PL173833B1 - Sposób i urządzenie transmisji komunikatów w systemie przywoławczym - Google Patents

Sposób i urządzenie transmisji komunikatów w systemie przywoławczym

Info

Publication number
PL173833B1
PL173833B1 PL93309247A PL30924793A PL173833B1 PL 173833 B1 PL173833 B1 PL 173833B1 PL 93309247 A PL93309247 A PL 93309247A PL 30924793 A PL30924793 A PL 30924793A PL 173833 B1 PL173833 B1 PL 173833B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
message
paging
wireless
pager
telephone
Prior art date
Application number
PL93309247A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309247A1 (en
Inventor
Walter L. Davis
Original Assignee
Motorola Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Motorola Inc filed Critical Motorola Inc
Publication of PL309247A1 publication Critical patent/PL309247A1/xx
Publication of PL173833B1 publication Critical patent/PL173833B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W84/00Network topologies
    • H04W84/02Hierarchically pre-organised networks, e.g. paging networks, cellular networks, WLAN [Wireless Local Area Network] or WLL [Wireless Local Loop]
    • H04W84/022One-way selective calling networks, e.g. wide area paging

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)

Abstract

1 Sposób transmisji komunikatów w systemie przywolaw- czym, znam ienny tym , ze informacje komunikatu odbiera sie w terminalu przywolawczym (32), za pom oca którego okresla sie, czy ta informacja komunikatu zawiera informacje wieksza niz uprze- dnio okreslona dlugosc komunikatu, a w przypadku stwierdzenia, ze informacja ta jest wieksza niz uprzednio okreslona dlugosc komunikatu, to zapisuje sie ja w chwilowej pamieci komunikatów (42) terminalu przywolawczego (32), a uprzednio okreslony ko- munikat nadaje sie z terminalu przywolawczego (32) do zespolu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej (40) poprzez pier- wszy tor telekomunikacji, przez co wskazuje sie zapisanie informa- cji komunikatu w chwilowej pamieci komunikatów (42), nastepnie w odpowiedzi na odebranie uprzednio okreslonego komunikatu automatycznie laczy sie terminal przywolawczy (32) z zespolem pagera i nadbiornika telefonu bezprzewodowej (40) poprzez drugi bezprzewodowy tor telekomunikacyjny, wtedy odtw arza sie z chwi- lowej pamieci komunikatów (42) terminalu przywolawczego (32) informacje komunikatu i nadaje sie ja do zespolu pagera 1 nadbior- nika telefonii bezprzewodowej (40) poprzez drugi tor telekomunika- cyjny FIG 1 PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy połączenia systemu przywoławczego i systemu radiotelefonicznego, a w szczególności sposobu i urządzenia do transmisji długich przywołań z dużą szybkością do radiowego pagera sprzężonego z radiowym nadbiornikiem telefonicznym.
Systemy transmisji sygnałów selektywnego wywołania (np. systemy przywoławcze) zapewniają jednokierunkową łączność na częstotliwości radiowej RF dla komunikatów selektywnego wywołania, zwanych przywołaniami od inicjującego komunikat do pagera. Inicjujący komunikat uzyskuje połączenie z systemem przywoławczym, poprzez publiczną sieć telefoniczną lub inne wejściowe urządzenia interfejsowe, i dostarcza informacje komunikatu do terminalu przywoławczego. Informacje komunikatu są kodowane zgodnie z konwencjonalnym protokółem transmisji, modulowane falą nośną i nadawane jako sygnał o częstotliwości radiowej do pagera. Odbiornik przywoławczy odbiera ten sygnał, demoduluje go i dekoduje, aby odtworzyć komunikaty, i przedstawia komunikat użytkownikowi odbiornika.
W amerykańskim opisie patentowym nr US 4 885 577 ujawniony jest system przywoławczy, w którym odbiera się informacje głosowe i danych w celu nadania ich do pagera. Przed nadaniem zarówno informacje głosowe, jak i danych są kodowane w zbiorczy sygnał przywoławczy. Fo odebraniu tego sygnału odbiornik przywoławczy dekoduje całkowity sygnał przywoławczy z powrotem do informacji głosowej i danych.
W innym amerykańskim opisie patentowym nr US 5 144 648, ujawniony został system przywoławczy, który zawiera przełącznik cyfrowy kierujący informacje wywołania do różnych części systemu przywoławczego na podstawie kodów funkcjonalnych odebranych od wywołującego.
Z kolei z amerykańskiego opisu patentowego nr US 5 148 473, znane jest urządzenie zawierające aparat przywoławczy związany z radiotelefonem, które umożliwia odbieranie przywołań poprzez część przywoławczą urządzenia i łączenie rozmów radiotelefonicznych poprzez część radiotelefoniczną urządzenia. Część radiotelefoniczna urządzenia umożliwia, odebrane przez część przywoławczą tego urządzenia, komunikaty zrealizować jako rozmowa telefoniczna używając numerów telefonicznych.
Czas radiotelefoniczny jest bardzo cenny w systemach transmisji sygnałów selektywnego wywołania. Przedsiębiorstwo świadczące usługi w systemie selektywnego wywołania chce świadczyć te usługi dużej liczbie abonentów (użytkowników odbiorników), aby osiągnąć duży dochód. Przy krótkich komunikatach głosowych i numerycznych długość komunikatu nie ma wpływu na przepustowość informacyjną. Jednakże komunikaty alfanumeryczne mogą stwarzać trudności. Jako urządzenia wejściowe przywołań komunikatów alfanumerycznych funkcjonują komputery osobiste, które generują szczególnie długie komunikaty. Ponadto inicjujący mogą chcieć wysyłać dłuższe komunikaty głosowe, obrazy graficzne i komunikaty telekopiowe.
Aby zwiększyć przepustowość dłuższych komunikatów, można zwiększyć szybkość transmisji danych systemu przywoławczego. Jednakże na szybkość transmisji danych nałożone są ograniczenia wynikające z możliwości systemów przywoławczych o szerokim zasięgu.
Przykładowo, zakłócenia w odczycie zakodowanego znaku powstające na skutek wielorakich zniekształceń stają się znaczącym czynnikiem ograniczającym w, równoczesnych z rozgłoszeniowymi, systemach przywoławczych, gdy szybkość transmisji danych jest zwiększana ponad 6 kb/s.
Ponadto na szybkość transmisji danych nałożone są ograniczenia ze strony państwowych urzędów regulujących, takich jak Federalna Komisja Łączności USA (FCC). Przykładowo zakłócenia międzykanałowe mogą być wytwarzane przez sygnały danych przesyłane z dużą szybkością transmisji. FCC może określić maksymalną moc emisji sygnałów (co wiąże się z określeniem maksymalnej szybkości transmisji danych), jeżeli zakłócenia międzykanałowe wzrosną powyżej pewnego poziomu.
- ^Potrzebny jest zatem układ o dużej szybkości transmisji długich alfanumerycznych, głosowych, graficznych i faksymilowych komunikatów selektywnego wywołania.
Sposób transmisji komunikatów w systemie przywoławczym, według wynalazku jest charakterystyczny tym, że informację komunikatu odbiera się w terminalu przywoławczym, za pomocą którego określa się czy ta informacja komunikatu zawiera informację większą niż uprzednio określona 'długość komunikatu. W przypadku stwierdzenia, że informacja ta jest
173 833 większa niż uprzednio określona długość komunikatu zapisuje się ją w chwilowej pamięci komunikatów terminalu przywoławczego, zaś uprzednio określony komunikat nadaje się z terminaliu przywoławczego do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej poprzez pierwszy tor telekomunikacyjny. Wskazuje się w ten sposób zapisanie informacji komunikatu w chwilowej pamięci komunikatów. Następnie, w odpowiedzi na odebranie uprzednio określonego komunikatu, automatycznie łączy się terminal przywoławczy z zespołem pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej poprzez drugi bezprzewodowy tor telekomunikacyjny. Następnie odtwarza się z chwilowej pamięci komunikatów terminalu przywoławczego informację komunikatu i nadaje się ją do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej poprzez drugi tor telekomunikacyjny.
Korzystnie w przypadku stwierdzenia za pomocą terminalu przywoławczego, że informacja komunikatu nie jest większa niż uprzednio określona długość komunikatu, nadaje się ją do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej poprzez pierwszy tor telekomunikacyjny.
Korzystnie informację komunikatu nadaje się z terminalu przywoławczego do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej poprzez pierwszy tor telekomunikacyjny z pierwszą szybkością transmisji danych, a poprzez drugi tor telekomunikacyjny z drugą szybkością transmisji danych.
Korzystnie drugi tor telekomunikacyjny jest torem telekomunikacji komórkowej lub torem telekomunikacyjnym telefonii bezprzewodowej.
Urządzenie do transmisji danych w systemie przywoławczym z zespołem pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej zawierającym odbiornik kanału przywołania częstotliwości radiowej połączony z dekoderem, według wynalazku charakteryzuje się tym, że do selektywnego dekodera sygnału dołączony jest sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza połączony z sekcją nadbiornika telefonii bezprzewodowej sprzężoną telekomunikacyjnie z terminalem przywoławczym.
Korzystnie sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej zawiera nadajnik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF i odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF dołączone do urządzenia logiki układu sterowania telefonu i sprzężone telekomunikacyjnie z systemem telefonii komórkowej lub z nadbiornikiem punktu wywołania systemu telefonii bezprzewodowej.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest odtworzony na rysunku, na którym: fig. 1 jest schematem funkcjonalnym urządzenia do transmisji komunikatów z zespołem pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej sprzężonego z blokowymi strukturami systemu przywoławczego i systemu telefonii bezprzewodowej, fig. 2 - przedstawia sieć działań terminalu przywoławczego podczas wprowadzania komunikatu, fig. 3 - przedstawia sieć działań terminalu przywoławczego podczas odtwarzania komunikatu, fig. 4 - jest schematem blokowym zespołu połączonego pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej z fig. 1, zaś fig. 5 - przedstawia sieć działań sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza w zespole pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej z fig. 4.
Przedstawiony na fig. 1 system transmisji sygnałów selektywnego wywołania, obejmujący łączność po pierwszym torze telekomunikacyjnym w systemie przywoławczym 10 o dużym zasięgu oraz łączność po drugim torze telekomunikacyjnym w systemie telefonii bezprzewodowej 15, wykorzystuje publiczną sieć telefoniczną PSTN 20 do łączności pomiędzy tymi systemami. Inicjujący nadawanie komunikatu wykorzystuje urządzenie wprowadzania przywołań 25 do wprowadzenia informacji przywoławczej poprzez PSTN 20 w celu nadania jej do abonenta systemu przywoławczego 10.
Zwykle urządzenie wprowadzania przywołań 25 jest aparatem telefonicznym służącym do wprowadzania informacji akustycznej lub cyfrowej. Urządzenie do wprowadzania przywołań 25 może również zawierać urządzenie przetwarzania danych, takie jak terminal komputerowy, do generowania informacji przywoławczej zawierającej grafikę, faksymile lub informacje alfanumeryczne.
Inicjujący układa komunikat, który ma być przekazywany jako informacja przywoławcza na terminalu komputerowym, a następnie realizuje połączenie poprzez modem lub inne urządzenie z numerem dostępu systemu przywoławczego 10, sprzęgając urządzenie wprowadzania
173 833 przywołań 25 z interfejsem sieci telefonicznej 30 systemu przywoławczego 10, poprzez tor PSTN ,20a. Informacja przywoławcza jest następnie przekazywana z urządzenia wprowadzania przywołań 25 do interfejsu sieci telefonicznej 30, a stąd do terminalu przywoławczego 32 w celu przetworzenia. Terminal przywoławczy 32 udostępnia abonencką bazę danych 34, aby uzyskać adres abonenta do powiązania z informacją przywoławczą i utworzyć przywołanie. Następnie terminal 32 umieszcza to przywołanie w kolejce systemu przywoławczego 36 do dalszej transmisji.
Przywołania przechowywane w kolejce systemu przywoławczego 36 są kolejno odtwarzane przez terminal przywoławczy 32 i przekazywane do nadajników przywoławczych 38 w celu nadania ich jako sygnały selektywnego wywołania. System przywoławczy o dużym zasięgu zwykle zawiera kilka nadajników, które równocześnie nadają sygnały selektywnego wywołania, by zwiększyć prawdopodobieństwo odebrania komunikatu. Aby zapobiec niepożądanej interferencji międzyznakowej, powodowanej przez wielotorowe zniekształcenia, szybkość transmisji danych sygnałów selektywnego wywołania jest utrzymywana poniżej 6 kb/s.
Sygnały selektywnego wywołania nadawane z systemu przywoławczego 10 są odbierane przez kombinację odbiornika przywoławczego (pagera) i radiotelefonu, np. przez zespół pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40.
Pager odbiera sygnały selektywnego wywołania, natomiast nadbiornik telefonii bezprzewodowej, np. nadbiornik drugiej generacji CT-2, sprzęga się z publiczną siecią telefoniczną PSTN 20 poprzez system telefonii bezprzewodowej 15.
Terminal przywoławczy 32 według wynalazku określa, które komunikaty są komunikatami długimi. Te długie komunikaty są przechowywane w chwilowej pamięci komunikatów 42 do późniejszego odtworzenia. Uprzednio określone przywołanie jest generowane przez terminal przywoławczy 32 i nadawane późnej, poprzez nadajniki przywoławcze 38, do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40. Po odebraniu uprzednio określonego przywołania nadbiornik telefonii bezprzewodowej łączy się z najbliższą stacją punktu wywołań systemu telefonii bezprzewodowej 15 przez przesłanie sygnału do selektywnego dekodera sygnału 216 zawierającego odbiornik 50a i nadajnik 50b sygnału. Sygnały odebrane przez odbiornik 50a są podawane do sterownika punktu wywołania 52 w celu przetworzenia. Zespół pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40, po sprzężeniu ze sterownikiem punktu wywołania 52, przesyła do niego sygnały, aby uzyskać połączenie z siecią PSTN 20 poprzez interfejs sieci telefonicznej 54 i aby przywołać system przywoławczy 10 po torze 20b. Następnie sterownik punktu wywołania 52 przywołuje terminal przywoławczy 32, długi komunikat jest odtwarzany z chwilowej pamięci komunikatów 42 i nadawany do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40.
Drugim torem telekomunikacyjnym może być alternatywnie system telefonii komórkowej zawierający stacje bazowe telefonii komórkowej do sprzęgania aparatu komórkowego z siecią PSTN 20. Pager może być zespolony z komórkowym, aparatem telefonicznym, co umożliwia sprzęganie z terminalem przywoławczym 32 poprzez komórkowy system telefoniczny.
Na figurze 2 przedstawiona jest sieć działań terminalu przywoławczego 32 podczas operacji wprowadzania komunikatu. Po uruchomieniu 100 system przetwarzania kontroluje interfejs sieci telefonicznej 30 (fig. 1) w oczekiwaniu na odbiór przychodzącego wywołania 102 z urządzenia wprowadzania przywołań 25 (fig. 1). Kiedy wywołanie przychodzące zostanie odebrane 102, terminal przywoławczy 32 wytwarza akustyczny znacznik 104, zapraszający wywołującego (tzn. inicjatora komunikatu) do wprowadzenia komunikatu, po którym powinien nastąpić sygnał end. Sygnał end oznacza koniec komunikatu. Terminal przywoławczy 32 przetwarza 106 przychodzący komunikat, aż do odebrania 108 sygnału end.
Następnie, z abonenckiej bazy danych 34 (fig. 1) przywołuje się 110 abonencki kod identyfikacyjny ID. Mierzy się 112 długość komunikatu i jeśli długość komunikatu nie jest większa niż uprzednio określona długość wówczas wywołanie przetwarza 114 się stosując normalne protokóły przywołań. Następnie przywołanie przekazuje się 118 do kolejki systemu przywoławczego 36 (fig. 1), a przetwarzanie powraca na początek pętli, by oczekiwać 102 na odbiór następnego przychodzącego wywołania.
173 833
Jeśli długość komunikatu jest większa niż uprzednio określona długość 112, komunikat jest badany 120, by określić, czy jest on pozbawiony błędów. Jeśli komunikat nie jest pozbawiony błędów 120, przetwarzanie powraca do wytworzenia akustycznego znacznika 104 zapraszającego wywołującego do ponownego wprowadzenia komunikatu. Jeśli komunikat jest pozbawiony błędu 120, wówczas komunikat wraz z abonenckim kodem identyfikacyjnym zapamiętuje się 122 w chwilowej pamięci komunikatów 42. Terminal przywoławczy 32 wytwarza uprzednio określone przywołanie zawierające adres odpowiadający zapisanemu abonenckiemu kodowi identyfikacyjnemu ID i uprzednio określony komunikat 124. Odebranie takiego uprzednio określonego komunikatu przez zespół pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40 oznacza, że długi komunikat jest zapisany w chwilowej pamięci komunikatów 42. Alternatywnie adres odpowiadający abonenckiemu kodowi identyfikacyjnemu ID i zdefiniowany dla oznaczenia w pamięci długiego komunikatu może być wprowadzony w uprzednio określone przywołanie. To uprzednio określone przywołanie jest następnie przekazane 118 do kolejki systemu przywoławczego 36 dla dalszej transmisji.
Na figurze 3 przedstawiona jest sieć działań terminalu przywoławczego 32 podczas operacji odtwarzania komunikatu, według korzystnego przykładu realizacji przedmiotowego wynalazku. Po uruchomieniu 150 terminal przywoławczy 32 kontroluje interfejs sieci telefonicznej 30 w oczekiwaniu na odebranie żądania odtworzenia komunikatu 152. Po wykryciu takiego żądania 152, generuje się 154 sygnał akustyczny odpowiedzi i sprawdza się 156, czy w odebranym sygnale jest określony zabezpieczający kod identyfikacyjny ID.
Jeżeli zabezpieczający kod ID nie zostanie odebrany w określonym czasie 156, terminal przywoławczy odłącza się 158, przerywając połączenie. Jeżeli zabezpieczający kod ID zostanie odebrany 156, komunikat przeznaczony do odtwarzania z chwilowej pamięci komunikatów 42 zostaje oznaczany przez abonencki kod identyfikacyjny 160 odebrany wraz z zabezpieczającym kodem ID. Oznaczony komunikat następnie odtwarza się 162 i nadaje się 164, poprzez linie telefoniczne, do nadbiornika telefonii bezprzewodowej, a więc do pagera. Obecne łącza CT-2 umożliwiają dupleksową transmisję danych z prędkością 32 kb/s, a w niedalekiej przyszłości będą zdolne do umożliwiania transmisji jednokierunkowych z prędkością 64 kb/s. Umożliwia to szybką transmisję komunikatów długotrwałych do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40 z wykorzystaniem łącza telefonii bezprzewodowej.
Komunikat nadaje się 164 aż do wykrycia 166 końca komunikatu. Po wykryciu 166 końca komunikatu, system przetwarzania oczekuje od telefonu bezprzewodowego na wskazanie, że komunikat został odebrany 168 bez błędu. Jeżeli komunikat nie został odebrany bezbłędnie 168, wówczas nadaje się go jeszcze raz 164.
Jeżeli komunikat jest odebrany bezbłędnie 168, wówczas terminal przywoławczy 32 wysyła sygnał końca i rozłącza się 170. Następnie terminal przywoławczy 32 wymazuje 172 komunikat z chwilowej pamięci komunikatów 42 i powraca do oczekiwania na odebranie 152 następnego żądania odtworzenia komunikatu.
Na figurze 4 jest przedstawiony schemat blokowy zespołu połączonego pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40, według korzystnego przykładu realizacji wynalazku. Zawiera on sekcję odbiornika przywołania 200, sekcję nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 oraz sekcję sterownika komunikatu i wyświetlacza 210. Sekcja odbiornika przywołania 200 zawiera antenę do odbierania sygnałów selektywnego wywołania, sprzężony z anteną 212 odbiornik kanału przywołania częstotliwości radiowej RF 214, służący do demodulowania sygnałów selektywnego wywołania, i selektywny dekoder sygnału 216 do dekodowania demodulowanego sygnału w celu odtworzenia przywołania.
Zdekodowane przywołanie jest podawane na sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 do przetworzenia. Zgodnie z konwencjonalnymi operacjami przywołania zdekodowane przywołanie jest zapisywane w pamięci komunikatów 222, a użytkownik (abonent) jest informowany przez urządzenie alarmowe 224 o tym, że przywołanie zostało odebrane. Użytkownik może uaktywnić sterownik wyświetlacza i odbiornika 226 w celu odtworzenia przywołania z pamięci komunikatów 222 i wyświetlenia przywołania na wyświetlaczu 228. Sterownik wyświetlacza i odbiornika 226 może manipulować wyświetlaczem komunikatów 228 lub zmieniać parametry odbioru w znany sposób.
Działanie sekcji nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 jest sterowane przez urządzenie logiki sterowania telefonu 230. Antena 232 służy do nadawania i odbierania sygnałów dla konwencjonalnego działania nadbiornika. Antena 232 jest sprzężona z przyłącznikiem nadawanie-odbiór 234, który jest sterowany przez urządzenie logiki sterowania telefonu 230. Przełącznik nadawanie-odbiór 234 w jednym położeniu sprzęga antenę 232 z odbiornikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF 236 w celu przetwarzania odebranych sygnałów częstotliwości radiowej RF i podawania tych sygnałów na urządzenie logiki sterowania telefonu 230. W drugim położeniu przełącznik nadawanie-odbiór 234 sprzęga antenę 232 z nadajnikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF 240, który przetwarza sygnały odebrane z urządzenia logiki sterowania telefonu 230 do nadania ich jako sygnał częstotliwości radiowej RF z anteny 232.
W alternatywnym przykładzie realizacji głośnik 238 może być sprzężony z odbiornikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF 236, a mikrofon 242 może być sprzężony z nadajnikiem kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF 240 dla konwencjonalnego działania telefonu bezprzewodowego. W alternatywnym przykładzie realizacji odbiornik 236 może przekazywać części akustyczne sygnałów do głośnika 238, a części cyfrowe sygnałów do urządzenia logiki sterowania telefonu 230. Nadajnik 240 będzie przetwarzał sygnały akustyczne odebrane z mikrofonu 242 i sygnały cyfrowe odebrane z urządzenia logiki sterowania telefonu 230 w celu nadania ich z anteny 232.
Według przedmiotowego wynalazku urządzenie logiki sterowania telefonu 230 jest sprzężone ze sterownikiem procesora komunikatu i wyświetlacza 220 dla udoskonalenia odbioru długich komunikatów. Kiedy sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 wykryje uprzednio określone zdekodowane przywołanie, urządzenie logiki sterowania telefonu 230 otrzymuje sygnał przywołania z terminalu przywoławczego 32 poprzez transmisję sygnałów do nadbiornika punktu wywołania 50 (fig. 1). Gdy urządzenie logiki sterowania telefonu 230 sprzęgnie się z terminalem przywoławczym 32, długi komunikat jest odtwarzany przez terminal przywoławczy 32, odbierany przez odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF 236 i przekazywany do sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza 220 poprzez urządzenia logiki sterowania telefonu 230. Długi komunikat następnie zapamiętuje się w pamięci komunikatów 222, a użytkownik zostaje zawiadomiony o odebraniu komunikatu przez alarm 224. Komunikat może być zatem odbierany automatycznie przez łącze telefonii bezprzewodowej i może być czytelny dla użytkownika. Alternatywnie sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 może alarmować użytkownika o odebraniu uprzednio określonego przywołania onaczającego, że użytkownik powinien udać się do stacji punktu wywołania telefonii bezprzewodowej w celu odebrania komunikatu.
Na figurze 5 przedstawiono sieć działań sterownika procesora komunikatu i wyświetlacza 220 (fig. 4) w zespole pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40, według korzystnego przykładu realizacji wynalazku. Po uruchomieniu 300 sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 oczekuje 302 na odebranie zdekodowanego komunikatu selektywnego wywołania podawanego z selektywnego dekodera sygnału 216 (fig, 4). Po odebraniu 302 komunikatu selektywnego wywołania przetwarzanie kończy się, jeżeli okaże się 304, że odebrany komunikat jest uprzednio określonym przywołaniem oznaczającym, że długi komunikat jest zapisany w chwilowej pamięci 42 komunikatów (fig. 1).
Jeżeli okaże się 304, że zdekodowany komunikat nie jest uprzednio określonym przywołaniem, komunikat zapisuje się 306 w pamięci komunikatów 222, a użytkownik jest zawiadamiany przez alarm 224 (fig. 4) w znany sposób. Jeżeli natomiast zostanie wykryte 304, że komunikat jest uprzednio określonym przywołaniem, sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220, łączy się z sekcją nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 (fig. 4), by określić 308, czy zespół pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40 znajduje się w zasięgu nadbiornika punktu wywołania 50 systemu telefonii bezprzewodowej 15 (fig. 1).
Działanie urządzenia według wynalazku jest automatyczne i przejrzyste dla użytkownika. Długi komunikat jest odtwarzany z systemu przywoławczego i zapisywany w pamięci komunikatów 222 zanim użytkownik zostanie powiadomiony, że komunikat został wysłany. Alternatywnie użytkownik może być alarmowany 307, w celu zawiadomienia go o tym, że komunikat
173 833 oczekuje na odtworzenie i, że powiniem udać się do najbliższej stacji punktu wywołania telefonii bezprzewodowej w celu odebrania komunikatu.
Kiedy użytkownik znajduje się 308 w zasięgu stacji punktu wywołania telefonii bezprzewodowej, sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 sygnalizuje 310 urządzeniu logiki sterowania telefonu 230 (fig. 4), by przywołał terminal przywoławczy 32 (fig. 1). Jeżeli akustyczny sygnał odpowiedzi nie zostanie odebrany 312 w określonym czasie po przywołaniu 310 terminalu przywoławczego 32 (fig. 1), przetwarzanie powraca do określenia 308 czy zespół pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40 nadal znajduje się w zasięgu stacji punktu wywołania telefonii bezprzewodowej.
Kiedy akustyczny sygnał odpowiedzi zostanie odebrany 312, sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 generuje żądanie 314 odtworzenia komunikatu zawierającego zabezpieczający kod ID i abonencki kod identyfikacyjny odpowiadający pagerowi oraz przekazuje żądanie odtworzenia komunikatu do sekcji nadbiornika telefonii bezprzewodowej 205 w celu jej nadania. Kod zabezpieczający ID chroni przed dostępem osób nieupoważnionych do komunikatów zapisanych w chwilowej pamięci komunikatów 42.
Sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220 odbiera 310 następnie komunikat odtworzony z chwilowej pamięci komunikatów 42 przez terminal przywoławczy 32 i nadany do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej 40 poprzez publiczną sieć telefoniczną PSTN 20 i system telefonii bezprzewodowej 15 z dużą prędkością danych (np. 32 lub 64 kb/s). W czasie znacznie krótszym niż czas potrzebny systemowi przywoławczemu 10 na wysłanie długiego komunikatu może on zostać odtworzony 310 z sygnałem end oznaczającym koniec komunikatu 318.
Przedmiotowy wynalazek ma jeszcze dodatkową zaletę. Umożliwia on konwencjonalną progresywną korekcję błędów i techniki ich wykrywania przez sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza 220, aby określić czy komunikat został odebrany bezbłędnie 320 i sygnalizować terminalowi przywoławczemu 32, by powtórnie nadawał komunikat 322 lub jego części, jeżeli zostało wykryte 320 przekłamanie lub błąd. Kiedy komunikat jest odebrany bezbłędnie 320, wówczas zostaje on zapisany 306 w pamięci komunikatów 222, a użytkownik zostaje zawiadomiony, że komunikat został odebrany.
Należy więc docenić, że stworzony został współpracujący system przywoławczy z systemem telefonii bezprzewodowej, który łączy w sobie najlepsze właściwości obu tych systemów. Zapewnia lepsze przywoływanie, co umożliwia nadawania dłuższych komunikatów poprzez ten system bez niepotrzebnego obciążania pojemności sygnałowej systemu przywoławczego. System przywoławczy realizuje normalne operacje przywoławcze i dostarcza krótkie komunikaty do pagera, podczas gdy bezprzewodowe łącze telefoniczne (które pracuje z większą prędkością transmisji danych) jest używane do przekazywania dużych komunikatów danych do pagera w sposób przejrzysty dla użytkownika.

Claims (8)

1. Sposób transmisji komunikatów w systemie przywoławczym, znamienny tym, że informację komunikatu odbiera się w terminalu przywoławczym (32), za pomocą którego określa się, czy ta informacja komunikatu zawiera informację większą niż uprzednio określona długość komunikatu, a w przypadku stwierdzenia, że informacja ta jest większa niż uprzednio określona długość komunikatu, to zapisuje się ją w chwilowej pamięci komunikatów (42) terminalu przywoławczego (32), a uprzednio określony komunikat nadaje się z terminalu przywoławczego (32) do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej (40) poprzez pierwszy tor telekomunikacji, przez co wskazuje się zapisanie informacji komunikatu w chwilowej pamięci komunikatów (42), następnie w odpowiedzi na odebranie uprzednio określonego komunikatu automatycznie łączy się terminal przywoławczy (32) z zespołem pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej (40) poprzez drugi bezprzewodowy tor telekomunikacyjny, wtedy odtwarza się z chwilowej pamięci komunikatów (42) terminalu przywoławczego (32) informację komunikatu i nadaje się ją do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej (40) poprzez drugi tor telekomunikacyjny.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w przypadku stwierdzenia za pomocą terminalu przywoławczego (32), że informacja komunikatu nie jest większa niż uprzednio określona długość komunikatu, wówczas nadaje się ją do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej (40) poprzez pierwszy tor telekomunikacyjny.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że informację komunikatu transmituje się z terminalu przywoławczego (32) do zespołu pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej (40) poprzez pierwszy tor telekomunikacyjny z pierwszą szybkością transmisji danych, a poprzez drugi tor telekomunikacyjny z drugą szybkością transmisji danych.
4. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że drugi tor telekomunikacyjny jest torem telekomunikacji komórkowej.
5. Sposób według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że drugi tor telekomunikacyjny jest torem telekomunikacyjnym telefonii bezprzewodowej.
6. Urządzenie do transmisji komunikatów w systemie przywoławczym z zespołem pagera i nadbiornika telefonii bezprzewodowej zawierającym odbiornik kanału przywołania częstotliwości radiowej połączony z dekoderem, znamienne tym, że do selektywnego dekodera sygnału (216) dołączony jest sterownik procesora komunikatu i wyświetlacza (220) połączony z sekcją nadbiornika telefonii bezprzewodowej (205) sprzężoną telekomunikacyjnie z terminalem przywoławczym (32).
7. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej (205) zawiera nadajnik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF (240) i odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF (236) sprzężone z systemem telefonii komórkowej i dołączone do urządzenia logiki sterowania telefonu (230).
8. Urządzenie według zastrz. 6, znamienne tym, że sekcja nadbiornika telefonii bezprzewodowej (205) zawiera nadajnik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF (240) i odbiornik kanału telefonicznego częstotliwości radiowej RF (236) dołączone do urządzenia logiki układu sterowania telefonu (230) i sprzężone telekomunikacyjnie z nadbiornikiem punktu wywołania (50) systemu telefonii bezprzewodowej (15).
PL93309247A 1992-11-27 1993-11-23 Sposób i urządzenie transmisji komunikatów w systemie przywoławczym PL173833B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US07/982,341 US5392452A (en) 1992-11-27 1992-11-27 Selective call signaling system with combined wide area paging and high data rate transmissions via radio telephone transceivers
PCT/US1993/011398 WO1994013070A1 (en) 1992-11-27 1993-11-23 Selective call signaling system and method with combined wide area paging and high data rate transmissions via radio telephone transceivers

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309247A1 PL309247A1 (en) 1995-10-02
PL173833B1 true PL173833B1 (pl) 1998-05-29

Family

ID=25529063

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93309247A PL173833B1 (pl) 1992-11-27 1993-11-23 Sposób i urządzenie transmisji komunikatów w systemie przywoławczym

Country Status (23)

Country Link
US (1) US5392452A (pl)
EP (1) EP0671084B1 (pl)
JP (1) JPH08504068A (pl)
KR (1) KR0149947B1 (pl)
CN (1) CN1044545C (pl)
AT (1) ATE231665T1 (pl)
AU (1) AU673221B2 (pl)
BG (1) BG62346B1 (pl)
BR (1) BR9307540A (pl)
CA (1) CA2149880C (pl)
CZ (1) CZ286671B6 (pl)
DE (1) DE69332656T2 (pl)
DK (1) DK0671084T3 (pl)
ES (1) ES2191026T3 (pl)
FI (1) FI952577A (pl)
HU (1) HUT73106A (pl)
NO (1) NO952099L (pl)
NZ (1) NZ258484A (pl)
PL (1) PL173833B1 (pl)
RU (1) RU2110152C1 (pl)
SK (1) SK280489B6 (pl)
TW (1) TW235391B (pl)
WO (1) WO1994013070A1 (pl)

Families Citing this family (68)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5388101A (en) * 1992-10-26 1995-02-07 Eon Corporation Interactive nationwide data service communication system for stationary and mobile battery operated subscriber units
US5590403A (en) * 1992-11-12 1996-12-31 Destineer Corporation Method and system for efficiently providing two way communication between a central network and mobile unit
IL107762A (en) * 1992-11-27 1997-03-18 Io Research Pty Limited West P Distributed database system and database receiver therefor
US5845202A (en) * 1992-11-27 1998-12-01 Motorola, Inc. Method and apparatus for acknowledge back signaling using a radio telephone system
US6009309A (en) * 1993-05-04 1999-12-28 Motorola, Inc. Method of operation a combination radiotelephone and paging device and method of operation
US5526398A (en) * 1993-05-04 1996-06-11 Motorola, Inc. Method of operating a combination radiotelephone and paging device
JP2731711B2 (ja) * 1993-11-19 1998-03-25 日本電気株式会社 無線選択呼出機能付き携帯電話機
US6427064B1 (en) 1994-01-05 2002-07-30 Daniel A. Henderson Method and apparatus for maintaining a database in a portable communication device
US6278862B1 (en) 1994-01-05 2001-08-21 Daniel A. Henderson Method and apparatus for enhancing the efficient communication of information in an alphanumeric paging network
WO1995026113A1 (en) * 1994-03-22 1995-09-28 Mobile Telecommunication Technologies Data transmission in a mixed mobile cellular/paging radio system
US5933478A (en) * 1994-09-28 1999-08-03 Hitachi, Ltd. Data transfer system and handheld terminal device used therefor
US5537415A (en) * 1994-11-08 1996-07-16 Microsoft Corporation Multi-channel personal messaging unit
FI100444B (fi) * 1995-02-20 1997-11-28 Nokia Mobile Phones Ltd Tiedonsiirtomenetelmä ja -järjestelmä
US5715243A (en) * 1995-03-27 1998-02-03 Hewlett-Packard Company Information service provider for transmitting multiple rate wireless information
CN1047275C (zh) * 1995-05-08 1999-12-08 北京三足通讯技术公司 双向文字移动通信终端
CN1043116C (zh) * 1995-05-08 1999-04-21 北京海淀三足通讯技术公司 双向文字移动通讯系统及通讯方法
US5765112A (en) * 1995-06-06 1998-06-09 Flash Comm. Inc. Low cost wide area network for data communication using outbound message specifying inbound message time and frequency
AU705213B2 (en) * 1995-06-06 1999-05-20 Terion, Inc. Determining propagating and clear frequency in wireless data communications network
US5734963A (en) * 1995-06-06 1998-03-31 Flash Comm, Inc. Remote initiated messaging apparatus and method in a two way wireless data communications network
US5659891A (en) * 1995-06-07 1997-08-19 Mobile Telecommunication Technologies Multicarrier techniques in bandlimited channels
KR0165210B1 (ko) * 1995-06-26 1999-02-01 김광호 무선호출수신기의 음성호출장치 및 방법
US5706331A (en) * 1995-08-22 1998-01-06 Motorola, Inc. System and method for selecting a subsystem for message traffic in an integrated communication network
US5850517A (en) * 1995-08-31 1998-12-15 Oracle Corporation Communication link for client-server having agent which sends plurality of requests independent of client and receives information from the server independent of the server
US5898904A (en) * 1995-10-13 1999-04-27 General Wireless Communications, Inc. Two-way wireless data network having a transmitter having a range greater than portions of the service areas
US5701337A (en) * 1995-12-27 1997-12-23 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson (Publ) System and method for implementing a combined mobile phone and pager in a telecommunications network
US5828949A (en) * 1995-12-27 1998-10-27 Telefonaktiebologet Lm Ericsson (Publ) Radio telecommunications network and method of supporting operation of a combined mobile telephone and pager
US7035914B1 (en) * 1996-01-26 2006-04-25 Simpleair Holdings, Inc. System and method for transmission of data
FI102346B1 (fi) * 1996-02-05 1998-11-13 Nokia Telecommunications Oy Lyhytsanomien jonotusmekanismi
FI102343B1 (fi) 1996-02-20 1998-11-13 Finland Telecom Oy Järjestelmä ja menetelmä datan lähettämiseksi
US7088990B1 (en) * 1996-02-26 2006-08-08 Nokia Mobile Phones, Ltd. Communication network terminal supporting a plurality of applications
SG76492A1 (en) * 1996-03-01 2000-11-21 Motorola Inc Selective call receiver and system
US5822700A (en) * 1996-04-18 1998-10-13 Telefonaktiebolaget L M Ericsson Flow control of short message service messages in a cellular telephone network
US5890063A (en) * 1996-06-03 1999-03-30 Ericsson Inc. Downloading of routing numbers to donor switches within a telecommunications network
FI103546B1 (fi) * 1996-09-16 1999-07-15 Nokia Telecommunications Oy Datapalvelu matkaviestinverkossa
US6646542B1 (en) * 1996-11-19 2003-11-11 Technology Patents, Llc Global paging system using packet-switched digital data network and remote country designation
JP2842422B2 (ja) * 1996-12-11 1999-01-06 日本電気株式会社 移動体通信システム及び移動通信装置
US6230009B1 (en) * 1996-12-27 2001-05-08 At&T Wireless Services, Inc. Method and apparatus for alerting a station in one network of a requested communication from a second network
FI102994B1 (fi) * 1997-01-07 1999-03-31 Nokia Telecommunications Oy Voimakkaasti läpäisevä hakusanoma tietoliikennejärjestelmässä
US6829476B1 (en) 1997-01-24 2004-12-07 Lawrence J. Gelbein Pager-based gas valve controller
CA2278550A1 (en) 1997-01-24 1998-07-30 Lawrence Gelbien Pager-based controller
US5991633A (en) * 1997-02-07 1999-11-23 Telefonaktiebolaget Lm Ericsson Method of dynamically controlling the length of a R-- DATA messages on a random access channel
US6628630B1 (en) * 1997-04-15 2003-09-30 Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. Spread spectrum communication method
US7005963B1 (en) 1997-05-21 2006-02-28 Scalisi Joseph F Call receiving method and apparatus having two-way text messaging and automatic retrieval of call numbers making calls to apparatus
EP0993739A1 (en) 1997-05-21 2000-04-19 E.S.P. Communications, Inc. System, method and apparatus for "caller only" initiated two-way wireless communication with caller generated billing
US6111865A (en) * 1997-05-30 2000-08-29 Qualcomm Incorporated Dual channel slotted paging
DE69838063T2 (de) * 1997-05-30 2008-03-13 Qualcomm Inc., San Diego Verfahren und Einrichtung zum indirekten Funkruf eines schnurlosen Endgerätes mit weniger codierten Funkrufandeutung.
US7047012B1 (en) * 1997-06-03 2006-05-16 Cingular Wireless Ii, Llc Method and system for providing access to a telecommunications network
US6061574A (en) * 1997-10-28 2000-05-09 Motorola, Inc. Method and apparatus in a wireless communication system for reducing errors caused by intersymbol interference during a simulcast transmission
US6081202A (en) * 1997-12-17 2000-06-27 Motorola, Inc. Method and apparatus for scheduling a message for a first messaging system and informing a subscriber unit about the message through a second messaging system
KR100275469B1 (ko) * 1998-01-12 2000-12-15 조정남 이동통신 단말기 및 무선호출 단말기사이의 단전문 서비스 방법
US5940757A (en) * 1998-02-27 1999-08-17 Motorola, Inc. Communication system and method for selecting alternative frequencies
US5940756A (en) * 1998-02-27 1999-08-17 Motorola, Inc. Method for transmitting paging communication on a cellular communication system
BR9908272B1 (pt) * 1998-02-27 2013-12-10 Método para transmitir uma mensagem de radiochamada para um dispositivo de chamada seletiva em um sistema de comunicação celular de um sistema de comunicação de radiochamada combinado com um sistema de comunicação celular
US6285873B1 (en) 1998-03-09 2001-09-04 Qualcomm Incorporated Method for generating a broadcast challenge value
US6240088B1 (en) * 1998-06-02 2001-05-29 Glenayre Electronics, Inc. Method for two-stage data transmission
US6308060B2 (en) 1998-06-15 2001-10-23 @Track Communications, Inc. Method and apparatus for providing a communication path using a paging network
US6449722B1 (en) * 1998-07-08 2002-09-10 Intel Corporation System and method for maintaining a virtual connection to a network node
US6678258B1 (en) * 1998-11-30 2004-01-13 Motorola, Inc. Method and apparatus for paging a communication unit in a packet data communication system
US6687285B1 (en) 1999-03-19 2004-02-03 Qualcomm Incorporated Method and apparatus for supervising the performance of a quick paging channel in a dual event slotted paging system
ES2232081T3 (es) * 1999-06-08 2005-05-16 Lucent Technologies Inc. Señalizacion de requisitos de servicio de radio.
US6549769B1 (en) * 1999-10-29 2003-04-15 Concerto Software, Inc. System and method for integrating text messaging to an outbound call system
US6470180B1 (en) * 2000-07-31 2002-10-22 Motorola, Inc. Exploiting a broadcast system to enhance a wireless gaming experience
US6453160B1 (en) * 2000-07-31 2002-09-17 Motorola, Inc. Exploiting a broadcast system to enhance a wireless gaming experience using position holders to replace data
GB2366949B (en) * 2000-09-15 2003-03-12 Motorola Inc Communication system and method for delivering control signalling and/or data messages
US7068610B2 (en) 2002-02-26 2006-06-27 Unruh Lincoln J System and method for reliable communications over multiple packet RF networks
US8629758B2 (en) 2011-01-04 2014-01-14 Critical Alert Systems, LLC System and method for transmitting messages received from a paging network on a paging device to electronic devices
US8831661B2 (en) * 2011-02-18 2014-09-09 Futurewei Technologies, Inc. Method, system and apparatus for contacting a target mobile station using a secondary connection
US8331960B1 (en) 2011-06-08 2012-12-11 Critical Alert Systems Llc Systems and methods for communicating with a paging network operations center through wireless cellular devices

Family Cites Families (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4490579A (en) * 1983-04-15 1984-12-25 Vanig Godoshian Auto-dialing pager receiver
GB8419003D0 (en) * 1984-07-25 1984-08-30 Racal Res Ltd Portable telephones
DE3665967D1 (en) * 1985-02-18 1989-11-02 Nec Corp Mobile telephone system for automatically paging absent mobile subscriber
GB2179823A (en) * 1985-08-28 1987-03-11 Philips Electronic Associated Communications system
JPS6392132A (ja) * 1986-10-06 1988-04-22 Toshiba Corp コ−ドレス電話装置
US4747122A (en) * 1986-10-27 1988-05-24 Mobile Communications Corporation Of America Mobile paging call back system and related method
JP2555054B2 (ja) * 1987-03-13 1996-11-20 株式会社日立製作所 移動通信用複合端末
US5249302A (en) * 1987-10-09 1993-09-28 Motorola, Inc. Mixed-mode transceiver system
US4885577A (en) * 1988-03-02 1989-12-05 Motorola, Inc. Paging system for providing a data message and a voice message to a unique address of a paging receiver
US5144648A (en) * 1989-08-30 1992-09-01 Mobile Telecommunication Technologies Method and apparatus for processing pages
GB9020964D0 (en) * 1990-09-26 1990-11-07 Plessey Telecomm Communication system
US5148473A (en) * 1991-08-30 1992-09-15 Motorola, Inc. Pager and radiotelephone apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
DK0671084T3 (da) 2003-05-19
ES2191026T3 (es) 2003-09-01
NO952099D0 (no) 1995-05-29
BR9307540A (pt) 1999-06-01
JPH08504068A (ja) 1996-04-30
EP0671084B1 (en) 2003-01-22
DE69332656T2 (de) 2003-09-25
CA2149880A1 (en) 1994-06-09
SK70095A3 (en) 1998-05-06
FI952577A0 (fi) 1995-05-26
US5392452A (en) 1995-02-21
CA2149880C (en) 1999-04-13
AU673221B2 (en) 1996-10-31
DE69332656D1 (de) 2003-02-27
ATE231665T1 (de) 2003-02-15
TW235391B (pl) 1994-12-01
BG62346B1 (bg) 1999-08-31
RU2110152C1 (ru) 1998-04-27
FI952577A (fi) 1995-05-26
AU5617794A (en) 1994-06-22
BG99745A (bg) 1995-12-29
NZ258484A (en) 1995-10-26
HUT73106A (en) 1996-06-28
PL309247A1 (en) 1995-10-02
CZ286671B6 (en) 2000-06-14
SK280489B6 (sk) 2000-02-14
WO1994013070A1 (en) 1994-06-09
CZ133695A3 (en) 1997-01-15
EP0671084A4 (en) 1999-04-21
CN1044545C (zh) 1999-08-04
KR0149947B1 (ko) 1999-05-15
EP0671084A1 (en) 1995-09-13
CN1095881A (zh) 1994-11-30
NO952099L (no) 1995-05-29
HU9501551D0 (en) 1995-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL173833B1 (pl) Sposób i urządzenie transmisji komunikatów w systemie przywoławczym
CA2176590C (en) Method of invoking and cancelling voice or data service from a mobile unit
US5845202A (en) Method and apparatus for acknowledge back signaling using a radio telephone system
JP2002520949A (ja) ボコード化チャネルに対してtdd/ttyサービスを確立する方法および装置
AU672270B2 (en) Paging system and method with acknowledge back signaling using a radio telephone system
JPH08130501A (ja) 移動通信システム
CA2279708C (en) Portable communication terminal apparatus
JPH06268586A (ja) 無線通信装置
WO2001043475A1 (en) Method and apparatus for displaying short message service messages in a fixed wireless terminal
JPH08223387A (ja) データ端末接続装置
WO2001035682A1 (en) Displaying caller id for call waiting in a fixed wireless terminal
JP2000023224A (ja) 無線呼出受信機の呼び出し方法、無線基地局及び無線呼出受信機
JPH0365831A (ja) 無線通信装置
JP2001103527A (ja) 無線呼出方法および無線呼出装置