PL174050B1 - Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętąbelką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową - Google Patents

Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętąbelką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową

Info

Publication number
PL174050B1
PL174050B1 PL94303113A PL30311394A PL174050B1 PL 174050 B1 PL174050 B1 PL 174050B1 PL 94303113 A PL94303113 A PL 94303113A PL 30311394 A PL30311394 A PL 30311394A PL 174050 B1 PL174050 B1 PL 174050B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rib
tubular beam
tubular
edges
coaxial
Prior art date
Application number
PL94303113A
Other languages
English (en)
Other versions
PL303113A1 (en
Inventor
Tadeusz Sajdak
Jerzy Łeszyk
Marek Sobaś
Original Assignee
Os Bad Rozwojowy Pojazdow Szyn
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Os Bad Rozwojowy Pojazdow Szyn filed Critical Os Bad Rozwojowy Pojazdow Szyn
Priority to PL94303113A priority Critical patent/PL174050B1/pl
Publication of PL303113A1 publication Critical patent/PL303113A1/xx
Publication of PL174050B1 publication Critical patent/PL174050B1/pl

Links

Landscapes

  • Rod-Shaped Construction Members (AREA)

Abstract

1 Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową, polegający nawsuwaniukońcabelkirurowejw otwory współosiowe środnikawewnętrznego i środnika zewnętrznego oraz położeniu spoin wokół belki rurowej i krawędzi otworów współosiowych, znamienny tym, ze przed zamknięciem belki skrzynkowej (A) do co najmniej jednej z jej powierzchni wewnętrznych przytwierdza się co najmniejjedno zebro (4) tak, aby bok żebra (4), lezący naprzeciwjego połączenia zpasempoziomym (3), dochodził przynajmniej do powierzchni opisanej krawędziami otworów współosiowych (B), natomiast po zamknięciu belki skrzynkowej (A), przez otwory współosiowe (B)łączy się spoinami pozostałe boki zebra (4) z przyległymi do nich powierzchniami belki skrzynkowej (A), ponadto na końcu belki rurowej (6) wykonuje się co najmniej jedńą szczebnę wzdłużną (7) tak, aby po wsunięciu belki rurowej (6)w otworywspółosiowe(B) zebro (4) zamykało szczelinę wzdłużną (7) przynajmniej od strony jej krawędzi zewnętrznych, następnie wsunięty w otwory współosiowe (B) koniec belki rurowej (6) łączy się z powierzchnią zebra (4) spoiną, która układa się od wnętrza belki rurowej (6)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową, zwłaszcza w ramach wózków pojazdów szynowych.
Znany jest sposób połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową, w którym w otwory współosiowe usytuowane w środnikach zamkniętej belki skrzynkowej wsuwa się koniec belku rurowej, po czym belkę rurową unieruchamia się spoinami przebiegającymi wokół tej belki po obwodzie krawędzi otworów współosiowych.
Wadą połączenia otrzymanego znanym sposobem jest zbyt, mała jego wytrzymałość na działanie sił poosiowych, występujących w belce rurowej.
Celem wynalazku jest sposób, połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową i węzeł połączenia otrzymany tym sposobem, które charakteryzować będzie duża odporność połączenia na działanie sił poosiowych w belce rurowej, bez niebezpieczeństwa wprowadzenia dodatkowych stref koncentracji naprężeń w poszczególnych częściach ramy.
Sposób według wynalazku polega na tym, że przed zamknięciem belki skrzynkowej do co najmniej jednej z jej powierzchni wewnętrznych przytwierdza się co najmniej jedno żebro tak,
174 050 aby bok żebra, leżący naprzeciw jego połączenia z pasem poziomym, dochodził przynajmniej do powierzchni opisanej krawędzi otworów współosiowych. Po zamknięciu belki skrzynkowej, przez otwory współosiowe łączy się spoinami pozostałe boki żebra z przyległymi do nich powierzchniami belki skrzynkowej. Na końcu belki rurowej wykonuje się co najmniej jedną szczelinę wzdłużną tak, aby po wsunięciu belki rurowej w otwory współosiowe żebro zamykało szczelinę wzdłużną, przynajmniej od strony jej krawędzi zewnętrznych. Wsunięty w otwory współosiowe koniec belki rurowej łączy się z powierzchnią żebra spoiną, która układa się od wnętrza belki rurowej.
Istota węzła według wynalazku polega na tym, że wchodzący w otwory współosiowe koniec belki rurowej ma co najmniej jedną szczelinę wzdłużną. Do powierzchni wewnętrznych belki skrzynkowej są przytwierdzone boki co najmiej jednego żebra, Żebro zamyka szczelinę wzdłużną przynajmniej od strony jej krawędzi zewnętrznych. Co najmniej jedna powierzchnia żebra i belka rurowa są połączone ze sobą przebiegaj ącą wzdłuż szczeliny wzdłużnej. Korzystnie jest, gdy bok żebra leżący naprzeciw jego połączenia z pasem poziomym znajduje się między krawędziami zewnętrznymi i krawędziami wewnętrznymi szczeliny wzdłużnej. Według dalszej cechy wynalazku bok żebra leżący naprzeciw jego połączenia z pasem poziomym znajduje się wewnątrz belki rurowej.
Zaletą sposobu według wynalazku jest wysoki stopień technologiczności konstrukcji. Zaletą węzła połączenia jest symetria w przepływie obciążeń, umożliwiająca ich równomierne rozłożenie w spoinach belki skrzynkowej.
Węzeł według wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 jest widokiem połączenia od strony belki rurowej, fig. 2 - jego przekrojem płaszczyzną A-A, a fig. 3 przekrojem częściowym połączenia po prostej B-B, natomiast fig. 4 jest widokiem węzła od strony belki rurowej innego wariantu wykonania połączenia.
Konstrukcja węzła zostanie przedstawiona na przykładzie sposobu jego wykonania.
W sposobie według wynalazku przed zamknięciem belki skrzynkowej A, polegającym na połączeniu spoinami krawędzi środnika wewnętrznego 1 i środnika zewnętrznego 2 oraz z pasami poziomymi 3, do powierzchni wewnętrznych belki skrzynkowej A przytwierdza się spoinami boki żebra 4 i żebra dodatkowego 5. Żebro 4 i żebro dodatkowe 5 rozmieszcza się tak, aby ich boki zewnętrzne były styczne do powierzchni pasów poziomych 3, natomiast grzbiety żebra 4 i żebra dodatkowego 5 styczne do powierzchni cylindra opisanej na krawędziach otworów współosiowych B wykonanych w środniku wewnętrznym 1 i środniku zewnętrznym 2. Belkę skrzynkową A zamyka się i przez otwory współosiowe B łączy się spoinami zewnętrzne boki żebra 4 i żebra dodatkowego 5 z powierzchniami pasów poziomych 3. W końcu belki rurowej 6 wykonuje się szczelinę wzdłużną 7 i szczelinę dodatkową 8, które rozmieszcza się w ten sposób, aby krawędzie zewnętrzne szczeliny wzdłużnej 7 były równoległe do powierzchni bocznych żebra 4, a krawędzie zewnętrzne szczeliny dodatkowej 8 pokrywały się z płaszczyznami powierzchni bocznych żebra dodatkowego 5. Koniec belki rurowej 6 wsuwa się w otwory współosiowe B, następnie przez otwór w belce rurowej 6 łączy się spoinami grzbiet żebra 4 z krawędziami szczeliny wzdłużnej 7 i grzbiet żebra dodatkowego 5 z krawędziami szczeliny dodatkowej 8. Na powierzchniach zewnętrznych środnika wewnętrznego 1 i środnika zewnętrznego 2 układa się, wzdłuż krawędzi otworów współosiowych B, spoiny łączące powierzchnię belki rurowej 6 z powierzchniami belki skrzynkowej A.
174 050
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową, polegający na wsuwaniu końca belki rurowej w otwory współosiowe środnika wewnętrznego i środnika zewnętrznego oraz położeniu spoin wokół belki rurowej i krawędzi otworów współosiowych, znamienny tym, .że przed zamknięciem belki skrzynkowej (A) do co najmniej jednej z jej powierzchni wewnętrznych przytwierdza się co najmniej jedno żebro (4) tak, aby bok żebra (4), leżący naprzeciw jego połączenia z pasem poziomym (3), dochodził przynajmniej do powierzchni opisanej krawędziami otworów współosiowych (B), natomiast po zamknięciu belki skrzynkowej (A), przez otwory współosiowe (B) łączy się spoinami pozostałe boki żebra (4) z przyległymi do nich powierzchniami belki skrzynkowej (A), ponadto na końcu belki rurowej (6) wykonuje się co najmniej jedną szczelinę wzdłużną (7) tak, aby po wsunięciu belki rurowej (6) w otwory współosiowe (B) żebro (4) zamykało szczelinę wzdłużną (7) przynajmniej od strony jej krawędzi zewnętrznych, następnie wsunięty w otwory współosiowe (B) koniec belki rurowej (6) łączy się z powierzchnią żebra (4) spoiną, która układa się od wnętrza belki rurowej (6).
  2. 2. Węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową, w którym koniec belki rurowej jest wsunięty w otwory współosiowe środnika wewnętrznego i środnika zewnętrznego i unieruchomiony w nich za pomocą spoin, przebiegających wokół belki rurowej i krawędzi otworów współosiowych, znamienny tym, że wchodzący w otwory współosiowe (B) koniec belki rurowej (6) ma co najmniej jedną szczelinę wzdłużną (7), natomiast do powierzchni wewnętrznych belki skrzynkowej (A) są przytwierdzone boki co najmniej jednego żebra (4), ponadto żebro (4) zamyka szczelinę wzdłużną (7) przynajmniej od strony jej krawędzi zewnętrznych, przy czym co najmniej jedna powierzchnia żebra (4) oraz belka rurowa (6) są połączone ze sobą spoiną przebiegającą wzdłuż szczeliny wzdłużnej (7).
  3. 3. Węzeł według zastrz. 2, znamienny tym, że bok żebra (4) leżący naprzeciw jego połączenia z pasem poziomym (3) znajduje się pomiędzy krawędziami zewnętrznymi i krawędziami wewnętrznymi szczeliny wzdłużnej (7).
  4. 4. Węzeł według zastrz. 2, znamienny tym, że bok żebra (4) leżący naprzeciw jego połączenia z pasem poziomym (3) znajduje się wewnątrz belki rurowej (6).
PL94303113A 1994-04-22 1994-04-22 Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętąbelką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową PL174050B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303113A PL174050B1 (pl) 1994-04-22 1994-04-22 Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętąbelką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303113A PL174050B1 (pl) 1994-04-22 1994-04-22 Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętąbelką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL303113A1 PL303113A1 (en) 1995-10-30
PL174050B1 true PL174050B1 (pl) 1998-06-30

Family

ID=20062237

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303113A PL174050B1 (pl) 1994-04-22 1994-04-22 Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętąbelką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL174050B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL303113A1 (en) 1995-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3512669C2 (pl)
US10155342B2 (en) Seam for an industrial fabric and seaming element therefor
DE3050690C2 (de) Wärmetauscher mit einer Wärmetauschermatte aus elastomerem Material
US9487911B2 (en) Profiled seaming element for industrial textiles
FI113674B (fi) Puristinhuopa
DE2012558C2 (de) Isoliertes Rohrleitungssystem, insbesondere Fernheizungsrohranlage
PL180970B1 (pl) Pręt ramy do szafy rozdzielczej
KR830002185A (ko) 부식 저항 조인트
PL184494B1 (pl) Sposób łączenia rur powlekanych
PT819200E (pt) Serie de acessorios para unir vigas em i ou em u ou outras seccoes transversais de vigas
KR910000456A (ko) 철도차량차제 및 이것의 제작방법
JPS63502197A (ja) 構造棒材
PL174050B1 (pl) Sposób połączenia belki rurowej z zamkniętąbelką skrzynkową i węzeł połączenia belki rurowej z zamkniętą belką skrzynkową
US6061989A (en) Modular structural components
DE59706165D1 (de) Wärmegedämmtes Verbundprofil
JPS62502271A (ja) 土木工事に供するトンネル叉はパイプ構造体
CA1086918A (en) Reinforced pipe cross fitting
DE3242845A1 (de) Waermetauscher fuer gase stark unterschiedlicher temperaturen
CA2305508A1 (en) Modular heat exchanger and method of making
FI77774C (fi) Stegstruktur foer hyllor.
PL183026B1 (pl) Rura kominowa do renowacji kominów
US1560979A (en) Trussed structure
SU893267A1 (ru) Стыковое соединение строительных конструкций
DE4338959A1 (de) Wasser/Luft-Wärmetauscher für Kraftfahrzeuge und Herstellungsverfahren für diesen
DE3614405C1 (en) Unitised unit which satisfies high hygiene requirements

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20110422