PL175240B1 - Szczotka do zębów - Google Patents

Szczotka do zębów

Info

Publication number
PL175240B1
PL175240B1 PL94313293A PL31329394A PL175240B1 PL 175240 B1 PL175240 B1 PL 175240B1 PL 94313293 A PL94313293 A PL 94313293A PL 31329394 A PL31329394 A PL 31329394A PL 175240 B1 PL175240 B1 PL 175240B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tufts
tuft
head
width
section
Prior art date
Application number
PL94313293A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313293A1 (en
Inventor
Christiane Monz
Original Assignee
Lingner & Fischer Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from GB939318203A external-priority patent/GB9318203D0/en
Priority claimed from GB9411453A external-priority patent/GB9411453D0/en
Application filed by Lingner & Fischer Gmbh filed Critical Lingner & Fischer Gmbh
Publication of PL313293A1 publication Critical patent/PL313293A1/xx
Publication of PL175240B1 publication Critical patent/PL175240B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B9/00Arrangements of the bristles in the brush body
    • A46B9/02Position or arrangement of bristles in relation to surface of the brush body, e.g. inclined, in rows, in groups
    • A46B9/04Arranged like in or for toothbrushes
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A46BRUSHWARE
    • A46BBRUSHES
    • A46B2200/00Brushes characterized by their functions, uses or applications
    • A46B2200/10For human or animal care
    • A46B2200/1066Toothbrush for cleaning the teeth or dentures

Landscapes

  • Brushes (AREA)

Abstract

1. Szczotka do zebów, majaca uchwyt i glówke z naniesiona szczecina, przy czym szczecina na glów- ce jest ulozona wedlug ukladu licznych nieciaglych peczków wystajacych z powierzchni glówki szczotki w kierunku zasadniczo prostopadlym do osi szczotki, znamienna tym, ze na uklad peczków sklada sie przynajmniej jeden pierwszy peczek (31, 34), którego przekrój prostopadly do osi peczka ma wiekszy wy- miar w kierunku równoleglym do osi szczotki niz w kierunku prostopadlym, w polaczeniu z przynajmniej jednym prostopadlym do powierzchni glówki drugim peczkiem (32) usytuowanym przy koncu ukladu pecz- ków oddalonym od uchwytu (2), w postaci ukladu pojedynczych peczków ulozonych koliscie lub wielo- katnie, wzglednie w postaci pojedynczego, prostopad- lego do powierzchni glówki peczka o przekroju kolistym, albo o przekroju w ksztalcie litery "C" lub "U", przy czym przynajmniej jedno z ramion drugiego peczka (32) o przekroju w ksztalcie "C" lub "U" jest ustawione równolegle do podluznej osi szczotki, zas zaokraglone wygiecie jest zwrócone w strone odlegle- go od uchwytu (2) konca powierzchni (4) glówki. Fig. 1 PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest szczotka do zębów.
Szczotki do zębów stanowią znane dobrze wyroby, które zawierają ogólnie uchwyt, mający na jednym swoim końcu główkę ze szczeciną.
Szczecina na tego rodzaju główce jest zwykle ułożona według układu nieciągłych pęczków osadzonych w gniazdach szczecinowej główki i wystają zasadniczo prostopadle do tej powierzchni. W znanych szczotkach do zębów tego rodzaju pęczki mają przekrój okrągły i są osadzone w zasadniczo okrągłych gniazdach.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4646381, jest znana szczotka do zębów mająca uchwyt i główkę ze szczeciną stanowiącą połączenie pęczków o przekroju okrągłym, pęczków o przekroju owalnym oraz pęczków o przekroju prostokątnym, umieszczonych w obrębie środkowego obszaru większego stosu poszczególnych szczecin pokrywających znaczny obszar powierzchni szczecinowej.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 2209173 jest znana szczotka do zębów, mająca podłużne prostokątne pęczki szczeciny, ustawione zasadniczo równolegle do osi szczotki, naprzemiennie z prostokątnymi odchylonymi pęczkami, przy czym szczecina w pęczkach jest spłaszczona dla utworzenia pęczków o ostrej krawędzi.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki nr 4268933 jest znana szczotka do zębów, mająca uchwyt i główkę z naniesioną szczeciną, przy czym szczecina na główce jest ułożona według układu licznych nieciągłych pęczków wystających z powierzchni główki szczotki w kierunku zasadniczo prostopadłym do osi szczotki.
W tego rodzaju znanych szczotkach pęczki szczeciny mają zasadniczo tę samą sztywność względem wyginania prostopadle do pionowej osi pęczka zarówno w kierunku równoległym, jak i prostopadłym do osi szczotki. Jest to niekorzystne z tego względu, że takie pęczki szczeciny, mające zasadniczo tę samą sztywność podczas ruchu główki w kierunku osi szczotki po zębach równolegle do dziąseł i w kierunku prostopadłym do osi szczotki po zębach poprzecznie do dziąseł powoduje duże zagrożenie zranienia dziąseł i niezbyt efektywne czyszczenie zębów.
Celem wynalazku jest opracowanie szczotki do zębów której pęczki mają mniejszą sztywność względem wyginania przy szczotkowaniu wzdłuż linii dziąseł dla uniknięcia ich skaleczenia.
Szczotka do zębów, mająca uchwyt i główkę z naniesioną szczeciną, przy czym szczecina na główce jest ułożona według układu licznych nieciągłych pęczków wystających z powierzchni główki szczotki w kierunku zasadniczo prostopadłym do osi szczotki według wynalazku charakteryzuje się tym, że na układ pęczków składa się przynajmniej jeden pierwszy pęczek, którego przekrój prostopadły do osi pęczka ma większy wymiar w kierunku równoległym do osi szczotki niż w kierunku prostopadłym, w połączeniu z przymajmniej jednym prostopadłym do powierzchni główki drugim pęczkiem usytuowanym przy końcu układu _ pęczków, oddalonym od uchwytu, w postaci układu pojedynczych pęczków ułożonych koliście lub wielokątnie, względnie w postaci pojedynczego, prostopadłego do powierzchni główki pęczka o przekroju kolistym, albo o przekroju w kształcie ”C lub U, przy czym przynajmniej jedno z ramion
175 240 drugiego pęczka o przekroju w kształcie C lub U jest ustawione równolegle do podłużnej osi szczotki, zaś zaokrąglone wygięcie jest zwrócone w stronę odległego od uchwytu końca powierzchni główki.
Każdy z pierwszych pęczków korzystnie pokrywanie więcej niż 25% obszaru powierzchni główki. Przekrój poprzeczny pierwszych pęczków ma w znaczącej swej części kształt zbliżony do prostokąta, którego długość jest ustawiona zasadniczo równolegle do osi szczotki.
W drugim wykonaniu szczotki przekrój poprzeczny przynajmniej jednego pierwszego pęczka ma kształt L, którego pierwsze ramię jest ułożone równolegle do osi szczotki a drugie ramię jest ułożone pod kątem do pierwszego ramienia.
W trzecim wykonaniu szczotki, ma ona od dwu do dwudziestu pięciu pierwszych pęczków, które wszystkie mają prostokątny względnie rombowy kształt przekroju poprzecznego. Długość prostokątnego przekroju poprzecznego pierwszych pęczków korzystnie mieści się w zakresie pomiędzy około 0,1 i 0,9 całkowitej długości powierzchni główki, a szerokość mieści się w zakresie pomiędzy około 0,05 i 0,5 szerokości powierzchni główki, przy czym układ takich pierwszych pęczków zawiera od pięciu do dwudziestu pierwszych pęczków.
Układ pęczków w wykonaniu szczotki według wynalazku zawiera przynajmniej dwa proste lub zakrzywione rzędy pierwszych pęczków ułożone ogólnie wzdłuż szerokości powierzchni główki, w połączeniu przynajmniej z jednym prostym lub zakrzywionym rzędem trzecich pęczków, ułożonym wzdłuż szerokości powierzchni główki, przy czym te trzecie pęczki mają przekrój okrągły.
W piątym wykonaniu szczotki według wynalazku, układ pęczków korzystnie zawiera przynajmniej dwa proste lub zakrzywione rzędy pierwszych pęczków ułożone wzdłuż szerokości powierzchni główki, połączone z przynajmniej jednym prostym lub zakrzywionym rzędem trzecich pęczków ułożonym wzdłuż szerokości powierzchni główki, przy czym te trzecie pęczki mają przekrój prostokątny, którego najdłuższy wymiar jest ułożony wzdłuż szerokości powierzchni główki. Tego rodzaju układ pęczków korzystnie zawiera dwa do pięciu rzędów pierwszych pęczków w połączeniu z jednym do czterech rzędów trzecich pęczków, względnie dwa do pięciu pierwszych pęczków ułożonych obok siebie wzdłuż szerokości powierzchni główki, lub też dwa do pięciu rzędów trzecich pęczków o przekroju okrągłym lub jeden do trzech rzędów trzecich pęczków o przekroju prostokątnym, którego dłuższy wymiar jest ułożony wzdłuż szerokości powierzchni główki, ułożonych obok siebie wzdłuż szerokości powierzchni główki.
Drugi pęczek korzystnie ma postać środkowego pęczka otoczonego przez sześć podobnych pęczków otaczających, rozmieszczonych w układzie symetrycznego sześciokąta, przy czym po każdej stronie podłużnej osi szczotki znajdują się trzy pęczki.
Pierwsze pęczki korzystnie zawierają szczeciny o długości krótszej niż szczeciny w drugim pęczku i w trzecich pęczkach, przy czym szczeciny w drugim pęczku i w trzecich pęczkach mają te samą długość.
Określenie kierunek równoległy do osi szczotki obejmuje wszystkie kierunki pomiędzy kierunkiem całkowicie równoległym do osi szczotki a kierunkiem całkowicie równoległym do podłużnych boków główki szczotki do zębów. Określenie okrągły obejmuje też kształt półokrągły.
Zwykle każdy z tego rodzaju pęczków pokrywa nie więcej niż 25% powierzchni obszaru powierzchni szczecinowej główki, przykładowo nie więcej niż 20%, odpowiednio mniej niż 10%, a korzystnie mniej niż 5%, przykładowo 1,2% obszaru powierzchni główki. Zwykle tego rodzaju pęczki mogą posiadać stosunek wymiaru w kierunku zasadniczo równoległym do osi szczotki (tj. wymiar długości) do wymiaru w kierunku zasadniczo prostopadłym do osi szczotki (tj. wymiar szerokości) rzędu 1,5:2 lub więcej, a korzystnie 2:1 lub więcej np. 2,5:1 lub więcej, przykładowo pomiędzy 2,5 - 3,5:1.
Szczotka do zębów według wynalazku polepsza skuteczność czyszczenia a także zmniejsza zagrożenie zranienia dziąseł.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia szczotkę do zębów w widoku perspektywicznym, fig. 2 - drugi przykład wykonania szczotki w widoku perspektywicznym, fig. 3 - trzeci przykład wykonania szczotki w widoku perspektywicznym, fig. 4 - czwarty przykład wykonania szczotki w widoku perspekty175 240 wicznym, fig. 5 - piąty przykład wykonania szczotki w widoku perspektywicznym, fig. 6 - układ pęczków szczotki według trzeciego przykładu wykonania z pięcioma rzędami pierwszych pęczków po pięć pęczków w każdym rzędzie w widoku z góry, fig. 7 - układ pęczków szczotki według trzeciego przykładu wykonania, pokazanego na fig. 3 w widoku z góry, fig. 8 - układ pęczków według czwartego przykładu wykonania, szczotki pokazanego na fig. 4 w widoku z góry, fig. 9 - układ pęczków szczotki według piątego przykładu wykonania, pokazanego na fig. 5 w widoku z góry, a fig. 10 - przekrój przez szczotkę według piątego przykładu wykonania, przeprowadzony wzdłuż linii D-D z fig. 9.
Na figurze 1 pokazano pierwszy przykład wykonania szczotki do zębów według wynalazku, zawierającej główkę 1 przyłączoną do uchwytu 2. Oś szczotki do zębów z fig. 1 jest oznaczona jako A-A, kierunek osi pęczków oznaczony jako B-B a kierunek szerokości główki 1 jest oznaczony jako C-C.
Główka 1 ma zamontowane pęczki 3 wystające zasadniczo prostopadle z powierzchni główki 1 w kierunku osi B-B pęczków.
Szczotka do zębów według pierwszego przykładu wykonania wynalazku ma pierwsze pęczki 31, których przekrój w kierunku prostopadłym do kierunku osi B-B pęczka jest prostokątny z dwoma zaokrąglonymi krótszymi bokami. Układ pęczków zawiera pięć pierwszych pęczków 31 mających długość stanowiącą przynajmniej połowę długości powierzchni 4 główki. Długość ta jest znacznie większa niż szerokość pęczków 31, przy czym wymiar długości jest ustawiony zasadniczo równolegle względem osi A-A szczotki. Każdy z pierwszych pęczków 31 powinien pokrywać nie więcej niż 25% obszaru powierzchni 4 główki 1. Ponadto na główce 1 znajduje się pojedynczy duży drugi pęczek 32 o kolistym przekroju prostopadłym do osi B-B pęczka ustawiony na odległym od uchwytu 2 końcu powierzchni 4 główki.
W drugim przykładzie wykonania szczotki według wynalazku przedstawionym na fig. 2, pierwsze pęczki 31 mają w przekroju kształt prostokąta z zaokrąglonymi krótkimi bokami prostopadłym do osi B-B pęczka, przy czym dwa dolne pierwsze pęczki 34 mają w przekroju prostopadłym do osi pęczka B-B kształt litery L, przy czym dłuższe ramię pęczka 34 w kształcie L ma w przekroju kształt zasadniczo prostokątny i jest ustawione zasadniczo równolegle do osi szczotki, a krótsze ramię 34A pęczka 34 jest ustawione pod kątem około 45° do dłuższego ramienia. Drugi pęczek 32 ma w przekroju prostopadłym do osi B-B pęczka kształt C lub U, a jego dwa ramiona są ustawione zasadniczo równolegle do osi szczotki, zaś zaokrąglone wygięcie sąsiaduje z końcem główki odległym od uchwytu. Podłużna oś A-A szczotki przecina drugi pęczek 32 w kształcie C lub U pomiędzy jego obydwoma ramionami.
Szczotka do zębów według wykonania wynalazku może mieć od dwu do dwudziestu pięciu pierwszych pęczków 31, wszystkie o kształcie prostokątnym względnie rombowym (prostokątny z zaokrąglonymi krótszymi bokami). Pierwsze pęczki 31 szczotki do zębów według wynalazku mogą mieć prostokątny przekrój poprzeczny, którego długość mieści się w zakresie pomiędzy około 0,1 i 0,9 całkowitej długości powierzchni 4 główki a szerokość mieści się w zakresie pomiędzy około 0,05 i 0,5 szerokości powierzchni 4 główki. Układ takich pierwszych pęczków 31 może zawierać od pięciu do dwudziestu pierwszych pęczków 31.
W trzecim przykładzie wykonania główki szczotki do zębów według wynalazku, pokazanym na fig. 3, pierwsze pęczki 31 mają kształt zasadniczo prostokątny w przekroju prostopadłym do osi B-B pęczka i są umieszczone w pięciu zakrzywionych rzędach, z których każdy składa się z czterech pierwszych pęczków 31 ustawionych obok siebie zasadniczo wzdłuż szerokości powierzchni 4 główki 1. Na odległym od uchwytu 2 końcu powierzchni 4 główki 1 znajduje się drugi pęczek 32 w postaci sześciu pęczków o przekroju zasadniczo okrągłym, umieszczonych w układzie symetrycznego sześciokąta wokół środkowego okrągłego pęczka. Średnica układu takiego drugiego pęczka 32 stanowi około 0,9 szerokości powierzchni 4, przechodzącej poprzez środek układu.
W czwartym przykładzie wykonania główki szczotki do zębów według wynalazku, pokazanym na fig. 4, pierwsze pęczki 31 mają zasadniczo prostokątny kształt przekroju prostopadłego do osi B-B pęczków i są ustawione w czterech rzędach, z których każdy ma cztery pierwsze pęczki 31 ustawione obok siebie zasadniczo wzdłuż szerokości powierzchni 4. Pomiędzy czterema rzędami pierwszych pęczków 31 są umieszczone trzy proste rzędy czterech trzecich
175 240 pęczków 33, przechodzące wzdłuż szerokości powierzchni 4, przy czym te trzecie pęczki 33 mają przekrój kolisty. Przy końcu powierzchni 4 oddalonym od uchwytu 2 znajduje się drugi pęczek 32 w postaci pojedynczych pęczków ustawionych według układu symetrycznego sześciokąta wokół środkowego pęczka. Drugi pęczek 32 i trzecie pęczki 33 mają taką samą długość, ale są dłuższe niż pierwsze pęczki 31.
Szczotka do zębów według tego przykładu wykonania wynalazku może mieć układ pęczków, który zawiera dwa do pięciu rzędów pierwszych pęczków 31 w połączeniu z jednym do czterech rzędów trzecich pęczków 33, względnie który zawiera dwa do pięciu rzędów pierwszych pęczków 31 ułożonych obok siebie wzdłuż szerokości powierzchni 4 główki lub dwa do pięciu rzędów trzecich pęczków 33 o przekroju okrągłym lub jeden do trzech rzędów trzecich pęczków 33 o przekroju prostokąta, którego dłuższy wymiar jest ułożony wzdłuż szerokości powierzchni 4 główki, ułożonych obok siebie wzdłuż szerokości powierzchni 4 główki.
W piątym przykładzie wykonania główki szczotki do zębów według wynalazku, pokazanym na fig. 5, pierwsze pęczki 31 mają w przekroju prostopadłym do osi B-B pęczka kształt prostokąta i są ustawione w czterech prostych rzędach, z których każdy składa się z czterech pierwszych pęczków 31 ustawionych obok siebie wzdłuż szerokości powierzchni 4 główki 1. Pomiędzy czterema rzędami pierwszych pęczków 31 są umieszczone trzy proste rzędy dwóch pęczków 33, które są usytuowane wzdłuż szerokości powierzchni 4 główki i które mają przekrój prostokątny, którego wymiar długości jest usytuowany wzdłuż szerokości powierzchni 4. Przy końcu powierzchni 4 oddalonym od uchwytu 2 znajduje się układ drugi pęczek 32 w postaci sześciu pojedynczych pęczków o przekroju zasadniczo okrągłym, umieszczonych według układu symetrycznego sześciokąta wokół środkowego pęczka. Drugi pęczek 32 i trzecie pęczki 33 mają taką samą długość, ale są dłuższe w kierunku niż pierwsze pęczki 31.
Na figurach 6 i 7 pokazano przykładowo układy pęczków 31, 32 stosowane w trzecim przykładzie wykonania szczotki do zębów pokazanej na fig. 3. Układy te zawierają pierwsze pęczki 31, mające kształt prostokąta z zaokrąglonymi narożami w przekroju prostopadłym do osi pęczka, ustawione w pięć lekko zakrzywionych rzędów biegnących zasadniczo wzdłuż szerokości powierzchni 4 i zawierających po pięć pionowych pęczków 31 jak pokazano na fig. 6, lub w pięć prostych rzędów zawierających po cztery pionowe pęczki 31, jak pokazano na fig. 7. Długość tych pierwszych pęczków 31 jest taka, że pięć pierwszych pęczków 31 ustawionych wzdłuż osi szczotki zajmuje praktycznie całość powierzchni 4 zajmowanej przez pierwsze pęczki 31, zaś przy końcu powierzchni 4 oddalonym od uchwytu 2 znajduje się drugi pęczek 32 w postaci pojedynczych pęczków o przekroju zasadniczo okrągłym, umieszczonych według układu symetrycznego sześciokąta wokół środkowego okrągłego pęczka.
Na figurze 8 przedstawiono schematycznie układ pęczków 3132,33 czwartego przykładu wykonania szczotki pokazanego na fig. 4 a na fig. 9 przedstawiono schematycznie układ pęczków piątego przykładu wykonania szczotki, pokazanego na fig. 5. Układy te ilustrują pierwsze pęczki 31, mające kształt prostokąta z zaokrąglonymi narożami w przekroju prostopadłym do osi pęczka, ustawione w cztery proste boczne rzędy biegnące zasadniczo wzdłuż osi szczotki. Pomiędzy poprzecznymi rzędami pierwszych pęczków 31 są umieszczone proste rzędy trzecich pęczków 33 ułożonych wzdłuż szerokości powierzchni 4. W układzie pokazanym na fig. 8 rzędy te zawierają po cztery trzecie pęczki 33 mające przekrój okrągły, zaś w układzie pokazanym na fig. 9 rzędy te zawierają po dwa trzecie pęczki 33 mające przekrój zasadniczo prostokątny, którego długość przebiega wzdłuż szerokości powierzchni 4 główki 1. Przy końcu powierzchni 4 odległym od uchwytu 2 znajduje się drugi pęczek 32 o przekroju zasadniczo okrągłym, w postaci sześciu pojedynczych pęczków rozmieszczonych według układu symetrycznego sześciokąta wokół środkowego okrągłego pęczka.
Na figurze 10 pokazano przekrój przez szczotkę według piątego przykładu wykonania wynalazku, przechodzący wzdłuż linii D-D pokazanej na fig. 9. Jak pokazano pierwsze pęczki 31, drugi pęczek 32 i trzecie pęczki 33 są osadzone w gniazdach 5,6 i zawierają szczecinę, ustawioną zasadniczo w kierunku osi B-B pęczka, prostopadłej do powierzchni 4 główki 1, i mającą zróżnicowaną długość.
175 240
175 240
175 240
Fig. 4
Fig- 5 ,
175 240
Β
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (13)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Szczotka do zębów, mająca uchwyt i główkę z naniesioną szczeciną, przy czym szczecina na główce jest ułożona według układu licznych nieciągłych pęczków wystających z powierzchni główki szczotki w kierunku zasadniczo prostopadłym do osi szczotki, znamienna tym, że na układ pęczków składa się przynajmniej jeden pierwszy pęczek (31, 34), którego przekrój prostopadły do osi pęczka ma większy wymiar w kierunku równoległym do osi szczotki niż w kierunku prostopadłym, w połączeniu z przynajmniej jednym prostopadłym do powierzchni. główki drugim pęczkiem (32) usytuowanym przy końcu układu pęczków oddalonym od uchwytu (2), w postaci układu pojedynczych pęczków ułożonych koliście lub wielokąinie, względnie w postaci pojedynczego, prostopadłego do powierzchni główki pęczka o przekroju kolistym, albo o przekroju w kształcie litery C lub U, przy czym przynajmniej jedno z ramion drugiego pęczka (32) o przekroju w kształcie C lub U jest ustawione równolegle do podłużnej osi szczotki, zaś zaokrąglone wygięcie jest zwrócone w stronę odległego od uchwytu (2) końca powierzchni (4) główki.
  2. 2. Szczotka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że każdy z pierwszych pęczków (31) pokrywa nie więcej niż 25% obszaru powierzchni (4) główki (1).
  3. 3. Szczotka do zębów według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że przekrój poprzeczny pierwszych pęczków (31) ma w znaczącej swej części kształt zbliżony do prostokąta, którego długość jest ustawiona zasadniczo równolegle do osi szczotki.
  4. 4. Szczotka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że przekrój poprzeczny przynajmniej jednego pierwszego pęczka (34) ma kształt L, którego jedno ramię jest ułożone równolegle do osi szczotki a drugie ramię jest ułożone pod kątem do pierwszego ramienia.
  5. 5. Szczotka do zębów według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że ma od dwu do dwudziestu pięciu pierwszych pęczków (31), które wszystkie mają prostokątny względnie rombowy kształt przekroju poprzecznego.
  6. 6. Szczotka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że pierwsze pęczki (31) mają prostokątny przekrój poprzeczny, którego długość mieści się w zakresie pomiędzy około 0,1 i 0,9 całkowitej długości powierzchni (4) główki a szerokość mieści się w zakresie pomiędzy około 0,05 i 0,5 szerokości powierzchni (4) główki, przy czym układ tych pierwszych pęczków (31) zawiera od pięciu do dwudziestu pierwszych pęczków (31).
  7. 7. Szczotka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że układ pęczków zawiera przynajmniej dwa proste lub zakrzywione rzędy pierwszych pęczków (31) ułożone wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki, w połączeniu z przynajmniej jednym prostym lub zakrzywionym rzędem trzecich pęczków (33), ułożonym wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki, przy czym te trzecie pęczki (33) mają przekrój okrągły.
  8. 8. Szczotka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że układ pęczków zawiera przynajmniej dwa proste lub zakrzywione rzędy pierwszych pęczków (31) ułożone wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki, połączone z przynajmniej jednym prostym lub zakrzywionym rzędem trzecich pęczków (33) ułożonym wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki, przy czym te trzecie pęczki (33) mają przekrój prostokątny, którego najdłuższy wymiar jest ułożony wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki.
  9. 9. Szczotka do zębów według zastrz. 7, znamienna tym, że układ pęczków zawiera dwa do pięciu rzędów pierwszych pęczków (31) w połączeniu z jednym do czterech rzędów trzecich pęczków (33).
  10. 10. Szczotka do zębów według zastrz. 7, znamienna tym, że układ pęczków zawiera dwa do pięciu rzędów pierwszych pęczków (31) ułożonych obok siebie wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki.
  11. 11. Szczotka do zębów według zastrz. 7, znamienna tym, że układ pęczków zawiera dwa do pięciu rzędów trzecich pęczków (33) o przekroju okrągłym lub jeden do trzech rzędów
    175 240 trzecich pęczków (33) o przekroju prostokątnym, którego dłuższy wymiar jest ułożony wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki, ułożonych obok siebie wzdłuż szerokości powierzchni (4) główki.
  12. 12. Szczotka do zębów według zastrz. 1, znamienna tym, że drugi pęczek (32) ma postać środkowego pęczka otoczonego przez sześć podobnych pęczków otaczających, rozmieszczonych w układzie symetrycznego sześciokąta, przy czym po każdej stronie podłużnej osi A-A szczotki znajdują się trzy pęczki.
  13. 13. Szczotka do zębów według zastrz. 1 albo 7 albo 8 albo 9 albo 10 albo 11 albo 12, znamienna tym, że pierwsze pęczki (31) zawierają szczeciny o długości krótszej niż szczeciny w drugim pęczku (32) i w trzecich pęczkach (33), przy czym szczeciny w drugim pęczku (32) i w trzecich pęczkach (33) mają tę samą długość.
PL94313293A 1993-09-02 1994-08-26 Szczotka do zębów PL175240B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB939318203A GB9318203D0 (en) 1993-09-02 1993-09-02 Novel device
GB9411453A GB9411453D0 (en) 1994-06-08 1994-06-08 Novel device
PCT/EP1994/002828 WO1995006420A1 (en) 1993-09-02 1994-08-26 Bristle arrangement for a toothbrush

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313293A1 PL313293A1 (en) 1996-06-24
PL175240B1 true PL175240B1 (pl) 1998-11-30

Family

ID=26303458

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94313293A PL175240B1 (pl) 1993-09-02 1994-08-26 Szczotka do zębów

Country Status (22)

Country Link
EP (1) EP0716573B1 (pl)
JP (1) JPH09502110A (pl)
KR (1) KR100334375B1 (pl)
CN (1) CN1041690C (pl)
AT (1) ATE147951T1 (pl)
AU (1) AU685493B2 (pl)
BR (1) BR9407571A (pl)
CA (1) CA2170741A1 (pl)
CZ (1) CZ288559B6 (pl)
DE (2) DE4496455T1 (pl)
DK (1) DK0716573T3 (pl)
ES (1) ES2097662T3 (pl)
FI (1) FI107774B (pl)
GR (1) GR3022989T3 (pl)
HK (1) HK1006268A1 (pl)
HU (1) HU215338B (pl)
NO (1) NO960855L (pl)
NZ (1) NZ271670A (pl)
PL (1) PL175240B1 (pl)
RU (1) RU2118111C1 (pl)
SK (1) SK279293B6 (pl)
WO (1) WO1995006420A1 (pl)

Families Citing this family (47)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9423421D0 (en) 1994-11-19 1995-01-11 Smithkline Beecham Plc Novel device
US5628082A (en) * 1995-03-22 1997-05-13 Colgate-Palmolive Company Toothbrush with improved efficacy
ATE240668T1 (de) * 1995-07-14 2003-06-15 Smithkline Beecham Consumer Zahnbürste
JP3528378B2 (ja) * 1995-12-01 2004-05-17 サンスター株式会社 歯ブラシ
US6886207B1 (en) 1999-06-14 2005-05-03 The Procter & Gamble Company Toothbrush
WO1999058019A1 (fr) * 1998-05-13 1999-11-18 Sunstar Inc. Brosse a dents
CA2392591A1 (en) * 1999-12-15 2001-06-21 Mcneil-Ppc, Inc. A toothbrush with individually embedded bristles
US6564416B1 (en) * 2000-05-22 2003-05-20 Gillette Canada Company Toothbrush
US20050000043A1 (en) 2003-04-23 2005-01-06 The Procter & Gamble Company Electric toothbrushes
DE102006012003A1 (de) * 2006-03-16 2007-09-20 Braun Gmbh Zahnbürste sowie Zahnbürstenkopf hierfür
US8631534B2 (en) 2006-06-08 2014-01-21 Dr. Fresh, Llc Toothbrush
USD642802S1 (en) 2008-08-29 2011-08-09 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD642803S1 (en) 2008-08-29 2011-08-09 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD632084S1 (en) 2008-08-29 2011-02-08 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD655916S1 (en) 2008-08-29 2012-03-20 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
US8776302B2 (en) 2008-08-29 2014-07-15 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
JP5550131B2 (ja) * 2009-10-16 2014-07-16 株式会社歯愛メディカル 歯ブラシ
USD655918S1 (en) 2009-12-15 2012-03-20 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD671325S1 (en) 2009-12-15 2012-11-27 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD642804S1 (en) 2009-12-15 2011-08-09 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD655917S1 (en) 2009-12-15 2012-03-20 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
USD631257S1 (en) 2009-12-15 2011-01-25 Colgate-Palmolive Company Toothbrush
MY166679A (en) * 2010-10-29 2018-07-18 Lion Corp Toothbrush
EP2494885A1 (en) * 2011-03-03 2012-09-05 Unilever Plc, A Company Registered In England And Wales under company no. 41424 of Unilever House Toothbrush
EP2810582B1 (en) * 2013-06-06 2018-08-08 The Gillette Company LLC Head for an oral care implement
RU2016121454A (ru) 2013-11-05 2017-12-11 Колгейт-Палмолив Компани Приспособление для ухода за полостью рта
US10039370B2 (en) 2013-11-05 2018-08-07 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
EP3057464B1 (en) 2013-11-05 2018-07-18 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD764804S1 (en) 2013-11-05 2016-08-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD749855S1 (en) 2013-11-05 2016-02-23 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
CA2970676A1 (en) 2014-12-23 2016-06-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
CN110338553B (zh) 2014-12-23 2021-06-22 高露洁-棕榄公司 具有多部件柄部的口腔护理器具
RU2669740C1 (ru) 2014-12-23 2018-10-15 Колгейт-Палмолив Компани Приспособление для ухода за полостью рта
MX2017007626A (es) 2014-12-23 2017-09-18 Colgate Palmolive Co Implemento para el cuidado bucal.
US11291293B2 (en) 2014-12-23 2022-04-05 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
USD780457S1 (en) 2014-12-23 2017-03-07 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
AU2014414823B2 (en) 2014-12-23 2018-04-05 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
CA2970624A1 (en) 2014-12-23 2016-06-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
RU2672953C1 (ru) 2014-12-23 2018-11-21 Колгейт-Палмолив Компани Приспособление для ухода за полостью рта, содержащее многокомпонентную рукоятку
WO2016105374A1 (en) 2014-12-23 2016-06-30 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10743646B2 (en) 2014-12-23 2020-08-18 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10226118B2 (en) 2014-12-23 2019-03-12 Colgate-Palmolive Company Oral care implement having multi-component handle
US10631964B2 (en) 2017-12-12 2020-04-28 Colgate-Palmolive Company Oral care implement
US10709533B2 (en) 2017-12-12 2020-07-14 Colgate-Palmolive Company Oral care implement and handle and refill head thereof
DE202018001075U1 (de) 2018-02-19 2018-03-28 Semen Zaitchik Bürste, insbesondere Zahnbürste deren Putzelemente die fraktalen Charakteristiken aufweisen
USD891784S1 (en) 2018-12-18 2020-08-04 Colgate-Palmolive Company Electric toothbrush handle
USD960582S1 (en) 2020-12-10 2022-08-16 Colgate-Palmolive Company Oral care refill head

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR733823A (fr) * 1932-03-18 1932-10-12 Perfectionnement aux brosses
US3214777A (en) * 1964-03-17 1965-11-02 Gronemeyer Erich W Plastic bristle brush
US4635313A (en) * 1983-11-16 1987-01-13 North American Philips Corporation Brush with self retaining bristles
EP0142885B1 (en) * 1983-11-16 1991-02-06 Anchor Advanced Products, Inc. Process for making a brush with self retention of bristles and brush made by the process
US5396678A (en) * 1992-11-02 1995-03-14 The Gillette Company Toothbrush with rectangular bristles

Also Published As

Publication number Publication date
HUT75134A (en) 1997-04-28
NZ271670A (en) 1996-10-28
FI960976A (fi) 1996-04-26
GR3022989T3 (en) 1997-07-30
PL313293A1 (en) 1996-06-24
ATE147951T1 (de) 1997-02-15
RU2118111C1 (ru) 1998-08-27
WO1995006420A1 (en) 1995-03-09
NO960855D0 (no) 1996-03-01
CA2170741A1 (en) 1995-03-09
CZ62996A3 (en) 1996-10-16
BR9407571A (pt) 1996-07-16
FI107774B (fi) 2001-10-15
KR960704479A (ko) 1996-10-09
AU7537294A (en) 1995-03-22
ES2097662T3 (es) 1997-04-01
CN1134103A (zh) 1996-10-23
JPH09502110A (ja) 1997-03-04
CN1041690C (zh) 1999-01-20
SK26496A3 (en) 1996-07-03
CZ288559B6 (cs) 2001-07-11
KR100334375B1 (ko) 2002-10-18
SK279293B6 (sk) 1998-09-09
DK0716573T3 (pl) 1997-03-10
EP0716573B1 (en) 1997-01-22
FI960976A0 (fi) 1996-03-01
EP0716573A1 (en) 1996-06-19
DE4496455T1 (de) 1996-11-14
HU215338B (hu) 1998-12-28
DE69401595T2 (de) 1997-06-26
NO960855L (no) 1996-04-25
AU685493B2 (en) 1998-01-22
HU9600514D0 (en) 1996-04-29
DE69401595D1 (de) 1997-03-06
HK1006268A1 (en) 1999-02-19

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL175240B1 (pl) Szczotka do zębów
US6405401B1 (en) Toothbrush having a bristle pattern which provides enhanced cleaning
EP0596633B1 (en) Toothbrush
CA2408614C (en) Toothbrush having a head which includes two portions
US5533227A (en) Toothbrush
EP0449655B1 (en) Toothbrush
JP3725546B2 (ja) 歯ブラシについての植毛配置
PL166046B1 (en) Dental deposit removing tooth brush
PL178783B1 (pl) Szczoteczka do zębów
AU2001259692A1 (en) Toothbrush
AU749875B2 (en) Toothbrush
CA2227546C (en) Brush for improved tuft retention and anchor wire therefor
EP1011375B1 (en) Toothbrush
JP3046561B2 (ja) 歯ブラシ
US20040025273A1 (en) Product with bristles
RU2267286C2 (ru) Зубная щетка с эффективной конфигурацией щетины
WO2020191568A1 (en) Toothbrush
JPH0975135A (ja) 歯ブラシ
JP3161347U (ja) 歯ブラシ
AU2002316458A1 (en) Toothbrush having a bristle pattern which provides enhanced cleaning
PL178441B1 (pl) Szczotka do zębów
JPH1052320A (ja) 屋根形カット歯ブラシ
PL181812B1 (pl) Szczotka do czyszczenia zębów
TH32661A (th) แปรงสีฟัน