PL175779B1 - Pompa pneumatyczna - Google Patents

Pompa pneumatyczna

Info

Publication number
PL175779B1
PL175779B1 PL95306888A PL30688895A PL175779B1 PL 175779 B1 PL175779 B1 PL 175779B1 PL 95306888 A PL95306888 A PL 95306888A PL 30688895 A PL30688895 A PL 30688895A PL 175779 B1 PL175779 B1 PL 175779B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
compressed air
dust
horizontal
pump
aeration grate
Prior art date
Application number
PL95306888A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306888A1 (en
Inventor
Jerzy Skrzypczyk
Ludwik Miczek
Jerzy Woźnica
Andrzej Wojtyła
Original Assignee
Elektrofiltrow Elwo Sa Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elektrofiltrow Elwo Sa Fab filed Critical Elektrofiltrow Elwo Sa Fab
Priority to PL95306888A priority Critical patent/PL175779B1/pl
Publication of PL306888A1 publication Critical patent/PL306888A1/xx
Publication of PL175779B1 publication Critical patent/PL175779B1/pl

Links

Landscapes

  • Compressor (AREA)

Abstract

1 · Pompa pneumatyczna o kształcie cylindrycznym wyposażona w króciec wlotowy pyłu, króciec wraz z rurą tłoczną mieszanki pyło-powietrznej oraz ruszt aeracyjny u dołu, znamienna tym, że zawiera górny ruszt aeracyjny (5) osadzony najednymz dwóch poziomych kolektorów sprężonego powietrza (4), a powyżej dolnego rusztu aeracyjnego (13) usytuowanego nad połączonym z dennicą dolnym, poziomym kolektorem sprężonego powietrza (4) posiada usytuowany poziomo w króćcu (8) rurociąg tłoczny mieszanki (9).

Description

Przedmiotem wynalazku jest pompa pneumatyczna do transportu ciał sypkich, zwłaszcza pyłów ze spalin kotłowych. Pompa przeznaczonajest szczególnie dla elektrofiltra posiadającego indywidualny zbiornik pośredni. Pompy pneumatyczne są montowane pod lejami elektrofiltru, mogą być też na lejach zawieszone lub wsparte na podporach.
Znane sąróżne podajniki do transportu pneumatycznego pyłów. W polskim opisie patentowym nr 92769 przedstawiono komorowy podajnik pneumatyczny będący szczelną komorą ciśnieniową z otworem zasypowym Oraz przewodem doprowadzającym sprężone powietrze do kosza perforowanego usytuowanego nad dnem komory wokół rury odprowadzającej mieszaninę powietrza i materiału sypkiego na zewnątrz komory. Po'dajnik według tego rozwiązania posiada komorę ciśnieniową z połączonych szczelnie, korzystnie dwu dennic i rurociąg odprowadzający, zaopatrzony na wylocie w umieszczonąw komorze powietrznej dyszę. Dysza ta posiada w ściance bocznej szereg przelotowych otworów na całym obwodzie, pochylonych w stosunku do osi dyszy tak, że strumienie powietrza wypływają z komory powietrznej w kierunku do wylotu z rurociągu odprowadzającego.
Istota podajnika przedstawionego w opisie patentowym nr 154925 polega na tym, że posiada umieszczoną współśrodkowo wewnątrz króćca rurę tłoczną, na której osadzone sąpierścienie
175 779 krzyżujące posiadające, korzystnie współśrodkowe kanały. Zewnętrzne części tych pierścieni umieszczone są w kołnierzach z gniazdami połączonych elementami złącznymi, przy czym kołnierz z gniazdem osadzony jest na króćcu, a drugi kołnierz - na początku kształtki przepływowej. Regulację odpowietrzenia i koncentracji początkowej pyłu zapewnia przesunięcie pierścieni krzyżujących •względem siebie o kąt α Z kolei zgłoszenie nr P298622 jako dodatkowe do patentu opisanego wyżej, przedstawia podajnik, którego rusżtaeracyjnyjest nachylony do poziomej płaszczyzny dolnego dna· zbiornika podajnika pod kątem ostrym, a wlot do rury tłocznej jest usytuowany w pobliżu najniższego punktu przecięcia się płaszczyzny rusztu aeracyjnego z dnem dolnym zbiornika.
Przedstawione rozwiązania techniczne dotyczą problemu zmniejszenia nawisów szczególnie na ściankach rurociągu tłocznego i obrzeżach rusztu aeracyjnego, a tym samym zabezpieczenie tych elementów przed przecieraniem się i skrócenie procesu wydmuchu mieszanki pyłowej z podajnika. Każdy ze znanych podajników posiada indywidualne połączenie ze zbiornikiem pośrednim, a ponadto był odpowietrzany do zbiornika pośredniego lub przez lej do elektrofiltra.
Zadaniem wynalazku jest opracowanie pomp pneumatycznych o konstrukcji umożliwiającej bezpośrednie ich odpowietrzanie przez materiał filtrujący do atmosfery, wytworzenie mieszanki pyło-powietrznej o odpowiedniej koncentracji i dogodny zsyp pyłu.
Według wynalazku pompa o kształcie cylindrycznym zawiera górny ruszt aeracyjny osadzony na jednym z dwóch poziomych kolektorów sprężonego powietrza. Powyżej dolnego rusztu aeracyjnego usytuowanego nad połączonym z dennicą dolnym, poziomym kolektorem sprężonego powietrza pompa posiada usytuowany poziomo w króćcu rurociąg tłoczny mieszanki pyło-powietrznej.
Odmiana tej pompy mająca kształt odwróconej gruszki zawiera górny ruszt aeracyjny osadzony na jednym z trzech poziomych kolektorów sprężonego powietrza. Środkowy poziomy kolektor sprężonego powietrza podłączony jest do dennicy szerszej części zbiornika pompy. Powyżej dolnego rusztu aeracyjnego usytuowanego nad połączonym z dennicą dolnym, poziomym kolektorem sprężonego powietrza pompa posiada usytuowany poziomo w króćcu rurociąg tłoczny mieszanki pyło-powietrznej. Nad wylotem środkowego, poziomego kolektora usytuowany jest element sitowy, korzystnie w postaci pierścienia. Każda z obu pomp posiada górny ruszt aeracyjny, dogodnie o kształcie płaskiego walca usytuowanego centrycznie. Ponadto jest wyposażona w zawór odpowietrzający jądo atmosfery, osadzony na króćcu poziomego kolektora sprężonego powietrza. Ma również poziomowskaz pyłu usytuowany na wysokości górnego rusztu aeracyjnego. Rurociąg tłoczny mieszanki pyło-powietrznej jest zakończony zamknięciem, korzystnie klapązwrotną. Dysza główna usytuowana jest na rurociągu sprężonego powietrza, a dysze pomocnicze - na każdym z poziomych kolektorów sprężonego powietrza.
Zaletę pompy zbiornikowej według wynalazku stanowi prawidłowy bezawaryjny odbiór pyłów spod elektrofiltra i ich transport do zbiornika pośredniego. Umożliwia to dobór dysz i ilości pyłu na każdy ruszt, prowadzące do uzyskania mieszanki pyło-powietrznej o odpowiedniej koncentracji pyłu, właściwe odpowietrzanie, a ponadto odpowiedni zsyp pyłu dzięki elementowi wewnętrznemu stanowiącemu wyposażenie pompy o kształcie odwróconej gruszki.
Wynalazek zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia pompę pneumatyczną o kształcie cylindrycznym w przekroju pionowym wzdłużnym, a fig. 2 - również w takim samym przekroju - odmianę pompy mającej kształt odwróconej gruszki.
Pompa pneumatyczna ze zbiornikiem 1 o kształcie cylindra posiada u góry otwór zasypowy z zaworem dzwonowym 2. Ze zbiornikiem 1 połączony jest rurociąg sprężonego powietrza 3 przez dwa poziome kolektory sprężonego powietrza 4. Na kolektorze 4 w górnej części zbiornika jest zamocowany górny ruszt aeracyjny 5. Ruszt 5 usytuowany centrycznie wewnątrz zbiornika ma postać płaskiego cylindra. Na króćcu poziomego kolektora sprężonego powietrza 4 zamocowany jest zawór odpowietrzający 6. Zawór ten ma dwustronne działanie, to znaczy odpowietrzenie zbiornika 1 do atmosfery i tłoczenie powietrza do zbiornika 1 przez górny ruszt 5. Na wysokości rusztu aeracyjnego 5 umieszczony jest poziomowskaz pyłu 7. W dolnej części zbiór4
175 779 nik 1 jest wyposażony w króciec 8 z rurociągiem tłocznym mieszanki 9. Rozmieszczenie króćców 8 po obu stronach zbiornika umożliwia ich dowolne łączenie w szeregi. Rurociąg tłoczny mieszanki 9 jest zakończony zamknięciem w postaci klapy zwrotnej 10 zamocowanej u góry zbiornika pośredniego 11. Poniżej króćców 8 do ścianek dennicy stanowiącej komorę powietrzną 12 zamocowany jest dolny ruszt aeracyjny 13. Również w dennicy zbiornika 1 pod rusztem 13 podłączony jest drugi poziomy kolektor sprężonego powietrza 4. U wlotu obu poziomych kolektorów 4 zamocowane są dysze pomocnicze 14, apowyżej kolektorów, na pionowym odcinku rurociągu sprężonego powietrza 3 - dysza główna 15 oraz szafa sterownicza 16.
Na króćcu rurociągu sprężonego powietrza 3 zamocowany jest również zawór pneumatyczny 17.
Inna pompa mająca zbiornik o kształcie odwróconej gruszki przedstawiona na fig. 2 posiada trzy poziome kolektory sprężonego powietrza 4, z których dwa są analogicznie podłączone do zbiornika 1, a środkowy kolektor zaopatrzony również w dyszę pomocniczą 14 jest podłączony do dennicy szerszej części zbiornika pompy 1. Ponadto dla uzyskania odpowiedniego zsypu pyłu nad wylotem tego poziomego kolektora 4 wewnątrz zbiornika jest umieszczony element sitowy 18 w postaci pierścienia.
Po otwarciu zaworu dzwonowego 2 następuje zasypanie zbiornika 1 pyłem z leja elektrofiltra. Napełnianie zbiornika 1 zachodzi z określoną wydajnością wynikającą z pracy elektrofiltra. W szczególnych przypadkach, takich jak gdy przy prawie pełnym zbiorniku 1 pompy, włączają się strzepywacze elektrofiltrów - poziomowskaz 7 daje sygnał do zamknięcia zaworu dzwonowego. Po upływie zadanej zwłoki czasowej następuje otwarcie zaworu pneumatycznego 17, a następnie dopływ sprężonego powietrza do obu rusztów: górnego 5 i dolnego 13. Ilość doprowadzonego sprężonego powietrza reguluj e się stosownie do warstwy pyłów na rusztach 5 i 13 za pomocązespołu dysz 14 i 15, co pozwala na uzyskanie mieszanki pyło-powietrznej o odpowiedniej koncentracji pyłu. Rozpoczyna to proces tłoczenia utworzonej mieszanki pyło-powietrznej do zbiornika pośredniego 11. Równocześnie wzrasta ciśnienie w zbiorniku pompy 1 i po osiągnięciu maksimum - w miarę odprowadzania mieszanki - następuje jego obniżenie.
Po odprowadzeniu całej mieszanki - przy ciśnieniu w zbiorniku 1 równym oporowi własnemu rurociągu sprężonego powietrza 3, szafa sterownicza 16 nadaje sygnał dla zaniknięcia dopływu sprężonego powietrza przez zawór pneumatyczny 17. Po zwłoce czasowej zostaje otwarty zawór odpowietrzający 6, a po jeszcze dalszej zwłoce - ponownie otwarty zawór dzwonowy 2 i pompa przygotowana jest do następnego cyklu.
175 779
175 779
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pompa pneumatyczna o kształcie cylindrycznym wyposażona w króciec wlotowy pyłu, króciec wraz z rurą tłoczną mieszanki pyło-powietrznej oraz ruszt aeracyjny u dołu, znamienna tym, że zawiera górny ruszt aeracyjny (5) osadzony na jednym z dwóch poziomych kolektorów sprężonego powietrza (4), a powyżej dolnego rusztu aeracyjnego (13) usytuowanego nad połączonym z dennicą dolnym, poziomym kolektorem sprężonego powietrza (4) posiada usytuowany poziomo w króćcu (8) rurociąg tłoczny mieszanki (9).
  2. 2. Pompa pneumatyczna o kształcie odwróconej gruszki wyposażona w króciec wlotowy pyłu, króciec wraz z rurą tłoczną mieszanki pyło-powietrznej oraz ruszt aeracyjny u dołu, znamienna tym, że zawiera górny ruszt aeracyjny (5), osadzony na jednym z trzech poziomych kolektorów sprężonego powietrza (4) następnie środkowy poziomy kolektor (4) podłączony do dennicy szerszej części zbiornika pompy, a powyżej dolnego rusztu aeracyjnego (13) usytuowanego nad połączonym z dennicą dolnym poziomym kolektorem sprężonego powietrza (4) posiada usytuowany poziomo w króćcu (8) rurociąg tłoczny mieszanki (9).
  3. 3. Pompa według zastrz. 2, znamienna tym, że nad wylotem środkowego, poziomego kolektora sprężonego powietrza (4) wewnątrz zbiornika posiada element sitowy (18), korzystnie w postaci pierścienia.
  4. 4. Pompa według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że górny ruszt aeracyjny (5) ma dogodnie kształt płaskiego walca usytuowanego centrycznie w zbiorniku (1).
  5. 5. Pompa według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że jest wyposażona w zawór odpowietrzający (6) do atmosfery, osadzony na króćcu poziomego kolektora sprężonego powietrza (4).
  6. 6. Pompa według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że posiada poziomowskaz pyłu (7), usytuowany na wysokości górnego rusztu aeracyjnego (5).
  7. 7. Pompa według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że rurociąg tłoczny mieszanki (9) jest zakończony zamknięciem, korzystnie klapą zwrotną (10).
  8. 8. Pompa według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że posiada dyszę główną (15) na rurociągu sprężonego powietrza (3) oraz dysze pomocnicze (14) na każdym z poziomych kolektorów sprężonego powietrza (4).
PL95306888A 1995-01-17 1995-01-17 Pompa pneumatyczna PL175779B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95306888A PL175779B1 (pl) 1995-01-17 1995-01-17 Pompa pneumatyczna

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95306888A PL175779B1 (pl) 1995-01-17 1995-01-17 Pompa pneumatyczna

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306888A1 PL306888A1 (en) 1996-07-22
PL175779B1 true PL175779B1 (pl) 1999-02-26

Family

ID=20064212

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95306888A PL175779B1 (pl) 1995-01-17 1995-01-17 Pompa pneumatyczna

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL175779B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL306888A1 (en) 1996-07-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4701080A (en) Transfer system for dry flowable material
CN213513207U (zh) 一种高炉煤气输送网脱水排污装置
CN108543435B (zh) 一种储仓混合系统及方法
PL175779B1 (pl) Pompa pneumatyczna
CN219971161U (zh) 正压浓相气力输灰系统
CN209735046U (zh) 泥水分离沉淀池及二沉池系统
GB2102308A (en) A flotation device for processing waste-paper
US3291197A (en) Shot cleaning method for heat exchangers
CN206430239U (zh) 竖置式混能自平衡装置
CN209210612U (zh) 污泥烘干装置
JPH0513522U (ja) 湿式粉塵回収装置
CN205886391U (zh) 一种全自动反冲洗净水器
CN206078659U (zh) 一种具有回收饵料和排泄物功能的气动回收系统
CN214421310U (zh) 便于搅拌的储奶装置
CN215198703U (zh) 一种序列式自动曝气冲洗斜板的装置
CN217594462U (zh) 矿石粉料气力均化装置
SU475328A1 (ru) Камерный питатель нагнетательной пневматической установки дл транспортировани сыпучих материалов
CN2135720Y (zh) 锅炉回水器
CN209081553U (zh) 一种深井曝气池
CN212680953U (zh) 粉体物料投料系统
CN207153351U (zh) 一种建筑施工现场的除尘设备
CN220676859U (zh) 一种沉淀池斜管冲洗装置
CN213663183U (zh) 一种水产养殖泡沫分离装置
CN215937255U (zh) 一种回收容器用导流管及回收容器
CN211836495U (zh) 连续式流动砂过滤器