10-07 1978-09-05 C. R. Bard, Inc. Suction collection system
US4335723A (en) * 1976-11-26 1982-06-22 The Kendall Company Catheter having inflatable retention means
US4275732A (en) * 1977-08-19 1981-06-30 Gereg Gordon A Suction canister with membrane shut-off valve
US4306557A (en) * 1978-08-29 1981-12-22 North Daniel A Vacuum urological surgical irrigating solution collecting system
US4430084A (en) * 1980-01-21 1984-02-07 American Hospital Supply Corp. Method for pre-use storage of a medical receptacle
EP0040427B1 (en) * 1980-05-20 1985-11-06 Haemonetics Corporation Suction liquid collection assembly and flexible liquid collection bag suitable for use therein
US4346711A (en) * 1981-01-16 1982-08-31 Sherwood Medical Industries Inc. Body fluid collection device with disposable liner
DE3150500A1 (de) * 1981-12-21 1983-06-30 Friedrich Gerd 5000 Köln Lauterjung Saugflasche fuer medizinische zwecke
WO1984002078A1 (en) * 1982-11-23 1984-06-07 Sterimed Gmbh Device for sucking and removing medical liquids
US4772256A (en) * 1986-11-07 1988-09-20 Lantech, Inc. Methods and apparatus for autotransfusion of blood
US5275585A (en) * 1992-06-03 1994-01-04 Zimmer Patient Care Autotransfusion system with portable detachable vacuum source

Also Published As

Publication number Publication date
JPH09509866A (ja) 1997-10-07
ATE207370T1 (de) 2001-11-15
DE59509749D1 (de) 2001-11-29
US5876387A (en) 1999-03-02
PL316195A1 (en) 1996-12-23
CZ264196A3 (en) 1997-02-12
EP0749327A1 (de) 1996-12-27
EP0749327B1 (de) 2001-10-24
WO1995024230A1 (de) 1995-09-14
DE9404048U1 (de) 1994-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL176913B1 (pl) Urządzenie do odsysania wydzieliny
JP7386926B2 (ja) 流体収集システム
US8651531B2 (en) Method and apparatus for the disposal of waste fluids
US4870975A (en) Suction canister assembly for the collection of body fluids and tissue specimens
US4828546A (en) Bulb evacuator for closed wound suction
US4346711A (en) Body fluid collection device with disposable liner
US4402687A (en) Suction collection system
US4551141A (en) Method and apparatus for removing liquids from a drainage device
US5019059A (en) Apparatus and method for collecting body fluids
US5669892A (en) Overfill protection for suction drainage system
US8167857B2 (en) Ostomy suction system
US5236426A (en) Apparatus for irrigating and draining wounds
US3780738A (en) Method and apparatus of medical suction
US5558654A (en) Waste product collection unit
EP1225930B1 (en) Suction bag assembly
US3745999A (en) Medical suction method and apparatus
JPH07194693A (ja) 採血および濾過装置
JPH0348828B2 (pl)
GB2323288A (en) Apparatus for separating tissue from aspirates
CA2158210A1 (en) Secure hand-held endometrial tissue sample collecting device
US20050101922A1 (en) Suction canister and drainage of same
CA1304645C (en) Apparatus and method for collecting body fluids
US20090076471A1 (en) Closed specimen collection system
EP0378296A2 (en) Suction pump assemblies
JP4523688B2 (ja) キャニスターボトル