PL175146B1 - Wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem - Google Patents

Wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem

Info

Publication number
PL175146B1
PL175146B1 PL94305927A PL30592794A PL175146B1 PL 175146 B1 PL175146 B1 PL 175146B1 PL 94305927 A PL94305927 A PL 94305927A PL 30592794 A PL30592794 A PL 30592794A PL 175146 B1 PL175146 B1 PL 175146B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drill
spindle
drilling machine
radially
shaft
Prior art date
Application number
PL94305927A
Other languages
English (en)
Other versions
PL305927A1 (en
Inventor
Hartmut Bohnet
Stefan Lind
Willi Haug
Original Assignee
Fischer Artur Werke Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fischer Artur Werke Gmbh filed Critical Fischer Artur Werke Gmbh
Publication of PL305927A1 publication Critical patent/PL305927A1/xx
Publication of PL175146B1 publication Critical patent/PL175146B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B23MACHINE TOOLS; METAL-WORKING NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • B23BTURNING; BORING
    • B23B51/00Tools for drilling machines
    • B23B51/0018Drills for enlarging a hole
    • B23B51/0027Drills for enlarging a hole by tool swivelling
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T408/00Cutting by use of rotating axially moving tool
    • Y10T408/83Tool-support with means to move Tool relative to tool-support
    • Y10T408/85Tool-support with means to move Tool relative to tool-support to move radially
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y10TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
    • Y10TTECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER US CLASSIFICATION
    • Y10T408/00Cutting by use of rotating axially moving tool
    • Y10T408/91Machine frame
    • Y10T408/93Machine frame including pivotally mounted tool-carrier

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Processing Of Stones Or Stones Resemblance Materials (AREA)
  • Drilling And Boring (AREA)
  • Earth Drilling (AREA)
  • Turning (AREA)
  • Drilling Tools (AREA)
  • Cutting Tools, Boring Holders, And Turrets (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)

Abstract

1. Wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem, z napedzanym przez wrzeciono uchwytem wiertla, z którego wystaje osiowo wiertlo z czolowa powierzchnia cierna, przy czym wiertlo i/lub plyta, posiadajaca otwór, jest wychylna promieniowo wzgledem osi srodkowej wrzeciona wiertarki, znamienna tym, ze uchwyt (23) wiertla i/lub plyta (10) sa osadzone za pomoca promieniowospre- zystych elementów lozyskowych (12). PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem, z napędzanym przez wrzeciono uchwytem wiertła, z którego wystaje osiowo wiertło z czołową powierzchnią cierną, przy czym wiertło i/lub płyta posiadająca otwórjest wychylną promieniowo względem osi środkowej wrzeciona wiertarki.
Do wykonywania otworów z podcięciem znane są wiertarki, mające jaki narzędzie wiertarskie wiertło z główką, rozszerzającą się w kierunku swobodnego końca. Podcięcie przy dnie otworu wierconego uzyskuje się tu dzięki temu, że główka wiertła jest wychylana w bok ruchem odchylnym lub zataczającym. Za pomocą ostrzy bocznych lub bocznej okładziny ciernej na główce wiertła rozwierca się przy tym podcięcie w obszarze dna otworu wierconego. Aby za pomocą tego rodzaju główki wiertła można było wykonać nie tylko podcięcie, lecz również część walcową otworu, główka ta jest zaopatrzona na swej powierzchni czołowej w powłokę cierną, na przykład z drobin diamentowych. Jeśli teraz należy wykonać za pomocą takiego wiertła w płycie elewacyjnej także walcową część otworu wierconego, to cała powierzchnia czołowa główki wiertła zaczyna nacierać na twardy materiał płyty elewacyjnej. Wskutek małej prędkości cięcia w środku powierzchni czołowej główki wiertła należy wiercić z dużym ciśnieniem dociskowym, co przyczynia się do przedwczesnego stępienia drobin diamentowych. W związku z tym znacznemu zmniejszeniu ulega trwałość narzędzia wiertarskiego.
175 146
Z opisu patentowego DE-OS-4119 350.4 jest wiertarka do wykonywania otworów wierconych w płytach elewacyjnych, w których użyta wiertarka, a wraz z nią zamocowane w niej wiertło do wykonywania podcięcia jest wychylane z osi środkowej i jest prowadzone podczas operacji rozwiercania w sposób wymuszony wzdłuż krzywki tarczowej. Wychylanie następuje ręcznie i dlatego ruch zataczający wiertła podczas operacji rozwiercania wykazuje tylko niewielką prędkość obrotową.
U podstaw wynalazku leży zadanie opracowania takiej wiertarki, w której pomiędzy główką wiertła a płytą, w której należy wykonać otwór z częścią walcową, podczas operacji wiercenia wykonywany jest promieniowy ruch względny, w celu zwiększenia trwałości wiertła.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że uchwyt wiertła i/lub płyta są osadzone za pomocą promieniowosprężystych elementów łożyskowych. Przez promieniowosprężyste osadzenie uchwytu wiertła i/lub płyty mogą wystąpić drgania wskutek samowzbudzenia w obszarze główki wiertła lub płyty. Drgania główki wiertła można wzbudzić w ten sposób, że w wiertle osiąga się pewien niewielki stan niewyważenia lub też jest ono zaopatrzone w szczególności w asymetryczną powierzchnię czołową.
W zalecanej postaci wykonania przewiduje się, że uchwyt wiertła jest zamocowany na wrzecionie wiertarskim za pośrednictwem sprężystego wału. Wał sprężysty można wykonać ze stali z tak dobraną średnicą i o takiej długości, aby uzyskać wymaganą sprężystość.
Wał sprężysty można osadzić w przestrzeni tłumiącej, wypełnionej smarem stałym lub innym środkiem tłumiącym, w celu tłumienia drgań wału, a tym samym także główki wiertła.
Wiertarkę można również wyposażyć w strefie wału sprężystego w urządzenie wibracyjne, wytwarzające określone drgania. Jako urządzenie wibracyjne może przy tym służyć elektromagnes z wysterowaniem pulsacyjnym, którego pole magnetyczne oddziaływa bezpośrednio na wał lub na ciało ferromagnetyczne, zamocowane na nim. Dzięki temu może następować promieniowe wychylanie główki wiertła z zadaną siłą promieniową i z żądaną częstotliwością. Zderzak, umieszczony na wale sprężystym może przy tym determinować maksymalne wychylenia główki wiertła.
Podobnie za pomocą urządzenia wibracyjnego można również nadawać poziome drgania płycie, spoczywającej poziomo na stole drgającym. Także do tego celu można zastosować elektromagnes, który oddziaływa na element ferromagnetyczny, połączony z płytą lub stołem drgającym, oraz nadaje drgania temu elementowi. ·
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia wiertarkę ze stołem drgającym fig 2 - uchwyt wiertła do wiertarki według fig. 1, połączony w wrzecionem wiertarki za pośrednictwem wału sprężystego, fig. 3 - wrzeciono wiertarki z wałem sprężystym jak na fig. 2, jednak z elektrycznym urządzeniem wibracyjnym, fig. 4 - szczegółowe ujęcie elektromagnesu, działającego na wał sprężysty, w przekroju podłużnym, a fig. 5 - elektromagnes według fig. 4, w widoku z góry.
Wiertarka przedstawiona na fig. 1, zawiera napęd 1 z wrzecionem 2, które napędza wiertło 4 za pośrednictwem wału sprężystego 3. Wiertło ma rozszerzającą się stożkowo główkę 5, która jest zaopatrzona w powłokę cierną z drobin diamentowych na swej czołowej powierzchni ciernej 6 oraz na swej powierzchni bocznej 7.
Wał sprężysty 3 umożliwia sprężyste wychylenia promieniowe główki 5 wiertła dzięki samowzbudnym lub wzbudzonym w sposób wymuszony drganiom wału sprężystego 3. Za pomocą urządzenia wibracyjnego 8 można pobudzić wał 3 w sposób wymuszony do drgań, tak, iż można tu mówić o określonych wychyleniach wału 3.
Samowzbudzeniu wału 3 może sprzyjać asymetryczne ukształtowanie w strefie główki wiertła. Jako przykłady wykonania są tu przedstawione: główka 50 wiertła z ukośną powierzchnią czołową oraz główka 51 z zestopniowaną powierzchnią czołową.
Wiertło 4 można opuszczać wzdłuż kierunku strzałki 9 na płytę 10, w celu wykonania otworu wierconego. W przypadku płyty 10 chodzi o płytę elewacyjną, która spoczywa na stole drgającym 11. Stół drgający 11 jest podparty ze swej strony za pośrednictwem promieniowosprężystego elementu łożyskowego 12 i jest wprawiany w poziomy ruch wibracyjny za pomocą silnika niewyważonego 13 jako urządzenia wibracyjnego.
1715 146
W płycie 10 uwidoczniony jest linią przerywaną przekrój wzdłużny wykonywanego otworu z podcięciem. Podczas wykonywania części walcowej 14 otworu 15 przewidziany jest promieniowy względny ruch wzajemny pomiędzy płytą 10 a główką 5 wiertła, w celu uzyskania w środku powierzchni 6 tarcia główki 5 wiertła większych prędkości ścierania lub cięcia. O ile urządzenia wibracyjne wykorzystuje się do wytwarzania względnego ruchu wzajemnego, te ostatnie działają efektywnie przynajmniej podczas wykonywania części walcowej 14. Podczas rozwiercania podcięcia 16, gdy główka wiertła wykonuje w znany jako taki sposób ruch zataczający lub wychylny, występuje zresztą dodatkowo promieniowy względny ruch wzajemny pomiędzy główką 5 wiertła a płytą 10.
Figura 2 przedstawia postać wykonania wrzeciona 2 wiertarki z jego tulejowym przedłużeniem 17, które obejmuje przestrzeń tłumiącą 18, w której osadzony jest wał sprężysty 3, otoczony środkiem tłumiącym 19. Jako środka tłumiącego 19 można użyć smaru stałego, wzbogaconego śrutem.
Przedłużenie promieniowe 17 wrzeciona jest osadzone w łożysku promieniowym 20 i jest uszczelnione względem wału 3 od strony czołowej za pomocą uszczelki 21. Element zderzakowy 22, zamocowany na wale 3, ogranicza wychylenia promieniowe wału sprężystego 3.
Na przednim końcu wału 3 umieszczony jest uchwyt 23 wiertła, w którym zamocowane jest wiertło 4 (fig. 1). W postaci wykonania według fig. 2 wał sprężysty jest wprawiany podczas wiercenia w ruch drgający samowzbudnie, tak iż żądane wychylenia promieniowe występują w strefie główki wiertła.
W postaci wykonania, przedstawionej na fig. 3, do oscylacyjnych wychyleń uchwytu 23 wiertła przeznaczony jest elektromagnes 24. Elektromagnes 24 poddaje się wysterowywaniu pulsacyjnemu za pośrednictwem oscylatora 25 i stopnia wyjściowego 26.
Na figurze 4 przedstawiona jest bardziej szczegółowo postać wykonania elektromagnesu 24 w przekroju podłużnym. Cewka 27 obejmuje rdzeń stalowy 28, którego pole magnetyczne oddziaływa na element ferromagnetyczny 29, zamocowany na wale 3.
Na figurze 5 przedstawione są:elektromagnes 24 w widoku z góry i element 29, zamocowany na wale 3 - w przekroju poprzecznym. Rdzeń stalowy 28 składa się z pakietu blach. Siła F, działająca pulsująco od elektromagnesu na element 29, jest zaznaczona za pomocą strzałki kierunkowej, wychodzącej promieniowo z elementu 29.
175 146
Fig.5
O
175 146
Fig Z,
175 146
175 146
Fig.2
175 146
FigJ
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 2,00 zł

Claims (10)

Zastrzeżenia patentowe
1. Wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem, z napędzanym przez wrzeciono uchwytem wiertła, z którego wystaje osiowo wiertło z czołową powierzchnią cierną, przy czym wiertło i/lub płyta, posiadająca otwór, jest wychylną promieniowo względem osi środkowej wrzeciona wiertarki, znamienna tym, że uchwyt (23) wiertła i/lub płyta (10) są osadzone za pomocą promieniowosprężystych elementów łożyskowych (12).
2. Wiertarka według zastrz. 1, znamienna tym, że uchwyt (23) wiertła jest zamocowany na wrzecionie (2) wiertarki za pośrednictwem wału sprężystego (3) jako sprężystego elementu łożyskowego.
3. Wiertarka według zastrz. 2, znamienna tym, że wał sprężysty (3) jest osadzony w wypełnionej środkiem tłumiącym (19) przestrzeni tłumiącej (18) tulejowego przedłużenia (17) wrzeciona.
4. Wiertarka według zastrz. 3, znamienna tym, że przestrzeń tłumiąca (18) jest uszczelniona do zewnątrz za pomocą promieniowosprężystej uszczelki (21), otaczającej wał sprężysty (3).
5. Wiertarka według zastrz. 1, znamienna tym, że posiada urządzenie wibracyjne (8) do wprowadzania uchwytu (23) wiertła w drgania promieniowe.
6. Wiertarka według zastrz. 5, znamienna tym, że urządzeniem wibracyjnym (8) jest działający w strefie uchwytu (23) wiertła lub wału sprężystego (3) elektromagnes (24), z pulsującym polem magnetycznym.
7. Wiertarka według zastrz. 3, znamienna tym, że na wale sprężystym (3) umieszczony jest element zderzakowy (22), który ogranicza wychylenia promieniowe wału (3).
8. Wiertarka według zastrz. 3, znamienna tym, że przedłużenie (17) wrzeciona jest osadzone w łożysku promieniowym (20).
9. Wiertarka według zastrz. 1, znamienna tym, że wiertło (4) ma główkę (5), rozszerzającą się ku czołowej powierzchni ciernej (6), oraz że powierzchnia cierna (6) jest nachylona względem osi środkowej wiercenia lub też zestopniowana asymetrycznie.
10. Wiertarka według zastrz. 1, znamienna tym, że płyta (10) jest umieszczona na stole drgaj ącym (11), które wprowadzane jest w drgania poziome za pomocą urządzenia wibracyjnego (13).
PL94305927A 1993-12-04 1994-11-21 Wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem PL175146B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4341378A DE4341378A1 (de) 1993-12-04 1993-12-04 Bohrvorrichtung mit radial auslenkbarer Bohrspindel

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL305927A1 PL305927A1 (en) 1995-06-12
PL175146B1 true PL175146B1 (pl) 1998-11-30

Family

ID=6504186

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94305927A PL175146B1 (pl) 1993-12-04 1994-11-21 Wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem

Country Status (14)

Country Link
US (1) US5540527A (pl)
EP (1) EP0656240B1 (pl)
JP (1) JP2749532B2 (pl)
CN (1) CN1045735C (pl)
AT (1) ATE164791T1 (pl)
BR (1) BR9404792A (pl)
CZ (1) CZ301494A3 (pl)
DE (2) DE4341378A1 (pl)
ES (1) ES2117188T3 (pl)
HU (1) HUT69903A (pl)
NO (1) NO944662L (pl)
PL (1) PL175146B1 (pl)
RU (1) RU2080217C1 (pl)
SK (1) SK147394A3 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5885294A (en) * 1997-09-22 1999-03-23 Ethicon, Inc. Apparatus and method for anchoring a cord-like element to a workpiece
US6843484B2 (en) 2002-07-08 2005-01-18 Monte L. Schroeder Quick change chuck
DE10311079A1 (de) * 2003-03-13 2004-09-30 Powers Fasteners Europe Bv Bohrvorrichtung
AU2006236012B2 (en) * 2006-11-15 2009-06-04 Sandvik Intellectual Property Ab A rock bolt and an anchoring device
US7793560B2 (en) * 2007-09-11 2010-09-14 Black & Decker Inc. Transmission and variable radially expanding spring clutch assembly
US8109183B2 (en) 2008-06-06 2012-02-07 Black & Decker Inc. Impact resistant tool bit and tool bit holder
DE102008045675A1 (de) * 2008-09-04 2010-03-11 Komet Group Gmbh Rundlaufendes Schaftwerkzeug
US8540580B2 (en) * 2009-08-12 2013-09-24 Black & Decker Inc. Tool bit or tool holder for power tool
US9273522B2 (en) 2011-10-14 2016-03-01 Baker Hughes Incorporated Steering head with integrated drilling dynamics control
DE102012108098A1 (de) * 2012-08-31 2014-03-06 Sandvik Intellectual Property Ab Schwingungsgedämpftes Werkzeug
JP6405717B2 (ja) * 2014-06-03 2018-10-17 三星ダイヤモンド工業株式会社 ホルダ、ホルダユニット及びスクライブ装置
CN104308909B (zh) * 2014-10-20 2016-06-22 浙江昊国家具有限公司 用于椅子坐垫的钻孔生产线
CN104858943A (zh) * 2015-06-03 2015-08-26 朱彩玲 一种木质饰品静力打孔机
CN106346052B (zh) * 2016-11-04 2018-02-09 泰州市光明电子材料有限公司 一种钻头直径可变的打孔机构
WO2019090632A1 (zh) * 2017-11-09 2019-05-16 杨家圆 一种高效精确木板打孔装置

Family Cites Families (18)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE142611C (pl) *
US2215939A (en) * 1938-06-09 1940-09-24 Shawlock Inc Boring-routing tool
US2234477A (en) * 1938-06-20 1941-03-11 Crayon C Efird Underreaming tool
US2314084A (en) * 1941-08-06 1943-03-16 Fried Armin Tool for chamfering, recessing, and the like
US2441158A (en) * 1944-11-03 1948-05-11 Krasnow Leonard Machine tool
US4230493A (en) * 1978-09-22 1980-10-28 E. I. Du Pont De Nemours And Company Gold conductor compositions
DE3207599A1 (de) * 1982-03-03 1983-09-08 Brückl-Technik, Gesellschaft für technische Erzeugnisse mbH, 7903 Laichingen Vorrichtung zum herstellen eines hinterschnittes in einem bohrloch
DE8304014U1 (de) * 1983-02-12 1984-07-19 Fischer, Artur, Dr.H.C., 7244 Waldachtal Werkzeug zur herstellung einer hinterschneidung
DE3327409A1 (de) * 1983-07-29 1985-02-07 Hawera Probst Gmbh + Co, 7980 Ravensburg Bohrwerkzeug zur herstellung von hinterschneidungen in vorgefertigten bohrungen
IT1204117B (it) * 1986-01-28 1989-03-01 Luciano Frazzoli Attrezzo per eseguire lamature su macchine utensili in particolare all'estremita' non accessibile di fori passanti
DE3708080A1 (de) * 1987-03-13 1988-09-22 Bosch Gmbh Robert Bohrwerkzeug
DE3842683A1 (de) * 1988-04-02 1990-03-15 Karl Eischeid Bohrvorrichtung zum herstellen von hinterschneidungen in nicht durchgehenden zylindrischen vorbohrungen und befestigungseinrichtung eines gewindebauteils in einer hinterschneidung
DE3917603A1 (de) * 1989-05-31 1990-12-06 Hilti Ag Bohrvorrichtung fuer hinterschnitt
DE4004485A1 (de) * 1990-02-14 1991-08-22 Fischer Artur Werke Gmbh Vorrichtung zur herstellung von bohrloechern mit hinterschneidung
DE4009735A1 (de) * 1990-03-09 1991-09-12 Fischer Artur Werke Gmbh Vorrichtung zur herstellung von bohrloechern mit hinterschneidung
DE4119350A1 (de) * 1990-11-08 1992-05-14 Fischer Artur Werke Gmbh Vorrichtung zur herstellung von bohrloechern mit hinterschneidung
DE4127745A1 (de) * 1991-08-22 1993-02-25 Fischer Artur Werke Gmbh Vorrichtung zur herstellung von bohrloechern mit hinterschneidung
DE4214343A1 (de) * 1992-05-05 1993-11-11 Fischer Artur Werke Gmbh Vorrichtung zur Herstellung von Bohrlöchern mit Hinterschneidung

Also Published As

Publication number Publication date
JPH07185921A (ja) 1995-07-25
CN1111180A (zh) 1995-11-08
SK147394A3 (en) 1997-07-09
RU94042931A (ru) 1996-10-20
HUT69903A (en) 1995-09-28
CZ301494A3 (en) 1995-08-16
JP2749532B2 (ja) 1998-05-13
ES2117188T3 (es) 1998-08-01
ATE164791T1 (de) 1998-04-15
HU9403287D0 (en) 1995-01-30
BR9404792A (pt) 1995-08-01
EP0656240A1 (de) 1995-06-07
NO944662L (no) 1995-06-06
EP0656240B1 (de) 1998-04-08
DE59405635D1 (de) 1998-05-14
NO944662D0 (no) 1994-12-02
RU2080217C1 (ru) 1997-05-27
CN1045735C (zh) 1999-10-20
PL305927A1 (en) 1995-06-12
DE4341378A1 (de) 1995-06-08
US5540527A (en) 1996-07-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL175146B1 (pl) Wiertarka z wychylnym promieniowo wrzecionem
US3633688A (en) Torsional rectifier drilling device
JP2008522820A (ja) 振動装置
US2699696A (en) Tool carrier and vibration-damping means therefor
PL88508B1 (pl)
JP2008501544A (ja) 固定ベース内にアンカーを固定するための方法、アンカー及びドリル装置
AU2003203223B2 (en) Concrete drill
US6234728B1 (en) Drilling head with vibratory effect
US4693325A (en) Sonic drill employing orbiting crank mechanism
US8960325B2 (en) Free-mass and interface configurations of hammering mechanisms
JP3571050B2 (ja) 非円形の孔を形成するための精密穿孔機
US6478663B1 (en) Sanding device for curved surfaces
JP4602239B2 (ja) 穴の製造方法及び装置
US3608648A (en) Sonically actuated shaft with coolant jacket
US20090274400A1 (en) Rotating -Body Support Structure
US4693326A (en) Cycloidal earth cutting system with rocker-type nutating action
JPH01109007A (ja) セラミックスの精密穴加工用振動切削ボール盤
CN2385823Y (zh) 一种建筑和装修用空芯钻头
CN107630659A (zh) 一种易于更换的岩土工程用钻孔设备
JPS62140702A (ja) 精密重畳振動穴加工方法
SU1726148A1 (ru) Резец дл чистовой обработки
KR100441626B1 (ko) 호닝용 진동 부속장치
US5458530A (en) Device for producing drilled holes with undercut
SU1117134A1 (ru) Патрон дл вибрационной обработки отверстий
SU1065107A1 (ru) Вибрационный инструментальный шпиндель