PL173079B1 - Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych - Google Patents

Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych

Info

Publication number
PL173079B1
PL173079B1 PL94303065A PL30306594A PL173079B1 PL 173079 B1 PL173079 B1 PL 173079B1 PL 94303065 A PL94303065 A PL 94303065A PL 30306594 A PL30306594 A PL 30306594A PL 173079 B1 PL173079 B1 PL 173079B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
amplifiers
voltage
power supply
power
low
Prior art date
Application number
PL94303065A
Other languages
English (en)
Other versions
PL303065A1 (en
Inventor
Ryszard Żywica
Janusz Budny
Michał Pogorzelski
Original Assignee
Akad Rolniczo Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akad Rolniczo Tech filed Critical Akad Rolniczo Tech
Priority to PL94303065A priority Critical patent/PL173079B1/pl
Publication of PL303065A1 publication Critical patent/PL303065A1/xx
Publication of PL173079B1 publication Critical patent/PL173079B1/pl

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)

Abstract

Układdowysokonapięciowej elektrostymulacji tuszwołowychwyposazonywukładsterujący,wktórym generatorniskiej częstotliwościpołączonyjestszeregowo ze wzmacniaczami malej, średniej i dużej mocy, a wejście generatora oraz wzmacniaczy poprzez zasilacz połączone są ztransformatoremseparującym, awyjście wzmacniacza małej mocy połączone jest, poprzez transoptorowe przekaźniki impulsów, kolejnewzmacniacze małej, średniej i dużej mocy, z układem wykonawczym, znamiennytym, ze układwykonawczyskłada się z wysokonapięciowychwzmacniaczydużej mocy (1, 2, 3 i 4), gdzie wejścia sterujące wzmacniaczy (1 i 3) połączone są z wyjściami wzmacniaczydużej mocy układu sterującego o napięciu (Ui 1 U3), awejścia sterujące wzmacniaczy(2 i4) połączonesązwyjściamiwzmacniaczy' mocy układu sterującego o napięciu (U2 i U4), przy czym wejścia zasilające wzmacniaczy (1 i 2) połączone są bezpośrednio z wyjściem zasilacza (5), a wyjścia wzmacniaczy (1 i 2) połączone są, poprzez zestaw elektrod (6) i wzmacniacze (3 i 4), zwysokonapięciowym zasilaczem (5), natomiast do wejścia zasilacza (5) podłączonyjesttransfonnatorzasilająco-separujący(7), zasilany z siecijednofazowej o napięciu 220V.

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych z przeznaczeniem dla małych i dużych zakładów mięsnych dokonujących uboju i przerobu uzyskanego surowca, bądź też schładzania i zamrażania mięsa w postaci półtusz, celem przechowywania go przez dłuższy okres czasu w chłodniach.
Znany jest z opisu patentowego nr PL 170 066 układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych, który składa się z generatora niskiej częstotliwości połączonego szeregowo poprzez wzmacniacz niskiej częstotliwości małej mocy, wzmacniacz niskiej częstotliwości średniej mocy i wzmacniacz wysokiego napięcia dużej mocy z zestawem elektrod. Wejście generatora niskiej częstotliwości i drugie wejścia wzmacniaczy niskiej częstotliwości małej i średniej mocy połączone są, poprzez zasilacz wysokiego napięcia, z transformatorem separującym. Między zasilaczem niskiego napięcia a transformatorem separującym włączony jest czasowy wyłącznik napięcia.
Zasadniczą wadą tego układu jest to, że napięcie wyjściowe jest napięciem zmiennym (jednokierunkowym) powodującym elektrolizę wchodzących w skład mięsa, rozpuszczalnych w wodzie związków chemicznych, głównie soli. W układzie tym nie ma możliwości regulacji jednego z podstawowych parametrów prądu jakim jest współczynnik wypełnienia.
Znany jest również z opisu patentowego nr PL 171 196 układ do przeprowadzania procesu peklowania mięsa, który składa się z generatora niskiej częstotliwości połączonego szeregowo, poprzez wzmacniacz małej i średniej mocy oraz wzmacniacze dużej mocy, z zestawem elektrod. Wejście generatora oraz wzmacniaczy małej, średniej i dużej mocy, poprzez zasilacz, połączone są z transformatorem . separującym. Wyjście wzmacniacza małej mocy połączone jest, poprzez transoptorowe przekaźniki impulsów, kolejne wzmacniacze małej i średniej mocy, wzmacniacze dużej mocy, z zestawem elektrod. Drugie wyjście transoptorowych przekaźników impulsów i wzmacniaczy połączone są z transformatorem separującym.
Z opisu patentowego nr PL 159 605 znane jest urządzenie do wytwarzania i przechowywania mięsa kulinarnego i bezkostnego. Urządzenie charakteryzuje się tym, że w osi toru przenośnika transportu poziomego zamontowane jest co najmniej jedno urządzenie do
173 079 elektrostymulacji oraz w linii usytuowane jest co najmniej jedno stanowisko składające się ze stołu do rozbioru tusz, przenośnika i urządzenia do prepakowania porcji mięsa kulim a a
11110.1 nvgu.
Celem wynalazku jest skonstruowanie układu, na wyjściu którego można by uzyskać napięcie przemienne z możliwością zmiany jego wartości skutecznej (szczytowej), częstotliwości i współczynnika wypełnienia.
Według wynalazku układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych wyposażony w elektroniczny układ sterujący niskiego napięcia ma elektroniczny układ wykonawczy wysokiego napięcia, w którym wejścia sterujące wysokonapięciowych wzmacniaczy dużej mocy układu wykonawczego połączone są z wyjściami wzmacniaczy dużej mocy układu sterującego. Wejścia zasilające dwóch pierwszych wzmacniaczy połączone są bezpośrednio z wyjściem zasilacza, a wyjścia tych wzmacniaczy połączone są poprzez, zestaw elektrod i drugie dwa wzmacniacze, z wysokonapięciowym zasilaczem. Do wejścia zasilacza podłączonyjest transformator zasilająco-separujący, który zasilanyjest z sieci jednofazowej.
Przeprowadzone badania z zastosowaniem układu według wynalazku polegające na stymulacji prądem elektrycznym o napięciu przemiennym 430 V, częstotliwości 17 Hz, współczynniku wypełnienia 0,9, w czasie 120 sekund tusz wołowych oskórowanych, określeniu zmian pH jako wskaźnika szybkości zachodzących przemian biochemicznych pokazały, że w badanym mięśniu najdłuższym grzbietu pochodzącym z tusz wołowych (jałówki) przed zabiegiem elektrostymulacji wartość pH wynosiła średnio 6,97. W wyniku dokonanego zabiegu prądem elektrycznym o wspomnianych wyżej parametrach nastąpił gwałtowny spadek pH średnio o 0,83 jednostki w godzinę po jego przeprowadzeniu. W tym samym czasie pH tusz nie stymulowanych wynosiło średnio 6,86. Po upływie 4 godzin od momentu przeprowadzenia zabiegu elektrostymulacji pH w badanych mięśniach pochodzących z tusz stymulowanych osiągnęło wartość 5,79, natomiast pH tusz nie stymulowanych nieznacznie spadło do wartości 6,76.
Tak szybkie obniżenie się wartości pH stwarza możliwości wcześniejszego wejścia badanych mięśni w stan stężenia poubojowego (około 5 godzin w przypadku tusz stymulowanych), 12 -18 godzin w przypadku tusz niestymulowanych), a tym samym do:
- wcześniejszego rozpoczęcia procesu schładzania (około 1 godzinę po uboju), z jednoczesnym wprowadzeniem systemów szybkiego i ultraszybkiego schładzania oraz zaoszczędzenia w związku z tym około 0,5% masy mięsa,
- skrócenia okresu schładzania i zmniejszania o około 50% zużycia energii elektrycznej przeznaczonej normalnie na cele chłodnicze,
- szybszego zakwaszenia mięśni i zahamowania w związku z tym rozwoju mikroflory chorobotwórczej, prowadzącego w efekcie do wydłużenia okresu trwałości gotowego produktu.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonania jest odtworzony na rysunku przedstawiającym układ w schemacie blokowym.
Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych składa się z układu sterującego znanego z wynalazku PL 171 196, do którego w miejsce elektrod podłączony jest układ wykonawczy7 zgodny z wynalazkiem.
Układ wykonawczy składa się z wysokonapięciowych wzmacniaczy dużej mocy 1, 2, 3 i 4, gdzie wejścia sterujące wzmacniaczy 1 i 3 połączone są z wyjściami wzmacniaczy dużej mocy układu sterującego o napięciu U1 i U3, a wejścia sterujące wzmacniaczy 2 i 4 połączone są z wyjściami wzmacniaczy mocy układu sterującego o napięciu U2 i U4. Wejścia zasilające wzmacniaczy 1 i 2 połączone są bezpośrednio z wyjściem zasilacza 5 wysokonapięciowego, a wyjścia wzmacniaczy 1 i 2 połączone są, poprzez zestaw elektrod 6 i wzmacniacz 3 i 4, z wysokonapięciowym zasilaczem 5. Do wejścia zasilacza 5 podłączony jest transformator zasilająco - separujący 7, który zasilany jest z sieci jednofazowej o napięciu 220V.
Działanie układu jest następujące. Istotę pracy całego urządzenia stanowi tzw. układ wykonawczy. Napięcia sterujące U1 i U 3 pojawiające się jednocześnie na wejściach wysokonapięciowych wzmacniaczy mocy 1 i 3 w pierwszym półokresie powodują przepływ prądu od zasilacza 5 poprzez wzmacniacz 1, zestaw elektrod 6, wzmacniacz 3 ponownie do
173 079 zasilacza 5. W drugim półokresie pojawienie się napięć sterujących U 2 i U 4 na wejściach wzmacniaczy 2 i 4 powoduje przepływ prądu od zasilacza 5 poprzez wzmacniacz 2, zestaw elektrod 6, wzmacniacz 4 do tegoż zasilacza 5.
Przedstawiony układ wzmacniaczy wysokonapięciowych pozwala na to, aby przepływający przez półtusze prąd, zachowując stałą wartość natężenia zmieniał swój kierunek w czasie jednego okresu. Oznacza to, że w danym układzie posiada on cechy prądu przemiennego, którego parametry (natężenie, częstotliwość i szerokość impulsu) mogą być zmieniane w zależności od potrzeb.
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych wyposażony w układ sterujący, w którym generator niskiej częstotliwości połączony jest szeregowo ze wzmacniaczami małej, średniej i dużej mocy, a wejście generatora oraz wzmacniaczy poprzez zasilacz połączone są z transformatorem separującym, a wyjście wzmacniacza małej mocy połączone jest, poprzez transoptorowe przekaźniki impulsów, kolejne wzmacniacze małej, średniej i dużej mocy, z układem wykonawczym, znamienny tym, że układ wykonawczy składa się z wysokonapięciowych wzmacniaczy dużej mocy (1,2,3 i 4), gdzie wejścia sterujące wzmacniaczy (1 i 3) połączone są z wyjściami wzmacniaczy dużej mocy układu sterującego o napięciu (U1 i U3), a wejścia sterujące wzmacniaczy (2 i 4) połączone są z wyjściami wzmacniaczy mocy układu sterującego o napięciu (U2 i U4), przy czym wejścia zasilające wzmacniaczy (1 i 2) połączone są bezpośrednio z wyjściem zasilacza (5), a wyjścia wzmacniaczy (1 i 2) połączone są, poprzez zestaw elektrod (6) i wzmacniacze (3 i 4), z wysokonapięciowym zasilaczem (5), natomiast do wejścia zasilacza (5) podłączony jest transformator zasilająco-separujący (7), zasilany z sieci jednofazowej o napięciu 220 V.
PL94303065A 1994-04-18 1994-04-18 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych PL173079B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303065A PL173079B1 (pl) 1994-04-18 1994-04-18 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94303065A PL173079B1 (pl) 1994-04-18 1994-04-18 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL303065A1 PL303065A1 (en) 1995-10-30
PL173079B1 true PL173079B1 (pl) 1998-01-30

Family

ID=20062219

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94303065A PL173079B1 (pl) 1994-04-18 1994-04-18 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL173079B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014196882A1 (en) 2013-06-03 2014-12-11 Bluevent Air Systems Sp. Z.O.O. Direct current meat carcass electrical stimulation assembly

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014196882A1 (en) 2013-06-03 2014-12-11 Bluevent Air Systems Sp. Z.O.O. Direct current meat carcass electrical stimulation assembly

Also Published As

Publication number Publication date
PL303065A1 (en) 1995-10-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chrystall et al. Electrical stimulation and lamb tenderness
US2544724A (en) Apparatus and method for the tenderization of meat
Macfarlane et al. Binding of comminuted meat: effect of high pressure
US4495676A (en) Apparatus for electrically stimulating an animal carcass
US4221021A (en) Method and apparatus for electrical stimulation of an animal carcass
EP0307031A1 (en) Process for stunning livestock
PL173079B1 (pl) Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji tusz wołowych
Rajkowski et al. Growth of Escherichia coli O157: H7 at fluctuating incubation temperatures
Alvarado et al. The influence of postmortem electrical stimulation on rigor mortis development, calpastatin activity, and tenderness in broiler and duck pectoralis
WO1981001641A1 (en) A method for electrical treatment of a carcass after the slaughter
US20120228283A1 (en) Ohmic defroster for foods and process
EP0090478A1 (en) Method and apparatus for stimulating carcasses by means of electrical pulses
McCollum et al. THE EFFECT OF ELECTRICAL STIMULATION ON THE RATE OF POST‐MORTEM GLYCOLYSIS IN SOME BOVINE MUSCLES 1
GB2318719A (en) Maturing raw carcasses
KUENZEL et al. Variable frequency stunning and a comparison of two bleed-out time intervals for maximizing blood release in processed poultry
Forrest et al. Prediction of the time course of rigor mortis through response of muscle tissue to electrical stimulation
ES2096761T3 (es) Sistema de control para reactor limitador de corriente de inductancia variable.
US9572354B2 (en) Direct current meat carcass electrical stimulation assembly
RU2019969C1 (ru) Способ холодильной обработки мяса
DE60025378D1 (de) Verwendung von wasserlöslichen phosphaten zur regelung der "pse-bildung" in muskelfleisch,
Hagyard et al. Lamb tenderness and electrical stimulation of dressed carcasses
CN2317649Y (zh) 牲畜屠宰高频电麻器
PL171196B1 (pl) Układ do przeprowadzania procesu peklowania mięsa
US7674161B2 (en) Portable apparatus and method for tenderizing meat
JPH089875A (ja) 屠体の電気刺激装置