PL175768B1 - Zawór, zwłaszcza z termostatem - Google Patents
Zawór, zwłaszcza z termostatemInfo
- Publication number
- PL175768B1 PL175768B1 PL95316078A PL31607895A PL175768B1 PL 175768 B1 PL175768 B1 PL 175768B1 PL 95316078 A PL95316078 A PL 95316078A PL 31607895 A PL31607895 A PL 31607895A PL 175768 B1 PL175768 B1 PL 175768B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- set point
- valve
- pipe
- valve according
- adjusting screw
- Prior art date
Links
Classifications
-
- F—MECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
- F25—REFRIGERATION OR COOLING; COMBINED HEATING AND REFRIGERATION SYSTEMS; HEAT PUMP SYSTEMS; MANUFACTURE OR STORAGE OF ICE; LIQUEFACTION SOLIDIFICATION OF GASES
- F25B—REFRIGERATION MACHINES, PLANTS OR SYSTEMS; COMBINED HEATING AND REFRIGERATION SYSTEMS; HEAT PUMP SYSTEMS
- F25B41/00—Fluid-circulation arrangements
- F25B41/30—Expansion means; Dispositions thereof
- F25B41/31—Expansion valves
- F25B41/33—Expansion valves with the valve member being actuated by the fluid pressure, e.g. by the pressure of the refrigerant
- F25B41/335—Expansion valves with the valve member being actuated by the fluid pressure, e.g. by the pressure of the refrigerant via diaphragms
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T137/00—Fluid handling
- Y10T137/7722—Line condition change responsive valves
- Y10T137/7781—With separate connected fluid reactor surface
- Y10T137/7782—With manual or external control for line valve
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10T—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
- Y10T137/00—Fluid handling
- Y10T137/7722—Line condition change responsive valves
- Y10T137/7781—With separate connected fluid reactor surface
- Y10T137/7793—With opening bias [e.g., pressure regulator]
- Y10T137/7797—Bias variable during operation
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Fluid Mechanics (AREA)
- Mechanical Engineering (AREA)
- Thermal Sciences (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Temperature-Responsive Valves (AREA)
- Valve Housings (AREA)
Abstract
1. Zawór, zwlaszcza z termostatem, zlozony z kor- pusu z gniazdem zaworu, z czlonu zamykajacego, prze- suwanego przez zespól wykonawczy, wspólpracujacy ze sprezyna punktu nastawy oraz z zespolu regulacji punktu nastawy, umieszczonego w stanowiacej obudowe ze- spolu rurze, poprzecznej wzgledem osi korpusu zawo- ru i wyposazonego w srube regulacyjna, przesuwajaca nachylona powierzchnie styku, wspólpracujaca z na- chylona powierzchnia styku prowadzonej wzdluz osi zaworu plytki oporowej, na której opiera sie sprezyna punktu nastawy, znamienny tym, ze zespól (5) regu- lacji punktu nastawy jest wyposazony w osadzony przesuwnie w rurze (4) suwak (21) z nachylona czolowa powierzchnia (20), wspólpracujaca z nachy- lona zewnetrzna powierzchnia (19) plytki oporowej (14), zaopatrzony w gwintowany otwór (22), w który jest wkrecony gwintowany trzon (28) sruby regulacyj- nej (27), przy czym suwak (21) jest zabezpieczony przed obrotem, zas sruba regulacyjna (27) - przed przesuwaniem sie wzdluz rury (4). Fig. 4 PL PL PL PL PL PL PL PL PL
Description
Przedmiotem wynalazku jest zawór, zwłaszcza z termostatem, złożony z korpusu z gniazdem zaworu, z członu zamykającego, przesuwanego przez zespół wykonawczy, współpracujący ze sprężyną punktu nastawy oraz z zespołu regulacji punktu nastawy, umieszczonego w stanowiącej obudowę zespołu rurze, poprzecznej względem osi korpusu zaworu i wyposażonego w śrubę regulacyjn<ą przesuwającą nachyloną powierzchnię styku, współpracującą z nachyloną powierzchnią styku prowadzonej wzdłuż osi zaworu płytki oporowej, na której opiera się sprężyna punktu nastawy.
Z niemieckiego opisu patentowego nr DE 964241 oraz opisu patentowego Stanów Zj ednoczonych AP nr US 5186207 znany jest zawór z regulacją polegającą na przesuwaniu nachylonej czołowej powierzchni płytki oporowej, na której opiera się sprężyna punktu nastawy. Jednakże wykonanie takiego zaworu wymaga znacznego nakładu obróbki maszynowej (na przykład obróbki gwintu rury, w której jest umieszczony zespół regulacji nastawy). Ponadto w zaworze według opisu patentowego Stanów Zjednoczonych AP nr US 5186207 wlot i wylot zaworu stanowią integralne części rury wsuniętej do korpusu, przy czym element regulacyjny oddziałuje swąnachyloną czołową powierzchnią na nachyloną powierzchnię płytki oporowej sprężyny punktu nastawy i jest utrzymywany w swym położeniu za pomocą występów wystających ze ścianki części wylotowej rury, wskutek czego dalsza regulacja nastawy nie jest już możliwa.
Celem wynalazkujest opracowanie prostej konstrukcji takiego zaworu z termostatem, który z jednej strony wyeliminuje wspomniane niedogodności znanych zaworów, z drugiej zaś znacząco zmniejszy zakres niezbędnej obróbki maszynowej i obniży koszt wykonania zaworu.
Cel ten zrealizowany w konstrukcji zaworu według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że zespół regulacji punktu nastawyjest wyposażony w osadzony przesuwnie w rurze suwak z nachyloną czołową powierzchnią, współpracującą z nachyloną zewnętrzną powierzchnią płytki oporowej, zaopatrzony w gwintowany otwór, w który jest wkręcony gwintowany trzon śruby regulacyjnej, przy czym suwak jest zabezpieczony przed obrotem, zaś śruba regulacyjna przed przesuwaniem się wzdłuż rury;.
Stanowiąca obudowę zespołu regulacji punktu nastawy rura, wykonana z głęboko tłoczonej blachy metalowej, ma korzystnie kształt walca i jest przymocowana do korpusu zaworu za pomocą kołnierza.
Suwak zespołu regulacji punktu nastawy jest zaopatrzony na swym obwodzie przynajmniej wjeden podłużny rowek, równoległy do osi rury i współpracujący z występem wystającym z powierzchni ścianki rury.
Zespół regulacji punktu nastawyjest ponadto wyposażony w pierścień uszczelniający, otaczający zwężoną część łba śruby regulacyjnej i ograniczony z jednej strony wewnętrzną powierzchnią czołową tego łba, z drugiej zaś osadzonym przesuwnie w rurze pierścieniem ograniczającym, którego ruch w kierunku suwaka jest z kolei ograniczony przez występy na wewnętrznej powierzchni ścianki rury oraz w umieszczonąw końcu rury tuleję, stykającąsię z łbem śruby regulacyjnej.
Tuleja tajest przy tym unieruchomiona za pomocąwytłoczonych w ściance rury występów.
Łeb śruby regulacyjnej jest wyposażony w sześciokątne gniazdo o przekątnej mniejszej od wewnętrznej średnicy stykającej się z nim tulei, natomiast tuleja jest zaopatrzona w wewnętrzny gwint, w który wkręcony jest trzon śruby uszczelniającej, zaciskającej pierścień uszczelniający umieszczony na czołowym obrzeżu rury.
Śruba uszczelniająca jest ponadto zaopatrzona w sześciokątny łeb, mający w środku sześciokątne gniazdo, takie samo jak sześciokątne gniazdo śruby regulacyjnej.
Kołnierz rury jest wyposażony w czopki spawalnicze do wstępnego przyspawania go do korpusu zaworu, przy czym przestrzeń między tym kołnierzem i korpusem wypełniona jest lutowiem.
Suwak jest korzystnie wykonany ze spieków.
Dzięki zastosowaniu w konstrukcji zespołu regulacji punktu nastawy osobnego suwaka i przeniesieniu nachylonej powierzchni styku ze śruby regulacyjnej na suwak, upraszcza się dotychczasowy skomplikowany kształt znanych zaworów, eliminując konieczność jego obróbki me4
175 768 chanicznej. Ponadto nachylona powierzchnia czołowa suwaka, dzięki zastosowanym rowkom prowadzącym, nie obraca się wraz ze śrubąregulacyjną zwiększając przez to powierzchnię zetknięcia z nachyloną zewnętrzną powierzchnią płytki oporowej sprężyny.
Korzystnym rozwiązaniem zaworu według wynalazku jest również umieszczenie tulei między zewnętrznym końcem rury a łbem śruby regulacyjnej, która stanowi zderzak uniemożliwiający osiowe przemieszczanie się tej śruby.
Dzięki powyższym cechom zawór według wynalazku jest pewniejszy w działaniu, a równocześnie tańszy w porównaniu do znanych podobnych zaworów.
Wynalazekjest przykładowo wyjaśniony na rysunku, na którym: fig. 1 - przedstawia zawór według wynalazku w widoku z boku, z częściowym przekrojem; fig. 2 - tuleję, w której umieszczony jest zespół regulacji punktu nastawy, w widoku z boku; fig. 3 - tuleję według fig. 2 w widoku z przodu, a fig. 4 - tuleję z włożonym do niej zespołem regulacji punktu nastawy w perspektywicznym przekroju osiowym.
Zawór przedstawiony na fig. 1 składa się z korpusu 1, do którego jest przymocowany od dołu kołnierz 6 rury doprowadzającej 2, z boku kołnierz 7 rury doprowadzającej 3, a z drugiego boku kołnierz 8 rury 4, stanowiącej obudowę zespołu 5 regulacji punktu nastawy oraz z zespołu wykonawczego 12. Korpus 1 i rury 2,3 i 4 są wykonane z głęboko tłoczonej blachy metalowej. Zespół wykonawczy 12 składa się z membrany 11, zaciśniętej między kołnierzem 9 korpusu 1 i pokrywą 10, przy czym przestrzeń nad membranąj est połączona za pośrednictwem rurki kapilarnej 13 z nieuwidocznionym na rysunku czujnikiem ciśnienia czynnika chłodniczego, która oddziałuje na membranę 11 z siłaparcia równoważną drugostronnie reakcją ściskanej sprężyny 15 punktu nastawy. Sprężyna 15 opiera się zjednej strony o membranę 11, z drugiej zaś o płytkę oporową 14 (fig. 4). Odkształcona pod działaniem wypadkowej siły parcia i siły oddziaływania sprężyny 15 membrana 11 przesuwa nie pokazany na rysunku człon, utrzymując jego ciśnienie wylotowe 1 o żądanej wartości, wyższej od wartości ciśnienia czynnika chłodniczego, przekazywanego przez rurkę kapilarną 13. 1
Płytka oporowa 14 jest osadzona przesuwnie wzdłuż sworznia 16 (fig. 4) umieszczonego w korpusie 1, przemieszczając się pod działaniem sprężyny 15 w kierunku strzałki 18. W otworze 17 sworznia 16 jest osadzony przesuwnie nieuwidoczniony na rysunku popychacz, przenoszący w znany sposób ruch membrany 11 na również nieuwidoczniony człon zamykający zaworu. Płytka oporowa 14 jest zaopatrzona w stożkową a więc nachyloną powierzchnię zewnętrzną 19, współpracującąz nachyloną czołowąpowierzchnią20 suwaka 21 zespołu 5 regulacji punktu nastawy (fig. 1 i4). Suwak21 zespołu 5 regulacji punktu nastawy jest ponadto wyposażony w gwintowany otwór 22, w który wkręcony jest gwintowany trzon 28 śruby regulacyjnej 27. W celu zabezpieczenia suwaka 21 przed obrotem, jest on zaopatrzony w podłużne, równoległe do osi rowki 23 i 24 (fig. 3), współpracujące z występami 25 i 26 na wewnętrznej powierzchni rury 4, stanowiącej obudowę zespołu 5 regulacji punktu nastawy. Śruba regulacyjna 27 zespołu 5 jest osadzona obrotowo w rurze 4, przy czym jej łeb 29, zaopatrzony na powierzchni czołowej w sześciokątne gniazdo 32 o przekątnej mniejszej od wewnętrznej średnicy tulei 30, styka się czołowo z tątuleją30, przymocowanado rury 4 za pomocą wytłoczonych występów 31 w jej ściance. Dokręcanie lub odkręcanie śruby regulacyjnej 27 powoduje przesunęcie suwaka 21 w kierunku strzałki 33 (fig. 4), a w wyniku współdziałaniajego nachylonej czołowej powierzchni 20 z nachyloną stożkowo powierzchnią 19 płytki oporowej 14 - odpowiednie przesunięcie osiowe tej płytki 14 w kierunku strzałki 18, a tym samym zmianę napięcia początkowego sprężyny 15 punktu nastawy.
Na śrubie regulacyjnej 27 jest ponadto osadzony pierścień uszczelniający 34, ograniczony zjednej strony wewnętrznąpowierzchnią czołową 35 jej łba 29, z drugiej zaś przesuwnie osadzonym w rurze 4 pierścieniem ograniczającym 36. Przesuw osiowy pierścienia 36 w kierunku suwaka 21 jest ograniczony przez występy 25 i 26 na wewnętrznej powierzchni rury 4 (fig. 3).
Tuleja 30, zaciśnięta w rurze 4 przez wytłoczone na ściance występy 31 Jest zaopatrzona w wewnętrzny gwint 37, w który wkręcona jest śruba uszczelniająca 38 z sześciokątnym łbem 40, pod którym znajduje się pierścień uszczelniający 41, osadzony na czołowym obrzeżu rury 4.
175 768
Sześciokątny łeb 40 śruby uszczelniającej 38 jest ponadto zaopatrzony w sześciokątne gniazdo 39, takie samo jak sześciokątne gniazdo śruby regulacyjnej 27, dzięki czemu śrubą 27 można pokręcać zarówno za pomocą szczękowego przyrządu nastawczego, jak i klucza nasadowego.
Wymienne pierścienie uszczelniające 34 i 41 są korzystnie pokryte powłoką niklową zmniejszającą tarcie, dzięki czemu uzyskuje się dostateczne uszczelnienie przy użyciu bardzo małego momentu obrotowego.
Montaż zespołu 5 regulacji punktu nastawy odbywa się w sposób następujący: Poszczególne części zespołu 5 umieszcza się w rurze 4, którądociska się kołnierzem 8 do korpusu 1. Następnie przyspawa się punktowo kołnierz 8 rury 4 za pomocą znajdujących się na nim czopków spawalniczych 42, mocując go wstępnie do korpusu 1, po czym przestrzeń między kołnierzem 8 rury 4 i korpusem 1 wypełnia się lutowiem.
Fig.2 Fig. 3
Fig.4
175 768
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł
Claims (11)
- Zastrzeżenia patentowe1. Zawór, zwłaszcza z termostatem, złożony z korpusu z gniazdem zaworu, z członu zamykającego, przesuwanego przez zespół wykonawczy, współpracujący ze sprężynąpunktu nastawy oraz z zespołu regulacji punktu nastawy, umieszczonego w stanowiącej obudowę zespołu mrze, poprzecznej względem osi korpusu zaworu i wyposażonego w śrubę regulacyjną, przesuwającą nachyloną powierzchnię styku, współpracującą z nachyloną powierzchnią styku prowadzonej wzdłuż osi zaworu płytki oporowej, na której opiera się sprężyna punktu nastawy, znamienny tym, że zespół (5) regulacji punktu nastawyjest wyposażony w osadzony przesuwnie w rurze (4) suwak (21) z nachyloną czołowąpowierzchnią(20). współpracującąz nachyloną zewnętrzną powierzchnią (19) płytki oporowej (14), zaopatrzony w gwintowany otwór (22), w który jest wkręcony gwintowany trzon (28) śruby regulacyjnej (27), przy czym suwak (21) jest zabezpieczony przed obrotem, zaś śruba regulacyjna (27) - przed przesuwaniem się wzdłuż rury (4).
- 2. Zawór według zastrz. 1, znamienny tym, że stanowiąca obudowę zespołu (5) regulacji punktu nastawy rura (4), wykonana z głęboko tłoczonej blachy metalowej, ma kształt walca i jest przymocowana do korpusu (1) zaworu za pomocą kołnierza (8).
- 3. Zawór według zastrz. 1, znamienny tym, że suwak (21) zespołu (5) regulacji punktu nastawy jest zaopatrzony na swym obwodzie przynajmniej w jeden podłużny rowek (2i^, 24), równoległy do osi rury (4) i współpracujący z występem (25,26) wystającym z powierzchni ścianki rury (4).
- 4. Zawór według zastrz. 1, znamienny tym, że jego zespół (5) regulacji punktu nastawy jest wyposażony w pierścień uszczelniający (34), otaczający zwężoną część łba (29) śruby regulacyjnej (27) i ograniczony z jednej strony wewnętrznąpowierzchnią czołową (35) tego łba (29), z drugiej zaś osadzonym przesuwnie w rurze (4) pierścieniem ograniczającym (36), którego ruch w kierunku suwaka (21) jest z kolei ograniczony przez występy (25,26) na wewnętrznej powierzchni ścianki rury.
- 5. Zawór według zastrz. 1, znamienny tym, że jego zespół (5) regulacji punktu nastawy jest wyposażony w umieszczoną w końcu rury (4) tuleję (30), stykającą się z łbem (29) śruby regulacyjnej (27).
- 6. Zawór według zastrz. 5, znamienny tym, że tuleja (30) zespołu (5) regulacji punktu nastawy jest unieruchomiona za pomocą wytłoczonych w ściance rury (4) występów (31).
- 7. Zawór według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że łeb (29) śruby regulacyjnej (27) jest wyposażony w sześciokątne gniazdo (32) o przekątnej mniejszej od wewnętrznej średnicy stykającej się z nim tulei (30).
- 8. Zawór według zastrz. 5, znamienny tym, że tuleja (30) jest zaopatrzona w wewnętrzny gwint (37), w który wkręcony jest trzon śruby uszczelniającej (38), zaciskającej pierścień uszczelniający (41) umieszczony na czołowym obrzeżu rury (4).
- 9. Zawór według zastrz. 8, znamienny tym, że śruba uszczelniająca (38) jest zaopatrzona w sześciokątny łeb (40), mający w środku sześciokątne gniazdo (39), takie samo jak sześciokątne gniazdo śruby regulacyjnej (27).
- 10. Zawór według zastrz. 2, znamienny tym, że kołnierz (8) rury (4) jest wyposażony w czopki spawalnicze (42) do wstępnego przyspawania go do korpusu (1) zaworu, przy czym przestrzeń między tym kołnierzem (8) i korpusem (1) wypełniona jest lutowiem.
- 11. Zawór według zastrz. 1, znamienny tym, że suwak (21) jest wykonany ze spieków.175 768
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
DE4410346A DE4410346C2 (de) | 1994-03-25 | 1994-03-25 | Ventil, insbesondere thermostatisches Expansionsventil |
PCT/DK1995/000125 WO1995026477A1 (en) | 1994-03-25 | 1995-03-21 | Valve, especially a thermostatic expansion valve |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL316078A1 PL316078A1 (en) | 1996-12-23 |
PL175768B1 true PL175768B1 (pl) | 1999-02-26 |
Family
ID=6513814
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL95316078A PL175768B1 (pl) | 1994-03-25 | 1995-03-21 | Zawór, zwłaszcza z termostatem |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5706853A (pl) |
JP (1) | JPH09510769A (pl) |
CN (1) | CN1043810C (pl) |
AU (1) | AU1946495A (pl) |
DE (1) | DE4410346C2 (pl) |
GB (1) | GB2301654B (pl) |
PL (1) | PL175768B1 (pl) |
RU (1) | RU2120577C1 (pl) |
WO (1) | WO1995026477A1 (pl) |
Families Citing this family (7)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DE19725222A1 (de) * | 1997-06-15 | 1998-12-17 | Behr Thermot Tronik Gmbh & Co | Thermostatventil |
CN101855503A (zh) * | 2007-11-13 | 2010-10-06 | 丹福斯有限公司 | 膨胀阀 |
FR2959004B1 (fr) * | 2010-04-16 | 2016-02-05 | Valeo Systemes Thermiques | Dispositif de detente thermoplastique et boucle de climatisation comprenant un tel dispositif de detente thermoplastique |
CN102720845A (zh) * | 2012-06-30 | 2012-10-10 | 奉化市合力控制器有限公司 | 一种喷液阀结构 |
EP3048390A1 (en) * | 2015-01-26 | 2016-07-27 | Danfoss A/S | Bulb for a thermostatic expansion valve, set comprising a bulb and at least a part of a thermostatic expansion valve connected to a capillary and method for connecting a bulb and a capillary of a thermostatic expansion valve |
JP6971962B2 (ja) * | 2018-12-28 | 2021-11-24 | 株式会社鷺宮製作所 | 温度式制御弁の熱源への固定構造 |
US11879676B2 (en) | 2021-07-30 | 2024-01-23 | Danfoss A/S | Thermal expansion valve for a heat exchanger and heat exchanger with a thermal expansion valve |
Family Cites Families (8)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
DK65018C (da) * | 1936-01-31 | 1946-11-11 | Aga Baltic Ab | Kobling til Modulation eller Frekvensomdannelse. |
US2182718A (en) * | 1938-05-27 | 1939-12-05 | Alco Valve Company Inc | Refrigerating apparatus |
US2258295A (en) * | 1940-06-17 | 1941-10-07 | Flow Controls Inc | Expansion valve |
DE964241C (de) * | 1942-10-22 | 1957-05-23 | Hermann Flitsch | Regulierventil, insbesondere fuer den Kaeltemitteldurchfluss von Kaeltemaschinen |
GB946142A (en) * | 1961-04-10 | 1964-01-08 | British Thermostat Co Ltd | Improvements in thermostatic expansion valves |
NL9000744A (nl) * | 1990-03-29 | 1991-10-16 | Weinand Antonius Maria Stapelb | Geoptimaliseerd thermostatisch expansieventiel en een daarvan voorziene koelmachine. |
DE4038141C1 (pl) * | 1990-11-30 | 1992-05-27 | Danfoss A/S, Nordborg, Dk | |
JP2941506B2 (ja) * | 1991-08-09 | 1999-08-25 | 株式会社鷺宮製作所 | 膨張弁 |
-
1994
- 1994-03-25 DE DE4410346A patent/DE4410346C2/de not_active Expired - Fee Related
-
1995
- 1995-03-21 US US08/704,562 patent/US5706853A/en not_active Expired - Fee Related
- 1995-03-21 PL PL95316078A patent/PL175768B1/pl unknown
- 1995-03-21 CN CN95192276A patent/CN1043810C/zh not_active Expired - Fee Related
- 1995-03-21 WO PCT/DK1995/000125 patent/WO1995026477A1/en active Application Filing
- 1995-03-21 AU AU19464/95A patent/AU1946495A/en not_active Abandoned
- 1995-03-21 JP JP7524907A patent/JPH09510769A/ja active Pending
- 1995-03-21 GB GB9619935A patent/GB2301654B/en not_active Expired - Fee Related
- 1995-03-21 RU RU96121342A patent/RU2120577C1/ru active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
WO1995026477A1 (en) | 1995-10-05 |
DE4410346C2 (de) | 1996-04-11 |
GB2301654A (en) | 1996-12-11 |
RU2120577C1 (ru) | 1998-10-20 |
DE4410346A1 (de) | 1995-09-28 |
CN1144557A (zh) | 1997-03-05 |
JPH09510769A (ja) | 1997-10-28 |
GB2301654B (en) | 1997-12-17 |
AU1946495A (en) | 1995-10-17 |
PL316078A1 (en) | 1996-12-23 |
CN1043810C (zh) | 1999-06-23 |
GB9619935D0 (en) | 1996-11-06 |
MX9604212A (es) | 1997-12-31 |
US5706853A (en) | 1998-01-13 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US6164624A (en) | Expansion valve and refrigerating system | |
EP0614033A1 (en) | Temperature responsive 3-way line valve with shape memory alloy actuator | |
KR102139095B1 (ko) | 냉난방 시스템용 전자식 팽창밸브 | |
TW201007037A (en) | Balanced solenoid valve | |
DE3507221A1 (de) | Thermisches ausdehnungsventil mit schwingungsdaempfungsvorrichtung | |
GB2217816A (en) | Temperature-responsive valves | |
US4911412A (en) | Valves with improved actuators | |
KR20190016038A (ko) | 자체-정렬 스템 팁을 구비한 밸브 | |
PL175768B1 (pl) | Zawór, zwłaszcza z termostatem | |
US4084609A (en) | Cartridge type check valve | |
KR100856119B1 (ko) | 온도식 팽창밸브 | |
KR100617345B1 (ko) | 공압 조정기 조립체 | |
EP1416235B1 (en) | Expansion valve with solenoid valve | |
CZ295043B6 (cs) | Vkládací ventil | |
US20050139273A1 (en) | Electromechanically controlled proportional valve | |
JP3400413B2 (ja) | 着座弁 | |
PT1534393E (pt) | Cartucho actuado termicamente e válvula corta-fogo | |
RU2324095C1 (ru) | Клапан для радиаторов отопления | |
RU96121342A (ru) | Клапан, в особенности терморегулирующий вентиль | |
CZ295053B6 (cs) | Ventil, zejména termostatický ventil pro vytápěcí systémy | |
CA2177315C (en) | Quick coupling for fluids under pressure | |
JPH0237001Y2 (pl) | ||
KR0163966B1 (ko) | 릴리프 밸브 | |
RU2069284C1 (ru) | Контрольный клапан разности давлений с мембранным приводом | |
JPS6217663Y2 (pl) |