PL172428B1 - Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza podajnika zgrzeblowego PL - Google Patents

Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza podajnika zgrzeblowego PL

Info

Publication number
PL172428B1
PL172428B1 PL30259994A PL30259994A PL172428B1 PL 172428 B1 PL172428 B1 PL 172428B1 PL 30259994 A PL30259994 A PL 30259994A PL 30259994 A PL30259994 A PL 30259994A PL 172428 B1 PL172428 B1 PL 172428B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fin
chain
base
recess
chain link
Prior art date
Application number
PL30259994A
Other languages
English (en)
Other versions
PL302599A1 (en
Inventor
Stanislaw Bania
Janusz Malek
Jerzy Kasperek
Adam Glowa
Original Assignee
Elewator Sp Z Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elewator Sp Z Oo filed Critical Elewator Sp Z Oo
Priority to PL30259994A priority Critical patent/PL172428B1/pl
Publication of PL302599A1 publication Critical patent/PL302599A1/xx
Publication of PL172428B1 publication Critical patent/PL172428B1/pl

Links

Landscapes

  • Chain Conveyers (AREA)

Abstract

Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza po- dajnika zgrzeblowego, zawierajace ogniowo lancuchowe, zgrzeb- lo, sruby i nakretki, znam ienne tym, ze monolityczne zgrzeblo (2) o przekroju w ksztalcie trapezu, posiada na swych przeciwle- glych koncach uksztaltowane pletwy nosne (1) z rowkiem nie- przelotowym (5) wykonanym w wybraniu stozkowym (4), w którym usytuowany jest otwór przelotowy (6) zakonczony wybra- niem osadczym (7), przy czym w podstawie (3) pletwy nosnej (1) wykonane sa równolegle dwa rowki ustalajace (9, 10) o profilu zblizonym do 1/2 czesci kola, ograniczone po zewnetrznych stro- nach grzbietem wyoblonym (11) i progiem oporowym (12), na- tomiast w otworze przelotowym (6) pletwy nosnej (1) osadzona jest sruba zlaczna (14) z nakretka (15) i podkladka odginana (16), której obejmy (17,18) po odgieciu okalaja nakretke (15), zas jezyk zaczepowy (19) osadzony jest w rowku nieprzelotowym (5), jednoczesnie poziome ogniowo lancuchowe (13) usytuowa- ne w rowkach ustalajacych (9,10) podstawy (3) pletwy nosnej (1), przytwierdzone jest prowadnicami zaciskowymi (22, 23) kaptura (21) sruby zlacznej (14) do podstawy (3), w okreslonych odstepach wzdluz ciegien lancuchowych podajnika zgrzeblowe- go, równoczesnie pletwa nosna (1) wykonana jest o dlugosci (1) odpowiadajacej wielkosci od (1, 5a) do (2a) szerokosci ogniwa lancuchowego (13), ponadto wysokosc (h) podstawy (3) pletwy nosnej (1) ustalona jest powyzej osi podzialu, na (1/2H) wysoko- sci zgrzebla (2), wzakresie od grubosci (e = H/30) do (e = H/15), a nadto rowek nieprzelotowy (5) wykonany w wybraniu stozko- wym (4) oraz wybranie osadcze (7), wykonane w otworze prze- lotowym (6) pletwy nosnej (1), usytuowane sa pochylo w zakresie od kata ( a ) = (14° ) do kata ( a ) = (16°). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest złącze zgrzebła z ogniwem łańcuchowym, podajnika zgrzebłowego, stosowanego do przemieszczania węgla lub żużla.
Znane z wynalazku opatentowanego za nr 144 141 złącze zgrzebła z łańcuchem, posiada łańcuch zamocowany do zgrzebła, poprzez zaciśnięcie poziomego ogniwa łańcucha, pomiędzy wystającym ku dołowi odsądzeniem zgrzebła, a wewnętrzną czołową powierzchnią kształtowego łba, złącznej śruby osadzonej w zgrzeble. Zarówno odsądzenie zgrzebła jak i łeb śruby dostosowane są wymiarami i kształtem do zaciśnięcia ramion ogniwa poziomego, przy równoczesnym zapewnieniu swobody ruchu sąsiadującym z nim ogniw pionowych.
Znane z wynalazku opatentowanego za nr 149 438 zgrzebło do górniczego przenośnika zgrzebłowego, posiadające od spodu co najmniej jeden poprzeczny rowek, którego wylot łączy się z prostopadłościenną wnęką wewnątrz zgrzebła, przy czym rowek ten jest przesunięty poza pionową i wzdłużną względem szerokości zgrzebła płaszczyznę symetrii wnęki. Wysokość, szerokość i długość wnęki odpowiada z luzem zewnętrznym wymiarom ogniw roboczego cięgna. Zgrzebło przeznaczone do współpracy z dwunitkowym cięgnem roboczym ma dwa takie rowki zakończone wnękami, przy czym korzystniejest, aby wówczas każdy z tych rowków przesunięty był przeciwnie względem płaszczyzny symetrii swej wnęki. Zgrzebło ma ponadto ścianki czołowe zaopatrzone w wybrania, odpowiadające kształtem zaokrąglonym odcinkom pionowych ogniw, sąsiadujących z ogniwem poziomym, które mieści się w prostopadłościennej wnęce. Konstrukcja zgrzebła umożliwia bezpośrednie jego zamocowanie do łańcucha cięgna, bez pośrednictwa połączeń śrubowych i dodatkowych
172 428 elementów, poprzez usunięcie poziomego ogniwa tego cięgna, przemieszczonego chwilowo do pozycji pionowej, w światło poprzecznego rowka zgrzebła, skąd wskutek naciągu tego cięgna, następuje samoczynne wsunięcie się ogniwa poziomego do wnętrza prostopadłościennej wnęki i wskutek naciągu tego cięgna i rozprężenia, powrót do naturalnej pozycji poziomej. Zabezpieczenie przed samowypadaniem zgrzebła, tworzy przesunięcie poprzecznego rowka poza pionową, poprzeczną płaszczyznę symetrii wnęki, gdyż utworzony w ten sposób język zamyka wnękę i przy dodatkowym podparciu sąsiednich ogniw w wydaniach czołowych ścianek oraz naprężeniu łańcuchowego cięgna, umożliwia wejście ogniwa poziomego w światło wlotu rowka.
Znane z opisu wzoru użytkowego, chronionego prawem ochronnym nr 43865 zgrzebło górniczego przenośnika, posiada wzdłużne osie gniazd, w których zakleszczone są ramiona poziomych ogniw łańcuchów. Ramiona poziomych ogniw łańcuchów usytuowane są powyżej górnej krawędzi końcówki zgrzebła. Osie te leżą w punktach zaczepienia promieni zaokrąglenia den gniazda. Umożliwia to pomieszczenie łańcucha, całkowicie wewnątrz rozbudowanego w górę zgrzebła, przy zachowaniu, a nawet podwyższeniu wytrzymałości.
Znane rozwiązanie połączenia zgrzebła z ogniwem łańcuchowym składa się z zgrzebła, do którego na przeciwległych końcach połączone są śrubami zamki posiadające otwór przelotowy, w którym po przeciwnych stronach są usytuowane ogniwa pionowe. Zamki przytwierdzone do zgrzebła w poziomie, są rozmieszczone wzdłuż cięgien łańcuchowych, w określonych odległościach.
Wadą znanego rozwiązania jest złożona konstrukcja połączenia zawierającego rozłączne elementy, które w trakcie eksploatacji ulegają częstemu rozrywaniu, co powoduje przestoje związane z demontażem zużytych elementów połączenia jak i montażem nowych elementów. Ponadto niedogodnością znanego połączenia jest jego konstrukcja, która wymusza stosowanie w konstrukcji podajnika zgrzebłowego, gwiazdy łańcuchowej na napinaniu, co ogranicza jego uniwersalność.
Celem wynalazku jest opracowanie zwartej i prostej konstrukcji złącza zgrzebła z ogniwem łańcuchowym, zapewniającego pewną i funkcjonalna eksploatację jak również uniwersalność złącza, która zezwala stosowanie w podajnikach zgrzebłowych z gładkimi kołami napinającymi. Ponadto zaletą rozwiązania według wynalazku jest możliwość stosowania standardowych cięgien łańcuchowych, bez konieczności doboru długości współpracujących ze sobą parami cięgien łańcuchowych.
Cel według wynalazku został osiągnięty przez monolityczną konstrukcję zgrzebła o kształcie trapezu, które na swych przeciwległych końcach posiada ukształtowane płetwy nośne. W górnej części płetwy jest wykonane wybranie stożkowe, w którym jest usytuowany rowek nieprzelotowy. W wybraniu stożkowym jest wykonany otwór przelotowy cylindryczny, który zakończony jest wybraniem osadczym, przy czym w podstawie płetwy nośnej, wykonane są równolegle dwa rowki ustalające, o profilu zbliżonym do połowy koła, ograniczone po zewnętrznych stronach grzbietem wyoblonym i progiem oporowym. W otworze przelotowym płetwy nośnej, osadzona jest śruba złączna z nakrętką i podkładką odginaną, której obejmy po odgięciu okalają nakrętkę, zaś język zaczepowy osadzony jest w rowku nieprzelotowym. Poziome ogniowo łańcuchowe usytuowane w rowkach ustalających podstawy płetwy, przytwierdzone jest prowadnicami zaciskowymi kaptura śruby złącznej do podstawy w określonych odstępach, wzdłuż cięgien łańcuchowych. Płetwa nośna wykonana jest o długości, odpowiadającej wielkości od półtora szerokości ogniwa złącznego do dwóch szerokości ogniwa złącznego. Wysokość podstawy płetwy nośnej, ustalona jest powyżej osi połowy wysokości zgrzebła, w zakresie grubości od jednej trzydziestej do jednej piętnastej wysokości zgrzebła. Rowek nieprzelotowy wykonany w wybraniu stożkowym oraz wybranie osadcze wykonane w otworze przelotowym płetwy nośnej, usytuowane są pochyło w zakresie od kąta 14° do 16°.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku ukazującym; fig. 1 - płetwę nośną zgrzebła połączonego z ogniwem łańcuchowym, w częściowym przekroju, fig. 2 - zgrzebło z cięgnami łańcuchowymi, w widoku z góry, fig. 3 - zgrzebło z płetwą nośną w widoku od dołu, fig. 4 - zgrzebło z płetwą nośną w widoku z boku, z
172 428 częściowym przekrojem, fig. 5 - zgrzebło z płetwą nośną w widoku z góry, fig. 6 - śruba złączna w widoku z boku, fig. 7 - śruba złączna w widoku czoła, fig. 8 - podkładka odginana w widoku z góry.
Złącze zgrzebła z ogniwem łańcuchowym według wynalazku składa się z płetw nośnych 1 o długości 1, usytuowanych na dwóch przeciwległych końcach zgrzebła 2 o wysokości H. Podstawa 3 płetwy nośnej 1 usytuowana jest na wysokości h. W górnej części płetwy nośnej 1 wykonane jest wybranie stożkowe 4, w którym jest usytuowany rowek nieprzelotowy 5, nachylony pod kątem α = 15°. Centrycznie do wybrania stożkowego 4 usytuowany jest otwór przelotowy 6, zakończony od dołu wybraniem osadczym 7, w kształcie stożka ściętego, usytuowanym pod kątem α = 15 . W osi otworu przelotowego 6, na przeciwległych bokach płetwy nośnej 1, usytuowane są wnęki półokrągłe 8, natomiast wzdłuż szerokości podstawy 3 płetwy nośnej 1 usytuowane są równolegle dwa rowki ustalające 9,10 w kształcie zbliżonym do koła. Zewnętrzna część rowka ustalającego 9 zakończona jest grzbietem wyoblonym 11, zaś zewnętrzna część rowka ustalającego 10 ograniczona jest progiem oporowym 12. W rowkach ustalających 9, 10 osadzone jest pionowe ogniwo łańcuchowe 13, mocujące śrubą złączną 14 osadzoną w oczku ogniwa łańcuchowego 13 i w otworze przelotowym 6 płetwy nośnej 1. Na gwintowanej części śruby złącznej 14, osadzona jest nakrętka 15 z podkładką odginaną 16, zaopatrzoną w obejmy 17, 18 i język zaczepowy 19. Pierścień kołowy podkładki odginanej 16, na połowie swej powierzchni posiada trzy rowki przelotowe 20, rozmieszczone względem siebie co 45°. Po odgięciu w górne położenie obejmek 17, 18 nakrętka 15 zostaje zabezpieczona, przy czym dodatkowo jest ograniczona językiem zaczepowym 19, osadzonym w rowku nieprzelotowym 5. Dolny koniec śruby złącznej 14 zaopatrzony jest w kaptur 21 w kształcie stożka ściętego, który posiada dwie prowadnice zaciskowe 22, 23 o powierzchni wklęsłej. Na powierzchni czołowej kaptura 21, usytuowany jest czop 24, w kształcie stożka ściętego. Grubość e jest odległością podstawy 3, od osi. Prowadnice zaciskowe 22, 23 kaptura 21 śruby złącznej 14, pewnie zakleszczają poziome ogniwa łańcuchowe 13 o szerokości a w rowkach ustalających 9, 10 podstawy 3, mocując zgrzebła 2 wzdłuż cięgien łańcuchowych podajnika zgrzebłowego.
172 428
FiG. 5
172 428
FIG. 6
FIG. 7
FIG. 8
172 428
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Złącze zgrzebła z ogniwem łańcuchowym, zwłaszcza podajnika zgrzebłowego, zawierające ogniowo łańcuchowe, zgrzebło, śruby i nakrętki, znamienne tym, że monolityczne zgrzebło (2) o przekroju w kształcie trapezu, posiada na swych przeciwległych końcach ukształtowane płetwy nośne (1) z rowkiem nieprzelotowym (5) wykonanym w wybraniu stożkowym (4), w którym usytuowany jest otwór przelotowy (6) zakończony wybraniem osadczym (7), przy czym w podstawie (3) płetwy nośnej (1) wykonane są równolegle dwa rowki ustalające (9,10) o profilu zbliżonym do 1/2 części koła, ograniczone po zewnętrznych stronach grzbietem wyoblonym (11) i progiem oporowym (12), natomiast w otworze przelotowym (6) płetwy nośnej (1) osadzona jest śruba złączna (14) z nakrętką (15) i podkładką odginaną (16), której obejmy (17, 18) po odgięciu okalają nakrętkę (15), zaś język zaczepowy (19) osadzony jest w rowku nieprzelotowym (5), jednocześnie poziome ogniowo łańcuchowe (13) usytuowane w rowkach ustalających (9,10) podstawy (3) płetwy nośnej (1), przytwierdzone jest prowadnicami zaciskowymi (22, 23) kaptura (21) śruby złącznej (14) do podstawy (3), w określonych odstępach wzdłuż cięgien łańcuchowych podajnika zgrzebłowego, równocześnie płetwa nośna (1) wykonana jest o długości (1) odpowiadającej wielkości od (15a) do (2a) szerokości ogniwa łańcuchowego (13), ponadto wysokość (h) podstawy (3) płetwy nośnej (1) ustalona jest powyżej osi podziału, na (1/2H) wysokości zgrzebła (2), w zakresie od grubości (e = H/30) do (e = H/15), a nadto rowek nieprzelotowy (5) wykonany w wybraniu stożkowym (4) oraz wybranie osadcze (7), wykonane w otworze przelotowym (6) płetwy nośnej (1), usytuowane są pochyło w zakresie od kąta (a) = (14°) do kąta (a) = (16°).
PL30259994A 1994-03-14 1994-03-14 Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza podajnika zgrzeblowego PL PL172428B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30259994A PL172428B1 (pl) 1994-03-14 1994-03-14 Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza podajnika zgrzeblowego PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30259994A PL172428B1 (pl) 1994-03-14 1994-03-14 Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza podajnika zgrzeblowego PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL302599A1 PL302599A1 (en) 1995-09-18
PL172428B1 true PL172428B1 (pl) 1997-09-30

Family

ID=20061970

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30259994A PL172428B1 (pl) 1994-03-14 1994-03-14 Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza podajnika zgrzeblowego PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL172428B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL302599A1 (en) 1995-09-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4733771A (en) Connection devices for interconnecting the pans of scraper-chain conveyors
CA2445267A1 (en) Energy drag chain
DE102009003595A1 (de) Kratzer für Kettenkratzförderer
ES2198566T3 (es) Metodo para accionamiento por cadena y cadena.
US4265359A (en) Scraper assembly for a scraper chain conveyor
PL184845B1 (pl) Łańcuch ogniwowy do przenośnika łańcuchowego, zwłaszcza przenośnika zgrzebłowego, łańcuchowego, do stosowania w górnictwie podziemnym
US3986600A (en) Armoured flexible conveyor having limited separation pans
IE850200L (en) Fish breeding enclosure
PL172428B1 (pl) Zlacze zgrzebla z ogniwem lancuchowym, zwlaszcza podajnika zgrzeblowego PL
PL202297B1 (pl) Przetyczka dla złącza przetyczkowego, złącze przetyczkowe i kieszeń przetyczkowa dla złącza przetyczkowego
RU2189343C2 (ru) Скребковая цепная лента для цепных скребковых конвейеров
PL136557B1 (en) Scraper for a double-chain drag conveyor in particular for that to be used in mining work
US4813747A (en) Rack assembly for advancing a winning machine
GB2077215A (en) Scraper units for mine conveyor scraper-chain assemblies
GB1565423A (en) Scraper-chain assemblies for use in scraper-chain conveyors
US4027793A (en) Scraper chain conveyor
US5078654A (en) Chain pin lubricator system
PL197797B1 (pl) Złącze przetyczkowe, zwłaszcza dla elementów przenośnika zgrzebłowego
US3246731A (en) Chain conveyor with wing cleat
PL86244B1 (pl)
US7104392B2 (en) Toggle retainer for toggle connections and toggle pocket for toggle retainer
EP0079713B1 (en) Improvements in scraper chain conveyors
US5267640A (en) Transfer station assembly for scraper-chain conveyors
SU1531848A3 (ru) Горный угловой конвейер
GB1291479A (en) Improvements in tyre-protection and anti-skid chains